Gönderen Konu: Venza tek kurşun performansı  (Okunma sayısı 2578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arif KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Venza tek kurşun performansı
« : 22 Temmuz 2018, 16:05:33 »
Arkadaşlar hekese selam. Dün sitenin üyelerinden Ziyaettin Ayhan abimizle Kocaeli/İzmit de kendimize güzel bir yer bulduk av sezonu öncesi biraz alıştırma yapalım dedik. Benim iki adet tüfeğim var biri venza diğeri armsan a612. Ziya abimizde de Ata cy ve akus poze var. En az 150-200 arası tek kurşun attık. Mesafemiz 80m ve hedef a4 kağıdı büyüklüğündeydi. Attığımız kurşunlar yerliler; yaf speedy slug 29g, zuber palla 32gr, yaf brenekke 32gr. Avrupalar ise b&p big game palla 32gr ve b&p black schok 32gr. Venzayke enteresan bir şekilde bahsettiğim avrupa tek kurşunlarla 80m a4 büyüklükteki hedefe isabetli atış yapamazken yaf ve zuberle neredeyse on ikiden vurdum. Buna pek anlam veremedik açıkçası. Sizin düşüncelerinizi de merak ediyoruz. Saygılar.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1988 - Kocaeli

The following users thanked this post: Ziyaettin AYHAN

Çevrimdışı Gazanfer BAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Venza tek kurşun performansı
« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2018, 18:09:52 »
Merhaba bende venza kullaniyorum en iyi tek kurşun performansi speddy de buldum ayni fisek huglu pozede tutmadı tahminim namlu ic çapı nın dar olması
Gazanfer BAŞ
1988 ANKARA

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2018, 18:58:15 »
çok kıymetli avlak forum üyeleri ARİF KAYA ile beraberdik,armsan ve ata cy ile mükemmel atışlar yaptık,yalnız venzada yerli mühimmat hastalığımı var desem,amma şu kesinki kardeşimin tüfeğine hakimiyeti benden daha iyi bunun videoları kendisinde mevcut,80 metrede a4 kağıdına spdy slugda 6 taneden 5 tanesini vurdu,züber pallada 3 te 3 yaptı yani Arifin atışları genel itibariyle hep böyleydi düzgün atışlar yaptı.venzayla ilgili yorumlarınızı muhakkak bekliyoruz.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

Çevrimdışı Arif KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2018, 19:41:25 »
Merhaba bende venza kullaniyorum en iyi tek kurşun performansi speddy de buldum ayni fisek huglu pozede tutmadı tahminim namlu ic çapı nın dar olması
İhtimaller dahilinde olsa gerek Gazanfer bey.

1988 - Kocaeli

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2018, 20:45:22 »
Ben 80 m de A4 ü göremiyorum bile , yivsiz tüfek için sıradışı hedef boyutu , sıradışı atışlar.
Bu mesafede vuranlar şaşırtıcı benim için .
Tebrikler!
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Arif KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2018, 22:35:25 »
Ben 80 m de A4 ü göremiyorum bile , yivsiz tüfek için sıradışı hedef boyutu , sıradışı atışlar.
Tebrikler!
Teşekkürler Tuncay bey. Videoları mevcut bizde. Peki bahsettiğimiz konu hakkında görüşünüz nedir?

1988 - Kocaeli

Çevrimdışı Muhammed DALGALI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 22 Temmuz 2018, 23:58:01 »
Arif hocam benim görüşüm, bahsettiğiniz avrupa kurşunlarin ikiside 900 barın uzerinde ve bp big game 470 metre saniye black shock ise yine o civarda 460 470 metre saniye çıkış hızına sahip ayrica venza da 4 mm namlu hareketi mevcut yanılmıyorsam bu yüzden fiseklerde aşırı basınç ve hız namlunun hareketinden dolayı üst atmaya zorlamış olabilir.Bahsettiginiz yerli fisekler ise 650 700 barı 410 415 metre saniyeliri gecmez bu yuzden venza ile istikrarsiz atis yapmis olabilirsiniz.Bunu anlamanin en iyi yolu tufegi sabitleyerek dediginiz avrupa kursunlardan atıslar yapmak venza ile o zman net anlasilir diye dusunuyorum kursunlarin grupmanlarini gordukten sonra.Ayni dedigim olay akdaş ah 212 tufegimde benimde başıma geldi cunki aynen sizin dediginiz gibi standart yerli kursunlar ile atislarimda tufegi sabitleyerek tabi grupman tam ortada iken bp thrill shock yine bp big game winchester hollow point foster tip olanlardan attigim zaman hedefin hep 15 20 cm kadar ust ve 10 cm kadarda solunda toplandi kursunlar buna bir turlu anlam verememekle birlikte bu sıkınti hala devam ediyor tufegimde.Tabi bu dediklerim sadece benim kendi goruslerim cok degisik sebepleri olabilir bunun namlu ic capi şoklar şok daralmasi namlu uzunlugu vs vs.
Armsan Phenoma Carbo 66-76 cm
Armsan a612 max5 71 cm
Yıldız A71 professional 71 cm
                          1991-KIRŞEHİR- BOZTEPE

Çevrimdışı Arif KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 23 Temmuz 2018, 06:52:40 »
Arif hocam benim görüşüm, bahsettiğiniz avrupa kurşunlarin ikiside 900 barın uzerinde ve bp big game 470 metre saniye black shock ise yine o civarda 460 470 metre saniye çıkış hızına sahip ayrica venza da 4 mm namlu hareketi mevcut yanılmıyorsam bu yüzden fiseklerde aşırı basınç ve hız namlunun hareketinden dolayı üst atmaya zorlamış olabilir.Bahsettiginiz yerli fisekler ise 650 700 barı 410 415 metre saniyeliri gecmez bu yuzden venza ile istikrarsiz atis yapmis olabilirsiniz.Bunu anlamanin en iyi yolu tufegi sabitleyerek dediginiz avrupa kursunlardan atıslar yapmak venza ile o zman net anlasilir diye dusunuyorum kursunlarin grupmanlarini gordukten sonra.Ayni dedigim olay akdaş ah 212 tufegimde benimde başıma geldi cunki aynen sizin dediginiz gibi standart yerli kursunlar ile atislarimda tufegi sabitleyerek tabi grupman tam ortada iken bp thrill shock yine bp big game winchester hollow point foster tip olanlardan attigim zaman hedefin hep 15 20 cm kadar ust ve 10 cm kadarda solunda toplandi kursunlar buna bir turlu anlam verememekle birlikte bu sıkınti hala devam ediyor tufegimde.Tabi bu dediklerim sadece benim kendi goruslerim cok degisik sebepleri olabilir bunun namlu ic capi şoklar şok daralmasi namlu uzunlugu vs vs.
Cevap için teşekkürler Muhammed bey. Dediğiniz gibi sabit sehpada denemekte fayda var çünkü biz atışlarımızı ayakta ve desteksiz bir şekilde yaptık bunun etkisi olabilir tabi ki. Ziyaettin babayla kafaya koyduk zaten tam olarak olup biteni anlamaya. İlginize teşekkür ederim.

1988 - Kocaeli

The following users thanked this post: Muhammed DALGALI

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Temmuz 2018, 08:15:13 »
Tebrikler!
TUNCAY BEY ekseriyetle ne avı yapıyorsunuz bilmiyorum ama bu mesafeler için şaşırtıcı benim için diyorsunuz ,ben acizane ogün ARİF kardeşimin nasıl bir atıcı olduğunu bilmediğim için o mesafeyle başladım,manayla tüfekler test edildi ,ve kardeşiminde güzel atışlar yaptığını gördüm ve başarılıydı.bir dahaki sefere a4 kağıdını 100 metreye koyucam.size şu kadar diyim 50 metrede yarım litrelik pet şişeyi vurabiliyorsak 100 metrede  a4 kağıdını  rahat toparlarız ki bunlar bizim için normal mesafeler,zaten kardeşimde videolarda mevcut bunu göreceksiniz,ARİFE a4 kağıtlarını yetiştiremedim domuz avcısı ve kurşun atıcısı olmamasına rağmen MAŞALLAH diyorum kardeşime,yalnız TUNCAY BEY eğer misafirim olursanız canı gönülden davet ediyorum ,ben her daim müsaitim ne zaman isterseniz ailenizle beraber alın gelin hem bir değişiklik olur hem bana şeref verirsiniz,beraber atışlar yaparak bayağı bi şaşıracağımızı göreceksiniz.ALLAHA emanet olun.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Erkan ÜNAL

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 23 Temmuz 2018, 12:44:17 »
Nazik davetiniz için çok teşekkür ederim, selamlar...
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Arif KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Temmuz 2018, 13:51:46 »
Malesef ülkemizde yivsiz av tüfekleri yivlilere göre elde edilmesi kolay tüfekler olduğu için insanımızın gözünde değersiz. Yivsiz 12 kalibre tüfekler sanılandan daha güçlü tüfekler. Bizim yapmamız gereken onlardan maksimumu almasını öğrenebilmek... Kayınpederim Bulgaristanda yaşayan 30 yıllık avcı. İstediği yivli tüfeği alacak güçte ki zaten avrupa ülkelerinde yivliler yivsizlerin fiyatında ve vergisinde. Arkadaşlar maddi olarak güçlü biri söylemesi ayıp istediğini alır. Gel gelelim elinde birtane baikak ij 27 var sscb yapımı 27 yıllık tüfek onunla avlanıyor. Neden baba yivli daha güçlü bir şey almıyorsun diyorum. Ben hayvanın bana yaklaştığı o adrenalini yaşamak istiyorum, tüfeğim artık benim vücudumum bir parçası gibi olmuş diyor ve onunla istediğim şekilde atış yapabiliyorum ve genelde başarılı da oluyorum diyor. Yivsiz tüfekler güçlü tüfeklerdir ama kullanmasını bilene ondam maksimumu alabilenlere.

1988 - Kocaeli

The following users thanked this post: Erkan ÜNAL, Muhammed DALGALI