Gönderen Konu: KOPAY PETİT GASGON  (Okunma sayısı 10585 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • !!!!!!!COK vuran değil PAYLAŞMAYI BİLEN.!! AVCIDIR
KOPAY PETİT GASGON
« : 04 Mart 2012, 09:22:24 »

GASGONLAR TÜRKİYEDE yenibir ırk av kopayı.
 Aldım bircift yavru 15 günlük siyahbeyaz cirkinmi cirkindiler simdi yavruları bile oldu
yaban tv yavrularını satılık ilanı verdim zamanki  fotolardır. iki yavru 2000tl almıştım yavrularını 500tl den verdim su an BİLECİK,ANKARA ,SAKARYADA yavruları 
Ses tonları gayet tatminkar ve yüksek koku alma oldukca iyi Soyak İze Ses verir evde bagda uysal ve iteatkar oldugu kadarda av esnasında bir okadar  inat ve tatlı sertir. avrupata özelikle bu ırkın üzerinde durulmuş bircok türü bulunmalta kopay dedli ormanlı renginden tutun baragına GIRIFON GASGON yeni bir tip olan ARAGUNAS kadar begala  Vizla rengi ve tipine kadar almıslar, Kendini vicut vapısı ve kulaklarından sestonundan hemen ele veriyorlar yandaki vidyolardada göreceksiniz dag aslanı kovan bir köpek  herseyi söker alır özellikle petitleri kulanıyolar.
Bir adres yazıyorum gasgonların envayiceşidini ve ne avlarında kulanıldını izleyin Yorumlarınızı ve meraketiniz sorular varsa bekliyorum rastgele ADRES.           20 ans afaccc dijon
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012, 23:50:53 Gönderen: Adem KARAGÖZ »

PETİT GASGONLA VALANMAK AYRICALIKTIR

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
Ynt: KOPAY PETİT GASGON
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2012, 20:34:19 »
bu köpekler büyük ırk grubuna girmiyo ama bunlarnda kemik gelişimlerinde problemler oluyormu. ava erken çıkartıldığında yiyeceklerinin enerji ve kalsiyum miktarı düşük olduğunda grand gasgonlarda bacaklarda çarpılmalar sık olabiliyor ve ava 1 yaşından önce çıkarılması tavsiye edilmiyor.
bunlardada öyle bir sorun varmı acaba nasıl bir ırk büyütülmesi ve av eğitimi kolaymı.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı İrfan ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2012, 20:52:06 »
gercekten  güzel  köpekler ama türkiyenin köpekleri  degil  bencee...ben  klasik  türk kopyundan  vazgeçmeyelim  derim
İrfan ÜNAL
1977 gümüşhane

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2012, 02:38:37 »
ABDULLAH BEY merhaba Gasgonların almadan önce epeyce araştırdım Özellikle arka ayaklarda icedogru eyrilik varsaki bu cogunda vardır beslenmeninde faktörü oldugu gibi enbüyük etgen malesef genetik olmasıdır.
Genelde gasgonlar avrupada bütün kara avlarında kulanılırlar  ama özelikle 1800 yılarda AYI,DAGASLANI,ve geleneksel olarakta RAKUN avında kulanıyorlar bir adres vermiştim orda vidyolardada mevcut bu avlar, AYI, DAGASLANI,RAKUN sıkıştında dikbir kayaya yada agaca cıktıgı icin köpekte ön ayaklarını agaca dayayıp saatlerge arka ayaklarının üzerinde hoplayıp zıplıyor ve arka ayaklar deforme oluyor  bu köpeklerden yılardır yavru alınıp günümüzedeki kuşagada budurumu miras kalmıştır bu kafeslerde beslenen yada bagda zıncıre cok yüklenen köpeklerde oldunu görüyoruz. GIRATLARIN av başlama yası konusunda net bir bilgimyok ama 6 7 aylıkken merada eyitime başlanması taraftarırım Petitler Gıratlarla aynı özelikleri tasımasına ramen normal kupayboyutundadır.
Ses tonları gür ve yüksek Koku mükemel diye bilirim tanıdıgım birkac Gıran besleyen su an petide dönmüş durumda.

Eyitim gayet kolay siz hangi ava eyitmek iştiyosanız kokuyu alsın gerisi geliyor zaten meraya cıktıgında koku merakı onu avın yanına gitmesine neden oluyor.

İRFAN BEY merhaba evet haklısınız ATATÜRK kopayı koruma latına alınmasını istemiş sanırım İZMİRDE olması lazım.
 Öyle güzel kopaylarım vardıkı ya calındı ya kut yedi şimdi  gasgon besliyorum enbüyük sebeplerinden biride kayboldugu yada calındıgı zaman tarifetimde bizim kopaylardan faklı özellikler taşıması birde yeni seyler yaşamak yoksa va aynı av köpek av köpegi degişen bişi yok

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 06 Mart 2012, 17:27:21 »
adem bey dediğiniz gibi bizim buralardada iyi olan köpeklerin kimini kurt yedi kimi çalındı kimilerininde yanlış çiftleştirmeler sonucu soyunun artık av karakteri bozuldu ve orta derecenin üstüne çıkamayan köpekler mevcut şuan. bu yüden bizde gitgide saf olan ırklardan uygun olana yöneleceğiz kendi çevremizde iyi dediğimiz köpekleri bile damızlık olarak kullandığımızda kendi av özelliği düşük ve yetiştirilmesi zor yavrular elde diyoruz her hatalı yavru kişinin en az iki yılına mal oluyor ve iki yıldan sonrada bir yavrunun sizin istediğiniz şekilde av yapmaması avcının köpek yetiştirme hevesini kırıyor. bu yüzden  kendi adıma kolay yetiştirlebilen ve erken yaşta av yapmaya başlayan köpeklere yönelmek istiyorum.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2012, 23:48:25 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2012, 01:46:46 »
Evet abdullah bey beni iyi anlamışsınız millet tuturmuş bir bulagar kopayı gidiyo su an 65 yasında olan tanıdıgım bir avcı muhacirler bulgarlar gelir bizim avköpeklerine bicuval paraverirdi satanlarda olurdu diye anlatıyordu. simdi bizim köpekleri bulagar kopayıdiye bizim avcılara satıyorlar ama kabahat bizden öncekiler alttarafı bir köpek diyip üzerine düşmemişler kimi coban köpeyiyle kimi ev köpegiyle cifleşmiş cok kez şahit oldum fip boypos 4  4 lük orjinal  altından kalın kuyruk kırık kuyruk kısa dik kulak yavru gelen av köpekleri, Köpeyinin  tip güzel olan avcı arkadaşlarda sıtres sahibi oluyor calıncak kaybocak korkusuyla yani ömrü az oluyor bahcemde dolasan kupayımı kaşla göz arasında duvardan iceri atlayıp caldılar avda köpeyinm önünde vurdukları tavsan yetmiyomuş gibi köpeyide alıp ben kosup yetişene kadar arabaya atıp caldılar kurların parcalayıp yedikleri haric benimgibi kantakibi yapan bir arkadaşın evinin altında deponun icindeki kapıları kilitli odadan iki kupayını caldılar ve avı bıratı hep eniyisini en güzelini soyunu sopunu takip etim köpekle ilgilendim kupaylarıma baraklarıma dişi köpeklerini ciflestirmek isteyen ve benim köpeklerimin yavrusunu isteyen cok oldu verdimde ama bitanebile verdim yavruların yavrusunu alamadım yada neyedü belirsiz bir köpekle cifleştirdikleriden ben beyenmedim  ama su an besledim köpeklerin yedi şeceresi belli .
Cevremdeki cogu avcı tipi kanı ne oldugu önemlidigil av yapsın yeter diyor !!! benim icin önemli...
Enbaştaki resimde petitlerimin 15 gülükken 2000tl aldıgım fotosu var bazı istenmeyen durumlardan ötürü erken almak zorunda kalmştım dişinin gözleribile acılmamıştı biberonun emzinibile azına alamıyodu okadar kucüktüler 20 gün günde 10 sefer sırıgayla   süt verdim 25 ci gün kendileri yemeye başladılar derken geclik hastalına yakalandılar ondanda kurtardım eşşek sıpalarını şimdi yavruları bile oldu ;D ;D. RABBİM kimsenin emegini zahietmesin Ben cogu zaman önümden bile gecse tavşana ateş etmem buyüzden alay konusu bile oldum bizikiler arasında istediniz etse kasaptan alıyım derim, amac avdil köpek sesi dileyip cevirmesini izlemek bence güzel olan bu yeni yetişen yavrum varsa ha ozaman tavşanı vururum ne kovdunu görsün diye. Petitlerin biri digil hepside aynı diye bilirim boludakide fıransadakide avda tatlı sert ama inatcılar koku sonderece iyi enbüyük özellikleri işe sestonları cokuzaklardanbile net bir şekilde duymak mümkün bundan iyisi cıkanakadar buköpekler bende tabi bikaza bela gelmese. RASTGELEE ;) ;) ;)   

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2012, 00:08:41 »
adem bey Allah cümlemizi ve köpeklerimizi kazadan korusun eğer imkanınız varsa köpeklerinizin arkasından enik yetiştirin ve hepsini aynı günde ava salmayın arkadaşlarımın iki köpeğini aynı günde kurt yedi, zaten çalınma olaylarıda cabası. birde size sormak istediğim bu köpeklerin kovma hızı nasıl çok yavaşmı, benim arkadaşımda grand gosgon kırması var safkanlarına çok merakım vardı ama imkamlarımız yetmedi. ben beagleleri kovma hızların sebeiyle pek sevmiyorum izdede çok oyalanıyorlar çok kısa daire çizerek iz takip ediyolar. gasgonlar gerçi onlara göre byük köpekler ama iz peşinde tavşan ikilemesinde falan ço0k oyalanıyorlarmı. bende bir kopay var kovarken izde çok oyalanıyor ikilemelerde falan çok uğraşıyor beaglelerde öyle. izi adım adım takip ediyolar daire çizme özelliği yokgeniş daireler çizerek av süren köpeklerle av yapması daha güzel bence bu köpekler normal kopaylar gibi mi av kovuyor yoksa beagle gibimi.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Hüseyin YUVANÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2012, 10:44:58 »
çok  güzel   gaskonların   adem  kardeşim  maşallah  rastgele
Hüseyin YUVANÇ (ZAZA hüseyin)
1954 Buca İZMİR            0537 2567299

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2012, 11:02:12 »
Maşallah. Gaskonlarınızın görüntüsü çok güzel. Av bulmaları ve kovmalarıda iyiyse daha ne olsun.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 11 Mart 2012, 00:24:25 »
HÜSEYİB BEY  ve YILDIZ Hanım teşekür ederim umarım heşey gönlünüzce olsun .

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 11 Mart 2012, 01:29:36 »
ABDULAH BEY Gırant bulu Gasgonla her nekadar ırk özelligi tasısalarda agır ve hantal olduklarından dolayı benim tercihim Petit gasgonlar oldu mukayese edicek olursak Daha hiper aktif diye bilirim buda yeterli bence kosması araması her avcının av sıratejisi  av köpepeginden beklentisi farklılık göstere biliyor.
Avrupada hızlı suren ve suratli köpekler rabet görmüyor buyüzden cok suratli suren avı meradısına cıkartan köpeklerin aksine agır kovucu köpekler üzerinde duruluyor ve üretiliyorlar belki yabancı ülkelerin avlarında görmüşsünüzdür süsköpegi dibi ufak köpeklerle avlanıyolar köpekler ufak tefek oldugu icin yaprakların arasında yüzüyo avda koşmadan yürüye yürüye avcıya geliyor.
 Bizim tavsan avında iyi diyebilecemiz zagarlar ikilemeyi ve yatak izini cabuk cözen  izi kaybettinde cıkış izini bulmak icin geniş bir daire cizen köpeklerdir. ama buköpek suratli olursa o tavşanda sıkıştırıldıgı icin meradan cıkabiliyor yanı köpek agır kovucak . 
Benim PETİT ne cok sert ne cok hızlı tatlı sert arama bizim kupaylardan hicbir farkı yok ama yatagı uzaktan kokusunu alıp kuşcu gibi havadan gidip  tavşana cok yakın bir mesafeden seslenmeye başlıyor yanı cabuk kaldırıyor. ikileme ve biz tavşan aynı izden geri dönüp 20  30 mt sonra 4  5 mt atlayıp oyun yapmasına gatlak deriz acemi köpek izin biti yerde urasır durur usta ise daire cizer Gatlakta ise kafayı kaldırıp yarı havadan yarı yerden daire atıp basmadık patika yolak bırakmıyor oynagı cabuk cözüyor buda bir köpek icin yeterli bence.
ABDULLAH bey 1 ay önce BİLECİGE verdim bircift yavru bende tavuk ve güvercinlerden başka hicbişi görmediler su an 4 aylıklar yeni sahipleriylede sıksık görüsüyoruz gectimi hafta yavruları gezdirmek icin meraya götürmüs usta köpeyi tavşan oynana takılmış arkadaşta yarularla ilerlemeye devam etmiş 200 mt sonra dişi yaru calıları dibini koklayıp ses vermeye başlamış kuyrukta ceviriyor diyor şaskınlıkla izlerken usta köpek yavrunun sesine gelip ize döşenmiş ve az sonra tavşan kalkmış telefonla aradı aklım fikrim durdu kardeşim nasılbir kandır bu diye daha kıcını cekemiyor bacaksız yavruyabak ömrüde tavşan görmemiş izine yatıyo hayret etim diyor birkez daha teşekür eti.. Petitler gercekten koku cok güclü hız tatlı sert ses gür ve bir okadar inat sanırım yeterlidir ABDULLAH bey tesekür ederim rastgele..
« Son Düzenleme: 11 Mart 2012, 01:37:37 Gönderen: Adem KARAGÖZ »

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 11 Mart 2012, 19:13:12 »
adem bey verdiğiniz bilgiler için teşşekkür ederim gerçekten istedim bilgileri tam anlamıyla aldım öğrenmekl istediklerimi çok iyi anlamışsınız. av köpeği tatlısert kovuyorsa idealdir ben çok hızlı ve çok yavaş ( neredeyse yürüyerek kovan;) köpeklede av yaptım ve yavaş kovan köpeğimizin katlak izini çözmesi uzun sürüyordu avı çabuk bırakmıyordu ama izde fazla oyalanması bekleme süresini artırıyor avın turu tamamlama süreside artıyor köpek seside bu esnada kesik kesik geliyor. bu kovma şekli saf baraklara ait sanıyorum baraklar ağır kovan bir ırk ve izde çok oyalanıyorlar belki benim gördüğüm köpeklerin özelliğide olabilir. benim sevmediğim köpeğin yürüyrek gitmes,i değil aslında yavaş kovan köpeğide severim av da avcıyı fazla yormaz ama izsürmeasi iyi olmazsa avı tat vermiyo. hızlı kovan köpekle av yaptım av çoğu zaman bulunduğu bölgede tur bile atmıyodu başka meraya geçiyo köpek çevirebilirse çok uzak mesafelerden geri geliyo av fazla uzaklaştığında bazen sizin takip etmeniz ve çok uzun yol yürümeniz gerekiyo ama yinede iz sürmesi zayıf olan köpeğe göre yinede iyi domuz avında. yanlız petitler bu ikisi arasında bir hızda kalıyo deiğinize göre. en ideal olan köpekler bu tarzda av kovanlar çünkü buşekilde av yapan köpeklerle av yaptım en son yetiştridiğim eniklerimden birisi bu şek,ildeydi av ne faazla mera değiştiriyo nede çok oyalanıyor. safkan köpek olarak petit gasgonlarda av köpeği listeme eklenebilecek bir köpek olduğunuı sayen,zde öğrenmiş oldum. ben yerli köpeklerimizin ırkının çoğu yerde av özelliğinin azaldığını görüyorum oyüzden enik büyütürken iyi bir safkan enik bulup yetiştirmek istiyorum. annesi babası iyi av kovan iki enik yetiştirdim 3 yaşına geldiler avda gösterdim ama şuan ikiside yeterli değil. boşa giden emek ve zaman. bu yüzden imkanım olduğunda safkan köpek yetiştireceğim.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 12 Mart 2012, 01:45:48 »
Ben teşekür ederim ABDULLAH bey Avrupada Adamlar bu işin purofu olmuş Bizim TÜRK Kupaylarını bile bulgarlar tipiyle görüntüsüyle gözdolduruyolar malesef cokta taliplisi var ee köpekler kimin bizim türkiyenin e bizniye herşeyiyle dolu bir köpek üretemiyoruz demekki bir yerde hata yapıyoruz!!! bizde yapılan enbüyük hatalardan birisi Yavru secimini genelde erkek ve rengi tipine göre yaparız bu yanlış 4x4 lük tabiriyle iki tavşan avcısını birbiriyle cifleştiriyoruz cıkan yavrular dehşet oluyor dimi hayır deli aptal oluyolar avda ize girdimi hırstan hicbiseyi gözü görmüyor kendini parcalıyor bazıları ne tüfek sesi ne düdük barma haykırış hicbişeye bakmıyor genelde gitigi yolu bulamıyor ya araba altıda eziliyo  av pesinde telef oluyor ve malesef ömürleride az oluyor degilmi? Avrupada gecmişteki ve şimdiki usta üreticiler Köpekte 3 karakter üzerinde durulur 1 BASKIN karakter  uysal hareketli 2 BASKIN BASKIN cok canayakın oyuncu hareketli 3 ASİ karekter utangca insandan kacan gizlenen 1 karakter yavruyu sırt üstü yatırıp elinizle karnında  bu durumda beklettinizde bir müttet sonra kurtulmaya calışacaktır 2 karekter aynı şekilde sırtüstü yatırıp beklettinizde size karsıkoymaz elinizi yalar ve sakin bir şekilde bekler 3 karekter bırak sırtüstü yatırıp bekletmeyi yavruyu tutunuzda cıyaklamaya başlar ve elini ısırmaya calışır. Avrupada karakterlerdeki  bazı temel esaslara göre yavru alımı uygulanıyor Mesela süper derecede bir köpekten aynı sekilde yada üstünle cifleştirildinde ömrü boyunca alınan tüm yavrulardan hic biri bu köpek gibi aynı özelligi taşıyamaya biliyor 1 karekter ve 3 karekter deki yavrulardan eyitime uygun bir köpek yetiştirilemeye bilir. 2 karekterde olan yavru eyitime yatkın ve ilerde mükemel bir köpek olucaktır insanın gözünün icine bakar el hareketlerini izler yada elinde genelde eyitim icin kullanılan tenis topu elde hoplatınızda topu takip eder.  Malesef atalarımız ceşitli hayvanları yetiştirip geliştirmişler Dünya bu hayvanları yere göge sıgdıramasken bizde orjinali bile kalmamış  Safkan ingiliz atı diye bildimiz atlar aslında bizim AHALTEKELERİMİZ Sultan tavukları Hünkari güvercinleri bizdeymiş ama orjinali kalmadıgı icin osmanlını zamanında hediye etmiş oldugu hollandadan getirttik Halep kecileri Hollandada heykeli bile diktiler. sultan tazısı kangalar zagarlar Ejdadımız kadar malesef bu işin puroru olamadıgımız gibi kımetinide bilemedik ne yazıkki bunuda avrupadan oreniyoruz.
 Adamlar iyi diye tabir etimiz sekildeki köpeyi mutlaka karakter esasına göre av yapan ama iyi olmayan bir köpekle cifleştiriyorlar orjinal ve ırk özelliklerini taşıyan tabiki ve bölece aynı ayarda yavru almak mümkün oluyor cıkan yavrular avda beklenen sıtandartlara göre ne cok SURATLI ne cok YAVAŞ ne körü körüne catlarcasına saatlerce kovan KOKUDA üstün  bir kulagı sahibinin verecegi komutta KÖPEGE BİLE KARAKTER esasına göre üretmişler. Bu Kuşcular icinde Kovucu Köpekler icinde aynı.
Ben aslında kupay meraklısıyım denemek amacıyla Gasgon aldım ve arada pek fark olmasada bazı yonleriyle agır basıyor işte bu agır basan birkac konum beni meraklandırıp araştırmaya sevk ediyor neyin nasıl yapıldını bizim hangı konular üzerinde adamların hangı konular üzerinde durdunu araştırarak  ögeriniyorum  malesef daha örenecemiz cok şey var. HA bu arada yavrularınız cok güzel tüyükadar hayrını görün 8) 8) 8)
RASTGELE
« Son Düzenleme: 12 Mart 2012, 01:46:49 Gönderen: Adem KARAGÖZ »

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 12 Mart 2012, 17:51:48 »
sağolun teşekkür ederim enikler için. dediğiniz doğru biz hep yavruları şekline rengine fizikine kulak yapısına göre seçiyoruz hatta biz baskın  etrafa saldıran yavruyu tercih ederiz ve asi başına buyruk kendi istediği gibi avlanan sahibini dinlemeyen köpekller  ortaya çıkar. en büyük yanlışıda çiftlelştirmelerde yaptığımızı sanıyorum çünkü çevremde gördüğüm bir çok avcı iyi av kovan bir köpekle bazen avı iyi olmayan bazende hiç avyapmayan köpeklerle çiftleştiriyor çok iyi av yapmasını bekliyor karakter özelliği falan araynı hiç görmedim daha, iyi av köpeğine ve iyi ırka sahip olmak okadar kolay değil  bendeki yavrularda bunu daha iyi gördüm arkadaştaki dişi yavaş av kovan ama av hırsı iyi bir köpekti yanında gelen yavrusuda çok iyiydi ve sadece iyi kovuyor diye ırkı ve geçmişini bilmediğimiz bir kopayla çiftleştirmişler benim enikler ve kardeşleri arasında sade bir tanesi şuan sahibine av yaptırıyor ama oda avcıyla alakasız başına buyruk av yapıyor sahibi köpeği takip ediyor. bendekiler yeteri kadar av gördüler yanlız avları daha içaçıcı değil. aynı dişi köpeği bir dahaki kızanda av karakteri ve soyu daha iyi bir köpekle çiftleştirdik çıkan yavruların herbiri birbirinden farklı ve güzel av sahipti buradanda anladıkki sadece yavru alacağınız dişi ve erkek köpeğin ikisininde  avı ve ırkı sağlam olması gerekli, benim av köpeğinde renk ve tip aradığım en son özellik çünkü çocukluğumdaki köpekler  hep yerli ve kırma gibi görüntüye sahip olan köpeklerdi avının iyiolması vede uysallık avı sahibi istediği sürece kovabilecek olması çok daha önemli.   
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 15 Mart 2012, 23:04:23 »
Yeni yavruların dogumun 1 ay kaldı hayırlışı bakalım

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 20 Mart 2012, 12:57:33 »
Byendiniz ve Yorumlarınız icin teşekür ederim saygılarımla.

Çevrimdışı Şahin SEVİNÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • konyalı
« Yanıtla #16 : 21 Mart 2012, 17:23:49 »
merhaba adem bey bu gassonlar kır taraflarında nasıllar yanı bızım oralar bıraz geven (keven) dediğimiz dikenler var hiç denedinizmi böyle yerlerde avlanmayı merak ettim
Şahin SEVİNÇ
1979-Konya

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 22 Mart 2012, 08:57:35 »
 SAHİN bey öncelikle merhaba. Kastettiniz dikenli merayı tam anlıyamadım
BOLU Kıbrıscık ilcesindeki meralar sarp ve kayalıktır dolayısıyla gasgonlarında  av kovarken ayak tabanları yarık icinde kalıyor ama avı bırkma gibi bir durumları görmedim . sık calılık karacalıdedimiz sivri dikenli mera ve alanlarda gayet başarılılar bizim kupaylardan iki üç özellik dışında pekbir farkları yok.
şahın bey bakın yapı itibariyle av kokusunu aldıgı andan itibaren hırslı ve cok inatlar sestonları cok yüksek av kovarken resmen havlamıyor gürlüyor koku almada üstünler söle tarif edeyim 50  70 mt veya rüzgarın esişine göre daha uzaktan direk havayı yeri koklayarak tavşana yakınına kadar gelip kaldırmak icin soyak yapmaya başlıyor  tatlı sert kovuyor avı cıgdırmıyor yanı suratli kovup avı meradan cıkarmıyor  3 özellik bence yeterli koku hırs ses.
Kimseyi eleştirmiyorum ama herkez kendi köpegini över ben öle bişiy yapmıyorum bu hayvanların ırk sıtandartları bu GIRAT BULU GASKONLAR iri ve büyük cüsseli köpeklerdir PETİT GASGONLAR aynı özellikleri taşıdıgı gibi bizim kupayların boyutlarındadır. merak etiniz başka birşey varsa sorabilirsiniz .rastgele
« Son Düzenleme: 23 Mart 2012, 10:38:46 Gönderen: Adem KARAGÖZ »

Çevrimdışı Feyzi GÖKDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
    • Bleu De Gascogne Irk Derneği
« Yanıtla #18 : 23 Mart 2012, 13:31:05 »
Adem Bey merhaba;
Sizdeki Petit Bleu De Gascogne'ları nereden temin ettiniz...
Feyzi GÖKDEMİR
1956 BOLU

http://www.grandbleudegascogne.org

Çevrimdışı Şahin SEVİNÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • konyalı
« Yanıtla #19 : 25 Mart 2012, 20:29:24 »
merhabalar adem bey diken dediğim kır bölgelerde geven derler genelde yuksek kesımlerde içanadolu ve doğu bölgelerde yetişir üterek hayvanlara verirler biz birkaçtane köpek denedik barak olsun beagle olsun içinde gezmiyor kopay geziyor ama getirdiğimiz köpekleri karsız havada avlar dediler ama avlamadı ıkı tepe sonra kaybediyorlar iklim farkından olabilirmi?karda sorun yok avlayan köpeklerimiz var ama sonbaharda av yeni açıldığı zaman köpeksiz olmuyor.sizin anlattıklarınız bu 3 özellik yeter bir avcı için onlar olduktan sonra bir avcı daha ne istesin saglıcakla kalınız
Şahin SEVİNÇ
1979-Konya

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 27 Mart 2012, 00:30:24 »
Evet şahin bey şimdi görmedim icin bilemicem bu geveni ama kopay gidiyosa buda gider . tabi meraya yabancı olan bir köpek avıda degiştire biliyor huyunuda .
Şahin bey  size tavsiyem av yapcanız hangi ırk olursa olsun bölgeniz zor bir arazi oldundan yavrudan yetiştirmenizde faydavar

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 27 Mart 2012, 00:38:54 »
Sizede merhaba Fevzi bey sizde bircift petit getirmişsiniz diye duydum hayırlı olsun