Gönderen Konu: HUĞLU GT1 DEĞERLENDİRME..  (Okunma sayısı 5753 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
HUĞLU GT1 DEĞERLENDİRME..
« : 02 Şubat 2017, 14:29:36 »
Facebook üzerinden mesaj atanlar, avlak forumdan gördüm deyip tüfeği soranlar oluyor,belki ilgilenenlere faydası olur diye tüfekle ilgili birkaç değerlendirme yapmak istedim..

Bu model, nitro ile yaşadığım sorunlardan dolayı Ocak 2016 itibariyle değişim yoluyla elime geçti ve tam 1 yıldır kurşun atışları, fişek denemeleri atış testleri ve avlarda esirgemeden kullanıyorum..

Sezon kapalıyken çok sayıda kurşun atışı ve özellikle ağır gramajlar başta olmak üzere çok sayıda atış ve grupman denemesi yaptım. Tüfeği biraz yordum.  1 yıl içinde toplamda  1500 atımı geçti, yivsiz tüfekler için bu az bir sayı ama benim için ( 1yıl içerisinde ) iyi bir miktar..

Bu süre zarfında tüfek parça arızası vermedi, takılma dikme vs yapmadı.. .( birkaç fişek-kovan hatası hariç )
Tüfeğin ahşabı standart ve sağlam, olumsuz yanı ise ahşap boyası pek iyi değil, nitronun ahşabı ve boyası biraz daha kaliteliydi mesela.. belki de aradaki fiyat farkından olabilir.
Gt1 ahşabı çabuk çiziliyor ve köşe kısımlarından boya-vernik biraz atma yapmış.. Kasanın alt tarafında krom kısımda hafif renk açılması oldu, mat siyah krom, füme rengine dönmeye başlamış, üst tarafta bir şey yok. Okadar yağmur çamur kar gördüğünü göz önüne alırsam aslında normal bir durum  ama yine de 1 yıl kullanım süresinde bukadar olmaması gerekirdi. Şu konuda hakkını yememek gerek paslanma açısından en ufak sorun yaşamadım bu konuda gayet iyi..

Ağırlık konusunda hassas olanlar için tüfek biraz ağır gelebilir. Ahşap yoğunluğuna göre değişir ama ortalama 3350 gr civarı. Bana göre ağır değil, gezerek yapılan avlarda bazıları için yorucu olabilir.. Bekleme-geçit avları için çok daha uygun..

Namlu iç çapı 18.75 mm olarak geçiyor. Ölçme imkanım yok ama basitçe, 18.70 mm çapında bir tapa, namludan çok hafif bir sıkışmayla zorlanmadan geçebiliyor.. Hem kinetik sistem olması hem de namlu çapının geniş olmasından dolayı namlu içi basıncı fazla olmadığı için düşük gr fişeklerde (24gr - 28 gr) sorun yaşatma ihtimali yüksek..  28 gr fişeklerde hava soğuyana kadar sorun yok. Ama 30 gr ve üstünde hatasız ve hatta daha performanslı diyebilirim.

Namlu çapının genişliği, performans konusunda ilk zamanlar kafama takılmıştı ama kullandıkça gördüm ki asıl mesele uygun fişeği bulmakmış.. Geniş namlunun dar iç çapa göre penetrasyon eksikliği elbet var fakat, yaptığım avları göz önüne aldığımda özellikle tahtalı ve ördek gibi mesafeli atış yapılan ve sağlam yapılı avlarda bu eksikliği hiç hissetmedim. Genellikle 35-50 metre arası uçar avlarda performansından çok memnun kaldım.

Yine de tüfeği 76 namlu almadığıma pişmanım. Mesele sadece grupman değil, bayide incelemiştim, 5 cm farktan ne olacak diyenler oluyor ama gerçekten tüfeğin dengesi bile değişiyor ve havada avı süzme olayı çok daha güzel ve keyifli oluyor. Geçit avcısı için 76 cm namlu bence ihtiyaç. Yine de herkesin tercihi farklıdır..

Geniş çapın atış konforu hisseilir şekilde fazla.. Fişek seçimine göre değişse de, dar namlulara göre bazı durumlarda daha düzgün bir saçma dağılımı var.. İnce saçma ve 28-32 gr aralığında da başarılı fakat, özellikle 34 gr ve üstü fişeklerde ve kalın saçmalarda diğerlerine göre daha güzel performans sergiliyor..

Sonuç olarak 1400 tl civarı bir fiyata alınabilecek iyi bir yerli tüfek.  Kozmetik işçilik açsından birkaç opsiyonla daha iyi bir hale getirilebilir o da tercih meselesi.. Yine de standart haliyle, fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor. .
Aklıma gelenler bukadar. Umarım ilgilenenlere faydası olur.

Herkese rast gele..
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2017, 21:07:31 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: DEĞERLENDİRME..
« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2017, 15:08:50 »
'' Yine de tüfeği 76 namlu almadığıma pişmanım. Mesele sadece grupman değil, bayide incelemiştim, 5 cm farktan ne olacak diyenler oluyor ama gerçekten tüfeğin dengesi bile değişiyor ve havada avı süzme olayı çok daha güzel ve keyifli oluyor. Geçit avcısı için 76 cm namlu bence ihtiyaç. Yine de herkesin tercihi farklıdır..''
Namlu boyu hakkındaki soruların özetidir. elinize sağlık.
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Talat YILMAZ 46, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: DEĞERLENDİRME..
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2017, 21:09:37 »
'' Yine de tüfeği 76 namlu almadığıma pişmanım. Mesele sadece grupman değil, bayide incelemiştim, 5 cm farktan ne olacak diyenler oluyor ama gerçekten tüfeğin dengesi bile değişiyor ve havada avı süzme olayı çok daha güzel ve keyifli oluyor. Geçit avcısı için 76 cm namlu bence ihtiyaç. Yine de herkesin tercihi farklıdır..''
Namlu boyu hakkındaki soruların özetidir. elinize sağlık.
@Hakan ÖZDEN Teşekkürler.
Namlu boylarının amacına uygun kullanılmasından yanayım. İdeal namlu boyu olarak herzaman 71 kabul görüyor ben de tercihimi bu yönde yaptım ama yine de çoğunlukla geçit avı yapan biri olarak olarak 76 namluya ihtiyaç duyuyorum..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Erol KABA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: HUĞLU GT1 DEĞERLENDİRME..
« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2017, 15:40:04 »
Elinize sağlık Emrah Bey. Sizin ahşap ve gövde kısımlarında belirttiğiniz sorunların. Plastik  kundak üzerine yapılacak kamuflaj kaplama ile bütün sorunların çözüleceği kanısındayım. Kinetik tüfeği geniş namlu yapmak benim bildiğim kadarıyla daha amacına daha uygun. Ancak ben firmanın kamuflaj modeline rastlamadım desem hemen doğru olur. Bence bu huğlunun bir eksiklikliği. Keşke aynı özeni 401 modelinde göstergelerdi.Firma kinetik tüfek pazarındaki payını başkasına kaptırmadan.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2017, 15:44:42 Gönderen: Erol KABA »
  • Charles Daly otomatik,
  • Cesa otomatik, Mertmak Mx5 otomatik
  • Akkar Karatay Pompalı, Hatsan Pompalı
Düzce  1985

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2017, 17:39:27 »
Namlu boyuyla ilgili olarak güzel olmuş   bir çok arkadaş  diyorki kısa namlu örneğin 66 cm namlu her ava gider deniyor dar şoku taksa bile 76 cm namlunun verdiği performansi verir deniyor bence yanlış  76 namlulu pozem var   arkadaşlardiki 71 full şoku tüfeklere yine fark atıyor  66 namlu tam şok ile benim 76  namlulu keçe tapa Fisekte deniyoruz 76 yine önde her anlamda   geçit ördek  ve genel  geçit  avlarinda 76 tartisilmaz  bıldırcında da  bior tapa mesafeyi açıyorum yol veriyorum kuşa  yine sonuç güzel    sık calilik ta verimsiz olabilir belki ama bence 76 namlu iyidir
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2017, 20:56:38 »
Elinize sağlık Emrah Bey. Sizin ahşap ve gövde kısımlarında belirttiğiniz sorunların. Plastik  kundak üzerine yapılacak kamuflaj kaplama ile bütün sorunların çözüleceği kanısındayım. Kinetik tüfeği geniş namlu yapmak benim bildiğim kadarıyla daha amacına daha uygun. Ancak ben firmanın kamuflaj modeline rastlamadım desem hemen doğru olur. Bence bu huğlunun bir eksiklikliği. Keşke aynı özeni 401 modelinde göstergelerdi.Firma kinetik tüfek pazarındaki payını başkasına kaptırmadan.
@Erol KABA Fuarda kendilerine ilettim gt1 için plastik dipçik-kundak seçeneği olsa özellikle ördek avcıları için güzel seçenek olabilir, değerlendireceklerini söylemişlerdi :) Bir de kutu içeriğine açı ayar pullarını ekleseler daha güzel olur hemen her firma yapıyor bunu..
Kamuflaj kaplama, müşteri isteği doğrultusunda ahşap üzerine yapılıyormuş, sanırım 250 tl civarı bir tutarı var. Sürekli ördek avı yapsam düşünürdüm ama gerek görmedim.
401b modeli gt1 e göre daha kibar ve hafif, ama piyasada pek yaygın değil galiba. sorunlu olduğunu söyleyen de var memnun olan da.. Gt1 genel anlamda memnuniyet sağlamış, fuarda görüştüğümde, gt1 için müşterilerden güzel geri dönüşler aldık demişlerdi. bahsettiğim birkaç küçük ayrıntı halledilse daha da güzel olur kanaatindeyim...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Erol KABA

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 03 Şubat 2017, 20:59:51 »
Namlu boyuyla ilgili olarak güzel olmuş   bir çok arkadaş  diyorki kısa namlu örneğin 66 cm namlu her ava gider deniyor dar şoku taksa bile 76 cm namlunun verdiği performansi verir deniyor bence yanlış  76 namlulu pozem var   arkadaşlardiki 71 full şoku tüfeklere yine fark atıyor  66 namlu tam şok ile benim 76  namlulu keçe tapa Fisekte deniyoruz 76 yine önde her anlamda   geçit ördek  ve genel  geçit  avlarinda 76 tartisilmaz  bıldırcında da  bior tapa mesafeyi açıyorum yol veriyorum kuşa  yine sonuç güzel    sık calilik ta verimsiz olabilir belki ama bence 76 namlu iyidir
@Hüseyin İŞCEN 71 ve 66 namlu gt1 leri kıyasladık :) aynı hedef mesafe fişek atışlarında isabet sayıları 3-5 tane fark etti. Ama asıl dikkat çeken nokta 71 namlu ile yapılan atışlarda saçmalar merkeze daha yoğunlaşıyor. Saçma sayısına bakarsan evet 66-71 arasında fark yok ama şeytan ayrıntıda gizli derler ya durum aynen bu ;)
76 namludan bahsetmemin asıl sebebi başka.. Yukarıda yazdım zaten, yabancıların swing hareketi dediği olay.. Avı havada süzerken uzun namlunun verdiği keyif daha başka.. Hele de geçit avı yapıyorsanız :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Erol KABA

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 13 Şubat 2017, 19:26:38 »
Emrah bey,
Tek kurşun bu geniş namluda sıvaşma yapıyor mu?
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
« Yanıtla #8 : 13 Şubat 2017, 20:07:40 »
ne desemkı bılmıyorum.... geniş iç çap namlu ile dar çap namlu arasında hedeftekı etkı.. bence hıc farkı yok bunu bızzat deneyerek vurarak ...gördüm.. sıfır sıkıntı şuanda.. herzaman dediğim gibi kamufule desen ve ahşap kalıtesının arttırılması. paslanma sıfır okadarda namluyu suya soktum :)
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #9 : 13 Şubat 2017, 21:03:38 »
Emrah bey,
Tek kurşun bu geniş namluda sıvaşma yapıyor mu?
@Merdan KAÇAR sıvama oluyor ama dar namlu kadar değil. Fişek yatağı bitiminden itibaren 10-15 cm kısımda az bir miktar oldu.
Temizlemeye uğraşmadım üzerine normal atış yaptıkça kendi kendini temizledi.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Merdan KAÇAR

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #10 : 13 Şubat 2017, 21:04:58 »
ne desemkı bılmıyorum.... geniş iç çap namlu ile dar çap namlu arasında hedeftekı etkı.. bence hıc farkı yok bunu bızzat deneyerek vurarak ...gördüm.. sıfır sıkıntı şuanda.. herzaman dediğim gibi kamufule desen ve ahşap kalıtesının arttırılması. paslanma sıfır okadarda namluyu suya soktum :)
Avda zaten bunu hissetmedim ki. Her ihtiyaca uygun fişek var. Neredeyse bütün fişekler 400 ms ve üzeri çıkış hızına sahip.
Yani teneke üzerinde delip delmemesi avda çok da bir şey değiştirmiyor ki bunu bizzat gördük zaten..
Ahşap kalitesi kötü değil de cila kısmının biraz daha iyileştirilmesi lazım..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986