Gönderen Konu: FABARM ELOS C TRİBOR VE XLR 5 TRİBOR PATTERN-PENETRASYON TEST ATIŞLARI  (Okunma sayısı 74313 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Ynt: FABARM ELOS C VE XLR TRİBOR İNCELEME-PATTERN-PENETRASYON TEST
« Yanıtla #50 : 11 Nisan 2013, 15:18:27 »
ben bu pattern testlerinin 3 çeşidini gördüm. birincisi 2 farklı silahla (biri geniş biri dar namlu) kalın bir tahtaya atış yapıyorlar be deliklerin derinliğini karşılaştırıyorlar. kağıtları birbirine yapıştırarak kitap gibi yapıyorlar yine iki silahla atıp kaçar sayfa deldiklerine bakıyorlar. birde jel gibi bir maddede deniyorlar onunla ilgili fazla bilgim yok. bu deneyleri bildiğim kadarıyla yine 36,5 metrede yapıoyorlar. ama kendine güvenenler 50 metredede karşılaştırıyorlar.. ama bu konuda daha bilgili olanlar vardır aramızda
Bu testi yapacak dar ve geniş namlu iki tüfeklerim var.Kağıtları birbirine yapıştırma işini  de tuttum ;) 36,5 mt ve 50 mt de denemeler yapmak lazım.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2013, 15:53:57 Gönderen: Hasan BAŞKARA »
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
:D hadi bakalım merakla bekliyoruz :D mümkünse 18,3 bir silahla karşılaştırısan ayrıca memnun olurum :D
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Tüfeklerimden birinin daha satılmasıyla oluşan finans , gözümün kaldığı Doğa Spor daki XLR BULRUSH u almak için beni Murat Sivaslı nın yanına adeta uçurdu.Pazarlığımızı yaptık XLR BULRUSH u (kamuflaj desek daha doğru)aldım geldim.XLR 5 den tek farkı sentetik el ve boy kundağı +kamuflaj olması.Haliyle XLR5 satışa çıktı. rafa geri dönüp raf kirası üstüne binmeden aldığım fiyatdan XLR5 3000tl ye satılık ilgilenenler kaçırmasın.

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hayırlı olsun hasan bey bence doğru bir seçim çünkü pozeniz zaten 66 namlu hemen her ava gider...Bu 71 cm kamuflajıda ördekte kullanırsınız...Kamuflaj olanda yine tribore şokmu? Güzel günlerde kullanın..Birde bu kamuflajın denemesini yaparsınız artık...Selametle kalın...
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Hayırlı olsun hasan bey bence doğru bir seçim çünkü pozeniz zaten 66 namlu hemen her ava gider...Bu 71 cm kamuflajıda ördekte kullanırsınız...Kamuflaj olanda yine tribore şokmu? Güzel günlerde kullanın..Birde bu kamuflajın denemesini yaparsınız artık...Selametle kalın...
:) Aynen Ersin Bey sizin gibi düşünerek kamuflajı aldım.poze ve xlr 5 pişti oldular elimde birinden biri yatacaktı.Şimdi aralarında adil bir iş bölümü oldu ;) XLR kamuflajda tribore namlu ve iner hp choke lu,XLR5 de olduğu gibi.Bundan sonraki testleri tabiki kamuflajla yapacağım.XLR5 satılık olduğu için emenet sayılır artık fişek girmez yatağına.İyi dilekleriniz içinde tekrar tekrar teşekkür ederim.Sizlerde sağlık ve selametle kalın...

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Hasan Bey, yenisini de gülegüle kullanın. Kronograf deme sebebim bunun girginlik(penetrasyon) denemesinden daha pratik olması ve başka faydaları da var bence. Girginlik testleri bana göre çok fazla lazım değil. Tüfeğin marifetini ölçmek için yapılmıyor. MEsela yeni bir mühimmat çıkmış olsun, nikel saçma veya herhangi domuz kurşunu vs.. Bu mühimmatı geleneksel olanla kıyaslamak için veya ava isabet ettiğinde nasıl tahribat yapabilecek görmek için yapılıyor gördüğüm kadarıyla. En doğrusu da balistik jel, evvelce konusu vardı hatırlarsınız. Onun da sebebi balistik jelin insan dokusuna en yakın girginlik deneme malzemesi olması vs

Kronograf ise namludan çıkan parçaların süratini ölçüyor. Eğer parçalar namlu içinde çok bozulmamışsa kronograftan sonra hedefe kadar enerjisinin yetip yetmeyeceğini anlamak çok zor değil. Sözgelimi fişek üreticileri 390-400 m/s ilk hız vermişse bunun makul mesafede yetemeyeği av yok (Domuz kurşunu hariç; onlar daha süratli). Siz ölçümünüzde bunun gibi bir hız değeri okumuşsanız ava değdiğinde öldürmüyor diye bir şey olamayacağını bilirsiniz. Yine de saçma numarası falan uygun olandan olmalı haliyle.

Saçmalar çıkarken yamulursa ne olur? Daha çabuk yavaşlar ama hepsi birden değil. Balistik uzamanları av saçmalarında süratten dolayı ezilmelerin 365 m/s den sonra başladığını söylüyorlar. 390 m/s saçmaların bazılarını ezer ama halen de 400 ün üzerinde ilk hızda olduğu halde avda çok beğenilen fişekler de var. Yani fişekteki bileşenler ayarlandığında saçma ezilmesi de çok önemli olmayabiliyor demektir.

Özet olarak, bence çoğu kez namlu ağzındaki sürati bilmek, onun avı öldürmeye yeterliği konusunda yeterli olur. Penetrasyon testine gerek kalmaz. Size kaç sefer lazım olur bilmiyorum ama fişek dolduran birine bence oldukça lazım. Veya havalı tüfek veya yivli tüfek kullanan birne gerekli. Ödünç bulursanız da belki yeterlidir. Kronograf kalitesiyle fiyatı her şeyde olduğu gibi orantılı. Oehler alınabilecek en güzellerinden ama değeceği şüpheli. Mantıklı fiyat ve performansta Pro Chrono olabilir. Fiyatı 100 dolar veya biraz üzeri ama Cabelas vesaireden gelene kadar kaçı bulur bilmiyorum. İkinci el olabilir ama ya kusurluysa.. Pro Chrono'nun saçma atışlarında ona yakın fiyattaki diğer kronograflardan daha fazla beğenildiğini defalarca okudum.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
 Öncelikle bu değerli bilgiler ve açıklamalar için teşekkür ederim ellerinize emeğinize sağlık.Kronografı ebay dan biraz araştırtım 100-200 dolar civarında buraya gelişi 350 doları bulur.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=pro+crono&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1311.R1.TR2.TRC1&_nkw=shooting+chronograph&_sacat=0
Havalı tüfeğe sardığımda düşünmüştüm bu cihazı ama saçma için atılan taş ürkütülen kurbağa hesabında çok gerekli değil kanısındayım bende.36,5metrede elimdeki tüfeklerle çevremdeki arkadaşlarımın tüfekleriyle standart bir cisme(katlanmış kağıt ,kitap,sunta,kurşun vs vs) etkisi delmesi veya girme derinliği bize daha somut bazı değerlendirme verileri vereceğini umuyorum.Balistik jel için hammaddeler.com hala aklımda ;)

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
volkan bey doğru şeyler söylemiş. ama bence penetrasyon testini yapmakta fayda var. elbetteki namlu çıkış hızı hakkında bilgi edinerek belirli yorumlar yapabilirsiniz ama bence kesin çözüm için delicilik şartını yapmak şart. farklı mesafelerde tüfeğin etkisini görme için. ortada bir hız kaybı var. bu önemsenmeyecek kadar düşük diyecekler şimdi ama bence test etmekte fayda var. çünkü hala muamma... ben kullanmadım kullanmadığım ve çevremdede olmadığı için merak ediyorum sonuçları. abd de kullanılıyor ama adamların fişekleri farklı o yüzden tam sonuçlar yok.. mesela 28 gram 8-9 no ile nasıl gibi..
şuna bir göz atın
http://www.chuckhawks.com/backboring_does_not_work.htm
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2013, 09:58:18 Gönderen: Hakan SEÇKİN »
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz

Hakan Bey kesin incelemişsinizdir ama ben yinede cizimi paylaşayım istetim.Tribore un diğer overbore namlulardan farkı fişek yatağından sonraki birleştirme konisi uzatılmış sonrasında çap 18,70 sonrasında 205 mm boyunda 18,40 a düşen koniklik ve choke.Diğer overbore namlular ise birleştirme konisinden sonra 18,80 e genişleyip choke da bitiyor.Fabarm bu tribore namlu ile diğer overbore namlulardaki penetrasyon kaybını önlediğini söylüyor.Deneyip bakacağız ;)

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
evet bunu incelemiştim. bakalım test edin göreceğiz :D bütün firmalar kendi yaptıklarının daha iyi olduğunu söylüyor çoğuda bildiğimiz gibi reklam ile göz boyamak. sakın yanlış anlamayın sizim tüfeğiniz için konuşmuyorum bütün firmalar hakkında. beretta çıkıyor kick off yapıyor benelli crio yapıyor browning backbore yapıyor fabarm tribore yapıyor gibi gibi.. hangisi bize uygun önemli olan bu. önemli olan bizim av sitilimizle o tüfeğin uyuşması.
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
80 gr A4 fotokopi kağıdından bir miktar çekip atış yaptım.sabebi herkesin temin edebileceği ve belli standardı yakalayıp sonuçları karşılaştırabileceğimiz bir malzeme olduğu için. yeteceğini düşünmüştüm resimde görüldüğü gibi saydığımda 32 adet kağıt 21 saçma isabet etmiş 19 u delip çıkmıştı.sayfanın ön ve arka yüzü.

Sonrasında 50 civarında sayfa alarak atış yaptım.25. sayfayı ayırdım çünkü saçmalar sonrasında azalıyordu.35-36 sayfa gibi saçmalar kalmıştı. 25. sayfada 37 isabetden 35  delik.Overbore X marka bir  tüfekde 25.sayfada 37 isabetden 25 delik vardı yani 25 inci sayfayı 25 saçma geçebilmişti.X marka 18,3 veya18,4 bir tüfek 25.sayfayı isabet eden 12 saçmadan 9 u geçebilmişti.

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2013, 13:21:59 Gönderen: Hasan BAŞKARA »

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Bulabildiğim nikel saçmalarla deneme sonuçları.hava sıcaklığı 15 derece civarındaydı.
XLR 71 NAMLU * CHOKE 36,5 metre WİNCHESTER 40GR 5 NO Nİ (enterpolasyonla 320 civarında saçma)
Q76:51 Q51:104 76 daireye çok yakın 19 saçma toplam 172+19 yakın saçma
sonuç yakın saçmalar hariç verim %54 pulse piston ne kadar absorbe etsede 15 derecede 40 gr ağır geliyor.
XLR 71 NAMLU * CHOKE 36,5 metre WİNCHESTER 34 GR 7 1/2 NO Nİ(enterpolasyonla 420 civarında saçma)
Q76:114 Q51:167 toplam 281 saçma %66 verim 15 derecede 34 gr için çok iyi  bence ;)
fotoları yarın paylaşırım..fotomakinasını işyerinde unutmuşum :(

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
18,3 ve 18,4 olan tüfekte saçmalar kaçıncı sayfaya kadar delmişti hasan bey?
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
18,3 ve 18,4 olan tüfekte saçmalar kaçıncı sayfaya kadar delmişti hasan bey?
18,4 olan X marka yerli tüfek de 30. sayfayı delen tek saçma vardı 30-31 arasında kalmıştı.hepsinde de aynı fişeği RC SIPE 32GR 6 NO fişek kullandım.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2013, 23:36:49 Gönderen: Hasan BAŞKARA »

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
fabarm kaça kadar deliyor? sanırım pek fark yok. çok soru sordum biliyorum ama birde diğer overbore dediğiniz tüfek kaça kadar delmişti? yani fabarm ile diğer overbore arasında fark var mı?
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Hakan Bey niye  paylaşıyorum soru sorun cevaplayalım tartışalım diye böyle yapmassak bir yere varamayız zaten.Kendi doğrularımızla at gözlüğüyle bakmış oluruz.Hani bir laf vardır el tokadını yemeyen kendininkini balyoz sanarmış ;) Kendi kendime yaptığım testlerle kendimi avuturum ancak.
Açıkçası benim ulaştığım sonuç: elimdeki 18,4 tüfekle Fabarm arasında delicilikde bir fark yok fakat 3b lerden overbore namlulu ile atışda A4 kağıdına çok iyi gurupman var fakat saçmalar 10. sayfadan sonra her sayfada eksilerek gidiyordu overborelerin delicilik sıkıntısı şehir efsanesi değil gibi.Ama şu da var 36.5 metrede a4 kağıdı içindeki bir keklik en az 15 saçma alırdıki delenler yeterdi.18,4 tüfek yerli kinetik idi ve isabet eden saçma azdı gurupman kötüydü.arkadaşlarıma rica edicem 3B lerden gazlı 18,4 tüfek bulmaya çalışacağım.Overbor 3B yi yine çağıracağım.birde 50 tane kağıda değil ilk atışda yaptığım gibi (tesadüfen 32 kağıt  idi) 30 kağıda atış yapıp isabet/delen oranını sonrasında 32 -34-36-38 kağıtları 2 şer arttırarak delimlerine bakacağım.Aynı testi yapmak isteyen arkadaşlarada en iyi sonucu tartışma yaratmadan nasıl alabiliyorsak bir standart getirip, herkesin karşılaştırma yapılabilir testler yapmasını sağlarsak ne mutlu bize ;) (burda 36,5 metre çok önemli ben 30 metrelik le santimine kadar ölçüp namlu ucunun hedefe 36,5 metre olmasını sağladım)
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2013, 22:59:19 Gönderen: Hasan BAŞKARA »

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
kesinlikle tüm düşüncelerinize katılıyorum.bence denediğiniz tüfeklerin isimlerinide paylaşın ki kim neyi kullanıyor bilsin :D geniş namlular dediğiniz gibi delicilik konusunda sıkıntılı. özelliklede browning backbore. ama bu namluda çelik saçma ile kazları biçiyor resmen. bunuda anlayabilmiş değilim :D imkanınız olursa birde yüksek gramajları karşılaştırın sonuç değişiyormu. 40-50 gram gibi
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
kesinlikle tüm düşüncelerinize katılıyorum.bence denediğiniz tüfeklerin isimlerinide paylaşın ki kim neyi kullanıyor bilsin :D geniş namlular dediğiniz gibi delicilik konusunda sıkıntılı. özelliklede browning backbore. ama bu namluda çelik saçma ile kazları biçiyor resmen. bunuda anlayabilmiş değilim :D imkanınız olursa birde yüksek gramajları karşılaştırın sonuç değişiyormu. 40-50 gram gibi
:) Marka açıklama taraftarı değilim kendi tüfeğim haricinde.Bu testi yapmak çok zor değil herkes aynı fişek aynı mesafe aynı kağıda atış yapar tüfeğim buderse çok daha iyi olur.Böyle bir testi ben yaptım yayınladım.Arkadaşlarda test yapıp yayınlarsa belki benim sonuçlarım çok kötü kalacak tüfeğim madara olacak. olsun buna ben karar verdim yayınladım başkasının tüfeği için ben karar veremem.
Yüksek gramaj Fabarmda delicilikde 36 gr 6 no remington long express ile  hiç iyi sonuç vermedi.tek atış yaptım sadece fabarm ile isabet oranıda düşükdü belkide etek saçmaları değdi.hava sıcaklığının 0 lara yakın olduğunda hem RC SIPE hemde Remington Long ile testi tekrarlamak lazım.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2013, 23:35:25 Gönderen: Hasan BAŞKARA »

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
Hasan Bey denemeleriniz için çok teşekkürler. 

Şok kaç numara idi. Bir de kağıtları nasıl bir düzende tuttunuz? Arka arkaya sıkışık olarak mı? Haftasonu Ataneo 66 namlu ile deneyebilirim.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Hasan Bey denemeleriniz için çok teşekkürler. 

Şok kaç numara idi. Bir de kağıtları nasıl bir düzende tuttunuz? Arka arkaya sıkışık olarak mı? Haftasonu Ataneo 66 namlu ile deneyebilirim.
Mesafe 36,5 metre  1 no full choke fişek rc sipe 32 gr 6 no (başka marka 32 gr 6 no olabilir ama gr ve no aynı kalmalı) kağıtları A4 fotokopi kağıdı topundan aldığım gibi kıskaçla kontraplağa tutturdum.Önce 30 adet kağıda atış yapın delen sayısı fazla ise 2 şer 2 şer arttırarak testlere devam edin.Fotolarıyla paylaşıp bizede size teşekkür etme fırsatı verin ;)

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz

Kısmet olursa haftasonu atışları yapıp burada paylaşırım. 66 namlunun da marifetlerini görmüş oluruz. Bir bakayım bayide 6 numara Sipe kalmış mı.
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
sn.SEÇKİN
ağır gramaj fişeklerde açık şok 3-5 yıldız gibi değerlerki şokları kullanmadıktan sonra düzgün bir grupman beklemek hayalden öteye geçmiyor ...
USA menşeili videolardada biçilen kazlar 15-25mt mesafeler içerisinde o mesafelerde 8-9 no saçmalarla bile o kazları konfeti gibi paçavraya çevirmek hiçte zor değil....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
browning backbore. ama bu namluda çelik saçma ile kazları biçiyor resmen. bunuda anlayabilmiş değilim :D
Buna mantığım şöyle bir yorum getiriyor, hafif olan çelik saçmaları overbore namlu içindeki düşük basınç yeteri kadar hızlandırabiliyor ve delicilik sağlıyor.Ustalar dan da yorum almak lazım.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
sn.SEÇKİN
ağır gramaj fişeklerde açık şok 3-5 yıldız gibi değerlerki şokları kullanmadıktan sonra düzgün bir grupman beklemek hayalden öteye geçmiyor ...
USA menşeili videolardada biçilen kazlar 15-25mt mesafeler içerisinde o mesafelerde 8-9 no saçmalarla bile o kazları konfeti gibi paçavraya çevirmek hiçte zor değil....
Aynen katılıyorum...

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
:) Marka açıklama taraftarı değilim kendi tüfeğim haricinde.Bu testi yapmak çok zor değil herkes aynı fişek aynı mesafe aynı kağıda atış yapar tüfeğim buderse çok daha iyi olur.Böyle bir testi ben yaptım yayınladım.Arkadaşlarda test yapıp yayınlarsa belki benim sonuçlarım çok kötü kalacak tüfeğim madara olacak. olsun buna ben karar verdim yayınladım başkasının tüfeği için ben karar veremem.
Yüksek gramaj Fabarmda delicilikde 36 gr 6 no remington long express ile  hiç iyi sonuç vermedi.tek atış yaptım sadece fabarm ile isabet oranıda düşükdü belkide etek saçmaları değdi.hava sıcaklığının 0 lara yakın olduğunda hem RC SIPE hemde Remington Long ile testi tekrarlamak lazım.
sn.BAŞKARA
Öncelikle çalışmalarınız ve deneyimlerinizi paylaşmanız için çok çok teşekkürler..
bu güne kadar yaptığım tüm testlerden ve edindiğim tecrübelerden yola çıkarak naçizane bir kaç görüşmü bende belirteyim istedim..
1-full şok belki penetrasyonda iyi ancak aynı şeyleri patern için söylemek mümkün değil
2-her tür gramaj ve saçma nosunda en iyi grupmanı 3 no mod şok veriyor..
3-saçma gramajı yükseldikçe grupmanın bozulduğu yadsınamaz bir gerçek
4-36gr ve üstü magnum 40-50 gr gibi fişeklerde 3 no mod ve 4-5 yıldız şokları kullanmadıktan sonra düzgün bir grupman yakalamak pek mümkün deği
5-fişeklerin içerisindeki saçma özellikleri gerçekten fişek performansına son derece etkili
6-çelik saçmalar düzgün bir form ile namluyu terk ettiği için grupmanı güzel ancak hafif olmaları neticesinde delicilikleri belli bir mesafeden sonra düşük
7-nikel,,tungsten vs.alaşımlı sert ancak özgül ağırlığı yüksek saçmaların patern ve penetrasyonu gerçekten çok güzel ÖRNEK (B&P extra long range 5-6 no 35-36 gr)
8-30 gr saçma ağırlığındaki fişekler 3 no mod şok ile 36.5 mt mesafede diğer tüm gramajdaki fişeklere nazaran çok daha iyi bir patern ve penetrasyon veriyor...
9-TÜM BUNLARDAN DAHA ÖNEMLİSİ kullanılan tüfeğin namlu iç çapı ,, ve bu iç çapa tam uyumlu şok kombinizasyonları ,,mümkün ise özel şokların (EXTENTED-PORTED EXTENTED) kullanımı ,, ve bu değerlere uyumlu tapa,,barut,,saçma ile dolumu yapılmış uygun fişeklerin bileşenleri bir araya gelmedikten sonra istenilen verimlilikte avcılık yapmak pek mümkün olmuyor...
kısaca edindiğim tecrübeler bu yönde umarım yapmış olduğunuz testlere ilaveten ilgilenen arkadaşlar için faydalı olabilmişizdir... SELAMLAR....
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2013, 00:05:29 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg