Gönderen Konu: merhaba yeniyim bir kaç temel sorum var  (Okunma sayısı 9854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onur KARAKUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
merhaba yeniyim bir kaç temel sorum var
« : 06 Ağustos 2012, 19:11:51 »
merhaba arkadaşlar atıcılıkla daha yeni tanıştım bir ay önce bir arkadaşımın havalı tüfeğiyle bir kaç atış yaptım ve bu konuya ilgi duymaya başladım ve size birkaç sorum var.

1) yiv nedir yivli tüfek ve yivsiz tüfek arasında ne gibi farklar vardır?

2) fps ft-lbs tam olarak ne anlama geliyor?

3) ateşli tüfekler, tabancalar ve havalı tüfeklerin fps ve diğer özelliklerine bakabileceğim siteler var mı?

4) havalı tüfek alarak başlamak istiyorum aşağı yukarı 300 - 400 tl bir bütçe ayırdım ve hatsan mod 125 almayı düşünüyorum alacağım tüfeği 6- 7 ay kadar kullanıp başka bir havalı tüfeğe geçmeyi düşünüyorum bu fiyata hatsan iyi mi sizce yoksa önerileriniz neler ?
Onur KARAKUŞ
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ
istanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: merhaba yeniyim bir kaç temel sorum var
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2012, 00:29:19 »
Havalı tüfekle ilgim yok doğrusu. Şu daha iyidir diyemem. Fakat sitemizde meraklıları olduğunu biliyorum. Size yardımcı olabilirler.

Kısaca diğer sorduklarınıza yanıt vereyim. Tüfekteki yiv eğer varsa namludan bakıldığında görürsünüz. Google da yiv yazarsanız örnekleri vardır. Merminin veya özel saçmanın namludan dönerek çıkmasını sağlar. Dönerek gitmesi onun yolundan daha az sapmasına yardım eder.

FPS İngiliz birim sistemindeki hız birimi. Biz km/sa veya m/s diyoruz, İngilizler foot/s kullanıyor. Foot/s ile fps aynı şey. Detayına şimdi giremeyeceğim. Ft/lb ise enerjisi ile ilgili bir terim. Anlaşılması zor şeyler değil ama bir parça zaman ayırmak gerekiyor.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Togay YURTSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2012, 10:10:08 »
Sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışayim.
1-Namlu içinde ki helezonik girintilere yiv,çıkıntılara set denir.
Aynı özelliklerde iki silah düşünün biri yivli,diğeri yivsiz olsun.yivli olan daha hızlı çıkar,daha isabetli olur,daha uzağa gider ve yer çekimi rüzgar gibi dış etkenlere karşı  daha dayanıklı olur.
2-FPS nin açılımı feet per second dir yani saniye de merminin kaç feet yol aldığını gösterir. 1000 fps bir tüfek saniyede yaklaşık 305 mt /sn hızla namlu dan çıkıyor demektir. 1feet 0.3408 mt yapar.
Ft -lbs (foot)ya da  fpe (foot pound energy) Silahın, namludan çıkan belirtilen ağırlıktaki mühimmat ile uyguladığı enerjiyi gösterir.bunun hesaplama yöntemi şöyledir
çıkış hızı x çıkış hızı x mühimmat ağırlığı (grain) / 450240 (sabit mol değeri).Bu formül dünyada ki tüm silahlar için geçerli bir formüldur hatta kuş lastiği için bile kullanılabilir.
3-Ateşli silahları bilemem ama havalı silahlar için onlarca site sıralayabilirim bunun için.
Türkiyenin en iyi havalı silah forumlari
www.hobisilah.com ve www.airgunturk.com dur.
Bunun dışında
www.pyramydair.com
www.straightshooters.com
www.adventuresinairguns.com
bakabileceğiniz sitelerin başlıcalarıdir.
Bunun dışında bulamadığınız, merak ettiğiniz bir silah varsa size ezbere tüm özelliklerini seve seve sayabilirim.dünyada ki hangi havalı tüfek olursa olsun hiç sorun değil :D
4-Sizin yerinizde olsam mod 125 alırmıyim...aslında bu tamamen ne istediğiniz ile alakalı.Ben çok uzak mesafelere isabetli atış yapmak istiyorum diyorsanız ,bir defa dürbün de kullanacağınız için bu silah mod125 olamaz.eğer bu saydıklarımı yapmak istiyor ve hatsan düşünüyorsanız mod 99 ilk tercihiniz olmalı.hatsanin en iyi yaylısi çünkü.
Ama yok ben tahribat,güç istiyorum,dürbün kullanmam diyorsanız(bu silah dürbün kırar ) mod125 alabilirsiniz ama şunu unutmayın ki mod 125 o gücü taşıyacak bir kasaya sahip değil benim gözümde.yani "kontrolsüz güç,güç değildir".
Ileri ki dönemlerde havalıya olan merakınız artar ,hele ki bulunduğunuz bölgede yukarıda ki forumlarda ki arkadaşlar ile organizasyonlara katılırsaniz en kısa sürede havalı silahta son nokta olan bir pcp alırsınız keyfinize bakarsınız.Bugün bu silahlar ile 300 mt de şişe vurmak hayal değil.
Saygılar.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

Çevrimdışı Onur KARAKUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2012, 13:37:03 »
teşekkürler togay ileride yaklaşık 7-8 ay sonra pcp almayı düşünüyorum bir sam yang modeli olabilir ateşli silahların fps değerlerini merak etmemin nedeni havalı tüfekle kıyaslıyabilmek tabi ki bir havalı tüfeğin ateşli bir tüfeğe yaklaşmasını beklemiyorum yalnız bir tabancayla yada orta sınıf bir tüfekle arasında çok fark varmı diye merak ediyorum.
Onur KARAKUŞ
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ
istanbul

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2012, 01:36:35 »
Günümüzde bir sumatra .22 cal hemen hemen ateşli .22 lr gücüne sahip. 20 mt den rocket pellet ile(ucu çelik bilye) çelik tencereyi çift taraflı delip geçiyor.
Ama çok hassas,isabetli atışlar için değil bu tüfek tahribat amaçlı kullanılabilir.Aslında av serbest olsa .25 ile çok güzel domuz avı yapılır :D
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

Çevrimdışı Zerin GÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Ağustos 2012, 02:23:00 »
0,22 kalibre pcp  0,22 kalibre ateşli silahın yanına yaklaşamaz .
0,25 kalibre (6,35 ) havalıyla domuz avı değilde domuz gıdıklama olur,
yapan varmı var fakat kalibre 0,50 .
0,22 - lik yandan ateşlemeli (filaber ) genelemesi olan tüfekler 100 metrede
havalı pcp'nin namlu çıkışındaki  enerjiyi taşır
Merkezden ateşlemelilerle 223 rem vs. kıyaslamak bile aptallık olur.
Çok bir beklentiye girerek hayal kırıklığı yaşamayın ,

« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2012, 02:25:36 Gönderen: Zerin GÜNEY »

Zerin GÜNEY
1968 BURSA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2012, 09:27:18 »
Sn Zerrin bey güzel konuşmuşsunuz fakat sanırım pcp dünyasına oldukça uzaksınız..
Kim demiş .22 cal pcp .22 lr ye güç olarak yaklaşamaz diye..
Bugün Holland&Holland üretimi Beaumont pcp ler 22lr den daha fazla güç üretmekte bilginiz olsun.
Domuz konusunda da biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim.Sizce 350 mt den 18 mm mdf yi delip geçen bir tüfek 20-
25 mt den domuz kafasına ve beynine gelse sonuç ne olur?Ben gövdesinden bahsetmiyorum dikkatinizi çekerim..
Ayrıca .25 nasıl domuz gıdıkladığına da ezbere değil biraz youtube araştırması ile görebilirsiniz..
Saygılar.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin