Gönderen Konu: Girsan MC 312  (Okunma sayısı 113743 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Ynt: girsan knetik....
« Yanıtla #50 : 23 Ağustos 2013, 07:58:13 »
Suat Bey kollarınız çok uzun olmalı. Zira boyum 1,76 ve 37 cm bana her zaman uzun gelmiştir.
Uzun kundak her zaman tüfeği yüze almayı zorlaştırır. Özellikle kışaylarında, kalın kıyafet giyildiğinde. Kısa kundağa çare her zaman vardır ama uzun kundağı kestirmek sorun yaratabilir.
veysel Bey, ilk sayfadaki koyduğum resimdeki kırmızı ve yeşil çizgilerin ölçülerini ölçüp yazmanız yeterli.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #51 : 23 Ağustos 2013, 08:14:09 »
   Dayımın boyu 1,70 ,, çok severek aldığı phenoma argentumu kullanamıyor.. dipcik 37 cm bi de yapışkan yapıda ped takmışlar sağolsunlar...kışın kalın kıyafetle nişan almak çok zor oluyor koltuk altına takılıyor,,tam satacaktık ki, şikayetler çoğalınca yeni dipçik pedi tasarlamışlar onu bekliyoruz...bence dipçik biraz kısa yapılmalı ve uzun ve kısa olarak iki çeşit ped yapılmalı  nacizane görüşüm
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #52 : 23 Ağustos 2013, 08:30:03 »
Bence de uzun ve kısa ped en güzel çözüm. Ama kundak dikliği de büyük sorun bence. Bence kundak düşüklüğü azından 6 cm in üzerinde olmalı...
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 09:11:51 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Veysel ÖZDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #53 : 23 Ağustos 2013, 09:37:13 »
Merhaba arkadaşlar.

Önceki mesajlarımdaki ölçüler doğrudur.
1987 giresun

Çevrimdışı Semih ÖKSÜZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 23 Ağustos 2013, 09:52:51 »
Veysel bey, superpoze ve çifte gibi çalışmalarınız var mı ? Yoksa sadece otomatik mi üreteceksiniz tsk ederim.
Semih ÖKSÜZ
1981 İstanbul / GİRESUN

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #55 : 23 Ağustos 2013, 09:59:18 »

Sağolun Alkan bey :)

kopyaladıktan sonra guote yazısının altına kendi mesajını yazmalısın...
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 10:07:16 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #56 : 23 Ağustos 2013, 10:13:04 »
biz hala tüfegi tüfek olarak görüyoruz... türkiyede dogrudüzgün ayarlanabilen dipçik pedi maalesef yok.... çünkü extra masraf maliyet olarak kabul ediliyor....

girsan otomatigin plastik kundaklarının ithal oldugunu duymuştum dogrumudur veysel bey...

VEFAT ETMİŞTİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #57 : 23 Ağustos 2013, 12:19:04 »
Veysel bey, superpoze ve çifte gibi çalışmalarınız var mı ? Yoksa sadece otomatik mi üreteceksiniz tsk ederim.

Talep doğrultusunda ileride gerçekleşebilir.

girsan otomatigin plastik kundaklarının ithal oldugunu duymuştum dogrumudur veysel bey...

Bilgi yanlıştır.
1987 giresun

Çevrimdışı M.Kemal ATEŞSAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #58 : 23 Ağustos 2013, 13:35:19 »
Veysel Bey,  Alkan Bey namlu iç çapını sormuş,  "C.I.P Normuna göre bu değer Min. 20,65 olmalıdır. MC 312 de bu standarta uygundur." diye cevaplamışsınız. Yani 12 kalibre tüfekleriniz minumum 20.65 mm  iç çapında mı üretilmektedir.
  • Beretta urika 2 71 namlu
  • Franci Oto 67 namlu
M.K. ATEŞSAL   1951 ANKARA
0 RH (+)

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 23 Ağustos 2013, 13:39:12 »
Arkadaşlar,bir poze ya da çifteye göre otomatik bir tüfeğin kundak ölçülerini ayarlamak son derece kolaydır. Muhtemelen başka markalara ait ayar pulları küçük bir tadilatla uygun hale gelecektir.Kundak(ahşap) düz bir yüzeyle kubuzla birleştiği için ihtiyaca göre kundağın metalle birleştiği yüzeyin altından, üstünden, sağından, solundan yapılacak zımparalama işlemi ile rahatlıkla kundağın eğimi ve avansları ayarlanabilir.Tetik mesafesi ile ilgili kundakta yapılacak kısaltma usta bir marangoz tarafından yapılabilir.Ancak açıların bozulma riski vardır ve kundak pedinin yeniden alıştırılması gerekir.Plastik kundaklarda zorluklar daha da büyür.
Türk silah sanayinin üretiminin önemli bir bölümünün ihraç ediliyor olması nedeniyle tüfeklerin ağırlıkları ve tetik çekme mesafeleri yurt avcısının taleplerine göre şekillenmemektedir. Ülkemizde magnum fişek kullanma oranı oldukça düşüktür.Dolayısıyla tüfek ağırlıklarının 3 kg civarı olması yeterlidir.37 cm tetik mesafesi 1.80 m.boyu olan avcılar içindir.Ortalama boyun 1.70 m.olduğunu kabul ettiğimizde 35-36 cm ideal ölçüdür.Kundak düşüklüğü ise  bir uçar avcısı için ideal ölçü 58 mm olarak kabul edilebilir.Ancak şişman ve büyük yanakları olan bir avcı için 6 cm hatta 6.5 cm ideal olabilir.Bir parça yüksek bir kundak hedefi rahatça izleyerek atış yapabilmeyi,birinci atışın isabetsiz olması durumunda ikinci atışı başını kaldırmadan süratle yapabilmeyi sağlar.Alt atmaktansa bir parça üst atmak daha avantajlıdır.Saçmalar yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru eğilimlidirler.
Bütün bu ölçüler konfeksiyon üretimler için standart ölçülerdir.İdeal olan bir kundak ustasına ölçü vermek ve o ölçülere göre üretim yapılmasıdır.Daha önce kullandığım için firma isimlerini veriyorum Yıldız ve Ata firmaları kendilerini bu konularda uyarmış olmamıza rağmen 37 cm.tetik boylu ve son derece yapışkan pedli tüfekler üretmeye devam ediyorlar.Tüfeği omuzlamak ciddi sıkıntı yaratıyor.Bu konularda artık oldukça bilgili hale gelen ülkemiz avcısının taleplerini karşılama konusunda üreticilerin çaba göstermesi gerekir.Bunları yapabildikleri ölçüde de rağbet göreceklerdir.
Selamlar,saygılar...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #60 : 23 Ağustos 2013, 15:12:49 »
Veysel Bey,  Alkan Bey namlu iç çapını sormuş,
Yani 12 kalibre tüfekleriniz minumum 20.65 mm  iç çapında mı üretilmektedir.

İlk sorusunda fişek yatağı ölçüsünü sormuş ikisi farklı şeyler. Namlu iç ölçüsü 18,3 tür.
1987 giresun

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #61 : 23 Ağustos 2013, 15:24:02 »
2- Fişek yatağı genişliği kaç mm. (18,0-18,2-18,4 gibi)
11-Yukarıda soruyu yanlış sordum sanırım fişek yatağı genişliğinden kastım namlu içi çapıydı. Namlu içi çapınız kaç mm. acaba?
Sanırım küçük bir yanlış anlaşılma oldu. Cevap için teşekkürler Veysel Bey...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #62 : 23 Ağustos 2013, 15:34:06 »
brişey duydum en güzel saçma dağılımı 18.8 olan namlu iç çaplı tüfeklermiş. nette gördüm doğrumudur
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #63 : 23 Ağustos 2013, 16:27:38 »
veysel bey fabrikaya kundak ölçülerimizi versek bize extra ödeme istemeden tüfek satarlarmı yoksa ugraşamayız bayiden alın kundagıda kendiniz hallettirinmi derler.....

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #64 : 23 Ağustos 2013, 17:07:05 »
veysel bey fabrikaya kundak ölçülerimizi versek bize extra ödeme istemeden tüfek satarlarmı yoksa ugraşamayız bayiden alın kundagıda kendiniz hallettirinmi derler.....
Abi benden hızlı davranmışsın. Az önce Girsan Silahı aradım ve Veysel Beyle görüştüm. Burada tartıştığımız konuları not aldığını ve ArGe bölümüne aktaracağını belirtti. Özel kundak olayına da tek başına cevap veremeyeceğini, konuyu gerekli yerlere aktardıktan sonra bir açıklama yapacağını belirtti.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 17:22:21 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #65 : 23 Ağustos 2013, 17:28:56 »
Arkadaşlar dipçik ayar pulları istendiğinde kutu içeriğine eklenebiliyor bilginize.

Saygılarımla..
1987 giresun

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #66 : 23 Ağustos 2013, 17:37:00 »
Arkadaşlar birde şunu söyleyeyim dikkat ederseniz bizim dipçik pedi ortopedik. Hem esnek hemde omuza oturan bi yapısı var yaklaşım 2 cm civarında kalınlığı var.
Bu yüzden uzun. Kişi kendine göre dipçik pedi takıp boyu kısaltabilir. Başka bir kişide uzatmak isterse dipçik ayar pulunu kullanabilir.
1987 giresun

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #67 : 23 Ağustos 2013, 17:58:54 »
Birkaç resim

1987 giresun

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #68 : 23 Ağustos 2013, 22:51:18 »
brişey duydum en güzel saçma dağılımı 18.8 olan namlu iç çaplı tüfeklermiş. nette gördüm doğrumudur
adem , bu soruyu senin sorduğuna inanamıyorum . . şakadanmı sordun  essahtanmı ?  sazan gibi atlamış olamayayım ama izahı şöyle . . 18,8 namlulu  tüfekler backbored denilen türdendir . yani namluda şok yoktur , kaval namlu gibi ,   5 no şokun çapı 18,4 . aradaki farkı düşün . . 18,8 namlu tüfekler saçmayı daha homojen ve  daha dengeli yayar . gurupmanları çok iyidir dar şoklu tüfeklere göre . ama en büyük eksisi delicilik zayıftır .  namlu çapı geniş olduğundan gerekli  gücü , dar namlulu tüfekler  kadar yaratamaz . bunu telafi etmek içinde yüksek gramajlı ve güçlü  fişeklere ihtiyaç duyarsın .  artıları olduğu gibi eksileride var . . pek çok yabancı otomatikler  bu şekildedir . . geniş bir zamanda bu konuyu masaya yatırıp daha detaylı bir şekilde ameliyat ederiz .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #69 : 24 Ağustos 2013, 08:54:09 »
adem , bu soruyu senin sorduğuna inanamıyorum . . şakadanmı sordun  essahtanmı ?  sazan gibi atlamış olamayayım ama izahı şöyle . . 18,8 namlulu  tüfekler backbored denilen türdendir . yani namluda şok yoktur , kaval namlu gibi ,   5 no şokun çapı 18,4 . aradaki farkı düşün . . 18,8 namlu tüfekler saçmayı daha homojen ve  daha dengeli yayar . gurupmanları çok iyidir dar şoklu tüfeklere göre . ama en büyük eksisi delicilik zayıftır .  namlu çapı geniş olduğundan gerekli  gücü , dar namlulu tüfekler  kadar yaratamaz . bunu telafi etmek içinde yüksek gramajlı ve güçlü  fişeklere ihtiyaç duyarsın .  artıları olduğu gibi eksileride var . . pek çok yabancı otomatikler  bu şekildedir . . geniş bir zamanda bu konuyu masaya yatırıp daha detaylı bir şekilde ameliyat ederiz .
abi benim için delicilik değilde saçma dağılımı önemli zaten huyum değildir 35-40 metre den daha uzağa namlu kaldırmak. o yüzden gr 34 iş yapar fazlasıyla ama dedimya saçma dağılımı harika bu  namluların. 
 dedinyan senmi diyrosun bunu diye saşırdın ama ben yinede ukalalık olmasın diye soruyorum olurda hatamız olur yanlış biliriz millet sallamasın diye soru şeklinde yazdım acaba doğrumudur diye :)
 anladın abi:)
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Semih ÖKSÜZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #70 : 24 Ağustos 2013, 12:36:31 »
tek kursun atışı deneyen bir arkadas youtube da paylaşım yapmıs

Semih ÖKSÜZ
1981 İstanbul / GİRESUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #71 : 28 Ağustos 2013, 11:10:30 »
Sayın Alkan YOKSUL bey

Ne yaptınız tüfekle ilgili ne düşünüyorsunuz acaba ?
1987 giresun

Çevrimdışı Samet YILMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #72 : 28 Ağustos 2013, 17:25:07 »
Veysel bey bende bir şeyler sormak istiyorum hazır ilgili birilerini bulmuşken , tüfeğinizin bant ı yüksek bant gibi duruyor yüksek bant mı  standart mı acaba ?   birde gövde üzerinde arpacığı kaybetmeye yarayan çukur varmı Saygılar..
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2013, 17:53:26 Gönderen: Samet YILMAZ »
1987-Edirne
bmp resim yükle

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #73 : 29 Ağustos 2013, 07:59:57 »
Banttan kastınız nedir?
Alçaklığı yüksekliği neye göre belirleniyor?
1987 giresun

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #74 : 29 Ağustos 2013, 10:21:15 »
Sayın Alkan YOKSUL bey

Ne yaptınız tüfekle ilgili ne düşünüyorsunuz acaba ?

Veysel Bey; Kundak ölçüleri hususunda hala çekincelerim var. Beklemem o yüzden...
Firma olarak ürünü, uzun ped ve kısa ped olarak çift dipçik pedli ve açı ayar pullarıyla, isteğe bağlı olmaksızın piyasaya sunsanız, biz avcılar için daha bir kolaylık olur...
Ayrıca, ürününüzle ilgili grupman, delicilik vb. konularda da bilgi araştırıyorum, ancak herhangi bir bilgiye ulaşamadım.
Şayet kafamdaki sorulara cevap bulabilirsem, ürününüzden 1 adet edinmek isterim.

resİm yÜkleme

Samet Beyin Yüksek bant olarak kastettiği resimdeki namlu örneğidir. Bu tamamen tercih meselesidir.  Yüksek bant tüfekler Şahsen benim de hoşuma gitmektedir.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2013, 10:27:55 Gönderen: Alkan YOKSUL »
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK