Gönderen Konu: Ördek Türleri ( olmayan türleri ekleyebilirsiniz )  (Okunma sayısı 60872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Ali ÇAĞLAYAN

• AvlakForum Üye
  • *
Yeşil baş

Bahama kılkuyruğu

Beyaz Mandarin

Çimen Ördeği

Altıngöz

Macar Ördeği

Tarakdiş

Altıngöz

angut

Berberistan

Boz Ördek

Büyük Çamurcun

Çamurcun

Çıkrıkcın

Dikkuyruk

Elma baş

Fiyu

Kadife Ördeği

Kara Ördek

Karabaş

Kaşık gaga

Kılkuyruk

Pasbaş

Pufla

Hanım Ördeği (SuNa ördeği)

Tel kuyruk

Tepeli patka

yaz Ördeği

Mandarin

Mavi kanatlı ördek

Sili Ördeği

Sütlabi

Pekin

bAYKAL

« Son Düzenleme: 13 Ocak 2011, 11:56:35 Gönderen: M.Ali ÇAĞLAYAN »
M.Ali ÇAĞLAYAN

1986
"Sakarya-Karasu"

İstanbul-Maslak

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Ördek Türleri ( olmayan türleri ekleyebilirsiniz )
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2011, 12:00:52 »
bEN sADECE BUNLARI GÖRDÜM VE AVLADIM  :(:(:(

YEŞİL BAŞ,
KILKUYRUK,
MACAR,
ANGUT,
ELMABAŞ,
KAŞIKGAGA
ÇIKRIKCIN
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2011, 13:20:16 Gönderen: M.Ali ÇAĞLAYAN »
M.Ali ÇAĞLAYAN

1986
"Sakarya-Karasu"

İstanbul-Maslak

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2011, 13:19:56 »
Teşekkürler .... birde biz tıkrık diyoruz., yeşilin yarısı kadar filan ördek var onun asıl ismi çıkrıkcın sanırım...
M.Ali ÇAĞLAYAN

1986
"Sakarya-Karasu"

İstanbul-Maslak

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2011, 09:15:00 »
konuya ilgi yok :)
M.Ali ÇAĞLAYAN

1986
"Sakarya-Karasu"

İstanbul-Maslak

Çevrimdışı Ulvi ŞAFAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2011, 11:52:03 »
hepsini çok güzel özetlemişsin ali bilemiyorum başka ördek çeşidi varmı daha hatırlasak hemen ekleriz
Ulvi ŞAFAK
1965-Tekirdağ/Malkara   0545 4510569

Çevrimdışı Kadir ALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2011, 15:52:01 »
bEN sADECE BUNLARI GÖRDÜM VE AVLADIM  :(:(:(

YEŞİL BAŞ,
KILKUYRUK,
MACAR,
ANGUT,
ELMABAŞ,
KAŞIKGAGA
ÇIKRIKCIN

Avladım dediğin türlerin bir kısmının memleketimizde tükenmek üzere olduğu için avının yasak olduğunu bilmiyormusun kardeşim.

Sayenizde ördekleri resimden görür olduk. Bol bol resim koy. Bravo.

hepsini çok güzel özetlemişsin ali bilemiyorum başka ördek çeşidi varmı daha hatırlasak hemen ekleriz

Sn Moderatör sanada bravo.

Kadir ALP
1970-Adana

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2011, 16:24:56 »
Yayın organları sebebiyle avcı nüfusu dehşet sayılarda artış gösterince, vura vura ne olacak av bulmak zorlaştı.
Tanıtıcı resimler için teşekkürler
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Ulvi ŞAFAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2011, 16:54:34 »
Avladım dediğin türlerin bir kısmının memleketimizde tükenmek üzere olduğu için avının yasak olduğunu bilmiyormusun kardeşim.

sizin yaptığınız uslup davranış yanlış

Arkadaşın avladığı ördek türlerinden şu anda bir kaç tanesi avlaması yasak belki o avıda bu ördek yasaklanmadan önce avladığı olamazmı.. olayları bilmeden pc başından tepki koymanız yersiz (yazarsın iki satır yazı arkadaş sen bu ördekleri ne zaman nerde vurdun diye ondan sonra koyarsın tepkini )..

ha şunuda söyleyim eğerki bu ördek vura vura  avcılar bitiriyor diye kanaat getiriyosan ilk önce sen bırakırsın silah ondan bizlerde bırakırız

Ulvi ŞAFAK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2011, 21:38:47 »
Bu ördeklerin bir kısmı zaten ülkemizde ya yok ya da nadir uğruyorlar. Mart sökünü yasaklandığından beri görmek daha da zorlaştı.

Diğer yandan böyle paylaşımlar faydalı. İstemeden de olsa nadir türlerin avlanmasına mani olunabilir. Özellikle yeni avcılar ya da ördek avına yeni heves edenler için gerekli. Yasak olan türler de belirtilseydi süper olurdu. Yine de şu hayvanların güzelliğine hayranım. Hepsi çok güzeller.

Ne yazık ki havada veya karaltıda aklmış ördeği fotoğraftaki gibi göremediğimiz için yine kaza kurşununa gitme ihtimalleri var. Deneyimli avcılar uçarken de konmuşken de ne cins olduğunu bilir. Ördek avcılarıyla takılmak en doğrusu.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2011, 08:51:27 »

GÖRDÜĞÜM VE AVLADIĞIM ÖRDEKLER CÜMLESİNDEN NE ANLAM ÇIKARIYOSUN HER GÖRDÜĞÜMÜ AVLADIĞIMIMI ? :):)GÖRDÜĞÜM 1. EYLEM AVLADIĞIM 2. EYLEM ... SADECE avlasaydım avladıklarım yazardım.. veya sadece görsem gördüklerim...

ayrıca yasaklı ördekleri biliyorum onları göremez olduk saten . ayrıca burdan yazması kolay, bu ördeklerin nesillerini emin ol avcılar tüketmedi ., bence sen bu konu üzerine yoğunlaş acaba kimler tüketti ve nasıl tüketti diyee.. benim en sevdiğim hayvan ördek için rahat olsun... emeğe saygı lütfen :)
M.Ali ÇAĞLAYAN

1986
"Sakarya-Karasu"

İstanbul-Maslak

Çevrimdışı Kadir ALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 21 Ocak 2011, 10:01:49 »

YEŞİL BAŞ,
KILKUYRUK,
MACAR,
ANGUT,
ELMABAŞ,
KAŞIKGAGA
ÇIKRIKCIN

Az çok türkçesi olan burdan ne anlam çıkardığını bilir.

emeğine sağlık güzel olmuş... türkiyedekei türlerin hepsini avlamışşın herhalde..buralarda o kdarda yok... yeşil baş behri.. arad birde lema baş... dek gelir..

Üstelik bu yorumada hepsini avlamadım dememişin.

Angıt ördeği ve kaşıkgaga MAK kararlarıyla avlanması yasaklanmış kuşlardır. Gerekçeside türünün ülkemizde tükenmek üzere olduğundandır.
Kuşların yok olmasının tek sebebi avcılar değildir diye konuyuda başka yöne çekerek sulandırmayın.

Duyarlı bir avcı olsaydın önce konuya yeterli açıklama getirir yanlış anlaşıldım diyerek özür dilerdin. Bizde karşılığını verirdik. Ama sen açıklama getireceğine kelime oyunlarına giriyorsun.

Konuyla ilgili makul açıklamanızı işi sulandırmadan buyrun yapın.

Kadir ALP
1970-Adana

Çevrimdışı Ulvi ŞAFAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 21 Ocak 2011, 10:47:55 »
tartışmalara ve polemiklere girmeyecem ortalık sulanacak

yine söylüyorum ..formda arkadaşın biri konu açmış ördek çeşitleri diye ve bunlardan bir kaç
tanesini avladığını söylemiş  bu günün şartlarına göre  bu ördeklerden bir ikisi yasaklanmış

yasaktan önce avlamış olamazmı bu arkadaş yada yurt dışında avlanmış olamazmı

kadir bu arkadaş GÖRDÜM ve AVLADIM  diyor angut veya kaşıkgayayı görüp diğerlerini avlamış olamazmı  ....

demiyorki şu anda bu ördekleri avlıyorum diye GÖRDÜM VE AVLANDIM ..Geçmiş zaman

araştırmış bulmuş emek ve zahmet edip konu açmış ..emeğe saygı lütfen

buraya başka da yorum yapmıyorum

Ulvi ŞAFAK

Çevrimdışı Kadir ALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2011, 10:54:59 »

YEŞİL BAŞ,
KILKUYRUK,
MACAR,
ANGUT,
ELMABAŞ,
KAŞIKGAGA
ÇIKRIKCIN

Sn. Moderatör Ulvi Bey.

Bu yazının çıktısını alın önünüze gelene okutun. Herkes ne anlamışsa bende onu anlıyorum. Size tepkim sitedeki görevinizle ilgilidir. Konuyu açıklığa kavuşturacağınıza avı yasal olmayan, yasalrlada suç olan ve cezası olan bir avın yapıldığının anlamının olduğu yazıya verdiğim medeni tepkiye yanlıştır demenizi şiddetle kınıyorum.
Ayrıca bana, haddine düşmesede avı bırakmamı tavsiye ediyorsun ya, ben sana git avcı olmayanlar sitesinde moderatörlük yap tavsiyesini yapmıyorum.
Sitedeki görevini bırakmışsan amenna yok devam ediyorsan konuyu sulandırmadan açıklığa kavuşturmanı tavsiye ediyorum.

Kadir ALP
1970-Adana

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 21 Ocak 2011, 11:22:09 »
Sn. Moderatör Ulvi Bey.

Bu yazının çıktısını alın önünüze gelene okutun. Herkes ne anlamışsa bende onu anlıyorum. Size tepkim sitedeki görevinizle ilgilidir. Konuyu açıklığa kavuşturacağınıza avı yasal olmayan, yasalrlada suç olan ve cezası olan bir avın yapıldığının anlamının olduğu yazıya verdiğim medeni tepkiye yanlıştır demenizi şiddetle kınıyorum.
Ayrıca bana, haddine düşmesede avı bırakmamı tavsiye ediyorsun ya, ben sana git avcı olmayanlar sitesinde moderatörlük yap tavsiyesini yapmıyorum.
Sitedeki görevini bırakmışsan amenna yok devam ediyorsan konuyu sulandırmadan açıklığa kavuşturmanı tavsiye ediyorum.

Kaşıkgaga ördeğini bilecikte çerkeşli barajı var balık tutmak için gittiğim zaman görmüştüm., sene 2006 .... çıkrıkcın, yeşilbaş  elmabaş,macar bunlar bizim avlandığımız avlaklarda mevcut GÖRDÜĞÜM VE VURDUĞUMDAN KASIT OLARAK türkiyede bu türleri görebildim anlamında ... moderatör arkadaşa ltfen yüklenme yaşın büyük benden saygım var bi yaran varsa şikayet et beni :D yasal yollardan ara kelime kalabalığı yaparak burda insanların canını sıkma .... sevmesem ördekleri buraya tek tek resimleri koymam yapman gereken sadece emeğine sağlık demek kafan karışıyosada özel mesaj diye bişey var ordan mesaj at bilgilendireyim seni....
M.Ali ÇAĞLAYAN

1986
"Sakarya-Karasu"

İstanbul-Maslak

Çevrimdışı Kadir ALP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2011, 14:55:56 »
Abilerimizin amcalarımızın barut, kapsül çantasını taşıdığımız günleri de saydığımda yaklaşık 30 yıldır avcılığın içinde olan biriyim. Sürüyle gördüğüm, civcivlerini elime aldığım bu kuşların nasıl birer birer yok olduğunun şahitlerindenim. Bundan bunların yok olmasının tek sebebi avcılardır anlımınıda kimse çıkarmasın.

Ben yanlış gördüğüm hususa itiraz ettim, ilgilileride cevabını yazdı. Takdiri okuyanlarındır.

Herkesin günahıda sevabıda boynuna.

Her yaştaki, her seviyedeki kişiye her seviyede cevabım mevcuttur ama bana yeni bir cevap hakkı doğuracak yazı yazılmadığı sürece bu başlıktaki yorumum bu kadardır.

Kadir ALP
1970-Adana

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 23 Ocak 2011, 00:18:36 »
öyle yani güzel ördekler :) :)
M.Ali ÇAĞLAYAN

1986
"Sakarya-Karasu"

İstanbul-Maslak

Çevrimdışı Sıtkı ÖZBAŞLI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 05 Şubat 2011, 18:45:46 »
 selam arkadaşlar bizim bölgemizde  angıt kazı deriz ve çift uçar ve tek eşli denir eşi ölürse digeri yedi yıl eşleşmez derler o nedenlede bizler vurmayız bu ördege saygı duyarız  ama bizim burda yüzlerce hatta binlerce olur  genelde  suya yakın daglarda kayalıklarda yavru yapar ve sonra yavruları suya indirir . bazı arkadaşlar tabi bu hayvanı tanıyamadıkları için ördek ve kaz uçuşu sergilediklerinden dolayı  vurabilirler alaca karanlıkta tabiki hangi ördege atış yaptıgımızı bilemeyiz o neden le hoş görün  vuran arkadaşları ama yinede uçarken çok ses verir  gurrr gurrrr   vonk vonk diye çok sık öterler bilginize
Sıtkı ÖZBAŞLI
1965 Aydın/SÖKEC:\Users\cs\Desktop\karina uçuş domuz\P1150975.JPG

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
« Yanıtla #17 : 07 Mart 2011, 15:10:27 »
Adı geçen türlerin %80 i görmüşlüğüm yada avlamışlığım var...
Bu listeye ek olarak boz ördek ve gazel ördeğini ekleyebiliriz...
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Aşur ÇOBAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 07 Mart 2011, 20:39:46 »
boz ördek var zaten :) ama bi yanlışı düzeltmeli: genelde boz ördek diye Yeşilbaşın dişisine derler.. Bu tanımlama tamamıyla yanlıştır, boz ördek farklı bir türdür....
Aşur ÇOBAN
1975 ANKARA 0532 426 92 34

ücretsiz resim barındırma

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 03 Nisan 2012, 16:08:40 »
Hey yarabbim nekadar güzeller..
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #20 : 03 Nisan 2012, 16:22:33 »
Maşallah Rabbim nasıl yaratmışsa herbirinin ayrı bir güzelliği var..Renkleri,desenleri,ötme şekilleri,uçmaları..Av yaparken insan bu kuşlardan gördüğü zaman ayrı bir heyecanlanıyor..Ördek avına gittiğimiz zaman ördek beklerken angıt bile gelse,turna,balıkçıl,cılıbıt,martı, vb.. avlamadığımız hayvanlar onları izlemenin bile ayrı bir heyecanı var...
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #21 : 28 Nisan 2012, 15:46:15 »
Emeğine sağlık hemşerim çok güzel olmuş. paylaşım için teşekkürler.
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı A.Alpaslan DOĞANCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 06 Mayıs 2012, 01:13:27 »
mükemmel paylaşım teşekkürler. bazı bölgelerde tıkır bazılarında tıkrık veya mıkır denilen ördek camurcundur... saygılar
A.Alpaslan DOĞANCA
1980 KÜTAHYA

Çevrimdışı Serhat ÇELEBİOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 06 Mayıs 2012, 02:40:10 »
Özlemişim göllerin güzellerini ah çekip duruyorum burda.............

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 06 Mayıs 2012, 02:40:14 »
Angut ördeği bölgemizde çok bol miktarda var ve bir kaç senedir dönüş yapmıyorlar,bugün itibarı ile halen buradalar..eşlerden birinin ölümü halinde diğerinin 7 yıl eş tutmadığı yönündeki inanış nedeni ile bölgemiz avcısı tüfek dahi doğrultmaz bu çeşide..bu yüzden onlar bizi bizde onları sevdik..kaşıkgagaya gelince,yediklerinden ötürü etinin kokması yüzünden ben bildim bileli avlanmaz..yasak olmasıda bir bakıma iyi olmuş..göç bölgesinde yaşadığım için size şunu belirteyim;hersene aynı çeşitler tekrar göç ederek bölgemize gelmekte,dinlenip yoluna devam etmektedir..yalnız bazı davranış farklılıkları belirdi;örneğin bu sezon daha bıldırcın göçü gelmeden çamurcun ve yeşilbaş göçü geldi..15 gün kadar durduktan sonra manyas gölüne geçti,devamı gelecek derken tam bir buçuk ay ördeğin yüzüne hasret kaldık,peşinden avrupadaki ve balkanlardaki yoğun kış ile beraber tüm türler akın etti..Kadir bey ördek türlerinin az görülmesi ve ya hiç görülmemesi durumunu şöyle açıklamaya uğraşayım..bizim bölgemize ördek göçü gelmesi için öncelikle Romanya ve bulgaristanın kış yapması peşinden İpsala bölgesinin kış yapması hatta iyi bir kar yağması gerekiyor..ördek hissi çok kuvvetli bir hayvan..sert geçecek bir havayı sezinlediği anda bir gecede aniden bölge değiştiriyor..kasım 14 de gelen ilk göç yeşilbaşlar bir gece aniden bastıran karayel ile beraber yok oldular..kuşlarda yıl yıl farklılıklar başladı,bu sezon üveyik ve yeşilbaş sezonu oldu bizim için ama bıldırcın olmadı,geçen yıl da üveyik ve yeşilbaş yoktu,bıldırcın iyiydi..selamlar
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2012, 02:43:16 Gönderen: Ahmet ÖZTÜRK »
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976