Gönderen Konu: Havayolu yivsiz tüfek taşıma prosedürü nedir?  (Okunma sayısı 7206 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Burhan GÜNDEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Yakın zamanda yapacağım yurtiçi seyehat planıma tüfeğide dahil etmek istedim fakat hala işin içinden çıkamadım.
Not.Tüfek şarjörlü değildir.Ohal nedeniyle şarjörlü tüfeklerle ilgili zaten sıkıntı var.Taşınması yasak polisin ifade ettiģi şekil bu...
Tüfeģi aldığım bayi ile görüştüm.Kılıfa koy ruhsatını al polise teslim et indiğin alanda polisten teslim al şeklindeydi.Ayrıca Atatürk havalimanı ücretsiz,Sabiha Gökçen ücretle taşır diye ekledi.

Ben tekrar emin olmak için havalimanı polisiyle görüştüm.Bana Ohal nedeniyle  görüntüsü korkutucu olan tüfekleri kabul etmediklerini söyledi.Bende şarjörsüz oldugunu ifade ettim.Yinede bi resmini getir görelim dedi riske atma dedi.Buarada tüfeģim armsan rs-a3

Pegasusla uçacağım için birde onlarla görüşeyim dedim.Bana tüfeģinizi ruhsatı ve Av Belgesi ile birlikte taşırız dedi.

Takıldıgım 1. Husus polise şarjörsüz olduģunu ifade etmeme rağmen ya bilemiyorum bi görmek lazım diyerek beni arada bırakması bana net bir cevap verememesi.Sanki bu tüfek çok yakışıklı bunu alamayız,veya bu tüfekten bi bk olmaz alın gitsin der gibi bana net bir cevap verememesi.

2 Pegasus müşteri temsilcisinin ruhsat haricindeki istediği avcılık belgesi

Malesef işinin ne olduğunu bilmeyen,işine hakim olmayan,insanlar dolu her kurum ve kuruluşta

Benim elimde tüfeğim ve ruhsatı hariç baska birşey yok.

Ben net bir cevap alamamakla birlikte  karmaşa içerisine girdim.Lütfen prosedürü bilen birileri yardımcı olsun,Simdiden teşekkür ederim.

Konuyu yanlış bir başlık altına actıysam kusuruma bakmayın

« Son Düzenleme: 05 Mart 2017, 00:50:06 Gönderen: İbrahim AYSU »
1986 - İstanbul

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Havayolu yivsiz tüfek taşıma prosedürü nedir?
« Yanıtla #1 : 01 Mart 2017, 15:47:53 »
Burhan kardeşim yurtiçinde defalarca yivli yivsiz tüfek, tabanca ve mühimmat taşımış birisi olarak sana detayları yazayım. Aslında konu çok basit.
1)Tüfeğin ve ruhsatınla havaalanındaki Silah Teslim Bürosuna gidiyorsun.
2)Tüfeği ve ruhsatını görevli polis arkadaşa veriyorsun.
3)Polis Ruhsat ve tüfeğin bilgilerini bir forma yazıyor.
4)Sana uçuş kartını alman gerektiği söyleniyor.
5)Uçuş için bilet alacağın desklere gidince hiç sıra beklemeden baştaki genellikle bilgi veren arkadaşa durumu yani silahın olduğunu teslim ettiğini vs anlatıyorsun.Onlar seni en kolay deske yönlendirerek öncelikli olarak biniş kartını ve silah ile ilgili fişleri veriyor.
6)Bu kart ve fişler ile tekrar polisin yanına gidiyorsun ve biniş kartı bilgilerine göre formu tamamlıyorlar.
7)Formun bir nüshası sana veriliyor. Fişler silahın kılıfına tıpkı bagajlardaki gibi yapıştırılıyor.
8 )İnişden sonra indiğin havaalanındaki silah teslim bürosuna gidip polis memuru arkadaşa formunu verip silahını alıyorsun.
Sabiha Gökçen ile ilgili bir ücret vs hiç duymadım. Ayrıca Avcılık belgesi kontrolü Pegasus un işi miymiş ? Av değil de atış için gidiyorum belki onlara ne oluyor? Dönüşde de limit kontrolü mü yapacaklarmış ?? ;D ;D ;D

• MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2017, 15:57:23 »
Merhaba burhan bey kendinize ait ruhsatlı yivsiz av tüfeğinizi ruhsatınız yanınızda olmak kaydıyla yurtiçinde istediğiniz yöne taşıyabilirsiniz check in işlemi yaptırıken silahınız olduğunu belirtin size bordıng kart benzeri bir kağıt verirler onunla silah teslim bölümüne giderek ruhsatını ibraz edin görevli ruhsatla silahı kontrol eder ve size silah teslim fişi verir bu fiş ile silahınızı gittiğiniz yerdeki silah teslim bölümünden teslim alırsınız aktarmalı uçuyorsanızda bu teslim fişi ile silahınızı son indiğiniz yerden teslim alırsınız tıpkı bagaj gibi.
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

The following users thanked this post: Burhan GÜNDEŞ

Çevrimdışı Hamza İNCE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2017, 16:15:51 »
Taşıyabilmen için rusat yeterli değildir avcılık belgesi şart.Rusatla  kılıfı içinde bahçe tarla gibi yerlere sadece taşıma izni vardır.
Bir de atış için musabaklalar vs  spor amaçlı   (ivli silah) onlarında taşınabilir,onlarında lisans belgesi şartı vardır.
« Son Düzenleme: 01 Mart 2017, 17:17:35 Gönderen: Hamza İNCE »
  • Setter
1955 - Kocaeli

The following users thanked this post: Burhan GÜNDEŞ

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 01 Mart 2017, 16:51:36 »
Hiç bir sorunla karşılaşmadan günü dolmamış ruhsat ile istediğin yere götürebilirsiniz. Fehmi Bey zaten güzel anlatmış. Bunun dışında ek olarak söyleyebileceğim; Türk hava yolları tüfek için extra para istemez fakat örneğin pegasus tüfek için artı 45 lira para isteyecek. Bu parayı polise tüfeği teslim edip bir evrak aldıktan sonra check in sırasında ödersiniz. Bu parayı ödemeden tüfeğinizi uçağa almazlar. Dikkat edin check in'deki görevliler bu konuda çok bilgili değil. Tabancaya extra para alınmadığı için tüfeğe de istenmeyecek zannedip ücret talep etmiyorlar. Siz mutlaka hangi hava yoluyla giderseniz gidin para alınıp alınmadığını sorun ve görevliye bilir bir kişiye sormasını isteyin. Yoksa check in'deki görevlinin hatasını tüfeği havalimanında bırakarak ödersiniz.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN, Burhan GÜNDEŞ

Çevrimdışı Burhan GÜNDEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Mart 2017, 17:32:56 »
Taşıyabilmen için rusat yeterli değildir avcılık belgesi şart.Rusatla  kılıfı içinde bahçe tarla gibi yerlere sadece taşıma izni vardır.
Bir de atış için musabaklalar vs  spor amaçlı   (ivli silah) onlarında taşınabilir,onlarında lisans belgesi şartı vardır.
Mesajınızın ne ifade ettiğini anlayamadım.Hem taşıyamassın hemde taşırsın gibi anladım.
1986 - İstanbul

Çevrimdışı Burhan GÜNDEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 01 Mart 2017, 17:37:56 »
Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.Bi sorun çıkarsa en kötü şartlarda parka bıraktığım aracın bagajında bırakırım.Özellikle Pegasus için yolcularının silah ve tüfeklerini  unutukları yorumlarını okudum dikkat etmekte fayda var.Normal kargoyla göndersemmi acaba ne dersiniz
1986 - İstanbul

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 01 Mart 2017, 22:59:42 »
Bir sorunla karşılaşma olasılığınız çok düşük. Sadece kendinizden emin davranın yoksa karşınızdakiler çok bilmişlik taslayabiliyor ki bu durum tecrübe ile sabittir. Daha yakın zamanda İzmirden Ankaraya 2 av tüfeği 1 tabanca 2 şarjör yaklaşık 50 tabanca fişeği ve 100 kadar 12 ga tüfek fişeğini Pegasus ile taşıdım. Pegasus bugüne kadar sadece 1 kere para talep etti bu konuda oldukça bilgisizler zira kayak , dalı vs gibi malzemeler için ekstra para istiyorlar ama tüfek olayını çok anlamıyorlar. Uçağa her binişimde kabin görevlilerine silahlarımın yüklediğine dair kontrol edilmesi için bilgi veririm. Şu ana kadar 100 den fazla uçuşta silah taşımışımdır hiç sorun yaşamadım. Ayrıca taşıyıcı firma veya polis sizin av belgenizle ilgilenmez zaten bu konu onların işi de değil. Benim atıcılık lisansım , 5 adet av tüfeğim , 1 adet taşıma ruhsatlı yivli av tüfeğim, 3 adet taşıma ruhsatlı tabancam var. Bu güne kadar 1 kere bile avcılık ile ilgili bir evrak göstermem talep edilmedi.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Burhan GÜNDEŞ

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 02 Mart 2017, 00:26:26 »
Burhan kardeşim yurtiçinde defalarca yivli yivsiz tüfek, tabanca ve mühimmat taşımış birisi olarak sana detayları yazayım. Aslında konu çok basit.
1)Tüfeğin ve ruhsatınla havaalanındaki Silah Teslim Bürosuna gidiyorsun.
2)Tüfeği ve ruhsatını görevli polis arkadaşa veriyorsun.
3)Polis Ruhsat ve tüfeğin bilgilerini bir forma yazıyor.
4)Sana uçuş kartını alman gerektiği söyleniyor.
5)Uçuş için bilet alacağın desklere gidince hiç sıra beklemeden baştaki genellikle bilgi veren arkadaşa durumu yani silahın olduğunu teslim ettiğini vs anlatıyorsun.Onlar seni en kolay deske yönlendirerek öncelikli olarak biniş kartını ve silah ile ilgili fişleri veriyor.
6)Bu kart ve fişler ile tekrar polisin yanına gidiyorsun ve biniş kartı bilgilerine göre formu tamamlıyorlar.
7)Formun bir nüshası sana veriliyor. Fişler silahın kılıfına tıpkı bagajlardaki gibi yapıştırılıyor.
8 )İnişden sonra indiğin havaalanındaki silah teslim bürosuna gidip polis memuru arkadaşa formunu verip silahını alıyorsun.
Sabiha Gökçen ile ilgili bir ücret vs hiç duymadım. Ayrıca Avcılık belgesi kontrolü Pegasus un işi miymiş ? Av değil de atış için gidiyorum belki onlara ne oluyor? Dönüşde de limit kontrolü mü yapacaklarmış ?? ;D ;D ;D

+1
Dönüşde de limit kontrolü mü yapacaklarmış ??
Fehmi Bey ağzınıza daha doğrusu elinize sağlık :D
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN

Çevrimdışı Burhan GÜNDEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 02 Mart 2017, 07:47:46 »
Havayolu firmasının elemanı av belgesi gerekli deyince,benim av yapmaya gittiğimi nereden çıkardınız.Ben tüfeğimi yanımda götürüyorum sadece diye ekledim.Cevap olarak "şuan ekranımı kontrol ediyorum.Biraz bekleticem ekran bekliyorum.Evet bize gelen bilgi bu şekilde" kiminle iletişim kurdunuz kime sordunuz eminmisiniz? "siz yinede polise sorun" gibi cevaplar
1986 - İstanbul

Çevrimdışı Burhan GÜNDEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 05 Mart 2017, 00:49:36 »
Pegasustan vazgeçip bileti Anadolujet ten aldım.Sabiha Gökçen den Anadolujet ile tüfek taşıyan tecrübe eden oldumu acaba kargo ücreti alıyormu acaba,toplamda iki yolcu ve 2 adet tüfek taşıyacağımız için 50şerden 200tl tüfek taşıma için iyi bir ücret.En azından tek kılıf yapıp tek öderiz dicem ama heri kisi içinde kayıt yapılıyorsa zor biraz
1986 - İstanbul

Çevrimdışı Gökhan KARACAK

• AvlakForum Üye
  • *
    • http://www.facebook.com/gkhnkrck
« Yanıtla #11 : 17 Kasım 2017, 21:44:31 »
iyi günler avlak ailesi, anadolujet ile ankaraya av tufegimle gitmek icin az once 138 lira ucret istediler.
Sizler 50 lira demissiniz ama bu uygulama yenimidir yoksa bi yanlislik mi yapildi ?
Gökhan KARACAK
1990 İSTANBUL-MERSİN