Gönderen Konu: Fabarm xlr5 composit 66 namlu tüfeğim için ördek avında yardım.  (Okunma sayısı 6092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yüksel TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba arkadaşlar fabarm xlr5 composit 66 namlu av tüfeğimle keklik avında 32gr hava soğuyunca 34 gr 6 numara 4 nolu şok ve mirage fişek ile çok güzel avlar yaptım gayet memnundum

Fakat ördek avında istediğim performansı bulamadım hatta sıkıntı boyutuna ulaşmış durumda bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz  grupman atışlarımda 3 şok güzel olduğu için o nu kullanıyorum mühre ile av yapıyoruz ama yinede ördekler çok yaklaşmıyor grupman ve penetrasyonda sorun yaşadığımı düşünüyorum herkese kazasız belasız bereketli avlar diliyorum.
Kullandığım şok=3.    hava sıcaklığı 0 ile 5° civarı Fişek=34gr  4numara mirage veya 34gr jk6 mirage
  • Fabarm xlr composite
1979 MALATYA

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
YAF. 36 gr. no 7.-6-5 kullana bilirsiniz. bronz renk kutu ve kovan da bronz olanı tavsıyemdir.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
34 gram 5 numara ya da 6 numara kullanın.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı İlker ISILA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Bu doğa bizim değil dedelerimizden ödünç aldık.
YAF. 36 gr. no 7.-6-5 kullana bilirsiniz. bronz renk kutu ve kovan da bronz olanı tavsıyemdir.

Gökhan kardeşim bende 32 gr fişeklerden performans alamadım.34 Gr da problemim yok.Keklik ve Tavşan sezonunda 32 gr Rc,Bp,Jet,Zuber,Sterling hiçbir işe yaramadı.Yaz ayında 34 gr kullanmak zorunda kaldım. Yaf marka fişeklerin 32 Gr olanı hakkında bilgin varmı acaba.
  • Fabarm H38 Lion
1976-(Ankara)

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bende iki sezondur deniyorum fişekleri fabarmla bulamadım malesef günü gününe saati saatne uymuyo tüfeğin. Bulursanız bir fişek Bende denemek isterim
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

The following users thanked this post: Ayhan TAŞDEMİR

Çevrimdışı Mustafa GÜRKAN 35

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Yaz - Sonbahar Avları (Üveyik, Keklik) avlarında

Mirage 32 gr 6-7-8 (Bulabilirsen Glovpatron-imperial aynı numaralar)

Sonbahar - Kış
Mirage 34-36 gr 4-5-6  BP Long Range 4-5 Winchester Superspeed 36-40 gr 4-5 

(Bulabilirsen Glovpatron-imperial aynı numaralar)
fişeklerden verim aldım

Üveyiğin son günlerinde 40-50 metrelerde Mirage 32 gr 6-7 ile oldukça güzel avlarım oldu

Benim Fabarm 71 cm ve tüfek RC ve Lambro fişekleri sevmedi mesela.Bir de bior tapa hiç kullanmam.

Senin tüfeğin ördek avı için namlu biraz kısa gibi  ;)

Ama yakın mesafe mühre parlama yapabilirsin uzak mesafeli atışlar için ya yedek namlu 76 cm- Yada yeni tüfek  >:D
Sevgiler/Saygılar
  • FABARM XLR 71 cm
  • HUĞLU 103CE 71 cm
  • English Pointer
1973 - İzmir

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
Gökhan kardeşim bende 32 gr fişeklerden performans alamadım.34 Gr da problemim yok.Keklik ve Tavşan sezonunda 32 gr Rc,Bp,Jet,Zuber,Sterling hiçbir işe yaramadı.Yaz ayında 34 gr kullanmak zorunda kaldım. Yaf marka fişeklerin 32 Gr olanı hakkında bilgin varmı acaba.
Abi ben 32 yaf kece kullanıyorum culluk ve ördek avı sabah bekin de. gerisi hep yaf 36. gr. memnunum her ikisinden de.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı İlker ISILA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Bu doğa bizim değil dedelerimizden ödünç aldık.
Cevabın için Teşekkür ederim.
  • Fabarm H38 Lion
1976-(Ankara)

The following users thanked this post: Gökhan KAN

Çevrimdışı Ümit DOLU

• AvlakForum Üye
  • *
Benim tüfeğim de 66 namlu. Ördek avı yapmıyorum ama keklik sezonunda en iyi sonuçları bp f2 34 gram 6 no ile aldım. 3 no choke kullanıyordum.
Selamlar.
  • Fabarm L4S Grey Hunter 66 cm
  • Benelli supernova 61 cm
Ümit DOLU
1980 ANKARA

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
Merhaba arkadaşlar fabarm xlr5 composit 66 namlu av tüfeğimle keklik avında 32gr hava soğuyunca 34 gr 6 numara 4 nolu şok ve mirage fişek ile çok güzel avlar yaptım gayet memnundum

Fakat ördek avında istediğim performansı bulamadım hatta sıkıntı boyutuna ulaşmış durumda bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz  grupman atışlarımda 3 şok güzel olduğu için o nu kullanıyorum mühre ile av yapıyoruz ama yinede ördekler çok yaklaşmıyor grupman ve penetrasyonda sorun yaşadığımı düşünüyorum herkese kazasız belasız bereketli avlar diliyorum.
Kullandığım şok=3.    hava sıcaklığı 0 ile 5° civarı Fişek=34gr  4numara mirage veya 34gr jk6 mirage
Mühre dizilimi, Rüzgar, güneş yer seçimi, düdük, kamujlaj düzenlemesi sorunu çözebilir. Ördekleri daha fazla yaklaştırın. İşin en önemli sırrı ördeğin olmak istediği yerde olun. Rast gele.
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
bence önce tüfeğin doğrulama atışını yapın. Bir çoğunda sol üst vurma oluyor fabarmda
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Yüksel TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Murat bey sol üst vuruyor deyince benimde çok olmasada sol alt vuruyor gibi geldi ama tüfeğe kabahat veremedim Avrupa tüfekler adamlar yapmıştır diye düşündüm
  • Fabarm xlr composite
1979 MALATYA

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Murat bey sol üst vuruyor deyince benimde çok olmasada sol alt vuruyor gibi geldi ama tüfeğe kabahat veremedim Avrupa tüfekler adamlar yapmıştır diye düşündüm
bende öyle düşünüyordum ama kazın ayağı öyle değilmiş malesef 😀 siz bir deneyin derim.
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Hüseyin GÜNGÖR 58

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
  • Fabarm XLR 5 oiled (67 cm)
  • Vursan 92a (71 & 61 cm)
  • Huğlu 103 FE (71 cm)
1986 Sivas

Çevrimdışı Hüseyin GÜNGÖR 58

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Herkese merhaba foruma yeni üye oldum fabarm xlr 5 oiled 66 namlu tüfeğimi yeni aldım. Sezonun kapanış haftası ırmakta parlama avındaki görüntüleri yükledim. Yüksel beyin yazısını görünce paylaşım yapmak istedim, umarım faydalı olur.
Kullandığım fişek YAF 32 gram 3 no ve 3 no şokla parlamada tek atışta iki yeşil baş düştü ancak hayvanlar yaralıydı hatta bir tanesi uçtu gitti av dönüşü ırmakta yaralı halde buldum kuyruk kısmına saçmalar gelmiş delik deşik olmuş. Mesafe yakın olduğu için sanırım, fişekle de ilgili olabilir???
Üçüncü vurduğum yeşil yaklaşık 25-30 m mesafe yan geçerken attım havada resmen top gibi büzüldü kaldı ve cansızdı.
Vurduğum kirik ise geçit yaparken attım mesafe fena deildi o da havada öldü resmen yere çakıldı.
Çok uzak mesafelerde sonuç ne olur denemek lazım, siz yüksek geçit demişsiniz ama fabarmla ördek avı yapan varsa tecrübelerinden ben de yararlanmak isterim.
Fişek seçerken öldürücü olmasına dikkat ediyorum. Hiç grupman testi yapmadım. RC sipe ve S4 kullananlar keklik ve çulluk avında memnun ama ördek avındaki sonuç nasıl paylaşım yapan olursa ben de merak ediyorum.

• Fabarm XLR 5 oiled (67 cm)
  • Vursan 92a (71 & 61 cm)
  • Huğlu 103 FE (71 cm)
1986 Sivas

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
4. sezonumu bitirdim xlr compozit ile, ilk başlarda ben de çok tereddütler ettim , kafam hep eski kullandığım gramajlara ve numaralara takılı kalmıştı, ama şunuda belirteyim fabarm ince saçmada da harika bence, ama kesinlikle yüksek gramaj sewdiği doğrudur, ağırlık tahtalı ve ördek avlarım 1 no şok hiç kullanmamıştım, yoğun rüzgarlı bir havada 36 gr 3 no fişeklerle çok güzel vuruşlar yaptım, şok fişek kavramını iyi yakalamınz gerekli, ayrıca tüfeği test edin attığınız yeri vuruyor mu ona bakın derim
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Soner ANT

• AvlakForum Üye
  • *
10 yıldır kulanıyorum fişek set olacak fabarm için ve 2 choke
Ördek i in jk 6 ,f2 dar choke şeç
  • Fabarm XLR 5 71 cm 18.7
  • Yıldız SP over under 71 cm Special ME
  • Suhl Bühag Handmade side by side 71 cm
  • Robust 222 side by side 66 cm
Soner ANT
1973 ANTALYA
533 544 44 43

Çevrimdışı Soner ANT

• AvlakForum Üye
  • *
10 yıldır kullanıyorum xlr 5 71 cm. üç arkadaşımda da aynı tüfek var.
1- kesinlikle sert patlayan , tecna barut gibi fişekleri tercih etmelisiniz.
2- ördek için çamurcun da trap fişeği 2 no şok kullanıyorum müthiş...
3- ördek jk6 , bp long range , rc 4 36 gr 2 şok vuramayınca nerede hata yaptığımı sorguluyrum.
4- keklik 3/4 şok 1. fişek bior 32 gr lambro 8 no , 2. fişek 7 no sipe 32 gr 3.fişek 6 no f2
5-her şok tüpü bizim 3 tüfekte de farklı sonuç veriyor
6- sol alt atma ihitimali çok yüksek
7- namlu yu korumak zorundasın hemen çillenir.
8- tüfeği grupmanda mutlaka dene...bu tüfek denemeden alınmaz....
  • Fabarm XLR 5 71 cm 18.7
  • Yıldız SP over under 71 cm Special ME
  • Suhl Bühag Handmade side by side 71 cm
  • Robust 222 side by side 66 cm
Soner ANT
1973 ANTALYA
533 544 44 43