Gönderen Konu: YİVLİ AV TÜFEKLERİ  (Okunma sayısı 71209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abdulkadir DOĞRU

• Müdavim Üyemiz
  • GOOSE,DUCK,HUNTER . KODOBAY
Ynt: YİVLİ AV TÜFEKLERİ
« Yanıtla #25 : 23 Mayıs 2010, 21:09:37 »
   Ya bu nasıl arkadaşlar buda farklı bir marka model.

Raffaello ELİTE 12-66
SERTLER 12-66 SP 
Nikel Gravür-1 20-61
Özel 20-61 ÇİFTE
BRNO HZ 302 SP

Çevrimdışı Musa BALLI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 04 Aralık 2010, 22:20:06 »
    guzel makine imiş
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2014, 14:19:45 Gönderen: Musa BALLI »
Musa BALLI
1973-Antalya

Çevrimdışı Selim KARADAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 25 Haziran 2011, 20:42:50 »
sadık hocam o tüfeginin fiyatı ne kadarr
Selim KARADAŞ
1977 şanlıurfa

Çevrimdışı Pavel ARTUSKOV

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 27 Eylül 2011, 14:31:41 »
s a   abdulkadir kardeş o çok güzel bir modeldir. Tarihçesi   osmanlının almanlara yaptırdığı bir modeldir menşeesi 1917 dir bazılarıda süvari mavzeri demiştir.
Pavel ARTUSKOV
1980 TRABZON

Çevrimdışı Musa GÜNDÜZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 03 Kasım 2013, 12:57:51 »
ben bişey sorabilirmiyim tecrübeli abilerim ve arakadaşlarım şimdi bu CZ ZBROJOVKA CZ 455 STANDART 22 LR. bu av tufeği 22lr ve yiv set olduğundan yivli avtüfeği sınıfına giriyor büyük ihtimallile size sormak istediğim soru şu 5 yıllık harcı 3bin tl olan yivli avtüfeğinin sadece bulundurma ruhsatı alına biliniyormu 900tl   3bın tl vereceğime 900 tl razı olurum acıkcası eyer böyle birşey oluyorsa buyuk ihtimalile alıcamda... silahlarda bulundurma ruhsatı yazıyorda acaba yivli tufeklerdede varmı...
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2013, 13:01:11 Gönderen: Musa GÜNDÜZ »
1984 istanbul sultangazi

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 03 Kasım 2013, 13:55:41 »
Musa Bey. Yivli tüfekleri de tıpkı tabancalar gibi taşıma ve bulundurma olarak ruhsatlandırılıyorlar. Siz de istediğiniz yivli tüfeği bulundurma ruhsatı ile satın alabilirsiniz
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Musa GÜNDÜZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 03 Kasım 2013, 14:17:25 »
fehmi abi çok saol bilgilendirdiğin için zaman ayırıp okudunuz için çok teşekkurler bunu alıp koyde dağ taşa sıkmak için alıcam teşekkurler birde bişey sorucam fehmi abi mesela bunu arabanın bagajına koyup köye götüre bilirmiyim acaba sıkıntı olurmu...
1984 istanbul sultangazi

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 03 Kasım 2013, 16:21:42 »
Musa Kardeşim, bahsettiğin kullanım kanuni olarak ancak taşıma ruhsatı ile mümkün olur. Bulundurma ile buldurduğun ev ofis vs den dışarıya çıkartamazsın. Saçma sapan belirlenmiş taşıma ruhsatı bedellerinde değişiklik yapılması ve ücretlerin düşürülmesi için imza kampanyası düzenledik. Konu birçok devlet görevlisi ile görüşüldü. Şu an itibariyle herkes bize hak veriyor. Konu yakın zamanda Maliye Bakanlığına da iletilecek. Şu an itibariyle zaten yurtdışında 500 1000usd fiyatlı tüfekleri Türk Avcı ve atıcısına yaklaşık 6 7 katına satıyorlar. Bir de üstüne tüfeğin bedelinin bilmem kaç katı 5 yıllık taşıma ruhsat harcı alıyorlar. Umarım bu durum değişir.
  • Glock 19 Gen 5
1977-İZMİR

Çevrimdışı Musa GÜNDÜZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 04 Kasım 2013, 11:26:48 »
fehmi abi nediyelim artık böle şeyler muz cumhuriyeti ülkelerde olur genelde ama bizimde onlardan aşa kalır yanımız yok işlh sizin dediniz gibi olur en sonunda gidicem bi pcp tufel alıcam sinirimden..
1984 istanbul sultangazi

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 04 Kasım 2013, 11:30:15 »
Musa Kardeşim şu an bir yivli tüfeğim var ama bu ruhsat harçları düşürülse hemen gider bir 22 lik tüfek de ben alırım.
  • Glock 19 Gen 5
1977-İZMİR

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 21 Temmuz 2014, 15:12:47 »
benim de ustalara bir sorum olacak.

yivlide 22 kalibre tüfekler var, sanıyorum bazısına tabanca şarjörü takılıyor. bunların menzili ve etkisini tam bilemiyorum kullanan var mı?

bir de yivlide acemi için ikinci el cz olabilir uygun bir tercih midir?
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2014, 15:14:23 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 03 Kasım 2014, 13:52:52 »
benim merak ettiğim bir konu var. bazı ülkelerde savaş tüfekleri ordu envanterinden düşünce iç piyasaya veriliyor (depolama maliyeti yüzünden heralde)
ve bu ülkelerde vatandaş eski bolt action piyade tüfeklerini alıp modifiye ediyor çoğuna dürbün takıp keçi, karaca geyik avlıyorlar.

merak ettiğim konu 1930ların 40 ların teknolojisi ile insan öldürmek için tasarlanmış piyade tüfekleri.

2. dünya savaşını görmüş olanları heralde artık  laçka olmuştur da,  bunların depoda yatmışından  av tüfeği olur mu, yani bunlardan denge , ergonomi, hassasiyet gibi konularda verim alınabilir mi?  bu tüfekler aynı zamanda bir mızrak olarak düşünülmüş ucuna süngü takılıyor ve  fazla uzun.
amerikada , rusyada namnusu kısaltılanları da var ama yivli namnuyu kesmeyi sağlıklı bulmuyorum.. yakın muharebe de düşünülmüş ve yivli av tüfeklerinden daha sağlam. bunlar avantajları ama dezavantajları var mı?

bir çok yabancı ülkede bunlar kimsenin yüzüne bakmadığı on para etmez tüfekler. amerikada 250 dolara olduğunu biliyorum.

« Son Düzenleme: 03 Kasım 2014, 15:46:11 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 13 Aralık 2014, 19:01:32 »
benim merak ettiğim bir konu var. bazı ülkelerde savaş tüfekleri ordu envanterinden düşünce iç piyasaya veriliyor (depolama maliyeti yüzünden heralde)
ve bu ülkelerde vatandaş eski bolt action piyade tüfeklerini alıp modifiye ediyor çoğuna dürbün takıp keçi, karaca geyik avlıyorlar.

merak ettiğim konu 1930ların 40 ların teknolojisi ile insan öldürmek için tasarlanmış piyade tüfekleri.

2. dünya savaşını görmüş olanları heralde artık  laçka olmuştur da,  bunların depoda yatmışından  av tüfeği olur mu, yani bunlardan denge , ergonomi, hassasiyet gibi konularda verim alınabilir mi?  bu tüfekler aynı zamanda bir mızrak olarak düşünülmüş ucuna süngü takılıyor ve  fazla uzun.
amerikada , rusyada namnusu kısaltılanları da var ama yivli namnuyu kesmeyi sağlıklı bulmuyorum.. yakın muharebe de düşünülmüş ve yivli av tüfeklerinden daha sağlam. bunlar avantajları ama dezavantajları var mı?

bir çok yabancı ülkede bunlar kimsenin yüzüne bakmadığı on para etmez tüfekler. amerikada 250 dolara olduğunu biliyorum.

Bu tüfek benim özel ilgi alanım.Karabiner 98 Kurz dur bu tüfek.Mauserin bolt action tüfek tarihine adını altın harflerle kazıdığı iki tüfekten biri.Dürbünle etkili menzili 1000 metredir.Emin olun temiz bir tanesini bulabilirseniz piyasadaki tüfeklerin neredeyse hepsiyle kafa kafaya atışlar yapabilirsiniz.
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 16 Aralık 2014, 14:23:09 »
forumun birinde 90 yılı aşan tüfeklerdeki  metal yorgunluğu yüzünden atıcının elinde patladığı ve ağzını yüzünü dağıttığı gibi olaylar okudum.
yaralanmalara yol açıyormuş. çok sakat. bulunsa bile  1940lardan aşağı inmemek lazım.

yiv konusunu mühendislerin işerken fark ettiklerini okumuştum bir makalede. adam çişinin döne döne gittiğini görmüş ve o anda jeton düşmüş.  ;D
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2014, 14:26:22 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 22 Mart 2015, 19:27:58 »

Özellikle II. Dünya Savaşı sırasında üretilen tüfekler hızlıca üretilmeye müsait şekilde üretilmişlerdir. Onlarda amaç fazla sayıda üretim idi dikkat vs. değildi. Almanyada Mauser M98/K98 ingiltere Lee Enfield Ruslar Mossin Nagant 1891 modellerinin içinden üretilen yüksek doğruluk oranına sahip olanları seçerek üzerine küçük bir dürbün ekleyip Sniper Rifle olarak kullanırlardı. ABD Springfieldler içinden seçim yapıp bir de az sayıda Winchester M70'i kullandı. Japonlar ise Type 97'yi türettiler.
Zamanımızda Mauserlerin oldukça iyi durumda ve ateş edilebilir vaziyette olmalarının nedenleri başlıca üretildikleri çeliğin kalitesi. Artık Alman döküm ustalığından dolayı 1800'lere ait tüfeklerden çok daha iyi alaşımlar ve döküm ustalığı ile üretildiklerinden tabiki çok daha dayanaıklı olmuşlar ancak ozamanlarda çok da bilinmeyen ve gelecek yıllarda keşfedilecek olan ''Over Bore'' kavramı. 7.92mm çapındaki mermi ile kovan hacminin oranı oldukça düşük namlu yüklenmesi oranı sağlayarak namluların çok daha fazla atışa dayanabilmesine neden olmakta.
Sorunuza gelince gerek mermi çapı gerekse tüfeğin üretilme biçimi ve ayrıca eskiliğinden dolayı yaptığınız durumda ondan hatta 400-500m atışları da beklememniz lazım evet atış yaparsınız ancak 2-10MOA grupman ile atış yapabileceğinizi düşünüyorum. Tüfeğe göre ciddi değişiklikler olacaktır. Aslında av tüfeği olarak hele domuz avınca iyi iş göreceğini var sayabiliriz ancak ben alsam ancak antika niyetine evde tutarım başka iş yapmam...
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Çevrimdışı Sinan TURAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 23 Temmuz 2015, 15:43:54 »
Herkese iyi forumlar bu yıl içinde bazı tüfek firmalarının yerli yivli av tüfeğine yatırım yapacaklarını duydum acaba ilgisi bilgisi olan var mı bu konuda yıl sonunda yerli bir yivlimiz olur mu acaba
1986 istanbul

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 25 Temmuz 2015, 17:51:51 »
Yatırım yapabilirler ancak izin alabilseler dahil ¨Dış piyasaya satma¨koşulu ile izin verirler. Zamanında Safir Arms firmayı Amerikaya taşıyarak bişeyler yapmaya çalıştı ama başarılı olamadı galiba... Bir zamanlar MKEK'da HK G3'ün yarı otomatik sivil versiyonunu yapmıştı ihraç edecekti de n'oldu akıbeti bilmiyorum...
Özet olarak değerlendirirsek zaten baştakiler yivli tüfeğe karşı bir soğuklukları ve korkuları var sanıyorlar ki eline yivli tüfeği alan 5km'den birini vuracakmış! durum böyle oldukça ister yerli üretim olsun ister yabancı üretim olsun yivli tüfek piasası hep özgür ülkelerin 3-5 katı olmaya devam edecektir...(Blaser R8 Luxus .300 Win Mag ortalama fiyatı 5500-6000$ iken Türkiye fiyatı 14000€'dan işlem görüyor ve tek suçlusu da permi hakkı falan değil giriş vergileri de can sıkıcı ve hiç bir şekilde de geri çekecekleri yok bunu ancak yapılabilecek iş var ise birşekilde yivli av tüfeğini av tüfeği statüsüne yargı eliyle sokma şansımız olursa bu iş yapılabilir ama bu iş gerçekleşirse dahil ithalat izni vermeyebilirler. Sadece 3500TL gibi bir harçtan kurtulabilinir)..
  • Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Çevrimdışı Sinan TURAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 25 Temmuz 2015, 22:15:53 »
Çok yazık ,bu güvensizliğin bir mantığı  yok, yivsiz av tüfeği birçok kimsede var ama kaç kişi birbirini bu tüfeklerle vuruyor ki ? Su an satışta olsa dahi farklı bir durumun söz konusu olabileceğini zannetmiyorum. Anlaşılan bayağı bekleyeceğiz ...
1986 istanbul

Çevrimdışı Burhan ÖZEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 08 Kasım 2015, 19:52:15 »
herkeze mrblarr arkadaşlarr buda bizden olsun dedik saygılar efem....

1986 BAYBURT

Çevrimdışı Burhan ÖZEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 08 Kasım 2015, 19:56:58 »

1986 BAYBURT

Çevrimdışı Umut SAYIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 03 Aralık 2015, 11:33:59 »
Merhabalar;

abilerim yivli tüfek konusunda merakımı giderecek merciyi sadece burada bulacağımı düşünüyorum.

sizler bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinicem.

bu işin ana prosüdürleri nelerdir ?

1986 İSTANBUL