Gönderen Konu: 16 CAL FİŞEK DOLUMU YARDIM  (Okunma sayısı 1260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fahribulbul_08

• Ziyaretçi
16 CAL FİŞEK DOLUMU YARDIM
« : 15 Ekim 2018, 22:30:12 »
Merhaba saygıdeğer avlak üyeleri, fişek fiyatları fırlayınca bende hem zaman geçirme hemde her av için uygun fişek kombinasyonları yapmak adına fişek doldurmaya yöneldim.Piyasada 16 cal fişek neredeyse tükenmiş vaziyette ve tek tip sadece power tapalı 28gr fişekler bulunmakta. Keçe ,bior veya düşük ve yüksek gr fişekler bulunmamakta. Ben elimdeki malzemelerin ne olduğu hakkında biraz araştırma yaptım ve tecrübelerinizden de yararlanmak isterim.Elimde bulunan malzemeler ise D-20 ve MKE tip-1 barutu,NSİ 688,686 ve CX 50 olduğunu düşündüğüm kapsül çeşitleri bulunmaktadır.Düz kapama fişekler yapabilirim yıldız kıvırmam bulunmuyor.Tahtalı ve Çulluk avı için nasıl fişekler ve gramajlar yapmam gerekir. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılar...

Çevrimdışı Kadir YAMAN

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: 16 CAL FİŞEK DOLUMU YARDIM
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2018, 22:50:12 »
Merhaba saygıdeğer avlak üyeleri, fişek fiyatları fırlayınca bende hem zaman geçirme hemde her av için uygun fişek kombinasyonları yapmak adına fişek doldurmaya yöneldim.Piyasada 16 cal fişek neredeyse tükenmiş vaziyette ve tek tip sadece power tapalı 28gr fişekler bulunmakta. Keçe ,bior veya düşük ve yüksek gr fişekler bulunmamakta. Ben elimdeki malzemelerin ne olduğu hakkında biraz araştırma yaptım ve tecrübelerinizden de yararlanmak isterim.Elimde bulunan malzemeler ise D-20 ve MKE tip-1 barutu,NSİ 688,686 ve CX 50 olduğunu düşündüğüm kapsül çeşitleri bulunmaktadır.Düz kapama fişekler yapabilirim yıldız kıvırmam bulunmuyor.Tahtalı ve Çulluk avı için nasıl fişekler ve gramajlar yapmam gerekir. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılar...
Ben 16 kalibre ciftemde çulluk için 1.30 mke tip 2 barut 28 gram 9 no bior tapa düz kapama yapiyorum guzel is cikartiyor tabi benim tufek 1 3 sabit şok bunuda degerlendirmek lazim. Tahtali icin biraz daha sert dolu yapabilirsiniz power tapa kullanarak. Yalniz şunu belirteyim cheddite cx 50 yavaş yanişli bir kapsuldur mke barutla pek uyum saglamaz d20 de kullanabilirsiniz. Rastgelsin

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• 12 cal Armsan Phenoma Carbo 66
  • 12 cal Huğlu Koop 103 DE
  • 12 cal Huğ-San 191 A
  • 16 cal Huğlu Koop 202 B fix şok
  • Česka Zbrojovka CZ 75 B 9×19 mm
1998 - Kastamonu - Edirne

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2018, 16:17:44 »
Fahri Bey, hassas terazi kullanmak şartıyla,
 tahtalı için
 N686 orta yanışlı kapsül + 1,40 gr  Mke Tip 1 barut + 28,5 gr saçma + düz kapama
çulluk için
N686 orta yanışlı kapsül + 1,35 gr MKe Tip 1 barut + 28 gr saçma + düz kapama

Eğer hava soğuk ve bu dolumlar hafif gelirse, Kapsülü N688 olarak kullanın. Yine de olmazsa, barutu 0,05 mg artırın.

D20 için ise N688 kapsül +  1,30 gr barut + 27 gr saçma yeterli
1984 ORDU

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Fahribulbul_08

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 16 Ekim 2018, 17:27:53 »
Görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim. Bir de İlhan bey çulluk için bior mu keçe mi koymak gerek.Keçe koyunca gaz kaçırma yapıyor deniyor barut miktarı arttırılacak mıyım ve arttırmak gerekecekse ne oranda, şimdiden teşekkürler.

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2018, 10:09:29 »
Görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim. Bir de İlhan bey çulluk için bior mu keçe mi koymak gerek.Keçe koyunca gaz kaçırma yapıyor deniyor barut miktarı arttırılacak mıyım ve arttırmak gerekecekse ne oranda, şimdiden teşekkürler.

çulluk için verdiğim aynı ölçülerde bior tapa kullanın, eğer keçe tapa kullanacaksanız barutu 0,05 mg artırın keçe altına gaz seal denilen, tapa kullansanız daha da iyi olur.  Ancak dolum yaptığınız fişekleri avdan önce sertliğine ve saçma dağılımlarına kağıt üzerinde bakmanız çok verimli olacaktır. Her zaman en düşük dolum miktarlarından başlayarak en güzel dolum yakalamalısınız ve hava sıcaklığına göre fişekleri değerlendendirmeyi unutmayın.   
1984 ORDU

Fahribulbul_08

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2018, 17:50:07 »
 Verdiğiniz ölçüler için tekrardan teşekkürler İlhan Bey. Bugün birkaç dolum yapıp fişek testi gerçekleştirdim.Dolumları D-20 Barutuyla verdiğiniz ölçeklerde gerçekleştirdim.5 ve 8 no saçmalarla yaptıgım denemeleri yaklaşık 27 m mesafeden(metreyle sonradan ölçtüm) 1 m ye 1 m kontraplak üzerine tüfegin 3 no şoku ile denedim.Tahtalı için yaptığım dolum nsi688 kapsül 1.30 gr barut xwad power tapa ve 27 gr saçma,Çulluk için ise nsi 688 kapsül 1.35 barut keçe tapa ve 27 gr saçma. Test sonucunda ise yapılan 5 no fişekler kontraplak uzerinde 70 cm çapımda bir dağılım yaptı. Yoğunluk 50 cm çapında çok güzeldi. yapılan 3 atışta da aynı sonucu verdi hemen hemen tek sıkıntı çok sert patlaması oldu fakat hedef üzerindeki tahribat çok iyiydi. 8 no saçmalı keçe tapayla da aynı mesafeden yapılan atışta 1 e 1 olan kontraplakın neredesye her köşesinde saçma var gibiydi ama grupman yoğunluğu yaklaşık 70 cm çapında görünüyordu.Bu fişek te oldukça sert patladı ,basınçları biraz yüksek geldi kıvırmadan olabilir ama hedef üzerindeki etkisi benim hoşuma gitti.Hava sıcaklığı bugün 20 derece civarındaydı. Biraz daha soğuk havalar için ideal gibi ,sıcak havalarda dayak yeriz bu dolularla .  :)

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 17 Ekim 2018, 21:55:06 »
Rica ederim.
Tahtalı ve çulluk avları genel anlamda kış avlarıdır. Saçma dağılımları 20 derecede güzel ise kışın basınç  doğal olarak düşecek ve dağılım daha da toplu olacaktır. Fişekleri bu dönemde de kullanacaksanız kapsülü N688  değilde, N686 seçerek basıncı bir miktar düşürebilirsiniz.
  Rastgelsin.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2018, 21:57:00 Gönderen: İlhan GÜNEN »
1984 ORDU