Gönderen Konu: ANIZ YAKMA  (Okunma sayısı 2519 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kadir ALP

• AvlakForum Üye
  • *
ANIZ YAKMA
« : 24 Mayıs 2011, 15:48:46 »
Arkadaşlar bildiğiniz gibi çiftçilerimizin buğday hasadı, bölgelerimize göre mayıs ayından başlayıp ağustos ayına kadar devam eden bir süreç. Öncelikle tüm çiftçilerimizin kazançlı bir hasat yapmasını diliyorum.

Fakat görüyoruzki anız yakmanın hem yasak olmasına, hem toprak için zararlı olmasına rağmen bazı bilinçsiz çiftçilerimiz hasat sonu tarlada kalan anızları yakıyorlar. Üstelikte pek çoğu da gece yakıyor. Toprakta yuva yapan bıldırcın olsun, turaç olsun pekçok kuş yuvasını buğday tarlalarına yapıyorlar. Tarlaların ateşe verilmesi sonucu hem yetişkin kuşlar, hem yavrular, hemde yumurtalar maalesefki yanarak yok oluyor.

Tüm avcıları, anız yakılmaması konusunda çiftçilerimizi uyarmasını, bu işlemin yanlış olduğunu anlatmasını, yinede anız yakmakta ısrar edenleri gerekli mercilere bildirmeye davet ediyorum.

Kadir ALP
1970-Adana

Çevrimdışı Ulvi ŞAFAK

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: ANIZ YAKMA
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2011, 15:56:28 »
eskiden trakyada çok anız yakılıyordu şimdi bu iş artık bitti çünkü traktörlerin hepsi çift çeker oldu
artık tarlaları rahat sürüyorlar
unutmadan anız yakma işini bizde sadece çeltikçiler yakıyor inşallah onlarda zamanla yakmayı bırakırlar ..
inşallah çifçilerimz duyarlı olurlarda doğaya zararsız tarım için elele verirler
Ulvi ŞAFAK
1965-Tekirdağ/Malkara   0545 4510569

Çevrimdışı Serkan ERTENLİCE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2011, 17:25:38 »
Erkan bey şuanda meralarda kopek gezdirmek doğru deyildir.eğitim için olsun köpeği gezdirmek için koşturmak için olsun doğru deyildir.Ama anız yakmakla aynı şeymi derseniz köpeğin yaptığı anız yakmanın yanında devede kulaktır.o yangında gözümüzle gördüğümüz görmediğimiz nekadar canlı varsa ölüyor ve bunu yapan bilinçsiz insan kendi toprağını öldürüyor.Artık dini boyutunu düşünmeye bile gerek yok milyarlarca canlıyı yakarak öldürüyor.
Serkan ERTENLİCE
1977 GAZİANTEP
KARDEŞ MECBURİ ARKADAŞTIR,ARKADAŞ SEÇİLMİŞ KARDEŞTİR

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2011, 23:57:29 »
anız yakmak ( çeltik Buğday v.s ) hala aşamadığımız bir konu :(
özellikle yazın iç bölgelerde geceleri boy boy yanan tarlalar bizleri çok üzüyor :(
Avcılar olarak bizler konuya sahip çıkmazsak kimsenin ilgileneceği yok...

Erkan bey başka bir konudada cevap yazdım avlaklarda sezon dışında köpek gezdirmek hem yasak hem etik değil...
bunlar hep yazılıp çiziliyor ama eğitim olmadan bilinçlendirme olmadan icraat olmadıktan sonra lafta kalıyor...

iş başa düşüyor elimizi taşın altına koyup derneklerimize sahip çıkıp bu tip olaylarla  mücadele etmek, anlatmak lazım...
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Emrah TATAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2011, 09:35:24 »
Anız konusunda yetkililerde çok duyarsız ,şikayet bile etsen ancak yangın çıkarsa yada ağaca sıçrarsa umursuyorlar.yoksa kimsenin umrunda değil,avcılık camiası olarak büyük bir güç oluşturuyoruz aslında bu tür sıkıntıların karşısında birlik olarak durabiliriz ama malesef bu birliği kuramıyoruz.Neden derseniz bana göre biraz duygusal ;)
Emrah TATAR
1973 - MANİSA

Çevrimdışı Kadir ALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 25 Mayıs 2011, 12:38:57 »
Erkan YILMAZ 67 Bey,

Ben kendi yaptığım mesleğim dışında çiftçilikte yapan biriyim. Şuanda yaklaşık 200 dönüm ekili buğday tarlam var. Yani tenkit ettiğim ve hem eğitilmesi  hemde uyarılmasını istediğim çevre kendiminde içinde olduğum çevredir.

Anız sonrası ortaya çıkan tahribata ibretle şahit olanlardan biriyim. Bu olay heryıl tekrarlanmaktadır. Burda artık avcılarında taşın altına elini koyması için bu konuyu gündeme getirdim.

Eğer avcılığa zarar veren başka olaylarda varsa onuda başka başlıkta siz gündeme getirin. Bizlerde destekleyelim. Avcılıkta çok önemli gördüğüm için açtığım bu başlıkla ilgili bir desteğiniz varsa yazın, yoksa bu önemli konuyu başka konularla harmanlayıp sulandırmayın.

Kadir ALP
1970-Adana

Çevrimdışı Kadir ALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2011, 14:35:58 »
Erkan Bey.

Bu başlıktaki yazılarınızı tekrar tekrar okudum. Diğer bazı yazılarınızıda. Sizin anlatmak istediğinizle benim algım farklı olmuş. Yanlış anlamışım.
Sizden çok çok özür diliyorum. Umarım kabul görür.

Sizinde bahsettiğiniz gibi sürdürülebilir avcılık için önemli olan konulara maalesefki ilgi çok az. Yurdum avcısına hizmet ettiği iddası ile YENİ BİR KAN DAHA KAZANDIRDIK gibi vatansever ve milliyetçi bir söylemle, ne garip çelişkidirki  orjinide, geldiği yerde ejnebi menşeli olan, köpek konuları ve diğer mağazinsel konular bu konulardan çok daha fazla ilgi görüyor.

Biz uyarılarımızı yapalım umarım birgün denge sağlanır.

Kadir ALP
1970-Adana