Gönderen Konu: Tavşanmı Döner , Yoksa Kopaymı Çevirir Buyrun Tartışalım...  (Okunma sayısı 32449 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
Saygı değer kopaycılar tavsan avcıları bölümüne biraz renk katmak istedim. Hemde kopay konusunda bilgisi olmayan arkadaşlara fikir olur düşüncesindeyim .Konu gayet açık Tavsanmı yerine döner yoksa kopaymı çevirir ? Buyrun tartışalım. Ben fikirlerimi konu biraz daha ilerledikçe yazacağım.  Saygılar ....
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2011, 20:55:44 Gönderen: Berk KEMİK »
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
kopay kovmazsa tavşan geri döner ama bizim işimize yaramaz asıl olan kopayın kovmasıdır kopayın kovgunu uzadığı zaman tavşan yatağına tekrar döner ve aynı yerlerdeki eski izler ile yeni izleri birbirne krışırtırırak kopaya kendini kaybettirmek ister. yani asıl olan tavşan yatak yerine döner köpeğin işi sadece kovmaktır köpeğin çevirmek gibi bir telaşı yoktur. tabiki geri döneceği yere tavşan karar verir köpeğinde bu zaman kadar tavşanı kovması gerekir tabi.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Faruk ÖSTLÜER

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....
Tavşan mutlaka yatagına döner de asıl bir de şu soru geliyor akla ilk oynakta yada ilk kovgunda tüfek atılırsa tavşan döner mi ;)
Faruk ÖSTLÜER MANİSA 1980 0535 563 09 87

image hosting

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
Yorum yapanlara aynen katılıyorum bu konuyu açmak taki amaçlarımdan biride kopaylar hakkında yapılan '' Çevirmesi güzel '' tabiridir. Kopay çevirmez sadece kovar . Tavşan kendisi döner. Kopayın görevi tavsanı kaybetmeden kovmaktır. Saygılar ...

Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
Tavşan mutlaka yatagına döner de asıl bir de şu soru geliyor akla ilk oynakta yada ilk kovgunda tüfek atılırsa tavşan döner mi ;)

Faruk abi geçen çok enterasan bişey geldi başıma.  Köpeklerin sesi yukarıdan gelyordu ben aşağıda bekliyordum. Köpeklerin çok önünden bir tavsan geldi elimde telefon vardı . Telefonu yere bıraktım 2 el attım tavsana vuramadım. Tüfeği doldurdum 30 saniye geçmedi baktım tavsan gittiği yönden tersine geliyor. 2 el daha atım çok sıklıktı gene vuramadım. Sonra köpekler geldi takıştırdı tekrardan . Tavsan 200 metre ilerde çamlığa girdi . Bende köpek sesine gittim. Çamlıa girdiği yerden çıktı . Yani bazen tavsancıklar silah yesede gene yerine dönebiliyor hemde çok kısa bir süre içinde. Köpekler bastırdımı gözü bişey görmüyor . Köpeği kandırmak için hemen ters izine giriyor ;D ;D ;D ;D

« Son Düzenleme: 04 Ocak 2011, 18:27:03 Gönderen: Ümit BERBEROĞLU »
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı Faruk ÖSTLÜER

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE....

Faruk abi geçen çok enterasan bişey geldi başıma.  Köpeklerin sesi yukarıdan gelyordu ben aşağıda bekliyordum. Köpeklerin çok önünden bir tavsan geldi elimde telefon vardı . Telefonu yere bıraktım 2 el attım tavsana vuramadım. Tüfeği doldurdum 30 saniye geçmedi baktım tavsan gittiği yönden tersine geliyor. 2 el daha atım çok sıklıktı gene vuramadım. Sonra köpekler geldi takıştırdı tekrardan . Tavsan 200 metre ilerde çamlığa girdi . Bende köpek sesine gittim. Çamlıa girdiği yerden çıktı . Yani bazen tavsancıklar silah yesede gene yerine dönebiliyor hemde çok kısa bir süre içinde. Köpekler bastırdımı gözü bişey görmüyor . Köpeği kandırmak için hemen ters izine giriyor ;D ;D ;D ;D

Tüfegi köpeklerin attıgını sanmışlardır  :D :D
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2011, 18:29:13 Gönderen: Ümit BERBEROĞLU »
Faruk ÖSTLÜER MANİSA 1980 0535 563 09 87

image hosting

Çevrimdışı Erhan GÜÇLÜ

• AvlakForum Üye
  • *
Tavşanı kopay döndürür bence nasılmı? kopay usta ise ve tavşanın peşini bırakmassa tavşan köpeği atlatabilmek için mutlaka aynı izine döner.Eger köpek izi süremesse tavşan gidiği yönde ikiler ve iz atar tavşan iz attığı yerde saklanır ve orda kalır.Yani tavşanın geri dönmesi ve dönme süresi köpeğin ustalığı ile alakalıdır.Ayrıca ilk tavşanın yataktan çıkışında tüfek atılsa bile tavşan geri döner. 
Erhan GÜÇLÜ
1981 Akşehir/ KONYA

Çevrimdışı Mustafa KARA

• AvlakForum Üye
  • *
    nacizane bir fikirde ben belirtmek istiyorum tamam tavşanın yaratılış gereği yatağa dönme özelliği var ama bunda kopoyunda etkisi var neden derseniz eger kopoy tavşanı yavaş kovarsa tavşana geri dönme fırsatı tanımış olur yok çok hızlı kovarsa tavşanın geri dönmediğide olur."RASGELE"
Mustafa KARA
1981 KASTAMONU
GÜVENLİK GÖREVLİSİ
[email protected]
Tel:05448470037

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
Sevgili Dostlar her hayvanın iç güdüsel olarak savunma makanizmaları vardır.Tavşanda arkasından gelen düşmandan kurtulabilme adına çeşitli yöntemlere başvurur.Yataktan kalkınca olanca hızıyla öncelikle peşinden gelen kopayı yorup,nefeslenmek ister,kopoyun sesi uzklaştıkca tavşan dinlenme faslına geçer,ses yaklaştığında tekrara atağa geçer,zikzak çizer,varsa kayadan kayaya atlar,daha olmadı bir taşdibine pusar,kopayı ekmek ister,tehlike anı yaklaştımı ani bir fırlayışla yine maratona başlar,uzun açar dağ taş dolaşır,tekrar gittiği ize düşerek kalkış yaptığı yatağa ulaşmak ister eğer avcıdan fırsat bulabilirse tabii.Tavşan tilki gibi ekedir,iz takibi zayıf olan kopoyları ilk yarım sat içinde elemeye muaffak olur.Ancaaak kopay ustaysa birazda  süratlyse o zaman hapı yuttu demektir.Mutlaka Avcının  çantasında dinlenme molası verir.T avşanın dağı taşı dolaşması çanını kurtarma pahasınadır.En sonunda ya Avcının çantasına yada eski yatak yerine döner.Yatak yerini Ancak süratli kopoyların önünde dönme fıesatı bulamamışsa mıntıka değştirmek zorunda kalar.oda meraların yüksek dik yamaçlı tepeleridir.

Eski bir tavşan avcısı olarak,tavşan avı yapanlara,kopoyların dağalara seda veren yanık türkülerini ahaste ahaste dinlemelerini temenni eder,kazasız belasız nice güzel avlar dilerim.
Taşan avcılarına selam olsun sevgili dostlar.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

The following users thanked this post: Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Atila KAĞNICI

• AvlakForum Üye
  • *
Tavşan yatağına döner kopoy bunu hızlandırır.
Atila KAĞNICI
1981AFYONKARAHİSAR

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
Teşekkürler Fazlı Amca çok güzel yazmışsınız  elinize sağlık. Diğer yazan avcı dostlarımızada teşekkür ediyorum. Sitede kopayla tavşan avcısı bukadarmı ???
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
Serkan abi konu konuyu açıyor ;D Tavşan köpektende ürker . Dolayısıyla sesindende ürküyor. Köpek pısan tavşanı kaçırmak için soy atar. Örnek vermek gerekirse bazı köpekler otlağa geç bağırır. İzi çözemez tavşan yatağına yaklaşır tavşan kalksın diye soy atmaya başlar . Tavsanın yatması örüden örüye değişir ( Yani meradan meraya ) Açıklık alanlarda tavsan çabuk yatmaz ama çamlık, meşelik, pürnerlik gibi çalılık alanlarda tavsan çabuk pısar. Tavsanın pısması yediği darbeyede bağlıdır. Çok ürkütülmüş tavşan erken kaçar uzun gider. Birde ben çok kuşçu köpeğin tavsanın yanından geçip ferma yapmadığına şahit oldum. Tavşanda fermalı köpekler arasında  continental ırklar , ingiliz ırklarına göre daha iyidir.
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
Antepte çalıştığım dönemde, enteresan bir av yapmıştım.

Köylü arkadaşlardan tavşan kaldıran olduğu zaman, iz takibi yapabilen usta bir arkadaş tavşanın izini sürerek peşinden gidiyordu. Diğerleri de tavşana pusu atıyorlardı.   :D Tavşanın döndürüp getirmesi uzun sürüyordu biraz ama geliyordu. Vurulduğunu da gördüm.

Hatta, karda daha kolay yapıyorlardı.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Nazmi NEDİRLİ

• AvlakForum Üye
  • *
berk burada en güzel açıklamayı fazlı abi yapmış daha yorum yapma gereği duymadım bu konuyu açtığın için sanada teşekkür ediyorum kopaycı arkadaşlarda köpekmi tavşanmı anlamış olurlar köpek iyiyse tavşan gari gelir köpek kötüyse maalesef köpek geri gelir ;D ;D ;D
Nazmi NEDİRLİ
1970 SAMSUN                                                                       tel.05325164409

Çevrimdışı Alim SARIGÜL

• AvlakForum Üye
  • *
Merhaba arkadaşlar. Güzel bir konu açmışsınız katılmadan edemedim. Benim görüşüme göre de öncelikli olarak yatağına geri dönmek tavşanın doğasında vardır. Mevla her yarattığını kendine has özellikte yaratmış. Tavşanı da böyle uzun boylu aynı yöne kaçmayan ve yaşadığı bölgede dolaşacak şekilde yaratmış. Tavşan avcıları bunu bilir ve köpek kovarken tavşanın ilk kalktığı yere yakın beklerler. Tabii tavşanın geri dönmesinde peşindeki köpeğin de etkisi büyüktür. Köpek ne kadar sıkı iz takip edip ses atarak tavşanı huzursuz ederse tavşan da o kadar yer değiştirmek zorunda kalır ve bir yerde avcı ile karşılaşır. Bu konuda arazi yapısını da göz önünde bulundurmak gerekir. Açık arazilerde tavşan daha uzun kaçıp geniş dairelerle geri dönerken ormanlık arazide daha kısa turlarla köpeği atlatmaya çalışır. Herkese kazasız belasız nice güzel avlar diliyorum. Rastgele..
Alim SARIGÜL
1965-Ordu-Mesudiye
Mesudiye Kara ve Su Avcıları Derneği Başkanı

Çevrimdışı Orhan OSMANOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
slm abiler benim gördüğüm ve gözlemlediğim tavsanın dönüyor olması! bu ara ciftlesme donemleri oldugu için tavsan kalkınca geri dönmuyor mera ne kadar buyukse o da o kadar uzaga gidiyor! iki üç haftadır tavsanlar cok geziyor iş tamamen ustalıga baglı bazen kokuya girdimi üç dört klometre ileriden fırlatıyorlar kopaylar... saygılar
Orhan OSMANOĞLU
1981 BURSA

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
tavşanların çok uzak gitmesinin sebebi , o tavşanın kalktığı meraya ait olmamasındadır. çiftleşme mevsiminde tavşanlar çiftleşmek için başka meralara gider ve oradan kaldırıldıklarında da kendi meralarına dönüp orada tur atarlar. bu tavşanlar genelde erkek tavşanlardır. ilk etapta tilki gibi düz giderler fazla katlama yapmazlar epey bir zaman sonra katlarlar. geçen yıl aynı olayı bende gözlemledim ilk önce tilki sandım ama daha sonra köpekler karşı tepede tur yaprırken tavşan olduğunu anladım.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Mehmet KARAKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
Serkan abi konu konuyu açıyor ;D Tavşan köpektende ürker . Dolayısıyla sesindende ürküyor. Köpek pısan tavşanı kaçırmak için soy atar. Örnek vermek gerekirse bazı köpekler otlağa geç bağırır. İzi çözemez tavşan yatağına yaklaşır tavşan kalksın diye soy atmaya başlar . Tavsanın yatması örüden örüye değişir ( Yani meradan meraya ) Açıklık alanlarda tavsan çabuk yatmaz ama çamlık, meşelik, pürnerlik gibi çalılık alanlarda tavsan çabuk pısar. Tavsanın pısması yediği darbeyede bağlıdır. Çok ürkütülmüş tavşan erken kaçar uzun gider. Birde ben çok kuşçu köpeğin tavsanın yanından geçip ferma yapmadığına şahit oldum. Tavşanda fermalı köpekler arasında  continental ırklar , ingiliz ırklarına göre daha iyidir.

ingiliz pointeri bi defa fermalasın tavşanı ve fermasında vurulsun o tavşan
bir daha tavşanlar pointerin burnundan kurtulamaz
bu da benim tecrübem  nedersiniz bilmem ama bunu ben yaşadım

Mehmet KARAKAYA
1985 / BURDUR -- ANTALYA
Tel:05464220938

Çevrimdışı Birtan ALTINEL

• AvlakForum Üye
  • *
Amaç tavşan vurmak ise karda iz çözerek, bohçacıların yaptığı gibi gece farla gözlerini felç ederek veya bazı kuş avcılarının yaptığı gibi tavşan sezonu açılmadan kuş avında fermalı köpekle de tavşan vurulur ve esasen o yöntemlerle daha fazla tavşan vuruluyor ancak avlanmanın keyfi çıkarılacaksa ve birinci etapta vurmak amaçlanmıyorsa kopoy sesiyle avlanmanın keyfini hiçbirşeye değişmem . Biz kopoyla tavşan avcıları genellikle avcılığın üvey evlatlarıyız.Çünkü tavşan sezonu geç açılmakta ve açıldığında genellikle kuş avı da yapılmaya müsait  meralarda tavşanın kökü kazınmıştır.Ormana girdiğiniz zaman da durum pek farklı değildir hayatta kalabilmeyi başaran bir veya birkaç tavşanın peşine birbirini hiç tanımayan  beş avcı sekiz kopoy takılmıştır.Bu nedenle vurmaktan ziyade kovdurmanın ve kopoy sesi duymanın zevkini yaşamaya bakarız. 
Birtan ALTINEL
1956 İSTANBUL

Çevrimdışı Y.Yaman GÖÇER

• AvlakForum Üye
  • *
    • Anadolu Köpek Eğitim Merkezi
Ynt: Tavşanmı Döner , Yoksa Kopaymı Çevirir Buyrun Tartışalım...
« Yanıtla #19 : 06 Mayıs 2011, 10:03:01 »
mrb berk ben yaman .tavsan dönmese kopay çeviremez tavşanın yaradılışında var geri dönmek.oysaki hiç dönmese hayatını kurtarı tavsan
yaman avcı
1973  ANKARA

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #20 : 06 Mayıs 2011, 11:10:13 »
Arkadaşlar buyrun size güzel bir tavşan videosu.Böylesini daha önce gördünüzmü? İyi seyirler.                                                                                                                                                                                                                                                     
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Ali İLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 17 Mayıs 2011, 02:48:47 »
Saygı değer kopaycılar tavsan avcıları bölümüne biraz renk katmak istedim. Hemde kopay konusunda bilgisi olmayan arkadaşlara fikir olur düşüncesindeyim .Konu gayet açık Tavsanmı yerine döner yoksa kopaymı çevirir ? Buyrun tartışalım. Ben fikirlerimi konu biraz daha ilerledikçe yazacağım.  Saygılar ....

Selamlar Tavsan avcıları icin güzel bir soru kutlarım...bende bir kac cümle ile goruslerimi söylemek isterim.kopoy tavsanı kaldırdıktan sonra tavsan kopoyın usta olup olmadıgını bir süre  kovduktan sonra sınamak icin ikiz yapıp siner yani iz katlayarak, kopoy onu cozup sindigi yerden tekrar kacırırsa bir müddet sonra köpekten kurtulmak maksadıyla aksam ki otlak izlerine geri doner onceki soyu ile simdiki soyunu karıstırarak kopoyu aldatmaya calısır bu olayın aksine oldugu donemler zemheri aylarında olur ciftlesme amacıyla baska bolgeden gelen erkek tavsan sabahın ilk ısıklarına aldanıp o bolgede kalıp yatar.zemheri ayında da bu tavsanı kaldıran kopoy kovmaya basladıgı zaman tavsan kendi bölgesine gider ve ciftlesmek icin kaldıgı bolgeye geri donmez kendi asıl bölgesinde doner bu yüzden de kopoy bu amacla gelen tavsanı geri getiremez.yani dönmediyse o bölgenın tavsanı olmadıgındandır. benımde aklıma bir soru takıldı simdi, tavsanın kac disi vardır bu soru daha basit :)??? sevgiler selamlar tüm avcı dostlara Lüleburgazdan Ali İLEK
TAVSAN AVCISI ALİ İLEK
1957 LÜLEBURGAZ

Çevrimdışı Mehmet KARAKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 17 Mayıs 2011, 07:49:11 »
tavşan döner  kopay  kokudan gelir

Mehmet KARAKAYA
1985 / BURDUR -- ANTALYA
Tel:05464220938

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
« Yanıtla #23 : 17 Mayıs 2011, 08:28:31 »

Selamlar Tavsan avcıları icin güzel bir soru kutlarım...bende bir kac cümle ile goruslerimi söylemek isterim.kopoy tavsanı kaldırdıktan sonra tavsan kopoyın usta olup olmadıgını bir süre  kovduktan sonra sınamak icin ikiz yapıp siner yani iz katlayarak, kopoy onu cozup sindigi yerden tekrar kacırırsa bir müddet sonra köpekten kurtulmak maksadıyla aksam ki otlak izlerine geri doner onceki soyu ile simdiki soyunu karıstırarak kopoyu aldatmaya calısır bu olayın aksine oldugu donemler zemheri aylarında olur ciftlesme amacıyla baska bolgeden gelen erkek tavsan sabahın ilk ısıklarına aldanıp o bolgede kalıp yatar.zemheri ayında da bu tavsanı kaldıran kopoy kovmaya basladıgı zaman tavsan kendi bölgesine gider ve ciftlesmek icin kaldıgı bolgeye geri donmez kendi asıl bölgesinde doner bu yüzden de kopoy bu amacla gelen tavsanı geri getiremez.yani dönmediyse o bölgenın tavsanı olmadıgındandır. benımde aklıma bir soru takıldı simdi, tavsanın kac disi vardır bu soru daha basit :)??? sevgiler selamlar tüm avcı dostlara Lüleburgazdan Ali İLEK

Ali abi güzel yazınız için teşekkürler . Sizin sornuza gelince hiç saymadık ama siz biliyorsanız söyleyiniz ;D

« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2011, 08:29:37 Gönderen: Berk KEMİK »
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı Ali İLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 18 Mayıs 2011, 00:49:56 »

Ali abi güzel yazınız için teşekkürler . Sizin sornuza gelince hiç saymadık ama siz biliyorsanız söyleyiniz ;D

selamlar kardesim...soruma gelince benım sorumu bircok avcının bilmedigine sahit oldum burada da sormak istedim...ön üst cenede 2 alt cenede 2 üst cenenın her iki yanında 5 er tane alt cenede yine aynı sekilde 5 er adet yani toplam 24 tane dis bulunuyor tavsanda da :))
   sevgiler selamlar kardesim rastgele...
TAVSAN AVCISI ALİ İLEK
1957 LÜLEBURGAZ