Gönderen Konu: FRANCHİ AFFİNİTY İLE AMATÖR ATIŞ DENEMESİ  (Okunma sayısı 3434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
FRANCHİ AFFİNİTY İLE AMATÖR ATIŞ DENEMESİ
« : 27 Temmuz 2017, 15:45:07 »
Yeni tüfeğimle amatörce birkaç atış denemesi yaptım,kusurlarım affola, bu konuda bilgisi olan arkadaşların değerli görüşlerini merakla bekliyorum.
Hava sıcaklığı 34 derece rüzgar kuzey doğu 20-24 km civarı (atış kağıdına göre sol karşı çaprazdan) esiyor, tüfeğim franchi affinity, 71 namlu 3 şok ile 36,5 mt. mesafeden destekli atış,
 Rc 28 gr. 8 numara pover tapa, kağıt ölçüleri, yatay 67 cm. dikey 47 cm.  kağıda toplam 177 isabet.

Hava sıcaklığı 34 derece rüzgar kuzey doğu 20-24 km civarı (atış kağıdına göre sol karşı çaprazdan) esiyor, franchi affinity, 71 namlu 3 şok ile 36,5 mt. mesafeden destekli atış,
BPS 32 gr. 8 numara pover tapa ile kağıda toplam 187 isabet (bu atış beni oldukça sarstı  :) :D)     

Hava sıcaklığı 34 derece rüzgar kuzey doğu 20-24 km civarı (atış kağıdına göre sol karşı çaprazdan) esiyor, franchi affinity, 71 namlu     3 şok ile 15 mt. mesafeden destekli atış, Yaf 28 gr. 8 numara bior tapa ile kağıda toplam 370 isabet.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2017, 15:48:37 Gönderen: Mustafa AYDIN 54 »
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Halit YILDIRIM, Emrah AKDENİZ, İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Ynt: FRANCHİ AFFİNİTY İLE AMATÖR ATIŞ DENEMESİ
« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2017, 15:46:36 »
Rc'ye devam..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 27 Temmuz 2017, 15:47:55 »
Birde çok hafif sağ üst vuruş hissediyorum atışlarda, ayar problemi olabilir mi...?
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2017, 16:04:28 »
Birde çok hafif sağ üst vuruş hissediyorum atışlarda, ayar problemi olabilir mi...?

Tuncay bey rüzgar soldan esiyordu ve  hedef kağıdıda azda olsa hareketliydi şartlar müsait olduğunda tekrar deneyecem. Yorumunuz için teşekkürler.
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #4 : 27 Temmuz 2017, 16:11:10 »
RC farkını göstermiş yine. Ama açıkçası BPS'den biraz daha fazla performans beklerdim. Hocamın dediği gibi sağ üst vuruş bariz ortada. 36 metrede rüzgar o kadar farkettirir mi emin olamadım. RC'de o kadar olmasa da yerli fişeklerde av kaçırtabilir. Dediğiniz gibi uygun hava koşullarında daha sağlıklı bir değerlendirme yapılır.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #5 : 27 Temmuz 2017, 16:16:39 »
RC farkını göstermiş yine. Ama açıkçası BPS'den biraz daha fazla performans beklerdim. Hocamın dediği gibi sağ üst vuruş bariz ortada. 36 metrede rüzgar o kadar farkettirir mi emin olamadım. RC'de o kadar olmasa da yerli fişeklerde av kaçırtabilir. Dediğiniz gibi uygun hava koşullarında daha sağlıklı bir değerlendirme yapılır.
Teşekkürler İbrahim bey, ayar işi var gibi duruyor. Hava şartları da bü günlerde fena 37-38 derece %80-90 nem ile gidiyoruz. Ben fişekleden ziyade tüfeği denemek istemiştim bu atışlarda, Tekrar teşekkürler.
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 27 Temmuz 2017, 16:20:00 »
32 g bu havalar için çook fazla.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Mustafa AYDIN 54

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2017, 16:21:37 »
Ben de fırsatını bulursam İnşallah BPS 28/8 i deneyeceğim..Bıldırcın ve üveyik avında yerli üretimlere fırsat vermek adet oldu bende..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2017, 16:24:02 »
32 g bu havalar için çook fazla.
Haklısınız Tuncay bey, hava sıcaklığına göre oldukça fazla, iyide tepiyor valla.  :D ;D  ;D
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2017, 16:26:22 »
Ben de fırsatını bulursam İnşallah BPS 28/8 i deneyeceğim..Bıldırcın ve üveyik avında yerli üretimlere fırsat vermek adet oldu bende..
Ben sterling kullanıyorum, oldukça memnunum Tuncay bey.
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

Çevrimdışı Halit YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2017, 16:29:09 »
BPS ye haksizlik yapılmış 28 gr BPS deneyip öyle karşilaştırırsak farklı olur bence.Emeğinize sağlık.
  • USSR IJ27
  • HuáÂlu RENOVA
  • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 27 Temmuz 2017, 16:35:38 »
Mustafa bey,
RC 28/8 üveyik avında, aynısının 9.5 nosu bıldırcın avında uzun yıllardır hiç sorgulamadan büyük bir memnuniyetle kullandığım fişeklerdi, fakat son dönemdeki tüfeklerim maalesef kötü sonuçlar verdiler bu fişeklerle..Ben de arayışlara devam ediyorum ve BPS 28 g 8 noyu Üveyik, 9 noyu Bıldırcın için aldım..Sonuçlar iyi çıkarsa stok yapmayı düşünüyorum..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54, Doğan ATEŞ

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #12 : 27 Temmuz 2017, 16:36:30 »
BPS ye haksizlik yapılmış 28 gr BPS deneyip öyle karşilaştırırsak farklı olur bence.Emeğinize sağlık.
Halit bey ben fişek karşılaştırması yapmadımki BPS ye haksızlık yapayım, Ben Yeni aldığım tüfeğimi elimdeki mevcut düşük gramajlarla denemeye çalıştım yanlış anlaşılmasın, Bende Bps fişeklerini severek kullanıyorum zaten. Bps 32 gr. için 34 derece sıcaklık oldukça yüksek, bu şartlarda bu dağılımı yapması normal. Yorumuzun için teşekkürler.
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

The following users thanked this post: Halit YILDIRIM

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #13 : 27 Temmuz 2017, 16:41:14 »
Mustafa bey,
RC 28/8 üveyik avında, aynısının 9.5 nosu bıldırcın avında uzun yıllardır hiç sorgulamadan büyük bir memnuniyetle kullandığım fişeklerdi, fakat son dönemdeki tüfeklerim maalesef kötü sonuçlar verdiler bu fişeklerle..Ben de arayışlara devam ediyorum ve BPS 28 g 8 noyu Üveyik, 9 noyu Bıldırcın için aldım..Sonuçlar iyi çıkarsa stok yapmayı düşünüyorum..
Tuncay bey bende Rc 28/8 i uzun yıllardır kullanıyorum, üveyik ve çulluk avlarında oldukça memnunum, görünüşe göre Franchi de seviyor gibi bu fişeği. İnşallah aradığınız konbinasyonu Bps de bulabilirsiniz.
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #14 : 27 Temmuz 2017, 16:52:38 »
Yeni tüfeğiniz tekrar hayırlı uğurlu olsun Mustafa Bey. Ben de aslında fişek karşılaştırması yapmadım ama YAF'ın 15 metrede sergilediği dağılım ve ona karşılık RC'nin 36,5 metredeki dağılımı çok manidar :) Bir de kıyaslarken siz de dikkat etmişsinizdir YAF'ta mesafe 15 metre olmasına rağmen sağ üst vuruş hemen dikkati çekiyor, diğer yandan 36,5 metredeki RC'de belli belirsiz ona kıyasla. Çok büyük bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Tüfeği test ederken fişek testi de aradan çıkmış oldu işte :) Ayrıca RC 28/9.5 bıldırcın için biçilmiş kaftan, denemediyseniz mutlaka öneririm. Tüfeğiniz de sevecektir.
Güle güle kullanın.
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #15 : 27 Temmuz 2017, 17:01:07 »
Yeni tüfeğiniz tekrar hayırlı uğurlu olsun Mustafa Bey. Ben de aslında fişek karşılaştırması yapmadım ama YAF'ın 15 metrede sergilediği dağılım ve ona karşılık RC'nin 36,5 metredeki dağılımı çok manidar :) Bir de kıyaslarken siz de dikkat etmişsinizdir YAF'ta mesafe 15 metre olmasına rağmen sağ üst vuruş hemen dikkati çekiyor, diğer yandan 36,5 metredeki RC'de belli belirsiz ona kıyasla. Çok büyük bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Tüfeği test ederken fişek testi de aradan çıkmış oldu işte :) Ayrıca RC 28/9.5 bıldırcın için biçilmiş kaftan, denemediyseniz mutlaka öneririm. Tüfeğiniz de sevecektir.
Güle güle kullanın.
Teşekkürler İbrahim bey inşallah hayırlı olur. Bende sizin gibi düşündüm, 36,5 mt de rüzgaz etkisiyle bir sapma olabilir ama 15 mt de sapmasını rüzgara bağlayamayız herhalde. Birde 15 mt. atışında ben tek kurşun atmış gibi bir dağılım bekliyordum ama kağıdı görünce oldukça şaşırdım, tahminim yüksek sıcaklıktan olabilir. Bıldırcın için 28 gr. 9 no Sterling aldım, birde bıldırcın avında yerli y.oto tüfeğim var 61 namlu Sterling lede çok güzel çalışıyor onu kullanmayı düşünüyorum.
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #16 : 27 Temmuz 2017, 17:18:11 »
Ben de yerli alternatif Sterling aldım bıldırcın için. 28 gr 8 ve 9 numarası bir çok yerliden çok daha iyi sonuç veriyor kendi yarı otomda ve çiftemde. Sterlingi sevmeyen pek tüfek de duymadım. BPS'nin yokluğunda değil varlığında bile çok iyi bir alternatif Sterling.
Güzel avlarınız olsun inşaallah.

Teşekkürler İbrahim bey inşallah hayırlı olur. Bende sizin gibi düşündüm, 36,5 mt de rüzgaz etkisiyle bir sapma olabilir ama 15 mt de sapmasını rüzgara bağlayamayız herhalde. Birde 15 mt. atışında ben tek kurşun atmış gibi bir dağılım bekliyordum ama kağıdı görünce oldukça şaşırdım, tahminim yüksek sıcaklıktan olabilir. Bıldırcın için 28 gr. 9 no Sterling aldım, birde bıldırcın avında yerli y.oto tüfeğim var 61 namlu Sterling lede çok güzel çalışıyor onu kullanmayı düşünüyorum.
A rh (-)

The following users thanked this post: Onur TAVACI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #17 : 27 Temmuz 2017, 19:24:57 »
Sağ üst vuruş, ayar ihtiyacı da olabilir rüzgardan da kaynaklanabilir, 20 km rüzgar 5 numara saçmayı bile 35-40 metrelerde hissedilir şekilde etkiliyor ki 8 numara saçmaya kolayca yön değiştirtebilir

Bps 32 gr fişeğin affinty ile bu havada sarsması oldukça normal. Kağıdı tam ortalamış olsa onun grupmanı da fena olmazdı..
Yaf 28 gr bior tapa 8 numara, 4 şokla güzel bir çulluk fişeği olur.

Hedef boyutuna göre saçma sayılarında anormallik yok. Önemli olan tüfeğin teknik hata vermeden çalışması ve baktığı yeri vurması.. Şok fişek kombinasyonları deneme yoluyla en iyi seçenekler nasıl olsa bulunur. Tekrar hayırlı olsun. Rabbim güzel avlar nasip etsin..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #18 : 27 Temmuz 2017, 21:14:22 »
Mustafa bey hayırlısı olsun. Inşallah kazasız belasız kullanırsınız. Mustafa bey umarım yanılıyorumdur tufekte diğer arkadaşlarında gözlemlediği gibi sağ üst atma var ama tüfeğinizi sabitleyerek 10 metreden atarsanız sağlıklı bir sonuç çıkacaktır. Hatta kurşun atışı yapıp bizle paylaşırmısınız?
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2017, 21:16:21 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Akhisar

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #19 : 27 Temmuz 2017, 21:21:13 »
Sağ üst vuruş, ayar ihtiyacı da olabilir rüzgardan da kaynaklanabilir, 20 km rüzgar 5 numara saçmayı bile 35-40 metrelerde hissedilir şekilde etkiliyor ki 8 numara saçmaya kolayca yön değiştirtebilir

Bps 32 gr fişeğin affinty ile bu havada sarsması oldukça normal. Kağıdı tam ortalamış olsa onun grupmanı da fena olmazdı..
Yaf 28 gr bior tapa 8 numara, 4 şokla güzel bir çulluk fişeği olur.

Hedef boyutuna göre saçma sayılarında anormallik yok. Önemli olan tüfeğin teknik hata vermeden çalışması ve baktığı yeri vurması.. Şok fişek kombinasyonları deneme yoluyla en iyi seçenekler nasıl olsa bulunur. Tekrar hayırlı olsun. Rabbim güzel avlar nasip etsin..
Teşekkürler Emrah bey , henüz dipçiği kendime göre ayarlayamadım, hava şartlarında elverişli değildi, en azından attığı yeri vuruyormu diye denedim, sonuçlar fena değil, şartlar müsait olduğunda tekrar denerim. Teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #20 : 27 Temmuz 2017, 21:27:19 »
Mustafa bey hayırlısı olsun. Inşallah kazasız belasız kullanırsınız. Mustafa bey umarım yanılıyorumdur tufekte diğer arkadaşlarında gözlemlediği gibi sağ üst atma var ama tüfeğinizi sabitleyerek 10 metreden atarsanız sağlıklı bir sonuç çıkacaktır. Hatta kurşun atışı yapıp bizle paylaşırmısınız?
Teşekkürler Bahri bey, ilk fırsatta tekrar deneme yapacağım, o gün şartlar gerçekten zorluydu, tekrar paylaşırım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda