Gönderen Konu: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK  (Okunma sayısı 3690 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

 • Onursal Üyemiz
 • *****
 • İleti: 5449
 • Aldigi tesekkür sayisi: 123
Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« : 12 Nisan 2012, 23:43:33 »Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK 

Birkaç ay önce AYHAK-Av ve Av Yaban Hayatı Konfederasyonu başkanı dostum Işın Arıkök bey’e aşağıdaki e-postayı gönderdim.
 
Sevgili Işın,  25 Ocak 2012
 
Dün telefonda  da bahsettiğim gibi, yeni Anayasa çalışmalarında STK'ların da görüşleri isteneceğine göre;  Türkiye’deki hiçbir STK'nın üyeleri avcıların sayısından fazla olmadığına göre, AYHAK da en üst kuruluş olmak sıfatıyla Anayasa'da bizlerle ilgili bir madde bulunmasını talep edebilir. "İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara" misali, istemek parayla da değil.
 
"Çevrenin korunmasında, doğanın tahribatının asgari ölçüde tutulmasında ve ileri medeniyetlerde olduğu gibi, özellikle yaban hayatı'nın sürddürülebilirliğinin sağlanmasında en büyük parasal katkı avcılardan alınan paralardan sağlandığı gerekçesiyle, avcılık bu amaç doğrultusunda her vatandaşın isterse, kanunlar çerçevesinde yapabileceği vazgeçilmez hakkıdır. Bu hak,  kanunlar ve yönetmelikler ile, ilgili Bakanlığın denetimi ve vatandaşların iyileştirme çalışmaları ile kullanılır."
 
şeklinde bir mantık çerçevesinde belki siz de AYHAK olarak bütün üye federasyonlarında isimlerini belirterek bu konuda bir atılımda bulunabilirsiniz.
 
Hatırlatmak istedim.
 
Ömer Borovalı
 
Şimdi bu da nereden çıktı, TBMM’nin başka işi yok bir de “Anayasa’da avcılık yer alsın mı almasın mı onu mu tartışacak” diye düşünecektir pek çoğunuz herhalde.
 
Türkiye’mizin çeşitli konularda çalkalandığı şu günlerde, bu sütunumda da avcılığımızın ve bağlantılı konularının dışına çıkmama gayreti içinde olduğum her halde herkesin malumudur.  Yoksa, çağdaşlığını yaşayan ülkelerin yaşam biçimlerini kendi memleketimde de her daim sürdürmeye ve hayata da bu açıdan bakmaya çalışan bir kişi olarak, Türkiye’nin hayat şartlarının en kalkınmış ülkelerin insanları ile  aynı seviyeye gelebilmesi ve insanlarının bu düzeyde bir beyin yapısına kavuşmaları için beslediğim arzuyu her fırsatta açığa vurmaya çalışan bir kişi olarak, burada da okuyuculara bir şeyler anlatmaya çalışmam kaçınılmaz olurdu.   
 
Avcılık, yaban hayatı, doğa ve çevre konularının neredeyse yarım asırlık uzun bir süreden beri toplumsal faaliyet olarak içindeyim. Yaban TV’de boy göstermemin de  sebebi bu olduğundan, bu konulardaki görüş ve düşüncelerimi de gerek bu sütunumda, gerek yazılarıma gelen yorumlara verdiğim cevaplarda ve gerekse zaman zaman YABAN TV ekranımız için yaptığım programlarımda da sizlere sunuyorum.                                                                                                                               
 
Avcılığımız, bilimsel bir dayanağı olmayan, ilgili bakanlığın ilgili genel müdürlüğü ve avcılığı yönetmekle görevlendirilmiş dairesinin görevlilerinin kendi tasavvurlarına göre bir bütün içinde yönlendirdikleri hatta kanun ve yönetmelikleri de bu yapı içersinde hazırladıkları bir uygulama içerisinde sürmektedir.  3167 sayılı eski kanunda olduğu gibi 4915 sayılı yeni kanuna da yerleştirilmiş bir MAK-Merkez Av Komisyonu oluşumu bakanlık tarafından hazırlanıp önlerine konan yıllık avcılık yönergesini sözde demokratik biçimde üyelerine oylatarak kabul ettirir. Ama MAK’ın avcı üyeleri de demokratik olarak seçilmemiştir, (

12 Mart 2012 tarihli yazı ) diğer asli üyeleri de kanun hükmü olarak çeşitli kurum temsilcileridir ve ne avcılık ile ne de yaban hayatı konularında avcılığın bekasına karar verecek nitelikte uzmandırlar. Yani avcılığımız bilimsel bir sisteme oturtulmamıştır. Keyfi kararlarla sürmektedir. Avcılığımızın yarınlarının hiçbir garantisi olamadığı da aşikardır.
 
Güçlü bir ses yarın “avcılığın tüm Türkiye’de yasaklanmasına” karar verirse, bu yasağın kanunlaşmasına kimsenin engel olamayacağı da malumdur.
 
Bunun için,  neden avcılığımızı da değiştirilemez bir çerçeve içine almayalım ve hazırlanmakta olan yeni “anayasa” içersinde bir yere oturtmayalım. Yeni Anayasa’mızın hazırlık sürecinde Sivil Toplum Kuruluşlarından da Anayasa Komisyonuna görüşlerini iletmelerinin  istendiğini duyuyoruz. Tabii bu çağrı, siyasi ağırlığı olduğu düşünülen STK-Sivil Toplum Kuruluş’larına. Ama avcılığımızı bir hak olarak ortaya koyup, bunu geçerli kılabilecek “yabanın sürdürülebilirliği” için bir dayanak olarak sunmamızda ısrarcı olmayı becerebilmemiz, bizim de bu hakkımızın yeni anayasamızda yer almasına neden sebep olmasın?
 
Devletlerin çevre bakanlıkları, üniversiteleri, STK’ları ile üyesi olduğu, çevre sorunlarının görüşülüp tartışıldığı ve devletlere uyma tavsiyelerinde bulunan dünyanın en çok üyeli çevre kuruluşu IUCN-Uluslararası  Doğayı Koruma Birliğidir.
 
Türkiye’nin de Orman ve Su İşleri Bakanlığının yanı sıra, bir resmi ve dört STK ile üyesi olduğu IUCN, 2000 yılında Ürdün’ün başkenti Amman’daki Genel Kurulunda oy birliği ile şu kararı geçirmiştir. “doğanın sürdürülebilirliği için yaşayan yaban kaynaklarının akılcı, bilimsel ve iyi yönetimi şarttır. Biz de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu karara katılmış, imzalamış ve kabul etmişiz.   
 
Tabii iyi yönetimin ana unsurları bilim ve akılın yanı sıra çok önemli bir unsur da bu yönetimin uygulamaları için gerekli finansal kaynaktır. Pek çok kararın kağıt üzerine yazılan iyi niyet  tasavvurlarından ileri gidemediği de bir çok örnekle görülmektedir. Zira para ne özel sektörün nede devlet sektörünün kasasından çıkıp doğa ve yaban hayatı için akmamakta akamamaktadır. Halbuki avcılar bu tutkularından dolayı doğaya sürekli para akıtmaktadırlar. Yani dünyada avcılar yabanın yaşaması için en önemli para kaynağıdır. Bunu da değerlendirebilmek yönetimlerin görevidir.
 
 “Doğanın sürdürülebilirliği için iyi yönetilen kontrollü bir avcılık şarttır”
 
Pekiyi avcılığımızı iyi mi yönetiyoruz, iyi mi kontrol ediyoruz?
 
Hoş, ABD 1789’da kabul ettiği anayasasına hala bağlı olarak devletini sürdürürken, İngiltere yazılı hiçbir anayasası olamamasına rağmen bir çok anayasaya örnek olacak uygulamalarını yüzyıllardır sürdürürken, genç Türkiye Cumhuriyeti iktidara gelenlerinin işine geldiği veya gelmediği dönemlerde habire yeni anayasalar çıkarmakta veya maddelerini değiştirmekte bir beis görmemekte.
 
Onun için bizim avcılığımız da ne kadar perçinlenmiş olur bilemem.
 
Ama, iyi sunulmuş bir gerekçe ile, yeni yazılmakta olan Anayasamıza, “yaban hayatımızın sürdürülebilirliği için önemli bir parasal kaynak olarak iyi yönetilen bir avcılığı şart olarak” koymak ve “her isteyen vatandaşın da kanun ve yönetmelikleri çerçevesinde avcılık yapabilmesini kişisel hak” olarak Anayasaya koymak yaban hayatımız kadar avcılığımızın da sürdürülebilmesini garanti altına alacaktır. Bunu da ümidimizin devamı için bir çaba olarak görüyorum.

KAYNAK:

       
http://www.yabantv.com/yazi/557-yeni-bir-teklif-anayasa%E2%80%99da-avcilik-yeni.aspx
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2012, 23:45:29 Gönderen: Özhan KELEŞ »
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul
 

Çevrimdışı Mehmet KUYUCU

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 706
 • denizkızı pet shop
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2012, 02:43:03 »
olurmu olur..bence umutsuz bir bekleyiş olacaktır..ama olması gereken de budur diye düşünüyorum..
Mehmet KUYUCU-denizkızı pet shop 1980  UŞAK
 

Çevrimdışı Mehmet GÜNEL

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 144
 • Aldigi tesekkür sayisi: 2
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2012, 11:53:05 »
neden olmasın avcı camiası çok büyük bir camia ve avcılık kültürümüz insanlığın doğuşuna dayanıyor.Ve biz çok büyük bir sivil toplum örgütüyüz.

Mehmet GÜNEL
1984 Balıkesir GÖNEN
Havran
Dursunbey
 

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

 • Onursal Üyemiz
 • *****
 • İleti: 3238
 • Aldigi tesekkür sayisi: 24
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2012, 12:01:51 »
Anayasa da avcılıkla ilgili maddelerin yer alması, gelişmiş demokrasi anlayışında olası ve mantıklı değildir.

Ancak avcıların varlıklarını ve güçlerini siyasi otoritelere hatırlatmaları açısından çok yerinde bir teklif olarak görüyorum.
Akıl edenlerin, akıllarına sağlık :)
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2012, 12:04:16 Gönderen: Ramazan KİLLİ »
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 
 

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1498
 • Aldigi tesekkür sayisi: 766
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #4 : 01 Haziran 2014, 23:24:14 »
 affınız sığınarak bugün gelinen noktaya bakıyorumda,

konu lafta kalmış :-[

 baştaki çobanlar ''acaba ben bu sürüyü ,nasıl kafalarını yerden kaldırtmadan güderim''  peşine düşmüş ve hem vallahi hem billahi icraatlarıylada tıpış tıpış yaptırtıyorlar şu günümüzde helal size kafasını kuma gömenler helal  :-[

 yaram yok ama kendi adıma bir şey yapamamaktan utanç duyuyorum, iki şık var bana göre,

 1/ 2015-2016 sezona ya bu işler yoluna girer, avcıdan yanada adım atar sürü başları.

 2/ yada bu millet enayi değil bakar başının çaresine, bohçacılığa kıranmı girmişki.

artık ayhakmı mayhakmı yhkmı khkmı vs. düşünsün yapılacak kıyımı onlar bu reddedeki yetkili köprü kuran merciler sivil toplum örgütlerinin basiretsizliklerini sonraki nesiller umarım kötü sonuçlarını yaşamazda düzene girer bu çarpık toblolaşmalar.

 yetkisi olanlar lütfen iyi yönde kullansın yetkilerini bir düzene girelim artık, ben dağları ovaları seviyor ve koruyorken neden beni uzaklaştırıyor arkadaşlarımdan ayırıyorsunuz sorarım size neden, bırakın çoban ile kıral aynı sofrada otursun , pis ellerinizi çekin üzerimizden , ben hertürlü fedakarlığa hazırım ve benim gibilerde,..

 hep söylemişimdir, allah olmayana vicdan versin,..
 • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
 • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
 • DD. İTİ ''BN. MAX''
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..
 
Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN
 

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1052
 • Aldigi tesekkür sayisi: 222
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #5 : 02 Haziran 2014, 15:53:48 »
Bakanın kapısından içeri giremeyenler,milletin gazını almak için olsa gerek anayasada yer almaktan bahsediyor.Sıkıntı yok ..Düşünce özgürlüğü ve beyin jimnastiği yapmak her vatandaşın hakkı.Alet edilen biz olmayalım yeter...
Rahmetli Nejat Uygur'un bir komedi filmi geldi aklıma ..Hemoroit oluyor ve doktora gidiyordu..Dr bunu elektrikle yakacağız deyince büyük ustada bizim köye girmeyen elektrik! bak Allah'ın işine kıçıma giriyor diyordu..
Sıkıntı yok anayasada yer alma fikri güzel.. :)
 

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1498
 • Aldigi tesekkür sayisi: 766
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #6 : 03 Haziran 2014, 09:57:32 »
Bakanın kapısından içeri giremeyenler,milletin gazını almak için olsa gerek anayasada yer almaktan bahsediyor.Sıkıntı yok ..Düşünce özgürlüğü ve beyin jimnastiği yapmak her vatandaşın hakkı.Alet edilen biz olmayalım yeter...
Rahmetli Nejat Uygur'un bir komedi filmi geldi aklıma ..Hemoroit oluyor ve doktora gidiyordu..Dr bunu elektrikle yakacağız deyince büyük ustada bizim köye girmeyen elektrik! bak Allah'ın işine kıçıma giriyor diyordu..
Sıkıntı yok anayasada yer alma fikri güzel.. :)
 

 evet +1 ,

alet biz olmayalımda , oynanan oyunun en ağır faturasını bizler ödüyoruz çünkü.
 • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
 • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
 • DD. İTİ ''BN. MAX''
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..
 
Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN
 

Çevrimdışı Cüneyt ÖZDEMİR 06

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 392
 • Aldigi tesekkür sayisi: 74
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #7 : 03 Haziran 2014, 10:47:07 »
Başımızdaki sistem nereden bakarsam bakayım baştan sona saçma geliyor bana da avlanmak sadece parası olanın hakkı ülkemizde oysa asıl avlanma hakkı evine et götüremeyen durumda olanın hakkıdır. Şimdi bu adama neden harcın yok neden pulun mu yok denecek zaten pul alacak parası olsa avlanmaz bende avlanmak her Türk vatandaşının hakkı olduğunu düşünüyorum yabandaki hayvanlar hükümetin yada yetkililerin tekelinde olmamalı ancak bir koruyucu olabilirler avcıdan önce yapay gübrelerin verdiği zararlara yada kuruyan göllere bir baksınlar neyse benimkide laf her şey düzeldide bir bu mu kaldı :)
 • Breda süper poze
 • Wizard otomatik
 • Deutsch drahthaar Darko
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA
 

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1498
 • Aldigi tesekkür sayisi: 766
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #8 : 03 Haziran 2014, 13:43:50 »
Başımızdaki sistem nereden bakarsam bakayım baştan sona saçma geliyor bana da avlanmak sadece parası olanın hakkı ülkemizde oysa asıl avlanma hakkı evine et götüremeyen durumda olanın hakkıdır. Şimdi bu adama neden harcın yok neden pulun mu yok denecek zaten pul alacak parası olsa avlanmaz bende avlanmak her Türk vatandaşının hakkı olduğunu düşünüyorum yabandaki hayvanlar hükümetin yada yetkililerin tekelinde olmamalı ancak bir koruyucu olabilirler avcıdan önce yapay gübrelerin verdiği zararlara yada kuruyan göllere bir baksınlar neyse benimkide laf her şey düzeldide bir bu mu kaldı :)


 cüneyt bey,

 aslı olması gereken doğayı avı habitatı korumak bizce ve insanların makulleştirilerek bir düzenle kanunlaştırılmış kurallarla her vatandaşın eğitilerek bundan faydalanmasına olanak sağlamak ( örneğin en ücra kırsalda bile olsa, muhtarın bilgilendirmesi bile eğitim dir, ''arkadaşlar kekliği tavşanı vs. şu tarihler arası vurmayın üreme zamanıdır'' bilgisi bile eğitimdir, ona sahip çıkmadır vuran olursa ensesine binmedir, yapan bir yapar iki yapar üçüncüde dur demeye adet haline gelmeye başlar, örf adetten olur onu korumak, avı ve merayı mak koruyamaz , avcı ve halk korur , herşeyin başı eğitim, yıllardır yazarım şu avrupa gübresini, bakanlıktan hiç duyulmuşmuki '' kardeşim biz bunu toz haline getirttik tane halinde çiftçiye ulaşmayacak tedbir aldık rahat olunuz diye '' varmı bir açıklama yetkili bakanlık tarafından, üstünkörü bilgilendirme yapmışlarmış mış,.. lafsalatası doluluğu hep  )  fakat esas konu başka,

 av ve avcılıktan para kazanacaklar yukarıda yazdıklarımla alakadar olmayanlar bu çarpıklaşmanın esas sorumlularıdır,

 yani para, para, para, bilmem anlatabildimmi,..
 • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
 • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
 • DD. İTİ ''BN. MAX''
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..
 
Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN
 

Çevrimdışı Vet.Hek.Beytullah SEFEROĞLU

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 32
 • Aldigi tesekkür sayisi: 2
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #9 : 03 Haziran 2014, 16:24:18 »
Sn. ÖMER BOROVALI'ya SESLENİŞ sayın.

“her isteyen vatandaşın da kanun ve yönetmelikleri çerçevesinde avcılık yapabilmesini kişisel hak” OLARAK ANAYASAYA GİRSE ne OLACAK   GİRMESE^ ne?

Avcı dernek Federasyon  yetkili KONFEDERASYON ve DKMP...  Neresinden tutsak sil baştan...  AVCILIKLA İLGİLİ KONFEDERASYON oluşumunu kanuna bağlayabildik te mi ANAYASAL umutların ulaşılamazlığıyla bu avcı camiasının beynini bulandırıyoruz. Amatör uğraşıların PROFESYONEL PATRONLARI mı var içimizde ? Yoksa  cahil gelenekçilikten kopamamış bir garip insanlar topluluğu mu var ortalıkta... Baksan birileri Araştırma Görevlisi Avcı diğeri YABAN HAYATI UZMANI , bir diğeri DUAYEN.... Son zamanlarda da kalıpları belli olmayan sarı çizmeliler ve BOHÇACILAR.... Karıştırdın mı böyle karıştıracaksın ortalığı... Avcılıkta Haylakçı derler bizim oralarda HAYKACILIKTA saygın ve kuralları belli olan bir paydaştır.  Ama TAZI İLE AVLANMAK YASAK   At MACAYLA avlanmak SERBEST...

KANUNLAR KARŞISINDA HAKKAYBIMIZIN OLACAĞI BU SÜREÇTE ANAYASAL HAK ARAMAK HELE HELE VARLIĞI KANUNA BİLE DAYALI OLMAYAN AYHAK ve YABANTV BARONLARIYLA İMKANSIZ...

AMA SAHİPSİZ OLMAZ...  Be hodi na be...
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2014, 10:20:25 Gönderen: Vet.Hek.Beytullah SEFEROĞLU »
1967 ORDU
 

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1498
 • Aldigi tesekkür sayisi: 766
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #10 : 03 Haziran 2014, 23:13:58 »
“her isteyen vatandaşın da kanun ve yönetmelikleri çerçevesinde avcılık yapabilmesini kişisel hak” OLARAK ANAYASAYA GİRSE ne OLACAK   GİRMESE^ ne?

Avcı dernek Federasyon  yetkili KONFEDERASYON ve DKMP...  Neresinden tutsak sil baştan...  AVCILIKLA İLGİLİ KONFEDERASYON oluşumunu kanuna bağlayabildik te mi ANAYASAL umutların ulaşılamazlığıyla bu avcı camiasının beynini bulandırıyoruz. Amatör uğraşıların PROFESYONEL PATRONLARI mı var içimizde ? Yoksa  cahil gelenekçilikten kopamamış bir garip insanlar topluluğu mu var ortalıkta... Baksan birileri Araştırma Görevlisi Avcı diğeri YABAN HAYATI UZMANI , bir diğeri DUAYEN.... Son zamanlarda da kalıpları belli olmayan sarı çizmeliler ve BOHÇACILAR.... Karıştırdın mı böyle karıştıracaksın ortalığı... Avcılıkta Haylakçı derler bizim oralarda HAYKACILIKTA saygın ve kuralları belli olan bir paydaştır.  Ama TAZI İLE AVLANMAK YASAK   At MACAYLA avlanmak SERBEST...

KANUNLAR KARŞISINDA HAKKAYBIMIZIN OLACAĞI BU SÜREÇTE ANAYASAL HAK ARAMAK HELE HELE VARLIĞI KANUNA BİLE DAYALI OLMAYAN AYHAK ve YABANTV BARONLARIYLA İMKANSIZ...

AMA SAHİPSİZ OLMAZ...  Be hodi na be...
 

 beytullah bey,
hiçkafanızı yormayın avcılık sahipsiz değil, sadece birtakım gözünü para hırsı bürümüşlerin elinde şimdilik,
av ve avcılığı duyarlı insanlar var olduğu sürece karuyacak allahında izniyle , bu böyle gitmez gidemez, elbet bulacağız bir hal çaresini, baronların birbirleriyle çıkarları ters düşünce maskeleride düşecek pazara evelallah, bekleme sürecinde inşallah geç kalmayız, inşallah avı ve avlağımızı koruyabiliriz,..
 • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
 • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
 • DD. İTİ ''BN. MAX''
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..
 
Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN
 

Çevrimdışı Fatih KANTARCI

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 3
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #11 : 04 Haziran 2014, 10:23:48 »
BENCE SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIĞIN YAPILABİLMESİ AYNI ZAMANDA DOĞANINDA KORUNABİLMESİ İÇİN EĞİTİM ŞART  YUKARIDA ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ KÖYLÜ YUMURTA ZAMANINI YAVRU ZAMANINI BİLECEK İÇİNDEN GELEREK YAPACAK KORUYACAK AMA BİZDE ÖYLE DEĞİL KÖYLÜ DIŞARIDAN GELEN VERGİSİNİ PULUNU ÖDEMİŞ AVCIYI SOKMAZ LASTİĞİNİ KESER KENDİ HER TÜRLÜ AVLANIR BİZ MİLLET OLARAK HER VATANDAŞIMIZI EĞİTMELİYİZ BAKIN YABANCILARA BİLMİYORUM BİZİM GEÇTİĞİMİZ YOLLARDAN DAHA ÖNCE GEÇTİLERMİ AMA NEREDEYSE HER TÜRLÜ AVLARI ÇİFTLİKTE YETİŞTİRME.ADAM EMNİYET KEMERİ TAKIYOR AMA YASA EMRETTİĞİ İÇİN DEĞİL KENDİ GÜVENLİĞİ İÇİN, BİZDE EYVAH POLİS ÇABUK TAK. LAFIN KISACASI YA BU DOĞA HERKES SEVEREK İÇİNDEN GELEREK KORUYACAK**KÖYLÜSÜ GÜBRE ATARKEN,AVCISI AVLANIRKEN,KORUYANI KORURKEN,FABRİKA SAHİBİ BACASINA  KANALİZASYONUNA FİLTRE TAKARAK** YADA TÜM BU SAYDIKLARIMIN BAŞINA BİRER ADAM DİKECEĞİZ TABİ ONLARIN RÜŞVET ALMAMASI, İŞİNİ İYİ YAPMASI GEREKİYOR
SAYGILARIMLA
1984-Zonguldak Ereğli
 

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1498
 • Aldigi tesekkür sayisi: 766
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yeni bir teklif ANAYASA’DA AVCILIK
« Yanıtla #12 : 04 Haziran 2014, 12:56:33 »
BENCE SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIĞIN YAPILABİLMESİ AYNI ZAMANDA DOĞANINDA KORUNABİLMESİ İÇİN EĞİTİM ŞART  YUKARIDA ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ KÖYLÜ YUMURTA ZAMANINI YAVRU ZAMANINI BİLECEK İÇİNDEN GELEREK YAPACAK KORUYACAK AMA BİZDE ÖYLE DEĞİL KÖYLÜ DIŞARIDAN GELEN VERGİSİNİ PULUNU ÖDEMİŞ AVCIYI SOKMAZ LASTİĞİNİ KESER KENDİ HER TÜRLÜ AVLANIR BİZ MİLLET OLARAK HER VATANDAŞIMIZI EĞİTMELİYİZ BAKIN YABANCILARA BİLMİYORUM BİZİM GEÇTİĞİMİZ YOLLARDAN DAHA ÖNCE GEÇTİLERMİ AMA NEREDEYSE HER TÜRLÜ AVLARI ÇİFTLİKTE YETİŞTİRME.ADAM EMNİYET KEMERİ TAKIYOR AMA YASA EMRETTİĞİ İÇİN DEĞİL KENDİ GÜVENLİĞİ İÇİN, BİZDE EYVAH POLİS ÇABUK TAK. LAFIN KISACASI YA BU DOĞA HERKES SEVEREK İÇİNDEN GELEREK KORUYACAK**KÖYLÜSÜ GÜBRE ATARKEN,AVCISI AVLANIRKEN,KORUYANI KORURKEN,FABRİKA SAHİBİ BACASINA  KANALİZASYONUNA FİLTRE TAKARAK** YADA TÜM BU SAYDIKLARIMIN BAŞINA BİRER ADAM DİKECEĞİZ TABİ ONLARIN RÜŞVET ALMAMASI, İŞİNİ İYİ YAPMASI GEREKİYOR
SAYGILARIMLA

 EVET FATİH BEY,

bu doğa ortak kullamım haklarımız içerisinde,
eğitim ve eğitilenin denetimi kurumsal ve bireysel kurumacılık halkaları kuvvetli ve sağlam olursa birşeyler yoluna girebilir bilinçlenmekten geçiyor iş,.. 
 • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
 • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
 • DD. İTİ ''BN. MAX''
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..
 
Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN