Gönderen Konu: Rus Baikal Süperpoze Av Tüfekleri ?????  (Okunma sayısı 40358 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serkan KESKİN

• Müdavim Üyemiz
Rus Baikal Süperpoze Av Tüfekleri ?????
« : 29 Haziran 2011, 21:27:03 »
Piyasada Rus Baikal Süperpoze av tüfeklerinin birçok çeşidini görmek mümkün. Merak ettiğim konu bu tüfeklerden hangisi daha çok tercih edilmekte , kullanan abi ve arkadaşlarım tavsiyeleri nelerdir? Bu tüfeklerden kasa veya namluda made in russia yazısını görmek mümkün mü?

Aşağıda Rus 27 M Kabarmalı Tüfek

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,124129.0.html

(2007 model) IZH-27EM-1C Model Tüfeği

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,128728.0.html

Rus Baikal NK-27 Model Tüfeği ( Bu tüfek ile yukarıda ilk sıradaki İsmail Bey'in vermiş olduğu tüfeğin kasa işlemeleri ne kadar aynı gibi olsada birbirinden işleme olarak farklı kasalar )

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,128485.0.html

Bu tüfeklerden hangisi orjinal Eski Rus tüfeklerinden veya hangi tüfek tercih edilmelidir. Kullanan ve tecrübe sahibi arkadaşlar bilgilendirirlerse sevinirim. Sevgi ve saygılarımla...

« Son Düzenleme: 29 Haziran 2011, 21:32:05 Gönderen: Serkan KESKİN »
Serkan KESKİN  1983 Senirkent / ISPARTA -  İKAMET GELİBOLU

Çevrimdışı Serkan KESKİN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Rus Baikal Süperpoze Av Tüfekleri ?????
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2011, 22:38:48 »
Bu tüfeklerden kullanan yok mu? Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Çevrimdışı Abdullah SERİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2011, 23:49:15 »
Eski rusların yani doğu bloğu dağılmadan önceki tüfeklerindeki arıza ve işçilik kusurları şimdikilerden azdı ama hiçbir zaman rus tüfekleri bir Browning,Benelli,Beretta,Simson,Merkel,SKB gibi tüfeklerin yanından geçemez. Yerli tüfekler(Akus-yıldız-Huğlu gibi tüfekler) estetik sağlamlık ve kullanınışlık bakımından(Özelliklede  servis ve parça bakımından çünkü rusların hiçbir parçası bulunmadığından yerli parça ile tamir olunca direk defolu durumuna düşüyor.) çok daha üstündür.Ülkemizde Bugün bunca rusdan iyi ve ucuz tüfek markası varken ruslardan ağzı yanmış biri olarak rus tüfeği almayı doğru bulmuyorum.
Abdullah SERİN
1956-İstanbul

The following users thanked this post: Oğuzhan EKİCİ

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2011, 00:56:51 »
Serkan kendine bir rus tüfeği edineceksen eski ussr yapımı bir tüfek edin temizleri piyasada çok var, yeni yapım rus tüfekleride iyidir ama eski ussr yapımlarının yerini tutmuyor. bende ИЖ - 27 made in ussr poze var memnunum bıldırcın hariç diğer avlarda kullanıyorum.
Abdullah beyin rus tüfeklerinden ağzı yanmış öyle diyor, valla şaşırdım ilk defa memnun olmayan birini duydum.
sen alacaksan gözün kapalı al kardeşim
rastgele
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Serkan KESKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2011, 14:30:21 »
Değerli yorumlarınız için teşekkürler.Normal şartlar altında tüfeğim var ve beni bu tüfeklere iten ağabeyim ve bir çok arkadaşımın önerisi. Av bayilerinden edindiğim bilgiye görede Türkiye'ye ihracatı durdurulmuş olması ve Tüfek koleksiyonumda bir Rus tüfeğine yer vermeyi istememden dolayı. Ama edindiğim bilgiye göre tutulan modeller kabarmalı eski rus tüfeklerinin oluşu. Hasan Bey bildiğim kadarıyla USSR' de bir Rus tüfeği modeli. Bu modeller hakkında bir Rus forum sayfasında aşağıdaki anket sonucuna rastladım. Sonuçta önerinizle doğru orantılı; teşekkürler...

http://www.huntforum.ru/viewtopic.php?t=14174&postdays=0&postorder=asc&start=30

Какую модель предпо4итаете? (Hangi modeli tercih edersiniz?)

Иж-27                                     :       % 56

Иж-27ЕМ                                 :       % 13

Иж-27ЕМ-М                             :        % 0

Иж-27ЕМ-1С                           :         % 30
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2011, 14:42:48 Gönderen: Serkan KESKİN »

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #5 : 01 Temmuz 2011, 12:09:06 »
Serkan kardeşim ben 2 yıla yakın bir süre 67,5 namlu ızh 27 em 1c nikel modelini kullandım.
3,2 kg. civarıydı. aslında çok memndum ama, tedavi edilemez tüfek değiştirme hastalığım yüzünden sattım.
Ne avı yapacaksın bilmiyorum ama 72,5 namlu çok uzun. ben 67,5 namlu 1-2 şokla çok güzel üveyik ve tahtalı avları yaptım.
Yalnız sert fişeği sevmez, 28-30 gr yeter, çok soğuklarda 32 gr idealdir. Bu gramajların üzerine çıkarsan çok yaralı avın gider. Bazı arkadaşlardan paslanma konusunda hassas olduğunu duydum. Ancak, ben her av dönüşü düzenli olarak önce kuru sonra da hafif yağlı bezle düzenli olarak sildiğimden böyle bir sorun yaşamadım.
Bir diğer konuda Baykalar yüksek banttır, bu durum benim için idealdi. Ancak tüfeği yüzleyen avcı dostlarımdan bu durumu yadırgayıp, arpacığı görmekte güçlük çekenler oldu. Alacağın Tüfeğin uyumunu gözden kaçırma.
Şu anda şehir dışındayım ve nternet imkanlarım kısıtlı. Şimdilik bu kadar. selamlar...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Serkan KESKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 01 Temmuz 2011, 12:22:29 »
Alkan ağabey yorumun için teşekkürler. Görüşmek dileğiyle...

Çevrimdışı Abdullah SERİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 01 Temmuz 2011, 23:38:18 »
Serkan kendine bir rus tüfeği edineceksen eski ussr yapımı bir tüfek edin temizleri piyasada çok var, yeni yapım rus tüfekleride iyidir ama eski ussr yapımlarının yerini tutmuyor. bende ИЖ - 27 made in ussr poze var memnunum bıldırcın hariç diğer avlarda kullanıyorum.
Abdullah beyin rus tüfeklerinden ağzı yanmış öyle diyor, valla şaşırdım ilk defa memnun olmayan birini duydum.
sen alacaksan gözün kapalı al kardeşim
rastgele
Aldığım iki otomatik baikal mp 153 de arızalı çıkmıştı.Bunlarda bir iki örnek.
  http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,93587.msg728968.html#msg728968    http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,68813.0.html

Abdullah SERİN
1956-İstanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 07 Temmuz 2011, 02:18:23 »
eski ussr lerle şimdiki baikallar arasında hiç bir fark  hala ince saçma ve 32 gr max.fişekleri çok seviyolar.benim şahsi fikrim 28  30gr fişekler memnun kalacaksınızdır.ayrıca zaten yivsiz av tüfeklerinde tesirli mesafe belli.belki merkel baretta simson vs gibi markalar kadar karizması yoktur ama en azından onlar kadar sağlamdır.trakyadaki çok ördek kaz avcıları tüfekleri tutar.ben yaşadığım tecrübeye bakarım.kimse malına kötü demez.ben bu tüfeği sadece ördek avı geçitleri için aldım.deniz in boyunda sert havalarda ördeklere ateş edipte bakakalan çok adam gördüm.sıcak havalarda  belli olmuyor ama soğuk havalarda kimin ne olduğu belli oluyor saygılarımla.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Serkan ERTENLİCE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 07 Temmuz 2011, 08:48:23 »
gardaşım devletin satılık ilanındaki rus gerçekten temiz silah almayı düşünürsen devletle pazarlığa oturalım.
Serkan ERTENLİCE
1977 GAZİANTEP
KARDEŞ MECBURİ ARKADAŞTIR,ARKADAŞ SEÇİLMİŞ KARDEŞTİR

Çevrimdışı Fatih ÖZALANYALI

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
« Yanıtla #10 : 17 Mart 2014, 13:46:20 »
Baikal ızh 43 made in rusıa çiftem var yeni modellerden.28-30 gr fişeklerle çok güzel atışlar yapar,ağır gr.fişekleri hiç sevmez gerek te yoktur zaten deneyerek tecrübe edenler bilir.benim çifte 72,5 namlu 1-3 şoklu 3240gr net ağırlıkta eski modeler daha itinalı işçiliğe sahip ıj 58-56-54 ler daha kibar bu modellerde made ın ussr yazar neticede bence parasının karşılığını fazlasıyla veriyor.saçmasını yiyen av ölmese bile morfinli gibi uyuşuk kalır kıpırdayamaz tabi hafif fişeklerle aldım bu sonuşları fıochı cane 28 gr kağıt kovanlı fişeğe bayıldı :)
  • SARSILMAZ Magıc 61-71cm
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

The following users thanked this post: Evren ATLI

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 17 Mart 2014, 15:22:09 »
3 yıl aktif olarak ızh 43 em-1 c idi yanılmıyorsam yeni çiftelerinden kullandım 4-3 şok ile özellikle keçe tapa fişeklerle bana harika avlar yaptırdı çelgin düşen kaçan keklik olmadı desem herhalde abartmam.28-30 en fazla 32 g attım.bende bu kadar yerli ürün varken bu rus sevdasını gereksiz buluyorum
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Recep BAŞARAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 17 Mart 2014, 17:09:57 »
27 em 1-c baikal 67,5 namlu pozesini 6 senedir severek kullanıyorum. Tek kusuru 3 400 gr olması 2 sene önce hafif tüfek sevdası benide sardı. 61 namlu 2 650 gr
kaliteli bi yerli poze aldım. Ama baikalın verdiği tadı vermedi. Baikalın vuruşu, yüze oturması, dengesi, çelik kalitesi  bi başka bunu ancak kullanan anlayabilir.   
Recep BAŞARAN
1961 BURSA

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ

Çevrimdışı Ahmet VURAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 12 Ekim 2015, 13:30:59 »
Recep Beyle aynı fikirdeyim, vuruşu,yüze oturması, dengesi çok iyi tek dezavantajı diğerlerinden ağır oluşu. Enjektörü, sellektrü, otomatik emniyeti var. Bana göre farkı fiatı.  2007 modelini ikinci el olarak aldım, 8 yıllık bir tüfek olmasına rağmen pırıl pırıl, iyi bakımını yaparsan paslanacağını sanmıyorum. İleride 66cm olanınıda almayı düşünüyorum. Rasgele

Ahmet VURAL
1954 Ankara

Çevrimdışı Yusuf KARACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 18 Şubat 2016, 18:05:11 »
selamun aleyküm bende baikal süperpozelere bakıyorum forumda yazılanları okuduğum kadarıyla 32gr dan ağır fişekler atıldığı zaman sağlam tepiyomuş nette dolaşırken http://www.baikalinc.ru/ru/company/38.html şu modeline rastladım namlunun ucuna açılan delikler sayesinde geri tepmeyi azalttığı yazılıyodu sizce nasıl dır aldığım tüfekle keklikten domuza kadar her avı yamak istiyorum baikal sizce olurmu...
  • Astra 12 cal. Tek kırma
  • Fusil perfex 12cal. 2+1
1992-Bayburt

Biliyorsunuz av, iyi avcının ayağına gelir. Doğrudur şüphesiz ama avcı kim, av kim? İşte bu, üzerine parmak basılacak bir sorudur baylar.

Dostoyevski

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 19 Şubat 2016, 00:48:56 »
selamun aleyküm bende baikal süperpozelere bakıyorum forumda yazılanları okuduğum kadarıyla 32gr dan ağır fişekler atıldığı zaman sağlam tepiyomuş nette dolaşırken http://www.baikalinc.ru/ru/company/38.html şu modeline rastladım namlunun ucuna açılan delikler sayesinde geri tepmeyi azalttığı yazılıyodu sizce nasıl dır aldığım tüfekle keklikten domuza kadar her avı yamak istiyorum baikal sizce olurmu...
Kardeş bahsettiğin model sanırsam 75 cm namlu boyu olan sporting modeli..
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 19 Şubat 2016, 08:42:22 »

Bir baikal kullanıcısı olarak tavsiye ederim. Bahsettiğiniz model atış tüfeği olarak geçiyor, yani trap atışları için üretilmiş bir model.

Namlu ucundaki deliklere gelince, kendim de bu şekilde ported barrel bir tüfeğe sahibim ve işlevini kısaca anlatayım. Bu deliklerin 2 amacı vardır, üst üste atış yaparken namluda oluşan basıncın daha kısa sürede boşalması ve bu boşalma sırasında geri tepmeyle oluşan namlu şahlanmasına ters bir kuvvet oluşturarak tüfeğin hedeften sapmasını azaltmak, yani tüfek patladığında namlu ucu yukarıya çıkma eğilimde oluyor, bu üstteki deliklerden çıkan gaz da namluyu aşağı doğru itiyor dolayısıyla şahlanma azalıyor tüfeği sabit tutmanız kolaylaşıyor. Diğer etkisi de muzzle brake denilen etki, bu da tapayla beraber ilerleyen saçmalar buradaki hava boşluğuna geldiğinde tapadan ağır oldukları için tapa yavaşlıyor saçmalar yavaşlamıyor ve saçmalar namlu ucundaki şoktan tapadan önce geçiyor bu da saçma grupmanının daha iyi olmasına sebep oluyor diye söyleniyor. 

Aynı delikleri benelli cordobada görebilirsiniz ve bu şekilde delikli şoklar mevcut özellikle ördek, kaz avında kullanılan.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Yusuf KARACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 19 Şubat 2016, 12:41:47 »
Kardeş bahsettiğin model sanırsam 75 cm namlu boyu olan sporting modeli..
evet hocam sporting modeli
1992-Bayburt

Biliyorsunuz av, iyi avcının ayağına gelir. Doğrudur şüphesiz ama avcı kim, av kim? İşte bu, üzerine parmak basılacak bir sorudur baylar.

Dostoyevski

Çevrimdışı Yusuf KARACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 19 Şubat 2016, 12:44:55 »
Bir baikal kullanıcısı olarak tavsiye ederim. Bahsettiğiniz model atış tüfeği olarak geçiyor, yani trap atışları için üretilmiş bir model.

Namlu ucundaki deliklere gelince, kendim de bu şekilde ported barrel bir tüfeğe sahibim ve işlevini kısaca anlatayım. Bu deliklerin 2 amacı vardır, üst üste atış yaparken namluda oluşan basıncın daha kısa sürede boşalması ve bu boşalma sırasında geri tepmeyle oluşan namlu şahlanmasına ters bir kuvvet oluşturarak tüfeğin hedeften sapmasını azaltmak, yani tüfek patladığında namlu ucu yukarıya çıkma eğilimde oluyor, bu üstteki deliklerden çıkan gaz da namluyu aşağı doğru itiyor dolayısıyla şahlanma azalıyor tüfeği sabit tutmanız kolaylaşıyor. Diğer etkisi de muzzle brake denilen etki, bu da tapayla beraber ilerleyen saçmalar buradaki hava boşluğuna geldiğinde tapadan ağır oldukları için tapa yavaşlıyor saçmalar yavaşlamıyor ve saçmalar namlu ucundaki şoktan tapadan önce geçiyor bu da saçma grupmanının daha iyi olmasına sebep oluyor diye söyleniyor. 

Aynı delikleri benelli cordobada görebilirsiniz ve bu şekilde delikli şoklar mevcut özellikle ördek, kaz avında kullanılan.
teşekkür ederim hocam trap olduğunu bilmiyodum baikalın kendi sitesinde farkettim  tüfeği,çok tepiyomuş diyolar osmanlı filintası kadar tepiyomuki.
1992-Bayburt

Dostoyevski

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 19 Şubat 2016, 12:52:45 »
Bence tepme falan yok baikalla 42 grama kadar atıyorum kışın, tabi ağustos sıcağında 36 gram fişek atarsan teper, omzuna iyi dayadıktan sonra ben süpermagnum fişek de atıyorum 66 grama kadar pek bir fark hissetmiyorum. Tüfek ne kadar ağır olursa tepme o kadar az olur fizik kanunu bu. Bende ata cy de var en çok o tepiyor gibi geliyor bana en hafif olan da o.
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Yusuf KARACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 19 Şubat 2016, 13:54:33 »
Bence tepme falan yok baikalla 42 grama kadar atıyorum kışın, tabi ağustos sıcağında 36 gram fişek atarsan teper, omzuna iyi dayadıktan sonra ben süpermagnum fişek de atıyorum 66 grama kadar pek bir fark hissetmiyorum. Tüfek ne kadar ağır olursa tepme o kadar az olur fizik kanunu bu. Bende ata cy de var en çok o tepiyor gibi geliyor bana en hafif olan da o.
daha önce elime almışlığım yok,forumlarda okuduğum kadarıyla tepiyo filan dediler gerçi benim için fark etmez ben alıcam bu tüfeği gençliğimiz var tutabiliriz heralde tüfeği :) :)
1992-Bayburt

Dostoyevski

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 19 Şubat 2016, 15:10:13 »
daha önce elime almışlığım yok,forumlarda okuduğum kadarıyla tepiyo filan dediler gerçi benim için fark etmez ben alıcam bu tüfeği gençliğimiz var tutabiliriz heralde tüfeği :) :)

Elinize alıp iyice yüzleyin, fırsatın olursa atış yapmaya çalış almadan değişik fişeklerle. En önemlisi avcı ile tüfek uyumudur. Değişik silahlarla 12 kalibrede 24 gramdan 66 grama kadar çok çeşitli fişekler kullanmış olarak tepme olayından hiç rahatsız olduğumu hatırlamıyorum. En çok tepme hissettiğim sıcak havada attığım tek kurşunlar gibi geldi bana ama dediğim gibi omuza iyi oturtmazsan 24 gramla omuz çürütürsün.
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Yusuf KARACA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 20 Şubat 2016, 00:43:02 »
Elinize alıp iyice yüzleyin, fırsatın olursa atış yapmaya çalış almadan değişik fişeklerle. En önemlisi avcı ile tüfek uyumudur. Değişik silahlarla 12 kalibrede 24 gramdan 66 grama kadar çok çeşitli fişekler kullanmış olarak tepme olayından hiç rahatsız olduğumu hatırlamıyorum. En çok tepme hissettiğim sıcak havada attığım tek kurşunlar gibi geldi bana ama dediğim gibi omuza iyi oturtmazsan 24 gramla omuz çürütürsün.
Tabi hocam ancak bildiğim kadarıyla ülkemizde sıfır bayiden alınan tüfeklerle pek atış yapma şansımız olmuyo sadece omuzlama denge nişan hattı na baka biliyoruz...
1992-Bayburt

Dostoyevski

Çevrimdışı Bahri ÇARDAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #23 : 16 Ekim 2023, 23:58:53 »
İyi Aksamlar,

Baikal cift tetik,76cm namlu,mobil şok superpoze kullanicisiyim. Malum fisek fiyatlari ve zaman ,imkan sikintisindan herturlu fisegi deneme sansim pek yok. Bu yuzden tecrubeli arkadaslarin tecrubelerin faydalanmak uzere iki sorum vardi.

1- Muhreli ordek avinda fisek, şok ve sacma seciminde basarili bulunan tercihleriniz nelerdir?
2- Kendi dolumum olan fiseklerde tavsiyeleriniz varmidir?

Şimdiden yardimlariniz icin tesekkur ederim.
1983-Hatay