Gönderen Konu: gerçekmi , yalan mı ? böyle grupman yapan tüfek varmı ?  (Okunma sayısı 26410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: gerçekmi , yalan mı ? böyle grupman yapan tüfek varmı ?
« Yanıtla #25 : 17 Nisan 2013, 17:11:11 »
 O0 O0 O0
Yazın yazın da zaten fiyatları uçuk,uzaya çıksınlar.Böylece elinde bu tüfeği olan(haliyle yazan)arkadaşlar sınırlı sayıda üretim-kolleksiyon tüfeğim var diyebilirsiniz!
O0 O0 güzel bir değerlendirme ve  yaklaşım . . .  bülent bey , paylaştıkça öğreniyoruz , ve doğru bilgi  hepimizin hakkı diye düşünüyorum . . . bir arkadaşımız aynı mesafeden a4 kağıdına bir tane bile saçma değdiremediğini yazmış  paylaşmış . . . doğru bilgisi olsa , kuruş kuruş biriktirdiği  paraya neden hatalı  denilebilecek bir tüfek alsın ki ?  ve parasıyla rezil olsun ki ? halil beyede açıklamlarından ötürü teşekkür ederim  . ...  doğru bilgi ve paylaşım bence hepimizin hakkı diye düşünüyorum ....
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 17 Nisan 2013, 17:45:04 »
% 93  lük bir grupman hangi şok  tüpünün  verimi hangi şok a tekamül ediyor bilen varsa  aydınlatsın arkadaşlar...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Togay YURTSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 17 Nisan 2013, 18:58:17 »
Geçtiğimiz günlerde Halil beyin Mersine ziyareti sırasında kendisi ile bizzat tanıştım.
Aynen burada olduğu gibi,beyefendi,saygılı ve dürüst bir insan olduğu her halinden belli.
Ben sahsım adına firmaya ve Halil beye sonuna kadar güveniyor ve ilk alacağım silah olarak tercihimi Yıldızdan yana kullanıyorum.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 17 Nisan 2013, 22:32:02 »
 O0 O0 O0
% 93  lük bir grupman hangi şok  tüpünün  verimi hangi şok a tekamül ediyor bilen varsa  aydınlatsın arkadaşlar...
? ? ? ? ?  O0 O0 O0 O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 17 Nisan 2013, 22:50:28 »
Selçuk dedektif gibisin walla;)  ben safım hiç dikkat etmemiştim Alkan Bey haklı 35 adım sayılıyor 80 cm alsak adımı 35*0,8=28mt yapar :(
ben ölçtüm boyum 178 adım sayarak yaptığım ölçümlerde adım aralarım 65cm (yürüyüş adımımdan daha büyük atıyorum) karar sizin. geçen gün adım hesabıyla yaptığım atışı veriyorum yusuf abiyle konuşmuştuk bu konuyu.

yağ tenekesine yapılan atışlar (hiç aklımda yokken yaptığım için denemeyi teneke kullandım :) )

züber 3 no 75 adım 10 adet saçma değmiş 2 si delmiş biri yırtmış.
bp 32 gr 6 no 75 adım 11 adet değmiş
bp 32 gr 6 no  60 adım 28 tane
bp 32 gr 6 no 75 adım a 4 kağıdına 8 tane isabet
züber 34 gr 0.5 90 adım 3 adet
 tapaların hepsi 45 -44 adımda idi.
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2013, 22:55:27 Gönderen: Murat DİNGİZ »
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 17 Nisan 2013, 22:55:57 »
bu arada tüfeğim sarsılmaz concorde lx
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 17 Nisan 2013, 23:10:06 »
Arkadaşlar hiçbir ciddi firma adım ile böyle bir test yapmaz zaten yaparsa da o firmanın ciddiyet ile bir alakası yoktur.

Tüfek üreten bir firma 3-5 tl verip çelik metre alıp bunu da ölçmesi gerekir.

Madem video yapıyorsun saçma sayısı, mesafe ve grupman belirliyorsun,

bir zahmet herkes bilgilensin işin ciddiyetini anlasın diye bir ölçümüde belgeleyin bir zahmet kimsenin kafası karışmasın.

OSMAN ABİ
Benim için bu tür testler lafı güzaftan ibaret ,, çek bir video koy internete yurdum avcısı KERİZ,ya ,,,, yer nasıl olsa ,,, BOL BOL tüfek satarız mantığı
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 18 Nisan 2013, 13:59:15 »

picture hosting O0 O0 O0
screen shot O0 O0 O0
image sharing O0 O0
photo hosting sites O0 O0 O0 O0 O0 bugün iki tane deneme atışı yaptım .. her iki atışta 1 nolu FULL ŞOKLA  yapılmıştır ..mesafe 36,5 metre , sıcaklık 10 derece , rüzgar yok denecek kadar az ..  fişekler 32 gr bp , 6 no saçma , atışlar  ; desteksiz ve yarı destekli  olarak yapılmıştır . . .   birinci atışta 76 cm daireye  128 adet saçma isabet etmiş .. bu atış ayakta desteksiz olarak yapıldı  , ki ; desteksiz atıştan kaynaklanan  sapma oldu bir miktar ...  ikinci atış ayakta destekli yapıldı , namlu mengene olmadığından sabitlenemedi  :) :) 76 cm daireye  166 adet saçma isabet etti ... ve bunun gibi öncedende 5 ve 6 no saçma ile denemelerim oldu ... bu mesafeden ve 32 - 34 gr gibi gramajı , çifte ve pozeler için yüksek sayılabilecek fişeklerle , 76 cm lik daire içine ,  250 adet saçma tutturacak tüfek bence , daha anasının karnından doğmamıştır ..... 32 gram bp ile , 32 gram rc nin arasında  barut hakkından kaynaklanan çok  fark olacağı kanısında değilim ama , bp gerçekten güzel patlıyor ....  birde 32 gr rc ile deneyeceğim bakalım sonuç ne oluyor .. atışlar ve sonuçlar yoruma açık ...  atışla kendi tüfeğim olan HUĞLU 202 B ÇİFTE ile yapılmıştır . . .  O0 O0 O0
how to screenshot on windows O0 O0 O0
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2013, 14:38:11 Gönderen: Yusuf SAĞLAM »
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

Çevrimdışı İsmail VAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 18 Nisan 2013, 14:25:13 »
3000-4000 lıra arası yıldızın pozeleri var bu yıldız o yıldız mı yoksa?
İsmail  VAROĞLU
1972 SAKARYA
ÇAĞIRAMAZSAN..VURAMAZSIN..!

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 18 Nisan 2013, 14:42:57 »
 O0 O0 yok ismail bey , atışlar , kendi tüfeğim olan huğlu 202 b ile yapılmıştır ... 76 cm  dairede üst limit olan 250 adet saçmayı  :D :D :D , tutturmaya çalışıyorum  :) nasıl olacaksa artık .... full şok iki atışta ve önceki atışlarımda bir türlü tutturamadı  bu sayıyı . .  250 bulana kadar fırsat buldukça devam  ;D  O0 O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 18 Nisan 2013, 14:51:56 »
yusuf abi,işte bu teste inanırım 10 tüfekten 9 u bu sonucu çıkarır,bence gurupman güzel,aynı tüfekten ben de almıştım senin yorumunda vardı hatırlarsan,sen biraz sağa kaydırmışsın hedeften ama merkez daireye iyi saçma gelmiş,avı ele geçirmek için yeter de artar bile,

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 18 Nisan 2013, 15:00:45 »
O0 O0 yok ismail bey , atışlar , kendi tüfeğim olan huğlu 202 b ile yapılmıştır ... 76 cm  dairede üst limit olan 250 adet saçmayı  :D :D :D , tutturmaya çalışıyorum  :) nasıl olacaksa artık .... full şok iki atışta ve önceki atışlarımda bir türlü tutturamadı  bu sayıyı . .  250 bulana kadar fırsat buldukça devam  ;D  O0 O0 O0 O0
Yusuf Bey tek kelimeyle helal olsun..Sizde benim gibi taktınız mı takıyorsun ;) 2 tavsiye sabitlemeden atıyorsan atışı yap saçmanın en yoğun olduğu bölgenin merkezine pergeli koy ve çiz.RC32 6 numrayı mutlaka dene fişek çok farkediyor..kolay gelsin
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 18 Nisan 2013, 15:02:56 »
 O0 O0 O0
yusuf abi,işte bu teste inanırım 10 tüfekten 9 u bu sonucu çıkarır,bence gurupman güzel,aynı tüfekten ben de almıştım senin yorumunda vardı hatırlarsan,sen biraz sağa kaydırmışsın hedeften ama merkez daireye iyi saçma gelmiş,avı ele geçirmek için yeter de artar bile,
O0 O0 selçuk kardeşim , tüfeği daha iyi tanıyabilmek , ve avdaki performansını öğrenebilmek için , fırsat buldukça bu şekilde birçok atışım oldu .. sonuç hemen hemen aynı , 12,5  cm daireye en iyi atış 34 gr mirage 5 no ile oldu , 13 saçma yanlış hatırlamıyorsam , atış şablonları  durmakta  ...  buradanda görülebileceği gibi , hedef noktaya  , , ,  10 ve 11 adet saçma gelmiş ...  bu hedef nokta için hemen hemen aynı , 1 - 2 aşşağı yukarı oluyor .... buda 35 - 40 metre  gibi  hedef noktaya , bu sayıda saçma gittiğini gösterirki , buda avın ele geçmesi için yeterlidir bence . . .  uluslararası pattern değerlerine ve yüzde 95 gibi sonuçlara ulaşamasakta , benim için tatmin edici bu sonuçlar .... O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 18 Nisan 2013, 15:10:52 »
Yusuf Bey tek kelimeyle helal olsun..Sizde benim gibi taktınız mı takıyorsun ;) 2 tavsiye sabitlemeden atıyorsan atışı yap saçmanın en yoğun olduğu bölgenin merkezine pergeli koy ve çiz.RC32 6 numrayı mutlaka dene fişek çok farkediyor..kolay gelsin
O0 O0  evet , dediğinize katılıyorum , birinci atışım ayakta desteksiz olarak yapıldı , sağ tarafta yoğunluk vardı , ama daireleri çizmiş bulundum birdefa , tekrardanda , yoğunluğun olduğu bölgeye toplamak için uğraşmadım  , sayı verileri bu sebepten azdı .... rc ilede deneyeceğim ,  bp 32 biraz sert herhalde diğerlerine göre ...bu başlıkta bahse konu olan , 76 cm ye 250 saçmaya gerçekten takıldım hasan bey , kendimizce doğruluğunu bulmaya çalışıyorum  :D ne kadar doğruysa artık ... sizin atışlarda ohhooooo almış başını gitmiş ..... ne diim artık kolay gelsin sizlere  :) :)  O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 18 Nisan 2013, 15:10:52 »
abi sendeki tüfekle bendekini birleştirelim namlu olur 142 cm o zaman gör bak ulaşıyormuyuz ulaşamıyor muyuz :)

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 18 Nisan 2013, 15:13:31 »
 O0 O0
abi sendeki tüfekle bendekini birleştirelim namlu olur 142 cm o zaman gör bak ulaşıyormuyuz ulaşamıyor muyuz :)
O0 O0  ;D ;D birde tetiklerin ikisini birden çektiğini düşün  :o :o :o :o 4 x 4 gibi olur  ;D ;D ;D O0 O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #41 : 18 Nisan 2013, 15:28:40 »
% 95 grupman doğruysa üstüne yoktur demektir, extended ported şoklarla bile bu grupmanı yapamıyoruz, bu hafta ben de bir iki deneme yapacağım
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : 18 Nisan 2013, 15:57:26 »
% 95 grupman doğruysa üstüne yoktur demektir, extended ported şoklarla bile bu grupmanı yapamıyoruz, bu hafta ben de bir iki deneme yapacağım

gerçekten doğruysa insanlar neden yabancı tüfeklere o kadar para veriyorlar anlamadım,elinde yıldız tüfek olan arkadaşlar var bir metre alın 36 metreyi ölçün rc 32 gram 6 numarayla bu ölçümü yapın bu konu kapansın,eğer doğruysa ben de hemen bir yıldız otomatik sipariş edicem,benim anlamadığım çifte ve pozeler o ölçüye ulaşamazken gazlı otomatik nasıl ulaşır,coca cola nın formülü gibi sır bir formül mü var,

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 18 Nisan 2013, 19:50:30 »
Önümüzdeki hafta, şirkette olacağım, yaklaşık 2 haftadır şehir dışındayım. Havanın iyi olduğu bir gün sizin için birkaç saatimi ayırıp metre ile de mesafeyi gösterip atış yapacağım.
Yıldız silah professional a71 modeli tekrar söylüyorum, piyasadaki birçok üründen farklılığa sahip bir üründür, bu konuda da videoda tekrar bahsedeceğim.
Bilmediğiniz denemediğiniz ürün hakkında çok cesur konuşmamanızı tavsiye ederim.
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.
www.yildizsilahpazarlama.com

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 18 Nisan 2013, 20:02:35 »
 O0 O0 O0 O0    O0 O0 O0 O0 halil bey , bu  ürününüzüde tekrardan merakla bekliyorum . . .  kafamızda oluşan soru işaretleri için gerekli olduğunu düşünüyorum . . . vakit ayırıp ilgilendiğiniz için  kendi adıma ayrıca teşekkür ederim . . .  O0 O0 O0
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2013, 20:04:06 Gönderen: Yusuf SAĞLAM »
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #45 : 18 Nisan 2013, 21:55:50 »
Halil Bey eğer sonraki denemelerinizde de tam şok öncekiler gibi yüzde verirse, bir tane de standarda daha yakın (~%65-70) ortalama yüzde veren bir şok üretilse ve verilse(toplam 6) ürününüze daha değer katar bence.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 18 Nisan 2013, 22:07:40 »
Değerli Hobidaşlarım;

Namlu / Fişek grupman, test, ölçüm uygullamaları ile yaptığım araştırmalar vede çalışmalar sonucu edindiğim tecrübeye göre, 1 no' lu şok un grupman performans aralığı %70 olmalıdır. Şayet %5 töleransa sahip tetst, bu değerden üst performans gösteriyorsa buda 1 no' şok değil ekstra ful şok anlamına geliyor. En yüksek grupman, en istikrarlı atış ve vuruş anlamına gelmez. Tüfeğin toplam şok ortalamaları ( 1,2,3,4,5 ) % 50 olmalıdır. Yükselen grupman performansları, şoklar arasında dengeli bir oranda değişmelidir.
Örn.
1 no'lu şok %70   +-5
2 no'lu şok %60   +-5
3 no'lu şok %50   +-5
4 no'lu şok %40   +-5
5 no'lu şok %30   +-5
Bu değerlerin ortalamaları %50 yi verir ki, buda en istikrarlı gurupmandır. Şayet genel ortalama %50 den yüksek se o namlu, ŞOKU YÜKSEK namludur. Unutulmamalıdır ki grupmanın darlığı kadar, genişliğine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Ben bu tür denemelerin tek atışla, tek bir resim üzerinde yapılmasını doğru sonuç olarak görmüyorum. Şayet şoklar ölçülecek vede analiz dilecekse, en az 10 atış sonrası ortalamaları alınarak test edilmelidir. Çünki, fişeğin değişkenliği, havanın değişkenliği, atış vede atıcı hataları vb. parametreler bu testin sonucunu önemli dercede etkilemektedir. Bu sayede avınıza uygun şoku, tüfeğinize uygun fişeği gözlemleyebilirsiniz. Bu testi analiz edecebilecek, fişek ve şok dalgalanmalarını görebileceğimiz bir test, analiz programı yapmıştım. Programı bazı silah firmaları kullanıyor.
Saygılar.

« Son Düzenleme: 18 Nisan 2013, 22:11:37 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 18 Nisan 2013, 23:31:17 »
Önümüzdeki hafta, şirkette olacağım, yaklaşık 2 haftadır şehir dışındayım. Havanın iyi olduğu bir gün sizin için birkaç saatimi ayırıp metre ile de mesafeyi gösterip atış yapacağım.
Yıldız silah professional a71 modeli tekrar söylüyorum, piyasadaki birçok üründen farklılığa sahip bir üründür, bu konuda da videoda tekrar bahsedeceğim.
Bilmediğiniz denemediğiniz ürün hakkında çok cesur konuşmamanızı tavsiye ederim.
HALİL BEY
sizinle daha öncede bu forumda benzer tartışmalarım olmuştu ve sorularıma bir türlü cevap alamamıştım
fabrikanızı biliyorum ,, gördüm gezdim ,,imalatınızı az çok tahmin edebiliyorum
firma sahibi ADEM BEY ile konuşup bir çayını içmişliğim vardır ve gördüğüm o teknolojiden sizin bahsettiğiniz özelliklerde ve bilimsellikte imalat yapılmasının tesadüfler harici imkansız olduğunu düşünüyorum... KALIN SAĞLICAKLA......
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 20 Nisan 2013, 20:10:24 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 15:18:07 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #49 : 20 Nisan 2013, 20:37:45 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 15:17:53 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980