Gönderen Konu: GRUPMAN ANALİZ HESAPLAMA TABLOSU  (Okunma sayısı 4107 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
GRUPMAN ANALİZ HESAPLAMA TABLOSU
« : 20 Nisan 2013, 10:55:40 »
Bu programın benzerini, daha önce de sitede paylaşmıştım. Nede olsa üzeriden bir hayli zaman geçti. Bu arada bu konuyla ilgili bölüm bile açıldı. Bende bu site için ayrıca programı modifiye ettim, güzelde oldu :)

Program;
- 51 ve 76 cm hedef kağıdına düşen saçma sayısını, atışlar arasındaki saçma sayısı dalgalanmalarını hesaplar ve grafiklere döker.
- Test edilen fişekteki saçma sayılarına göre, hedef kağıdında sayılan saçma adedi yüzdelerini hesaplar, puanlar.
- Kontrol panelindeki genel yüzde ve veri hesaplama tablosundaki grupman yüzdeleri, hedeflenen minimum grupmandan düşük çıkarsa siyah renk uyarı verir, vede işaretlerle ( hedef grupman dahilinde veya yüksek se çek atar. Hedeflelen grupman %5 toleransın içine girmişse, ünlem işareti verir. Test hedeflenen grupman töleransınında altında sonuç verirse çarpı işareti vererek testi onaylamaz. ) testi değerlendirir.

Size düşen sadece;
- Test edilecek fişeğin saçma sayısını saymak, kontrol panelindeki saçma sayısı bölümüne girmek.
- Atışları hedef kağıda uygulayıp, grupmanı sayarak, saçma sayılarını kontrol panelindeki 51 ve 76 cm atış bölümlere girmek.
Gerisini programa bırakın.
 Progrm size fişeklerinizi, namlularınızı, şoklarınızı tek bir testte analiz etmede kolaylık sağlayacaktır.

Programı buradan indirebilirsiniz.
http://s3.dosya.tc/server4/TSUzek/GURUPMANTEST_1.3.rar.html

Program kendi yapımımdır avlakforum.com' a özel modifiye edilmiştir. Kontrol panelindeki resmimi tıklarsanız direk sitedeki    
Pattern ve Penetrasyon Denemeleri bölümüne gidersiniz. program  ücretsizdir, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
Saygılar.
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: GRUPMAN ANALİZ HESAPLAMA TABLOSU
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2013, 22:07:57 »
Engin Bey elinize sağlık. Ben bu programın ilk sürümünü sallama sayılarla denemiştim :) Sallama ama olabilecek sayılardı. En üstte üçüncü bir grafik daha çizildi ama uçları kopuktu. Sanıyorum alttaki diğer iki grafiğin verilerini toplayarak çizilen bir grafikti. Sayıları girerken yanlış yapmış da olabilirim. Mesela içiçe(76 ve 51) için iki defa mı yazdım nedir.. Sallama verilerin ekran görüntüsülerini kaydetmiştim. Bulabilirsem buraya eklerim, nerede hata yaptığımı söylersiniz.

Ama sizin kullandığınız herhangi atışın verileri girildikten sonraki grafiklerin ekran görüntüsünü paylaşabilirseniz de nerede hata yaptığımı anlarım.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2013, 22:19:25 »
Buldum. Ekrana sığması için bu büyüklükte yakalayabildim. Resme tıklayınca biraz daha büyüyor. Ben sarı renkli kısımdaki verileri buradan okuyorum ama inşallah size de görünüyordur.

photo hosting

Girdilerim hatalı mı?
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2013, 22:21:59 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2013, 22:32:37 »
Öyle fena sallamışsınızki. 280 saçma yüzdesine sahip testte, toplam grupmanlarınız 500 geçmiş. Heralde yanınızdaki atıcıda sizin kağıda atış yapmış. :) hani askerde olur ya, üç atışlık hedef kağıdında 5 isabet eden hedef kağıtları olurdu :)
Şakası bir yana, program max 500 saçmaya kadar hesaplama yapar. Tabiki siz 32 gr 6 no fişeğin saçma sayısı olan 280 üzerinden deneme yaptınız. Zaten verimlilik yüzdesi bölümüne bakarsanız, mükemmellik üst sınırı olan %100 ün, yani tüm saçma sayısının hedefe toplandığı yüzdenin üstüne çıkmışsınız. 1.3 indirin kullanması daha kolay. Kontrol paneline, kullandığınız fişeğin saçma sayısını girin, sonra grupman verilerini girin. ( girdiğiniz gurupman adetlerinin toplamı, fişek saçma sayısını geçmesin :) sonra hesaplama ve rapor sayfasında performansı gözlemleyin.
Saygılar.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2013, 22:37:43 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 20 Nisan 2013, 22:53:10 »
Hee şu mesele :) Anlamamışım besbelli. Dediğiniz gibi 280 toplam saçma diye yazdım ama alttakileri ondan ufak tuttum. Yalnız 71 cm ile 51 cm çemberlere düşecek sayıları farklı algılamışım. Neyse, kullanması kolay ve pratik. Düşünüyorum da çoğunluk 10 atış yapmak istemeyebilir. Mesela 3 atışlık sürümü de olabilir miydi? Geçen gün, hatta dün, bir makale okudum. Adam 3 atışla elde ettiği ortalamanın 10 atışlık olandan çok farklı olmadığını ve 3 lü test tercih ettiğini yazmış. İlaveten teste başlamadan 2-3 tane boşa sıkıyormuş, namluyu kirletmek için. Çünkü namlu kirliyken daha güzel dağılım olduğunu keşfetmiş. Ordan burdan derken okuduğum makaleyi de özetlemiş oldum :)
1968

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Nisan 2013, 23:40:50 »
Hee şu mesele :) Anlamamışım besbelli. Dediğiniz gibi 280 toplam saçma diye yazdım ama alttakileri ondan ufak tuttum. Yalnız 71 cm ile 51 cm çemberlere düşecek sayıları farklı algılamışım. Neyse, kullanması kolay ve pratik. Düşünüyorum da çoğunluk 10 atış yapmak istemeyebilir. Mesela 3 atışlık sürümü de olabilir miydi? Geçen gün, hatta dün, bir makale okudum. Adam 3 atışla elde ettiği ortalamanın 10 atışlık olandan çok farklı olmadığını ve 3 lü test tercih ettiğini yazmış. İlaveten teste başlamadan 2-3 tane boşa sıkıyormuş, namluyu kirletmek için. Çünkü namlu kirliyken daha güzel dağılım olduğunu keşfetmiş. Ordan burdan derken okuduğum makaleyi de özetlemiş oldum :)

Yaklaşık on yıldır test vede analiz verileri üzerinde uğraşıyorum. Çalıştığım sektör otomotiv olsa da, analiz etmenin gidiş yolu aynıdır. Bir veya bir kaç doğru, bu doğrulara bağlı veriler. Konumuz olan grupman testinde doğrumuz, hedef kağıdı ve fişekteki saçma sayısıdır. Diğer veriler bu doğru doğrultusunda hesaplanır. Analiz olcaksa en az on atış uygun olacaktır. Çünki fişeğin istikrarı, grupman dalgalanmalarındaki etkisini anlamak lazım. Örneğin  1 no lu şokta birinci atış %70, ikinci atış %40, üçüncü atış %81, dödüncü atış %31 beşinci atış 70, altıncı atış %40 vb. vb. 1 nolu şokta, hedef %70 ken, çok inişli çıkışlı değerler alıyorsanız sorun fişektedir, fişeğin istikrarı düşüktür diyebilirsiniz. Üç atışta bu analizi yapamazsınız.
Fakat ben analiz yapmayacam tek atış yapacam. veya 2 atış yapacam, sadece grupmana bakacam derseniz. Kontrol paneline bir veya birkaç demenizi tektar,tekrar girin, program hesaplayacaktır. Örneğin, iki atışlı deme yaptınız 1. denemede 51cm. de 122 saçma değer aldınız. 76cm de 85 saçma değer aldınız. ikinci atışa 51cm. de 135 saçma değer aldınız. 76cm de 92 saçma değer aldınız. On atışada bu değerleri ikişer, ikişer girin, sadece o atışın yüzdelerini hesaplamış olursunuz. Program on atış üzerinden analiz yaptığı için 1 atış, 2 atış, 5 atışlı denemeleri tekrar yazarak, verileri hesaplayabilirisiniz. Ama bu sadece grupman testi olur, analizi olmaz. Fişeği de tüfeğide, analiz etmek istiyorsanız en az on atış şart.
Saygılar.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2013, 14:34:28 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR