Gönderen Konu: Ördek uzun mesafe için namlu?  (Okunma sayısı 29316 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuz ÇİLOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Ördek uzun mesafe için namlu?
« Yanıtla #25 : 26 Şubat 2017, 10:09:25 »
Bende emektar sarsılmaz concorde lx otamatik var iri saçmada canavar dediğiniz gibi her namlu her fişekte aynı sonucu vermiyor
Yalnız çok video izledim bazılarında bayağı uzak mesafelerden ördekleri çaput indiriyorlar ve duyduğuma göre düşük gramajlı ama cok hızlı fişekler üretiliyormuş özelliklede abd de bizim ülkemizde de fişek üreticileri bunu dikkate almalı
  • sarsılmaz concorde lx sarsılmaz force
1971 - İstanbul

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 26 Şubat 2017, 13:35:52 »
Peki ustalar namlu boyunun pek önemi yoksa  elimdeki 76 Namlu pozeyi bırakıp 55 Namlulu bi tüfekle geçit ördek avı nasıl yapacam yada dier 76 Namlu pozeyle attığım mesafeye 55 namlu ile nasıl ggupman yapacm
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #27 : 26 Şubat 2017, 16:28:55 »
Kemal Bey, '' attığımız mesafe 30 metre '' demişsiniz ama her avcının av tarzı aynı değil.
Arkadaş zaten paylaşımında, 35 metrelerdeki sonuçları yaklaşık 50 metrelerde elde etmeyi amaçladığını yazmış..
Ekseri çulluk avı yapan biri 30 metre üstüne kolay kolay tüfek sıkmaz, dar alanda pratik hareket edebilmek için çoğunlukla 61 namlu tercih eder..
Yukarıda bahsedildiği gibi çoğunluk tahtalı ve ördek avı yapan biri 61 namlu tercih eder mi sizce ? Hele de geçit tarzı av yapıyorsa..!

61-76 arasındaki fark %1-5 arasını geçmez demişsiniz ancak, kazın ayağı öyle değil işte  ^-^ Namlu uzadığı zaman saçmalar aynı mesafede merkeze daha fazla yoğunlaşır.  Bazen kısa namlu kendinden 1 kademe sonraki uzun namluya göre daha iyi sonuçlar verebilir.. Ama mesele sadece grupman değil ki, yukarıda da yazdım, havada önleme esnasında süpürme tekniği uygularken swing hareketi denilen olay uzun namlularda çok daha kolay ve etkili şekilde oluyor.. Tuncay Hocam da aynısını söyledi, hatta öne doğru artan ağırlık dengesinden bahsetti ki bu, swing hareketine ekstra avantaj sağlar..
Kısa namlu ile uzun namlu arasında, avı havada süzme esnasında gerçekten ciddi farklar var..

Grupman kısmına gelince, aynı özellikte 66-71 namluları aynı şokla kıyasladık, 35 metrede aynı hedefe biri 190 diğeri 195 isabet kaydetti. 5 adet saçma farkından ne olacak ki.. Fakat 71 namlu ile atılan hedefin merkez dairesinde 6 adet fazla saçma saydık ve genel dağılım merkeze daha yoğundu.. Olayın rengi de zaten burada değişiyor..
5 santim farktan veya 5-10 metreden, 5-10 saçmadan ne değişecek derler, inanın bazen çok şey farkediyor :)

Aşağıdaki fotoğraflarda, iki namlu arasında 10 cm uzunluk farkı var, ikisinde de 30 metreden aynı fişek, en geniş şoklarla atıldı..
Fişek değiştirerek ve / veya farklı tüfeklerde muhakkak farklı sonuçlar çıkacaktır. Fakat, geçit avı yapan biri olarak, nasıl olsa fark yok deyip kısa namluyu asla tercih etmezdim :)

Benim taktik bu 65 cm namluya 5 no şok takacağıma 71 cm namlu tüfeğe 5 no şok takıp yayınladığınız grupmanı elde ediyorum. orta mesafede yoğun bir grupman içinde 65 cm namluya 3 no şok takıyorum. sıkıntı yok.
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Oğuz ÇİLOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 27 Şubat 2017, 19:00:40 »
Peki ustalar namlu boyunun pek önemi yoksa  elimdeki 76 Namlu pozeyi bırakıp 55 Namlulu bi tüfekle geçit ördek avı nasıl yapacam yada dier 76 Namlu pozeyle attığım mesafeye 55 namlu ile nasıl ggupman yapacm
En iyisi ortalama 71 namlu kısa namlu bıldırcın ve çullukta iyi ama bu sene çulluk için bek yaptığım yerde hayvan yüksek geçiyordu gene sarsılmaz concorde lx no 3 şok ve mirrage 32gr no 7 ile çok iyi sonuç aldım ilkden yaf 34 no 8 kullandım işe yaramadı
1971 - İstanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 27 Şubat 2017, 20:53:22 »
Şu namlu uzunluğunun grupman ve penetrasyona etki ettiğini düşünenlere ben katılamıyacağım malesef.
Eğer öyle olsaydı iki iç çapı da 18.4 mm olan tüfeklerimden 66 namlu olan  72.5cm namlulu olandan daha toplu atamazdı.

Tüfeklerin  pattern ve penetrasyon farklarındaki en belirgin farkların sebeblerine gelince:
1 Aynı kutudaki fişekler arasındaki hız farkı veya patlama basıncı
2 Aynı iç çapta olduğu söylenen ama aslında aynı olmayan namlu iç çapları(Bu çapları profesyonelce ölçebilecek ve bir standartta üretebilecek yerli yabancı marka sayısı ve sıfır hatayla ürtim yapan marka sayısı bence çok az çıkacaktır.)
Ancak biz hep aynı olduğunu sanarız.Ancak sadece sanarız.Bu aynı olduğunu bir  göstergesi değildir.
3 Mevcut şok değererindeki  farklılıklar.
4 Birleştirme konisi uzunlukları.
5 Hava sıcaklıkları ve rakım farkları.
6 Fişeklerde kullanılan metaryallerin farklı olması.(çelik,tungsten,kurşun ,bizmut,nikel gibi )farklı özkütle ve kaplamaya sahip metaller.
7 Fişek içerisinde kullanılan tapa ve barutlar.

Bir çoğumuz yazdan kalan fişekleri  kış aylarındada değerlendirmek isteriz.
Ancak Tahtalı ,Ördek ve Tavşan gibi avlarda bu fişeklerin çoğu zamam yetersiz kalacağını göz ardı ediyoruz.
Kısacası istişare yaptığımız  ustalardan ve kıt olarak yapabildiğiz denemelerden edinebildiğimiz bir kaç noktadan bazıları bunlar.
 Bek avlarındaki swing ve nişan hattındaki avantajları olduğu kısmına katılıyorum.Birde uzun namluların azda olsa hız farkı olduğu belirtilmektedir.Ancak abartılacak kadar fazla olduğunu düşünmüyorum.

Birde geniş namlular varki benim kesinlikle tercih etmeyeceğim namlular grubuna girer.
18.3 ve 18.4 mm her avda ve her koşulda ilk tercihim olacak değerlerdir ki macera aramaya gerek duymadan fazlasıyla tatminkar değerlerdir.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Oğuz ÇİLOĞLU

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 27 Şubat 2017, 21:01:50 »
Şu namlu uzunluğunun grupman ve penetrasyona etki ettiğini düşünenlere ben katılamıyacağım malesef.
Eğer öyle olsaydı iki iç çapı da 18.4 mm olan tüfeklerimden 66 namlu olan  72.5cm namlulu olandan daha toplu atamazdı.

Tüfeklerin  pattern ve penetrasyon farklarındaki en belirgin farkların sebeblerine gelince:
1 Aynı kutudaki fişekler arasındaki hız farkı veya patlama basıncı
2 Aynı iç çapta olduğu söylenen ama aslında aynı olmayan namlu iç çapları(Bu çapları profesyonelce ölçebilecek ve bir standartta üretebilecek yerli yabancı marka sayısı ve sıfır hatayla ürtim yapan marka sayısı bence çok az çıkacaktır.)
Ancak biz hep aynı olduğunu sanarız.Ancak sadece sanarız.Bu aynı olduğunu bir  göstergesi değildir.
3 Mevcut şok değererindeki  farklılıklar.
4 Birleştirme konisi uzunlukları.
5 Hava sıcaklıkları ve rakım farkları.
6 Fişeklerde kullanılan metaryallerin farklı olması.(çelik,tungsten,kurşun ,bizmut,nikel gibi )farklı özkütle ve kaplamaya sahip metaller.
7 Fişek içerisinde kullanılan tapa ve barutlar.

Bir çoğumuz yazdan kalan fişekleri  kış aylarındada değerlendirmek isteriz.
Ancak Tahtalı ,Ördek ve Tavşan gibi avlarda bu fişeklerin çoğu zamam yetersiz kalacağını göz ardı ediyoruz.
Kısacası istişare yaptığımız  ustalardan ve kıt olarak yapabildiğiz denemelerden edinebildiğimiz bir kaç noktadan bazıları bunlar.
 Bek avlarındaki swing ve nişan hattındaki avantajları olduğu kısmına katılıyorum.Birde uzun namluların azda olsa hız farkı olduğu belirtilmektedir.Ancak abartılacak kadar fazla olduğunu düşünmüyorum.

Birde geniş namlular varki benim kesinlikle tercih etmeyeceğim namlular grubuna girer.
18.3 ve 18.4 mm her avda ve her koşulda ilk tercihim olacak değerlerdir ki macera aramaya gerek duymadan fazlasıyla tatminkar değerlerdir.

Yani Suat bey aynı iç çap aynı şok bi ri 66 biri 76 namlular pattern ve Penetradyonda  pek bi fark lari olmazdı diyorsunuz

1986 sivas

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 27 Şubat 2017, 21:19:56 »
Yani Suat bey aynı iç çap aynı şok bi ri 66 biri 76 namlular pattern ve Penetradyonda  pek bi fark lari olmazdı diyorsunuz
Namlu iç çapları ve şok daralma değerleri aynı olmak şartıyla çok fark etmeyeceğini söylüyorum.Ancak bu iki kriterin özellikle yerli tüfeklerde hiç bir zaman aynı olamayacağını.Değişen herhangibi bir kriterin sonuca kesin etki edeceğini düşünüyorum.

Örneğin 18.30 mm civarı olduğu söylenen y oto tüfeğim ölçümlerde 18.40 mm geldi.
Bir diğer aynı denen namlunun 18.35 mm gelmesi çok kuvvetli bir ihtimal.
Hal böyle olunca iki namlu hiç bir zaman aynı performansı veremez.Birde şok daralmalarındaki farklar eklenirse durum daha da vahim olur.
Yani hiç bir zaman iki namlu aynı değildir.Biz üzerindeki rakamlara bakıp öyle zannederiz..
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2017, 21:21:55 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 27 Şubat 2017, 21:35:46 »
Namlu iç çapları ve şok daralma değerleri aynı olmak şartıyla çok fark etmeyeceğini söylüyorum.Ancak bu iki kriterin özellikle yerli tüfeklerde hiç bir zaman aynı olamayacağını.Değişen herhangibi bir kriterin sonuca kesin etki edeceğini düşünüyorum.

Örneğin 18.30 mm civarı olduğu söylenen y oto tüfeğim ölçümlerde 18.40 mm geldi.
Bir diğer aynı denen namlunum 18.35 mm gelmesi çok kuvvetli bir ihtimal.
Hal böyle olunca iki namlu hiç bir zaman aynı performansı veremez.Birde şok daralmalarındaki farklar eklenirse durum daha da vahim olur.
Yani hiç bir zaman iki namlu aynı değildir.Biz üzerindeki rakamlara bakıp öyle zannederiz..

😊😊avrupa tüfeklerdede durum boylemi acaba  digital kupasım yok  olsa olcerdim  ama benim tüfek anormal tepiyor 34 gr bps attım Ördekten çok  ben zarar gördüm 😊  aldığım  emekli uzman cvs  34 gr atma tüfek  deliriyor dedi  yanımda tahtaliya 28 gr 10 no fişek attı aldığım tüfekle  iyi mesafeden cansız indi  azim açık kaldı - 20 gibi bi soğukta attım bps 34 gr  tüfek yine çok tepiyor çelik kasa 76 namlu ama bana çok hafif geliyor boş bi günümde markete gidip tartacam  gfs marka atlmamis yeni  iki kanatlı pover tapa harbiyle zor geçiyor ucuna gelince caka caka çıkartıyorum tüfek te 18.40  soklar 4/4  4/2    30gr   32gr rahat  34 atınca herkez ne atiyon diye soruyor bi sikintimi var acaba

1986 sivas

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 28 Şubat 2017, 08:38:27 »
benim tüfeğin namlu boyu 76 cm. yanında ilave olarak 5 cm uzatma şoku var 1/2 şok. uzun namlu mesafe ve öldürücülük açısından yararlı olmasaydı browning gibi bir marka ilave şok önermezdi. ösellikle su kuşları gibi saçma taşıyan ördek. kaz. tahtalı gibi kuşlara atış yapılacak minimum namlu boyu 71 cm dir. tutupta 55-61 namluyla 76 cm namlunun vuracağı mesafelere atış yaparsanız sürüsüne bereket hava gazı alırsınız.
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

Çevrimdışı Oğuz ÇİLOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 28 Şubat 2017, 11:02:10 »
Yabancıların ördek kaz videolarını izlerim arada çoğu avcının kullandıkları tüfeklerin namluları bayağı uzun birde uzatma şok kullanıyor bazıları öğrendiğim kadar fişekleri özel o yükseklikte o hayvan çaput oluyor ve izlediğim kadarı ile yüksek gramajlı değiller düşük gramajlı ve toplu gidiyor
Bence bizim fişek sanayi bu işe özen göstermiyor gereğini yapsalarda bizlerde memleketin parasını elin keferesine vermesek
1971 - İstanbul

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 28 Şubat 2017, 15:20:15 »
18 yıldır Huğlu Koop. 401B 55cm tüfeğini kullanıyorum. Bıldırcından kaz avına parlamasıyla geçidiyle yapmadığım av kalmadı. Kullandığım şok da 4 no. 2 nolu şoku bile fazla toplu geliyor bazı avlarda ki 4 no şoku kullanıyorum her avda. 65 cm yedek namlusu var ama baktım aynı işi yapıyor uzun yıllardır kullanmadım. Bir çok tüfekle avrupa yerli uzun-kısa namlu pattern ve penatrasyon denemeleri yaptık arkadaşlar ile. Pek bir fark göremedim. Hatta hiç göremedim. Avcılığı babadan öğrenme ve 12 yaşından beri tüfeği hiç elimden düşürmeyen biri olarak , yine de affınıza sığınarak namlu boyundan ziyade başka kombinasyonlarda aramak lazım diye düşünüyorum cevapları. Şunu da belirteyim; 60-70 metrelerden vuruyorum demiyorum. Benim için 45 metreden sonrası yaralı gönderme ihtimali arttığı ne tüfeğimi, fişeğimi denerim o mesafede ne de av üstünde denerim. Bilemedin 50 metre diyelim. Sonuçta atarken metreyle ölçmüyoruz. 76 cm veya 81 cm olunca mesafe 50 metrenin üstüne çıkar diyen varsa benim bir iddiam yok. Ama 50 metre içinde 76 ne vuruyorsa ben de vuruyorum bilesiniz.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2017, 15:26:08 Gönderen: Akif ARSLAN »
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 28 Şubat 2017, 17:44:58 »
Akif bey 55 Namlu tufeginiz ile metreyle ölçmek kaydı ile 40 metreye  kağıda yada tenekeye atış yapıp bizle paylaşırmisiniz saçma 34 4 yada 5 no olsun bıldırcın parlama ördek avı olabilir ama 40 metre gibi mesafeden geçen ördeği indirmek için ölümcül yerine  3 yada 4 saçma almasi gerek kanat kafa hariç bu mesafede çok iyi gruptan gerek  bende Mirage ve b&p fiseklerle yaklaşık 50 mt ye yakın bi mesafeden ördek vurdum ama saysan 10 olmaz ben 55 Namlu tufegin 40 metredeki dağılımını merak ediyorum  imkanınız varsa deneyip paylaşın mesafe  net 40 metre olsun adım işi farklı   saygilar

1986 sivas

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 28 Şubat 2017, 18:19:46 »
Hüseyin Bey,
Bu konuda size ne zaman yardımcı olabilirim bilemiyorum. Ava bile gidemez oldum yoğunluktan.  İkincisi bu olayın üstüne çok düşmüyorum. Avda kendini belli ediyor benim için penetrasyonu da paterni de. Bana göre öncelikle tüfek mutlaka atıcısına uyumlu olacak. Ben tüfeklerime kendime göre kundak yaptırırım her zaman. El kundağını bile ayarlatırım. Bir tüfeği aldığım gibi kullanamıyorum ve vuramıyorum. Sonra namlu, şok, fişek uyumu.
Çok özür dileyerek istediğiniz konuda size bir söz veremeyeceğim. Lütfen kusura bakmayın. Umarım yanlış anlaşılmaz. Fakat bu konuda bana baskı yapan bir arkadaşım daha var. O da çok merak ediyor sizin sorunuzun cevabını. Kendisiyle bir kaç ava gitme fırsatım olmuştu. Ve ilk seferinde tüfeğimle dalga geçmişti  :D  İlerleyen zaman içinde buralara gelirse zaten zorla götürür beni herhalde poligona. Ben de sizinle paylaşırım. Bu arada bazen keyfine trap atışları yapıyorum aynı namlu ve şokla. 20-21 vurabiliyorum biraz antrenman yaptığım zaman. Plakların parçalanması ikinci vuruşta bile iyi. Bu da bir fikir verir belki size.
Saygılarımla.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Oğuz ÇİLOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 01 Mart 2017, 15:58:30 »
sarsılmaz concorde lx 71 namlu tüfeğim 1 no şok ile yaklaşık 50 metre mesafeden (75 adım) 19 ltrelik yağ tenekesine 32 gr n0 5 mirrage ile yaptığım atışta yaklaşık 45 adet saçma isabet etmişti
1971 - İstanbul

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 01 Mart 2017, 17:12:08 »
Aşağıdaki resime 48 m den atılmıştır.66 namlu Huğlu tüfek ve Carlson ,s 665 lik şok ile.Hedef 85x85 cm
34 g 5 no Bps fişek.
Fişek içerisinde 245ad saçma mevcut. Hedefe isabet 128 ad.
128/245 : % 52

Şimdi şunu soruyorum.66 namlu bir tüfeğe göre yukarıdaki  performans sizce nasıl.
Ufakta bir hatırlatma yapalım.

36.6 mt de ful şok performansının % 70 olarak baz alındığını düşünürsek yukarıdaki kağıt size ne ifade eder ?
benim tüfeğin namlu boyu 76 cm. yanında ilave olarak 5 cm uzatma şoku var 1/2 şok. uzun namlu mesafe ve öldürücülük açısından yararlı olmasaydı browning gibi bir marka ilave şok önermezdi. ösellikle su kuşları gibi saçma taşıyan ördek. kaz. tahtalı gibi kuşlara atış yapılacak minimum namlu boyu 71 cm dir. tutupta 55-61 namluyla 76 cm namlunun vuracağı mesafelere atış yaparsanız sürüsüne bereket hava gazı alırsınız.
« Son Düzenleme: 01 Mart 2017, 17:13:19 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Alpay ARICI

Çevrimdışı Gençay GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 04 Mart 2017, 14:36:31 »
Öncelikle herkese merhabalar. Malum sezonu bitirdik ava gitmekten foruma ancak giriş yapabildim. Malum konu extrem atışlar olunca ilgimi çekti😲 Sözlerime başlamadan önce herkesin tecrübesine ve deneyimlerine saygım sonsuzdur ama gerçekler acıdır😂 Öncelikle eğer extrem atışlar yapacaksam kesinlikle avrupa ve 81cm namlu uzunluğuna sahip olursa kromsuz namlulu ve namlu iç çapı 18.6 olan bir tüfek edinmeye çalışırdım. Muhakkak kendinden ve full-modified daralma ölçülerine sahip olmasını tercih ederdim. Yukarıda da bahsettiğim gibi gerçekler acıdır ve bu ihtiyaçlar bu işin gerçekleridir..Şimdi ortaya bir tez attık ve bunu kanıtlayıp bilinen bütün tabuları yıkma zamanı😂😂 Aşağıya Dave CARRIE üstadın yüksek geçit avlarını nasıl ve neyle yaptığını anlatan filminin fragmanını ekliyorum ve dikkatlice izlemenizi istiyorum ben herhalde 50 kezin üstünde baştan ve belli yerlerde durdurarak izledim.

Link:

Kullandığı tüfek 81cm kromsuz namlu özel yapım yarım ve full şoklu bir tüfek. Kullandığı fişek ise 40 gr 5 numara KEÇE tapa bir fişek.Boşuna üstad demiyorum çünkü kendisi elindeki mühimmatlarla harikalar yaratıyor. Geri kalanını bence videoda izlemelisiniz işin büyüsü bozulmasın. Saygılar.
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2018, 17:10:13 Gönderen: Gençay GÜNEŞ »
Gencay GÜNEŞ
1989 SİNOP-Merkez

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 04 Mart 2017, 14:52:53 »
Öncelikle herkese merhabalar. Malum sezonu bitirdik ava gitmekten foruma ancak giriş yapabildim. Malum konu extrem atışlar olunca ilgimi çekti😲 Sözlerime başlamadan önce herkesin tecrübesine ve deneyimlerine saygım sonsuzdur ama gerçekler acıdır😂 Öncelikle eğer extrem atışlar yapacaksam kesinlikle avrupa ve 81cm namlu uzunluğuna sahip olursa kromsuz namlulu ve namlu iç çapı 18.6 olan bir tüfek edinmeye çalışırdım. Muhakkak kendinden ve full-modified daralma ölçülerine sahip olmasını tercih ederdim. Yukarıda da bahsettiğim gibi gerçekler acıdır ve bu ihtiyaçlar bu işin gerçekleridir..Şimdi ortaya bir tez attık ve bunu kanıtlayıp bilinen bütün tabuları yıkma zamanı😂😂 Aşağıya Dave CARRIE üstadın yüksek geçit avlarını nasıl ve neyle yaptığını anlatan filminin fragmanını ekliyorum ve dikkatlice izlemenizi istiyorum ben herhalde 50 kezin üstünde baştan ve belli yerlerde durdurarak izledim.

Link:

Kullandığı tüfek 81cm kromsuz namlu özel yapım 3/4 ve full şoklu bir tüfek. Kullandığı fişek ise 40 gr 5 numara KEÇE tapa bir fişek.Boşuna üstad demiyorum çünkü kendisi elindeki mühimmatlarla harikalar yaratıyor. Geri kalanını bence videoda izlemelisiniz işin büyüsü bozulmasın. Saygılar.
Gençay bey paylaşım için teşekkür ederim.Ancak sizde takdir edersiniz ki bu konuya eldeki tüfekler ve fişeklerle vuruş mesafesin etki edecek cevaplar arıyoruz.
Memleketim avcısının kullanabileceği tüfeklerle atabileceği fişekler belliyken  verdiğiniz örnek bizim avcılarımızın kriterleri dışına çıkar.

Zira en basitinden bir hindi şoku ile mesafe biraz attırılabilir.
Yada Winchester Long Beard ,Hevi Shot, Cheddite 100 metri gibi extra fişekler kullanılabilir.

Ancak kaç avcımız bu fişekleri atabilir.Bir ördek avında bu fişeklerden 25 30 tane atanın ekonomisi çöker.

Diyeceğim standart kurşun saçma ,eldeki Konya malı tüfek ve asgari ücretin biraz üzerinde kazanan bir avcı olarak düşünürsek  daha gerçekçi oluruz diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2017, 14:57:36 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Sabahattin KARAHAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 04 Mart 2017, 14:56:59 »
Keyifle izledim teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2017, 14:58:14 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #43 : 04 Mart 2017, 14:59:42 »
Ben Miroku'ya talibim..Tahtalı ve ördekler yandı..Birde Backbored olmasa...:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #44 : 04 Mart 2017, 15:24:23 »
Ben Miroku'ya talibim..Tahtalı ve ördekler yandı..Birde Backbored olmasa...:)
Kromsuz namlu daha fazla mı yakıyor  ??? doğru mu yani şimdi bu  >:D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #45 : 04 Mart 2017, 15:26:33 »
Dave CARRIE amcanın youtubede Shooting Photography kanalında çok güzel driven game av videoları var. Hepsini keyifle izliyorum..
Gerçekten çok güzel avlar yapıyorlar. Suat hocamın dediği gibi bizim memleket avcısına göre değil bu işler  :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

• Expert Üye
« Yanıtla #46 : 04 Mart 2017, 15:51:32 »
Emrah bey,
Kromsuz namlu benim gibi üşengeç adamlara göre değil ,olmadı,olamazda :)
Poligonda keyfi atış ve sonrasında Berettacı'larla keyifli sohbet etmek varken Perazzi'cilerin haldır huldur tüfek temizlemesine acıyan gözlerle bakarım..
Ama bu MK'ya talibim..:)..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #47 : 04 Mart 2017, 15:54:33 »
Emrah bey,
Kromsuz namlu benim gibi üşengeç adamlara göre değil ,olmadı,olamazda :)
Poligonda keyfi atış ve sonrasında Berettacı'larla keyifli sohbet etmek varken Perazzi'cilerin haldır huldur tüfek temizlemesine acıyan gözlerle bakarım..
Ama bu MK'ya talibim..:)..:)
Ben de bir an için şüpheye düştmüştüm ama olayın aslı başkaymış ;D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Gençay GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 04 Mart 2017, 16:14:00 »
Konu güzel ilerliyor ama yanlış yönde ilerliyor. 40 gr keçe tapa fişeği isterseniz evinizde bile doldurabilirsiniz. Kromsuz namlulu sabit dar şoklu tüfekleri ise özellikle 76 ve üzeri namluluları uygun fiyata ülkemizde heryerde bulabilirsiniz insanlar yakın avlarda kullanamadıkları için avcı değil diye elden çıkarmaya bakıyorlar. Evet Emrah bey kromsuz ve hatasız namlular krom kaplı namlulara göre hem delicilikte hem dağılımda çok çok üstünler bunu dünya kabul etmiş fakat ülkem avcısı hala kabul etmemekte ısrar ediyor. Ayrıca keşke bir perazzim olsa da poligonda atış sonrası temizliğini yapabilsem teknoloji ve temizlik malzemeleri o kadar gelişti ki emin olun namlu temizliği 3 dakikamı almaz😉😉
Gencay GÜNEŞ
1989 SİNOP-Merkez

• Expert Üye
« Yanıtla #49 : 04 Mart 2017, 16:24:33 »
Sn.Güneş,
Kromsuz namlunun Kromlu namlulara göre daha yüksek pattern performansı ve penetrasyon verdiğine dair bilimsel bir veri yoktur..Hem yeni model Miroku'larında tamamı '' chrome lined'' namluya sahip..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI