Gönderen Konu: FABARM ELOS C TRİBOR VE XLR 5 TRİBOR PATTERN-PENETRASYON TEST ATIŞLARI  (Okunma sayısı 74308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
FULL ŞOK

free image hosting

2 NUMARALI ŞOK

image

MOD ŞOK

screenshot

4 NOLU ŞOK

photo bucket

5 NOLU ŞOK

online photo storage
 NAMLU GİRİŞ TARAFI

photo bucket

Tuncay bey benim 391 urika gold un ölçüleri bunlar...sizin yukarıda verdiğiniz ölçüler çok farklı olmuş beretta benelli için....zaten tüfeğin namlu iç çapı standart 723 inç =18,36 ise full şokuda 1 mm daralma ile 17,36 oluyo ve 020 katlayarak 3 nolu şok dahil devam ediyo  4 ,5 nolu şoklarda dahada genişliyo...
kick s in de son daralma noktası zaten 697inç yani mod şok a yakın...
tüfeğin orjinal mod şoku ve kicks in x ful  şoku birbirine çok yakın... her iki şokun namlu giriş tarafından  tapa sokarak  ve tapayı  parmakla iterek bir fikir edinebilirsiniz...ikiside aynı sıkılıkta geçiyo şokların içinden...sizin dediğininz gibi 685 inç yani   full şok olsaydı tapayı ittirmek imkansız olurdu çünki full şoktan tapa neredeyse geçmiyo...
MÜCAHİT bey
şokları bu şekilde elektronik kumpasın dişleri tam boy içeride veya yarım boy şok içerisine girmiş şekilde ölçüm yaparsanız doğru değerlere maalesef ulaşamazsınız ,, şokların tam uç kısımlarına kumpas dişleri 1mm kadar oturtularak yapacağınız ölçüm size daha doğru değerler verir..
sizde bilirsinizki mikron düzeyindeki dahi olsa değerlerin değişmesi herşeyi bir anda değiştiriveriyor..
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Bilge ÇAKICI

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
arkadaşımın sbe 2 için almış olduğu kicks hf x full şokunuda vaktim ve zamanım olursa tornacıda komperatör ile ölçüp paylaşırım...selamlar
mümkün ise komperatör ile şok boyu içerisini  ........ giriş ,, çıkış ve şok boyu içerisinin  farklı noktalardan ölçülmesi en doğru değerleri verir ....
şok başlangıcı ilk 1mm,lik kısım ölçüsü namlu iç çapı ile uyumlumu ,, şok çıkış kısmı son 1mm,lik kısmı mevcut şok daralma ölçüsü karşılığını tutuyormu
ve şok içerisinde girişten çıkışa doğru homojen bir koniklik varmı ..... sorularının cevabı size en doğru bilgileri verecektir..... SELAMLAR.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
Böyle bir eleştiri bekliyodum Hakan bey..kumpansın ağzı çok giriyo gibi gözüküyo ama en alttaki resimdeki  NAMLU GİRİŞ ÖLÇÜSÜ  hariç durum öyle değil..Sadece en alt resimdeki ölçümde  Bilinçli olarak şokun başlangıçtan sonraki iç kısmının ölçüsü hakkımda bir fikir vermesi için fazla soktum..kumpansın  yapısı itibari ile dişleri çok kısa haliyle çok giriyo gibi görünüyo.. altta resmini paylaşıyorum...ben şokları defalarca ve her şekilde ölçtüm...şokları uç kısmından ölçerken sıfır tabiri caiz ise dudak dudağa ölçsem bile 0,01 fark ediyo sadece.. hadi etsin etsin abartıyom 0,02 lik bir fark oluyo....yani  ful şok için olan değer 17,39 çok çok zorlarsam  17,40 oluyo..mod şok için 17,79 -17,80 oluyo...bu şekilde ölçmemin sebebi kumpansın şoku tamamen kavramasını ve boşluk kalmamasını ve bir yere değmemesini göstermek içindi diger türlü havada durmuyo ve elimde tutmam gerekiyo buda kafalarda bir takım soru işaretlerine mahal verebilir diye bu şekilde ölçüm yaptım...selamlar

upload photos

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2013, 01:50:02 Gönderen: Mücahit ÖZEL »
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Sayın Özel,
Bu şok ölçüleri STANDART DEĞİL ve bu şoklarla 391 in önünde eğer namlu çapı ölçülmüş .723 inch ise HİÇBİR TÜFEK DURAMAZ :)
.723 inchlik standart namlu çapını Amerikalılar .725 inch kabul ederek şok yapıyorlar
Buna göre
Cylinder:.725 :18.40 mm
Skeet:.720: 18.28 mm
İmproved Cylinder:.715 :18.16 mm
Modified:.705 :17.90 mm
İmproved Modified:.700:17.78mm
Full:.695 inch :17.65 olmak zorunda..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
Carlson Beretta Şok değerleri

Turkey Super Full – This extended choke is an ideal turkey choke, placing 80% of its pattern inside a 30-inch circle at 40 yards. .650 constriction is extremely tight and is only to be used with Hevi-Shot® and plated lead shot. Knurled end extends past muzzle for easy tightening and removal.
Turkey Extra Full – This choke is a good all-around turkey choke for birds under varying circumstances. .685 constriction is tight but not so tight that misses occur at close ranges. Only to be used with Hevi-Shot® and plated lead shot.
Full – Can serve as a dual-purpose turkey tube and a long-range trap or upland bird-hunting choke. With a constriction of .695 it throws an even, tight pattern, equally at home killing turkeys up to 30 yards and busting clays from the 27-yard line. To be used only with Hevi-Shot®, steel and plated lead shot.
Improved Modified – A perfect choke for those in-between situations. Tighter then modified, more open then full. .700 constriction.
Modified – A good all-around choke. With steel shot, it patterns like a full choke with lead, for the ultimate long-range goose choke. With lead, it gives a more open pattern that is perfect for wary roosters, high-flying doves and clay pigeons. .705 constriction.
Improved Cylinder – A perfect all-around hunting choke. With lead it provides an open pattern that works great for most upland hunting and sporting clays courses. With steel shot, it patterns tighter and is ideal for most waterfowl over decoy situations. .715 constriction.
Skeet – An extremely wide-open choke with lead, it works best under tight quarters such as some sporting clay stands and formal skeet ranges. Also works well with steel loads for fast-flying teal at close range. .720 constriction.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2013, 10:41:55 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
Carlson's Replacement Choke Tubes – Beretta/Benelli
Caliber/ Gauge   Choke   Constriction (in.)   Quantity   Price
12 Gauge   Skeet   .720      
Regular Price: $22.99
In Stock

12 Gauge   Improved Cylinder   .715      
In Stock

12 Gauge   Modified   .705      
In Stock

12 Gauge   Improved Modified   .700      
In Stock

12 Gauge   Full   .695      
Limited Stock

12 Gauge   Turkey Extra Full   .685
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
Sayın Özel,
Kicks High Flyer Ex Full üm eski model üzerinde .685 inch zaten yazıyor..Siteye baktımYeni modellerde Port kısmında açılma var ve .697 inch..Firma veriside böyle..Bu Full Ölçüsü bile değildir..
Ama bu konuda haklısınız..
Selam ve saygılarımla
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
HASAN BEY
Elinizde bu tür imkanların olması büyük şans ancak yinede yapacaklarınız ,,
 sıfır bir şok tüpünü baştan itibaren imal etmek için son derece zahmetli bir iş diye düşünüyorum..
ben yerinizde olsam piyasada mevcut olan uzatma şok tüplerinden silahımın namlu iç çapının şok çıkış ağzı çap ölçüsüne uygun olanlarını alır ve delik komperatörü ile 1''- 2'' gibi mesafelerdeki namlu çıkış ölçülerinin tekabül ettiği şok ölçülerinde boylarını kısaltarak sonrasındada üzerlerine port delikleri açarak şoklar elde eder ve o şoklar ile deneme yanılma yöntemi ile kendi tüfeğime uygun mobil ported extented şokları imal etme yoluna giderdim ... şahsen ben öyle yaptım mevcut şok boyunu 1'' boyuna kısaltma sebebim bu idi (18.25mm)
Fabarmın iner şokları 82mm extented şokları 92 mm elimde armsan ve yerli extented şoklar var ama 82mm den bile kısa.35 tl ye 10cm uzatmalar var mobil şoklu onlardan alıp kesip biçmek bir formül.Fabarnın extentedini tanesi 40 euroya alıp portlamak bir formül.sıfırdan yapmak başka formül.Burdan bakınca sıfırdan yapmak daha işime geliyor ;) Pazartesi CMM üç boyutlu ölçüm cihazında Fabarmın iç ölçülerini ölçtüreceğim.Bakalım iç formu nasıl konik mi daralıyor genişliyor yoksa eğrisel mi çıkar ortaya..

Uploaded with ImageShack.us

• Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Bu konunun yeni bölüme daha uygun olduğunu düşündüğümden taşıdım. Dağılım ve delicilikle ilgili örnek alınabilecek bilgi dolu yorumların başkalarına da faydası olacağına eminim. Yılların deneyimini, tüyolarını paylaşanlara, yorumunu esirgemeyen diğer dostlara da teşekkürler.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Soner ANT

• AvlakForum Üye
  • *
Ölçüm ne oldu şimdi....
  • Fabarm XLR 5 71 cm 18.7
  • Yıldız SP over under 71 cm Special ME
  • Suhl Bühag Handmade side by side 71 cm
  • Robust 222 side by side 66 cm
Soner ANT
1973 ANTALYA
533 544 44 43

Çevrimdışı Soner ANT

• AvlakForum Üye
  • *
5033 seri nolu fabarm xlr 5 kullanıcısıyım... benim ölçümlerim !!!!
Şok başlangıcı
18,60.    17,70 *
18,60.    18.10 **
18,60.    18,30 ***
18,60.    18,60 ****
  • Fabarm XLR 5 71 cm 18.7
  • Yıldız SP over under 71 cm Special ME
  • Suhl Bühag Handmade side by side 71 cm
  • Robust 222 side by side 66 cm
Soner ANT
1973 ANTALYA
533 544 44 43

Çevrimdışı Serkan ATAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Başkanım yine yapmışsın testleri maşallah.
Ankara