Gönderen Konu: köpekler birden fazla babadan yavru sahibi olabilir mi?  (Okunma sayısı 27731 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vet.Hekim Kaya GİRAY

• AvlakForum Üye
  • *
 biraz önce sitede bir soru gördüm bir dişi köpeğin birden fazla babadan gebe kalıp kalamayacağı ile alakalı.
  ilerleyen zamanda bu konunun sitemizde tartışmalara sebebiyet vermemesi açısından soruyu silerek bu şekilde bir konu açmanın daha faydalı olacağına kanaat getirdim umarım herkese faydası olur
   aslında bu sorunun cevabı çok kısa olarak evet yani bir köpek birden fazla erkekle çifteşip hepsinden yavru doğurabilir.
    peki bu hadise nasıl olur?
 şöyleki biz erkekler her zaman dişileri beklemek durumundayızdır spermatozoonlarda maalesef bizimle aynı kaderi paylaşırlar ve eğer kendilerine uygun bir yumurta hücresi istiyorlarsa ondan önce döllenme bölgesine ulaşmak zorundadırlar ki olayda böyle olur zaten.
  dişi köpek daha yumurtalar yumurtalıktan ayrılmadan önce erkeklerle çiftleşmeye ve  bu çiftleşmeler sonucu edindiği spermatozoonları biriktirmeye başlar. (yani dişi mümkün olduğunca çok çiçekten bal almaya bakar ki döllenme ve güçlü yavrular doğurma şansı artsın)

« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2010, 00:00:27 Gönderen: Vet.Hekim Kaya GİRAY »
Kaya GİRAY(Veteriner Hekim)
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı Aykut ALGÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: köpekler birden fazla babadan yavru sahibi olabilir mi?
« Yanıtla #1 : 04 Ağustos 2010, 00:17:58 »
Superfotasyon, yanlış hatırlamadıysam.
Aykut ALGÜNEY
1972-İzmir

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 04 Ağustos 2010, 11:47:29 »
veteriner bey ben zaten birden fazla babadan aynı batın kardeşler olabileceğini biliyorum.benim sorum o değil...........
benim sorum İSTEM DIŞI ikinci bir çiftleşmede çıkan yavrulardan anneye benzemesine rağmen YOZ(cinsi belli olmayan) babadan olup olmadığını nasıl anlayacağız.
ÖRNEKLE ANLATAYIM:anne= saf kan bir pointer  ,çiftleştirilen baba = safkan bir pointer   fakat takip eden günde köyün çomarı da aynı dişi pointerle çiftleşiyor.çıkan yavrularda şekil olarak yoz kırığı olanda var ,pointere benziyende. benim merak ettiğim pointere benzeyen yavrunun ÇOMARDAN mı yoksa SAFKAN POİNTERDENMİ olduğunu anlamak mümkünmü?eğer mümkünse nasıl?
bu arada sayın veteriner bey kimsenin bu soru soruldu diye alınganlık yapıp problem çıkaracağını sanmıyorum.sizden ricam bilimsel bir cevap.saygılar.
  • 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 04 Ağustos 2010, 12:01:31 »
buna benzer bir vakada hem fizksel hemde karekteristik olarak %100 pointere benzeyen bir köpeğin safkan bir başka pointerle eşleşmesinden KIRIK yavrular çıkmıştı.bu soruyu sormamın sebebi budur.
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 04 Ağustos 2010, 12:26:02 »
Kıl folikülünden Dna testi italya ve Amerikada çok yaygın olup kolay ve uygulanabilir maliyete sahiptir..Dünya çapında Boğa adayı deneyen suni tohumlama  firmaları çiftliklerde Progeny teste alacakları dişi buzağıların gerçekten o babaya ait olup olmadığını Dna testiyle doğrularlar..
www.altagenetics.com,alta advantage program adı altında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2010, 12:28:29 »
Evet sayın Algüney,Süperfetation..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 04 Ağustos 2010, 12:31:33 »
Bir pointer (bir sezonda benim oldu) i bir kurzhaar ve arkasından birgün sonra Fransız Braqıyla çiftleştirildi..Doğan yavruların yarısı kurzhaar-pointer melezi yarısıda safkan kuyruksuz braq gibi çıktılar..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Vet.Hekim Kaya GİRAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Ağustos 2010, 13:36:16 »
mehmet bey bu durumda anneye benzeyen yavrunun safkan olup olmadığı yavru 6. ayını geçtikten sonra yapılacak ırk standardı değerlendirmelerinde net olarak ortaya çıkacaktır. çünkü kanında melezlik olan bir yavru her ne kadar yavruyken ebeveynlerden birine de benzese büyüdükçe diğer ebeveyndende aldığı özellikler ortaya çıkmaya başlar.
  yani işin özü melez köpek her zaman kendini belli eder ve şaibe bırakmayacak şekilde ortaya çıkar
Kaya GİRAY(Veteriner Hekim)
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı Ahmet UZELLİ

• Müdavim Üyemiz
  • RASTGELE
« Yanıtla #8 : 04 Ağustos 2010, 16:20:38 »
Daha memlekette beslediği köpeğin gerçektenmi o ırka veya kana sahip olduğundan şüphelenen veya bilmeyen bir çok kişi var. bunun sebebide yanlış eşlemeler  ve ortaya çıkan standard dışı köpekler..
Ahmet UZELLİ 
1968 BURDUR Bulunduğu il İZMİR 
http://www.deutsch-kurzhaar.de/

upload pics

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 04 Ağustos 2010, 16:50:00 »
çok teşekkür ederim tuncay bey .ihtiyacım olan cevabı siz vermişsiniz.bu arada sayın veteriner kaya giray bey 6.ay veya 6.senenin sonuna kadar da beklense yoz karakterler kendini saklıyabiliyor ve hiçbir uzman göz tarafından anlaşılamıyor.sonra bir bakıyorsunuz 1-2 kuşak sonra ''nereden çıktı bu kırık yavrular'' sendromu.neyse ben cevabımı aldım.ANALİZ ŞART.
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 04 Ağustos 2010, 18:43:42 »
Sayın Pilgir,
Köpek genetiğinde herithability(h2) yani bir özelliğin atalardan yavrulara aktarım yüzdeleri belirlenmiş değil..Mesela Holstein ırkında babadan gelen boy herithability si 0.42(binde kırkiki),ayakaçısı ise0.15 tir..Yani boy islahı  çok kolaydır..Bir köpeğin fiziksel özelliklerine bakarak safkan veya melez demek özelliklede boy ve diş yapısına endekslemek genetik açıdan vahim bir durumdur..

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 04 Ağustos 2010, 18:58:02 »
Sayın Giray mesaj kutunuz dolu olduğundan dolayı özel mesajım gidemiyor size..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Doç.Dr. Yunus ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 28 Eylül 2010, 10:46:51 »
Öncelikle forumdaki meslektaşlarıma, avcılara ve köpek severlere merhaba,
Köpeklerde bir kızgınlık döneminde birden fazla erkek ile çiftleşme sonucunda babası farklı olan yavrular doğmasına süperfotasyon değil süperfekondasyon denilmektedir. Arkadaşın sorduğu peki yavrular bizim istediğimiz babadanmıdır? bunu nasıl anlarız? sorularına gelirsek, bunu anlamanın en garantili yolu insanlardaki babalık testi gibi dna testi yaptırmaktır. Ülkemizdeki veteriner fakültelerinde bu analiz yapılabiliyor mu bilmiyorum. Ancak genetik üzerine çalışan özel bir çok laboratuvar var bunlarla iletişim kurarak daha sağlıklı bilgi alınabilir. DNA testi yapılamaz ise dış görünüşlere bakara babayı tahmin etmek gerekir ki bu da kesin doğru sonuçlar vermez.
Umarım yararlı olmuştur, saygılarımla.
Doç.Dr. Yunus ÇETİN (Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı)
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Burdur.

Çevrimdışı Ahmet UZELLİ

• Müdavim Üyemiz
  • RASTGELE
« Yanıtla #13 : 28 Eylül 2010, 10:55:34 »
Hocam değerli açıklamanız için teşekkür ederim.

Asaletten, asalet doğar.
Asil olmayan zaten kendini belli eder.
Ahmet UZELLİ 
1968 BURDUR Bulunduğu il İZMİR 
http://www.deutsch-kurzhaar.de/

upload pics

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #14 : 28 Eylül 2010, 10:57:43 »
Öncelikle forumdaki meslektaşlarıma, avcılara ve köpek severlere merhaba,
Köpeklerde bir kızgınlık döneminde birden fazla erkek ile çiftleşme sonucunda babası farklı olan yavrular doğmasına süperfotasyon değil süperfekondasyon denilmektedir. Arkadaşın sorduğu peki yavrular bizim istediğimiz babadanmıdır? bunu nasıl anlarız? sorularına gelirsek, bunu anlamanın en garantili yolu insanlardaki babalık testi gibi dna testi yaptırmaktır. Ülkemizdeki veteriner fakültelerinde bu analiz yapılabiliyor mu bilmiyorum. Ancak genetik üzerine çalışan özel bir çok laboratuvar var bunlarla iletişim kurarak daha sağlıklı bilgi alınabilir. DNA testi yapılamaz ise dış görünüşlere bakara babayı tahmin etmek gerekir ki bu da kesin doğru sonuçlar vermez.
Umarım yararlı olmuştur, saygılarımla.

Hocam aramıza hoş geldiniz değerli paylaşımlarınız bizlere ışık tutacaktır,
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Doç.Dr. Yunus ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 30 Eylül 2010, 13:26:25 »
Hoşbulduk, hepinize sevgiler, saygılar.
Doç.Dr. Yunus ÇETİN (Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı)
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Burdur.

Çevrimdışı H.Kenan ÖGE

• AvlakForum Üye
  • *
  • [URL=http://img201.imageshack.us/i/cimg3206.jpg/][
« Yanıtla #16 : 24 Kasım 2010, 14:26:03 »
emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür edrim ellerinize ve emeklerinize sağlık.
H.Kenan ÖGE
1960 ANKARA

Çevrimdışı Ümit TOPKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Av varsa avcı olur.
« Yanıtla #17 : 26 Kasım 2010, 03:52:49 »
Evet köpekler kızışma döneminde farklı köpeklerle çiftleşebilir.1 yumurtayı 1 sperm döller dolayısıyla da yavrular anne ve o sipermin sahibi köpeğe benzer.
Mesele 1 pointerle pointer çiftleşmiş ve daha sonra pointerle 1 karabaş çiftleşmişse 2 çins yavru dünyaya gelir
1. pointer yavrular ve bunlar anne ve babanın avcılık kabiliyetleri oranında avcı olurlar
2. tip yavrular  pointerle karabaşın özelliklerini taşırlar bunlardanda av yapan ve hiç yapmayan yavrular çıkabilirki bunları av köpeği olarak almak rus ruleti oynamak gibidir
selamlar
Ümit TOPKAYA
1975-Ordu

Çevrimdışı Ramazan DAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 14 Kasım 2011, 21:00:43 »
giray bey vede bilgisi olan diğeryunus beye bir soru ricasında bulunmak istiyorum diğer tecrübeli arkadaşlarda fikirlerini sunarlarsa mutlu olurum sitede başlık açmasını bilmediğim için sorumuburadaniletmeye çelıştım bağışlayın lütfen benim sorum şu 3 yaşında mükemmel avyapan pointerim 4 yaşında  sanki  köpeğimin içi boşaltılmış gibi acemice  av yapmıya bgaşladı sanki kokusunu kaybetti önceki yıl 2010 da süper uzak fermaveren hiç av atlamıyan köpeğim çalıya girdiğini gördüğümkekliğe duyarsız kalıyor bir sebebi olabilirmi sanki dışıönceki köpeğim ,.içi çalınmış gibi  hırsı yerinde gezmesi iyi sanki kokusu kaybolmuş gibi yorumlarınızı siz değerli dostlardan bekliyorum
Ramazan DAL
1964 antalya

Çevrimdışı Timur AKBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 27 Şubat 2013, 21:31:00 »
dikkat etmek lazım
Timur AKBAŞ
1975 ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Vahdet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 13 Eylül 2018, 12:15:14 »
SAYIN hocalarım kontinental ırk olan drahthaar cinsi köpeği yine aynı ırkdan olan iki erkek ile çiftleştirince ne gibi bir sıkıntı olur hatta şöyle anlatayım kendi köpeğimi( 3 yaşında ve ilk çiftleştirmem oldu) kızan zamanında drahthaar la çiftleştirmek istedim erkek( 3 yaşında) dişinin üzerine çıktı ama dişi hırlamaya başlayınca erkek indi erkeğe baktığımızda cinsel organı şişmişti bende herhalde kilitleme olmadı dedim daha sonra ilk erkeğin kardeşi yani bir sonraki batın dan olan 2 yaşındaki erkekle çiftleştirdim ve köpeğim gebe kaldı gebelik sonunda 11 yavru oldu ( 6 erkek 5 dişi) 2 yavruyu kaybettik kalan 9 yavru gayet sağlıklı büyüdü geçenlerde facebook da kalan 1 dişi 1 erkek yavruyu sahiplendirmek istedim bunuda açıkca yazdım yalan söylemeden olayı anlattım ama bir çok olumsuz hatta hakaret boyutunda yorum aldım erkeklerin sahibi olan abimle konuştuğumuzda çiftleşme ilk çiftleştirmede eşleşme olmadığını söyledi ama ben bu şekilde yazmış bulundum eğer çiftleşme olsaydı bile bunun ne gibi bir sakıncası vardı ????
Ayrıca erkekler kardeş olmasına rağmen farklı karakterlerde ama ikiside sağlam kan   
  • huğlu 103 DE
  • Büyükhuğlu Yarı Otomatik
  • DRAHTHAAR
  • Akus Estate Çifte
Vahdet YILMAZ
1985 MERSİN

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 13 Eylül 2018, 15:22:13 »
SAYIN hocalarım kontinental ırk olan drahthaar cinsi köpeği yine aynı ırkdan olan iki erkek ile çiftleştirince ne gibi bir sıkıntı olur hatta şöyle anlatayım kendi köpeğimi( 3 yaşında ve ilk çiftleştirmem oldu) kızan zamanında drahthaar la çiftleştirmek istedim erkek( 3 yaşında) dişinin üzerine çıktı ama dişi hırlamaya başlayınca erkek indi erkeğe baktığımızda cinsel organı şişmişti bende herhalde kilitleme olmadı dedim daha sonra ilk erkeğin kardeşi yani bir sonraki batın dan olan 2 yaşındaki erkekle çiftleştirdim ve köpeğim gebe kaldı gebelik sonunda 11 yavru oldu ( 6 erkek 5 dişi) 2 yavruyu kaybettik kalan 9 yavru gayet sağlıklı büyüdü geçenlerde facebook da kalan 1 dişi 1 erkek yavruyu sahiplendirmek istedim bunuda açıkca yazdım yalan söylemeden olayı anlattım ama bir çok olumsuz hatta hakaret boyutunda yorum aldım erkeklerin sahibi olan abimle konuştuğumuzda çiftleşme ilk çiftleştirmede eşleşme olmadığını söyledi ama ben bu şekilde yazmış bulundum eğer çiftleşme olsaydı bile bunun ne gibi bir sakıncası vardı ????
Ayrıca erkekler kardeş olmasına rağmen farklı karakterlerde ama ikiside sağlam kan
Vahdet kardeşim facebookta söyledik bu olabilir yani siyah çıktı birleşme gerçekleşti ama kilitleme olayı olmadı ise belki yumurtalardan biri ikisini dölledi, kalanıda diğer kahve ile çiftleşince döllenmiş olabilir. Yavruların sadece renklerine bakarak bu babadandır diyemezsin, bu düz mantık olur. Benim iki erkeğim olsa bu durum olsa vallahi çekmem ikinci erkeğe. Bazı şeylerin mümkün olması onu yapabileceğimiz anlamına gelmiyor, face'de de belirttiğim gibi sizin yaptığınızın litaretürde adı yok etik olarak yanlış. Orda da dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım senin kesinlikle bir suçun yok zaten olsa bunu açık bir şekilde dürüstçe yazmadın. Kendine ayırdığın yavrunun bahtı açık olsun.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA