Gönderen Konu: Köpek alım satımıyla ilgili için nette bulduğum mezhep görüşü  (Okunma sayısı 3754 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kadir KATIRLI

• AvlakForum Üye
  • *
  • bildiğimin ustası bilmediğimin talebesiyim
       Soru: Kedi ve köpek satışı yapmak caiz midir?

Cevap:
Kedi alım satımının caiz olduğuna dair dört mezhep de olumlu görüş bildirmiştir.

Fakat köpek alım satımı yasaklayan bazı hadisler bulunmaktadır. (Buhari, Buyu’, 113; Müslim, Müsakat, 39 (1567)

Bu hadislerden yola çıkan Şafii ve Hanbelî mezhepleri köpek satışını caiz görmemektedirler.

Maliki mezhebi Nesâî’de geçen bir hadise dayanarak (Nesai, Buyu’, 91) sadece av köpekleri ile bekçi köpeklerinin satılmasının caiz olduğunu söylemektedir. “Satımı caiz görülen bu köpek grubu içine günümüzde suçluların takibi, uyuşturucu maddelerinin tespiti vb. amaçlar için kullanılan iz süren köpekler de girer.” (Hüsameddin Affâne, Fıkhî ve Ahlâkî Yönleriyle İslam’da Ticaret, Terc: Servet Bayındır, Polen Yayınları, İstanbul, 2007, s: 168)

Hanefi mezhebi ise köpeğin, kendisinden faydalanılabilen bir mal olduğunu, köpek satışını yasaklayan hadisin İslam’ın ilk devirlerine ait olduğunu fakat bunun daha sonra kaldırıldığını söyleyerek her cins köpeğin satışını caiz görmektedir. (Kâsânî, el-Bedâiu’s-Sanâi’, c:5, s: 143)

Kadir KATIRLI 79/Kahramanmaraş/Pazarcık

Çevrimdışı Murat SÖNMEZSOY

• AvlakForum Üye
  • *
tsk abi
Murat SÖNMEZSOY
1983 muş

Çevrimdışı Muharrem ÇEVİK

• AvlakForum Üye
  • *
Paylaşım için teşekkürler, ben de zamanında bu konuda epey araştırma yapmıştım, bulduklarım hemen hemen aynı doğrultuda. Halk arasında bu konuda epey bir önyargı var inşallah merak edenlere faydalı olur..
  • Sarsılmaz Concorde S
Muharrem ÇEVİK
1978-Nallıhan/ANKARA
İkamet BOLU

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Yaw şimdi yanlış anlaşılmasın ama bende pek hoş bakmıyorum köpek el değiştirmesine.

SEn sattığın köpek için böyle hissetmesende.
Köpek sahibine koşulsuz bağlanan onu çok seven bir hayvan.
Aldıysan bir köpek bence ölene kadar vebali boynundadır.

Görüyoruz
kadın köpek almış 16 sene bakmış, getiriyor barınağa ne oldu 16 senedir bende artık çok yaşlandı,
hareket edemiyor, gözleri görmüyor, laf dinlemiyor

eee abla

ben bunu vermek istiyorum.

e abla tam sana ihtiyacı olduğu zaman 16 yaşında abla bunu artık kimse sahiplenmez sahiplensede bu acısından ne yer ne içer iyi günlerin hatrına biraz daha bak.

Yok o zaman uyutalım.

tamam abla biz bakarız uyutmayın sakın. inşallah senin çocuklarında yaşlılığında elden ayaktan kesilince tam bakıma ihtiyacın varken seni huzur evine atar diyip alıyoruz.

1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

The following users thanked this post: Reha GÜREL, Süreyya AYAN

Çevrimdışı A.İhsan MUDANYALI

• Free Üye
  • *
  • DOĞAYA SAYGI DUYAN HER İNSAN AYRI BİR DEĞERDİR
Yaw şimdi yanlış anlaşılmasın ama bende pek hoş bakmıyorum köpek el değiştirmesine.

SEn sattığın köpek için böyle hissetmesende.
Köpek sahibine koşulsuz bağlanan onu çok seven bir hayvan.
Aldıysan bir köpek bence ölene kadar vebali boynundadır.

Görüyoruz
kadın köpek almış 16 sene bakmış, getiriyor barınağa ne oldu 16 senedir bende artık çok yaşlandı,
hareket edemiyor, gözleri görmüyor, laf dinlemiyor

eee abla

ben bunu vermek istiyorum.

e abla tam sana ihtiyacı olduğu zaman 16 yaşında abla bunu artık kimse sahiplenmez sahiplensede bu acısından ne yer ne içer iyi günlerin hatrına biraz daha bak.

Yok o zaman uyutalım.

tamam abla biz bakarız uyutmayın sakın. inşallah senin çocuklarında yaşlılığında elden ayaktan kesilince tam bakıma ihtiyacın varken seni huzur evine atar diyip alıyoruz.

• Brownıng Maxus Hunter otomatic
1971 ikametgah İstanbul .Yalova