Gönderen Konu: FABARM ELOS C TRİBOR VE XLR 5 TRİBOR PATTERN-PENETRASYON TEST ATIŞLARI  (Okunma sayısı 74318 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman LİMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hasan bey maşallah sezonun kapalı  olmasını  çok iyi değerlendiriyorsunuz. güzel çalışmalar yapıp açıklamalarda bulunuyorsunuz. sizin bu çalışmalarınız sayasinde fabarm kullanıcıları artacağa benziyor. kolay gelsin iyi çalışmalar. yeni grupman testlerinizi ve fişek denemelerinizi  bekliyoruz. saygılar:)
  • Huğlu 401 b
  • Sarsılmaz charles daly
  • Vursan 92a
  • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
Hasan bey aci ayar seti bulunmaktami fabarm otomatiginiz de?
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hasan Bey fabarm XLR 5 in tetik çekme mesafesi kaç cm? Ölçerseniz çok memnun olurum...Ayrıca arkadaşımızın sorduğu üzere açı ayar seti mevcutmudur? Güzel günlerde kullanın inşallah..
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
 Reha Bey iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.Osman Bey tüfek fişek olayından sıkıntı geldi al sat al sat bıktım walla havalar iyice ısınmadan bu testleri yapayım kafamda bazı taşlar otursun dedim.Marka fanatikliğim yok derdim omzumun alışabileceği fişeğini bildiğim grupmanı güzel tek tüfeğe kavuşmak.Beni bu tüfeğe çeken en önemli kullanıcı yorumu ise 15 m den parçalamadan aldığım bıldırcını 30m den de cansız alabiliyorum olmuştur.Bakalım deneyeceğiz :) Zafer Bey,Ersin Bey XLR 5 de  biri üzerinde olmak üzere 3 adet açı ayar seti mevcut.Tetik çekme mesafesi katalog değeri 365 mm ayrıca ölçer bir farklılık varsa yazarım.
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Heyecan yapmışızz 3 no full choke   :o ;D

Çevrimdışı Salih POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
Hasan bey,gördüğüm kadarıyla yaptığınız test atışlarında genel olarak rc ve serilerinden kullandınız bunlardan ziyade birazda değişik sert ve hızlı fişeklerdede bir kaç deneme atışı yaparsanız fabarmların hızlıve güçlü fişeklerdede ne yaptığını görmak isterim.
Salih POLAT
 KAYSERİ  0532 7318008
TAM OLAN SUKUT EDER,EKSİK OLAN İSBATA KALKAR...

ZAFER İÇİN ACELE EDEN,YENİLMEYE MAHKUMDUR

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Hasan bey,gördüğüm kadarıyla yaptığınız test atışlarında genel olarak rc ve serilerinden kullandınız bunlardan ziyade birazda değişik sert ve hızlı fişeklerdede bir kaç deneme atışı yaparsanız fabarmların hızlıve güçlü fişeklerdede ne yaptığını görmak isterim.
İlk atışı yaptığımda hava 10 C civarındaydı.18.30 namlulu atış testlerinde videoda atış yaptığım fişek rc32 6 ile yapmışlardı.Fotoğraflarını yayınladığım atışları RC SİPE 32gr 6 no ile yapmıştım bu fişeğin 1.60gr ma yakın barutu var ve hızlı bir fişek.Fabarm RC32 6 gibi light bir fişeği sevmediğini videodaki atışlardan sonra gördüm nedeninide Tribore namluya bağladım.Videoları çektiğim gün atışların sonuna doğru (hava sıcaklığı biraz daha artmıştır) Rottweil 34gr 3 no ile atışda yaptım en kısa zamanda paylaşırım.

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
Hasan Abi tüfeklerinin maşallahı var,çok güzel grupman yapmışlar,kazasız belasız günlerde kullanmanı dilerim.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Hasan Abi tüfeklerinin maşallahı var,çok güzel grupman yapmışlar,kazasız belasız günlerde kullanmanı dilerim.
Sağolasın Selçuk kardeşim beraber kazasız belasız güzel günlerimiz olsun.Daha daha iyileri sizlerin de olsun. av, tüfek,fişek  bahane muhabbet şahane ;)

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
Hayırlı olsun.Kaça almıştınız fabarm'ı?
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
ELOS-C pozeyi 4300tl ye XLR5 otomatiği temiz ikinci el olarak 3000 tl ye aldım.İkiside 66 namlu birinin ördek için 71 namlu olması gerekdiği düşüncesindeyim.Onun için XLR5 i verip sıfır 71 namlu XLR sentetik veya camo alma niyetindeyim. Tek tüfek diyenlere kesinlikle 66 namlu öneririm heleki benim gibi acemi avcıysa.. gurupman süper alışana kadar çok manky çekerim ben paçadan kalkana ;)

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz

Uploaded with ImageShack.us
ELOS-C 1NO CHOKE 36,5 MT ROTTWEİL 34GR 3 NO SAÇMA (yukarıdaki tablodan 133 adet saçma)
Q76 dairede 106/133=%79.7 isabet

ELOS-C 3 NO CHOKE 36,5 MT ROTTWEİL 34GR 3 NO SAÇMA (yukarıdaki tablodan 133 adet saçma)
Q76 dairede 91/133=% 68.5 isabet
 1 no choke ile karşılaştırdığımızda iri saçma full choke  sevmez ezberide TRİBORE namlu ile bozulduğu görünüyor.Araştırmaya devam tavsiye edeceğiniz yüksek gramajlı fişeklerle denemeler yapabilirim.benim aklımda  winchester ağır dolular var.

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hasan bey gerçekten tribore şoklar grupmanda çok etki ediyor...3 no saçma ile yapmış olduğu grupman çok tatmin edici görünüyor...
Aşağıda vereceğim linkteki fişeğide bir denerseniz farkı göreceksiniz...Elinizdeki pozeyle en fazla 32 gr atmanız daha etkili olacaktır...Malum gramaj arttıkça saçma hızı yavaşlamaktadır...Bence hiç gerek yok bir poze için ağır gramaja...
https://www.kafkasav.com/default.asp?git=9&urun=439
Bu fişeği denmenizi şiddetle tavsiye ederim...XLR 5 içinde öyle...Şayet denerseniz paylaşmanızı rica ediyorum..Selametle kalın..
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Evet güzel seçim yanlız 6 ve 7,5 var burda daha kalın bir saçmasını mesela 4 denemek daha mı doğru?6,7,5 , 8 den başka seçenek yok gibi heralde :(
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2013, 14:19:57 Gönderen: Hasan BAŞKARA »

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Evet güzel seçim yanlız 6 ve 7,5 var burda daha kalın bir saçmasını mesela 4 denemek daha mı doğru?6,7,5 , 8 den başka seçenek yok gibi heralde :(
Hasan bey zaten pattern testleri genelde 6 no ile yapılıyor...6 noyu denemeniz daha doğru sonuçlar verecektir...Saygılarımla..
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Hasan bey zaten pattern testleri genelde 6 no ile yapılıyor...6 noyu denemeniz daha doğru sonuçlar verecektir...Saygılarımla..
Yüksek gramaj ve ağır dolu istekleri olduğu için dedim varsa 4 numarasını alayım.Bende 6 no ile yapıyorum testleri.Poze için 34gr mı geçmeyi düşünmüyorum.Tavsiye ettiğiniz fişeği alıp deneyeceğim ;) XLR 5 40gr 50 gr da ne işler yapacak merakımız bu yönde..e.temin de tecna barut var 1 kg sipariş ettim.76mm 1,90-2.0 barutlu 40-50 gr fişekleri kendim yapıp atışları yapmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Merhaba Hasan Bey.Her iki tüfeğinizi de kazasız belasız güle güle kullanmanızı dilerim.Videodaki bir husus dikkatimi çekti.Atış yaptığınız panonun hemen sağında açık bir kapı görülüyor.Atış yaptığınız yerden o kapıya doğru gelen birini görebilmeniz zor.O kapıyı kullanarak bahçeye çıkmaya çalışan birileri olma ihtimali varsa lütfen pozisyonunuzu bir daha gözden geçirin.Benim ki sadece bir hatırlatma.Belki sadece bir kuruntudur ama uyarmadan geçemedim.Çalışmalarınız kolay gelsin...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Salih POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
hasan bey senden ricam xlr5 le saçmaları hep 6 no olmak kaydıyla aynı mesafe  federal 1/8 oz 1/4 oz federal premıum 1/4 ve1/8 oz mirage32,34,36 remington longrange denersen memnun olurum.sonucu yanlız banada bildirebilirsin.teşekkürederim şimdiden
Salih POLAT
 KAYSERİ  0532 7318008
TAM OLAN SUKUT EDER,EKSİK OLAN İSBATA KALKAR...

ZAFER İÇİN ACELE EDEN,YENİLMEYE MAHKUMDUR

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Merhaba Hasan Bey.Her iki tüfeğinizi de kazasız belasız güle güle kullanmanızı dilerim.Videodaki bir husus dikkatimi çekti.Atış yaptığınız panonun hemen sağında açık bir kapı görülüyor.Atış yaptığınız yerden o kapıya doğru gelen birini görebilmeniz zor.O kapıyı kullanarak bahçeye çıkmaya çalışan birileri olma ihtimali varsa lütfen pozisyonunuzu bir daha gözden geçirin.Benim ki sadece bir hatırlatma.Belki sadece bir kuruntudur ama uyarmadan geçemedim.Çalışmalarınız kolay gelsin...
Dikkatiniz ve hassasiyetiniz için teşekkür ederim.Ben de C sınıfı işgüvenliği uzmanıyım güvenlik herşeyden önemli benim için.O kapı kullanılan bir kapı değil hurdalık olarak kullanılan bölgenin diğer tarafdan girişi.Kapalı olan kapıyı ben açıp sonraki atışlarımda attığım kağıtlara saçma değmesin diye oraya sakladım ;)Teşekkür ederim sağolun...

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
hasan bey senden ricam xlr5 le saçmaları hep 6 no olmak kaydıyla aynı mesafe  federal 1/8 oz 1/4 oz federal premıum 1/4 ve1/8 oz mirage32,34,36 remington longrange denersen memnun olurum.sonucu yanlız banada bildirebilirsin.teşekkürederim şimdiden
Salih Bey telefonda da konuştuğumuzda  sizi çok iyi anladım nikel 6 no saçmalar 36 grlar ile testleri yapmaya çalışacağım.Yazdığınız fişeklerden 36gr remigton longrange  bulunabilir.Amacınız doğrultusunda sizle konuşmadan önce 36gr winchester ZZ sipariş etmiştim.İnşallah cumartesi fırsat bulur dener paylaşırım.Tabiki  XLR5 ile..Bu arada Hidayet komutan Afyona gidelim ördek için davet var. Vuramasakda dolapda vurulmuş bizi bekleyenler var derken sizden bahsettiğinin jetonu sonradan düştü :)

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
hayırlı olsun dünya standartlarında sonuçlar elde etmişsiniz grupman olarak. birde delicilik testi yapıp bizlerle paylaşırmısınız malum geniş namlularda hala kesn bilgilere sahip değiliz
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Hayırlı olsun ikiside, güzel tüfekler. Dağılımlar desteksiz atldığı halde merkezlemiş ve çok düzgün, yüzdeler de bence çok iyi. Pozenin kırma kolu videoda çok yanda gibi görünüyor, ya avans yada iyi kapatamamışsınız. Kimi avcı ve atıcılar yavaş kapatıp mandalı kontrollü bırakmayı, kimi de mandalı kendi haline bırakmayı tercih ediyor. Üreticiler de ikiye ayrılmış. Ben özellikle yeni bir tüfekte tatlı sert kapatmayı tercih ediyorum. Amerikalı, silah uzamanı meşhur bir subay da yılların tecrübesiyle bunu öneriyordu. Tabi üreticinin tavsiyesi varsa dikkate almalı. Bir de kronograf alırsanız hem fişek seçiminde yardımı olur hem dağılım veya tepmeyi yorumlarken elinizde parametre olur. İyi günlerde kullanmanızı dilerim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
hayırlı olsun dünya standartlarında sonuçlar elde etmişsiniz grupman olarak. birde delicilik testi yapıp bizlerle paylaşırmısınız malum geniş namlularda hala kesn bilgilere sahip değiliz
Teşekkür ederim Hakan Bey..İki konuda da haklısınız 1.si ilk defa dünya standartlarına yakın sonuçlar elde ettim Fabarm ile özellikle poze için söylüyorum çünkü elime 10 a yakın poze geldi geçti %100 güvenipde elime alıp ava gidemedim.Her havada ayrı tüfek ayrı fişek.Benzer testleride yaptım iyi sonuçlar elde edemedim o yüzden hiç paylaşmadım.XLR5 inde elimdeki otomatiklere göre +%15-20 si var.2.haklı olduğunuz konu overbore namluların penetrasyon kayıpları konusunda ki soru işaretleri.Bu konuda da test yapmayı düşünüyorum ama karşılaştırabileceğim düzenek ve sonuç yok.Yıldız ve Akdaş ı takdir ediyorum güzel testler yapmışlar benim gurupmanlardan iyi sonuçlarıda var(fakat choke ölçülerini sormama rağmen iki firmada paylaşmadı)testleri nasıl yaptılarsa bakıp aynı testi yapmaya çalışıyorum ,karşıaştırabiliyorum sonuçları.Ama penetrasyonda hedef ne kullanacağım yine 36.5 mt den mi atayım.hedefe giren saçmanın deliciliğinin referans ölçüsü ne olacak ki iyi veya kötü diyebileyim.En iyi hedefin dış kabı alınmış sarı saman kitap olabilirmi diye düşünüyorum sayfa kalınlıklarını mikrometreyle ölçüp kaç sayfa deldiği bir ölçü olabilir.Kurşun levha düşündüm ama belli sertlikde standart parçalar bulamassam ben bulsam bile karşılaştıracağım kişi aynı sertlikde kullanmassa kurşunu sonuçlar yanıltıcı olabilir birazda pahalı olur gibi.Grupman testlerini bitiyeyim sırada o var ama bu konuda fikir yardımı lütfen...
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2013, 10:27:32 Gönderen: Hasan BAŞKARA »

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
Hayırlı olsun ikiside, güzel tüfekler. Dağılımlar desteksiz atldığı halde merkezlemiş ve çok düzgün, yüzdeler de bence çok iyi. Pozenin kırma kolu videoda çok yanda gibi görünüyor, ya avans yada iyi kapatamamışsınız. Kimi avcı ve atıcılar yavaş kapatıp mandalı kontrollü bırakmayı, kimi de mandalı kendi haline bırakmayı tercih ediyor. Üreticiler de ikiye ayrılmış. Ben özellikle yeni bir tüfekte tatlı sert kapatmayı tercih ediyorum. Amerikalı, silah uzamanı meşhur bir subay da yılların tecrübesiyle bunu öneriyordu. Tabi üreticinin tavsiyesi varsa dikkate almalı. Bir de kronograf alırsanız hem fişek seçiminde yardımı olur hem dağılım veya tepmeyi yorumlarken elinizde parametre olur. İyi günlerde kullanmanızı dilerim.
Teşekkür ederim Volkan Bey...Pozenin kurma kolunu bende huylanıp yokluyorum.Kıyamıyordum ama tavsiyenize uyup tatlı sert olacağım ;)Kronograf konusunda tavsiyelerinizi daha öncede okumuştum bilgi birikiminiz var paylaşırsanız nerden alırım? kaça alırım ?hangi modeli iyidir? bütçemize uyar daha sağlıklı veriler alırsak neden olmasın..

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Teşekkür ederim Hakan Bey..İki konuda da haklısınız 1.si ilk defa dünya standartlarına yakın sonuçlar elde ettim Fabarm ile özellikle poze için söylüyorum çünkü elime 10 a yakın poze geldi geçti %100 güvenipde elime alıp ava gidemedim.Her havada ayrı tüfek ayrı fişek.Benzer testleride yaptım iyi sonuçlar elde edemedim o yüzden hiç paylaşmadım.XLR5 inde elimdeki otomatiklere göre +%15-20 si var.2.haklı olduğunuz konu overbore namluların penetrasyon kayıpları konusunda ki soru işaretleri.Bu konuda da test yapmayı düşünüyorum ama karşılaştırabileceğim düzenek ve sonuç yok.Yıldız ve Akdaş ı takdir ediyorum güzel testler yapmışlar benim gurupmanlardan iyi sonuçlarıda var(fakat choke ölçülerini sormama rağmen iki firmada paylaşmadı)testleri nasıl yaptılarsa bakıp aynı testi yapmaya çalışıyorum ,karşıaştırabiliyorum sonuçları.Ama penetrasyonda hedef ne kullanacağım yine 36.5 mt den mi atayım.hedefe giren saçmanın deliciliğinin referans ölçüsü ne olacak ki iyi veya kötü diyebileyim.En iyi hedefin dış kabı alınmış sarı saman kitap olabilirmi diye düşünüyorum sayfa kalınlıklarını mikrometreyle ölçüp kaç sayfa deldiği bir ölçü olabilir.Kurşun levha düşündüm ama belli sertlikde standart parçalar bulamassam ben bulsam bile karşılaştıracağım kişi aynı sertlikde kullanmassa kurşunu sonuçlar yanıltıcı olabilir birazda pahalı olur gibi.Grupman testlerini bitiyeyim sırada o var ama bu konuda fikir yardımı lütfen...

ben bu pattern testlerinin 3 çeşidini gördüm. birincisi 2 farklı silahla (biri geniş biri dar namlu) kalın bir tahtaya atış yapıyorlar be deliklerin derinliğini karşılaştırıyorlar. kağıtları birbirine yapıştırarak kitap gibi yapıyorlar yine iki silahla atıp kaçar sayfa deldiklerine bakıyorlar. birde jel gibi bir maddede deniyorlar onunla ilgili fazla bilgim yok. bu deneyleri bildiğim kadarıyla yine 36,5 metrede yapıoyorlar. ama kendine güvenenler 50 metredede karşılaştırıyorlar.. ama bu konuda daha bilgili olanlar vardır aramızda
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.