Gönderen Konu: Biri Karatavukmu Dedi :)  (Okunma sayısı 17121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman ÇETİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Her nefis Bir Gün (ÖLümü) Tadacakdır..
Biri Karatavukmu Dedi :)
« : 19 Mayıs 2012, 22:22:43 »
Ben 3 senedir kara tavuk avı yapıyorum her avı gerektıgı kadar usulünce yapıyorum yeni aldıgım 36 cal sürgülü tüfek ile ava başlıcam bu sene 

Bu arada yeni buldugum bi mermi var yaf yeni ccıkartmıs 36 cal 16mm pirinç yüksekligi var 14 gram ve onla atıs yapdım  50m ye bir insan yumrugu kadar sacıyor iyi bir sezon gecirecegimi düsünüyorum  kara tavuklari ekım de avlarım ormanda fındık bahcesinde bazan cllukda kalkıyor 3 kara tavuk 1 cullukla avımı bitiriyorum

Lütfen dikkat karatavuk diye baska kurslara mermi atmayın ve limiti kadar vurun
Özellikleri

Kanat uzunlukları 25 cm civarındadır. Erkek karatavukların gagası parlak sarı, tüyleri siyah; dişilerin ise gagası soluk, tüyleri siyahtır. Karatavuklar kış mevsimi güneşi en çok alan kuytu alanları seçer. Özellikle sık çalılıklar arasında fark edilmeden gün boyu saklanır. Çok hareketli ve hızlı uçan bir kuştur. Sık yapraklı ağaçlarda yaz mevsimi geceler. Sabahları ise erken saatlerde alışık olduğu yerlerde gezinir. Karatavuklar gün doğumu ve gün batımında çok gürültü çıkararak öterler. Gezinme anında çok sessiz olan karatavuklar, bir tehlike olduğunda, kesik kesik sesler çıkarır. Ancak yerlerinden, insanı heyecanlandıracak tiz bir sesle öterek ayrılırlar. Öncelikle çok sessiz kalarak tehlikenin geçmesini bekliyen bu kuşlar, insan veya hayvanın kendini fark etme anına kadar çalılıklar içinde yer değiştirirler. Bu kuşlar yaz mevsiminde 3-4 yavru yaparlar. Yuvadan düşen yavruyla kesinlikle ilgilenmezler. Avrupa kıtasının her yerinde yaşayabilirler.
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2012, 15:54:16 Gönderen: Osman ÇETİN »
OSMAN ÇETİN

Çevrimdışı Vefa ÖZKAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Biri Karatavukmu Dedi :)
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2013, 14:07:01 »
Sayın kadeşim  uzun zamandan beri karatavuk avı yasak diye biliyorum ben ayrıca yasak olmasa dahi soyu gün geçtikçe azalan bu bu güzel hayvanlara 100 gr eti için kıymayalım lütfen
  • Fabarm L4S 12
  • Simson Sulh GDR 12
  • Baikal MP 153
  • Antonio Zoli Poze 16
  • Ata Çulluk Poze 12 , Typhon X2 şarjörlü 12
  • Puanter, Seter
Vefa ÖZKAN
1977 ORDU / ALTINORDU

Çevrimdışı Mehmet HANYİĞİT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2013, 21:00:55 »
Vazgeçilmezlerden :)
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2015, 21:43:06 Gönderen: Mehmet HANYİĞİT »
1991 antalya

Çevrimdışı Özkan KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 02 Haziran 2013, 17:11:52 »
burda kalmadıki anasını satayim. kaçak avcı çok eline tüfeği kapan kndını avcı sanıyr. peşinden 5-6 el ateş edenleri gördm ya hayvan ne yapsın. malesef nesli tükendi gibi birşey sdece ormanlarda rastlıyrm oda tek tük. benim cocuklugumda evın onunde sapanla atardık.. kımse silah uzatmazdı ama birden yok oldular.. keşke olsalarda yine bagra bagra kaçsalar önumden bn silah atmamaya razıyım..

1988 SAKARYA

Çevrimdışı Ahmet VURAL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 02 Haziran 2013, 18:16:03 »
Paylaşımlar için teşekkürler.
Ahmet VURAL
1954 Ankara

Çevrimdışı Yunus Emre KARA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Yunus Emre KARA
« Yanıtla #5 : 09 Haziran 2013, 20:37:42 »
Sadece benim Düşüncemmidir bilmem Ama hiçbir Av hayvanları eskisi gibi değil Ne büyüklüğü Ne Sayısı hiçbiri aynı Değil Diye düşünüyorum Karatavuk Çoğu avcının ilk av hayvanıdır eskiden evlerin Önüne gelir meyve Tohumlarını Yerdi Şimdi ise Nadiren Görüyorum Osman Kardeşim Artık çıtayı Yükselt nedemek abi bu dersen Çulluk avına başla 100 gr eti için Hayvanları Vurma..Hadi Rastgele
1995-Ordu
Delilik Aynı Şeyleri Yapıp Farklı Sonuçlar Beklemektir..!

Çevrimdışı Gökhan VAHAPLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2013, 01:58:20 »
yanlış bilgilendirme için kusuruma bakmayın :(
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2013, 03:09:44 Gönderen: Gökhan VAHAPLAR »
1970 İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet KUYUCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • denizkızı pet shop
« Yanıtla #7 : 23 Haziran 2013, 14:16:35 »
kara tavuk avı serbestir, günde 3 limiti vardır, bazı bölgelerde azalmış olabilir ama nesli tükenme ihtimali söz konusu olmayan bir kuştur..
Mehmet KUYUCU-denizkızı pet shop 1980  UŞAK

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2013, 15:37:19 »
nasıl nesli tükeniyor yahu izmir gibi bir coğrafyada her çalıdan 10  tane kaçıyor.Neye dayanarak söylüyorsunuz neslinin tükendiğini
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 23 Haziran 2013, 19:46:04 »
nasıl nesli tükeniyor yahu izmir gibi bir coğrafyada her çalıdan 10  tane kaçıyor.Neye dayanarak söylüyorsunuz neslinin tükendiğini
katılmamak mümkün değil bizim buralarda çok
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 23 Haziran 2013, 22:06:18 »
Keklikten çok ;)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Gökhan VAHAPLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 25 Haziran 2013, 02:43:53 »
geçirdiğim rahatsızlıktan dolayı son iki sezondur avlanmıyorum. gerçi şimdi fazla zorlamadan geri dönebilecek durumdayım :)) herşeyden önce 2012-2013 mak kararlarına bakmadan eski bilgilerimle dayanarak yanlış bilgilendirdiğim için bir eğitimci olarak özür dilerim. gerçi son 5 yılın kararlarına baktığımdada yasak göremedimya işin ilginç tarafı :))
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2013, 02:55:03 Gönderen: Gökhan VAHAPLAR »
1970 İSTANBUL

Çevrimdışı Mehmet GENÇ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 17 Ağustos 2013, 15:44:40 »
ben istanbul, tekirdağ, balıkesir, izmit, bilecik bölgelerinde çokça rastlıyorum. eti gayet  lezzetli. limitleri dahilinde korkmadan vurdugum eti için vurdugum ender kuşlardandır
1984 KADIKÖY

Çevrimdışı Emrah GİRGİN

• Müdavim Üyemiz
  • Emrah GİRGİN
« Yanıtla #13 : 17 Ağustos 2013, 17:06:02 »
geçirdiğim rahatsızlıktan dolayı son iki sezondur avlanmıyorum. gerçi şimdi fazla zorlamadan geri dönebilecek durumdayım :)) herşeyden önce 2012-2013 mak kararlarına bakmadan eski bilgilerimle dayanarak yanlış bilgilendirdiğim için bir eğitimci olarak özür dilerim. gerçi son 5 yılın kararlarına baktığımdada yasak göremedimya işin ilginç tarafı :))
:D :D

jpg image hosting
Emrah Girgin
DENİZLİ-ÇİVRİL
...İnanmak yağmur duasına giderken şemsiyeyi yanına almaktır...

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 17 Şubat 2014, 22:15:57 »
karatavuk ıle karabakal aynı kuşmu.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 17 Şubat 2014, 23:01:51 »
Karatavuk avını severim..
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #16 : 17 Şubat 2014, 23:41:49 »
karatavuk ıle karabakal aynı kuşmu.
Evet aynı kuş.Hatta ben sana Çaycuma(aslen oralıyım, bartına yakındır) da ki yerel isimlerini sayayım.Karatavuk:Bakal,karabakal,sarı gagalısına(erkek olanı sanırım) çıraburun bakal.Bir de ardıç kuşu diye bilinen kuşlara da bakal denir bu bölgede,hangisi hangisine denk geliyor tam bilemiyorum ama bu kuşlar da,cörcenek bakalı,purç bakalı,mart bakalı(en büyükleri buydu yanlış hatırlamıyorsam,zira çocukluk hatıraları bu isimler),kül bakalı gibi isimlerle anılıyor,hepsi de farklı kuşlardır.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2014, 00:00:28 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 17 Şubat 2014, 23:45:16 »
Evet aynı kuş.Hatta ben sana Çaycuma(aslen oralıyım, bartına yakındır) da ki yerel isimlerini sayayım.Karatavuk:Bakal,karabakal,sarı gagalısına(erkek olanı sanırım) çıraburun bakal.Bir de ardıç kuşu diye bilinen kuşlara da bakal denir bu bölgede,hangisi hangisine denk geliyor tam bilemiyorum ama bu kuşlar da,cörcenek bakalı,purç bakalı,mart bakalı,kül bakalı gibi isimlerle anılıyor,hepsi de farklı kuşlardır.

bizim burda çok var.
eti lezzetlımıdır.
nasıl pişirmeli.
avlıyım barı yarından ıtıbaren bedenimize şifa olsun.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

• Expert Üye
« Yanıtla #18 : 17 Şubat 2014, 23:56:13 »
Eti tabi ki gayet lezzetli,özellikle soğuk aylarda(hoş ,soğuk hava da kalmadı),yalnız sirkülere bakmak lazım,belki sezonu kapanmıştır,ardıç kuşu versiyonları zaten yasak sanırsam,ama bunlar da aynı lezzettedir.Sanırım en lezzetli avkuşlarından bunlar hatta diyebilirim ki bazı zamanlar bıldırcından dahi lezzetlidir.Yapılış şekli genelde ızgara(yalnız yağı ziyan olmamalı,alta tepsiye damlamalı),veya sahanda az tereyağı veya sanayağıyla iki çevir o da olur.fırında yağlı kağıtta falan da yapılabilir sanırsam.Yanına da güzel bir pirinç pilavı yeşil salata ve hoşafla(içenler için su koyunca beyazlaşan sıvı da olabilir yanında) süper bir menü oluşur Alper kardeş:)))))).

Şimdi aklıma geldi bartın kurucaşilede ilginç bir pişirme şeklini yemekte nasip olmuştu,o da şöyle:satırla kemikleri de dahil kıyma haline getirilip,sahanda kıymalı yumurta yapar gibi biraz yağla kavrulup üzerine bir ya da iki yumurta kırılan şekli ki bu da enfes birşeydi.

Genel olarak avkuşlarının yağını ziyan etmeyen pişirme sistemlerini daha doğru buluyorum.Mesela mangal iyidir hoştur ama bu yönden kabul edilemez buluyorum, bence basit elektrik ızgaraları av etleri içi en ideal gereçler.Av etinin esas koku ve lezzetini veren o akan yağın kaybını,büyük lezzet günahlarından kabul ediyorum,ziyan edilmemesi için her tür gayret gösterilmeli.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2014, 00:42:54 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Utku AYAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 18 Şubat 2014, 00:06:30 »
kamil abi o zaman sen 2011 dekı bakal göçunu ıyı bılırsınnn ^-^ ^-^==
1986 ZONGULDAK

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 18 Şubat 2014, 00:15:05 »
Eti tabi ki gayet lezzetli,özellikle soğuk aylarda(hoş ,soğuk hava da kalmadı),yalnız sirkülere bakmak lazım,belki sezonu kapanmıştır,ardıç kuşu versiyonları zaten yasak sanırsam,ama bunlar da aynı lezzettedir.Sanırım en lezzetli avkuşlarından bunlar hatta diyebilirim ki bazı zamanlar bıldırcından dahi lezzetlidir.Yapılış şekli genelde ızgara(yalnız yağı ziyan olmamalı,alta tepsiye damlamalı),veya sahanda az tereyağı veya sanayağıyla iki çevir o da olur.fırında yağlı kağıtta falan da yapılabilir sanırsam.Yanına da güzel bir pirinç pilavı yeşil salata ve hoşafla(içenler için su koyunca beyazlaşan sıvı da olabilir) süper bir menü oluşur Alper kardeş:)))))).

Şimdi aklıma geldi bartın kurucaşilede ilginç bir pişirme şeklini yemekte nasip olmuştu,o da şöyle:satırla kemikleri de dahil kıyma haline getirilip,sahanda kıymalı yumurta yapar gibi biraz yağla kavrulup üzerine bir ya da iki yumurta kırılan şekli ki bu da enfes birşeydi.

abi naptın ya gece gece agzımı sulandırdın.
yarın çıkıyorum peşlerine:)
yahni yapsam bol soğanlı kekikli domatesli biberli uygunmudur.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55

1985-SAKARYA

Çevrimdışı Utku AYAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 18 Şubat 2014, 00:18:52 »
kardesım bıldırcın culluk karabakal ılk 3 budurr ye ye kudurrr >:D
1986 ZONGULDAK

The following users thanked this post: Enes Sadık BALI

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 18 Şubat 2014, 00:19:29 »
kamil abi o zaman sen 2011 dekı bakal göçunu ıyı bılırsınnn ^-^ ^-^==
Valla Utku cum(hemşeri olduğumuzdan cum demek istedim kabul edersen)bahsettiğim zamanlar bundan otuz sene önceki zamanlar,sizin yaşlardayken akranlarımızla epey giderdik bu avlara,çok ta güzel zamanlardı doğrusu.fakat epeydir o yerel avlara vakit bulamıyorum şöyle doyasıya,bir iki kaçamak yürüyüş o kadar, yakın yerlere, o da nadiren,dolayısı ile bahsettiğin göçten haberim olmadı,fakat gençleri görüyorum aynı heves sizlerde de var,hoşuma gidiyor doğrusu artı kurallara uyan daha fazla sizin nesilde, bu da çok güzel.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

• Expert Üye
« Yanıtla #23 : 18 Şubat 2014, 00:21:56 »
abi naptın ya gece gece agzımı sulandırdın.
yarın çıkıyorum peşlerine:)
yahni yapsam bol soğanlı kekikli domatesli biberli uygunmudur.
Uygundur :).
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Utku AYAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 18 Şubat 2014, 00:28:32 »
abi öle bı anlattınkı bakal tarıfını muazzamm valla!!! 2011-2012 kısındada muthıs bı bakal gocu yasanmıstıı bıze nası oldu o gocu gormek sende bole anlatınca aklıma geldı o kışş !senınde o göçü yakaladıını düşündüm açıkçasıı...
1986 ZONGULDAK