Gönderen Konu: YAF MİSKET KURŞUN  (Okunma sayısı 13335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: YAF MİSKET KURŞUN
« Yanıtla #25 : 24 Mayıs 2018, 19:06:23 »
Sayın Özcan Ulusoy,

Bu zamana kadar kullanmadığım tek kurşun çeşidi kalmamıştır. İsabet oranı ve grupman olarak değerlendirmem gerekirse tekli misket kurşunların Gualandi, Brenneke veya Foster tipi kurşunlara göre oldukça isabetsiz kurşun olduklarına onlarca kez tecrübe ettim. Üstelik tüfeğin fişeği sevip sevmemesi meselesi de değil. Yaf Shock Star, Zuber Tonda Palla ve Özkursan Etna Power; hangi slug namlulu tüfek ile denedi isem memnun kalmadım. Hele hele Etna Power kadar isabetsiz bir misket görmedim. Misketi saran değişik bir tapası var. Zaten tekli misket kurşun, yapısı gereği namludan çıktıktan sonra oluşturduğu türbülans sayesinde diğer kurşun çeşitlerine göre daha fazla çekme etkisine maruz kalır. Buda tekli misket kurşunun balistik katsayı değerlerini düşürür ve isabetsizlik çıkar ortaya. Kısacası bir tek kurşunun formu, bir yivli kurşun formundan ne kadar uzak ise o derece isabetsizdir.
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2018, 19:09:01 Gönderen: Yasin ALAN »
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Özcan ULUSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 26 Mayıs 2018, 08:03:27 »
Merhaba Yasin bey,
Sizin uzak (70-100) metre arası mesafede kullanıp ta memnun kaldığınız tek kurşun fişeği öneriniz nedir?
1976 - İstanbul

Çevrimdışı Yasin ALAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 26 Mayıs 2018, 20:58:11 »
Özcan Bey,

Maalesef yerli kurşun üretiminde de standardı yakalayamıyoruz. Öyle ki bugün aldığınız tek kurşunun aynısını (aynı marka ve model) bir kaç ay sonra aldığınızda kovan rengi ve tapası değişmiş, öncesine göre farklı barutla doldurulmuş, kurşunu eğri koyulup kıvrılmış vb. şekilde, gramajlarında dahi farklılık olan fişeklerle karşılaşabiliyorsunuz.

Bir diğeri,

Slug namlu, A marka ve modeli bir fişek ile yaptığınız grupmanı aynı fişek ve Cylinder şoklu başka bir şerit bantlı tüfek ile yapamayabiliyorsunuz. O yüzden hangi şartlar altında atış yapacağınızı bilmediğim için sizi yanıltacak bir tavsiyede bulunmak istemem ama benim bu konuda izlediğim yöntem belki size fikir verebilir.

Ben alışveriş yapacağım bayide devamı olan (2-3 koli) kurşunlardan 1' er kutu numune alıp hangi tüfekte kullanacaksam o tüfek ile deniyorum önce. Hangisi ile daha sıkı grupman yapıyorsam o fişekten bir kaç koli alıp fişek sıkıntısını bir kaç aylığına unutuyorum. Aynı seri içinde de saçma sapan yerlere giden fişek çıkıyor elbet.

Saygılarımla.
  • Glock 19 Gen 4
  • Benelli Supernova
  • Stoeger M3K
  • Armsan RS S1
1985 - Ankara

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 27 Mayıs 2018, 01:35:00 »
Namluyu patlatmasa iyi de patlatabiliyor misket kurşun...  :(
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA