Gönderen Konu: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi  (Okunma sayısı 612754 defa)

Murat AYSİLİ ve 42 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
Fişek Anatomilerinin İncelenmesi
« : 27 Nisan 2014, 07:47:48 »
Değerli avlak üyeleri, uzun zamandan beri yapmayı planladığım fişek inceleme işlemleri için konuyu başlatmak istedim, İtalyan bir avcılık sitesinde gördüm ve o formatta hazırlayıp paylaşmak istedim, burada ki amaç piyasa da ki fişeklerin bileşenlerinin incelenmesi sayısal değerler ile ölçülmesi ve üreticinin belirttiği bileşenlerin kullanılıp kullanılmadığı ve üreticinin sayısal, miktar, boyutsal değerlere göre arasındaki farkları belirtmektir.
Bu sebepten kullandığımız fişeklerin içindeki bileşenlerin ne olduğunu bilmemiz ve orjinal fişek kullanıp kullanmadığımız açısından bizlere fikir verir diye düşünüyorum.
Diğer üyelerinde burada fişek incelemelerini aynı formatta paylaşması ve konuya katkı sağlamaları daha fazla bilgi edinmemizi sağlayacaktır.

Konu içeriği başlıktakinden daha kapsamlı olduğu için başlığı değiştirdim
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2014, 17:30:59 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Fişek Anatomilerinin İncelenmesi
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2014, 08:11:46 »
FİOCCHİ TUNDRA 46 GR.

resim yükleme servisi

Kovan: Fiocchinin askeri yeşil kovanı 76 mm., metal yüksekliği 25 mm.
Kapsül: Fiocchi Dfs 616
Barut: Alliant Blue Dot(?) 2.25 gr.
Tapa: Gualandi super G 22 mm.
Saçma: n°4 45,85 gr. (kutuda yazan 46gr) Saçma yapısı kurşun ve kompozit malzeme karışımı
Kapatma şekli: Yıldız
Kapalı yüksekliği: 64 mm.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

The following users thanked this post: Gürcan BAYRAM

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2014, 08:31:16 »
B&P MB LONG RANGE 36 GR.

resim yükleme servisi

Kovan: B&P gordon sistem yeşil renk kovan 70 mm., metal yüksekliği 20 mm.
Kapsül: Fiocchi Dfs 616
Barut: MB*36 1,85 gr.
Tapa: B&P Z2/m  19 mm.
Saçma: n°4 36,19  gr. (kutuda yazan 36 gr.) Saçma yapısı kurşun
Kapalı yüksekliği: 58 mm.

Not: resimde iki farklı ambalaja sahip fişek vardır,yeni ve eski kutulara sahip ambalajlardan alınan fişekler incelenmiştir, eski ambalajdaki barut MB*36,  yeni ambalajdaki barut ise büyük ihtimalle F2 barutu, barut miktarı ise 1,80 gr. geldi.

« Son Düzenleme: 27 Nisan 2014, 08:33:44 Gönderen: Erdem VARDAR »
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

The following users thanked this post: Özgür UZUNOĞLU

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 27 Nisan 2014, 08:55:00 »
LAMBRO BİTURBO 38 GR.

ücretsiz resim barındırma

Kovan: Nobelsport yeşil renkte kovan 70 mm. metal yüksekliği 22 mm.
Kapsül: NSİ 686
Barut: Tecna 2.10 gr. 
Tapa: B&P Z2/m  18 mm.
Saçma: n°1 38,25  gr. (kutuda yazan 38 gr.) Saçma yapısı kurşun

not: beni en çok şaşırtan barut mktarı oldu, 2.1 gr. tecna barutu çok ciddi miktar, özellikle 38 gr. bir fişek için, ayrıca üreticisi tapanın NSİ GT21 olduğunu sitesinde yazıyor ancak içinden çıkan tapa B&P Z2M
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Sinan TANLIKOLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2014, 10:56:21 »
paylaşım için teşekürler
1985 kütahya
0533 523 8526

The following users thanked this post: Serkan OKUMUŞ

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 27 Nisan 2014, 11:52:39 »
ellerinize  sağlık erdem bey  harika bir paylaşım umarım devamları gelir teşekkürler
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #6 : 27 Nisan 2014, 11:59:48 »
Ellerine sağlık Erdem güzel çalışma olmuş,devamınıda bekliyoruz.LAMBRO fişekler onun için top gibi patlıyor işte,diğerlerini bilmem ama o çok methedilen LAMBRO BLUE`yi kağıt üzerinde denedim dağılımı hiç beğenmedim çok kötüydü.Kolaygelsin.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #7 : 27 Nisan 2014, 12:35:29 »
güzel paylaşım emeğinize sağlık teşekkürler,
konu başlığınıza paylaştığınız fişekleri yazdım arayan arkadaşlar ileride kolayca bulabilirler,
benzer paylaşım yapan arkadaşlar da başlıklarını bu şekilde yazarlarsa listeden ulaşmak kolay olur.
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

The following users thanked this post: Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 27 Nisan 2014, 21:11:05 »
B&P F2 CLASSİC 34 GR.

resim

Kovan: B&P Gordon sistem kırmızı renkte kovan 70 mm. metal yüksekliği 12 mm.
Kapsül: Cheddite CX2000
Barut: F2*32 1,63 gr. 18 mm. 
Tapa: B&P Z2/m  18 mm.
Saçma: n°6 33,43  gr. (kutuda yazan 34 gr.) Saçma yapısı kurşun
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 27 Nisan 2014, 21:18:14 »
LAMBRO BİTURBO 36 GR.

gif upload

Kovan: Nobelsport bordo renkte kovan 70 mm. metal yüksekliği 22 mm.
Kapsül: NSİ 684
Barut: Tecna 1,91 gr. 
Tapa: NSİ GT 21 18 mm.
Saçma: n°4 35,87  gr. (kutuda yazan 36 gr.) Saçma yapısı kurşun

Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 27 Nisan 2014, 21:28:45 »
NOBELSPORT SUPER CACCİA 38 GR.

resim yüke

Kovan: Nobelsport yeşil renkte kovan 70 mm. metal yüksekliği 24 mm.
Kapsül: NSİ 686
Barut: Tecna 1,85 gr. 
Tapa: NSİ max maionchi 16 mm.
Saçma: n°2 37,95  gr. (kutuda yazan 38 gr.) Saçma yapısı kurşun

Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

The following users thanked this post: Özgür UZUNOĞLU

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 27 Nisan 2014, 21:36:34 »
Ellerinize emeklerinize sağlık. Düşünüp barut ve kapsül bilgisi eksikliğinden paylaşamadığım konu.Her aldığım fişeği bende kesip barutunu şaçmasını tartar saçma çapını ölçerim.Elimdekileri resimleriyle bende paylaşmaya çalışayım barut ve kapsül konusunda destek olursunuz inşallah ;)
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 27 Nisan 2014, 21:55:30 »
Piyasada ki çoğu fişeği inceleyip paylaşmak isterim ancak biraz boş vakit ve uğraş gerekiyor, zamanım kısıtlı olduğu için boş vakitlerimde elimden geldiğimce paylaşmaya çalışacağım, daha faydası olacağını düşündüğüm bir de incelenen fişeklerin lot numaralarını da yazacağım en azından lot numarası yazanların, birde farklı lot numaraları ile karşılaştırdığımızda ürünün standardını karşılaştırabiliriz. şu an beni şaşırtan B&P oldu aynı model iki farklı fişekte farklı gramajda iki fraklı barut çıktı.

Tabi ki Hasan Bey zevkle yardımcı olurum, resimleri paylaşırsanız.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 27 Nisan 2014, 22:03:36 »
Bir vakitler gittiğimiz yarışmalarda  trap atan arkadaşlardan attıkları fişeklerden birer adet almıştım. Amacım iyi derece yapanların hangi fişekleri kullandığını anlamaktı. Doğrusunu isterseniz bir standart tesbit edememiştim. İyi dereceler yapan hatta birinci gelen bir atıcı federasyon kupasında başka cumhuriyet kupasında başka fişek kullanıyordu.Tabi burdan iyi atan ne kullanırsa kullansın "iyi atıyor" sonucuna da varmak mümkündü, ama açıkçası ben bu kanıya varmanın o yıllarda bile doğru olmayacağını düşündüm. Bugün ise, iyi atıcılığın yanında kullanılan tüfek ve fişeklerin de ayrı ayrı  önemli olduğunu görüyoruz. Bazen arkadaşlar bir boru, bir tetik, bir dipçik değil mi deyip sadece atıcılığı ön plana çıkarsalarda,  iş bu kadar basit değil ve olmamalı, genel görüş ve düşünce de bu doğrultuda.
Bu fişekleri daha sonra kuyumcu bir arkadaşımın dükkanında hassas terazide saçma ve barut ağırlıklarını tartıp bir değerlendirme yapmıştık. Trap fişekleri yanında değişik ağırlıkta ve numaralarda av fişeklerini de tartmıştık. Bunların içinde hepsini değil ama bana göre önemli olanlarını bilgi ve değerlendirmelerinize sunmak istiyorum.

MARKA                                                              BARUT AĞIRLIĞI (Gr)         BARUT RENGİ               SAÇMA AĞIRLIĞI

RC1 Competition 24 gr No 7,5                                1.14                           Filizi yeşil                               24.28

RC4 Champion Excelence 24 gr No 7.5                   1.22                           Filizi yeşil                               24.11

RİO 50 Trap Trio Shooting 24 gr No 7.5                  1.30                           Petrol yeşili                           23.87

FİOCHİ Top2 Trap 24 gr No 7.5                               1.24                           Petrol yeşili                           24.04

YF Chedite Super Trap 24 gr No 7.5                        1.15                           Eflatun                                  24.09

SAGA Euro Trap 24 gr No 7.5                                   1.22                           Filizi yeşil                              24.00

RC3 Caccia 35 gr No 1                                             1.81                           Petrol Yeşili                           35.65

RC2 Sporting 32 gr No 2                                          1.38                           Gri (Toz)                                32.85

BORNAGHİ 34 gr No 5                                              1.48                           Filizi yeşil                               33.31

FİOCHİ HV 36 gr. No 5                                             1.81                           Pembe Kahve karışık             36.25

RİO Special Ojeo Fiber Wad Caza 30gr No 10         1.72                           Açık gri                                   30.32

Av ve spor fişek araştırmaları bölümünde yazmıştım. Keşke bende fotolarını çekebilseydim. Umarım bu kadarı da yararlı olur olursa mutlu olurum...
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

The following users thanked this post: Ş.Burak SEZER, Mustafa AYDIN 54

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 27 Nisan 2014, 22:05:04 »
          Erdem Bey, emeklerin ve aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler.Ben şu ana kadar lambro fişekleri denedim, ancak tüfeklerimde hiç randıman alamadım.Top gibi patlıyor, aşırı tepme var ama ortada av yok.Grupmanlar da çok kötü.Ama farklı tüfeklerde belki randıman alan vardır.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 27 Nisan 2014, 22:14:13 »
Sevgili Kardeşim Hasan inşallah senin resimlerden barut şekillerini hatırlarım da, benim çalışmama da katkısı olur.
  • Franci Oto 67 namlu
0 RH (+)

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 27 Nisan 2014, 22:27:06 »
Erdem Kardeş, Filizi Yeşil diye yazdığım senin resimlerinden  BP MB Longe Rang 36 Gr barutuna benziyordu, çok emin olmamakla birlikte Petrol Yeşili de FİOCCHİ Tundra 46 gr barutuna benziyordu.
  • Franci Oto 67 namlu
0 RH (+)

Çevrimdışı Adnan AYDIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 27 Nisan 2014, 22:33:22 »
Erdem Bey
Elinize emeğinise  sağlık tşkler.
BoDrUm    1976

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 27 Nisan 2014, 22:35:09 »
Fişek türleri başlıkta yazandan fazla ve daha da artacak görünüyor. Aslında bir de Polat Bey'in başlattığı benzer konumuz var, en üst konular arasında. Belki bir düzenleme yaparız. Elinize sağlık.

Fiocchi Amerikan barut kullanıyor muymuş? Amerika'da üretim tesisleri var zannediyorum ama Avrupa'ya göndermezler gibi geliyor. Barutta mavi renkli pullar gördünüz mü?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 27 Nisan 2014, 22:57:45 »
Elinize sağlık Erdem Bey gerçekten güzel bir çalışma.

Benim de en çok kullandığım fişeklerden MB long range ve lambro biturbo 36 grmın içinde ne olduklarını anlamış oldum sayenizde teşekkürler. biturbo 38 de kapsül N686,  36 da ise N684 bunun nedeni barut miktarlarının farklı olması mı acaba? Hayırlı geceler.     
1984 ORDU

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 28 Nisan 2014, 09:34:20 »
Fişek türleri başlıkta yazandan fazla ve daha da artacak görünüyor. Aslında bir de Polat Bey'in başlattığı benzer konumuz var, en üst konular arasında. Belki bir düzenleme yaparız. Elinize sağlık.

Fiocchi Amerikan barut kullanıyor muymuş? Amerika'da üretim tesisleri var zannediyorum ama Avrupa'ya göndermezler gibi geliyor. Barutta mavi renkli pullar gördünüz mü?

Volkan Bey, polat bey'in incelemelerini de biliyorum, ancak format farklı olduğu için ve daha kapsamlı olacağını düşündüğüm için ayrı başlık altında yazdım.
Fiocchi Tundrayı incelediğimde bende şaşırdım, italyada ki forumlarda B&P'NİN M92S barutu olduğu yazıyordu, ancak amerikan üretimi barutla karşılaştım, zaten kutu da Amerika yazıyor, ancak mavi renge rastlamadım.
Fiocchi Tundra'nın atış testlerinde ki performansından hiç menun kalmadım, patternni çok kötü, penetrosyanda çok berbat polimer kurşun karışımı kullanmışlar saçma çok çabuk dağılıp deforme oluyor.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #21 : 28 Nisan 2014, 10:18:23 »
Sayın Vardar
Öncelikle emeğiniz için teşekkürü bir borç biliyorum..
Lambro'nun pekçok modelini grubumuzda denedik fakat 28 gr Sporting Modeli hariç hiçbirinden beklediğimiz patterni alamadık..Bunun en büyük sebebinin yüksek hız trendi için ortaya çıkan Anlamsız Yüksek Basınçlar olduğu sonucuna vardık..
Fakat Hayatımdaki en büyük hayal kırıklığını Fiocchi Tundra ile yaşadım üstelik HD (High Density) çeşitleri ile..Kurşunsuz polimer saçmalar yumuşaklığından dolayı berbat pattern ve penetrasyon verdiler..Sağa sola atarak tükettik inanın..
Konuyu Tundra nın üretim müdürüne mailler yoluyla aktardım..Onlar Her şok ve eski tüfeklerlede atılabilme konusuna öyle yoğunlaşmışlar ki Asıl kavramlar unutulmuş..
Maalesef yoğun seri üretim yapan her sektör ve her firmada seri-seri parti-parti farklı materyaller kullanılabiliyor bu yüzden çok memnun olunan partilerden toplu almada fayda olabilir..
Selam ve saygılarımla
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07

Çevrimdışı Birol KEÇECİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 28 Nisan 2014, 10:21:14 »
çok güzel bir çalışma emeğine sağlık bu fişeklerin çoğunu kullanma fırsatım oldu özellikle ördek avında kullandım 34 gr bp'den başkası yalanmış.
Birol KEÇECİ
1980 SİNOP

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #23 : 28 Nisan 2014, 12:21:53 »
Erdem fişeklerin bazılarını YUNANİSTAN`dan tedarik ediyorsun zannediyorum,zira NOBELSPORT maalesef epeydir ülkemizde yok.Birşey dikkatimi çekti yukarda LAMBRO BİTURBO 36 ile NOBELSPORT SUPER CACCİA 38 aynı barut kullanılmış BİTURBO 36 da 1,91gr.SUPER CACCİA 38de 1,85gr. LAMBRO fişeklerin sert patlamasının ve tepmesinin sebebi zannediyorum bu fazla barut miktarı.Buda benim BLUE de gözlemlediğim fazla basınca ve saçmaların çabuk dağılmasına ve bozuk paterne yol açıyor.Birde zannediyorum SUPER CSCCİA da kullanılan tapa daha uzun ve toplu pattarn oluşturması lazım diye düşünüyorum,denemişsindir muhakkak.Doğrumu düşünüyorum paylaşırsan sevinirim.Selamlar kolaygelsin.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 28 Nisan 2014, 13:40:11 »
lambro nobelsport malzemeleri ile üretilen bir fişektir...sadece bir kaç tapa çeşidi kendi üretimi yada ürettirdiği ve gualandi den aldığı tapalar ile üretir...ağır dediğiniz fişekler kar -buz hava fişekleridir.. dar şokla atarsanız tepme yapar...her zaman kullanılmaz..blue nin dağılımı idealdir...nasıl tüfek ile atıyorsunuz?
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama