Gönderen Konu: AV MERASI NASIL KURUTULUR !  (Okunma sayısı 6830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mesut ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: AV MERASI NASIL KURUTULUR !
« Yanıtla #25 : 02 Mart 2017, 01:03:56 »
  bu olay çok yönlü düşünülmesi gereken bir durum bence.sadece köpekle avcılıgın yasaklanması yada yasaklanmaması ile düzelme ihtimali yok bence.bazı kişiler sadece köpeklerin fermasını yada sesini dinlemeye daga çıkıyorlar.

Her şeyin başı eğitimden geçiyor.Biraz agır bir itham olabilir ancak yasaklar kendini geliştirmesini bilmeyen bencil ve gerizekalı insanlar için konur.Yapılmaması gerekeni yapan yada yapmaya devam insanlar için konur.

Onun için yasaklamakdansa eğitime bilinçlendirmeye ve ögrenmeye ögretmeye yönlendirilmeli.Bir zamanların köy enstütüleri gibi bilgilendirici ögretici uygulaması ve devamlılığı olmalı.

Drahthaar'a ilk meraklandıgım zamanlarda bi arkadaşım video paylaşmıştı videoda alman çiftçi çiftliğinin arkasındaki otları yaz ayında kesmeye karar veriyor ancak kesme işlemine başlamadan önce alana drahthaarlarını salıyor ve kişinin veridği eğitim ile tavsanlar meredan uzaklaştırılıyor.Gene aynı eğitim ile sulunlerin hepsi ucuruluyor yumurtaları toplanıyor ve bu yumurtalar gurk tavugun altına atılıyor.Mera canlıdan arındırıldıkdan sonra otlar kesiliyor çıkan sulun yavruları tekrar dogaya bırakılıyor.Bu işte eğitim ve kültürdür.
bizim ulkemizde olucak bu soylediklsriniz bence hayal
  • d-docxarms dcx 16 otomatik
  • akdaş ak 212 s otomatik
  • tek kirma
1981 MUŞ

Yokluktan değil,adaletsizlikten çıkar bu dünyada sorunlar.....

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #26 : 03 Mart 2017, 12:38:22 »
Bu meraları kurutma olayı hepimizi rahatsız eden bir olay.Arkadaşlar bizim kendimize ait ufak tefek üzüm bağlarımız var belki bilirsiniz tilki üzümü sever.hayvanın orada üzüm yeme hakkı var diye düşünüyorum şahsen.şimdi bu tilki bağa girer bir salkım iki salkım yer gider ama nasıl yeme tertemiz salkımda ve yerde bir tane üzüm kalmaz.hırs yapıpta bir o salkımdan bir bu salkımdan yiyipte talan edeyim demez.demek istediğim doğada avlanmaya içgüdüsel olarak hakkımız var diye düşünüyorum lakin talan etme katliam yapma hakkımızın olduğunu düşünmüyorum limitin en güzeli vicdandır istersen 1000 km uzaktan gel zevk almasını bilmedikten sonra eşşeğe vurmuşlar altın semer eşşek yine bizim eşşek
Bilal ben bu konuda iddealıyım bu gidişatın çok kötü sonuçları olacak 10 yıl içinde meralar kurutuldu her sezondada kalan 3-5 hayvanda vurularak tüketiliyor.
  bu olay çok yönlü düşünülmesi gereken bir durum bence.sadece köpekle avcılıgın yasaklanması yada yasaklanmaması ile düzelme ihtimali yok bence.bazı kişiler sadece köpeklerin fermasını yada sesini dinlemeye daga çıkıyorlar.

Her şeyin başı eğitimden geçiyor.Biraz agır bir itham olabilir ancak yasaklar kendini geliştirmesini bilmeyen bencil ve gerizekalı insanlar için konur.Yapılmaması gerekeni yapan yada yapmaya devam insanlar için konur.

Onun için yasaklamakdansa eğitime bilinçlendirmeye ve ögrenmeye ögretmeye yönlendirilmeli.Bir zamanların köy enstütüleri gibi bilgilendirici ögretici uygulaması ve devamlılığı olmalı.

Drahthaar'a ilk meraklandıgım zamanlarda bi arkadaşım video paylaşmıştı videoda alman çiftçi çiftliğinin arkasındaki otları yaz ayında kesmeye karar veriyor ancak kesme işlemine başlamadan önce alana drahthaarlarını salıyor ve kişinin veridği eğitim ile tavsanlar meredan uzaklaştırılıyor.Gene aynı eğitim ile sulunlerin hepsi ucuruluyor yumurtaları toplanıyor ve bu yumurtalar gurk tavugun altına atılıyor.Mera canlıdan arındırıldıkdan sonra otlar kesiliyor çıkan sulun yavruları tekrar dogaya bırakılıyor.Bu işte eğitim ve kültürdür.

Muhammet bey söylediklerinizde çok haklısınız bilinçlenme işi çok doğru bir söz heleki verdiğiniz örnek mükemmel bir davranış ama Türkiyede sanmıyorum
Ben köpekli avın herşeyde yasaklanması taraftarı değilim bizdede köpek var(kurt kırmasıdır) köpekleri çok
severim lakin hayvanları atıcılık için kullanıyorlar Ülkemizdeki hiç bir Tavşan ve Keklik merası köpekli avı kaldırmaz Hayvanlara tolerans verilmiyor saklanacak yerleri kalmıyor.
yukardada söyledim
mesala güme yap vur ördeği getirsin ,vur kazı getirsin ,vur tahtalıyı ağaçlıktan bulsun getirsin ,vur üveyiği getirsin , vur bıldırcını getirsin , sal domuza kovalasın yerini bulsun kovalasın kaçırsın  git vur.
Köpekle girdiğin merada kelklik ve tavşan 1 şekilde kurtulur " Tüfek Patlamazsa "
Devlet limit getirmiş Tavşan 1 tane keklik 2 tane
varsayalım merada 50 tavşan 50 keklik var, vicdan işini bilinçlenme işini şurda bırakalım
Lİmitler doğrultusunda meraya girelim ,Köpekle bu meraya 10 kişinin girdiğini düşünün. Sonuç söylüyorum 10 tavşan 20 keklik
1,5 ay sonra o mera finiş.
Köpeksiz girin  "Kısmet ise gelir Hintten, Yemen'den, kısmet değilse ne gelir elden "
Nasibin neyse çantayada sofrayada o düşer.
Türkiyedeki hiç bir doğal mera bu baskıya kaldıramaz av sürekli düşecek
5 kişi ava çıkarsın istediğin fişeği yakarsın vurur veya vuramazsın 1 tavşan vurursun çekilirsin bir ağaç gölgesine pişirsin avını gel keyfim gel kısaca avcılığında avında tadına varırsın .
Köpekle meralara girdiğimizde 5 tavşan 10 keklik olmayınca o meradan çıkılmıyor
Avcılar avı bulamadıkça hırs yapıp köpek alıyor ,belkide bundan 5 yıl önce orda nice avlar doluydu heryerde tavşan pislikleri , yuvaları doluydu nereye gittiler kimse düşünmüyor.
Herkes iyi atıyor ama avcılık yapmıyor sadece vurma derdindeyiz.
Başımdan geçen bir anı paylaşayım
Merada avlanırken benim kurtta var tavşan arıyoz sabah 8 "başladık saat 2 oldu daha tık yok , saat 3 oldu tık yok saat akşam yaklaşıyor bir kişi bizim köyden 4 kişide ilden avcılar geldi
yanlarına vardım biraz sohbet ettik
geçen hafta pilleri bitmiş 2 tavşan kaldırmışlar vuramamışlar uzak kalkmış bu hafta köpek getirmişler köpekle hepsini vuracaklarmış
5 kişiler 3 tane köpek var
2 saatin içinde ferma ile 2 si çift kalktı 5 tavşan vuruldu. Diğer hafta köpeği artıracaklarmı 2 tanesi pek işe yaramamış .
Abi bunları yiyecekmisiniz dedim 1 tanesini yeriz diğerlerini götürecekler
Gelelim şimdi avcılık boyutuna hepsi Belgeli avcı köyden olan abide belgeli avcı
5 belge 5 tavşan , bu işin içinde vicdan ve bilinçlenme işi aranmaz. Herkes hakkını vurmuş gözüküyor , ama buna Doğa ne diyor.
Devletin verdiği limitler güzelde o bölgede o kadar tavşan varmı her avcıya yetecek tavşan varmı kim saydı, kim buldu, devlet neye göre belirlemiş bunlar hayali şeylerdir.
Kimse onları suçlamasın adamlar bilinçli ve yasal belgeleride var.
5 taneyi  zevk için Köpeklerle tek tek vurdular .
Ben tavşanın yadından geçtim hayvan pusmuş 404 gibi yapışmış nasip değilmiş kalkmadı, elimde silahımda var kaldırıp vuramadım, hiçte üzülmedim üzülmüyorum bu sefer olmasın doğada köpekle gezdik hopladık zıpladık zuramadık geldik eve.
Köpek meraya girdiğinde Hayvan hayvanı buluyor
Ben diyorumki Tavşan ve keklik merasına Köpekle girmeyelim.
Hayvanlara tölarans tanıyalım
Atıcılık değil Avcılık yapalım . Nasip diyelim 10 kişide olsak keyfin dibine vuralım. dağ bayır gezip ter dökelim.
Türkiyedeki avlakların ve avcılığın Devamı için
"SÜRDÜRÜLEBİLİR AVCILIK İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR" DİYORUM.

• SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

The following users thanked this post: Mesut ÖZKAN, Selim UYGUN, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #27 : 03 Mart 2017, 17:23:47 »
Bilal ben bu konuda iddealıyım bu gidişatın çok kötü sonuçları olacak 10 yıl içinde meralar kurutuldu her sezondada kalan 3-5 hayvanda vurularak tüketiliyor.
Aynen İbrahim bey meralardan çoğunlukla birşey görmeden geliyoruz artık.bizim oralarda toy kuşu olurdu şimdi bırak kendisini resmini bile zor görüyoruz.bu kuşlar biryere uçup kaçmadı gören katletti
1988-Denizli

Çevrimdışı Muhammet DÖNMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • "Eğitimin gerçek amacı uyandırmaktır."
« Yanıtla #28 : 03 Mart 2017, 18:27:20 »
ibrahim bey eger biz eğitim olarak bu durum önune geçemiyor isek yapılması gerekenler bence su şekilde olabilir.

ilk olarak yerli av hayvanlarının avlanma durumunda avcıya hafta bir kota hakkı tanınır ve bir girdiği mereya bir daha sezon boyunca kota verilmeye bilir.

ikinci olarakda en önemliside bu her ilde bulunan avcı dernekleri sezon sonrası sadece av için ugramayacak köylere kendi illerinde bulunan köyleri sezon sonrası köylünün dernek uyelerinin şehirde bulunan avcıların bir arada toplanmasını sağlamalı eğitici ögretici ve yeni nesillere bilgi ve birikimi aktarmanın yolları aranıp bulunmalı.bi çok kişi sunu diyebilir o kadar kişiyi bir araya toplayamassın gibi ama bir suru kişi bir araya toplanmasına gerek yok bir yada iki araba her onbeş günde bir köye gitse sorunları dinlese karşılıklı bilgi alış verişinde bulunulsa köyun genclerine hem avcılık hem de diger konularda görüşülse gelecek için daha iyi yatırım olur.

sonrasında bunlar raporlanıp gerekli mercilere sunulur.meraların asıl sahipleri her anlamda merelarına sahip çıkarlar.
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 04 Mart 2017, 11:56:27 »
ibrahim bey eger biz eğitim olarak bu durum önune geçemiyor isek yapılması gerekenler bence su şekilde olabilir.

ilk olarak yerli av hayvanlarının avlanma durumunda avcıya hafta bir kota hakkı tanınır ve bir girdiği mereya bir daha sezon boyunca kota verilmeye bilir.

ikinci olarakda en önemliside bu her ilde bulunan avcı dernekleri sezon sonrası sadece av için ugramayacak köylere kendi illerinde bulunan köyleri sezon sonrası köylünün dernek uyelerinin şehirde bulunan avcıların bir arada toplanmasını sağlamalı eğitici ögretici ve yeni nesillere bilgi ve birikimi aktarmanın yolları aranıp bulunmalı.bi çok kişi sunu diyebilir o kadar kişiyi bir araya toplayamassın gibi ama bir suru kişi bir araya toplanmasına gerek yok bir yada iki araba her onbeş günde bir köye gitse sorunları dinlese karşılıklı bilgi alış verişinde bulunulsa köyun genclerine hem avcılık hem de diger konularda görüşülse gelecek için daha iyi yatırım olur.

sonrasında bunlar raporlanıp gerekli mercilere sunulur.meraların asıl sahipleri her anlamda merelarına sahip çıkarlar.
Muhammet bey öncelikle köpekleri seven biri olarak sizin Drahtar çok tatlı duruyor bunların sakalları hep dikkatimi çekmiştir.
Söyledikleriniz ise 1. şık fikir olarak güzel ama millet problem yapacaktır böyle iş olmaz o kadar para veriyoruz der kota aslında düşük 1 tavşan 2 keklik ve bu iş takip gerektirir Çevre orman bu işi yapmaz
Normal denetime yetişemiyorlar . Bu gibi avcıları denetlemeyi hiç yapamazlar gibi 
2. tavsiyeniz kaynaşma için harika olur, çok iyi fikirler çıkar avcı derneklerinin köylere gitmeside çok hoş olur yalnız gitmeden belirteyim motorumla dağ bayır gezdiğim için çok köyün arazisine girerim çobana denk gelirim arazi sahibiyle denk gelirim , avcıya denk gelirim konuşurum.
Genelde duyduklarım Köpekli avcılık üzerine
diyorlarki ; buralara 1 araba adam geliyorlar önlerinde 5 tane köpek didik didik arıyorlar 1 -2 taneylede iflah olmuyorlar hepsinin ellerinde birer tavşan oluyor . Aldığı cevaplar hep aynı "amca bizim belgemiz var avlanıp gidecez "dayı belgemiz var 2 saate işimiz biter"  çobana soruyorum biraz Tüyo kapayım diye çoban diyorki ; şurda çok iyi davşan ile keklik kaldırdım yalnız geçen geldiler 2 köpekle akşama kadar sıktılar  sonra görmedim diyor . Şimdi hiç tavşan kalkmıyor şuralarda keklikte kalmadı diyor. Motor ile yol bilmediğim için Diğer Köydeki avcılara çok denk gelirim , yanlarına giderim bazen bende katılırım
3 kişi köyden ava çıkmış adamlar 1 tane tavşan vurma derdinde öğleyi geçene kadar arıyoruz 1 tane tavşan denk gelince acil birşekilde subaşına veya bağ damına gidiliyor.
Avcılığı bilen bu işin tadına varmış, dağda bayırda zevkle gezmenin tadına varmış,  birde yemeklik av bulunduğu zaman keyifler yerine geliyor akşama kadar gır gır şamata çaylar çorbalar vs.
Köylere köpek girmediği için dereler tavşan kaynıyor keklikler dağ bayır uçuyor . Hayvanlar  ürkmediği için kaldır kaldırabilirsen , Gezebilirsen  ,vurabilirsen vur eminimki Tavşan avı hiç kolay değildir çok gezdirir kolay kalkmaz avcının nasibinde var ise birşekilde kalkar avcıda vurur, yedeğilse akşama kadar taban etine devam adamın iflahını söker.
Hangi köyün merasına girdiysem kime denk geldiysem hep köpekli avcılıktan şikayetçi " ÇOK VURUYORLAR ÇOK DİYOR"
Hele bir çoban var ihtiyar benim köyden değil 70 yaşına yakın görürsem mutlaka herseferinde yanına giderim benim için çay bile koyar adamcağız bir anlatır .Tepelik arazide 4 köpekli avcı grubuna denk gelmiş 6 kişilermiş  4 tavşan vurmuşlar
Dede demişki gözüm yeter bu kadar daha sonra bidaha vurursunuz bu kadar av sizi doyurur demiş
Dinleyen kim av belgemiz var dede demişler. Dedenin köpekler etrafı sarınca orayı terk etmişler.
O bölgeyi çok iyi belirim şuan ezilmiş mera olarak ne keklik ve başka birşey anasını bellediler.
Muhammet bey demem oki millet vurmak için avlanıyor .
Eskisi gibi "Kısmet ise gelir Hintten, Yemen'den, kısmet değilse ne gelir elden " demek hayal olmuş
Nasip aranmıyor Köpek meraya salınıyor adam başı bütün kota dolana kadar vuruluyor
Ertesi gün bir daha gelinip kalan vuruluyor ,
5 köpek 10 avcımı var Meradan 5 tavşan 20 keklik olamdan çıkan olmuyor
Köpekte suç o fıtratı gereği kendine av yapıyor.
O kadar şey gördümkü Teşhisim ; Keklik ve Tavşan merasına köpekle avcı girmeyecek
Diğer bütün avlarda açık olsun.
Ben doğaya ve ava tölarans istiyorum , kekliği ve tavşanı kendi bulan ,bulabilen avcılar olsun
Atıcılık yaparak zevk olan değil . Gezerek dolaşarak ter dökerek zevk alan avcılar olsun .
Hep vurma planları yapan değil ,bugün nasipte varsa vururuz diyen avcılar olsun
1 kişide olsa 5 kişide olsa 1 tavşanla avını bitirip , avcılık ve atıcılığın keyfi ile muhabbeti düşünen,  bir bağ evine , bir ağaç gölgesine çekilen sofrasını kuran eğlenen avcılar olsun .
Av için, avcılık için, doğa için, gelecek nesillerinde Tavşan ve kekliği görmesi için AVI AVCI BULSUN VE VURSUN. Marifet köpekte aranmasın.
Bütün avcıları yeni sezonda Köpeksiz Keklik ve Tavşan Meralarına davet ediyorum .

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Muhammet DÖNMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • "Eğitimin gerçek amacı uyandırmaktır."
« Yanıtla #30 : 04 Mart 2017, 13:10:12 »
   Drathtaar almamdaki sebeplerden biride yaralı yada çelğin giden tavsan ve kekliği mereda bırakmak istememden kaynaklanıyor.Umarm daha kötü hale gitmeden ortak bir çözüm  bulunur.
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #31 : 04 Mart 2017, 20:06:52 »
selamlar ,

İbrahim bey keklik ve tavşan avında köpek yasaklanmalı mı yani ?
Sizin yazdıklarınızı herkesin yaptığını sanan bir kısım yöre insanı dışardan gelen avcıların lastiklerini keser , arabalarını çizer oldu ,

yoğun kış aylarında 1 metre karda  köylere kadar inen kekliklerin katledilmesi , geceleri traktörle tavşan kovalanması falan halloldu da ,  millet bilinçlendi  de
her sürüden 3-5 keklik bırakır oldu da biz mi bilmiyoruz   

Eğitim şart , başka bir şey değil

Ben şuna karşıyım  AVhayvanı nı kurutan köylüdür .... Benim bir yanım köylü. Gelen avcılara kimse karışmaz. Hatta çayını çorbasını veriri. Gelelim 4 yıl Önce bir ford transit. bir hummer jip. 4 adette çift kabin pikap .. 33 avcı ... öğlen yanlarına uğradım 18 tavşan bir çuval keklik.... ŞEHİR Lİ BİLİNÇLİ KÖYLÜ CAHİL !!!
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #32 : 04 Mart 2017, 20:17:36 »
Ben bir tarafım köylüdür . 35 SENELİK avcı arkadaşlar var. Amcam dayım....... Halen aralarında şu kavga vardır... Ben almam sen al tavşanı.. YOK Vallahi o olmaz sen al... Kısaca vurulan avı birbirine hediye etmeye çalışırlar... DOSTLUK sezonluk değildir ebedidir.... Gelelim şehirli belgeli avcılara.. Benim tanıdığım ÇOĞU  avcılar. büyük şehirlerde ...Popületerlik .. çok vurma ... resimleri faceebook a ve diğer sitelere boy boy koyma derdinde..
SORUYORUM ??????
Kaç avcı vurduğu avı başkasına veriyor avdan geldikten sonra... adam vurduğu avı çantasında saklıyor diğer arkadaşı vuramamış.. 3 keklik vuruyo birini bile vermiyor.....
Şuanda sosyal alemde herkez cayır cayır şu paylaşımı yapıyor
       SEZONLUK AVCILAR !!!!!! AV BİTTİ ARKADAŞLIK BİTTİİİ !!!! SEZONDA ARAYAN ARKADAŞLAR NERDE
  Kısaaca avcı değiller bu tür işlere girenler...
Avcı edeplidir. dürüsttür arkadaştır dosttur... bir keklik vuruyum yeter. bütün dürüstlüğümle bilen bilir beni

• Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #33 : 04 Mart 2017, 21:40:17 »

Ben şuna karşıyım  AVhayvanı nı kurutan köylüdür .... Benim bir yanım köylü. Gelen avcılara kimse karışmaz. Hatta çayını çorbasını veriri. Gelelim 4 yıl Önce bir ford transit. bir hummer jip. 4 adette çift kabin pikap .. 33 avcı ... öğlen yanlarına uğradım 18 tavşan bir çuval keklik.... ŞEHİR Lİ BİLİNÇLİ KÖYLÜ CAHİL !!!
Ben bir tarafım köylüdür . 35 SENELİK avcı arkadaşlar var. Amcam dayım....... Halen aralarında şu kavga vardır... Ben almam sen al tavşanı.. YOK Vallahi o olmaz sen al... Kısaca vurulan avı birbirine hediye etmeye çalışırlar... DOSTLUK sezonluk değildir ebedidir.... Gelelim şehirli belgeli avcılara.. Benim tanıdığım ÇOĞU  avcılar. büyük şehirlerde ...Popületerlik .. çok vurma ... resimleri faceebook a ve diğer sitelere boy boy koyma derdinde..
SORUYORUM ??????
Kaç avcı vurduğu avı başkasına veriyor avdan geldikten sonra... adam vurduğu avı çantasında saklıyor diğer arkadaşı vuramamış.. 3 keklik vuruyo birini bile vermiyor.....
       SEZONLUK AVCILAR !!!!!! AV BİTTİ ARKADAŞLIK BİTTİİİ !!!! SEZONDA ARAYAN ARKADAŞLAR NERDE
Avcı edeplidir. dürüsttür arkadaştır dosttur... bir keklik vuruyum yeter. bütün dürüstlüğümle bilen bilir beni

Valla arkadaşlar,bu işin köylüsü,şehirlisi yok.
Gerçekten avcı olanı veya olmayanı var.
Yani heriki taraftada hertürden var maalesef.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 05 Mart 2017, 14:25:49 »

Şevki bey köylü cahil diyenlere acizliklerinden ötürü birşey demeyip hep güler geçerim
Herkes bir köylüdür farkında değil ha illa kendini şehirliyim diye öven varsa
Balkonunda ; domates,biber patlıcan ,tavuk, dana, boğa, deve ,buğday arpa,fasulye ,nohut,soğan sarımsak yetiştirmeye davet ediyor KÖylüye satmasını talep ediyorum.
Aynen dediğiniz gibi sadece vurmak için avlanan bir avcı kesimi çıktı piyasaya
Benim köpekli avcılığa Keklik ve tavşan avında tepki göstermemin nedeni felaket derecede piyasaya köpekle vurma hevesi çıktı, ortada nasip diye bir beklenti yok meranın kökünü kurutuna kadar zorluyorlar,
Köpek olmasa avcının tavşan ve kekliği vurma ihtimali avcının hem avcılığına hem bilgeliğine kalıyor .
ama zihniyet çok vurma daha çok vurma daha profesyonel görünme olduğu için kendini yenemiyor.
sizin orda 18 tavşan vurulmuş bizim meraları kurutana kadar geldiler ve hiç birşey kalmayınca
Köpekler bir işe yaramıyor deyip gittiler.
KÖylüm nedense meramızı birtürlü bitiremiyordu zibil gibi tavşan keklik nereye gitti ne oldu hepsi ortada
Bir daha bulamayız deyip hepsini hayvanlara buldurup tek tek vurdular.
Çok olaya şahitliğim var adamlar para verdiği için bişe denmiyor bir seferinde ördek avında birşey çıkmayınca tavşana çıktık köpekli profesyonel avcılara denk geldik. 23 yaşındaki biri kekliğe telaş yapınca mermiyi bize sıktı heryerime çarptı üzerimde askeri kamfulaj olduğu için elim nokta nokta kızardı ama vucuduma geçmedi birsürü küfrettim çıktılar gittiler . 5 kişi geliyosun 4 köpek salıyosun elinde 3 tavşan var hale vuruyorsun ,millete bu vurma aşkı nasıl ve nerden gelmiş henüz çözmüş değilim .
Benim savunduğum nokta köpekli avcıyı Tavşan ve Keklik merasına sokmayacaksın. Kendi girsin akşama kadar dolansın vurabiliyorsa nasibini vursun çıksın.  Herkim olursa olsun sokulmayacak.
Meralara köpekle 5 sene girilmesin heryerde tavşan ve keklik cirit atar .
Bu konuda çok eminim 5 yıl TÜrkiyedeki meralara girilmeyecek, hem atıcılık geri plana düşecektir ve ter dökmeyen profesyonel köpekli avcılar sahneden uzaklaşacaktır. Kolaya alışmış hiçkimse zoru sevmez
marifeti köpekte arama işleri son bulacaktır.
Şuda var Bizim Mİllet ben para veriyorum tavşan keklik çoğaldı Tilkiler ,çakallar yiyor diye dava açacaktır.

SORUYORUM ??????

Şevki bey gidişat öyle bir gidiyorki rüzgar geride kalır
dediklerinize katılıyorum eski avcılar ikram var bizde 50/60"lı yaşlarda abilerle ava gidiyoruz
herseferinde olan mevzu şu ; Hadi gençler 1 tane tavşan vuralım hep beraber dama gidelim
yemin ediyorum zevki bir başka oluyor dağa tepeye yayılıyor başlıyoz aramaya giderken kalkmayan tavşan aynı yerden gelirken kalkıyor yorulan abiler bir yerde pusu atıyor kalkar üzerime gelirse diye ,bir bağrış sesler yankılanıyor gidiyor gidiyor diye ne varsa eski dayılarda var onlarla avlanması çok zevkli oluyor.
5/6 saatte 1 tavşan denk gelirde vurursak hemen avı bitiriyorlar akşama kadar keyifler tık, dama saz götürülüyor araba aküsünden elektrik çekiliyor gece yarısı oluyor 1 tane tavşanın mazisi 6/7 kişiyi birgün oyalıyor. Bu dediklerim nasip varsa oluyor.
Bazen abiler kendileri tavşan pişirme hazırlığı yaparken  bizi 1 tane kerik vurmaya yollarlar , ördek çorbası için 1 tane vursanız kafi derler. Yeminle zevkini başka yerde bulaman
Atıcılık değilde millet gerçekten av ve avcılık için doğaya çıksa herşey normale dönmeye başlayacak ama hiç sanmıyorum .Dediğiniz gibi millet çok vurup profesyonel görünmek için herşeyi yapıyor
Kendini yenemeyen hırs yapıp sadece vurmaya adapte olmuş yeni bir avcı modası çıktı.
Böyle giderse eminim süs tavşanı kovalayıp ev kekliği ile oynaşır hale geleceğiz.

The following users thanked this post: Şevki MİRZA, Selim UYGUN