Gönderen Konu: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar  (Okunma sayısı 193810 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Ali Bey her şey bir  yana da şu Masai Mara ismine bir türlü ısınamadım.  ???

Masai mara, Dünyanın en vahşi hayvanlarının afrikada yaşadığı yerin adı bildiğiniz gibi. Masai Mara ismini projeye veren benim. Sebebi ise, Masai ismi o yerin yerel dildeki adı ve mara ise orada bulunan dünyanın en tehlikeli nehrinin ismi.

Buradaki yaşayan hayvanlardan göçebe olanları yaşamlarını devam ettirmek için mevsimlere göre bu nehrin diğer kısmına geçmek zorundalar.

Geçmek için ilk önce buraya uzun süren göçlerle gelmek zorunda etçil hayvanların yoldaki saldırılarını geçerek ve sonra karşı kıyıdaki otlaklara ulaşmak için de dik yamaçlarla çevrili, içerisinde dünyanın en büyük timsahlarının bulunduğu vahşi nehri yüzerek geçmek zorundalar.

Bir nevi bu göç eden ve hayatta kalan hayvanlar en cesur, güçlü ve doğru zamanda doğru yerde olup savaşmasını bilen hayvanlar.

Bizde bu ilk ürünümüzde, bu denli yerli çok marka, tecrübeli köklü yerli ve yabancı firmaların olduğu bir pazara girdik ve ürünümüzün de bunlar karşısında başarılı olması lazım ve gerekirse liderlik edecek vasıflarda olması temennisi olduğu için MASAI MARA ismini koyduk.

Kültürümüze uzak, bilinmedik, alakasız bir isim ilk başta ama dünyada görülmesi gereken yerlerin en başında geldiğini söyliyebilirim.

Oradaki o yaşam mücadelesi ve doğanın o dengesini insanın gördüğünde hayatında bazı şeylerin değişmesi gerektiğini anlıyor.

Yeni ürünümüzde başka isimler verebiliriz forum olarak beğenilen bir isim varsa neden olmasın.

teşekkür ederim

Selim

RETAY
#Pullit
retayarms.com - retayusa.com
www.instagram.com/retayarms

The following users thanked this post: Özgür UYAR, Suat ÇALIŞKAN, Hakan ATASOY, Doğan ATEŞ, İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Benim aklıma gelen MMT olmuştu.
Masai Mara Türkiye
Hem İlk isimden de uzaklaşılmamış olur. Hem Mehmetçiklere, Anadolu diliyle Memet jest olur
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

The following users thanked this post: Ali KELTEN

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar
« Yanıtla #227 : 01 Ağustos 2017, 09:59:08 »
Retay ile ilgili onca yazı yazılmış, testlerinde yapılıp yayımlanacağı söyleniyor, artık başka bi başlık altında toplansa daha iyi olmaz mı?
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Uğur YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #228 : 03 Ağustos 2017, 22:49:57 »

Güncel bilgi sahibi olanımız var mı ?
 Beklemeye devam sanki...

Testler sonuçlar ??? , sanırım fazla sabırsızım..
1972 Kdz.Ereğli / ZONGULDAK

'' İnsan dilinin altında gizlidir ''

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #229 : 03 Ağustos 2017, 23:09:02 »
Masai mara, Dünyanın en vahşi hayvanlarının afrikada yaşadığı yerin adı bildiğiniz gibi. Masai Mara ismini projeye veren benim. Sebebi ise, Masai ismi o yerin yerel dildeki adı ve mara ise orada bulunan dünyanın en tehlikeli nehrinin ismi.

Buradaki yaşayan hayvanlardan göçebe olanları yaşamlarını devam ettirmek için mevsimlere göre bu nehrin diğer kısmına geçmek zorundalar.

Geçmek için ilk önce buraya uzun süren göçlerle gelmek zorunda etçil hayvanların yoldaki saldırılarını geçerek ve sonra karşı kıyıdaki otlaklara ulaşmak için de dik yamaçlarla çevrili, içerisinde dünyanın en büyük timsahlarının bulunduğu vahşi nehri yüzerek geçmek zorundalar.

Bir nevi bu göç eden ve hayatta kalan hayvanlar en cesur, güçlü ve doğru zamanda doğru yerde olup savaşmasını bilen hayvanlar.

Bizde bu ilk ürünümüzde, bu denli yerli çok marka, tecrübeli köklü yerli ve yabancı firmaların olduğu bir pazara girdik ve ürünümüzün de bunlar karşısında başarılı olması lazım ve gerekirse liderlik edecek vasıflarda olması temennisi olduğu için MASAI MARA ismini koyduk.

Kültürümüze uzak, bilinmedik, alakasız bir isim ilk başta ama dünyada görülmesi gereken yerlerin en başında geldiğini söyliyebilirim.

Oradaki o yaşam mücadelesi ve doğanın o dengesini insanın gördüğünde hayatında bazı şeylerin değişmesi gerektiğini anlıyor.

Yeni ürünümüzde başka isimler verebiliriz forum olarak beğenilen bir isim varsa neden olmasın.

teşekkür ederim

Selim
Bu tüfeğin ismini değiştirilmesi, değiştirilmemesi konusunun dışında; sadece bir marka ismi seçilirken üretim yerine çok uzak (her anlamda) şeylerin çağrışımının çoğu kişinin aklında hatalı çağrışımlar, ön yargılar oluşturabileceğine inanıyorum. Yine de üründen önemli değildir. Kazançlı, faydalı olmasını dilerim.

Şunu da ekliyeyim son olarak; bir marka isminin bildik bir yer, anlam ifade etmesi gerekli bile değil zannediyorum. Mesela Beretta'nın Urika modeli. Urika'nın bir anlamı yok. Uydurma. Fakat kulağa hoş geliyor. Otomobil modellerinin de önemli bir kısmı böyle. Örnek yazayım dedim, bir türlü hatırlayamadım şu anda. Fakat var. Alkan Bey MMT demiş. Bence de oldukça güzel ve öbürüne benziyor. Yineliyorum, iyi niyetle yazdım. Tüfeğiniz gerçekten güzel görünüyor. Kolay gelsin.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Ali KELTEN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
« Yanıtla #230 : 04 Ağustos 2017, 09:14:22 »
Sn Volkan KOYDEMIR,

Bu tüfeğin ismini değiştirilmesi, değiştirilmemesi konusunun dışında; sadece bir marka ismi seçilirken üretim yerine çok uzak (her anlamda) şeylerin çağrışımının çoğu kişinin aklında hatalı çağrışımlar, ön yargılar oluşturabileceğine inanıyorum. Yine de üründen önemli değildir. Kazançlı, faydalı olmasını dilerim.

Şunu da ekliyeyim son olarak; bir marka isminin bildik bir yer, anlam ifade etmesi gerekli bile değil zannediyorum. Mesela Beretta'nın Urika modeli. Urika'nın bir anlamı yok. Uydurma. Fakat kulağa hoş geliyor. Otomobil modellerinin de önemli bir kısmı böyle. Örnek yazayım dedim, bir türlü hatırlayamadım şu anda. Fakat var. Alkan Bey MMT demiş. Bence de oldukça güzel ve öbürüne benziyor. Yineliyorum, iyi niyetle yazdım. Tüfeğiniz gerçekten güzel görünüyor. Kolay gelsin.

Yorum ve tavsileriniz için t. ederim

Önceki yazıda açıkladığım gibi model isminin hikayesi bu şekilde.

Ürüne, farklı ekstra teknolojik özelliklerine, kalitesine ve en son olarak isim üzerinde zaman harcadık firma olarak. İsim en son ve basit şeydi. Önemli olan ürünün istenilen kriterlerde ve ektstra özelliklerle kullanıcıya fark yaratması bizim için.
Ama sanırım yeni ürünlerde artık bu şekilde olmaması daha güzel olcağa benziyor bizde bu göz önüne alarak yeni üründeki ismi sizlerden görüş alarak karar verebiliriz.

Test konusunda ise, bütün hazırlıklar bitti %95 oranında küçük bir kaç materyal dışında ve hemen testlere başlanacak İbrahim Bey'in uygun olduğu zamana göre ve sizlerle paylaşacağız.
Belki canlı yayın bile yapılabilir isterseniz

PS: Kesinlikle amatörce de olsa işlevsellik, atış performansı, özelliklerini gösteren amatçrce bir video isterseniz belki bugun sizler için çekebiliriz poligonumuzda

hayırlı cumalar

"Selim"
RETAY
#Pullit
retayarms.com - retayusa.com
www.instagram.com/retayarms

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Gökhan AKDOĞAN, İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #231 : 04 Ağustos 2017, 10:53:34 »
36,5 metreden 1 no şok , 34 gr, 2 no saçma ile bir test yaparsanız sonuçları görmek isteriz
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #232 : 04 Ağustos 2017, 11:00:02 »
36,50 metreden 3 şok 32 gr 6 no ile de yapabilirsiniz.
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Ali KELTEN

Çevrimdışı Mustafa AYDINLIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #233 : 04 Ağustos 2017, 11:36:24 »
Ali bey emeğinize sağlık güzel bir çalışma olmuş yurdum avcısına hayırlı olur inşallah yakından takip eden birisi olarak av performansı olarak da kalitesi gibi kendini ispatlayacak bir ürün ortaya konulmuş teşekkürler.
1980 ADANA
KARLI DAĞLAR İZİN VERMESEDE KINALI KEKLİĞİN HASRETİ DAHA BASKIN GELİYOR.

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #234 : 04 Ağustos 2017, 11:58:07 »
Ali Bey, ilginiz için teşekkürler. Arkadaşların da belirttiği gibi 36,5 metreden 1-2-3 choke ve 25 metreden 4-5 choke performansını görmek isteriz. Ayrıca tek kurşun atışları da yapılırsa çok memnun kalırız.

Saygılar.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #235 : 07 Ağustos 2017, 19:39:58 »
Retay Arms'ın yeni spotu. Sabahtan beri bekliyorum paylaşsınlar diye ama iş bana kaldı  :o

A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

The following users thanked this post: Ali DELİOĞULLARI, Doğan ATEŞ, Ali KELTEN

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #236 : 25 Ağustos 2017, 11:52:16 »
Sezon açıldı, test atışlarından ziyade, alıp da kullanan yorum yapabilirlerse merakla bekleyen arkadaşlar için aydınlatıcı olur.

Amerika'daki testlerde övgü dolu sözlerden sonra Girsanı merakla bekliyorduk av performansı ve sezondaki genel perfonrmans anlamında o fiyasko çıktı, bakalım Retay nasıl performans sergileyecek.

İnşallah yurtdışına gönderilen tüfeklerle iç piyasaya sunulan tüfekler arasında bi fark olmaz.

Herkese hayırlı ve kazasız sezon geçirmesi dileğiyle.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2017, 11:54:58 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #237 : 25 Ağustos 2017, 12:25:38 »
Valla umudu kestim ben Gökhan Bey. Uzun zamandır aklımda girip bir şeyler yazayım sorayım diyorum ne durumdayız diye nasip olmadı. Dün de Yaban TV'de reklamını gördüm, yine yazayım dedim telefonun interneti çekmedi. Son iletinin üzerinden 1 ay geçmiş, sezon açılalı 15 gün oldu... Merakla bekleme olayı bitti zaten, ilgi dağıldı. Avcının şu an tüfekle fişekle uğraşacak vakti yok :D Sezondayız.

Sezon öncesi vakit bolken, avcı vakit öldürmek için iş ararken, kaç arkadaş dedik o kadar yetiştirin testleri diye, olmadı.

Hayırlısı inşaallah.
A rh (-)

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #238 : 25 Ağustos 2017, 13:18:18 »
Aynen ilgi dağıldı  artık sezon açıldı millet av performasını merak eder, avına bakar.

Benimde iki üç kez yazayım filan dedim en son bugün fırsat oldu bi sezon bekleyip gelecek yorumlara bakmak gerek.

Dediğim gibi Girsan da çok merak edildi, özgün tasarım, titiz işçilik filan derken tam fiyasko oldu, Retay beklentileri karşılayıp karşılamayacağı ile ilgili bu sezon yeterli olur düşüncesindeyim.

Temennim artık ithal tüfeklere hatta eski ithal tüfeklere bi dünya para dökmekten kurtarır bizi.

« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2017, 14:10:35 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #239 : 25 Ağustos 2017, 13:20:13 »
Aynen ilgi dağıldı  artık sezon açıldı millet ava performasını merak eder.

Benimde iki üç kez yazayım filan dedim en son bugün fırsat oldu bi sezon bekleyip gelecek yorumlara bakmak gerek.

Dediğim gibi Girsan da çok merak edildi, özgün tasarım, titiz işçilik tam fiyasko oldu, Retay beklentileri karşılayıp karşılamayacağı ile ilgili bu sezon yeterli olur düşüncesindeyim.

Temennim artık ithal tüfeklere hatta eski ithal tüfeklere bi dünya para dökmekten kurtarır bizi.

İnşaallah. Ama bu sezonu unutsun Retay ;)
A rh (-)

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #240 : 25 Ağustos 2017, 14:05:10 »
Mahmut öztüzün kardeşimle birlikte inceledik ayrıyeten fabrikada da inceledik ve bir adet aldık
Fazla atış deneme şansımız olmadı sadece seri bi kaç kutu fişek artık sorunsuz
Zarif lik gerçekten çok çok güzel işçilik de öyle
Ağırlık konusu 2950 denmişti fakat kendimiz tarttık 3150 geldi oda sorun olmaz bizce ama Avcı'nın istegi bitmez tabiki yalnız tüfekte ki kibarlık ve denge sanki tüfeği 3 kg altında hissettiriyor
Av performansı da güzel olursa inşallah tadından yenmez bir yerli tüfek şahsımca
Eleştirim şu yönde biraz piyasa ya yüksek fiyatla girecek olması veya bana fazla gelmesi diyeyim
Emegini ze sağlık hayırlı işler dilerim
Rahim bey sezonda tecrübelerinizi aktara bilir misiniz?

Dikme, tutukluk yapıp yapmadığı, ince ve kalın saçmalı fişeklerdeki performansı nasıl olduğu, kış aylarındaki soğuk havalardaki ördek avında canlı düşme oranı nedir?

Bunları göz önünde bulundurup yorumda bulunursanız bizim için çok önemli bir kaynak olmuş olur.

Şimdiden rast gelsin.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2017, 16:30:26 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimiçi Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #241 : 25 Ağustos 2017, 14:07:36 »
İnşaallah. Ama bu sezonu unutsun Retay ;)
Hayırlısı olsun diyelim biz beklemedeyiz :D
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
« Yanıtla #242 : 25 Ağustos 2017, 14:16:37 »
geçen hafta sonu av bayramımızda retayın standı vardı, malum ortalık bayram yeri, o kadar atışlar yapıldı yarışmalarda tek kurşun ve trap atışları yapıldı, burda retayın tüfekleri neden denenmedi  atışları yaptırılmadı yada yapılmadı anlamadım, , stant başında duran arkadaşa bir kaç soru sordum  bilgi verecek arkadaşların henüz gelmediğini söyledi, bende fazla durmadım zaten

burda yayınlanmasını beklediğimiz bazı sonuçlar var, insan ister istemez çelişkiye düşüyor, şahsen benim alacağım bir tüfek hakkında tüm bilgilere sahip olmam gerek aklımda en ufak bir takıntı olmayacak,

umarım yetkili kişilerin yapacakları testleri en kısa zamanda görürüz, emek verilmiş ortaya güzel bir av tüfeği çıkartılmış herkesin merakla beklediği bir marka oldu

• fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA

Çevrimdışı Ali DELİOĞULLARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #243 : 26 Ağustos 2017, 09:23:29 »
Mahmut Beyin bahsettiği avcı bayramında amatör trapta bana bu tüfek verildi(masai mara).. Deneme atışı yapmadım ama zayıflığını beğendim... Satın alma faturası alıp işlettikten sonra izlenimlerimi paylaşacağım inş... Bende uzun zamandır avrupa tüfeklerin yerini alacak yerli üretim bekleyenlerdenim... Özellikle son 3 yılda berettalardan ağzım yandı, siz değerli avcılarla paylaşmıştım... Fabrikası bizim eve 7-8 km ama henüz gidip görmedim, bu sayede gidecem ve slag namlu yaparlarsa onuda beraber almak istiyorum... Bizim başkanın dediğine göre şuan kullandığım Benelliyi aratmaz imiş... ve kendisi fabrikayı gezmiş dediğine göre her 5 namlu da bir analiz ediliyormuş üretilen namlular ve aynı şekilde kasalar...
  • Beretta S56E
  • Beretta Ultralight DELÜX
  • Benelli Raffaello Standart
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #244 : 26 Ağustos 2017, 09:24:23 »
Zarifliğini beğendim demek istemiştim....
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
« Yanıtla #245 : 28 Ağustos 2017, 17:51:51 »
  Ali kardeşim, inan senin tüfek hiç aklıma gelmedi :D, burdan tekrar tebrik ediyorum seni gerçekten çok güzel atışlar yaparak hak kazandın, tüfeği üzerine aldıktan sonra test edersen sonuçları bekliyorum, hayırlı olsun

• fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #246 : 28 Ağustos 2017, 23:09:07 »
Çok teşekkür ederim Mahmut abi... İnş en kısa zamanda paylaşacak izlenimlerimi...
  • Beretta S56E
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

Çevrimdışı Mahir AKTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ali Bey benim için önemli olan tek kurşun tek kurşunla ilgili bi sıkıntı olmaz demi.
  • Sarsılmaz magic
1998-Antalya

Çevrimdışı Mustafa TAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
Herkese Merhaba, Tüfeğin işçilik ve tasarım hakkında ki düşünce ve yorumlara katılıyorum.
Ancak grupman be penetrasyon konusunda henüz ikna olmuş değilim. Link te bulamadım henüz.
Firma bu konuda çalışmalar devam ediyor ve 2 ay sürebilir diyor.
Bana en azından başt bir çalışma ile grupman ve penetrasyon konusunda resim ve video gibi bir çalışma hakkında bilgi verebilecek olan var mı?
Teşekkürler
  • Armsan Phenoma
1992-ANTALYA

Çevrimdışı Mustafa TAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
Kısacası benim mevcut durumdan çıkardığım sonuç şu; Karpuz dışından güzel görünüyor ama içi  ve tadı nasıl henüz bilen Yok.
  • Armsan Phenoma
1992-ANTALYA