Gönderen Konu: AKDAŞ SİLAH SANAYİ'NE YAPTIĞIM ZİYARET VE İZLENİMLERİM  (Okunma sayısı 16085 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mennan CANSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Herkese merhabalar. Bu forumu daha öncesinde üye olmadan dışarıdan takip ediyordum. Ancak konu başlığında da belirttiğim üzere Akdaş Silah Sanayi'ne yaptığım ziyaretten sonra izlenimlerimi ve fotoğrafları paylaşmak için üyelik edindim. Umarım bu yazıyı okuyan herkese az çok bir faydası dokunur, temennim bu yöndedir.

Hayatımda bana ait olan İLK tüfeğimi uzun süren araştırma sürecinden sonra bu forumdan da faydalanarak edindiğim bilgiler, tavsiyeler doğrultusunda aldım. Akdaşın tüfeklerinin çok kaliteli olduğu söylendi, akdaş çalışanlarının müşteri memnuniyetine önem verdiği dile getirildi ve kullananların memnun olduğu izlenimlerini edindikten sonra İLK tüfeğimi almış oldum

tüfegim;
-Akdaş 312-SE model
-76mm fişek yatağına sahip
-71 cm namlı
-tek tetik ejektörlü
-gravürsüz beyaz krom kaplama kubuza sahip bir av tüfeğidir.

Yaklaşık 3 ay önce Konya'da bayiiden Akdaş 312-SE olan standart süperpoze tüfeği edindim ve bu 3 aylık süre zarfında kendim tespit edip sıraladığım sorunları ve aklıma takılan, merak ettiğim soruların yanıtını 1. ağızdan alabilmek için 21 temmuz perşembe günü fabrikaya gitmek üzere yola çıktım.fabrikaya gittiğimde karşılaştığım ilgi alaka gerçekten beni çok memnun etti kesinlikle müşterisini önemseyen dediklerini dikkate alan isteklerini göz önünde bulunduran bir firma. bence bu her şeyin başlangıcıdır. her şeyden önemlidir bütün teknik problemlerden sorunlardan daha değerlidir esnaflık.. ve bu akdaş firmasında gerçekten prensip haline getirilmiş bir biçimde kendini göstermektedir. ustasından işçisine çaycısından argesine herkes bizi çok güzel bir biçimde karşıladı bize değer verdiklerini gösterdi bizimle güzel bir biçimde ilgilendiler. bunları da genel olarak şu şekilde sıralayabilirim;

-dipçik uzunluğu 1 cm fazlaydı o kısaltıldı
-namlı iç çapları ve şokların iç çaplarını ölçümleri yapıldı (yanlışlıkla 2 no (IM) şok skeet şoku gelmiş değiştirildi)
-25 metre mesafeden atış yapıldı saçma dağılımına bakıldı alt namlu da ufak bir sorun çıktı o giderildi(birazdan resimlerde göstereceğim)
-tüfeğin ağırlığı ve tetik ağırlığı ölçümü yapıldı
-açılıp kapanırken ses geliyor demiştim ona bakıldı mekanizma yayının çıkardığı ses imiş
-kullandıkları fişekleri sordum genelde rc, meca, yaf fişeklerle atış yaptıklarını söylediler
bunun haricinde de bir takım sorularım oldu bunları da güzel bir şekilde cevapladılar bunlar da emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Her ne kadar göremesem de Sadık ustaya, oğlu Ömer beye benimle ilgilenen Mehmet Baler, Hakan Uslu, Önder abilerim ve diğer bütün çalışanlara teşekkürlerimi iletiyor saygılarımı sunuyorum.

Ancak bunları söyledikten sonra şunları da ilave etmek istiyorum. Akdaş firmasının yapıcı eleştirilere açık olduğunu bilerek sözlerime şunları ilave etmek istiyorum. Teknik konuların hepsinde fabrikadan içim rahat ayrıldığım söylenemez örneğin;
- aşşağıda resmini paylaşacağım tüfeğin kundağında ki bu renk açıklığı için bana ağacın ''ala''sı denildi yani doğalından böyle olduğu söylendi ama başka o şekilde bir dipçik göstermelerini talep ettim göremedim. şayet ahşabın doğalı bu şekildeyse bu dipçikten kundak yapılmasaydı dedim içimden artık.. resimlerde bariz görsel bozukluk oluşturduğu belli bunun ama bir şey yapmadılar malesef.

-fabrikaya gelmeden önce aradım ve atış testi yapılma durumu olmazsa ben gelmeden kendim yapayım orda değerlendirelim dedim ama burada yaparız denildi ancak 36.6 metre mesafeden 51cm ve 76 cm çemberlere grupman verimliliği dediğimiz yada POI değeri dediğimiz patchiness , saçma dağılım oranı gibi testlerin yapılmasını talep ettim uzun sürer dediler ben kendim yapayım dedim ona da çok istekli olmadılar sadece 25 metreden toplamda 10 atış yaptık.

-asıl benimle ilgilenen mehmet beye kundak ölçüsü aldırmak istediğimi söyledim tamam dedi ancak yukarıda ki abi ölçü tüfeğinin olmadığını ölçü alamayacağını söyledi. tepe-taban düşüklüğü ölçüsünü sağ-sol eğiklik ölçüsünü alamadık.anlamıyorum birisi özel tüfek yaptıracak olsa özel kundak istese nasıl alacaklardı ölçüsünü gerçekten merak ediyorum bunu. sadece tetik çekme mesafesi dediğimiz tetik ortasından dipçik orta tabanına kadar olan kısmın ölçüsünü aldık.

-ayrıca atış testlerinin sonucu halen kafamı karıştırmış durumda bir tüfeğin üst namlusunun çok üst atması avantaj mı dezavantaj mı ya da saçmaların sağ veya sol tarafta toplanması ne kadar normal halen düşündürüyuor bu beni birazdan da resimlerini paylaşacağım taktir sizlerin

şunu tekrar söylemek isterim ki akdaş firması gerçekten çok başarılı ilgili işini severek yapan bir firma. çalışan herkes bu firmanın arkasında sonuna kadar duruyor severek çalışıyorlar işlerini özenle yapıyorlar ve benim gibi ziyaret amaçlı gelenleri geri çevirmeyip ellerinde ki işleri bırakıp ilgileniyorlar. yaptığım eleştiriler sadece yapıcı yönde olması.
ben tüfeği bayiden denemeden almış olmanın azizliğini yaşadım keşke diyorum akdaş firmasından doğrudan deneyerek seçerek almış olsaydım daha iyi olurdu belki. resimleri paylaşacağım atış testlerini sonuçları da aşşağı da olacak.
SAYGILARIMI SUNUYORUM HERKESE..

• AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

Çevrimdışı Gökhan TOKCAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: AKDAŞ SİLAH SANAYİ'NE YAPTIĞIM ZİYARET VE İZLENİMLERİM
« Yanıtla #1 : 23 Temmuz 2016, 08:58:59 »
-asıl benimle ilgilenen mehmet beye kundak ölçüsü aldırmak istediğimi söyledim tamam dedi ancak yukarıda ki abi ölçü tüfeğinin olmadığını ölçü alamayacağını söyledi. tepe-taban düşüklüğü ölçüsünü sağ-sol eğiklik ölçüsünü alamadık.anlamıyorum birisi özel tüfek yaptıracak olsa özel kundak istese nasıl alacaklardı ölçüsünü gerçekten merak ediyorum bunu. sadece tetik çekme mesafesi dediğimiz tetik ortasından dipçik orta tabanına kadar olan kısmın ölçüsünü aldık.
Bundan yaklaşık 2 ay önce özel tüfek yaptırmak için YILDIZ silah pazarlamaya gittim.Normal bir tüfekle değilde portatif özel bir tüfekle ölçünü alıyorlar.Sizin dediğiniz tüm ölçüleri almak için uygun bir tüfek fakat bunu sizde yapmamışlar açıkcası ne kadar doğrudur bilemem ama diğer ölçüleride ayarlamaları lazımdı alt veya üst atabilir,şuanda tüfeğin.
  • Yıldız SPZ ME Steel
Türk olmak zordur çünkü dünya ile savaşırsın. Türk olmamak daha zordur çünkü Türk ile savaşırsın.

1992 Aydın

The following users thanked this post: Mennan CANSEVER

Çevrimdışı Bülent ERDEM

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2016, 11:46:43 »
sn Cansever , izlenimlerinizi  paylaştığınız için teşekkür ederim . tüfeğiniz hayırlı olsun , kazasız belasız keyifli avlarda kullanırsınız inşallah.
Bülent ERDEM
1977 Alanya

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2016, 12:28:09 »
Bundan yaklaşık 2 ay önce özel tüfek yaptırmak için YILDIZ silah pazarlamaya gittim.Normal bir tüfekle değilde portatif özel bir tüfekle ölçünü alıyorlar.Sizin dediğiniz tüm ölçüleri almak için uygun bir tüfek fakat bunu sizde yapmamışlar açıkcası ne kadar doğrudur bilemem ama diğer ölçüleride ayarlamaları lazımdı alt veya üst atabilir,şuanda tüfeğin.
[/quote

ZATEN ÜST NAMLU ÜST ATIYOR ORADA TESPİT ETTİK BUNUN İYİ BİR ÖZELLİK OLDUĞU SÖYLENDİ TRAP ATIŞÇILARININ BANDI ÖZELLİKLE YÜKSEK YAPTIRMALARI VEYA BAZI ATICILARIN BANDI ÜSTTEN GÖRMEYİ SEVDİĞİ ÜST ATMAYI SEVDİKLERİ AKLIMA GELDİ BİRAZ KAFAMA YATTI AMA EVE GELİNCE DİKKAT ETTİM ALT NAMLU DA ÜST ATIYOR ŞİMDİ. TEST KAĞITLARINDA YUKARIDAN 2. RESİM ALT NAMLU İLK ATIŞ 3. RESİM ALT NAMLU DÜZELTİLDİKTEN SONRAKİ ATIŞ. ABİLERİM USTALARIM Bİ YARDIMCI OLUP DEĞERLİ YORUMLARINIZI PAYLAŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM
  • AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2016, 12:55:33 »
Her namlu atışı üstten 3. gibi olması gerekiyor. Siz bilirsiniz ama imkan varsa duzelttirin. Üstten 2. gibi atiyorsa kötü. Eğer alisamam diyorsanız duzeltirin veya değiştirdin. Kundaktaki yer ise ağacın deseni falan değil. Büyük ihtimal ciladan  sonra kurumadan bir yere temas etti böyle oldu.Oraya kimyasal damlamış da olabilir sanki 2 nokta kimyasal damlamış gibi ama kesinlikle desenle alakası yok. Titiz birine denk gelmişler fakat baştan savma  davranmışlar en azından 36.6 metreye hedef dikebilirlerdi. >:(
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2016, 13:16:20 Gönderen: Yasin TORAN »
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Mennan CANSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2016, 13:33:08 »
Üstten 2. gibi atıyordu başta onu düzelttiler üstten 3. hale geldi şayet alt namlunun da biraz üst atmasına normal diyorsanız mesele yok
%40 alt yarımda.
ayrıca 3.resimde görüldüğü gibi saçmaların %60 ı sağ yarımda %40 ı sol yarımda toplanmış.
evet dediğiniz gibi hiç öyle bir ahşab açıklığı görmemiştim göstermediler ağacın doğallından böyle denildi.Hayırlısı

kendim 36,6 metreden söylediğim testlerin hepsini yapacağım şayet sonuçlar istediğim gibi çıkmazsa sezon açılmadan yeni bir tüfek edinmeyi düşünüyorum

• AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

The following users thanked this post: Yasin TORAN

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2016, 13:40:32 »
Namlunun üst atması tabikide normal değildir ama dedikleri gibi trapta iyidir avda iyi olduğunu düşünmüyorum en azından ben alışkın değilim 2 namluda üst atsa eyvallahta biri üst biri normal atınca şaşırırsınız. Siz 36.6 metrede bi deneyin öyle karar verin akdaş ayıp etmiş.( Bu arada ayıbı silah hatalı olduğu için değil komik bahaneler için söyledim. )
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2016, 13:52:33 Gönderen: Yasin TORAN »
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 23 Temmuz 2016, 14:16:01 »
Evet bahane konusunda size katılıyorum. Akdaş kalite ,ilgi alaka konusunda çok üst düzey bir firma gerçekten. ben bu sebeplerden dolayı bir çok kişiye akdaş silah sanayisini övdüm anlattım hatta akdaş tüfeklerine inceleme videoları çekerek internette yayınlamayı bile düşündüm. ama gel gelelim sorunlarımın bir kısmına yardımcı oldukları gibi bir kısmından da beklediğim cevapları ve çözümleri elde edemedim bunda tabiki tek bir sebep yoktur ellerinden bir şey gelmemiş te olabilir ama sonuçta bazı şeylerin de gözardı edilmesi, üzerine fazla düşülmemesi beni üzdü. kundaktaki renk açıklığı ve grupman dağılımı bu 2 konu beni tatmin edemedi malesef
  • AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 23 Temmuz 2016, 19:17:03 »
Tecrübeli abilerim ustalarım değerli yorumlarınızı tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Sizin değerlendirmeleriniz ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli grupmana ve kundaktaki lekeye bir yorum yaparsanız çok sevinirim.
SAYGILAR...
  • AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 23 Temmuz 2016, 23:16:06 »
 Ben bu konuda şunu söylemek istiyorum.

Denediğim hiç bir tüfekte böyle üst atma olmadı.

Olmasınıda istemem.Trap atışı yada su kuşu avlarında (yerden yükselen) avantaj olduğu söyleniyor.

Neden tüfek normal atsa da ben önlemeyle bunu ayarlasam olmaz mı ?

Bu tüfek trap tüfeği değilki,  trap atışını ciddi ve profesyonel olarak yapacak olan  zaten trap tüfeği alır.

Tüfek bariz üst atmış birde siz biraz üst atarsanız yandı gülüm keten helva.
 Firma için kötü diyemem ancak bu firmada üst namlu hep üst atıyor ilginç.
Firma nın forum içerisinde  bu konuda birkaç şikayeti mevcut.
Kullanın ve duruma bakın.Sonra karar verirsiniz.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 24 Temmuz 2016, 01:04:17 »
Üstten 2. gibi atıyordu başta onu düzelttiler üstten 3. hale geldi şayet alt namlunun da biraz üst atmasına normal diyorsanız mesele yok
%40 alt yarımda.
ayrıca 3.resimde görüldüğü gibi saçmaların %60 ı sağ yarımda %40 ı sol yarımda toplanmış.
evet dediğiniz gibi hiç öyle bir ahşab açıklığı görmemiştim göstermediler ağacın doğallından böyle denildi.Hayırlısı

kendim 36,6 metreden söylediğim testlerin hepsini yapacağım şayet sonuçlar istediğim gibi çıkmazsa sezon açılmadan yeni bir tüfek edinmeyi düşünüyorum

Bu namlu ayarlamayı nasıl yapıyorlar, namluda yamukluk mu var? Bir de atış sehpası çok aşağıda değil mi, atış yaparken çok eğimişsiniz. Bu kadar eğilerek atış yapmak grubu etkilemiyor mu?
1980-Antalya

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 24 Temmuz 2016, 02:54:20 »
Ben bu konuda şunu söylemek istiyorum.

Denediğim hiç bir tüfekte böyle üst atma olmadı.

Olmasınıda istemem.Trap atışı yada su kuşu avlarında (yerden yükselen) avantaj olduğu söyleniyor.

Neden tüfek normal atsa da ben önlemeyle bunu ayarlasam olmaz mı ?

Bu tüfek trap tüfeği değilki,  trap atışını ciddi ve profesyonel olarak yapacak olan  zaten trap tüfeği alır.

Tüfek bariz üst atmış birde siz biraz üst atarsanız yandı gülüm keten helva.
 Firma için kötü diyemem ancak bu firmada üst namlu hep üst atıyor ilginç.
Firma nın forum içerisinde  bu konuda birkaç şikayeti mevcut.
Kullanın ve duruma bakın.Sonra karar verirsiniz.

Demek istediğinizi çok iyi anladım Suat Abi diyorsunuz ki tüfek ortayı vuracak atıcı avın hızına , gidişine vs göre önlemesini kendi yapacak   dediğiniz çok mantıklı sonuçta her av yükselerek kaçmıyor her kuş aynı hızla uçmuyor örneğin üveyik avında kuş yükselmez yanlamasına geçer çoğu zaman değil mi swing hareketi yapmamız icab eder peki o halde tüfeğin üst atması dez avantaj mı olur? veyahut yere paralel uçan bir bıldırcın için üst atmak avantaj mıdır? yukarıda da söylediğim gibi bu benim ilk tüfeğim ve sezon açılmadan bu sorunu gidermem gerek kafamdan. umarım akdaş firması gereken ilgi alakayı gösterir. Hayırlısı olsun diyelim
  • AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 24 Temmuz 2016, 02:58:30 »
Bu namlu ayarlamayı nasıl yapıyorlar, namluda yamukluk mu var? Bir de atış sehpası çok aşağıda değil mi, atış yaparken çok eğimişsiniz. Bu kadar eğilerek atış yapmak grubu etkilemiyor mu?

Hayır Yaşar abi onun teknik açıklamasını akdaş silahta önder abi halletti tam teknik olarak anlatamayacağım ama ufak bir işlem namlunun şok yatağıyla alakalı.
atış sehpası da hedef kağıdıyla aynı hizadaydı hemen hemen
  • AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 24 Temmuz 2016, 12:33:03 »
üst atma iyi bir şeydir alışınca... görerek atmak nereye attığını bilmek ani atışlarda , yan atışlarda  vb çok iyidir...ben avda bu yüzden düşük kundak tüfek kullanmam... ama bence bu ayarlı kundak ile avcıya da  imkan sağlamalı.. bir çok avcı daha tüfeğin kendine uyup uymadığını bilmeden avcılık yapıyor!  sonra tüfeğe fişeğe bahana buluyor :)
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 24 Temmuz 2016, 12:38:37 »
Tabi üretilen av tüfeklerinde bu planlanmamış ve bildirilmemiş ise bu bir hatadır!
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 25 Temmuz 2016, 01:55:14 »
üst atma iyi bir şeydir alışınca... görerek atmak nereye attığını bilmek ani atışlarda , yan atışlarda  vb çok iyidir...ben avda bu yüzden düşük kundak tüfek kullanmam... ama bence bu ayarlı kundak ile avcıya da  imkan sağlamalı.. bir çok avcı daha tüfeğin kendine uyup uymadığını bilmeden avcılık yapıyor!  sonra tüfeğe fişeğe bahana buluyor :)

Kafam  karıştı üst namlu üst atıyor alt namlu başta sol alta çekti bariz, düzelttiler sonra ki atışları saydım şimdi de sağ tarafa çekmiş bu saçmalar neden eşit dağılmıyor rüzgarsız havada sehpasıyla bilmem nesiyle uygun atışlar yaptık ama neden böyle.
ÜST NAMLU POI ORANI :%78 ÜST %22 ALT
ALT NAMLU POI ORANI:%60 ÜST %40 ALT
SONUÇLAR BUNU SÖYLÜYOR AMA BİR YANLIŞLIK MI VAR DİYE DÜŞÜNDÜRÜYOR...

Kesinlikle çok doğru söylüyorsunuz abi tüfeğinizin size uygunluğu çok önemli. 3 temel ölçü var bildiğim, araştırdığım kadarıyla.
 1)DİPÇİK UZUNLUĞU(TETİK ÇEKME MESAFESİ)
2)DİPÇİK TEPE-TABAN DÜŞÜKLÜĞÜ
3)DİPÇİK SAĞ VEYA SOL EĞİKLİĞİ
Ben bu ölçüleri de aldırmak istiyordum ancak malesef olmadı. bir de değerli abilerim namlu iç çapları süperpozelerde farklı mı olur alt namlu ile üst namlu ben ölçtürdüm alt namlu:18,47 üst namlu:18,32 çıktı sizce bu normal midir?? ayrıca tetik ezme ağırlığı 2şer kg geldi bu nasıl bir değer sizce bir de şunu da soylemek istiyorum şok ölçüleri kaçar kaçar artar ben akdaşın şok değerlerini ömer akdaş beyefendinin bir yazısında okudum paylaşayım ;

Kendisinin fabrikada öğrendiği gibi namlu iç çaplarımız 18,40'tır. Ancak bütün namlular tam tamına 18,4 değildir. 18,37 veya 18,43 olabilir örnek vermek gerekirse, zira namlu çeşitli manuel işlemlerden de geçmektedir. 18,20 - 18,90 arası dünya standardıdır ve bu aralığın içinde olması namlunun kabulü için yeterlidir. Bizdeki genel ortalama ve genel ölçü 18,40'tır. Testlerimizdeki tüfeklerin iç çaplarını ölçmedik ki bu bahsettiğim küçük farklar grupmanda belirgin farklar asla ve asla arz etmez. Mobil şoklarda tolerans söz konusu değildir. CNC tezgahta el değmeden üretilirler ve sürekli olarak ölçüme tabi tutular. Her ne kadar fotoğraflayıp paylaşım da bulunmaya fırsatımız olmasa da grupman testleri yapıyoruz ve standardımızı koruyoruz.
Atölyeden aldığım bilgiler doğrultusunda şok ölçüleri şu şekildedir:
5-       18.30 (0. 20 artış)
4-        18.10 (0.20 artış)
3-        17.90 (0.25 artış)
2-        17.65 (0.25 artış)
1-        17.40
Ölçüm sırasındaki hassasiyet, kullanılan ekipmanın kalitesi vs. nedeniyle minik farklar ortaya çıkarabilir.

bu şekilde ancak bana söylenen
5)18.40
4)18.15
3)17.90                ( hepsinde 0.25 artış)
2)17.65
1)17.40

ayrıca namlu ic caplari da şu şekilde;
 alt namlu:tetiğin orada:18.47  uçta:18.40
üst namlu:tetiğin orada:18.32  uçta18.28
alt namlu üst namlu değerlerinin bu şekilde farklı olması normal midir sizce?
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2016, 02:22:37 Gönderen: Mennan CANSEVER »
  • AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 26 Temmuz 2016, 00:13:42 »
huğlu kasabasında bir çok dipçik ustası var..oraya kadar gidip onlara uğramadıysanız büyük kayıp..tabiki fabrikada böyle bir imkanın olmaması ayrı bir konu..ancak verilen ölçüler ile üretim yapılır:.Abdullah KARA ve oğulları ile Adem AKBAŞ usta bu konuda öne çıkan tanınmış ustalar.elbette başkalarıda var.Tüfek Tamiri konusunda Hıfsı ARI ve Mehmet ARI gerçekten bilhassa namlu ve yabancı tüfek mekaniğinde son derece iyiler. Sadık AKDAŞ Mürsel TANIK Osman TÜFEKÇİ Mehmet TÜFEKÇİ NEcmettin Tural gibi ustalar Huğlunun öne çıkan isimleri.Bir çok Usta daha var adını yazmadığım..

ben sadece şoka tüfeğin etkisini bağlayamam....o zaman hemen hemen hepsi aynıdır yerli tüfeklerin.fişek yatak çıkışından namlu şok kısmına kadar uzanan kısımda çok önemlidir.  hedef daha iyi grupman ve penetrasyon ise namluda fark olmak zorunda..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #17 : 26 Temmuz 2016, 17:33:51 »
Mennan Kardeşim foruma taze kan sağladı, güzel bir gelişme. Her şeyi merak edip sorgulaman, işin içinden çıkmaya çalışman; özetle yeni neslin bu işe merak salmış olduğunu görmek keyif verici. Zamanla kafanda bazı şeyler daha iyi oturacak, tüfeğin nasıl bir gereç olduğunu daha da iyi kavrayacaksın.

Sayın İbrahim Aysu'nun yaptığı ölçümlerden de anlaşılacağı üzere Türkiye'de en hassas namlu ölçülerine sahip firmaların belki de öne çıkanlarındanız.

Daha önce de dile geldi bu konu, ama ben yine tekrarlayayım. Akdaş süperpozelerinde üst namlu standart olarak alt namludan daha yukarıya atar. Talep üzerine değişiklik yapılabilir.

Üst namlu ortalama olarak 70/30; alt namlu ise 60/40 ayarlanır (Atış tüfeklerinde bu değerler çok daha hassastır). Önemli olan, saçmaların büyük oranda kesişmesidir. Kesişme oranı düşük ise zaten gereken yapılır. Sağ ve sola atma ise kesinlikle kabul edilemez. İlgili personel gerekli testleri ve işlemleri yapmış öğrendiğim ve gördüğüm kadarıyla.

Standart test atış mesafemiz 25 metre olup bizi ziyaret eden misafirlemizle bu parkurda keyifle atış yapıyoruz. Ancak talebin olan 36.6 metreden her şok ile ayrı ayrı atış için maalesef zamanımız boşta elemanımız yok. Söz konusu 40 yarda atışını dönem dönem kalite kontrol amaçlı yapıyoruz. Sağlıklı sonuçlar elde etmek için atışların 3 kez tekrarlanması gerektiğini de hatırlatmak isterim. Ayrıca 15 metre de bile herhangi bir sorun olup olmadığını anlayabileceğini eklemek isterim.

Şu anda iş yoğunluğu fazla olduğu için özel kundak ölçü alımı için Abdullah KARA ve oğullarından (KARA DİPÇİK) destek alıyoruz. Firmamızda profesyonel ölçülerde kütükten işleme özel boy kundağı yapılabilmektedir. Skeet Şampiyonu İzel AYDIN'ın 512-SKX kodlu tüfeği buna örnektir. 312-SE standart tüfeğimizdir ve özel ölçülü bir boy kundağı ekstra ücretlendirilecektir. Ücretsiz yapılabilen sadece tetik çekme mesafesinin kısaltılması, yani dipçik kısmından kesilmesidir.

Umarım merakın git gide artar; deneyimlerini bizimle paylaşmaya devam edersin.

Ziyaretin ve değerlendirmelerin için teşekkür ederiz.

Selamlar

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 26 Temmuz 2016, 22:06:23 »
Sayın Ömer Abi. Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim.Çok yardımcı oldunuz.. Beni bir de resmini paylaştığım kundaktaki renk açıklığı için aydınlatabilir misiniz rica etsem
  • AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

The following users thanked this post: Ömer AKDAŞ

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #19 : 27 Temmuz 2016, 14:38:12 »
Sayın Ömer Abi. Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim.Çok yardımcı oldunuz.. Beni bir de resmini paylaştığım kundaktaki renk açıklığı için aydınlatabilir misiniz rica etsem

Belli ki ağacın o kısmı kundak yağını (Schaftöl) yapısından dolayı emmiyor (Orijinal Blaser marka kundak yağı kullandığımızı eklemek isterim). Burada anormal bir durum yok. Ceviz ağacı doğal bir ürün ve hepsinin standart olmasını bekleyemeyiz. 312-SE ve 312-L modelleri ile standart 2+# ceviz kundak gelir. Daha özel kundaklar arzu ediyorsan 412-L ve üzeri modellere bakmalısın veya ekstra ücret ödeyerek yeni bir kundak yaptırmalısın. Lütfen için rahat olsun, zira kundakta herhangi bir kalite düşüklüğü veya dayanıksızlık söz konusu değil. Bu tür lekeler olabilir. Kundak işi şans işidir; bazen 1.500 - 2.000 TL'ye aldığın 4-5# kütük işlerken içindeki damar yapısından dolayı darma duman olup çöp olur; garantisi de yoktur...

Selamlar

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 27 Temmuz 2016, 20:07:34 »
BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER ÖMER ABİ... AKDAŞ FİRMASINA DA TEKRARDAN TEŞEKKÜR EDİYORUM. SAYGILAR
  • AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 28 Temmuz 2016, 23:24:07 »
Mennan kardes son durum ne yeni deneme yaptin mi
  • dede yadigarı huğlu kop 16 cal tek kırma
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
  • Fabarm l4s grey hunter 71 namlu
1989 mersin (mut)
İstanbul

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 29 Temmuz 2016, 13:35:53 »
Hocam henüz yapmadım malesef. Sen yaptın mı?
  • AKDAŞ 312-SE
  • AKKAR ALTAY CAMO
1995 - Konya

Çevrimdışı Ersin ŞİMŞEK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 29 Temmuz 2016, 14:24:54 »
Yok yapamadim yarin yapabilirsem bakacam sicaktan bir yere cikamiyom ki 45 c sicak var
  • dede yadigarı huğlu kop 16 cal tek kırma
  • akdaş 312 se 71 namlu
  • Girsan mc28 sa 9*19
  • Fabarm l4s grey hunter 71 namlu
1989 mersin (mut)
İstanbul

Çevrimdışı Mustafa POLAT

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 08 Ağustos 2016, 23:49:55 »
Akdaş silahın üretmiş olduğu bir pozeye sahibim ve hiç memnun değilim almayı düşünen arkadaşlara tavsiye etmem paranizla rezil olmayin başınıza belâ almayın.çok kargo parası öder yalan yanlış şeyler için boşa zaman harcarsınız.
  • Sarsılmaz apollo
  • Ata otomatik
  • Akdaş superpoze
  • Setter
1989 - Tokat

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN, Ömer KARABÖRK