Gönderen Konu: AVCILARIN SORUNLARI  (Okunma sayısı 733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
AVCILARIN SORUNLARI
« : 29 Ağustos 2019, 08:09:05 »

Avcıların ve avcılığın sorunları çok.. Sizce avcılığın en önemli sorunları nedir?

Benim görebildiğim kadarıyla en büyük meselelerden biri, zamansız ve kaçak avlanmadır! Sezonu sabırsızlıkla bekleyen avcı, bir de meraya girip bakıyor ki av yok.. Sezondan önce merada av yapılmış; boş fişekler, avcı ve köpek izleri..

Tavşanlar, far ile tüketiliyor. Ayrıca daha bıldırcın sezonunda bile tavşan vuran oluyor. Şubat'ta Mart'ta yine vuran var.. Keklik derseniz; belki 3'te 1'i bile sezonda vurulmuyor.. Sezon açılınca sayısı 4-5'e düşmüş alaylar, gümede avlamalar.. Palazını tutup, yumurtasını toplamalar.. Kar yağınca toplu katliamlar...

Daha bir çok örnek verebiliriz bu konuya.. Konuyu vicdana havale edip geçemeyiz! 80 bıldırcını bir günde vuran, karda yol kenarında 60 keklik vuran, Haziranda yavrulu kuşları vuran, gece far ile 20 tavşan vuran adamları vicdana havale edemeyiz...

Devletin bu konuda görev verdiği kuruluşların, bu konulardaki çalışmaları ise çok yetersiz kalıyor. Ne yapacağız o zaman? 4-5 yüz lira vergi pul parası verip; o kadar malzeme ve yol masrafı yapıp; sezonda güzel ve bol av hayali kurup; bir çok fedakarlık yapıp avlağa varınca, hayal kırıklığına uğradığımız az olmuyor...

Görebildiğim şu ki: Biz avcılar, bu konuya yeteri kadar sahip çıkmıyoruz. Adeta her şeye razı oluyoruz. Kimse böyle olmasını istemez tabii. Ama, olmaması için de bir gayret yok.. Avcılar ve avcılık için kurulmuş vakıf, dernek, federasyon gibi kuruluşların bu konularda aktif olması gerektiğini düşünüyorum! Yine bu kuruluşların başkanları, yöneticileri bu konuları gündemde tutmalı ve avcıları organize etmeli...

Avcı, avına sahip çıkmazsa kim çıkacak? Meralardan bom boş dönüp gelmeye razı mısınız?

Av fuarlarında, atıcılık yarışmalarında ve başka organizasyonlarda bir araya gelebilen avcılar; kaćak avcılıkla mücadele içinde bir araya gelebilirler! Avcılık için o kadar masraf ve zahmete giren avcılar; aynısını avlarını korumak içinde yapmalılar!  Ava gitmek için ekip oluşturduğumuz gibi; far avcılarının peşine düşmek, sezon açılmadan av yapanları engellemek için de ekip oluşturmalıyız...

Ben bunları, içimden geldiği için yazıyorum.. İsteyen okusun, istemeyen okumasın.. İsteyen eleştirsin, isteyen takdir etsin... Yeter ki birilerinin bu konularda bir fikri olsun, birileri fikrini dile getirebilsin.. Bu konularda farklı farklı fikirler olacak. Eleştiriler, tenkitler olacak ki; doğru fikir, doğru yol bulunabilsin...

Avına, avlaģına sahip çıkan gerçek avcılara selam olsun...

1980-Antalya

The following users thanked this post: Zafer TOPÇU