Gönderen Konu: YILDIZ SPZ ME 12 GA GRUPMAN TESTİ.  (Okunma sayısı 49579 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
YILDIZ SPZ ME 12 GA GRUPMAN TESTİ.
« : 05 Mayıs 2013, 17:04:12 »
 tüfek: yıldız poze 12 ga.
                 mesafe: 36,6 m
                 fişek: Mirage 30,5 gr. 6# (262 adet saçma var)
                 sıcaklık: 12 derece
                 yükseklik : 850-900 m. (tahmini)
                 atış: tamamen desteksiz ayakta
                 hedef: 1x1 metre kraft kağıt
                 76 cm ve yanılmıyorsam 50 cm dairesel çizgiler mevcut.

1 NOLU CHOKE: üst namlu 30 inç dairede 176 adet saçma % 67
                                           20 inç dairede 106 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 206 adet saçma %78,62
                                          20 inç dairede 126 adet saçma

2 Nolu Choke : üst namlu 30 inç dairede 159 adet saçma % 60,68
                                         20 inç dairede 96 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 181 adet saçma % 69
                                        20 inç dairede 109 adet saçma

3 Nolu Choke : üst namlu 30 inç dairede 132 adet saçma % 50,38
                                         20 inç dairede 72 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 177 adet saçma % 67,55
                                        20 inç dairede 90 adet saçma

4 Nolu Choke : üst namlu 30 inç dairede 108 adet saçma % 41,22
                                         20 inç dairede 53 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 130 adet saçma % 49,61
                                        20 inç dairede 76 adet saçma

5 Nolu Choke : üst namlu 30 inç dairede 65 adet saçma % 24,80
                                         20 inç dairede 27 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 76 adet saçma % 29
                                        20 inç dairede 31 adet saçma

foto çekemedim daha makinenin pili bitmiş şarj aletini bulamadık. en kısa zamanda foto da yüklersem dağılım desen durumunu da görmüş olursunuz. atış yaparken de fark etmiştim alt namlu her zaman daha fazla saçma isabet ettiriyor. ayrıca sayın Aysu'nun hesabını yapabilecek kimse varsa iyi olur.
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Ynt: YILDIZ SPZ ME 12 GA GRUPMAN TESTİ.
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2013, 17:29:04 »
Paylaşım ve emekleriniz için teşekkürler Resul bey,resimde eklerseniz çok daha güzel olur.Namlular arasındaki farkı fabrikaya ilettinizmi?Epey fark var çünkü,o sorunuda giderirler herhalde.Selamlar.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #2 : 05 Mayıs 2013, 17:31:45 »
resul bey  namluların iç çapını biliyor musunuz acaba teknik olarak fazla bir bilgiye sahip değilim ama aklıma gelen farklı iç çaplara sahip olabileceği ve alt namlunun üst namluya göre daha dar olabileceği
umarım resimleri de en kısa zamanda yüklersiniz
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2013, 17:59:03 »
Resul bey emeğinize sağlık. Üşenmemiş test yapmış, bizimle paylaşmışsınız.
Fakat saçma sayıları ve yüzdeleri ilgili bir yanlışlık olmalı. Fişekteki toplam saçma sayısı '' Mirage 30,5 gr. 6# (262 adet saçma var) '' fakat hedef kağıdında daha fazla saçma tutmuş. örneğin 1 no lu şokta alt 282 , üzst 332 saçma tutumuş. Sayımda bir hata olmasın zira, bu değerleri girdiğimizde verimlilikler %117 çıkıyor. Buda imkansız. Bide genelde 50 cm dairede daha fazla sacma tutması lazım, saçmalar dış 70cm daireye daha çok yoğunlaşmış gibi.
Saygılar.

« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2013, 18:17:54 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2013, 18:00:26 »
resul bey  namluların iç çapını biliyor musunuz acaba teknik olarak fazla bir bilgiye sahip değilim ama aklıma gelen farklı iç çaplara sahip olabileceği ve alt namlunun üst namluya göre daha dar olabileceği
umarım resimleri de en kısa zamanda yüklersiniz
muhtemelen namluların çapları birbirinden farklı ,, fakat sn.YILMAZ sizin söylediğinizin aksine alt namlunun üst namluya nazaran daha geniş olduğunu ve kullanılan mobil şokların iç çaplarınında bu namluya daha uygun ölçülerde olduğunu düşünüyorum..
keşke RESUL BEY,in namlu iç çaplarını ve kullandığı şokların iç çaplarını ölçüp yayınlama imkanı olsa ona göre yorumlar yapar daha doğru sonuçlara ulaşabilirdik.... GÜZEL ÇALIŞMA OLMUŞ ,, TEŞEKKÜRLER....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 05 Mayıs 2013, 18:12:57 »
tüfek: yıldız poze 12 ga.
                 mesafe: 36,6 m
                 fişek: Mirage 30,5 gr. 6# (262 adet saçma var)
                 sıcaklık: 12 derece
                 yükseklik : 850-900 m. (tahmini)
                 atış: tamamen desteksiz ayakta
                 hedef: 1x1 metre kraft kağıt
                 76 cm ve yanılmıyorsam 50 cm dairesel çizgiler mevcut.

1 NOLU CHOKE: üst namlu 30 inç dairede 176 adet saçma % 67
                                           20 inç dairede 106 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 206 adet saçma %78,62
                                          20 inç dairede 126 adet saçma

2 Nolu Choke : üst namlu 30 inç dairede 159 adet saçma % 60,68
                                         20 inç dairede 96 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 181 adet saçma % 69
                                        20 inç dairede 109 adet saçma

3 Nolu Choke : üst namlu 30 inç dairede 132 adet saçma % 50,38
                                         20 inç dairede 72 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 177 adet saçma % 67,55
                                        20 inç dairede 90 adet saçma

4 Nolu Choke : üst namlu 30 inç dairede 108 adet saçma % 41,22
                                         20 inç dairede 53 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 130 adet saçma % 49,61
                                        20 inç dairede 76 adet saçma

5 Nolu Choke : üst namlu 30 inç dairede 65 adet saçma % 24,80
                                         20 inç dairede 27 adet saçma

alt namlu 30 inç dairede 76 adet saçma % 29
                                        20 inç dairede 31 adet saçma

foto çekemedim daha makinenin pili bitmiş şarj aletini bulamadık. en kısa zamanda foto da yüklersem dağılım desen durumunu da görmüş olursunuz. atış yaparken de fark etmiştim alt namlu her zaman daha fazla saçma isabet ettiriyor. ayrıca sayın Aysu'nun hesabını yapabilecek kimse varsa iyi olur.
RESUL BEY
Öncelikle yapmış olduğunuz çalışma için teşekkürler
sakın yanlış anlaşılmasın ancak kullanmış olduğunuz yıldız spz me 12 ga silahınızda eğer namlularda ayrı ayrı belirtilmemiş ise
örneğin 18.3mm iç çaplı veya 18.4mm iç çaplı gibi bir yazılı ibare yoksa ve muhtemelen kullandığınız silahın namlu iç çaplarının farklılığından olduğunu düşündüğüm grupman farkı söz konusu ise bu silahtaki bir standarttan nasıl bahsedebiliriz .....
dikkat edersinizki bir önceki yıldız silahın grupmanın tartışıldığı konuda yapmış olduğum eleştirilerim ,, sizinde karşılaştığınız bunun gibi deneyimleri daha önceden çokça yaşamış olmaktan kaynaklanıyordu. ve firmaların yapıp yayınladığı bu tür testlere olan inancımı kaybetmiş olduğumdan yapmış olduğum eleştiriler tepki çekti,, ancak gerçeklerde ortada ne yazıkki ,, örneğin sizin yaşadığınız bu deneyim sizce normalmi..?? ....
UMARIM ŞUAN BENİM NE ANLATMAK İSTEDİĞİMİ ANLAMIŞSINIZDIR....
selamlar,, inşlh silahınızdaki bu durumu imalatçı firma size tatmin edici bir şekilde açıklar...
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 05 Mayıs 2013, 18:17:26 »
Resul bey emeğinize sağlık. Üşenmemiş test yapmış, bizimle paylaşmışsınız.
Fakat saçma sayıları ve yüzdeleri ilgili bir yanlışlık olmalı. Fişekteki toplam saçma sayısı '' Mirage 30,5 gr. 6# (262 adet saçma var) '' fakat hedef kağıdında daha fazla saçma tutmuş. örneğin 1 no lu şokta alt 282 , üzst 332 saçma tutumuş. Sayımda bir hata olmasın zira, bu değerleri girdiğimizde verimlilikler %117 çıkıyor. Buda imkansız. Bide genelde 50 cm dairede daha fazla sacma tutması lazım, saçmalar dış 70cm daireye daha çok yoğunlaşmış gibi.
Saygılar.
ENGİN BEY
Siz 30'' ve 20'' daireler içerisinde ayrı ayrı saçma sayısı var olduğunu düşünerek bir hesaplama yapmışsınız ...
fakat durum bu değil 30'' lik dairede toplam saçma sayısı,, 20'' dairede ise sadece o kısma ait olan saçma sayısından bahsetmiş RESUL BEY
Bu yüzden kafanız karıştı sanırım....SELAMLAR....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 05 Mayıs 2013, 18:24:02 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR
Unutmadan ekleyeyim istedim
iki namlu arasındaki aynı şoklar ile oluşan bu grupman farkı sadece ve sadece namlu iç çapı ilede alakalı olmayabilir ...
eğer her iki namlununda iç çapları aynı ise ,, namlu birleştirmeleri hatalı yapılmış ve üst namlu aslında arpacığın ve gözünüzün baktığı noktaya bakmıyor hedefin dışına taşıyor olabilir...alt namlu ise gayet düzgün bir şekilde hedefi merkezliyor demekki....
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2013, 18:25:08 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Mayıs 2013, 18:25:39 »

Hay yaşayın Hakan bey şimdi oldu. Teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2013, 18:27:09 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 05 Mayıs 2013, 19:56:03 »
Resul Bey ellerinize emeklerinize sağlık.resimlerden önce namlu iç çaplarınızı ve şokların en dar çaplarını ölçtürebilirseniz ve paylaşırsanız testinize yorum yapmak çok daha anlamlı olacak ve bizi doğruya götürecek.Resimlerden sonra Aysu hesabını forumdaki arkadaşlarla elbirliği ile beraber yapmaya çalışırız.Selam ve saygılaımla..
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 05 Mayıs 2013, 20:33:24 »
Resul kardeşim merhabalar en kısa zamanda çayını içmeye geleceğim bak bu sefer sözüm söz ve trap atışınada gideceğiz inşallah  :)
Konuya gelecek olursak eline emeğine sağlık kardeşim..Fakat ayrıntılar var..Bende biliyosun YILDIZ SPZ ME kullanıyorum 66 namlu..Senin Tüfek kaç namlu? Son günlerde malum hatay resmen sıcaktan kavruluyor be kardeşim emin ol senin derece arızalıdır yada ben yanıyorum :D
Yıldız bu havalarda adamı biraz döver kardeşim aman 32 atim falan deme yengeye hesap veremezsin :D Velhasıl konuyu şuraya getireceğim bu sıcak havalarda yıldız ile yapılan desteksiz atışlarda eminim şahlanma olacaktır..Şahsi fikrim atışlar destekli olsa idi iki namlu arasında bukadar grupman farkı olacağını düşünmüyorum...İllaki arka arkaya yapılan desteksiz atışlarda aynı veriyi elde edemezsiniz...Bence bu tür testler genellikle destekli yapılmalıdır...
En kısa zamanda beraber bir tornacıya gidelim sende al tüfeği bende alayım namlu iç çaplarını ve şokların iç çaplarını ölçüp siteye koyalım ve birde ben destekli atış yapıp farklı gramaj ve fişeklerde sitede paylaşacağım..Daha sağlıklı sonuçlar çıkacaktır ortaya...
Ben yıldız pozede kış dahil 30 gr ın üzerinde fişek atmadım atmamda...Kaldıki bu havalarda 30,5 gr desteksiz atışlarda şahlanma kesin ve kesin olacaktır..Bunu baz almayalım namlu ve şok iç çaplarını ölçtürdükten sonra testi tekrar yapalım..
Selametle kalasın eline emeğine sağlık....
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 05 Mayıs 2013, 20:53:45 »
Resul kardeşim merhabalar en kısa zamanda çayını içmeye geleceğim bak bu sefer sözüm söz ve trap atışınada gideceğiz inşallah  :)
Konuya gelecek olursak eline emeğine sağlık kardeşim..Fakat ayrıntılar var..Bende biliyosun YILDIZ SPZ ME kullanıyorum 66 namlu..Senin Tüfek kaç namlu? Son günlerde malum hatay resmen sıcaktan kavruluyor be kardeşim emin ol senin derece arızalıdır yada ben yanıyorum :D
Yıldız bu havalarda adamı biraz döver kardeşim aman 32 atim falan deme yengeye hesap veremezsin :D Velhasıl konuyu şuraya getireceğim bu sıcak havalarda yıldız ile yapılan desteksiz atışlarda eminim şahlanma olacaktır..Şahsi fikrim atışlar destekli olsa idi iki namlu arasında bukadar grupman farkı olacağını düşünmüyorum...İllaki arka arkaya yapılan desteksiz atışlarda aynı veriyi elde edemezsiniz...Bence bu tür testler genellikle destekli yapılmalıdır...
En kısa zamanda beraber bir tornacıya gidelim sende al tüfeği bende alayım namlu iç çaplarını ve şokların iç çaplarını ölçüp siteye koyalım ve birde ben destekli atış yapıp farklı gramaj ve fişeklerde sitede paylaşacağım..Daha sağlıklı sonuçlar çıkacaktır ortaya...
Ben yıldız pozede kış dahil 30 gr ın üzerinde fişek atmadım atmamda...Kaldıki bu havalarda 30,5 gr desteksiz atışlarda şahlanma kesin ve kesin olacaktır..Bunu baz almayalım namlu ve şok iç çaplarını ölçtürdükten sonra testi tekrar yapalım..
Selametle kalasın eline emeğine sağlık....
Ersin Kardeşim süper oldu bu işbirliği  inanın tek başına bu işler insanı yoruyor.Ölçümden sonra kargo adresini verin testler için 100*150  kağıtlar benden ;)

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 05 Mayıs 2013, 20:56:16 »
Yapın yapın testleri.Biz sessiz ve derinden konuyu takip ediyoruz.Bu pilav daha çok su kaldıracak gibi duruyor.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #13 : 05 Mayıs 2013, 21:27:36 »
muhtemelen namluların çapları birbirinden farklı ,, fakat sn.YILMAZ sizin söylediğinizin aksine alt namlunun üst namluya nazaran daha geniş olduğunu ve kullanılan mobil şokların iç çaplarınında bu namluya daha uygun ölçülerde olduğunu düşünüyorum..
keşke RESUL BEY,in namlu iç çaplarını ve kullandığı şokların iç çaplarını ölçüp yayınlama imkanı olsa ona göre yorumlar yapar daha doğru sonuçlara ulaşabilirdik.... GÜZEL ÇALIŞMA OLMUŞ ,, TEŞEKKÜRLER....

hakan ağabeyim haklı olabilirsinizz . ben şu açıdan bakmıştım velev ki her iki namluyla şok uyumu tam olduğunu düşünürsek yapılan bu teste göre bu şekilde  yorumumu yapmıştım
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 05 Mayıs 2013, 21:35:32 »
hakan ağabeyim haklı olabilirsinizz . ben şu açıdan bakmıştım velev ki her iki namluyla şok uyumu tam olduğunu düşünürsek yapılan bu teste göre bu şekilde  yorumumu yapmıştım
estağfürullah KEMAL BEY
Benim yorumumda bir varsayım ,, namlu iç çaplarını ve şok ölçülerini bilmiyoruz ,,yani elimizde bir veri yok ,, sadece olabilecek durumları geçmiş deneyim ve tecrübelerimiz ışığında yorumlayıp doğruya ulaşma noktasında paylaşımda bulunuyoruz.... SELAMLAR....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 05 Mayıs 2013, 21:40:03 »
Resul bey' e yardım edelim;
Resul beyin taptığı testte ikişer atışı ( alt namlu / üst namlu ) 10 atış olarak var sayıp, değerleri ikişer veri taplosuna girdim. Sonuçta yüzdelerini hesaplarken, ortalamalarını alarak değer oluşturacak. ( SİZ SADECE 1. VE 2. ATIŞLARI BAZ ALARAK İNCELEYİN )

1 no'lu şok değerlerini inceleyecek olursak, alt namlu ile üst namlu arasında %12 grupman farkı olduğunu görüyoruz. Ayrıca alt namlu %70 ten düşük performans göstermiş, grafiktede siyah pano oluşturmuştur. Fakat genel ortalamada alınan değer ( %73 grupman ) namlunun genelinde 1 şok a göre çok stabil değer verdiği gözlenmiştir.
1 no şok, Test Sonuç : UYGUN

2 no'lu şok değerlerini inceleyecek olursak, alt namlu ile üst namlu arasında %17 grupman farkı olduğunu görüyoruz. Üst namlu standartlara göre biraz yüksek sonuç verse de iki namlu ortalaması olan %66 perforormans standartlara çok yakın bir değerdir. ( %1 fazlalık grupmanı için insiyatif kullanıyorum )
2 no şok Test Sonuç : UYGUN

3 no'lu şok değerlerini inceleyecek olursak, alt namlu ile üst namlu arasında %18 grupman farkı olduğunu görüyoruz. %50 +-5 hedef grupmana göre %59 luk bir performans biraz yüksek bir veridir, bence 3 şokun biraz daha geniş olması gerekmektedir.
3 no şok Test Tonuç : FAZLA ŞOKLU UYGUN DEĞİL.

4 no'lu şok değerlerini inceleyecek olursak, alt namlu ile üst namlu arasında %9 grupman farkı olduğunu görüyoruz. Genel ortalamaya bakacak olursak %45 grupman, 4 no'lu şoka göre çok stabil grupman değeri olduğunu söyleyebiliriz.
4 no şok Test Sonuç : UYGUN

5 no'lu şok değerlerini inceleyecek olursak, alt namlu ile üst namlu arasında %4 grupman farkı olduğunu görüyoruz. Her iki şok %30 hedef grupmanı tuturamasa da  +-5 toleranslar içerisinde sonuç vermiştir.
5 no şok Test sonuç : UYGUN

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Birinci resimde ( kontrol paneli ) tablonun sağ kısmında genel ortalama, yani tüm şokların ortalamasının %54.12 çıktığı gözlenmektedir. Bu verilerden yola çıkarsak Resul Bey'in test ettiği tüfek ve fişek uyumu çok ideal değer vermiştir ve program testi onaylamıştır.
Saygılar.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2013, 22:11:35 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 05 Mayıs 2013, 22:16:12 »
Engin Bey ellerinize sağlık.Sizden ricam analiz programınızda yeterli verileri aldığınız testlerde analizi yapıp paylaşmanız.Saygı ve selamlarımla..

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 05 Mayıs 2013, 22:24:00 »
Engin Bey ellerinize sağlık.Sizden ricam analiz programınızda yeterli verileri aldığınız testlerde analizi yapıp paylaşmanız.Saygı ve selamlarımla..
Hasan bey yeterli veri için her şok a 10 atış yapmak lazım. Eğer 10 atışın ortalamalatrını alırsak analiz değeri taşıyacak. Bende de Yıldız çifte var bir türlü frsat bulup, test edemedim. Programı tedarik eden firmalar var, aslında internette analizlerini yayınlasalar çok iyi olacak. Malum bu iş tek kişiyle olmuyor :)
Saygılar.
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 06 Mayıs 2013, 00:50:24 »
yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı çok teşekkürler arkadaşlar. şimdi kafalarda oluşan sorulara ben de bir şeyler eklemek istiyorum.

birinci olarak iki namlu arasındaki saçma isabet farkı ben bu testi yapmadan önce yani avlanırken tam emin olamasam da farkına vardığım bir durumdu. alt namlu sanki her zaman daha iyi hedefi buluşturuyordu saçmaları. avdaki performansım arttığı için pek kafaya takmamıştım ancak şimdi çözülmesi gereken bir problem olarak karşımızda duruyor. öncelikle benim tüfek tutuşumda bir sıkıntı  mı var ya da sayın akmanın belirttiği gibi namlu iç çapları mı farklı veya namlu birleştirmeleri mi hatalı olmuş? bu soruları cevaplayabilmek adına bir kaç atış yaptırmak şart oldu.

desteksiz attığımdan oldu diyeceğim ancak bütün atışlarda alt namlu üst namluya göre daha iyi performans vermiş demek ki ondan değil.

sayın akman ve sayın başkara başta olmak üzere namluların iç çapı ve kullanılan choke iç çaplarını soran ustalara ise cevabım; inanın teknik olarak pek bilgim yok. ancak fabrika yetkilileri tüfeği almadan önce bütün 12 ga. tüfeklerde namlu iç çapının 18,35 mm standart olduğu ifade etmişlerdir. choke değerleri ise sitede yazdıkları bilgi dışında bilgim yok. bunları nasıl ölçeriz veya ölçersek doğru ölçebilir miyiz onu da bilmiyorum.

ersin bey kardeşim  çaya sabırsızlıkla bekliyorum. sıcak havalarda atış yaparken dikkatli olmamı önermişsin teşekkür ederim. testi zaten ben mart ayının başında yaptım hava sıcaklığı 12 derece falandı. ayrıca şunu da belirtmek isterim tüfeğim 1950 gr. önceki tüfeğim yine bir yerli 3330 gr. olmasına rağmen yıldız daha az tepiyor. kundak yapısı ile alakalı bir durum sanırım. ve evet en kısa zamanda tüfekleri alalım ölçümleri yaptıralım ve birkaç atış daha yapalım ben zaten niyetliydim atışlara başka başka fişeklerle deneyecektim.

şimdi ustalar ve üstatlar eğer benim tüfek tutuşumda veya atış yapma stilimde bir hata yok ise ne gibi bir durumla karşı karşıyayız ve nasıl bir yol izlenmeli. halil kara bey de konuya katkıda bulunursa sevirim. selam ve dua ile...
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 06 Mayıs 2013, 02:18:33 »
Bence, alt namluya yapacağın ava göre geniş şok kullan, örneğin 3-1 yerine, alt 4- üst 1veya ,alt 4- üst 2 kullan yada alt namluda bior/keçe tapa kullan, nede olsa artık tüfeğini tanıyorsun. Ayrıca namlunun şok değerleri uygun, fazla kurcalamayın derim.
Saygılar.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2013, 12:08:00 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 06 Mayıs 2013, 08:05:22 »
 Resul Bey öncelikle belirteyim usta değilim kendi tüfeğimi tanımak adına yaptığım testleri burda paylaştım.Kendi kendime yorum yaparsam hataya düşeceğimin farkında olduğumdan paylaştım ,yorumlar aldım, tatlı tatlı tartıştım. son bir ayda çok şey öğrendim ustalardan  çok şeyde öğreneceğime eminim.Birinci şart at gözlüğüyle bakmamak takım tutar gibi marka tutmamak yani objektif olmak.Sonrasında tüfeğimizin hataları görmek demiyelim , ruhunu -karakterini görmek diyelim görelim bu testlerle. Karekterine uygun  fişek ve şok seçimleri yapalım.Avda hissetiğiniz bir durumu test ile elle tutulur bir noktaya getirdiniz.Şimdi atış hatası varmı sorusuna cevabı uzaktan verebilmek için kağıt fotoğraflarını görmek lazım.Ersin kardeşimle inşallah organize olup önce ölçümleri sonra testleri yaparsınız.Tüfeğinizi tanıma konusunda virüs bulaştı artık kurtulamassınız.herkese nasip olması dileklerim ;)
Bence, üst namluya yapacağın ava göre geniş şok kullan, örneğin 3-1 yerine 3-2 kullan, veya üst namluda bior/keçe tapa kullan, nede olsa artık tüfeğini tanıyorsun. Ayrıca namlunun şok değerleri uygun, fazla kurcalama derim.
Saygılar.
Engin Bey alt namlu daha iyi grupman yapıyor orda bir yanlış anlaşılma oldu sanırım. Saygı ve selamlarımla...
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2013, 11:33:35 Gönderen: Hasan BAŞKARA »

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 06 Mayıs 2013, 12:00:34 »
Doğru hasan bey düzelttim. Sağolun :)
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #22 : 06 Mayıs 2013, 15:31:18 »
Bu grupman denemeleri beklediğimden daha faydalı olacak galiba. Mesela bu örnekte iki namlu arasında fark görünüyor ve bunu belki pek az kişi merak edip incelerdi. Bu yönüyle özel ve güzel bir konu oldu.

Namlu ve şok genişliklerinden ziyade namlu birleşimiyle ilgisi olabileceği düşüncesindeyim. Zaten elde iç çap ölçer yoksa bile sorun ondan mı değil mi ortaya çıkarabilirsiniz.

Yerinizde olsam, nişana göre vuruş noktalarını tespit etmeye girişirdim. Öncelikle destekli atmanız şart. Gerisi şu; çok yakın bir mesafeden tam(*) şokla destekli atış yapmalısınız. Mesafe 12 m olsun. Hedef kağıdına o mesafeden yeterince seçilebilecek bir işaret koyun. Yani mümkün olduğunca küçük, kibar bir işaret :) 3 atış yapmanız iyi olur. Her atış ayrı bir işarete olmalı. Her üçünde de bir öncekindeki gibi nişan almalısınız; önemli. Bunu diğer namluyla da aynen tekrarlayın. Diyorum ama size de uygunsa..

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 06 Mayıs 2013, 16:04:12 »
Engin Bey yaptığınız programlı analiz için teşekkür ederim. güzel bir katkı olmuş test değerlendirmesine. aslına bakarsanız ben tüfekten memnunum. memnunum memnun olmasına ancak iki namlu arasındaki bu farkın neden kaynaklandığını ortaya çıkarmamız lazım. her ne kadar tüfekte bir kusur çıkmasını istemesem de eğer bir hata kusur var ise bunun bilinmesi ve giderilmesi lazım. hem üreticiler hem tüketiciler için bu çok önemli. araştırmaz irdelemez isek ilerleyemeyiz. yok eğer iki namlu arasındaki farklılık bilinçli olarak yapılan bir durum ise ( namlu iç çaplarının farklı olması gibi ) bunun da belirtilmesi gerek.

Yerinizde olsam, nişana göre vuruş noktalarını tespit etmeye girişirdim. Öncelikle destekli atmanız şart. Gerisi şu; çok yakın bir mesafeden tam(*) şokla destekli atış yapmalısınız. Mesafe 12 m olsun. Hedef kağıdına o mesafeden yeterince seçilebilecek bir işaret koyun. Yani mümkün olduğunca küçük, kibar bir işaret :) 3 atış yapmanız iyi olur. Her atış ayrı bir işarete olmalı. Her üçünde de bir öncekindeki gibi nişan almalısınız; önemli. Bunu diğer namluyla da aynen tekrarlayın. Diyorum ama size de uygunsa..

volkan abi nerde diyecektim artık yazdınız sağolun. ancak yapmamı önerdiğiniz şeyi daha detaylı yazabilirseniz sevinirim. yani üç ayrı kağıda mı yapılacak atışlar. daireler çizilecek mi? bu atışlar sonucunda nasıl bir değerlendirme yapacağız.  bu tüfek sabitleme işi biraz zahmetli olacak. aslına bakarsanız mengene türü aleti temin etmek zor. selam ve dua ile...
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2013, 16:05:22 Gönderen: Resul YASAK »
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #24 : 06 Mayıs 2013, 16:18:29 »
Resul Bey bu tür soruları bekliyordum :) Madem öyle açıklıyayım. O mesafeden oldukça ufak bir dağılım olacaktır. Onun için tek tek kağıda gerek yok. Yine de bir kez öylesine bir hedefe denerseniz ebadını ayarlama veya tek ya da değişik kağıtlara atmaya karar vermenize fikir verir. Önerim tek, büyücek kağıt. Hedef değiştirmeden birkaç kez atmanız mümkün olur. Nişan noktalarının aralarındaki uzaklığı bir denemeden sonra göz kararı ayarlayabilirsiniz.

Daire çizilmeyecek. 12 m den fark edilebilecek kadar nişan noktası olsun. Nokta ne kadar küçük olursa nişan alırken dikkatiniz o kadar keskin olacaktır malum. Onun için küçükce olsun bence. Bu testte maksat vuruş noktası ile nişan noktası arasındaki ilgiyi tespit etmek, iki namlu ile nişan arasındaki ilgiyi anlamak, belki hatayı düzeltebilmek için nerede ne kadar değişiklik gerekeceğini hesaplayabilmek. Fakat hesap kısmına çok girmeyiz. Çünkü deneme yanılma gerekir. Dipçikte kendimizce yapabileceğmiz değişiklikler de çok sınırlı malum. Otomatik olsa pul mul olur da, çiftede o olmaz. Daha başka şeyler denemek gerekir. Veyahut hiç denemeyiz, gördüğümüze göre hata nerede kabaca anlarız. Grekirse yollarsınız güzelce yapılır gelir.

Destek konusu da var; ben bir ağacın çatalını bunun için ayarlayabileceğinizi düşünüyorum. Vaktinde böyle yapmıştım. Ufak bir ağacın çatalının arasına çantamı, üzerine de namluyu koyup öyle atmıştım. Yine de çok rahat bir atış olmadı ama aklıma gelen pratik çözüm bu.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2013, 16:24:03 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.