Gönderen Konu: Kaçak Avlananlar, Sanal Alemde Avlanıyor...  (Okunma sayısı 4071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
Kaçak Avlananlar, Sanal Alemde Avlanıyor...
« : 01 Mayıs 2012, 14:16:05 »
 Kaçak avlananlar sanal alemde avlanıyor 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bakan Veysel Eroğlu’na gönderilen “ihbar mailleri”nden hareketle, kaçak avcıları ve kotayı aşarak avlananları belirlemek için Facebook ve Twitter'ı 24 saat izleyen bir birim kurdu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, sosyal medyanın kaçak avcıları yakalamak konusunda bakanlığın elini güçlendirdiğini belirterek Hürriyet’e şunları söyledi:

Facebook ve Twitter takibi

“Bizim avcılar sosyal medyada kendi suçlarını ortaya koyuyorlar. Örneğin bir çoğu avladıkları hayvanlarla poz veriyorlar. Fotoğraflara bir bakıyorsunuz ya avda kotayı aşmışlar ya da avlanması yasak olan hayvanları avlamışlar. Bunların birçoğu avcı belgesi olan insanlar. Vatandaşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim. Twitter ve Facebook'u kontrol edip kaçak av konusunda bakanlığı haberdar ediyorlar, hatta bakanımıza mail bile atıyorlar. Biz de bakanlık olarak kaçak avcıları ve kotayı aşarak avlananları belirlemek için facebook ve twitterı 24 saat izleyen bir birim kurduk.

Facebook'ta yakaladık

Daha geçtiğimiz günlerde Facebook'ta fotoğraflarını yayınlayan bir avcıya 55 bin 466 TL ceza kestik. Bu kişinin avcılık belgesi olmasına rağmen kotayı aşarak ardıç kuşu ve avlanması yasak olan sincap avladığı ortaya çıktı. 2011’de kaçak avcılara ve kotayı aşarak avlananlara toplam 3.5 milyon TL ceza kestik.

Tehlikeli olan bohçacılar

Bazı avcılar sanılanın aksine avlanan hayvan kotasına karşı çıkarak sayının düşürülmesini istiyor. En son dört tane avlanmasına izin verilen keklik sayısının ikiye indirilmesini talep ettiler. Bizim aslında mücadele etmemiz gereken şey kaçak avcılar ki bunlara avcı değil bohçacı diyoruz. Bugün 115 bin 500 civarında belgeli avcı var. Ama elinde av tüfeği olan kişi sayısı üç milyon.

Maliyeye ödeme bir kere yapılacak

Maliye Bakanlığı, her yıl avcılardan 300 TL değerinde av sertifikası ve 128 TL harç bedeli alıyor. Bunu ödemek bazı insanlara zor geliyor. O nedenle artık bu paralar sadece bir kereye mahsus alınacak. Böylece kaçak avın da azalacağı düşünülüyor.”

www.hurriyet.com.tr/ankara/20438438.asp

1980-Antalya

Çevrimdışı Seyit ÖCAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Kaçak Avlananlar, Sanal Alemde Avlanıyor...
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2012, 14:40:22 »
Maliyeye ödeme bir kere yapılacak

(Maliye Bakanlığı, her yıl avcılardan 300 TL değerinde av sertifikası ve 128 TL harç bedeli alıyor. Bunu ödemek bazı insanlara zor geliyor. O nedenle artık bu paralar sadece bir kereye mahsus alınacak. Böylece kaçak avın da azalacağı düşünülüyor.” )

Yukarda belirtmişsiniz bir kereye mahsus şimdi kaç tl alınacak paylaşırmısınız. Aslında ben bu yıl sezona yetişecek şekilde sertifika almayı düşünüyorum hedefliyorum yapılması gerekenleri adım adım sırayla yazarmısınız. Enazından düşünen arkadaşlar için bir ön bilgi paylaşımı olur. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Seyit-ÖCAL
1983-SİVAS
Arh+

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2012, 14:51:27 »
Umarım maliye bu konuda vicdanlı bir ücret talebi ile hareket eder. Ve avcılarımız sıkıntı çekmezler. Bu konuda maliyeye açtığım 2 mahkemem vardı bunlardan birini kazandım. İkinci mahkemem 1 yıl mağdur edildiğim için maliyeden tazminat davam halen sürüyor. Yakında büyük bir ihtimal ile onu da kazanacağım. Devlet vatandaşının her konuda hakkını koruyabilmeli. Ve Ezmemeli.  İnşallah hayırlı olur.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Ziya ELÇİN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2012, 16:24:41 »
Yılın oniki ayı oturdukları devlet koltuklarından kalkıpta görevlerini yerine getirmeyen ayrıca (personel,araç ve zaman yok gibi) binbir çeşit bahane sunanlar işin kolayını bulmuş...Sayın yetkililer aşağıdaki bilgileri araştırsa zannederim sorunumuza çare bulabilir...

1.Türkiye'de kaç il,kaç ilçe, kaç köy var?
2.Bu il,ilçe ve köylere av koruma amaçlı kaç personel ve araç tahsis edilmiş?
3.Ruhsatlı av tüfeği sayısı ile avlanma belgelerinin sayısının karşılaştırılmaları...
4.İl ve ilçelerimizdeki trap skeet ve diğer atış poligonlarımız ile sporcularının avrupa ülkeleriyle mukayesesinin yapılması...(AB için)
5.İnsanlarımızı av ve doğanın korunması ile ilgili olarak, bakanlıkça ne gibi eğitim çalışmaları yapılmaktadır?
6.Her yıl açıklanan MAK kararlarında büyük ölçüde yasaklanan av bölgelerinde yaşayan yerli halkın avlanma sorunu nasıl çözülecek?
7.Göç hayvanlarını Türkiye'de koruyup başka ülkelere, peş keş çeken zihniyetin araştırılması...
   İnternetde kaçak avcı aramak yerine yukarıdaki konuları bugüne kadar ihmal ve göz ardı eden görevlileri bulsalar, sorun çözülür diye düşünüyorum.
   NOT: Bakanımızın önüne kaçak avcılarla birlikte umarım bu yazımı da sunarlar.(zannetmiyorum)
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2012, 16:33:17 Gönderen: Ziya ELÇİN »
Ziya ELÇİN
1960 Sivas/Balıkesir www.asyaav.com.tr

Çevrimdışı Seyit ÖCAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2012, 17:06:48 »
Ziya Bey size katılıyorum, ama adamlar işin gelirini düşünüyor. İnsanları bilirsiniz yasak koymakla birçok şeyin önüne geçersiniz ama çok şey askıda kalır. Fişek sayısı 2+1 ise insanlarda bu yasağa uyar ama 2+1 tüfek taşırlar bunun gibi :))

Keşke Halkı bilgiledirseler eğitici broşürler dağıtsalar ilçelere köylere.
Seyit-ÖCAL
1983-SİVAS
Arh+

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2012, 21:57:33 »
Yılın oniki ayı oturdukları devlet koltuklarından kalkıpta görevlerini yerine getirmeyen ayrıca (personel,araç ve zaman yok gibi) binbir çeşit bahane sunanlar işin kolayını bulmuş...Sayın yetkililer aşağıdaki bilgileri araştırsa zannederim sorunumuza çare bulabilir...

1.Türkiye'de kaç il,kaç ilçe, kaç köy var?
2.Bu il,ilçe ve köylere av koruma amaçlı kaç personel ve araç tahsis edilmiş?
3.Ruhsatlı av tüfeği sayısı ile avlanma belgelerinin sayısının karşılaştırılmaları...
4.İl ve ilçelerimizdeki trap skeet ve diğer atış poligonlarımız ile sporcularının avrupa ülkeleriyle mukayesesinin yapılması...(AB için)
5.İnsanlarımızı av ve doğanın korunması ile ilgili olarak, bakanlıkça ne gibi eğitim çalışmaları yapılmaktadır?
6.Her yıl açıklanan MAK kararlarında büyük ölçüde yasaklanan av bölgelerinde yaşayan yerli halkın avlanma sorunu nasıl çözülecek?
7.Göç hayvanlarını Türkiye'de koruyup başka ülkelere, peş keş çeken zihniyetin araştırılması...
   İnternetde kaçak avcı aramak yerine yukarıdaki konuları bugüne kadar ihmal ve göz ardı eden görevlileri bulsalar, sorun çözülür diye düşünüyorum.
   NOT: Bakanımızın önüne kaçak avcılarla birlikte umarım bu yazımı da sunarlar.(zannetmiyorum)
+1

Öyle avlananlar da var ki, sanki fotoları birilerine göstermese eksik kalacak. İşte böyleleri bu sayede bakanlığa kendilerini yem ederler. Yeter mi yetmez. Daha kafa yorup, daha güzel çalışılmalı.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Osman KÖRÜKCÜ

• Müdavim Üyemiz
    • Sulusaray Kasabası Resmi Web Sitesi
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2012, 22:10:37 »
Maliyeye ödeme bir kere yapılacak!! bende buraya takıldım burada ne demek isteniyor kanunmu değşti yoksa,harçlar 1 defaya mahsumu yatırılacak? bu konuda bilgi sahibi olanlar açıklayabilirmi?
Osman KÖRÜKCÜ
1981 Nevşehir
0535 764 7219

Çevrimdışı Kadir ALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2012, 11:17:13 »
Maliyeye ödeme bir kere yapılacak!! bende buraya takıldım burada ne demek isteniyor kanunmu değşti yoksa,harçlar 1 defaya mahsumu yatırılacak? bu konuda bilgi sahibi olanlar açıklayabilirmi?

Heryıl ödenen avcılık harçlarının bir defada ödenmesi veya tüfek ruhsatında olduğu gibi beş yılda bir ödenmesi gibi haberler avcıların ve avcı temsilcilerinin devletimizden talep ve isteklerinden bazıları.
Mevcut durum yani yürürlükteki yasaya göre avcılık harcını geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda yıllık olarak ödemeye devam, değişmezse, (değişeceği ile ilgili olumlu bir gelişmede şuana kadar yok) gelecek yıllardada yıllık olarak ödemeye devam edeceğiz. Bu yıl değişsede zaten gelecek yıldan itibaren uygulamay girebilir. Bizler zaten bu yılki harcı ödedik, bu yıl ilk defa avcılık belgesi alacak olanlarda bizim gibi bu yılki harcı ödeyecekler.
Osman Bey, kısacası Maliyeye ödeme bir kerede yapılacak, haberi  gelecek yıllar için inşallah olur diyebileceğimiz bir haberden başka bişey değil.

Kadir ALP
1970-Adana

Çevrimdışı Osman KÖRÜKCÜ

• Müdavim Üyemiz
    • Sulusaray Kasabası Resmi Web Sitesi
« Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2012, 16:17:44 »
Heryıl ödenen avcılık harçlarının bir defada ödenmesi veya tüfek ruhsatında olduğu gibi beş yılda bir ödenmesi gibi haberler avcıların ve avcı temsilcilerinin devletimizden talep ve isteklerinden bazıları.
Mevcut durum yani yürürlükteki yasaya göre avcılık harcını geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda yıllık olarak ödemeye devam, değişmezse, (değişeceği ile ilgili olumlu bir gelişmede şuana kadar yok) gelecek yıllardada yıllık olarak ödemeye devam edeceğiz. Bu yıl değişsede zaten gelecek yıldan itibaren uygulamay girebilir. Bizler zaten bu yılki harcı ödedik, bu yıl ilk defa avcılık belgesi alacak olanlarda bizim gibi bu yılki harcı ödeyecekler.
Osman Bey, kısacası Maliyeye ödeme bir kerede yapılacak, haberi  gelecek yıllar için inşallah olur diyebileceğimiz bir haberden başka bişey değil.

Anladım arifeyi gösterelim ama Bayram belki gelir belki gelmez gibi bişey yani...
Osman KÖRÜKCÜ
1981 Nevşehir
0535 764 7219

Çevrimdışı Süleyman AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 03 Mayıs 2012, 10:26:49 »
ziya bey .yazınızı bimere yazın .ılgılı makamlara ulasacak ve sıze yanıt gelecektır..(basbakanlık iletısım merkezı) .
Süleyman AYDIN
1973-İzmir

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2012, 11:34:32 »
Bakan Bugüntv de bi röportaj da teknolojiye meraklı olduğunu kendisine gelen mailleri bizzat okuduğunu ve yapılması gereken bi durum varsa hemen talimat verdiğini söylemişti..Sıkıntılarımızı ve çözümleri mail olarak göndersek binlerce maili görünce herhalde bişeyler yapar diye düşünüyorum..Devir teknoloji devri :)

[email protected]

http://www.veyseleroglu.gen.tr/iletisim.asp

Bimer de aynı kapıya çıkar ama biraz uzun sürüyor ilgili birime gitmesi..
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image