Gönderen Konu: YENİ BÖLÜMÜMÜZ HAYIRLI OLSUN...  (Okunma sayısı 10064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
YENİ BÖLÜMÜMÜZ HAYIRLI OLSUN...
« : 19 Nisan 2013, 12:23:36 »
Öncelikle yeni bölümümüz hayırlı uğurlu olsun.Yaptığım öneriyi değerlendirerek bizlere bu başlık attında gurupman ve delicilikle ilgili paylaşımlarımızı yapmamıza olanak sağlayan Volkan Bey ve yönetimimize teşekkür ederim.Gurupman testleri ile ilgili en büyük sıkıntı hedef kağıdı konusu. 100*150 kağıt buldum ben kendime 150 tane 0,40 Tl den aldım.Belli bir adetin altında satış yapılmadığındansıkıntı olan bu kağıt konusunda  özel msj yoluyla bana ulaşırsanız az adetli alımlar için(5-10-20..)yardımcı olabilirim.Herkesin teminini sağlayacağımız hedef kağıtları ile belli standardı yakalarsak yapılan testleri karşılaştırma imkanımız olur.Test kağıtlarımızda askari 51 cm ve 76 cm iki daire olmalı herkesin silahını sabitleme imkanı olmadığından bu dairelerin önceden cizilmesi yanlış sonuçlar verebilir.imkanı olan daireleri çizip ortasınada 13 cm çapında renkli bir daire cizer.Silahı sabitleme imkanımız yoksa kağıda mümkün olduğu kadar merkezli atışı yapıp (ayrıca videolu yapımını paylaşacağım) basit pergelle saçma gurupmanının en yoğun ve dağılımı en iyi şekilde içine alan daireleri çizerek 51 daire içinde kalan ve 76 daire içinde kalan saçmaları sayıp ayrı ayrı ve toplayarak kağıda not etmeleri.Rüzgarsız bir günde ,hava sıcaklığını-atış yaptığınız tüfeği(ölçebiliyorsak namlu iç çapı)-şoku(ölçebiliyorsak en dar çapı)-fişeği(fişeği kestiyseniz saçma sayısı ve barut gramı)-atış yaptığınız metreyi adım değil metreyle ölçerek 36.5 m---32 m---23mt den yaptıkları atışların üzerindeki notlarla birlikde minumum 800*600 fotoğrafları ve çekebiliyorsa atış video-fotolarınıda ekleyerek yeni konu açıp paylaşmaları uygun olur.Bunlar benim kısa sürede  olması gerekli olarak öğrendiğim hususlar.Ustalar yanlışım varsa düzeltsin lütfen ilaveleri varsa eklesinler.Bu konuyu belli standartlara oturtalım.Penetrasyon(delicilik) konusunda nasıl bir standart belirleyelim ustalardan yardım....
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
Ynt: YENİ BÖLÜMÜMÜZ HAYIRLI OLSUN...
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2013, 12:52:53 »
Kağıt konusunda sıkıntı yaşanıyorsa proje bürosu tanıdık varsa onların elinde kullanılmayan proje veya büyük printerlarından (plotter) kağıtlarından alabilirler. kağıtlar genelde 90-60-45 cm'lik boyutlarda olur. veya rulo ile alınabilir bu kağıtlar. en son geçen ay 90 cmlık kağıdın 50 mtsini 60 tl civarında aldık. Bu pratik çözüm olabilir imkanı olanlara.
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2013, 13:47:24 »
Kağıt konusunda sıkıntı yaşanıyorsa proje bürosu tanıdık varsa onların elinde kullanılmayan proje veya büyük printerlarından (plotter) kağıtlarından alabilirler. kağıtlar genelde 90-60-45 cm'lik boyutlarda olur. veya rulo ile alınabilir bu kağıtlar. en son geçen ay 90 cmlık kağıdın 50 mtsini 60 tl civarında aldık. Bu pratik çözüm olabilir imkanı olanlara.

Ümit Bey ilginize teşekkür ederim.Kullanılmış işe yaramayıp çöp olacak kağıt kargo parasına ihtiyacı olan arkadaşa temin edilebilirse mükemmel olur.Fakat satın alırsak
90*100 kessek bu kağıdı(standarda çok uygun değil) 50 adet çıkar.60/50=1.2 Tl ye gelir tanesi.Benim önerdiğim kağıt 100cmx150cm hazır kesilmiş tanesi 0.40 Tl.

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #3 : 19 Nisan 2013, 14:10:13 »
çok güzel bir bölüm olacak bence, özellikle TUNCAY KAHRAMAN beyin yazılarının sabit konu olmasını ısrarla istiyorum, kendisi gerçekten çok geniş bir bilgiye sahip umarım bu konuda kendiside bilgilerini eksik etmeyecektir
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 19 Nisan 2013, 14:51:55 »

Ümit Bey ilginize teşekkür ederim.Kullanılmış işe yaramayıp çöp olacak kağıt kargo parasına ihtiyacı olan arkadaşa temin edilebilirse mükemmel olur.Fakat satın alırsak
90*100 kessek bu kağıdı(standarda çok uygun değil) 50 adet çıkar.60/50=1.2 Tl ye gelir tanesi.Benim önerdiğim kağıt 100cmx150cm hazır kesilmiş tanesi 0.40 Tl.
Maliyeti karşılaştırmamıştım hiç. :) Ama herhangi bir proje bürosundan Iskartaya çıkmış proje temin edilebilir yine ücretsiz olarak.
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 19 Nisan 2013, 15:16:23 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 15:18:21 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2013, 15:17:44 »
 O0 O0 O0 O0 çok güzel ve gerekli  olan ve , herbiri ayrı ayrı sayfalarda olan pattern denemeleri , bir sayfada toplanıp , daha kullanışlı ve istikrarlı bir paylaşım ortamı olur ... herbiri ayrı ayrı sayfada ve  gereğinden fazla zaman alıyor incelemek , tek sayfada toplanmış , trak elinizin altında .... böyle bir bölüme gerçekten çok fazla ihtiyaç vardı ,  akıl edenlerin akıllarına sağlık ....  delicilik konusu ise klasik sistem olan eski yağ tenekelerine  ;D  olsun ... 40 metreden delip geçerse , delicilik iyi diye referans alınsın  ;D ;D ;D , , , , sadece 1 öneri ..... belirli bir satandartı varmı ki bu deliciliğin . . .. pattern atış kağıtlarını bulmak ve hazırlamakta ayrı bir dert zaten . . .  O0 O0 O0
çok güzel bir bölüm olacak bence, özellikle TUNCAY KAHRAMAN beyin yazılarının sabit konu olmasını ısrarla istiyorum, kendisi gerçekten çok geniş bir bilgiye sahip umarım bu konuda kendiside bilgilerini eksik etmeyecektir
O0 O0 O0 O0 güzel bir öneri , , , , de  , , , , de si var işte . . . tuncay bey , bu tür konularda gerçekten bilgi sahibi , , , ama , , ,  aması var işte ,, ,,, , ,,  yazdıklarının yüzde 50 sini anlayamıyorum  :( :( :( kardeşim ,, tuncay beyin açıklamalarını anlayabilmek için birde TERCÜMAN  :) :) :) :)  OLSUN ................ O0 O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 19 Nisan 2013, 15:55:17 »
Sayın KAHRAMAN,Sayın AKMAN ve Sayın ÖZEL in benim açtığım konu arasında kaybolmaması gereken değerli bilgi ve paylaşımları var.Bu gün ilgi duymayıp yarın ilgi duyacaklara kılavuz olacak bilgiler.Onlardan ricam bilgi birikimlerini  ayrı başlıklar altında derleyip toparlayarak burda tekrar paylaşmaları.Zahmet vereceğiz ama şimdiden haklarını helal etsinler.Paylaşımları yönetimin takdiriyle sabit konu olur düşüncesindeyim.

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2013, 16:02:15 »
Bölüm iyi olmuş, hayırlı olsun.
Grupman adına ne varsa ( saçma, kurşun, palet ) ünüverasal araştırmaların ve testlerin bir araya toplanacağı bir bölüm olcak gibi. Bizde, üzerimize ne düşerse destek veririz.
Saygılar.
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2013, 20:17:03 »
Çok iyi düşünülmüş, tebrikler.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 19 Nisan 2013, 20:57:07 »
Bölüm iyi olmuş, hayırlı olsun.
Grupman adına ne varsa ( saçma, kurşun, palet ) ünüverasal araştırmaların ve testlerin bir araya toplanacağı bir bölüm olcak gibi. Bizde, üzerimize ne düşerse destek veririz.
Saygılar.
En güzel destek  test paylaşımlarınızla olur ;) Sonuçlarınız kötü olabilir bu tüfeğin kötü olduğu anlamına gelmiyor bir çok bileşen bize tüfeği sattırabiliyor.Son bir haftada neler öğrendim ustalar sayesinde.Doğru bilgiler verildiğinde  ustalardan en azından standartları yakalayacak reçeteler gelecektir.Fişek seçimi en önemlisi  standart değerlerden %20 kötü değerlere sebep olabiliyor ben bunu çok iyi gördüm.Testleri yapmasaydım bunu göremezdim.

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 19 Nisan 2013, 21:00:05 »
En güzel destek  test paylaşımlarınızla olur ;) Sonuçlarınız kötü olabilir bu tüfeğin kötü olduğu anlamına gelmiyor bir çok bileşen bize tüfeği sattırabiliyor.Son bir haftada neler öğrendim ustalar sayesinde.Doğru bilgiler verildiğinde  ustalardan en azından standartları yakalayacak reçeteler gelecektir.Fişek seçimi en önemlisi  standart değerlerden %20 kötü değerlere sebep olabiliyor ben bunu çok iyi gördüm.Testleri yapmasaydım bunu göremezdim.
Doğru.
Şimdilik bölümü kutlayalım. Ayrıntıları test üzerinde istişare ederiz :)
Saygılar.
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 19 Nisan 2013, 21:34:23 »
Engin Bey kusura bakmayın isminizde hatırlayamadım imzaya bakınca jeton geçte olsa düştü "Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez" aşağıdaki paylaşımınızı alıntı yaparak kendi konuma yapıştıracaktım nasip burayaymış.Sürçilisan ettimse afola Saygılar..
Değerli Hobidaşlarım;

Namlu / Fişek grupman, test, ölçüm uygullamaları ile yaptığım araştırmalar vede çalışmalar sonucu edindiğim tecrübeye göre, 1 no' lu şok un grupman performans aralığı %70 olmalıdır. Şayet %5 töleransa sahip tetst, bu değerden üst performans gösteriyorsa buda 1 no' şok değil ekstra ful şok anlamına geliyor. En yüksek grupman, en istikrarlı atış ve vuruş anlamına gelmez. Tüfeğin toplam şok ortalamaları ( 1,2,3,4,5 ) % 50 olmalıdır. Yükselen grupman performansları, şoklar arasında dengeli bir oranda değişmelidir.
Örn.
1 no'lu şok %70   +-5
2 no'lu şok %60   +-5
3 no'lu şok %50   +-5
4 no'lu şok %40   +-5
5 no'lu şok %30   +-5
Bu değerlerin ortalamaları %50 yi verir ki, buda en istikrarlı gurupmandır. Şayet genel ortalama %50 den yüksek se o namlu, ŞOKU YÜKSEK namludur. Unutulmamalıdır ki grupmanın darlığı kadar, genişliğine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Ben bu tür denemelerin tek atışla, tek bir resim üzerinde yapılmasını doğru sonuç olarak görmüyorum. Şayet şoklar ölçülecek vede analiz dilecekse, en az 10 atış sonrası ortalamaları alınarak test edilmelidir. Çünki, fişeğin değişkenliği, havanın değişkenliği, atış vede atıcı hataları vb. parametreler bu testin sonucunu önemli dercede etkilemektedir. Bu sayede avınıza uygun şoku, tüfeğinize uygun fişeği gözlemleyebilirsiniz. Bu testi analiz edecebilecek, fişek ve şok dalgalanmalarını görebileceğimiz bir test, analiz programı yapmıştım. Programı bazı silah firmaları kullanıyor.
Saygılar.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 19 Nisan 2013, 21:45:48 »
Yeni bölümün hepimize hayırlı ve faydalı olmasını dilerim. Hasan Bey akıl etti ama yönetim de uygun gördü.

Bu bölüm şimdiye kadar çoğu avcı ve atıcı için ihmal edilen bir konuyla ilgili. Halbuki deneme yapabilenler görmüştür ki başarılı vuruş için çok önemlidir. Tüm dünyada başarılı avcı ve atıcılar avdan önce bunların yapar ve yapılmasını önerir. Mesafesinde ama iyi dağılım vermeyen fişek yaralı av demektir. Bulunsa da bulunmasa da yaralı av vicdanlı avcı için etik değildir. Denenmemiş fişek ve silah ava götürülmez.

Ben de yaptığım denemeleri paylaşmak istiyorum ama malesef hedefi destekleyecek çerçeve benzeri şeyleri taşıma özürümden dolayı hedef kağıtlarım ufakca. Ama silah ve fişeği tanıyabilmek için standart ölçüye bağlı kalınmaya çalışılmasını öneririm. Şahsen bizzat denemediğim bir saçma ve mesafe için kıyas yapıp iyidir, kötüdür demem zor. Ne kadar standarda yakın deneme yapılırsa o kadar doğru yorum yapılacağına eminim.

Selam ve saygılarımla..
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 19 Nisan 2013, 22:31:23 »
Sayın KAHRAMAN,Sayın AKMAN ve Sayın ÖZEL in benim açtığım konu arasında kaybolmaması gereken değerli bilgi ve paylaşımları var.Bu gün ilgi duymayıp yarın ilgi duyacaklara kılavuz olacak bilgiler.Onlardan ricam bilgi birikimlerini  ayrı başlıklar altında derleyip toparlayarak burda tekrar paylaşmaları.Zahmet vereceğiz ama şimdiden haklarını helal etsinler.Paylaşımları yönetimin takdiriyle sabit konu olur düşüncesindeyim.
SN.BAŞKARA
Teveccüh etmişsiniz ,, elbette bildiklerimizi ,, tecrübelerimizi paylaşırız ,,ancak tüm bu paylaşımlarımız sadece bizim tüfeklerimizin kendine özel durumlarının paylaşımları olabileceği gibi ,, sadece bize özel atış ve av alışkanlıklarına bağlı durumlarda olabilir ,, genelleme yapmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ancak,, verdiğimiz bilgiler ilgilenen arkadaşlarımızın kendi doğrularını bulmalarına yardımcı olursada mutlu oluruz...
örneğin ben şahsen kendim çok çok uzun yıllardır düşük gramajlı (28-30 gr) 6-7-8 no saçmalı fişeklerle ve % 90 oranda 3 no mod şok ile 66cm namlu uzunluğundaki ve 18.55mm iç çaplı bir silah ile avlanırım...ve vereceğim bilgiler bu silah ve bu gramajdaki fişeklerin vereceği performansı gösterir...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 19 Nisan 2013, 22:49:34 »
ben şahsen kendim çok çok uzun yıllardır düşük gramajlı (28-30 gr) 6-7-8 no saçmalı fişeklerle ve % 90 oranda 3 no mod şok ile 66cm namlu uzunluğundaki ve 18.55mm iç çaplı bir silah ile avlanırım...ve vereceğim bilgiler bu silah ve bu gramajdaki fişeklerin vereceği performansı gösterir...
Sayın Akman  Bu noktaya gelene kadar edindiğiniz tecrübelerle bize ışık tutmanız bile büyük kazançtır. Paylaşım ve yorumlarınızla bölüme desteklerinizi bekliyoruz.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 19 Nisan 2013, 23:22:44 »
Sayın Akman  Bu noktaya gelene kadar edindiğiniz tecrübelerle bize ışık tutmanız bile büyük kazançtır. Paylaşım ve yorumlarınızla bölüme desteklerinizi bekliyoruz.
HASAN BEY
Elbette edindiğimiz tecrübeleri ve bilgileri kendimize özel bizim doğrularımız olarak paylaşırız ,, ancak ne kadar bilimsel bir genellemeyi kapsar bu tartışılır bir olgu olur..
bununla birlikte geçtimiz sezon 20 GA 16mm namlu iç çaplı 66cm namlu boyunda yerli bir yarı oto ile ava devam ediyorum onunla ilgili edindiğim tecrübeleride paylaşmaya çalışırım..
şu ana kadar edindiğim tecrübelere göre dar namlu iç çaplı silahlara göre her kalibrede geniş ve orta genişlikte namlu iç çaplı silahların daha iyi bir grupman verdiği gerçeği maalesef değişmiyor
20 ga silahlarda gördügüm 15.8 mm---- 15.9 mm ---- namlu iç çaplarına göre 16 mm namlu iç çapı daha iyi bir grupman veriyor ...
saçma gramajı arttıkça namlu iç basıncınında artması ile birlikte grupman ne yaparsanız yapın gözle görülür şekilde bozuluyor...
20 ga bir silahın ideal saçma gramajı 25-26 gr öyleki 27gr bile çok geliyor heleki 28-30 gr saçmalarda durum dahada bozuluyor..
geçen sezon en iyi verimi 26 gr saçma ağırlıklı zuber,,B&P f2 classic ,, winchester 6-7-8-9 no saçmalı fişeklerle elde ettim
daha sonrasında ise 25 gr saçmalı RC,,ZUBER,,YAF,,markalı fişeklerde kabul edilebilir değerlerde performansa sahip
yalnız gramaj 27-28 gr olunca orta mesafeler (25mt sonrası) performans beklemek hayalcilik oluyor..
bununla birlikte 20 no bir silahın maxsimum av mesafeside 40mt üzerinde nerede ise şans atışlarına kalmış bir durum olur diyorum..

Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 20 Nisan 2013, 00:42:46 »
HAyırlı olsun, geç kalan bir çalışmaydı...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Kemal YILMAZ

• Müdavim Üyemiz
  • Şehit oldu!
« Yanıtla #18 : 20 Nisan 2013, 12:06:46 »
güzel paylaşımlar olur temennisiyle hayırlı olsun
Kemal YILMAZ
1975 KONYA- ŞEHİT OLDU

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 20 Nisan 2013, 19:17:23 »
Çok iyi düşünülmüş, tebrikler.
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 06 Mayıs 2013, 01:28:45 »
yeni bölümümüz hayırlı olsun. bence hedef kağıtlarının 100*100 cm olursa testi yapan arkadaş için büyük kolaylık olacaktır. sayın aysu'nun verdiği bilgiler doğrultusunda genel kabul görmüş standartın 122*122 cm kağıtlar olması gerektiğini öğrenmiş olduk. ancak gel de o ölçülerde hedef kağıdı bul :). yaklaşık 80 adet hazırladım ancak beni bezdirdi :) 22 cm bir parça kes diğer büyük parçaya yapıştır ortaya 76 ve 51 cm daire çiz zahmetli iş valla. ben de kendi standardımı belirledim :) ambalajcılarda 100 cm eninde 350 cm boyunda kraft kağıtlar mevcut. maliyeti aklımda değil ancak kilo ile satılıyor. 3 tabaka alınsa 10 atışlık bir test ortaya çıkabilir. selam ve dua ile...
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Hayri IŞITAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 06 Mayıs 2013, 02:02:39 »
cok guzel bir paylasim sitemize hayirli olsun emegi gecen tum arkadaslara tesekkur ederiz saygilar
1962 SAMSUN 55-- United states

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 06 Mayıs 2013, 11:51:13 »
yeni bölümümüz hayırlı olsun. bence hedef kağıtlarının 100*100 cm olursa testi yapan arkadaş için büyük kolaylık olacaktır. sayın aysu'nun verdiği bilgiler doğrultusunda genel kabul görmüş standartın 122*122 cm kağıtlar olması gerektiğini öğrenmiş olduk. ancak gel de o ölçülerde hedef kağıdı bul :). yaklaşık 80 adet hazırladım ancak beni bezdirdi :) 22 cm bir parça kes diğer büyük parçaya yapıştır ortaya 76 ve 51 cm daire çiz zahmetli iş valla. ben de kendi standardımı belirledim :) ambalajcılarda 100 cm eninde 350 cm boyunda kraft kağıtlar mevcut. maliyeti aklımda değil ancak kilo ile satılıyor. 3 tabaka alınsa 10 atışlık bir test ortaya çıkabilir. selam ve dua ile...
Resul Bey saçma gurupman merkezini 100*100 e sığdırabildikden sonra sorun yok.Bende aynı ambalaj kağıdının 100*150 sini buldum ona atıyorum.Size tavsiyem yana kaçmalar çok olmuyor rüzgar olmadıkça. fakat alt üst kaçmalar şahlanma etkisi ile olabiliyor.Onun için sizde bulduğunuz 100*350 kağıdın 350 boyunu 3 e bölerseniz 100*116 cm kağıt elde edersiniz boy kısmı 120 ye yaklaşır ;)  Saygı ve selamlarımla...

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #23 : 06 Mayıs 2013, 14:53:43 »
Hedef kağıdı bana göre problem değil. O koca kağıdı nereye tutturacağım, tek derdim :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 06 Mayıs 2013, 15:07:37 »
pattern kolay da penetrasyonu nasıl hesaplıcaz acaba yabancılar balistik jelle yapıyolar ama o zor ve uğraştırıcı. standart sertlikte ve kolay bulunan bişey bulmak lazım
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR