Gönderen Konu: Kirpi Eti Harammı Değilmi?  (Okunma sayısı 34932 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zeynal KAPLAN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Kirpi Eti Harammı Değilmi?
« Yanıtla #25 : 18 Mart 2013, 16:51:17 »
ahmet toprağın oklu kirpi ben araştırdım mekruh ama yukarda yazıldığı gibi altına çiş yapan çocuklara hemeroitlere iyi geldiğini biliyorum.bizim burda zurnacılar sepetçiler av yaparlar
Zeynal Abidin KAPLAN
1984-Mersin

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #26 : 18 Mart 2013, 17:44:11 »
ahmet toprağın oklu kirpi ben araştırdım mekruh ama yukarda yazıldığı gibi altına çiş yapan çocuklara hemeroitlere iyi geldiğini biliyorum.bizim burda zurnacılar sepetçiler av yaparlar

mayasıl egzama vb hastalıklarada çok iyi geliyor babam yemişti bi kere evet mekruh sakıncalı yememek lazım ama duruma göre şifa için yenirse ne kadar mekruh olur iyi bir araştırmak lazım dinimiz öyle geniş ve güzel bir dindir ki Dinimizce domuz eti haram kılınmış ve sadece açlıktan ölmek üzereyken ölmeyecek kadar bir parça yenilmesine bile izin verilmiştir, güzel bi araştırmadan geçirmek lazım bu konuyu

Kirpi eti haram mıdır?
Kullanıcı:  Sorularlaislamiyet.com

Değerli kardeşimiz;

Yaratılışı bakımından iğrenç olan birtakım hayvanların etleri de haramdır, yenmez: Fare, yaban faresi, akrep, yılan, kene, kurbağa, kara ve deniz kaplumbağası, arı, kara sinek, sivrisinek, köstebek, kirpi, bit, pire gibi hayvanların yenmesi caiz değildir.

Nemletü'l-Ensârî anlatıyor:

"İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ)'e kirpiden sorulmuştu. (Cevaben) şu âyeti okudu. (Meâlen):

"(Ey Muhammed) de ki: "Bana vahyolunanda leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki pistir- ve günah işlenerek Allah'tan başkası adına kesilen hayvandan başkasını yemenin haram olduğuna dair bir emir bulamıyorum. Fakat darda kalan, başkasının payına el uzatmamak ve zaruret miktarını aşmamak üzere bunlardan da yiyebilir. Doğrusu Rabbim bağışlar ve merhamet eder." (En'am, 6/146).

Ancak, yanında bulunan bir yaşlı dedi ki: "Ben Ebû Hüreyre (radıyallahu anh)'yi dinledim, demişti ki: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)' ın yanında kirpinin zikri geçmişti:

"O habislerden bir habistir (eti) yenmez." buyurdular."

Bunun üzerine İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ): "Eğer bunu Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) söyledi ise, bu (kirpinin hükmü), biz bilmesek de O'nun dediği gibidir." dedi." (Ebû Dâvud, Et'ime 30)

AÇIKLAMA:

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın bu beyanlarında kirpi habis olarak tavsif buyrulmuştur. Habis şeyler, Kur'an-ı Kerim'in nassı ile haramdır. Ancak kirpinin durumu ihtilâflıdır. Es-Sübülü's-Selam'da şu açıklama yapılmıştır.

"Râfiî der ki: "Kirpi hususunda iki görüş var: Birine göre haramdır. Ebû Hanîfe ve Ahmed İbnu Hanbel bu  görüştedir. Bunlar  hadiste kirpinin "habis" olarak tavsif edilmesini esas almışlardır. Diğer görüşe göre helaldir. İmam Mâlik ve İbnu Ebî Leyla bu görüştedirler."

(Prof. Dr. İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 11/152-153)
« Son Düzenleme: 18 Mart 2013, 17:51:19 Gönderen: Samet BİRİCİK »
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Hüseyin YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 18 Mart 2013, 21:55:45 »
haram mı helal mi bilmiyorum ama manisada bu oklu kirpileri yemeği çok seviyorlar.buralarda eti en makbul hayvan .ben yemedim ama yiyen arkadaşlar çok lezzetli olduğunu söylüyorlar
Hüseyin YILDIRIM
1971 MANİSA

Çevrimdışı Cüneyt ÖZDEMİR 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 15 Kasım 2013, 09:25:00 »
Hanefi mehsebindenseniz kirpi yenmez şafi yada maliki mehzebindenseniz kirpi yenir tam ilmihalde öyle yazıyor http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=3558
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
  • Deutsch drahthaar Darko
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #29 : 02 Haziran 2014, 19:24:00 »
Beyler Tolga arkadaşımız en güzel açıklamayı yapmış.
Bence daha zorlamaya gerek yok.

Birde geviş getirme meselesi at eşek domuz dana katır koyun keçi arasındadır.
Yanlış yönlendirme yapmayın. Bir üst forumlardaki videoyo izleyin derim ben size.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #30 : 02 Haziran 2014, 21:34:26 »
Tolga At yenir mi ? yaban atı ...
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 02 Haziran 2014, 21:39:28 »
Nesli tükenen ve koruma altındaki bir tür. Etinin bazı hastalıklara iyi geldiği de tamamen koca karı safsatası. Bile bile vuran şifasını değil belasını bulur inşallah. Hastalığınız varsa bir doktora görünün, hemoroidin modern tıpta kesin tedavisi var.
1990
Elazığ - Sofya

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 02 Haziran 2014, 21:54:20 »
eskiden hemoroid ameliyatı çok zormuş,iyileşme sürecide berbatmış... şimdi acısız kansız yüzdeyüz garanti ile yapılıyor ameliyatı...

kirpi olayına gelince mezheplerden birinde helalse hepten helal kabuledilebilirmi acaba... namazda abdestde başka mezhebe uyuluyor.. yemede içmede uyulmazmı...
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 02 Haziran 2014, 22:57:20 »
eskiden hemoroid ameliyatı çok zormuş,iyileşme sürecide berbatmış... şimdi acısız kansız yüzdeyüz garanti ile yapılıyor ameliyatı...

kirpi olayına gelince mezheplerden birinde helalse hepten helal kabuledilebilirmi acaba... namazda abdestde başka mezhebe uyuluyor.. yemede içmede uyulmazmı...
birol abi ben her yeri geldiğinde söylerim namazda abdestte farklı durumları var ama yanlış insanlar öyle inanmış öyle gidiyor bunu demek bile günahtır şafi de köpeğe elini değdirince abdest bozulur deniyor bu doğrudur ama hanefi lere göre bozulmuyor yanlış mesela şafilerde kadına değersen bozulmuyor hanefilerde bozuluyor diyorlar öylede yapıyorlar işin aslı şudur ben ne hanefiye bakaraım nede şafiye din emirleri herkes için aynıdır kimseye tolerans tanımaz namazın farzı var abdestin farzı vardır bu farzlar yerine gelmedikçe namaz kılınmış abdest alınmış sayılmaz kuran da yazar suresini ayetini hatırlamıyorum ama şöyle der namazda iken sağa sola bakınmayınız namaz dışı birşey yapmayınız ama şafiler kurana değil şafi mezhebine inanıyorlar ettehiyyatu na oturunca sağ el işaret parmaklarını kaldırırlar bu olay namazı bozar o kadar söylememe rağmen hiç birisi vazgeçmemiştir dinimizde şüpheli şeylerden uzak durunuz der eğer birisi kirpi yenir derse  diğeri yenmez derse şüpheye girer şüpheli şeyler haramdır gerçi kirpi zaten haramdır da o ayrı mesele tekrar herkese söylüyorum din kuralları herkes için aynıdır şafi mezhebine yada hanefi mezhebine ayrıcalık tanımaz arkadaşla namaza giderken pazardan geçiyorduk dur diyor ellerimi cebime koyayımda abdestim kaçmasın dedim ne alaka omuzun değerse ne olacak olsun elbise var abdest kaçmaz diyor dedim ozaman (tövbe haşa) üzerimizde elbise varken sevişsek abdest kaçmaz ozaman sadece güldü bu arkadaş şafi mezhebinden olduğunu söylüyor abdest maddi ve manevi temizliktir şehvet ten necasetten dolayı bozulabilir
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2014, 23:05:44 Gönderen: Yavuz YILDIZ »
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul