Gönderen Konu: 6,7numara ile bıldırcın avi  (Okunma sayısı 1652 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tolga KARADENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
6,7numara ile bıldırcın avi
« : 03 Eylül 2017, 23:47:35 »
Avcı arkadaşlarım geçenlerde büyüklerimle konuşurken bana biz fişek bulamadığımiz için 6,7 numara ile bıldırcın vururduk dediler sizce 6,7 numara fisek ile bıldırcın vurulurmu vurulursa nasıl bı sonuç alinir görüşlerinizi yazarsanız sevinirim :) :D :D :)
1980 - Ereğli/Zonguldak

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: 6,7numara ile bıldırcın avi
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2017, 00:09:13 »
6  7 numara saçma keklik için çok uygun olur  sezonun ilk açıldığı zaman 7  havalar soguyunca 6 numara gibi
 7 numara ile üveyik avladim bıldırcında avladim sabit  ful şok 76 cm namlulu poze ile uveyikte güzeldi ancak bıldırcında  kuşlar parçalandı  kuşlara  30 metre gibi yol  verip attım  bu seferde vuruş yuzdem biraz düştü  ama şartlar eskisi gibi değil her numara her gram mevcut  9 10 numara gayet uygun
 Eskiler için saçma barut kapsül bulmak zormuş  elde ne varsa o  7 numara saçma bulmuş adam  Tavşanada atar ördeğe de  bıldırcınada keklikgede  imkanlar zayıf tabi tüfeklerde kırma  olunca   çalışmama  gibi bi sıkıntıda yok
 Rasgele
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2017, 00:11:36 »
''Olmaz'' diye bir şey yok. Bazen mecburen atman gerekebilir.
34 gr 5 numara ile peş peşe atış yapıp tertemiz 2 bıldırcın aldım.
34 gr 1 no takılı iken su çulluğu kalktı atış yaptım temiz şekilde düştü..
34 gr 2 no ile çulluk vurdum akşam bekinde ördek bekliyordum..
Bu fişekleri özel olarak seçmedim. Öyle denk geldi sadece. ''Olmaz yahu parçalar'' diye düşünmeden konuşan çok var.
Asıl mesele neyi nerede kullanacağını bilmek, bilinçli kullanmak. Herkesin kendine göre tercihi var.
Ben çoğu avda  1 numara daha büyük saçma taraftarıyım. Bıldırcına ideal 10 numara deniyorsa ben 9 atarım mesela. 8 ve 7 no ile de çok kez bıldırcın avı yapmışlığım var. Hiçbir eksi tarafını da görmedim. Geniş şok ile makul atış yapıldığında temiz şekilde düşüyor kuş.
Üstelik 11 no saçma gibi kalbura çevirmiyor. Yenilecek hali kalıyor en azından..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: M.Kemal ATEŞSAL, Halit YILDIRIM

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2017, 00:12:26 »
Üveyik avı dönüşünde 7 numara ile cok bıldırcın vurdum ben tabii kuş yakın kalkınca biraz salmanız lazım :) hatta bigün tavsan avına gittik 2 saat tavşan aradık bulamadık sonra meşe kenarında anızlarda bıldırcın curnatasına denk geldik 5 numara 32 gram ile ogün 7 tane bıldırcın vurdum :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991