Gönderen Konu: dar namlu ince sacma seviyorsa  (Okunma sayısı 8646 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
Ynt: dar namlu ince sacma seviyorsa
« Yanıtla #25 : 23 Nisan 2018, 20:33:25 »
Emrah usta soylediklerinde haklisin ozellikle hava olayi cok farkediyor sisli havada cilek barut gibi oluyor ayrica mke sacmasi dedinde      şu kesme sacmalar bir baska oluyor usta 25 -30 metrede bu sacmaya yiyip kacacak tavsana nobel kaçiş ödülunü verebilirim :D  usta kizişan sacma iyidir
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

Çevrimdışı Devlet COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 23 Nisan 2018, 21:35:34 »
Baikal hangi fisegi sever mevzusundan okuduklarımdan saat. Diye bir arkadaş hariç herkes baikallar için yok ince sacmayi sever yok ağır gramaj sevmez tezinde birlesmisler..bende diyorum ki madem dar namlu yada şok ince sacmayi seviyorsa hemen hemen hepimiz avda dar şoka yada dar namluya ağır ve kalın saçma koyuyoruz diye soru aklıma geldi..eminim buvtezi savunanlar bile dar namluya ağır ve kalın sacmayi fişekler koyuyorlardir avda
Devlet COŞKUN
1974 gaziantep

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 23 Nisan 2018, 22:32:23 »
Baikal hangi fisegi sever mevzusundan okuduklarımdan saat. Diye bir arkadaş hariç herkes baikallar için yok ince sacmayi sever yok ağır gramaj sevmez tezinde birlesmisler..bende diyorum ki madem dar namlu yada şok ince sacmayi seviyorsa hemen hemen hepimiz avda dar şoka yada dar namluya ağır ve kalın saçma koyuyoruz diye soru aklıma geldi..eminim buvtezi savunanlar bile dar namluya ağır ve kalın sacmayi fişekler koyuyorlardir avda

Ince sacmadan  kasıt  avına göre  saçma atmak gerek  bence   dar namlu ince saçma seviyor diye  35 - 40 mt mesafedeki     Yeşilbaş ördeğe yada tavsana nasıl 7 no saçma  atalım    av icin  temiz ölüm  şart  delik deşik  kemik parcasi dolu   kıl tüy  bir birine  karışmis  bir avda makbul deil  gibi    amaç sadece öldürmek  ise başka ama  avdan gerektigi  gibi   en ufak  parçasına  kadar faydalanmak  lazım
Sartlara  göre gereginden fazla ağır gram  kalın saçma  atmakta   tüfeği  atıciyi  riske  atmak ve yormaktan  başka bişey deil 
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Ali TATAR

Çevrimdışı Devlet COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 23 Nisan 2018, 22:51:55 »

Ince sacmadan  kasıt  avına göre  saçma atmak gerek  bence   dar namlu ince saçma seviyor diye  35 - 40 mt mesafedeki     Yeşilbaş ördeğe yada tavsana nasıl 7 no saçma  atalım    av icin  temiz ölüm  şart  delik deşik  kemik parcasi dolu   kıl tüy  bir birine  karışmis  bir avda makbul deil  gibi    amaç sadece öldürmek  ise başka ama  avdan gerektigi  gibi   en ufak  parçasına  kadar faydalanmak  lazım
Sartlara  göre gereginden fazla ağır gram  kalın saçma  atmakta   tüfeği  atıciyi  riske  atmak ve yormaktan  başka bişey deil 
Hiç merak ettiniz mi?? B&P fişeklerin kendi sitesinde hangi ava hangi fişek kullanılır tavsiyelerini..Eğer o tabloya göre fişek seçiminizi yapsak delimisin sen diye çok ikaz alirdik
Devlet COŞKUN
1974 gaziantep

The following users thanked this post: Ali TATAR, Sabahattin KARAHAN, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 23 Nisan 2018, 23:02:31 »
Bir şeyi nekadar sıkıştırırsan, geri dönüşü de o oranda sert olur.  O yüzden, full şok ile 5 şok arasında, atış esnasında kesinlikle basınç farkı oluşuyor. Hız durumu da bundan etkileniyor haliyle. Aşırı daralma da iyi değil ama, makul ölçüler için konuşuyorum..
Namlu çıkış hızından ziyade, saçmaların yapısal yumuşaklığı ve çıkışta dar şokla sıkışması deformasyona sebep olur. Bakır veya nikel kaplı saçmaları 4-5 şokla at, isterse çıkış hızı 500 ms olsun, kolay kolay deforme olmazlar. Ama eski mke saçmasından fişek doldur, 1-2 şokla atış yap, basınç ve sıkışma sebebiyle saçmalar eciş bücüş hale gelir.. Kızıştı eridi muhabbeti  :D

Hava yoğunluğu tesbiti de çok doğru. Nemli iklimde yaşadığım için o farkı daha belirgin şekilde hissedebiliyorum.. Mesela, kuzenimle ava gidiyoruz, yerde kar var hava eksilerde,  benden 30-40 metre ilerde havadan geçen ava tüfek atıyor. Çok kısa bir patlama sesi, yankı yok.. Saçmalar, soğuk ve nemli yani ağır havayı yararak sanki ıslık çalar gibi pısss diye yukarı doğru gidiyor, bunu çok net duyabiliyorsun.
Bu tip havaların mühimmata karşı mukavemeti daha fazla.. Bana da geçitte bu tip havalarda sert fişek attıran asıl sebep bu işte.
Bilimsel kısmını bilmeden, deneme yanılma yapa yapa öğrendim..

Anatomi konusunda Erdem abi barutlar hakkında detaylı bilgiler veren bir yunan sitesi paylaştı.. Orda gördük ki barut cinsi de bu işte çok ciddi rol oynuyor. Yukarıda bahsettiğim havada 28-30 gr iş yapmaz diyorum mesela. Baktım ki, 28-30 gr fişeklerde kullanılan barutar için, eksi havalarda hele de nemli ve soğuk havalarda balistik performans düşüklüğü yaşanır diyor.. Tek başına soğuk değil, nem olayına özellikle vurgu yapmışlar. m92s, tecna, sıpe s4 hariç neredeyse diğer tüm barutlar nemli ve soğuk iklim konusunda hassas ve dayanıksız diye geçiyor.. Biz hep fişeğin ismine göre bakıyoruz 28 gr 30 gr, mesele ağırlık değil ki sadece, asıl iş barutta bitiyor..
Bunlar teferruat konular, bazen kendime gülüyorum ne işin var bukadar detayla uğraşıyorsun diye  :)
Fakat, bilmeden kullanmakla, farkında olup kullanmanın farkını görünce de bilmek lazımmış diyorum...

Emrah Bey bazı şeyleri bilmeden doğru yapıyoruz evet 😊ama dünyada herşeyin içinde kurallar ve bilim var.bilerek yapmak en iyisi 😊

Şok olayına gelirsek okuduğum kaynaklarda genelde şoku tarif ederken bahçe hortumu örneğiyle anlatıyorlar.suyu uzak bi yere göndermek için hortumu ucundan sıkıyoruz tutup da ortasından baskı uygulamıyoruz.hortumun musluğa bağlı bölümünü iyi sıkmazsak ucundan yoğun baskı uyguladığımızda borunun iç basıncı artıyor ve musluktan çıkıyor.sonuçta namlu da bir boru 😊

Fişekler konusuna gelirsek;sert ve özgül ağırliğı yüksek saçmalar havada küresel şeklini korumayı başarabiliyor.nikel saçmalar bu yüzden daha yoğun grupman daha uzaklarda etkili olabiliyor.çelik saçma da sert ama özgül ağırlığı yeterli değil

Nemli hava aslında saçmaların havada gidişine pek etki etmiyor ancak barut ve kapsülün yanmasını yavaşlatıyor.bu da fişeğin gücünü etkliyor haliyle.

Soğuk hava yoğunlaşıp çöker.bu yoğunlaşma kıyı bölgelerde daha fazladır.olay rakım ile ilgili biraz da...düşük rakımlarda gaz molekülleri birbirine daha yakındır.

Kışları fişekleri bile vücudumuza daha yakın biryerlerde müdafaa etmemiz gerkiyomuş yeni öğrendim :)soğuk havalarda plastik tapalar çok sertleşiği için havada kanatlarının erken kopma ihtimali yükseliyomuş.

Konuya dönersek bence full şok kalın saçma sevmez diye bir şey yok.full şok hızlı ve yumuşak saçma sevmez :)
Ali TATAR
1985 Antalya

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 23 Nisan 2018, 23:15:44 »
Hiç merak ettiniz mi?? B&P fişeklerin kendi sitesinde hangi ava hangi fişek kullanılır tavsiyelerini..Eğer o tabloya göre fişek seçiminizi yapsak delimisin sen diye çok ikaz alirdik

Devlet Bey o tabloda öneriler var tamam da ben 20-25 metredeki bir yeşile 6 bazen 7 atıyorum.aralık-ocak ayında ise kuşlar mühreleri iplemiyorlar artık onlarda tecrübe kazanıyor tabi.35-40 bazen 50 metrelerde atmak zorunda kalıyorum.mecburen 5 ya da 4 numara atıyorum.tablo bize tavsiye veriyor da kuşların uzaklığını söylemiyor 😊
Ali TATAR
1985 Antalya

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 23 Nisan 2018, 23:31:04 »
çoğunlukla dediğiniz gibi olur.çünkü kimse avda habire fişek ve şok değiştirmek istemez.ben ise 3 şoku takar yürürüm.her fişeği onnunla atarım.grupman testi yaptığım fişeklerle giderim.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 25 Nisan 2018, 13:56:28 »
@Devlet COŞKUN   abi sende ij27 ussr vardı yanılmıyorsam?
18.2 ölçülere sahip, 1-3 şoklu
Bu tüfekle bende avlandım edindiğim tecrübe sonucunda bu tüfek bana fişek seçim konusunda çok şeyler öğretti.
34-36-40 gram ile tüfekle istediğim randımanı alamadım, tüfek atıştan sonra zor açılıyorsa ağır gelmiştir atmayacaksın, saçma seçimi sana kalmış ama gramaj 32 gramı geçmesin tadından yenmez 😀
Geçit avında elindeki ağır dolularla önlemeyi dahi ayarlamak zor oluyo, saçmaların nereye gittigini anlamakta zorluk çekiyor insan çünkü hız farkı var her gramajda aynı önlemeyi vermek hata oluyor. ama 32 ve daha altı gramajlarda tüfek kendine geliyor, ve beyninin otomatik verdiği önleme hesabına denk geliyor 😁
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 25 Nisan 2018, 14:16:57 »

sn Ali TATAR  yazmak istediğim  düşünceleri  tamamen yazmış  harfiyen  katılıyorum     
Hayaller  ve  gerçekler  var   birde ülkemizde  yapılan avlar ile Avlama   metodları   atılan mesafeler   tavsiye değilde tecrübe  biraz daha  önemli  gibi

1986 sivas

The following users thanked this post: Ali TATAR

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 25 Nisan 2018, 14:22:49 »
İj27 ile edindiğim tecrübe ve atışlarımdaki isabet oranı zirve yapınca, uzun zaman aynı namlu ölçülerine sahip bir otomatik aradım, bulamadım tabi 😀 elimdeki 18.4 iç çapa sahip otomatikle aynı özelliklerdeki fişeklerle ij 27 yi aramaz oldum, kendi tecrübem tabi, herkese hitap etmeyebilir.
Tüfeğe göre dolu, doluya göre tüfek demişler 😊
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2018, 14:26:53 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Devlet COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 25 Nisan 2018, 14:52:55 »

sn Ali TATAR  yazmak istediğim  düşünceleri  tamamen yazmış  harfiyen  katılıyorum     
Hayaller  ve  gerçekler  var   birde ülkemizde  yapılan avlar ile Avlama   metodları   atılan mesafeler   tavsiye değilde tecrübe  biraz daha  önemli  gibi
O zaman benim tanıdığım tüm Avcılar yanlış yapıyor.ben şunu diyorum madem dar şok ince hafif doluyu seviyorsa neden avda hemen hemen herkes dar namluya kalın ve ağır fişek koyuyor??
Devlet COŞKUN
1974 gaziantep

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 25 Nisan 2018, 16:36:15 »
O zaman benim tanıdığım tüm Avcılar yanlış yapıyor.ben şunu diyorum madem dar şok ince hafif doluyu seviyorsa neden avda hemen hemen herkes dar namluya kalın ve ağır fişek koyuyor??
Devlet bey    kullanıcının  tufegi  dar bir  iç çapa  sahip  olsa bile   yeri gelecek kalın saçma  mecbur atacak   ama   tufegin cinsine göre fazla ağır gram yine de  atamamalı    tabi iklime  göre  ama dar namlu  ince saçma seviyor  diye  35 --40  ve biraz üstü mesafelere  atis  yaparak nasıl avı nasıl elde edebilir  tabiki ördek tavşan  büyüklüğünde  bir avdan bahsediyorum bazen keklik bile o anda düşmeye bilir        dar namluya   kalın saçma  ağır fişek koymak   kış şartlarinda  bile  risk barındırır  yaz sıcağında risk iki katı  artar
 Yani bana göre dar namluya   kalın ağır fişek atanlar  normal saçmanin  etkisiz kalacağı şartlardaki mesafelere şansını  deniyor   
Yinede kişisel tercih  avını  uygun mesafeye  çekip  yada  yaklaşan  Avcı  vuruş  yüzdesini ince saçma atarak  artırabilir   
 Bir diğer fikrim ise dar namlu ince saçma olayını   yine dar iç çaplı  kırma tüfek kullanan   Avcılar  tercih ve tavsiye ediyor   kalın saçma ağır gram fişek atınca aşırı  tepme  ve saçmanin gereginden   fazla daralarak  çok deforme olması ve  fazla dağılması olabilir 
Saygılar

1986 sivas

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #37 : 25 Nisan 2018, 19:13:22 »
Değerli arkadaşlar
Daha önceden bir Baikal paylaşımına istinaden Baikal 27 EM 1 C üst alt çifteyle denemediğim test kalmamıştı neredeyse.
1- Baikal lar ince saçmayı sever sözü tamamen hurafedir.
Fişek içerisindeki sacmaların hedef kağıdına isabetine bakılırsa ve yüzdesi hesaplanınca ince ve kalın saçmaların isabet yüzdesi aynı çıkmıştı.
Hatta Full şok 32g 6 no bir fişek % 66 grupman yüzdesiyle atarken
Aynı şok 36 g 3  no ile % 70 gibi grupman yapmıştı.

Gramajı hafif, saçma numarası aynı olan, fişekler full şokla atıldığında   düşük gramajlı fişekler her zaman daha iyi grupmana sahip olmuştur.
İsabet yüzdeleri belirgin derecede daha fazladır.
Yani Rus lar  ince saçmayı sevmiyor ,gerçek şu
İnce saçma da tane sayısı çok daha fazla olduğundan isabet olarak daha doyurucu ,ve göze hoş gelen bir desen ortaya çıkıyor.
Kalın saçmalı fişeklerde daha az saçma olduğundan saçma isabet etmeyen yerler daha  fazla oluyor yada daha fazla boşluklar oluşuyor.
Bir çok kişi de buna bakıp Rus lar   ince saçmayı sever diyor.
Halbuki yivsiz tüfeklerin çoğunda gerçek bu şekildedir bence.
Ben denediğim tüfeklerde bu sonuçları gözlemledim.
Tabi bu tamamen deneme yanılma ,gözlemlemenin sonucudur.

Bilimsel bir gerçek değildir  sonuçta.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2018, 19:17:42 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Uygar TANDOĞAN, Sabahattin KARAHAN, Emrah AKDENİZ, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Devlet COŞKUN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 25 Nisan 2018, 20:34:49 »
Değerli arkadaşlar
Daha önceden bir Baikal paylaşımına istinaden Baikal 27 EM 1 C üst alt çifteyle denemediğim test kalmamıştı neredeyse.
Fişek içerisindeki sacmaların hedef kağıdına isabetine bakılırsa ve yüzdesi hesaplanınca ince ve kalın saçmaların isabet yüzdesi aynı çıkmıştı.

Gramajı hafif, saçma numarası aynı olan, fişekler full şokla atıldığında   düşük gramajlı fişekler her zaman daha iyi grupmana sahip olmuştur.
İnce saçma da tane sayısı çok daha fazla olduğundan isabet olarak daha doyurucu ,ve göze hoş gelen bir desen ortaya çıkıyor.
Kalın saçmalı fişeklerde daha az saçma olduğundan saçma isabet etmeyen yerler daha  fazla oluyor yada daha fazla boşluklar oluşuyor.

Bilimsel bir gerçek değildir  sonuçta.
Aynen katılıyorum..aksi olsa tufegin yanına bir kullanma kılavuzu koyup üstünde ince sacmayi sever yazarlardi
Devlet COŞKUN
1974 gaziantep

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 25 Nisan 2018, 20:58:21 »
Değerli arkadaşlar

Suat hocama bende aynen katılıyorum
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2019, 00:00:37 Gönderen: Sabahattin KARAHAN »
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.