Gönderen Konu: köpeklerde eklempsia  (Okunma sayısı 2340 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vet.Hekim Kaya GİRAY

• AvlakForum Üye
  • *
köpeklerde eklempsia
« : 06 Kasım 2012, 16:07:03 »
     Sezonu yarıladık ve artık yavaş yavaş bahar döneminde köpeklerimizden alacağımız yavruların hayallerini kurmaya başladık sanırım Nasrettin Hoca'nın dediği gibi testi kırılmadan önlem almak gerekir diye düşünerek bu hastalıkla ilgili basit ve işinize yarayabileceğini düşündüğüm bir yazı paylaşayım dedim. Daha fazla uzatmıyorum ve buyurun size Eklempsia  diyerek konuya giriyorum

EKLEMPSİA
  Genellikle erken laktasyon (emzirme) ve gebeliğin son dönemlerinde rastlanan ve kalsiyum yetersizliğine bağlı olarak şekillenen metabolik bir rahatsızlıktır. Genellikle doğumu izleyen 2 hafta içerisinde emziren analarda görülmektedir.Özellikle gelişme dönemindeki hayvanlarda kemikteki kalsiyum kayıplarına ve diyetteki yetersizlik veya fazlalıklara bağlı olarak şekillenmektedir.
  Belirtiler:
     - Huzursuzluk, viyaklama, sinirlilik, göz bebeğinde genişleme, kaslarda titreme ve kasılmalar.
     - Bacak kasları ve eklemeler sertleşmiştir. Hayvan ayağa kalkamaz.
     - Mukozalarda siyanoz, salya akışında artış ve felç.
     - Şiddetli beyin ödemi, solunumun deprese olması ve kalp bozukluğuna bağlı olarak ölüm şekillenir.

Tedavi ile ilgili bölüme burada değinmeyeceğim malumunuz bundan sonrası hekim işidir. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur , herkese rast gele
Kaya GİRAY(Veteriner Hekim)
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350