Gönderen Konu: Cep Telefonundan Kopay Takibi . . . GPS TRACKER  (Okunma sayısı 15430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

• AvlakForum Üye
  • *
Cep Telefonundan Kopay Takibi . . . GPS TRACKER
« : 02 Mart 2013, 23:49:26 »
Cihazın Genel Görünümü

Kullanım alanları

Yukarıdaki resimler internetten alınmış resimler.

Bundan sonra ,aşağıdaki resimler benim GPS cihazıma ait resimler

1- Alttaki resimde; en sağdaki GPS Cihazı ,ortadaki cihazın üzerinde gelen pil. en soldaki Yeşil renkli pil de benim çalışma süresini uzatmak için eklediğim pil. Yeşil pilin altındaki siyah olan da pil kapağı.

bu da aynı cihazın arka yüzü.

Cihazın pilinin takılmış hali.

Alttki de gps cihazının su geçirmemesi için ağzı kilitli plastik torbaya koyuyoruz.

Gps cihazının içine konulduğu ağzı kilitli plastik torba.

Gps cihazının plastik torbayla beraber içine konulduğu Deri Cihaz Kılıfı. Arka tarafında tasmaya takılması için kemere takma yeri vardır. Çakı kılıflarında olduğu gibi.

Gps su geçirmez torbayla bu şekilde Deri Kılıfın içine koyulur.

Köpeğin tasmasına takılmaya hazır hali...

CİHAZ BİLGİLERİ
Cihazın orjinal adı GPS TRACKER  dir.
   Cihazın Çalışma mantığı şudur: 2 ayrı Modda çalışabiliyor.

1.Mod , SMS (Kısa Mesaj) Modu:  Cihaz ,gps uydu alıcısıyla kendi konumunu uydudan aldığı bilgilerle belirler. bu konum bilgisini içine taktığımız cep telefonu SİM kartı üzerinden SMS yoluyla Cep telefonunuza gönderiyor. (Ben bu SMS modunda kullanıyorum şu an.)

2. Modu GPRS Modu : Cihaz ,gps uydu alıcısıyla kendi konumunu uydudan aldığı bilgilerle belirler. bu konum bilgisini içine taktığımız cep telefonu SİM kartı üzerinden GPRS bağlantısı üzerinden bir internet sitesine gönderir. Cep telefonu veya bir bilgisayardan köpeğin konumunu görebiliyorsunuz.  (Ben bu GPRS modunda KULLANAMADIM. Ayarlar ,Üyelik vs.. uğraşmak istemedim... ) Bu modda bir yer belirleme hizmeti veren bir siteye yıllık bir aidat vermek gerekiyor. Yıllık 10 ya da 20 dolar civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam.

Ben gprs moduyla uğraşmak yerine sms modunda çalıştırıyorum. Av Köpeğimin yerini bu şekilde de rahatça bulabiliyorum.

GEREKLİ BAĞLANTI VE SMS PAKETİ
SMS (Kısa Mesaj) MODU İÇİN
1- Kendi cep telefonumuz için ; bir internet paketi almamız gerekiyor. haftada 2 gün yani ayda 8 gün ava giden biri için ,100mb lık bir paket bile yeter ama  250 mb olursa daha garanti olur. Gsm operatörüne göre fiyatları 8 tl ile 12tl arası değişiyor. (Av sezonu kapandığında internet paketinizi de iptal ettirebilir sezon açılınca tekrar abone olabilirsiniz.)
2-GPS cihazındaki SİM kart için: Eğer Cihazı SMS Modunda kullancaksanız , sadece Gps cihazındaki sim karta bir SMS paketi yüklemeniz yeterlidir. ben kontörlü bir hat alıp aylık 1000 SMS yükledim. (Av sezonu kapandığında SMS paketinizi de iptal ettirebilir sezon açılınca tekrar abone olabilirsiniz. )

GPRS MODU İÇİN
1- Kendi cep telefonumuz için ; bir internet paketi almamız gerekiyor. haftada 2 gün yani ayda 8 gün ava giden biri için ,100mb lık bir paket bile yeter ama  250 mb olursa daha garanti olur. Gsm operatörüne göre fiyatları 8 tl ile 12tl arası değişiyor. (Av sezonu kapandığında internet paketinizi de iptal ettirebilir sezon açılınca tekrar abone olabilirsiniz.)
2-GPS cihazındaki SİM kart için: Eğer Cihazı GPRS Modunda kullancaksanız , sadece Gps cihazındaki sim karta bir İNTERNET paketi yüklemeniz yeterlidir. 100mb yeterli olacaktır.

CİHAZ NASIL KULLANILIR
Avda Kopayınızın yerini merak ettiğinizde ,kendi telefonunuzla , Köpeğin tasmasında takılı olan GPS cihazında bulunan olan SİM kartın telefon numarasını arıyoruz. Tasmadaki cihaz bize bikaç saniye içinde bir SMS (kısa mesaj) ile tam konumunu bildiriyor. Konum içeren bu internet bağlantı kısayolu tıklandığında Google maps sitesi üzerinde bir ok işareti olarak Köpayınızın konumu ister uydu dotoğrafları ister yol haritası üzerinde net olarak görülüyor.
İşlem gayet pratik:Telefonumuzdan  GPS cihazını arıyoruz, Cihaz telfonumuza bir SMS gönderiyor. SMS i açtığımızda köpeğmizin konumu karşımızda. Aşağıdaki resimdeki harita bir örnek . bu harita üzerinde yeşil bir ok ile kopayınızın tam yer tespiti yapılıyor.

CİHAZ HANGİ HALLERDE KULLANILIR
Cihazı köpeğin tasmasına takıp ava çıktık. Kopayınız bi süre sonra sizden ayrıldı ve aramaya başladı. uzun süre geçmesine rağmen ses gelmiyor....  ya da köpek domuzu kaldırdı ve sizden uzaklaştı . hangi avcıya doğru gittiğini belirleyip hemen haber vererek Grubu yönlendirebilrsiniz...    Köpek avı kaldırdı ama bağdan çıktı ve çok uzaklaştı , ama domuzu bırakıp dönmüyor. yerini tespit edip araçla veya yaya olarak köpeğin bulunduğu yere gidip av vurulabilir. Akşam oldu avı bitirdiniz döneceksiniz tüm grupla beraber arabanın başında bekliyorsunuz, ama köpeğiniz ortalarda yok yada hala bi yerlerde av kovuyor ...

GENEL İZLENİMLER
Konum tespiti konusundaki hassasiyet gayet iyi . açık alandaen fazla bir kaç metre hatayla yer tespiti yapıyor. eğer cihaz ev içi gibi kapalı bir alanda ise 5-10m arası bir hatayla yer bulabiliyor. hatta bi seferinde oda içindeki dolabın içndeyken bile bağlantı kurmuştu cihaz. bu verilerden bahsederken cihaz 2 adet torba içinde ve deri kılıfta . Yani uyduyla bağlantı kurma konusunda güçlü bir cihaz. Havanın çok yoğunlaştığı , sisin yere indiği durumlarda bazen uydu bağlantısı kurulamıyor. fakat hava biraz yağmurlu ve bulutlu , kapalıyken normal bişekilde çalıştı.
Cihaz su geçirmez olarak tasarlanmadığı için bu özelliği ona biz ekliyoruz. :) su almamasıyla ilgli tedbir olarak  ağzı kilitli plastik torba kullanıyoruz. Baştan su geçirmez olarak tasarlansaydı işimiz daha kolay olurdu.
                                          PİL ÖMRÜ VE ÇALIŞMA SÜRESİ
    Üzende 2 adet 1000mah lik pil geliyor. biri yedek olarak kullanılmak üzere. bu pillerin bir tanesi ile 10 Saat civarında çalışıyor. bu süre ise akşama hatta bir sonraki güne sarkan bir av için yetersiz.
Ben çalışma süresini uzatmak için orjinal pille aynı voltaja sahip 2000mah lik bir pili cihazın dışına ekledim ve orjinal pille bağlantı kurdum. Üstteki resimlerde yeşil renkteki piller bunlar. Bu kapasite artışından sonra cihaz 36 Saat boyunca sorunsuz çalıştı. Yani Cumartesi sabah 08:00 de başladığınız bir avda köpeğinizi Pazar günü akşam 20:00 ye kadar takip edebilirsiniz. yani 2 gündüz bir gece... Bu süre şimdilik bana fazlasıyla yetiyor, çalışma süresini artırmak için biraz daha yüksek kapasiteli piller kullanılabilir. onu daha sonrası için düşünüyorum.

MENZİL ,ÇALIŞMA MESAFESİ , KAPSAMA ALANI , KM...

Peki ne kadar mesafeden kopayımızın yerini tespit edebiliriz. ya da köpeğimiz ne kadar uzaklaşırsa cihazın menzilinden çıkar ?
Tasmadaki GPS cihazına takılı cep telefonu çektiği sürece köpeğiniz hiçbir zaman kapsama alanından çıkmaz. Kopayınızın uzaklaştığı mesafe 100 km veya dah fazla da olsa yerini bulabilirsiniz. Önemli olan köpeğin Turkcell Vodafeone veya Avea gibi operatörlerin çekim alanı dışına çıkmamasıdır. Tasmaya taktığınız hattın Operatörünün kapsama alanı ne kadarsa köpeğinizi bulabileceğiniz alan da o ölçüdedir.
Sizin yer tespiti yapabilmeniz için tabiki sizin de telefonunuzun çekiyor olmasıdır.

ARKADAŞLAR SİSTEMİN ARTI VE EKSİLERİNİ ,BİR DE GARMİN ASTRO 320 TÜRÜNDEN CİHAZLARLA KIYASLAMASINI DA ZAMANIM MÜSAİT OLUNCA YAPACAM.
Selam ile...

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,160897.0.html
Ahmet YÖNDEM 0505 733 2636 1978 DÜZCE
İyi bilin ki , kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.  (Rad 28)

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Cep Telefonundan Kopay Takibi . . . GPS TRACKER
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2013, 18:46:47 »
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                            SONRADAN EKLENEN BİLGİLER

Cihaz çin den alınıyor. E-bay üzerinden satın alınıp kargoyla geliyor.
Sistemin kurulum maliyeti toplam 250- 300 tl civarında.
-Gps cihazı : 80 ile 100 tl arasında değişiyor.
-Cihazın türkiyede kullanılması için vergi dairesine 115tl yatırılıyor
-Pasaport kaydı için 20 tl ücret ve bir pasaport gerekiyor.
-Güçlendirmek isterseniz ek batarya 25tl
- Gps cihazına takılacak bir GSM kontorlü hat 30tl

Cihazın e bay daki örneklerinden biri.
http://www.ebay.com/itm/Mini-Real-Time-Spy-GSM-GPS-GPRS-Tracker-Tracking-Device-TK102B-/190806746054?pt=US_Tracking_Devices&hash=item2c6cf7e3c6
linkteki benim kullandığım cihaz. farklı versiyonları da ebay da mevcut.

- Ayrıca yurt içinde satışa sunulan cihazlar da var .mesela Arventonun Treyki isimli cihazı. Bu tür distribitörden alınan cihazlarda pasaport kaydı ,vergi gibi ek maliyetler yok. ve cihaz bendekinden biraz daha fonksiyonlu ve kaliteli .
Treyki Cihaz ücreti 400tl civarı. ayrıca yıllık 70 tl harita kullanım ücreti var (ilk yıl ücretsiz)
Kontörlü bir hat 30 tl.
http://www.arvento.com/kisivenesnetakibi

Düzeltme : türkiyede yeni kullanıma giren bir cihaz daha var. ismi Tractive . Arvenyonun treykisi ile aynı mantıkta çalışıyor. ama bazı artıları var. su geçirmez. 3 cep telefonu operatöründen hangisi iyi çekiyorsa ototmatik olarak ona geçip ondan sinyal göndermeye başlıyor. toplam maliyeti treykiden daha düşük...
Cihazın linki aşağıda:
http://www.kedikopektakipshop.com/default.asp?git=9&urun=1#.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2014, 17:27:02 Gönderen: Ahmet YÖNDEM »

Çevrimdışı Murat KORKMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2013, 21:31:34 »
çok güzel bir paylaşım olmuş teşekürler
Murat KORKMAZ
1981 sakarya

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2013, 15:04:43 »
ahmet bey çok teşekkürler bunlarla ilgili bizleri dahada bilgilendirirseniz çok seviniriz biz kopay avcıları özellikle domuz avcıları için kesinlikle şart olan şeylerden bir tanesi
Hüseyin ÖZEN
1975 AYDIN
KUYUCAKTAN ORMANCININ TORUNU  http://img368.imageshack.us/img368/593/photo0056tr8.jpg

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2013, 18:44:12 »
ahmet bey çok teşekkürler bunlarla ilgili bizleri dahada bilgilendirirseniz çok seviniriz biz kopay avcıları özellikle domuz avcıları için kesinlikle şart olan şeylerden bir tanesi
Yukarıdakiler dışında merak ettiklerinizi belirtirseniz ona göre açıklama yaparım

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2013, 19:02:31 »
avda beni bırakıpta giden kopayın peşindenmi gidicem bide ?  kopay dediğin 500-1000 metre kovar sonra sahibine döner bütün gün köpek arayan vatandaşlar için kaçırılmaz bi cihaz =)) eyvallah
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimiçi Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2013, 20:50:47 »
güzel bir cihaz kopay avcıları için aranılan bir şey kopayların av kovarken çok uzaklaşmaSI ve kaybolması durmunda köpeği bulmak için çok faydalı olur güzel bir paylaşım olmuş teşükkür ederim....

• baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 08 Mart 2013, 21:35:53 »
avda beni bırakıpta giden kopayın peşindenmi gidicem bide ?  kopay dediğin 500-1000 metre kovar sonra sahibine döner bütün gün köpek arayan vatandaşlar için kaçırılmaz bi cihaz =)) eyvallah
Sağol Samet kardeşim ; Ama
Bu tarifteki köpek kuş köpeğine daha çok uyuyor. 500-1000m sonra geri dönen köpek hırslı değildir. o köpeğin araması da 500m lik olur. Domuz avındaki köpek geniş bir alanı arama konusunda da , bulduğu izi takip etme konusunda da , kaldırdığı domuzu kovma konusunda da hırslı olmalıdır. Aksi durumdaki köpeklerle de karşılaştım , ama nerdeyse 10 yaşındaydılar ve onlar için normal sayılabilirdi. velhasıl Hırslı olmayan köpekle domuz avı zevk vermez.

güzel bir cihaz kopay avcıları için aranılan bir şey kopayların av kovarken çok uzaklaşmaSI ve kaybolması durmunda köpeği bulmak için çok faydalı olur güzel bir paylaşım olmuş teşükkür ederim....

Sağol Abdullah. Bu cihazı kullancak güzel köpeklere sahip olman dilekleriyle...
« Son Düzenleme: 08 Mart 2013, 21:37:04 Gönderen: Ahmet YÖNDEM »

Çevrimdışı Okan SELÇUK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2013, 04:30:18 »
Acaba  bunu Türkiye 'de yapıldığı veya satıldığı yer var mı ki ?
1990 bilecik

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 02 Ağustos 2013, 03:18:25 »
Okan bey ; Arventonun Treyki isimli bir cihazı var. bendekinden daha kaliteli bir cihaz. internetten ulaşabilirsiniz. kılıfı bir çantacı da falan yaptırabilirsiniz. 400- 500 tl civarı dır Treykinin fiyatı

Alttaki linkten bakabilirsiniz.
http://www.kedikopektakipshop.com/default.asp?git=9&urun=1#.

http://www.treyki.com/#/turkce/ana-sayfa/
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2014, 17:28:05 Gönderen: Ahmet YÖNDEM »