Gönderen Konu: ROMANYA  (Okunma sayısı 31520 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: ROMANYA
« Yanıtla #25 : 26 Şubat 2012, 17:08:58 »
Şimdi anlamlı geliyor :) Büyük işler, bize göre büyük.

bir de ...her sene av sezonunda , arazi uzerinde bekcilerle sayim yapiyoruz...tavsan fazlaligini engellemek icin , ag kurup yakalayip, italya ya tanesini 100 euro dan satiyoruz..:)))
Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı İsmail ÖZDEMİR

• Müdavim Üyemiz
  • http://www.facebook.com/pages/Kurzhaar-VOM-BAFRA-%
    • http://www.facebook.com/pages/Kurzhaar-VOM-BAFRA-%C3%96zdemir/325654497557412
« Yanıtla #26 : 26 Şubat 2012, 18:01:47 »
verdiin bilgiler için çok teşekkür ederim
selamlarımla
k.ismail özdemir
bafra

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 27 Şubat 2012, 10:05:18 »

bir de ...her sene av sezonunda , arazi uzerinde bekcilerle sayim yapiyoruz...tavsan fazlaligini engellemek icin , ag kurup yakalayip, italya ya tanesini 100 euro dan satiyoruz..:)))

biz bulamıyoruz sizde fazlasını satıyorsunuz :) :) ağlanacak halimize gülüyorum pardon :(
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı M.Erdem YALÇINDAĞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 27 Şubat 2012, 10:22:21 »

Merhaba Tarkan bey,

Yazilarinizi okudum.Romanyanin neresinde kaliyorsunuz?Ben her sene Berlinden cikarak cek,slovak,

macaristan ,romanya ve bulgaristan üzerinden vatanima giderim.Romanyaya genelde Nagylack kapidan

girerek Arad,Sibiu,Deva ploesti,pitesti güzergahindan asagi dogru gider ve de Giurgudan bulgaristana girerim..Hatta bildiginiz gibi cok

vatandasimizin tir parklari var,genelde oralarda gecelerim.Sizde bu güzergah üzerinde iseniz size göre

biraz daha yasli avci olarak tanismak isterim.Bende Berlinde senelerdir avlanmakdayim.Görüsmek üzere

hosca kalin.www.avci43.de 
Mustafa Erdem YALÇINDAĞ
1954 Berlin ALMANYA

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 27 Şubat 2012, 10:28:05 »

Merhaba Tarkan bey,

Yazilarinizi okudum.Romanyanin neresinde kaliyorsunuz?Ben her sene Berlinden cikarak cek,slovak,

macaristan ,romanya ve bulgaristan üzerinden vatanima giderim.Romanyaya genelde Nagylack kapidan

girerek Arad,Sibiu,Deva ploesti,pitesti güzergahindan asagi dogru gider ve de Giurgudan bulgaristana girerim..Hatta bildiginiz gibi cok

vatandasimizin tir parklari var,genelde oralarda gecelerim.Sizde bu güzergah üzerinde iseniz size göre

biraz daha yasli avci olarak tanismak isterim.Bende Berlinde senelerdir avlanmakdayim.Görüsmek üzere

hosca kalin.www.avci43.de

Mustafa abi , iyi gunler...Ben bukreste oturuyorum..tam yolunuzun uzeri...her zaman beklerim...yerimiz musait..misafirim olursunuz...Benim Almanyada da firmam var GmbH , son 7 aydir Koln sehrindeydim...Bielefeld - dormund - koln de insaat isleri yaptim...kismetse 1 hafta sonra geri gidicem..ozledim oralari...Benim dogum yerimde zaten Almanya -Munih...7 yasinda izmire geri donduk...kismet...Abi muhakkak beklerim...Romanya ve Almanya numarami mesaj aticam size...hayirli gunler...
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2012, 10:30:24 Gönderen: Tarkan KUMRAL »
Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı Yasin MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 27 Şubat 2012, 12:09:11 »
Tarkan Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Avcılığımıza ve av sietemimize gelince;
Kıyaslama ve ufuk gösterme anlamında Romanya avcılık sistemini öğrenmenin faydalı olacağı ve sistemimize katkısı olacağı kesin .
Ama uygulanabilirlik anlamında en mükemmel sistemleri bile biryerden başka bir yere aynen uygulayamıyorsunuz maalesef. eşyanın tabiyatı bunu gerektiriyor.

Avcılık sistemi oluşturulurken insanları kaçağa değil yasala,Haksızlığa değil hakkaniyete, vahşete değil merhamete sevkeden bir sistem anlayışı ile şekillenmesi gerekmektedir. vatandaşların ulaşabileceği ücretler karşılığında, ve bu ücreti niçin ödediğini bilen insanların oluşturduğu bir av camiasını varolması gerekir.ama maalesef Ülkemizin her sisteminde olduğu gibi avcılık sistemimizde de oldukça büyük tuhaflıklar var.

biz amerikayı heryıl keşfetmekten hoşlanırız ve asla bir sistemin eksiklerini bulup düzeltmekten hoşlanmayız.Böyle bir işe yeltenirsekte bu aksaklıklardan menfaati olanlar sistemi dahada çekilmez hale getirerek intikamlarını biden misliyle alırlar.

Hep başkasını eleştirir ve iyisini görünce de sadece imreniriz. neremiz eksik yada neden böyleyiz demeyiz hiç.Yada neden biz böyle olamıyoruz demeyiz.

Lafı çok uzatmayayım çünkü bu konuya biraz kafa yoran birisi kadar benimde sayfalarca söyleyeceğim çıkar.

Önce benim herşeyi doğadan bekleyen memleketimde avcının kendisini keriz gibi hissetmeyeceği bir sistem olmalı, yani ben verdiğim parayı yaptığım faaliyete bir katkı aracı olarak vermeliyim. ve devletim avda kayıtlı avcı olduğum için beni kayırmalı,köyün kahvecisini yada muhtarını değil.Daha sonra bizi çelişkide bırakmamalı, vay yasak saha vay yasak hayvan vb,zırvalar olmamalı. biryer yasaksa herkese yasak olmalı. yasak olmayan alanların levhaları 30 sene yerinde durmamalı. Av harcı ocakta , pulu ağustosta olmamalı en basiti. Yada havada uçan ördeği gün batımında önezede avlarken benden o ördeğin cinsini bilmemi istememeli.

Av harcınıda verilebilir ve herkesin alabileceği meblağlara çekmeli ve kayıt altına alınmayan 500000 kaçak avcı varken kayıtlı ve pul alan 97000 avcının sırtına daha nasıl basarımın hesabını yapmamalı devlet.

Neymişte 2015 te avlaklar özelleşecekmiş.Yani 97000 avcıda artık ava gidemez olacak .Sonrada bellibir kesim kasıla kasıla vatanın ve doğal kaynakların ve bu ülkenin av hayvanlarının saltanatını sürecek. bence sayısı 15000'İ geçmeyecek bu paralı avcılar avlanacak ve yasal olmayan avcı sayısı 580000 e çıkacak. ve bu 580000 kişi av hayvanlarına kesinlikle zarar vermeyecekler!  ne büyük bir beklenti değilmi.

inşallah sistem benim düşündüğüm gibi şekillenmez ve ben karamsarlık yapıyorumdur. inşallah herşey çok daha güzel olur.

Tüm avcı dostlara selamlar...

İNSANIN TAMAMEN DEĞİŞTİREBİLECEĞİ TEK ŞEY
KENDİSİDİR.

Yasin MUTLU 1980
SINIF ÖĞRETMENİ MANAVGAT

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 27 Şubat 2012, 12:32:47 »
Tarkan Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Avcılığımıza ve av sietemimize gelince;
Kıyaslama ve ufuk gösterme anlamında Romanya avcılık sistemini öğrenmenin faydalı olacağı ve sistemimize katkısı olacağı kesin .
Ama uygulanabilirlik anlamında en mükemmel sistemleri bile biryerden başka bir yere aynen uygulayamıyorsunuz maalesef. eşyanın tabiyatı bunu gerektiriyor.

Avcılık sistemi oluşturulurken insanları kaçağa değil yasala,Haksızlığa değil hakkaniyete, vahşete değil merhamete sevkeden bir sistem anlayışı ile şekillenmesi gerekmektedir. vatandaşların ulaşabileceği ücretler karşılığında, ve bu ücreti niçin ödediğini bilen insanların oluşturduğu bir av camiasını varolması gerekir.ama maalesef Ülkemizin her sisteminde olduğu gibi avcılık sistemimizde de oldukça büyük tuhaflıklar var.

biz amerikayı heryıl keşfetmekten hoşlanırız ve asla bir sistemin eksiklerini bulup düzeltmekten hoşlanmayız.Böyle bir işe yeltenirsekte bu aksaklıklardan menfaati olanlar sistemi dahada çekilmez hale getirerek intikamlarını biden misliyle alırlar.

Hep başkasını eleştirir ve iyisini görünce de sadece imreniriz. neremiz eksik yada neden böyleyiz demeyiz hiç.Yada neden biz böyle olamıyoruz demeyiz.

Lafı çok uzatmayayım çünkü bu konuya biraz kafa yoran birisi kadar benimde sayfalarca söyleyeceğim çıkar.

Önce benim herşeyi doğadan bekleyen memleketimde avcının kendisini keriz gibi hissetmeyeceği bir sistem olmalı, yani ben verdiğim parayı yaptığım faaliyete bir katkı aracı olarak vermeliyim. ve devletim avda kayıtlı avcı olduğum için beni kayırmalı,köyün kahvecisini yada muhtarını değil.Daha sonra bizi çelişkide bırakmamalı, vay yasak saha vay yasak hayvan vb,zırvalar olmamalı. biryer yasaksa herkese yasak olmalı. yasak olmayan alanların levhaları 30 sene yerinde durmamalı. Av harcı ocakta , pulu ağustosta olmamalı en basiti. Yada havada uçan ördeği gün batımında önezede avlarken benden o ördeğin cinsini bilmemi istememeli.

Av harcınıda verilebilir ve herkesin alabileceği meblağlara çekmeli ve kayıt altına alınmayan 500000 kaçak avcı varken kayıtlı ve pul alan 97000 avcının sırtına daha nasıl basarımın hesabını yapmamalı devlet.

Neymişte 2015 te avlaklar özelleşecekmiş.Yani 97000 avcıda artık ava gidemez olacak .Sonrada bellibir kesim kasıla kasıla vatanın ve doğal kaynakların ve bu ülkenin av hayvanlarının saltanatını sürecek. bence sayısı 15000'İ geçmeyecek bu paralı avcılar avlanacak ve yasal olmayan avcı sayısı 580000 e çıkacak. ve bu 580000 kişi av hayvanlarına kesinlikle zarar vermeyecekler!  ne büyük bir beklenti değilmi.

inşallah sistem benim düşündüğüm gibi şekillenmez ve ben karamsarlık yapıyorumdur. inşallah herşey çok daha güzel olur.

Tüm avcı dostlara selamlar...

Sevgili yasin kardesim , Cok guzel konulara deginmissin...Tabi ben Turkiyede avcilik yapmadigim icin , kanunlari ve kurallari bilemiyorum...
Anladigim kadari ile tum avlak yerler devletin kontrolu altinda ise...cok yanlis...
Burada ve Avrupanin bazi ulkerinde , Her avlak alan devletten ozellestirilmis...ama bunlar her 4 senede yeni yapilan ihaleler ile , sahiplerini  degistirebiliyor..Devlet sadece bu ozel derneklerden avlak alanin senelik vergisini aliyor...Dernek te bu avlak alanlarini istedigi gibi kullanabiliyor...Eger benim bagli bulundugum avlak alanlari disinda av yapmak istiyorsam  , o avlak alani isleten dernege basvurup , gunde 15 euro karsiliginda bekci ile ava gidebiliyorum...tabiki buralarda bekciye , abi beni birakta ben kafama gore istedigim avi yapayim diyemiyorsun..
Kisaca buradaki avcilik kanunlari , yarinlari dusunerek yapilmis...
Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #32 : 27 Şubat 2012, 14:56:51 »
Orada devlet bıldırcına teyp kurmaya müsade ediyor diyorlar, doğru mudur? Ördek için teyp, elektronik cihaz serbestliği nasıl? Göç kuşlarında limit nasıl tespit ediliyor? Huduttan geçerken sayamadıklarına göre :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 27 Şubat 2012, 17:51:32 »
Orada devlet bıldırcına teyp kurmaya müsade ediyor diyorlar, doğru mudur? Ördek için teyp, elektronik cihaz serbestliği nasıl? Göç kuşlarında limit nasıl tespit ediliyor? Huduttan geçerken sayamadıklarına göre :)

Elektronik cagiricilari 2 gun onceden bekci , belirledigi alanlara kurup , avcilari bekliyor...Her turde elektronik cihaz serbest.....Kus icin limitler avci basina - sezonluk olarak belirleniyor....mesala bu sezon 20 ordek - 20 kaz - 20 guvercin falan...toplamda....
Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 28 Şubat 2012, 09:09:14 »
Sayin avci arkadaslarim,
Bildiginiz gibi araniza yeni katildim....Sizden ricam , Romanya dan bir cok avci arkadasim ; Turkiyeye domuz avina gelmek istiyorlar.
Ege bolgesi tercihimdir.Bu tur av organizasyonu yapan arkadaslardan veya derneklerden teklif bekliyorum....
- Domuz avi sezonu hangi tarihlerde yapilabilir.?
- Kendi tufeklerimizi getirebilmek icin ne tur evrak gerekli?
- Av ucretleri nelerdir?
- Kalabilecek yerler hakkinda bilgi?

Kisacasi hersey dahil fiyat tekliflerini bilmek isterim....Simdiden yardimlarinizdan dolayi tesekkur ederim....
-

Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 28 Şubat 2012, 09:31:46 »
YAKALANAN KACAK AVCILAR....

... re=related

... re=related

... re=related

... re=related

... re=related

Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı M.Erdem YALÇINDAĞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 28 Şubat 2012, 11:59:52 »

Merhaba Tarkan kardesim,

Ilgine cok tesekkür ederim.Verdigin bilgileri aldim bende sana mail atip gerekenleri bildirecegim.

Almanyaya döndügünde bildir ki görüselim.Hatta mayisda zamanin olursa Berline gel sana bir koc

vurdurayim.Yalniz senin lisanssin Romanyadan herhalde yoksa Jagdschein almayadanda var mi?Aksi

takdirde misafir avci belgesi cikarmamiz gerekebilir.Eger köpek yoksada problem olmaz burada Graf ve

Aras her türlü sart altinda av yapabilirler.Görüsmek duyusmak üzere hosca kal ,allaha emanet ol.

www.avci43.de

Mustafa Erdem YALÇINDAĞ
1954 Berlin ALMANYA

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 28 Şubat 2012, 12:54:31 »
Turkiye de kac para av ruhsati icin para odeniliyor..??
Tarkan Kumral
  ROMANYA

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #38 : 28 Şubat 2012, 15:45:25 »
Geçen sefer ismini hatırlıyamamıştım. Sitemiz üyesi Talha Ayçiçek, bu tip organizasyonlar yapıyor. Selamlar
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 15:52:11 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #39 : 28 Şubat 2012, 15:57:36 »
Tarkan bey,
Türkiye avcılık sertifika harcı Yıllık 120-tl
Avlanma pulu yıllık                        100-tl =220-tl Yıllık masrafımız var.

1) Biz avın her gün açık olmasını
2)Limitlerin artırılmasını
3)Elektronik teyplerin yasak olmamasını
4)Güme avcılığının(canlı mühre ile) serbest olmasını
5)Göç kuşlarında limit olmamasını
6)Yıllık harç pulu vermek istemiyoruz.

- Devamlı vurmak istiyoruz,para vermek istemiyoruz açıkcası cevabı bu.

Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 29 Şubat 2012, 10:38:42 »
Tarkan bey,
Türkiye avcılık sertifika harcı Yıllık 120-tl
Avlanma pulu yıllık                        100-tl =220-tl Yıllık masrafımız var.

1) Biz avın her gün açık olmasını
2)Limitlerin artırılmasını
3)Elektronik teyplerin yasak olmamasını
4)Güme avcılığının(canlı mühre ile) serbest olmasını
5)Göç kuşlarında limit olmamasını
6)Yıllık harç pulu vermek istemiyoruz.

- Devamlı vurmak istiyoruz,para vermek istemiyoruz açıkcası cevabı bu.

bu sizin fikriniz osman bey.şimdi biraz bende gerçeklerden  bahsedeyim o zaman. tr de askari ücretin 700 tl olduğunu ördek gibi sert havalarda  avı yapılan hayvanların en ufak kış şartlarında yasaklandığını kuş gribi gibi olmayan bir hastalık çıkarılıp sezonun katledildiğini.orman bakanlığının 5 milyon avcıyı sömürüp bunlardan aldığı  haracı hiç bir şekilde geri dönemediğini.denetimleri yapamadıklarını.ensesi kalın kişilerle  iç içe olup meraları bu arkadaşlara yasak zamanlarda bile  peşkeş  çektiklerini. bu sizin yukarıda yazdıklarınız bence en hafifleri bunlara gelene kadar  neler var  neler.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #41 : 29 Şubat 2012, 10:56:48 »
Suat,

Türkiye de 5 milyon avcı yok, beleşçi 5 milyon kaçak avcı var.

Tarkan a sor bakalım asgari ücret orada kaç para, yoksa romenler burada neden kaçak işçi çalıştırıyor.

Romenlerin sanayisi nedir onu da sor neler var neler yok.

Türkiye de 5 milyon legal yivsiz tüfek ruhsatı yok, çok iyi biliyorum. Süresi devam eden 1 milyon ruhsat yok nerede ise.

Şu 5 milyon rakamını telaffuz etme lütfen, o rakamı zamanında telaffuz eden ve gazetelerede yansıyan bu haber yüzünden,

zamanın bürokratları ellerine hesap makinesini alıp  5 milyon x 110-TL(ilk çıkan avcılık sertifika harcı bedeli) çarpıp dehşet rakamı görünce

Maliye bakanı Kemal Unakıtan bu vergiyi tahsis etti.

Yoksa bu vergi belkide olmayacaktı.

Ha şunu da söyliyeyim enişten Almanya da 1500 euro emekli maaşı alıyor ama geçinemiyor diye şikayet ediyor.

Ülkelerin gelir kimliği değişir sen miktara da bakma.

Bak elin Romeni neler yapıyor.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 29 Şubat 2012, 19:44:02 »
Osman Abi , Romanyada asgari ucret ortalama 300 euro....
Sanayisine gelince.....cok zayif....
Almanyada  1500 euro ile hayatta gecinemezsin,cok zor,ev kiralari 800-1000 euro zaten...tabi kendi evin varsa gecinirsin...yemek ve icecek ucuz ...
Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 29 Şubat 2012, 19:45:06 »
Osman abi , Gume avciligi nedemek ??
Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #44 : 29 Şubat 2012, 22:28:39 »
avcılık ilgili olarak krallarla çobanları buluşturan sözde mesafeleri aradan kaldırıldığı söylenirdi.ama malesef bu tez de çürütülüyor.artık krallar avcılık yapacak çobanlarda onlara mera tayininde bulunacak.köylüye  fakire garibana avcılığı 5 seneye kalmaz  bıraktırırlar.aynen bazı av kanallarını istediği gibi.sorun bedava olmasını istemek devamlı olarak bedava öldürmek  değil OSMAN abi.sorun makul şartlar altında olabildiğince denetlenebilen bu işi illegal yollardan yapanlara bir daha eline tüfek almaya bile cesaret edemiyecek cezalar vermek.  rakama gelince 5 değil 1 milyon olsun az bir rakam değiliz.ama malesef sesimizi duyuramıyoruz.sesimizi duyurmak için çalışanlar maaşlarını tıkır tıkır alıyor.adamın umurundamı senin benim sorunlarımız.

BİGA/1979

Çevrimdışı Cihan AKBEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • aw tedevisi olmayan bir hastalıktır
« Yanıtla #45 : 01 Mart 2012, 01:04:28 »
türküyede hiçbişiyin değişeceği yok bu düzen böle geldi böle de gider gbi gelio tabi devletimiz azcık paranın kokusunu aldıysa  özel avlaklar devreye girebilir tam tarihi ve söleneni bilmiorum ama bi bakanımızın acıklamasında avcılardan toplanan paralardan bi barajın yapımına verildiğini biliorum avcılık dışında heryere harcanıyor bu para diğer ülkelerde sezonda 50 keklik vurulduysa adamlar 100 keklik yerine salıo tabi bitmez av neyse nasılsa her zmn konusulanlar havada kalıyor bizim başımızdakilerde avdan zerre anlamayan sadece tavşanı kekliği resimlerde gören insanlar olduğu için onlarında bizim dertlerimize çağre olcaklarını hç zannetmiyorum saygılar...
Cihan AKBEL
1987 eskişehir biyolog

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #46 : 01 Mart 2012, 15:03:30 »
türküyede hiçbişiyin değişeceği yok bu düzen böle geldi böle de gider gbi gelio tabi devletimiz azcık paranın kokusunu aldıysa  özel avlaklar devreye girebilir tam tarihi ve söleneni bilmiorum ama bi bakanımızın acıklamasında avcılardan toplanan paralardan bi barajın yapımına verildiğini biliorum avcılık dışında heryere harcanıyor bu para diğer ülkelerde sezonda 50 keklik vurulduysa adamlar 100 keklik yerine salıo tabi bitmez av neyse nasılsa her zmn konusulanlar havada kalıyor bizim başımızdakilerde avdan zerre anlamayan sadece tavşanı kekliği resimlerde gören insanlar olduğu için onlarında bizim dertlerimize çağre olcaklarını hç zannetmiyorum saygılar...

O da bir şey mi, deprem ve afet için toplanan paralarla duble yol yaptığını söyledi sayın bakanımız.
1968

Çevrimdışı Yasin MUTLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 02 Mart 2012, 11:53:01 »
Yorumların hepsini okudum ve herkesin fikrine saygı duyuyorum ve bir çok endişemizin ortak olduğunu biliyorum.

2015 yılında bütün avlaklar özelleşecek diye bir tasarıdan söz etmişlerdi bir ara.
bununla ilgili uzun zamandır paylaşmak istediğim bir fikir var.

bazı avcılarımız avın az olduğunu ve av yapmanın ise oldukça zahmetli olduğunu ve bu zahmete rağmen av vuramadıklarını, av yapmak için masraf etmeye(biraz büyük meblağlardan bahsediyorum)razı olduklarını ve bu masrafın karşılığını, haklı olarak, almak istediğini söylüyor.

bazı avcılarımızda avcılığın makul bir ücret karşılığında yasal olması gerektiğini ve doğada gezip denk gelirse ve meranın elverdiği ölçüde av yapmanın kendisine kafi geldiğini, dağda bayırda kimsenin kendisini merada sığıntı olarak görmediği bir ortamda avlanmak istediğini belirtiyor. doğadaki popülasyonun kendisine limitler dahilinde yettiğini ve devletin bu popülasyona sahip çıkması  ve bohçaçılardan koruması gerektiğini düşünüyor.

benim önerim bu noktada iki avcı grubununda ihtiyacına cevap verecek.

1.devlet oluşturulacak olan özel avlak sahalarını hazırlayıp buraları özel sektöre(klüpler vb.)ihale edecek. İsteyen avcı ücreti karşılığında bir günde istediği avı istediği sayıda ve istediği günde vurabilecek.

2.denetlenecek devlet avlakları..devlet doğada varolan doğal popülasyonun olduğu yerlere aldığı avcılık harçları karşılığı yetiştirilen kuşların (klüplerede yetiştirme yetkisi verilip gerekirse devlet alım yapacak) salımını yaparak av hayvanı sayısını artıracak.buralarda denetimi sıkı tutacak ve bu avlaklar bütün belgeli avcılara serbest olacak. av bence hergün serbest olacak ve limitli olacak(göçmen kuşlar hariç.)

isteyen iki av sahasında da maddiyatı ve zevki ölçüsünde av yapabilecek.tabii tekrar belirteyim resmi olduktan sonra.

bu fikirler birçok avcı arkadaşın düşündüğü şeyler  olabilir.Katılmaya da bilir bazı avcı arkadaşlar. Ben yeni bir şey bulmuşum gibi olmasın yanlış anlaşılmak istemem.
İNSANIN TAMAMEN DEĞİŞTİREBİLECEĞİ TEK ŞEY
KENDİSİDİR.

Yasin MUTLU 1980
SINIF ÖĞRETMENİ MANAVGAT

Çevrimdışı Tarkan KUMRAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 03 Mart 2012, 08:50:03 »
Bana gore de, eger avlak bolgeler ozellestirilirse daha iyi olacagini tahmin edebiliyorum..Tabiki siz avci arkadaslarim daha iyi bilirsiniz ..Tum avci camiasina hayirlisi ne ise , o olsun.....
Daha once ozel bir romen grup icin avlanma teklifi aramistim...gelen rakamlar acayip ucuk rakamlar , kisi basi 7 gun 3500 euro civarinda....kalacak yer dahil...dusunsenize eger ozel dernekler kurulsa , avrupadan avcilar gelse , belli bir limittte avlansa, 3500 degilde 1500 euro verse, bu ozel derneklerde bu parayi avcilik icin , avlak alanlarin duzenlenmesinde,av hayvanlarinin yetistirilip dogaya tekrar geriye kazanilmasinda kullansa...Zaten bu parayi devlet alip , avlak alanlar haricinde baska yerlere kullaniyor...
Tarkan Kumral
  ROMANYA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #49 : 03 Mart 2012, 09:51:45 »
bizim insanımız parayı çok sever tarkan bey.ben işin yasal prosedürünü bilmem.yabancı avcıların avlanması için gerekli izin ücret falan  filan.ama kanımca  normal şartlarda kişi başı 250 tl ye günlük  yeme içme ve konaklama ücreti tutar.çok lüks olduğunu söyleyemem ama  bence makul kalınabilecek  bir fiyat ve hizmet alabilirsiniz.size bunun yanında refakatçi olacak rehber köpek yakıt yeme içme masraflarıda işin içine girerse fiyat biraz daha artar.ama 3500 euro biraz abartılı olmuş.bu fiyatın yarısına bu iş çözülebilir.

BİGA/1979