Gönderen Konu: Nikon Monarch-Nikon Action modelleri arasındaki fark.  (Okunma sayısı 4606 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • 05347677315 TOROS KARTALI
Arkadaşlar yeni bir dürbün almayı düşünüyorum,tercihim büyük ihtimal Nikon,fakat Monarch ve action modelleri arasında kararsız kaldım,bilen kullanan arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var.Bu arada kullananlardan başka markaların tavsiyeleride olur.Çok net ve bozmadan zoom yapan dürbünler.
Ahmet ÖZKAN
1983 mersin mut

Çevrimdışı Togay YURTSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Nikon Monarch-Nikon Action modelleri arasındaki fark.
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2012, 09:30:58 »
Ne amaçla,hangi tüfekte ve ne gibi mesafelerde kullanacağınızı bilsek daha iyi yardımcı olurum.Hatta Mersinde olsam bir çok dürbünu size gösterir arasından seçim yaptırabilirdim..
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Temmuz 2012, 09:34:30 »
Ayrıca iki modelin de farklı bir çok serisi var bu iki modeli birbirinden ayıran tek bir özellik olacağı gibi onlarca farklı özellik te olabilir.
Yani tam model ve ölçü verirseniz daha iyi olur.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2012, 09:36:08 Gönderen: Togay YURTSEVER »
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

Çevrimdışı Ahmet ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2012, 16:02:38 »
Togay ilgi ve alakan için teşekkür ederim.Benim istediğim el dürbünü,manzara ve dağda kullanmak için arıyorum.Torosları dürbünle gözlemlemek harika oluyor,arada sırada domuz avı yapıyoruz.8x50 mi,10x50,12x50mi daha iyi netlik ve zoom yapıyor onu öğrenmek istedim.Birde Monarch'lar Action'ların iki katı para farkı neyden kaynaklanıyor onu soracaktım.Yani 10x50 bir Action 400tl civarıyken 10x50 olan bir Monarch 800 civarı.
Ahmet ÖZKAN
1983 mersin mut

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2012, 23:55:12 »
Bende 8x30 ussr bir dürbün var. Hiçbir eksiği de yok. Birinde 10x50 gibi bir şey vardı. Epey de ağır büyük bir dürbündü. Sayıları büyük, ağırlığa da... Fakat benim dürbünden iyi değildi. Çok büyütmeli olunca mercek epey daha büyük olmalı bence. Çünkü bu arkadaşın dürbünüyle net görmek için kıpırtısız tutmak gerekiyordu. Azıcık oynadımı bulanıklaşıyordu. Elbet mercek kalitesi de önemli. Mesele sadece mercek çapı ve büyütmeden ibaret değil.

Özetle ben 8x30 öneririm. Bendeki eski rus olduğu ve hesaplı da olduğu halde memnunum. Oradaki 8 rakamı büyütme(yaklaştırma) oranını ve 30 sayısı mercek çapını gösteriyor. Mercek çapı büyüdükçe daha net görüntü alınır. Teorik olarak.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2012, 23:56:17 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 04 Temmuz 2012, 02:44:01 »
Elbette mercek çapı büyüdüğünde içeri giren ışık miktarı da buna bağlı olarak artacağından daha geniş bir alan gösterir ama buna bağlı olarak ta ağırlık artar.
Mercek büyüdüğü zaman netlik artar diye birşey yok,netligı bize gösteren şey tamamen mercek kalitesi ve paralaks değeri.Yani odaklama..Piyasa da ki birçok el dürbünu sabit paralakslı iken bazıları da paralaksı kendiniz yapıyorsunuz.Size yakın olan mercekler arasında ki tekeri çevirerek.Bu şekilde teker etrafında ki yard cinsinden rakamları takip ederek tam netlik aldığınız yerde ortalama mesafeyi de bilmiş oluyorsunuz.
Bunun dışında mercek kaplamasi ve yapıldığı malzeme de en önemli unsur aslında netlik için.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2012, 17:48:22 »
Elbette, mercek kalitesi önemli diye yazmıştım zaten. Detaya girersek içinden çıkamayız. Alırken uzaklara bakılacak, hareket ettirilerek izlenecek, kalitesi, sağlamlığı ve fiyatı uygun gelen alınacak.

Ayrıca, içeri giren ışık miktarı artınca netlik de artar. Az ışık az netlik, çok ışık çok netlik.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ahmet ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2012, 21:56:08 »
Şu an Türkiyeye orjinal Japon malı Nikonların gelmediğini duydum,Nikon bayileride dahil.Genel olarak çin malı nikonlar geliyormuş,peki ama nasıl oluyorda Bin-2 bin arası fiyat aralığında çin malı nikonları satışa sunuyorlar.Elbette orjinal japon malı Nikonları tutmazdır ama çin malı Nikonların görünüm ve yakınlaştırma kalitesi ne kadar ve nasıl,bilen kullanan varmı acaba.
Ahmet ÖZKAN
1983 mersin mut

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 06 Temmuz 2012, 02:00:37 »
çin mali olduğu zaman kalite durmuyor ki Ahmet bey sadece işçilik daha ucuz orda o yüzden orda yapılıyor.Sonuçta kullanılan malzeme kalitesi aynı..
Çin üretimi nikon değilde bushnell kullandım mükemmel netligı vardı cihazın.Hemde fiyatı da nikon dan uygun.
Ayrıca canon un image stablizer serisi var bu ürünü de tavsiye ederim özellikle dağda bayirda gezerken hem hafif ,hem net hemde çoğu dürbünde olmayan el titreşiminden dolayı kaynaklanan görüntü kalitesininin kaybolmasını engelleyen bir sistem var.elinizin titremeye başladığını hissettiğinizde parmağınızın altında ki tuşa dokunarak resmi nerdeyse sabitliyorsunuz..
Siz fiyatlarını bir araştırın sonra bende isterseniz bir araştırma yaparım uygun olanıni seçeriz.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin