Gönderen Konu: SUBSONİK FİŞEK DENEMESİ  (Okunma sayısı 5464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
SUBSONİK FİŞEK DENEMESİ
« : 01 Eylül 2018, 20:30:55 »
Merhaba değerli arkadaşlar.
Sayın Mehmet Sabri MUTLUER’in yapmış olduğu kapsamlı subsonik testi görünce bende bir deneme yapmak istedim,d20 barut bu iş için çok uygun olmasada elimdeki en hacimli barut d20 olunca başka seçenek kalmadı yaptığım hesaplamayla 1 g d20 nin 900 fps hız vereceğini bulmuştum biraz yanılmışım ilk denememde başarılı olduğum söylenemez lakin gerek ortaya çıkan ses ve gerekse tepme neredeyse pcp havalı tüfek kullanıyorum hissi verdi ve gerçekten konforluydu özellikle bayanlar ve çocukların silah eğitiminde kullanıma çok uygun bir seçenek.
Hedef merkezine nişan almama rağmen vuruşlar 15 cm üst gerçekleşti sebebini bilmiyorum.
2. atış benden yada fişekten kaynaklı diğerlerinden ayrıştı.Atışlardan ilk ikisini çatal değenekle yapmaya çalıştım alışamayınca son üçü dizden destekli attım.İyi seyirler.
Ölçülen hızlar V1,5 hızlarıdır.Kovanlar mükerrer dolum kapsül fiocchi 616

poems by Edward Young
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2018, 20:48:19 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: SUBSONİK FİŞEK DENEMESİ
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2018, 22:35:45 »
Tevfik bey,

Tebrik ederim, güzel bir çalışma olmuş. Yaptığınız atışlarda bir tanesi hariç diğerleri neredeyse ayni delikten geçmiş. Subsonik tek kurşunların isabeti transsonik olmadıkları için her zaman süpersoniklerden iyi

Ses hızı deniz seviyesinde 15 C de 1116 fps (340 m/s). Ses hızı atmosferik şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca namlu boyu uzadıkça çıkış hızı artacağı için genellikle 1050 fps (320 m/s) altında namlu çıkış hızı olan fişekler subsonik olarak nitelendiriliyor.

"Subsonik yivsiz fişeklerin kullanım amacı nedir?" sorusuna aşağıdaki yanıtları verebiliriz:

* Daha önce yazmış olduğum gibi transsonik geçiş bölgesine girmeyeceği için daha stabil ve isabetli olacaktır

* Namluda daha az kurşun sıvaşmasını sağlar

* Hissedilen Geri tepmeyi %50 ye kadar azalttığı söylenmektedir

* Geri tepme ve namlu şahlanması az olacağından isabet artar ve mükerrer atışta hedef bulma kolaydır

* Yeni başlayanlar ve hedef atıcılığı için konforlu kullanım sağlar

* Ülkemizde yasak ama kullanılan ülkelerde susturucunun kullanılması durumunda havalı tüfek kadar bir ses çıkar ( Ses üstü hızlardaki mermiler sonik patlama yaptıklarından susturucu bunlarda etkili olmaz)

Gelelim sizin sorununuza:

Fişeklerin ortalama çıkış hızı 985 fps (300 m/s) olmuş. En yüksek hız en düşük hız arası 73 fps ( kurşun ağırlıkları, tapa, kıvırma bunu yaratabilir) Standart sapma 26 olmuş. Tutarlılık oranı %2,63 (ideali %1). Buna rağmen atışlar isabetli.

Fişeklerin hızı arttıkça daha yatay, hız düştükçe daha parabolik mermi yolu oluşuyor. Tüfeğinizin sıfırlama mesafesini bilmiyorum, 90 metre kabul ederek hesap yaptım:

Göreceğiniz gibi 37 metrede 11 cm üst vuracağı hesaplanıyor (sıfırlama mesafesi 100 metre ise 12,63 cm üst vuracağı hesaplanıyor). Bu normal bir sonuç. Subsoniklerin üst vurma meselesini ilk atışlarımda ben de garipsemiştim ama hesaplar bunun 32 gram Brenneke çekirdek için 60 metreye kadar böyle olacağını söylüyor.

Dolumlarınızı ayni çekirdek için 1.29 gram MKE barutu veya 1.28 gram  CSB 3 ile de yapabilirsiniz

Tekrar kutlar, çalışmalarınızda başarılar dilerim

« Son Düzenleme: 01 Eylül 2018, 23:20:15 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Mustafa AYKUTOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2018, 01:14:06 »
tevfik bey ve Mehmet sabri bey ;

Sayenizde Ufkumuz Genişliyor. Paylaşımlarınız ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler.
  • Armsan Phenoma slug 12ga Cantilever
  • Armsan Rs-X1 12ga
  • Aksa Crossfire 410ga
1983 Tokat

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Erkan ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2018, 12:40:16 »
   Merhabalar Tevfik kardeşim ve Üstad Mehmet Sabri abim,  güzel bir çalışma ve süper bir açıklama olmuş.. keyifle izleyip okudum.... bizim gibi domuz avcıları için, uzak isabetli, tek kurşun atışları çok önemli... atışları ve isabet oranlarını bilimsel verilerle desteklemek çok keyif verici.... teşekkürler, selamlar....
  • Alt Üst Çifte 71
  • Slug 61 Y.oto
  • 66 namlu Y.oto
  • 71 namlu Y.oto
  • Alt Üst Çifte 76
Erkan ÜNAL
1969 Orhangazi/BURSA
İkamet- TEKİRDAĞ Merkez

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2018, 13:46:31 »
Subsonik fişek ile domuz avı biraz riskli. Çünkü 30 metrenin üstünde enerjisi 1000 ft.lb (1300 joule) altına düşebilir, hayvan yaralı gidebilir. Enerjiyi arttırmak için daha ağır çekirdek kullanmak gerekir (34-36 gram). ABD nin bazı eyaletlerinde enerjisi bu değerin altında fişeklerle domuz avlamak yasak. Ancak uçar avı için aynı şeyi söyleyemem. Zaten ördek için olmaz ama ufak avlarda iyi sonuç verebilir.

Yoğun fişek atılan ve yoran Trap - skeet atışlarında bazı ülkelerde düşük geri tepmeli (Low Recoil) adı altında satılan bir çok fişek var bu türde. Önlemeyi biraz daha ileri vermek koşuluyla çok da başarılı sonuçlar alınıyor.

Ama hedef atıcılığı için tepmesi pek olmayan bu fişekle atış yapmak inanın çok keyifli. Benim atıcı arkadaşlarım bunu atınca diğer süpersonikleri atmak istemiyorlar.
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Erkan ÜNAL, Tevfik GÜN

Çevrimdışı Erkan ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2018, 14:00:09 »
   Üstadım bilginize ve ilginize çok teşekkür ediyorum... ben domuzda da hazır fişek alıyorum... yerli fişek; 34 gr Zuber bakır nohutlu Palla , 32 gr Zuber palla, yoksa Sterling 32 gr. breneke tercih ediyorum . Fişek doldurmayalı epey zaman oldu.... Biraz da elimde Winchester 34 gr breneke var... onları uzak mesafe ihtimalinde daha bir özenle atmayı tercih ediyorum...( Hani uçar ördek avcıları, yeşile atarken başka bir dikkatle atar ya , işte böyle) .. Teşekkür ederim selamlar , saygılar... rasgele
  • Alt Üst Çifte 71
  • Slug 61 Y.oto
  • 66 namlu Y.oto
  • 71 namlu Y.oto
  • Alt Üst Çifte 76
Erkan ÜNAL
1969 Orhangazi/BURSA
İkamet- TEKİRDAĞ Merkez

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 02 Eylül 2018, 20:34:57 »
Sabri Bey, lowsonik barut hakkında bilginiz var mı? Bu barut subsonik fişek yapmak için mi üretilmiş acaba?
1980-Antalya

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 02 Eylül 2018, 22:49:23 »
Sabri Bey, lowsonik barut hakkında bilginiz var mı? Bu barut subsonik fişek yapmak için mi üretilmiş acaba?
Yaşar bey,

Lowsonic çok kullanılan bir barut değil. Bildiğim kadarıyla tek bazlı hızlı yanışlı bir barut ve 24 gram sıkılar için kullanılıyor. Özellikle subsonik dolumlar için üretildiği gibi bir bilgim yok.

Saygılar
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2018, 09:21:58 »
Tevfik bey,

Tebrik ederim, güzel bir çalışma olmuş. Yaptığınız atışlarda bir tanesi hariç diğerleri neredeyse ayni delikten geçmiş. Subsonik tek kurşunların isabeti transsonik olmadıkları için her zaman süpersoniklerden iyi

Ses hızı deniz seviyesinde 15 C de 1116 fps (340 m/s). Ses hızı atmosferik şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca namlu boyu uzadıkça çıkış hızı artacağı için genellikle 1050 fps (320 m/s) altında namlu çıkış hızı olan fişekler subsonik olarak nitelendiriliyor.

"Subsonik yivsiz fişeklerin kullanım amacı nedir?" sorusuna aşağıdaki yanıtları verebiliriz:

* Daha önce yazmış olduğum gibi transsonik geçiş bölgesine girmeyeceği için daha stabil ve isabetli olacaktır

* Namluda daha az kurşun sıvaşmasını sağlar

* Hissedilen Geri tepmeyi %50 ye kadar azalttığı söylenmektedir

* Geri tepme ve namlu şahlanması az olacağından isabet artar ve mükerrer atışta hedef bulma kolaydır

* Yeni başlayanlar ve hedef atıcılığı için konforlu kullanım sağlar

* Ülkemizde yasak ama kullanılan ülkelerde susturucunun kullanılması durumunda havalı tüfek kadar bir ses çıkar ( Ses üstü hızlardaki mermiler sonik patlama yaptıklarından susturucu bunlarda etkili olmaz)

Gelelim sizin sorununuza:

Fişeklerin ortalama çıkış hızı 985 fps (300 m/s) olmuş. En yüksek hız en düşük hız arası 73 fps ( kurşun ağırlıkları, tapa, kıvırma bunu yaratabilir) Standart sapma 26 olmuş. Tutarlılık oranı %2,63 (ideali %1). Buna rağmen atışlar isabetli.

Fişeklerin hızı arttıkça daha yatay, hız düştükçe daha parabolik mermi yolu oluşuyor. Tüfeğinizin sıfırlama mesafesini bilmiyorum, 90 metre kabul ederek hesap yaptım:

Göreceğiniz gibi 37 metrede 11 cm üst vuracağı hesaplanıyor (sıfırlama mesafesi 100 metre ise 12,63 cm üst vuracağı hesaplanıyor). Bu normal bir sonuç. Subsoniklerin üst vurma meselesini ilk atışlarımda ben de garipsemiştim ama hesaplar bunun 32 gram Brenneke çekirdek için 60 metreye kadar böyle olacağını söylüyor.

Dolumlarınızı ayni çekirdek için 1.29 gram MKE barutu veya 1.28 gram  CSB 3 ile de yapabilirsiniz

Tekrar kutlar, çalışmalarınızda başarılar dilerim
Teşekkür ederim Saygıdeğer Hocam.
Sizlerin paylaştığı bilgiler ve tecrübeler doğrultusunda nacizane denemelerimiz oluyor sizlerden çok şey öğrendik ve hala öğrenmeye devam ediyoruz,söylediğiniz gibi subsonik konforuna alışan birisinin bu konforu bırakması biraz zor.
Üst vurma olayını çok garipsemiştim ama çıkartılacak basit bir balistik kartıyla optik kullanılarak çok keyifli atışlar yapılabilir,ikinci atışta krono mesafesinide hesaba katarsak kabul gören ses hızı(1050fps) seviyelerini geçmiş görünüyor fişek dolumunda daha hassas davranmam gerektiği sonucu çıkıyor.
Saygılarımla...

Merhabalar Tevfik kardeşim ve Üstad Mehmet Sabri abim,  güzel bir çalışma ve süper bir açıklama olmuş.. keyifle izleyip okudum.... bizim gibi domuz avcıları için, uzak isabetli, tek kurşun atışları çok önemli... atışları ve isabet oranlarını bilimsel verilerle desteklemek çok keyif verici.... teşekkürler, selamlar....
Teşekkür ederim Erkan Bey.

tevfik bey ve Mehmet sabri bey ;

Sayenizde Ufkumuz Genişliyor. Paylaşımlarınız ve Yorumlarınız İçin Çok Teşekkürler.
Teşekkür ederim Mustafa Bey.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2018, 09:24:14 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER, Mustafa AYKUTOĞLU

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 03 Eylül 2018, 09:48:31 »
Tevfik Kardeşim,

Gerçekten subsonik fişekleri atması çok keyifli. Ses az, sonik patlama yok, kulaklıksız bile rahatsız etmiyor, geri tepme (tüfeğin ağırlığına bağlı) yok denecek kadar az.

Dün arkadaşlarla yaptığımız atış etkinliğinde 100 metreden (kendi dolumum Lee 24.5 gram  ve Brenneke 32 gm) ayakta desteksiz 30x30 gong hedefe yaptığımız atışlarda herkes hedefi çınlattığına göre isabet oranı çok yüksek. Daha sonra bu mesafeden hedef kağıdına atış yapıp gurupmanı değerlendirmeyi düşünüyorum.

Saygılar
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Doğan ATEŞ, Mustafa AYKUTOĞLU

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #10 : 03 Eylül 2018, 10:26:20 »
1 gram barut ile 32 gr kurşun bence güzel sonuç olmuş, bu ölçüleri saçmada kullansak nasıl olur peki, bıldırcın veya mühreli avlarda randıman alınabilir mi acaba
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 04 Eylül 2018, 00:07:30 »
1 gram barut ile 32 gr kurşun bence güzel sonuç olmuş, bu ölçüleri saçmada kullansak nasıl olur peki, bıldırcın veya mühreli avlarda randıman alınabilir mi acaba

Mahmut Bey,

Subsonik mühimmatta enerji düşük olacağı için hedefe vardığındaki enerjiyi yüksek tutmak için saçmanın ağırlığının artması lazım. Bu gece oturdum 4 saat çalıştım. Saçma numaralarına göre balistik hesap yapabilmek için ağırlıklarını ve balistik katsayılarını bulduktan sonra tek tek balistik hesap makinasında değerlendirip excel grafiğine döktüm. Balistik hesap makinam imperial ölçülerde olduğu için maalesef sonuçlar o doğrultuda.

Güvercin, tahtalı, üveyik, bıldırcın boyutundaki uçar avlarda  1 inç (2.5 cm) penetrasyon gerekiyor. Bunun içinde en az 3 ft.lb (4 jül veya 0.414 kg/m) enerji lazım. Aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi bu enerjiyi (Kırmızı noktalı çizgi) 6 numara veya daha kalın saçmalarla sağlamak mümkün. Hesaplarıma göre; 6 numara saçma ile 1000 fps ( 305 m/s) hızdaki subsonik sıkılarla 40 metreye kadar bu enerji sağlanabiliyor. Doğal olarak daha yavaş seyirli olacaklarından isabet için  önlemeyi biraz daha ileri vermek gerekir

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 04 Eylül 2018, 10:10:16 »
Mahmut Bey,

Subsonik mühimmatta enerji düşük olacağı için hedefe vardığındaki enerjiyi yüksek tutmak için saçmanın ağırlığının artması lazım. Bu gece oturdum 4 saat çalıştım. Saçma numaralarına göre balistik hesap yapabilmek için ağırlıklarını ve balistik katsayılarını bulduktan sonra tek tek balistik hesap makinasında değerlendirip excel grafiğine döktüm. Balistik hesap makinam imperial ölçülerde olduğu için maalesef sonuçlar o doğrultuda.

Güvercin, tahtalı, üveyik, bıldırcın boyutundaki uçar avlarda  1 inç (2.5 cm) penetrasyon gerekiyor. Bunun içinde en az 3 ft.lb (4 jül veya 0.414 kg/m) enerji lazım. Aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi bu enerjiyi (Kırmızı noktalı çizgi) 6 numara veya daha kalın saçmalarla sağlamak mümkün. Hesaplarıma göre; 6 numara saçma ile 1000 fps ( 305 m/s) hızdaki subsonik sıkılarla 40 metreye kadar bu enerji sağlanabiliyor. Doğal olarak daha yavaş seyirli olacaklarından isabet için  önlemeyi biraz daha ileri vermek gerekir

Bizim için önemli bir bilgi, Sabri Bey teşekkürler. Subsonic fişek ve kalın numara saçmayı deneyelim bakalım.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 04 Eylül 2018, 10:26:34 »
Yaşar bey,

Denemenizin sonuçlarını merakla bekliyorum. Diğer merak ettiğim ama test edemediğim bir konu var, belki @Tevfik GÜN arkadaşımız hazır kronosu da varken bizim için test eder.

Süpersonik sıkılarda, saçmanın hızı 20 metre ötesinde süratle hız kaybeder. Saçma küçüldükçe de bu hız kaybı artar. Saçma namlu çıkış hızı arttıkça daha çok dağıldığını bazı kaynaklarda okudum. 20 metreden sonra transsonik olduklarında saçma gurubu dağılımı haliyle artar. Subsonik saçma sıkılarında saçma deformasyonu az olacağı ve transsonik olmayacakları için, 36 metrede, hızlı fişeklere göre daha sıkı ve düzgün gurup yapacaklarına inanıyorum. Bunu denemek lazım, yabancı kaynaklarda da bu konuda pek fazla çalışma okumadım.

Saygılar
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2018, 10:29:44 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 04 Eylül 2018, 10:57:28 »
Aslında 5-6 numara benim gittiğim avlar için büyük. Genelde 8 numara kullanırım. Saçma numarası büyüdükçe avın kaçabileceği boşluklar da genişliyor. Ama bu subsonic fişekleri çok merak ediyorum. Dolumu nasıl yapalım; 1 gram barut 28 gram saçma, 1 gram barut 24 gram saçma ya da 1,2 gram barut 28 gram saçma, 1,2 gram barut 30 gram saçma?
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2018, 10:59:10 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 04 Eylül 2018, 11:03:42 »
Saygıdeğer Hocam
Bahsi geçen testi yapabilirim lakin deneme öğelerini tam olarak belirlemek gerekiyor.
Saçma no: 6- 29 gram tapa: power piston yada cedit bior
Mesafe:36,6 metre Hedef:5,20 ve 30 inçlik daireler şok:full
Subsonik hız: 900-1000 fps
Süpersonik hızlar:1300-1450 fps aralığı daha aşağısının değerleri elimde yok (1,55 g d20 V1,5=1310 ile 1380 fps csb1 1,63 g 1307 fps 29 gram 6 numarayı aralığında atıyor benim tüfek)
sıcaklık:25-30 derece arası
Rakım:1130 metre
Kovan:sıfır yada mükerrer dolum
Kapama şekli:düz yada yıldız
Saçmaya buffer toz seçeneği mevcut ve süpersonic hız seçeneğe bağlı(tabiki v1,5 değerleri için)
Bu seçeneklere ekleyeceğiniz yada çıkaracağınız bilgiler varsa yazabilirseniz memnun olurum
1978 Eğirdir-Isparta

• Expert Üye
« Yanıtla #16 : 04 Eylül 2018, 11:12:33 »
Yaşar bey,

1. Hesabı yazdım. 6 numaranın altı subsonik fişekte avı düşürecek enerjiyi sağlamıyor
2. Eğer test edilirse, daha sıkı gurupman yaptığı gösterilirse avın kaçacağı boşluk olmayabilir
3. Barut, hangi barut? Her barutun her bir yük (payload) için subsonik fişek elde etmek için miktarı değişir. Krono ile test emeden söylemek biraz zor

Saygılar
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 04 Eylül 2018, 13:19:18 »
Sabri Bey, elimde MKE yazlık barut ve Özkursan ses fişeklerinden çıkan yeşil-kırmızı renk kare barut (adı aklıma gelmedi) var. Hesaplamalarınız ve emeğiniz için ayrıca teşekkür ederim.
1980-Antalya

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
« Yanıtla #18 : 04 Eylül 2018, 13:52:36 »
her barutun farklı yanma oranları mevcut şimdi elimde d20,206s, mke tip 1 , tip2 ve csb 1 mevcut, subsonic fişek yapmak için hangi baruttan kaç gram koymak gerek, 3 no 32 gr saçma da 150 ye yakın saçma çıkıor buna göre barut ne koymak gerek 3 no saçma çok mu kalın gelir yoksa delicilikte çok mu iyi randıman alırız gibi aklımda deli sorularvar :D , böyle bir fişeğin yoğun pattern vereceğini düşünüyorum , mehmet sabri beyin dediğine göre 40 metrelerde iş yaparsa bize kalan önlemeyi biraz fazla vermek oluyor, aklımda ki sorular netleşirse kafam yatarsa bir kaç avda denemek üzere fişek yapmaya başlamayı düşünüyorum ve sonuçları burdan aktarıcam inşllah
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
« Yanıtla #19 : 04 Eylül 2018, 13:54:14 »
yada eldeki farklı cins barutlardan 1 gram olmak üzere denemelik fişekler yaparak test ederek işin içinden çıkılabilir mi her hangi bir cihaz olmadan ?
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 04 Eylül 2018, 14:28:35 »
Maalesef krono cihazı olmadan namlu çıkış hızını bilemiyoruz, subsonik olup olmadığını söyleyemeyiz

Ancak yaz için 1,29 gram yeni MKE barutu (veya Tip-2),  1.28 Gram CSB 3,  1.00 gram D20 ile 32 gramlık sıkılarda subsonik sonuç elde ediyoruz. Test edilerek gösterilmiştir
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 04 Eylül 2018, 14:53:56 »
Selamlar
Lise zamanlarında dedemin 16 numara tek kurmasıyla avlanırdım .Bir gün eskimiş ve ağız kısmı yırtılmış olan bir 9 kutu sıkıyı kağıt ve para bantı ile tamir edip ( elimde fişek kapatma aletleri yoktu) 25 metre ileriye kutu kola tenekesi koyup ateş etmiştim ,normal olarak  tüfekten çok az ses çıkmıştır kola kutusunda tek bir delik açılmıştı.Ben de bunu farkedince geri kalan 9 kutu katı kesip içlerinden 6 tanesini çıkarıp kalan boşluğa 7 numara saçma koyup kağıt ile kapatıp bant ile yapıştırmıştım.Amacım sabah saatlerinde yakınımızdaki çiftliğin samanlığına gidip tellere konan sığırcıkları vurmaktı.Velhasıl gayet te güzel iş çıkarmış ve neredeyse her fişek ile bir kuş vurmuştum hem de çiftlikteki hayvanları ürkütmediğim için orda çalışanlar beni kovalamayı bırakmıştı😊
Üzerinden yaklaşık 25 sene geçti ama ben bugün yaptığımın subsonic fişek olduğunu yeni öğreniyorum 😊
Verdiğiniz bilgiler ve yaptığınız çalışmalar için çok teşekkür ediyorum.Çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz.

Tevfik Bey
Mehmet Bey

Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Yasin ALAN

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 04 Eylül 2018, 14:56:20 »
Telefondan yazdığım için imla hataları olmuş özür dilerim.

9 kutu değil :9 lu sıkı olacak( şavrettin)
Saygılarımla
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 04 Eylül 2018, 15:36:49 »
 Özkursan ses fişeklerinden çıkan yeşil-kırmızı renk kare barut AS cinsiymiş Sabri Bey.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 05 Eylül 2018, 19:55:40 »
Değerli Hocam ve Saygıdeğer Arkadaşlar.
Basitte olsa subsonik süpersonik denemesini şiddetli rüzgara rağmen bugün yaptım sonuçlar aşağıdaki gibi subsonik fişekte üst atma endişem vardı kısmende olsa gerçekleşti.
Fişeğe ve tüfeğe ait bilgiler(Barut miktarı hariç her şey aynı)
Barut:D20 süpersonik=1.55 gram subsonik=1.03 gram
Saçma:Heper metal 29 gram 6 numara kurşun şekilleri düzgün
Kovan:Cedit kapsül:cx2000
Tapa:xwad 41mm
Tüfek ve şok:Hatsan fieldhunter pompalı av tüfeği 66 cm namlu açılı bant arpacıklı 2 no şok(17.95 mm)
Mesafe:36.6 metre kısmende olsa destekli atış hedef daireler 5-20 ve 30 inç çapındaki dairelerdir.
subsonik hız:v1.5=935 fps süpersonik hız:v1.5=1364 fps
Yıldız kapama
Sonuç:subsonikler süpersoniklere göre daha toplu dağılım veriyor ve üst vuruyor.
Grupman kağıtlarındaki üst yarım ifadesi kağıdın üst yarısındaki daire dışı saçma sayısıdır.süpersonik atışında benden ve rüzgardan kaynaklı bir miktar sola savrulma oldu.
Saygılarımla...

deactivate my account

« Son Düzenleme: 05 Eylül 2018, 20:28:46 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Mahmut ÖZTÜZÜN, Erkan ÜNAL, Yaşar KÖKÇEN, Yağız KAYA