Gönderen Konu: NEDEN DEUTSCH DRAHTHAAR BESLEMELİYİM ?  (Okunma sayısı 68345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
NEDEN DEUTSCH DRAHTHAAR BESLEMELİYİM ?
« : 02 Mayıs 2012, 11:49:20 »
Merhaba Arkadaşlar,
Sitemizde sık sık, özellikle de yeni ava başlayan üyelerimizden bu soru geliyor.
Hangi ırkı beslemeliyim?
DD nin diğer ırklardan ne farkı var?
Siz neden bu ırkı besliyorsunuz?
Yeni başlayacaklara neler tavsiye edersiniz.....
DD yi seçmenizde neler rol oynadı gibi.......

Bu konunun aynısı diğer ırklarda da açılacaktır.....
Bu konu da sadece DD ile ilgili paylaşım olsun lütfen.
Başka ırklara sataşmak bize bir şey kazandırmayacaktır......

DD severlerin gözünden, bu ırkı tanımak isteyenlere söyleyebilecek sözü olan dostlar, Klavye başına  ;D
Keyifli paylaşımlar.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Engin KORKMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: NEDEN DEUTSCH DRAHTHAAR BESLEMELİYİM ?
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2012, 12:56:41 »
Deutsch Drahthaar bana göre, dünyanın en iyi av köpeği, sertlik, gözü karalık, akıllılık, beceri, vb. bir sürü özellikten dolayı Deutsch Drahthaar'ı tek geçerim. Önceleri setter'im vardı onu da severdim ama çok fazla ilgilenemediğimden dolayı vermek zorunda kalmıştım. Geçenlerde uzun zamandır almaya çalıştığım DD'ye kavuştum, sitenizin de üyesi olan Mehmet kardeş'ten 10 aylık Ares isimli bir Drahthaar aldım, çok akıllı bir köpek, söylenenleri insan gibi anlıyor, Mehmet kardeşimiz de benden önce ona ön eğitimlerini vermiş sağolsun. Henüz yeni aldığım için ve av sezonu başlamadığından ava çıkmak tabii ki nasip olmadı fakat sezonun açılacağı günü iple çekiyorum. Ama neler yapabileceğini şimdiden gösteriyor. Otur- yat -  aportu şu anda mükemmel yapıyor, ferma eksiği var fakat zamanla alışacak, şimdilik sadece güvercin ve karga gördüğü zaman kulaklarını dikip sessizce bakıyor, tabii tepesinden geçen kuşlara da atlamaya çalışıyor :) bunlar gerçekten beni heyecanlandırıyor. Geri kalan zamanda yaşı da tam olarak oturmaya başladığı zaman daha da güzel işler yapacağı inancındayım. Fakat belki burası yeri değil ama köpeğimin su aportu sorunu var şimdilik bu da zamanla geçecek fakat nasıl yapacağımı bilemiyorum, bu konu da arkadaşlarımız görüşlerini belirtirse çok sevinirim. Suya gövdesine kadar girebileceği yerlere giriyor getiriyor, fakat yüzme yok sanki korkuyor gibi, geçenlerde şileye denize götürdüm dalgalardan korkuyor ne yapabiliriz. 
Saygılarımla

Engin Korkmaz
Engin KORKMAZ
1980 İstanbul

Çevrimdışı Ahmet VURAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2012, 13:29:09 »
Drahthaar'ı avlanma sitilime ve yaptığım avlara bence en uygun olduğu için, bitmeyen enerjisi, benim onu rahatca yönetmem istediğim yeri ve istediğim şeyleri yaptırabilmem, itaatkar, sudan ve sıklıktan kesinlikle çekinmediği, sıcağa ve soğuğa dayanıklı oluşu, cesur oluşu, aportuna ve burnuna çok güvendiğimden, avda benle olan diyaloğu, belirli mesafede araması, ayrıcalığı değişik görüntüsü bana göre ayrı bir karizması var, sahibiyle sürekli iletişimi, korumacılığı, bakımının kolay oluşu, vs. yazacak o kadar özelliği varki bir anda insan hepsini toparlayamıyor. Bana göre Drahthaar beslemek ayrıcalık.Selamlar
Ahmet VURAL
1954 Ankara

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2012, 16:41:09 »
Paylaşım için teşekkürler.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2012, 17:37:45 »
AVCILIK NOKTASINDA,,YOLUN SONUNA GELENLER BESLER BU IRKI,, DESEK YETERLİ OLUR SANIRIM,,ANLAYAN ANLAR NASIL OLSA.......
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı T.Levent SÜKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2012, 17:44:08 »
40 yıllık avcılık hayatımda her cins av köpeğini yetiştirdim ava gittim. Ama benim için kurzhaarın ve drahthaarın yeri doldurulamaz.
Ankaralı avcı  Levent Sükan

photo storage
Yıl 1996 köpeklerim prens ve prenses

Çevrimdışı Kadir GONAYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2012, 18:21:34 »
Kör bir adama bir gün kırmızıyı tarif etmek istemişler ve bir tuğla parçası vermişler eline. demişlerki bu kırmızıdır. Kör olan kişi taşı elinde tutmuş yuvarlamış, sıkmış sıkmış.... sonra tamam demiş demekki kırmızı dediğiniz sert birşey.

Uzun lafın kısası ve kıssası şu ki drahthaarı avda görmeyen nasıl bir avcı olduğunu bilemez... sert birşey zanneder falan zanneder filan zanneder.

Ama açılacak sezona bu siteye bakan herkes neyin ne olduğunu çok iyi görecek.

Saygılarımla.
Kadir GONAYDIN-1978 İstanbul - Beylikdüzü

Yedi yaşında ki bir çocuk kalbimizdekileri bilse dağların arkasına kaçarız. Mevla (c.c.) her şeyi biliyor, hiç utanmıyoruz.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2012, 20:16:26 »
Birazda espri katalım böyle yakışılı şirinmi şirin bir d.d. elbette beslenir:-)

image upload
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Mustafa BİTMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • POLATLILI
« Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2012, 21:18:53 »
DRAHTAR NEDEN BESLİYORUZ ...ASLA AMA ASLA BOŞA FERMA VERMEMESİ BOŞA DİYORUM ..NE VURARASANIZ FARK ETMEDEN APORTLAMASI..VE BAZI IRKLARI   SOGUKTAN DONAR DİYE AVA GÖTÜREMEZKEN .. DD İLE ..EKSİ FARK ETMEKSİZİN SUYA GİRİP SERİNLEMESİ:))) BEN BU SENE AV SEZONUNDA ÇOK ARKADAŞIN  KÖPEKLERİNİ AVA GÖTÜREMEZKEN  ÇOK ZEVKLİ AVLAR YAPMASI..VE SAKALLARI...BANA NE İSTERSİN ONU AVLAYAK DİYEREK BAKAMSI.. TAVŞAN 5 SAÇMA YEMİŞ EN AYAGI KIRILMIŞ KEKLİGİN KANADININ UCU KIRILMIŞ SEKMİŞ GİTMİŞ .. VE BU DDLERDE BİR ZİHNİYET VAR ASLA TİLKİYE KURDA KARTALA YARALI GİDEN AVIMIZI VERMEZ ABİCİM .. FAZLA BİŞEY SÖLEMEYELİM SONRA ALLAH MAFAZA HERKES DDCİ OLUR AV KALMAZ NEME LAZIM :::)))))))))))))))))))))))))..BEN MEMMUN  SİYAH İNCİM MEMMUN HERKES MEMMUN..SAYGILAR...YAKIŞIKLILARA BAK BE YERİM SENİ CANIM BENİM:))))))))))))))))
  • Beretta pigeon 2 drahtaar tibet
  • Beratta A400unico ultimec kick of drahtaar amon
  • Çifsan poze Drahtaar meks
Mustafa BİTMEZ
1977 ankara
polatlı.
MEJNUN NASIL LEYLAYA AŞIKSA BENDE DRAHTARA AŞIGIM:)

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2012, 23:39:50 »
Konu güzel. Bu köpeklerle ilgili çok deneyimli arkadaşlar var. Bilimsel ıspatı ile cevap verecekler bile vardır. Bilimsel olmasa bile deneyimlerimizi paylaşabiliriz. Hangi özelliği daha hoşumuza gitti veya gitmediyse yazabiliriz.

Bunu yaparken diğer ırkları lütfen karalamayalım, küçümsemeyelim. Küçümsendiğinde sahipleri de küçümsenmiş gibi olur ki, saygısızlık olur diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2012, 23:42:27 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2012, 12:32:34 »
Bunu yaparken diğer ırkları lütfen karalamayalım, küçümsemeyelim. Küçümsendiğinde sahipleri de küçümsenmiş gibi olur ki, saygısızlık olur diye düşünüyorum.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 03 Mayıs 2012, 18:48:51 »
Biraz da faklı bakalım konuya mesela drahthaarlar  ne yapmaz......::::

- Sarp arazilerde konu mankeni gibi gezmez
- Güzelce aradığı bir avlakta ardından gezecek köpeğe hiçbir şey bırakmaz.
- Çok neşeli bir av gününü akşama doğru sonlandırmak istersiniz ama dd nin gözü kulağı hala meradadır. kolay kolay arabaya binmez
- Eko sistemi düşünmez yaban hayatının idamesi için avlakta bir çelgin bırakmaz
- Can dostudur sahibi onun peşinden yetişme derdiyle kolay kolay kalp krizi geçirmez.
- Karda buzda suya düşen bir ördeği eyvah şimdi bunu nasıl alırız diye kara kara düşündürtmez.
- Ota b.k a ferma vermez.
- Her avı yapar kanat kürk ayırt etmez.
- Sahibine sataşılmasından hiç hoşlanmaz.
- Seviyelidir ama sataşan olursa altta kalmaz.
-Eğitimi iletişimi kolaydır sinir etmez.
-En önemlisi sahibine asla başka bir ırk mı beslemeliyim diye düşündürtmez......

Yedi yaşında ki bir çocuk kalbimizdekileri bilse dağların arkasına kaçarız. Mevla (c.c.) her şeyi biliyor, hiç utanmıyoruz.

The following users thanked this post: Hasan AKSU, Vahdet YILMAZ

Çevrimdışı Turgay SULU

• AvlakForum Üye
  • *
  • DRAHTHAAR YOLUN SONU :)
« Yanıtla #12 : 03 Mayıs 2012, 20:50:10 »
Bir zamanlar bir amerikan forum sitesinde okudugum yaziya uzun sure gulmustum. Avcilar besledikleri irklardan ve eksiklerinden bahsetmisler uzun uzun ve sormuslar ne yapalim diye bu konu uzamis gitmis en sonuna birisi buyuk harflerle HEPİNİZİN TUM DERTLERİNİN İLACİ DRAHTHAAR diye yazmisti. ;)
yillar icinde hemen her  irkin iyi uyeleri ile av yaptim ogrendigim se
sadece her irkin her zevke uygun olmadigi
Bir drahthaar dan daha iyi av yapabilecek tek sey yine bir drahthaar olabilir.
Net demis Turk dusunuru
DRAHTHAAR YOLUN SONU
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2012, 20:58:41 Gönderen: Turgay SULU »

Turgay SULU 1969
AKSARAY - ANTALYA

Çevrimdışı Halil ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcı köpeğiyle nam yapar
« Yanıtla #13 : 03 Mayıs 2012, 23:24:26 »
drahthaar çok iyi bir av köpeği her yönüyle tam bir avcı ancak ne yazık ki henüz ülkemizde  damızlık dd çok az ve piyasada kırmaları kol geziyor.tabi böyle olunca da drahthaarın adı kötüye çıkıyor.umarım iyi damızlıklar çoğalır da o da av camiasında hak ettiği yeri alır.
Halil ÖZKAN
1976-Çanakkale-İKAMET İSTANBUL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 03 Mayıs 2012, 23:39:01 »
http://www.drahthaar-trulyversatile.com/video/

Bu videoyu başka bir ırkla çekmeniz mümkün değil ki.

Çevrimdışı Ahmet VURAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 05 Mayıs 2012, 15:04:12 »
Kadir bey sunduğunuz videoyla Drahthaar'ı neden beslediğimizin cevabını görsel olarak anlatmışsınız. Teşekkürler
Ahmet VURAL
1954 Ankara

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #16 : 05 Mayıs 2012, 16:42:57 »
Sosyologlar avcılığı sınıflandırırken belirli basakmaklara ayırmışlar bence avcının bulunduğu basamağın beslediği köpektürüyle çok yakın ilişkisi var. Neden bu köpeği beslemeliyim sorusunun cevabı burda yatıyor. Bu konuyla ilgili bir konu açmıştım http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,150760.0.html saygılarımla...
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Necmettin TACETTİN

• Müdavim Üyemiz
  • BU DA BİZİM SEVDAMIZ
« Yanıtla #17 : 05 Mayıs 2012, 16:48:12 »
Kadir bey sunduğunuz videoyla Drahthaar'ı neden beslediğimizin cevabını görsel olarak anlatmışsınız. Teşekkürler
CİNS DEĞİŞTİRİRSEM DD DÜŞÜNÜRÜM ARTIK.
Beretta 426-12cal
Beratta 391 urika 12cal
Beretta 391urika gold-20cal
Beretta S56-20 cal
Çatus 36 cal otomatik

Çevrimdışı Rüştü PEHLİVAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 05 Mayıs 2012, 17:47:42 »
Avcı,stilli,her tür ava varım diyen,4x4ü bile zorlayan tempoya ve güce sahip,her tür av için tek köpek olması,bana ve aileme gereğinde canı pahasına sahip çıkması,ağzının yumuşak olması,aport ferma iz takibi,çelgin bırakmama gibi özelliklerinin üst düzeyde olması,sudan kardan buzdan kaçmaması yılmaması ve saymakla bitmeyecek özellikleri için ama en önemlisi KAREKTERLİ bir cins olması kıçının başının bir oynamaması.hani diyolar ya ADAM GİBİ ADAM diye işte bunlarda öyle olduğu için.
mantıklı bir açıklama sırf bu özellikleri için beslenmeye değer gibi gözüküyor
Rüştü PEHLİVAN
1987-Antalya

Çevrimdışı Ahmet VURAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 05 Mayıs 2012, 18:16:24 »
Şahsım adına sınırları yıllar önce zorladığıma inanıyorum, amacım yaptığım avdan zevk almak eve dönerken sitresi atmış haftanın yorgunluğundan kurtulmuş olmam. Onun için Drahthaar. Bazı arkadaşların ava sakin başlıyorum sitresli, sinirlerim bozuk, yorgun eve dönüyorum diye dert yandıkları olurdu.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2012, 18:17:39 Gönderen: Ahmet VURAL »
Ahmet VURAL
1954 Ankara

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 05 Mayıs 2012, 19:08:21 »
Sosyologlar avcılığı sınıflandırırken belirli basakmaklara ayırmışlar bence avcının bulunduğu basamağın beslediği köpektürüyle çok yakın ilişkisi var. Neden bu köpeği beslemeliyim sorusunun cevabı burda yatıyor. Bu konuyla ilgili bir konu açmıştım http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,150760.0.html saygılarımla...

Kaynağınız da "Carletoon Coon, The Hunting People, Atlantic Little Brownis, s.3, (1971), Çeviren: Mete Enuysal
US California Departmant of Fish and Game, California Hunter Education Manual, (rev. Ed.), Sacremento-California, 1987. Çeviren: Mete Enuysal " idi.

Avın ve avcılığın her evresinde DRAHTHAAR YETERLİ VE GEREKLİDİR.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2012, 19:09:27 Gönderen: Kadir GONAYDIN »

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #21 : 05 Mayıs 2012, 22:45:28 »
Ahmet bey bu güzel çirkini sezonda gelirken neden getirmiyorsun :) seneye DD lerle beraber avlanırız inşallah selamlar...

Şahsım adına sınırları yıllar önce zorladığıma inanıyorum, amacım yaptığım avdan zevk almak eve dönerken sitresi atmış haftanın yorgunluğundan kurtulmuş olmam. Onun için Drahthaar. Bazı arkadaşların ava sakin başlıyorum sitresli, sinirlerim bozuk, yorgun eve dönüyorum diye dert yandıkları olurdu.
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Ahmet ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • DÜNYA AHİRETİN KAZANILDIĞI İMTİHAN YERİDİR.
« Yanıtla #22 : 06 Mayıs 2012, 13:24:55 »
Güçlü,sağlam,avlanma hırsı olan,d.d.ler.Ben kanatlı ve kürklü avları tek köpekle yapacam diyen avcıların tercihidir.tavşan,keklik,culluk,bıldırcın,sülün,ördekve kaz,domuz  ve vb...... tırnaklı  avları  yapa  bilen bir  av  makinasıdır.tüm  d.d ci  arkadaşlara kazasız
avlar diliyorum.selamlar.
Ahmet ÇETİN
1967 terme-samsun

Çevrimdışı Ahmet VURAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 06 Mayıs 2012, 20:58:40 »
Tuncay bey sizlerle avlanmak beni mutlu eder. Allah izin verirse yeni sezonda buluşmak üzere.Selamlar
Ahmet VURAL
1954 Ankara

Çevrimdışı Zafer YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 19 Temmuz 2012, 20:44:17 »
merhabalar herkese. DD buyutupte köy yerlerin de tavuga civcive saldirdigi ni gördunuzmu yada böyle bir sorun ile karsilastinizmi? genellikle duyyorum DD lar köy lerde beslenmiyor tavuga ,civcive saldiriyor veya boguyor diye! bu konu da aydinlatilmak istiyorum DD SAHIPLERI TARAFIN DAN...saygilar...
Zafer YILDIRIM / 1985 / SAMSUN/TERME