Gönderen Konu: KAYNAK PROBLEMİ  (Okunma sayısı 5094 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
KAYNAK PROBLEMİ
« : 17 Şubat 2018, 22:28:54 »
Bir süredir sormak istediğim bir konuydu bu.
Kendi ölçülerime uygun dipçiği olan tüfekle av yapmama rağmen avda 2. ve 3. atışlarda kaynak genelde bozuluyor. İstem dışı olan bir durum. Hatta, ördeklerle yakın pozisyona girince o anki heyecanla yanağı dipçiğe dayamadan atış yaptığım bile oldu :)
Normalde, İlk atışlarda sorun yok ama peşinden gelen atışlarda genelde bu sıkıntıyı yaşıyorum ve halen daha aşamadım. Avı %90 ilk atışta alıyorum veya almam gerekiyor. Eğer alamazsam vurulacak pozisyonda olsa bile iki ve üçüncü atışlar %99 karavana..
Bunu nasıl çözebilirim ne tür bir antrenman gerekir ? Atıcılık konusunda tecrübe sahibi olanların fikirlerini bekliyorum.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Şevki MİRZA, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
Ynt: KAYNAK PROBLEMİ
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2018, 22:29:54 »
Kendi ölçülerime uygun dipçiği olan tüfekle av yapmama rağmen avda 2. ve 3. atışlarda kaynak genelde bozuluyor. İstem dışı olan bir durum. Hatta, ördeklerle yakın pozisyona girince o anki heyecanla yanağı dipçiğe dayamadan atış yaptığım bile oldu :)
Normalde, İlk atışlarda sorun yok ama peşinden gelen atışlarda genelde bu sıkıntıyı yaşıyorum ve halen daha aşamadım. Avı %90 ilk atışta alıyorum veya almam gerekiyor. Eğer alamazsam vurulacak pozisyonda olsa bile iki ve üçüncü atışlar %99 karavana..
Bunu nasıl çözebilirim ne tür bir antrenman gerekir ? Atıcılık konusunda tecrübe sahibi olanların fikirlerini bekliyorum.

Ben tarif edeyim ozaman  >:D
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2018, 22:30:31 »
Ben tarif edeyim ozaman  >:D
Ustamsın  :D Buyur dinliyorum  :D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2018, 22:38:34 »
Hacı bence bu heyecanla alakalı  durum.  Sana uymasa tüfek zaten ilk atışta karavana çeker diğerlerinde alırsın.

Ördek üzerime akın etti o kadar temiz vuruşlar yaptım ki ilk 2 de mesafeli olmalarına rağmen , ama 3. atış daha yakın olmasına rağmen karavana çektim

Bence bunun sebebi heyecan
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Necdet GÜNEY, Emrah AKDENİZ, Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2018, 22:43:59 »
Hacı bence bu heyecanla alakalı  durum.  Sana uymasa tüfek zaten ilk atışta karavana çeker diğerlerinde alırsın.

Ördek üzerime akın etti o kadar temiz vuruşlar yaptım ki ilk 2 de mesafeli olmalarına rağmen , ama 3. atış daha yakın olmasına rağmen karavana çektim

Bence bunun sebebi heyecan
Ördekte sadece yeşilbaş bana heyecan yaptırıyor. 17 tane yeşilbaşı 25-30 metre tepemde görünce elim ayağım dolaştı sanki ilk defa tufek atıyor muşum gibi  :D Bazen duble vuruş da yapıyorum ama bu dediğim olayı genelde yaşıyorum. Tufeği sıkı tutma alışkanlığı yok belki ondan, belki de farkında olmadan ilk atıştan sonra kafayı hafif kaldırıp vuruldu mu diye bakma isteği.. Bilemiyorum ama çözmem lazım bu işi..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Şevki MİRZA, Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2018, 22:52:58 »
Ördekte sadece yeşilbaş bana heyecan yaptırıyor. 17 tane yeşilbaşı 25-30 metre tepemde görünce elim ayağım dolaştı sanki ilk defa tufek atıyor muşum gibi  :D Bazen duble vuruş da yapıyorum ama bu dediğim olayı genelde yaşıyorum. Tufeği sıkı tutma alışkanlığı yok belki ondan, belki de farkında olmadan ilk atıştan sonra kafayı hafif kaldırıp vuruldu mu diye bakma isteği.. Bilemiyorum ama çözmem lazım bu işi..

Gerçekten hacı heyecan elin ayağın dolaşıyor ... 4 Sene önce parlama avında 15 tane yeşil dere içinden kalktı . Hayvan kendını zor kaldırıyor. Aha dubleyi yaptım dedim
 Tan tan tık yok 15 yeşil çıktı gitti  :o :o :o

Oturdum yığıldım kaldım  :o :o
Bide baktım 2 si dönmüş geliyor . Oturdum
Mesafeyi söylemeyim hindi şokuyla 3 şok takılı
1 er metre önlerine atarak aldım 2 kuşuda..

sadiselik dikkat kaybı bence olayı bitiriyor bence

25 Yeşil demek insanın dili tutulur
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Necdet GÜNEY, Hüseyin ÜNLÜ

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2018, 23:06:53 »
Emrah Bey ben usta bir atıcı değilim çırak dahi sayılmam ama benim nacizane fikrim heyecandan öte kafanızı kaldırıp ava bakıyor olabilirsiniz ilk atıştan sonra.Heyecan illaki olacak zaten o zaman o dağ tepe gezilmez soğukta afedersin biyerlerimiz donmaz :)Siz kamera kullanıyorsunuz namluya takıp kendinizi çekin bence sizinde dediğiniz gibi hafifte olsa başınızı kaldırıyormusunuz hem görmüş olursunuz saygılar
1988-Denizli

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2018, 23:22:31 »
Emrah usta ;  dipcik  kundak sana uygunsa   yani uygun   fişek mesafe   önleme işini çözdün se ki  zaten  iyisin  o konuda  geriye  heyecani yenmek kalıyor   bazen Avda  vurulmasi %100 luk   pozisyonları kacirdigimi  çok bilirim☺
 Ben  ördek fırladıgi  zaman öyle  dipcigi yanagima oturup kaynak falan hiç ugrasmadim   tabi bikaç saniye  zamanım varsa  hedefe  kilitlenip  attığım oldu
Ördek fırladıgı zaman  tüfeğin üzerinden  bandı silme  yapıp arpacigi mesafeye göre kuşun  üzerine  alıyorum  beklemeden  Tetik çekiyorum  mesafeye  göre önleme artıyor  sadece   
 ördek   bazen  parlamada bir metre ayak dibimden firliyor  heyecan  yapmadan bekleyip atmak  kesin sonuç  bu sene    parlamada herzamanki banko yerlerimden birine  yaklastim  baktım ağaç dibinde ördek dalga  yapıyor  yaklaştim mesafe  bir metre var yok  kafası ağacın altında  bişeylerle ugrasiyor 5  10 saniye  sonra  fark edip fırladı  Irmağı karşıya geçmeden vurdum   agactan atma sansi yoktu yani en fazla  5 metre  32 gr Züber 4 no  ile arkadaş parçalandı yenmez o dedi  ama  ben tetiği çektiğim de ördek tam boyundan  kesildi  vücutta  tek saçma yoktu 
 Yaklaşık 4 yada  5 yıl önce  ördek avindayim  bek yapıyoruz arkadaşımda eski üzümlü kopp çifte  var  yüksek  bant  12  kalibre   arkadasim  kısa  biri 1.65 var yok tüfeğinin dipcigide  baya bi kısa   kendine  göre ayarlatmış dedim  çifte ile  hiç atmadim  gelen kuşa senin  tüfekle  atayım  iki verdi   benim  tufekte   onda   Ördekler  inişe  geçti seçtiğim ikisini iki atışta  aldım   ama dipcik kısa  atmak için eğildim büküldum  o benim  tüfekle  manke çekti  burda  ben iyi aticiyim demiyorum kesinlikle    değilimde
     kola kutuların(teneke) içine az Kum koyun arkasınız   yatay dikey fırlatsın  hava  vurun peşpeşe ikili üçlü de atabilir
heyecanı yenip  biraz da  özgüven  olunca  olay tamam  psikoloji önemli ☺rasgele
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2018, 00:19:04 Gönderen: Hüseyin İŞCEN »
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Aydın NALIN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2018, 02:24:33 »
Bende de tam tersi oluyor, ilk atışımı genelde düzgün yapamam ama 2. ve 3. atışımı çok güzel yaparım, ilk atışta kaçırdıysam diğer atışlarımda %90 alırım. Hatta şöyle söyleyeyim ilk atışta vuramadıysam 2. ve 3. atışta tek kurşun atsam vuracakmışım gibi bir hisle atarım, o derece yani
Sizin durum bence konsantrasyonla alakalı olabilir, avın kaçması endişesiyle konsantrasyonunuz kayboluyor olabilir
1980-Antalya

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #9 : 18 Şubat 2018, 10:00:42 »
Avda, yeşilbaş harici kolay kolay heyecan yapmam. Hüseyin usta parlama avından bahsetmiş, daha bu sezon 20 metre önümden kalkan yeşili 3 fişekle el sallayıp gönderdim. Ama daha çok geçitte oluyor bu dediğim olay. İlk atış geçince diğer atışlarda nasıl nışan aldığımı fark etmiyorum bile. Heyecan değil bu.
Sakin atış yaptığım halde ne pozisyonlar kaçırdım. Banko 3 te 3 yapılabilecek durumlarda ya 1 kuş elime geçti ya da hep karavana çektim..
Aydın Bey'in dediği gibi avın kaçma endişesi olabilir, av vurma hırsım yok aslında ama anlık bir durumdur belki. Bunu da değerlendireceğim.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2018, 10:04:23 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Murat YEŞİLYURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 18 Şubat 2018, 10:55:40 »
Bende  2.ve  3. atışı kafayı hafif kaldırıp yaptığım çok oluyor.Sebebi ise iki göz açık attığım için kaynağa ihtiyaç kalmadığı psikolojisine düşüyorum sanırsam.Ayrıca tüfeği ister istemez gevşetiyorum.Heyecan konusunda ise bence heyecan yapmak iyidir.
  • ÖZKANLAR FX015-66 cm
  • AKDAŞ AK 212-71cm
1981- Samsun/Tokat

Çevrimdışı Mustafa ÇALIŞKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 18 Şubat 2018, 11:27:43 »
Emrah bey yanliz degilsiniz bendede ayni problem var ilk atista vuramazsam av gidiyor arkasindan kaç fisek atarsam atayim olmuyor heyecanla alakalı  birsey onu biliyoruzda çözümünü  bulamadık.Temiz bi tek kirma taşısak  olacak sanki ;D ;D ;D
  • Baikal izh 43e1c
  • Akdaş212w
  • Dağdelen otomatik
Mustafa ÇALIŞKAN
1982 KONYA

Çevrimdışı M.Burak METİLLİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 18 Şubat 2018, 11:35:17 »
Ilk atistan sonra av dustu mu dusmedi mi diye bakarken konsantrasyon kaybi oluyor ustune birde avi takip birakildigi icin cift goz vs ile takip zaten av kacmis oluyor. Bu bence genelin bir sorunu Emrah bey yalniz degilsiniz. Sanirim birazda psikolojik birkac kere vuramadiktan sonra vuramam zaten denilip atis yapiliyor.
Mehmet Burak METİLLİ
1985 / SERİK / KOCAELİ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #13 : 18 Şubat 2018, 11:42:27 »
Tek kırma olayı iyi fikir  :D
Burak Bey, birkaç kez av vuramamak ne demek karavanacılıkta rakibim az bulunur 8)
Ben de sorunu bu şekilde düşünüyorum, çift göz açık atış yapıp ilk atıştan sonra avı takip ettiğim için oluyor büyük ihtimalle.
Bunu unutup kaynağı bozmadan atışlara devam etmek lazım, onu da bir şekilde başarmak lazım :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: M.Burak METİLLİ

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 18 Şubat 2018, 11:57:33 »
Emrah bey özellikle yarı otomatik tüfeklerde ağırlık, denge, balans, dizayn farklılıkları olduğu için dipçik size uygun olsa dahi tüfekle bir uyuşmazlık söz konusu olabiliyor. Tabi bu duruma ilave olarak sizin o an üzerinizdeki kıyafetten tutunda psikolojik durumunuza kadar herşey birer etken. Bir de şöyle düşünmek lâzım Allah herşeye bir nizam veriyor eksiğimizin olması gerekiyordur. Sonuçta biz canlıları avlıyoruz. Bazılarının yaşaması bazılarının avlanması gerekiyordur.
Ancak bizde bu aşk olduğu sürece elbetteki en iyisini aramaya yada en iyisini yapmaya çalışmaya devam edicez. Sağlıcakla kalın rastgele.
1983 Akhisar

The following users thanked this post: Necdet GÜNEY, Emrah AKDENİZ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #15 : 18 Şubat 2018, 12:13:15 »
Emrah bey özellikle yarı otomatik tüfeklerde ağırlık, denge, balans, dizayn farklılıkları olduğu için dipçik size uygun olsa dahi tüfekle bir uyuşmazlık söz konusu olabiliyor. Tabi bu duruma ilave olarak sizin o an üzerinizdeki kıyafetten tutunda psikolojik durumunuza kadar herşey birer etken. Bir de şöyle düşünmek lâzım Allah herşeye bir nizam veriyor eksiğimizin olması gerekiyordur. Sonuçta biz canlıları avlıyoruz. Bazılarının yaşaması bazılarının avlanması gerekiyordur.
Ancak bizde bu aşk olduğu sürece elbetteki en iyisini aramaya yada en iyisini yapmaya çalışmaya devam edicez. Sağlıcakla kalın rastgele.
Nasipten ötesi yok, haklısınız :) Teşekkürler
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı M.Burak METİLLİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 18 Şubat 2018, 14:14:27 »
Tek kırma olayı iyi fikir  :D
Burak Bey, birkaç kez av vuramamak ne demek karavanacılıkta rakibim az bulunur 8)
Ben de sorunu bu şekilde düşünüyorum, çift göz açık atış yapıp ilk atıştan sonra avı takip ettiğim için oluyor büyük ihtimalle.
Bunu unutup kaynağı bozmadan atışlara devam etmek lazım, onu da bir şekilde başarmak lazım :)
Emrah bey tek kirmayi bildircinda denemistim tufegi kirma seviyesine geldim nerdeyse yari yariya karavana olunca tek kirmaya tovbe ettim. :) :)
Mehmet Burak METİLLİ
1985 / SERİK / KOCAELİ

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 18 Şubat 2018, 17:42:12 »
Avcılığa tek kırma ile başlamıştık. (o zaman "tüfeği kırma" gibi bir lüksümüz olmadığından mecburen devam ettik) Acemiliği atlatınca vuruş yüzdesi 70-80'lere çıkmıştı. Yani 10 fişekten 7-8'i . Daha sonra çifteye geçince 2. fişeğin verdiği güven nedeniyle bir düşüş yaşadık. Fakat tüfeğe alışıp uygun fişekleri de tespit edince oran yeniden yükselmeye başladı. Son yıllarda da yaştan ve av kısıtlılığı nedeniyle daha az fişek yakmaktan olsa gerek tekrar bir düşüş yaşıyoruz.
 İkinci ve üçüncü atışlarda benim yaşadığım kaynak bozulması yüksek gramajlı fişeklerde ve dar iç çaplı tüfeklerde olmuştu. Amatör trap atışlarında arkadaşların kullandığı beretta a400 xplor kickoff ve Browning maxus tüfekelerini denedim, benim tüfeklerime göre 2.atışlarda daha stabil kalıyordu.
 Emrah kardeş, senin becerikli biri olduğunu önceki paylaşımlarından bildiğim için şöyle bir önerim olacak, biraz kafa yorup tüfeğine yerli bir kickoff uydurablirsen faydası olur diye düşünüyorum. Rastgele..
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2018, 21:08:51 Gönderen: Zülküf ÖZDUMAN »
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 18 Şubat 2018, 17:50:59 »
Tamamen psikolojik bir sorun.genelde ilk atıslarda kusu vurmaya alistiginiz icin 2. Ve 3. Atislarda duzenli atamiyosunuz muhtemelen.psikolojiniz kusun dususune gore ayarlarsaniz daha verimli olur
Ali TATAR
1985 Antalya

Çevrimdışı Cihat KESKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 18 Şubat 2018, 20:40:20 »
Uçar avı vurmaya başladığım ilk iki yıl ikinci fişekte tek kuş bile vurmadım tabi 14 15 yaşlarımdan bahsediyorum yaşlı bir avcı değilim, genelde çulluk avı ve refleks atışlarıydı daha sonra bu olay düzeldi o zamanlar çifte kullanıyordum babamın yanında ikinci tüfeğiyle av yapardım daha sonra kendi tüfeğimi alınca kesin vururm dediğim kuşlarda düşcek diye kafamı kundaktan ayırdığım için değimi yerinde kabak gibi kuşlara 3 fişek atıp kaçırıyorum sonra şaşırıp kalıyorum sizinkide bu sebepten olabilir havaya boş kovan atıp 2 3 kere atma antrenmanı da en sevdiğim antrenman tavsiye ederim
  • Sarsilmaz- magic
  • Gecado- çifte/16 Huğlu-çifte/12
  • Sarsılmaz kobra/ pump action
  • Pointer/Barut
  • Pointer/Ateş
  • Setter/Prens
1997 - Fatsa

Çevrimdışı Mustafa GÜRKAN 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 18 Şubat 2018, 20:53:22 »
2. ve 3. atışta kaçırma bir çok avcının problemi aslında. Bazları bu sorunun farkına varır bazıları ise avı bırakana kadar böyle bir sıkıntının farkına bile varmaz...

Bu alışkanlık küçük bir çocukken ben de vardı. Bu atış hatası, düşmeyen avı göz ile takip etme içgüdüsünden kaynaklanıyor.  Aslında takip komutunu göze beyin veriyor. Hedefteki her ne ise beyin onu takip etmeye programlı. Bu sıkıntısı olan tüm arkadaşlara bu konuda bir tüyo verebilirim. ;)

Ailem eski kuşaklardan beri hep avcı idi. Dedem kuşçu, Amcam geyik-ayı avcısı idi . (Amcam Türkiye' nin her yerinde 1980 e kadar avlanmış. 1980 de vefat etti o yıllarda avcılık kayda tabi değilmiş canavar dedikleri yırtıcılar "kurt-ayı-pars" musallat olduğunda amcamı çağırırlarmış )

Babam ise ağırlıklı kuşçu, kısmen domuz  avcısı idi. İlk Babamdan öğrenmiştim bu refleksi. Yanak hiçbir zaman kundaktan ayrılmaz derdi. (2.atışta av 30 metreden fazla uzaklaşmamış sa)

Av düşse de kaçsa da tüfeği yanaktan ayırmamayı babamdan öğrendim. Deneyin, farkı görün. Hedef 30-40 metreden fazla açmamış sa  yanağınız kundakta ise avı mutlaka alacaksınız... ^-^

Yanağınızı kundaktan ayırmayın.... >:D
  • FABARM XLR 71 cm
  • HUĞLU 103CE 71 cm
  • English Pointer
1973 - İzmir

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, M.Burak METİLLİ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #21 : 18 Şubat 2018, 21:10:43 »
Hepsini not ediyorum. Teşekkürler  O0
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 18 Şubat 2018, 21:48:15 »
Emrah Bey yeşili görünce benim de elim ayağım birbirine karışıyor. Ben bir kaç ördek varsa önce dişiye atarsam attıklarını vuruyorum genelde önce yeşile atipta vuramaz sam, hiç birini vuramiyorum. Bence aticiligina güvendiğim birinden atış yaparken sizi gözlemlemesini isteyin. Ha tam olarak duzelmiyor, heyecanla yine aynı hatayı yapıyoruz.
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #23 : 18 Şubat 2018, 22:55:12 »
Emrah Bey merhaba.
Benim bu konuda bildiklerim biraz farklı. İzahını yaparken had aşımı olursa usta atıcılarımızdan peşinen özür dileyerek başlayayım.
İlk olarak heyecanlanma konusunu es geçiyorum. Uzunca bir süre ve sıklıkla ava giden bir avcı heyecandan dolayı iyi atış yapamamaktan ziyade heyecanla iyi atış yapar. (Tabiki genel geçer değildir kişiye göre farklılıklar gösterir.)
Kaynak bozulması diye tanımladığınız durum ise sanırım ki teknik bir konu. Av tüfeklerini genellikle her yüzlemede tek atış olarak kullanmak doğru olanıdır.
Yani bir kere yüzleyip iki veya üç atış yapmak av tüfeklerinin kullanılışı açısından doğru olmayabilir. İstisnai durumları belirteceğim.
Bir trap atıcısı tüfeği yüzledikten sonra nişan hattını bozmadan (birinci atışta hedef vurulamadı ise) iki atış yapar. Ancak onun hedefi ilk atıştaki istikameti koruyan ve namlu ucu ile hiç kesintiye uğramadan takip edilebilen bir hedeftir. En önemlisi alternatifi olmayan tek hedeftir.
Bir skeet atıcısı ise sağ ve sol kulelerden aynı anda çıkan hedeflere sıra ile ve her defasında yeniden nişan hattı kurarak atış yapar. İlk hedefe atış yaptıktan sonra ikinci hedefe nişan hattını yenilemeden atış yaparsa vuramaz. (Her zaman mı? Hayır. Elbette nadiren vurduğu da olur.)
Şimdi canlı hedef üzerinde konuşabiliriz sanırım.
Eğer avınız bir tek bıldırcın veya bir tek keklik veya ne ise aynı trap atıcısı gibi hedefi takip ederek iki atış yapabilirsiniz ve ikinci atışta da vurma şansınız vardır.
Ama iki ayrı hedef ise (Bir birine açılı iki bıldırcın veya keklik gibi) birinci hedefi vurduğunuz nişan hattı ile ikinci hedefe yönelmeniz büyük olasılıkla başarısız atış yapmanızı sağlar. Çünkü anlık sürede ters swing hareketi yapmış olursunuz ki oldukça zor bir iştir. (Böyle bir durumda da hedefin vurulduğu görülebilir ancak sınırlıdır.)
Eğer her değişik hedef için yeniden nişan hattı oluşturursanız peş peşe üç başarılı atış da yapabilirsiniz.
Aynı nişan hattı ile iki yada üç atış yapılabilecek bir istisnai durum daha var. Tahtalı gibi yüksek geçit yapan avlarda tüfek boy çizgisi avcıya dik olarak nişan alındığı için, avcının kafasının tüfekten ayrılarak daha geriye gidebilme şansı çok zayıftır. Bu tür avlarda eğer avcı belden esneyerek geriye doğru yay çizip (Tüfeği, kolları yada kafayı sabit tutarak) atış yapıyorsa tek nişan hattı ile iki ya da daha fazla hedefe iki yada daha fazla başarılı atış yapabilir.
Kıymetli ustalarımızdan tekrar özür diliyorum.
İyi akşamlar efendim.

• Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Emrah AKDENİZ, M.Burak METİLLİ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #24 : 18 Şubat 2018, 23:13:50 »
@Fatih YAZICI Hocam anlatmak istediğiniz şeyi anladım. Benim için faydalı bir yorum oldu, çok teşekkürler.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Fatih YAZICI