Gönderen Konu: BUGÜNE KADARKİ BÜTÜN FİŞEK İNCELEME ÇALIŞMALARIM  (Okunma sayısı 69362 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Daha önce yapmış olduğum fişek incelemelerini ve bunlarla ilgili paylaşımları, ihtiyacı olanların kolay şekilde ulaşabilmesi adına
tek başlık altında toplamayı uygun gördüm..
Fişeklerin malzeme paylaşımıyla birlikte, kendi gözlemim olarak av ve performans yorumlarını da paylaşacağım.

Ayrıca, resmi kaynaklardan bazı barutlarla ilgili, iklimlere göre kullanım bilgilerine de yer verilecek..
Bu çalışma, biraz uzun bir uğraş sonucu ortaya çıktı.. Meraklılarına faydası olması ümidiyle...

...YERLİ FİŞEKLER...

BPS

Bps 30 gr bior tapa (9 numara)

Barut 1,50+ gr C7
Kapsül beyaz uçlu, kovanda fiocchi yazısı yok.
Tapa gualandi model. Çapı 18,45 mm
Saçmalar %95 eşit yapıda düzgün ve yumuşak..

Yorum: Fişek akşam bekinde çamurcun avında, gündüz çulluk avında çok başarılı. Bıldırcında da hakeza öyle ama bıldırcına sert geliyor.
Malzeme bozmadığı takdirde, uygun saçma numaralarıyla büyük avlar hariç her avda kullanılabilecek yapıda.

--------------------------------------------------------------------

BPS 32 gr 5 numara.
Fişekte 1.70+ gr C7 barut var.Tapası gualandi, çapı 18.65mm
Saçmalar 220 adet,ortalama 3.00 mm çaplarında, orta yumuşaklıkta ve düzgün.

Yorum: Fişeğin av performansı takdire şayan. Sonbahar havasında oldukça başarılı.. Biraz sert ama etkili bir fişek..

NOT: C7 barut hakkında resmi kaynaklarda, güvercin, bıldırcın ve keklik avları için 31-32 gr dolumlarda ideal bir seçenek olduğu ve
yaz sonu - sonbahar başlarında iyi bir seçim olacağı belirtiliyor. C7 barutlu ideal keklik fişeğinin 32 gr ve 7 no olması gerektiği belirtilmiş. Havanın daha soğuk olduğu durumlarda ise kuru hava olmak şartıyla iyi sonuçlar verebileceği bigisi var..

Bps 34 gr 4 numara

İlk çıkışta kullanılan tecna barut değişti ve yerine cheddite drago geldi. Barut 1,7 gr.
Saçma kalitesi yine iyi. Tapası ve kovanı aynı kalmış.

Yorum: Tecnalı halinden son derece memnundum. Bu versiyonu avda denemedim. Yaf 34 gr seviyesinde bir fişek olmuştur muhtemelen.

NOT: Cheddite drago barutu daha çok kuru iklimlerde tavsiye ediyorlar. Av türü açısından geniş bir yelpazeye hitap edebilen bir barut.
Hava kuru olduğu sürece düşük sıcaklıklarda da kullanılabilir. En uygun ölçü, 32 gr için verilmiş. Nemli iklim barutu değilmiş.

BPS 40 GR 5 Numara

Kovan ve kapsül Fiocchi
Barut, daha önce Yaf 36 gr ve Winchester 36 gr keçe tapa fişeklerde çıkan baruttan. Cinsini bilmiyorum.
Yeşil-Gri arasında baklava dilimi kesimli ve 1,9 gr
Saçmalar, koyu renk düzgün yumuşak ve 245 adet.
Tapa gualandi derin hazneli.

Yorum: Fişeğin içinden tecna barut çıkmasını bekliyordum. Cinsini bilmesemde oranlamaya bakınca 1,9 gr ölçü, 40 gr fişek için iyi miktar olarak gözüküyor. Grrupmanı başarılıydı, avda denemedim..

MECA

Meca Speed 30 gr 7 numara

Saçmalar gayet düzgün ve yumuşak.. 2.50 mm çapında ve 340 adet.
Barut 1.50 gramın biraz üzerinde, CSB3. Tapa yine standart x-wad, 18.55 mm civarı.
Sitesindeki balistik değerler : 600 bar ve 430 m/s çıkış hızı.

Yorum: Mecanın 28 ve 30 gr speedk fişekleri, av performansı açısından harika sonuçlara sahip. İçeriklerinde CSB3  barut mevcuttur.
Kendi sınıfındaki fişeklere göre basınçları biraz daha yüksek ve hızlıdırlar. Normalden biraz daha sert patlar.

Meca 32 gr 7 numara

Barut 1.6 gr CBS1.. Tapası x-wad model 18.70 mm.
Fişekte ortalama 360 adet saçma var.

Yorum: Bu fişeğin 5-6-7 numaralarını tahtalı avlarımda beğenerek kullandım. Uzak atışlarda pek etkili olmasa da 35 metrelerde vurulan avın kaçma şansı yok. Yerli fişekler içinde kaliteli örneklerden biri.
Tüfekle uyum önemli, her tüfekte istenilen grupmanı vermeyebilir.

Meca 34 gr 8 numara

Barut 1,7 gr CSB1. Tapası 37 mm x-wad, 18,60 çapında. saçmalar yumuşak ve düzgün.
Balistik veriler ortalama 650 bar ve 415 ms.

Yorum: Bu fişeği hem ördek hem tahtalı avlarımda kullandım. Tüfekle uyum sağlamazsa dar iç çaplarda bozuk grupman yapar.
Ava etkisi güzel. Genel olarak kırıcı bir fişektir. Vurulan bazı avlarım yaralı kaldı ama kaçamadılar.
Csb1 barut, orta yanmalı ve miktar yükseltmeye gelmeyen asabi bir barut türü.

El dolusu yapanlar için 1,75 gr csb1 ve 32 gr ölçüsü en ideal olanı. 18,40 civarı tapa kullanılırsa her tip namluda optimum sonuç verebilir.

YAF

Yaf 28 gr 7 numara bior tapa

Saçmalar ortalama 2,25 mm çaplarına parlak yumuşak ve düzgün.
Barut 1,6 gr Cheddite Drago S
Tapa cheddite bior, 18,50 mm çaplarında.

Yorum: Barut, önerilen miktardan fazla. Üveyik avında kullandım, iyi mesafelerden aldı.
Barut miktarına rağmen patlaması sert değil, normal bir 28 gr ayarında ve dengeli. Üveyik ve çullukta tercih edilebilir.

YAF 28 gr Power ( 7 numara )

Saçmalar ortalama 2.40 mm çapında parlak yumuşak ve düzgün.
Barut 1.40+ gr Aquila V
Tapa 18.45 mm çapında, yumuşak bir yapıya sahip
Kapsül Cx2000

Yorum: Bu fişek, yafın en beğendiğim üretimlerimden biri. Malzeme uyumu ve kalitesi avrupa fişeği aratmayacak türden.
Avda kullandım, sonuçlar oldukça iyi.. Kutu fotoğrafı ile birlikte paylaşıyorum.
Eski seridir ama aynısından bulursanız mutlaka değerlendirin. Namlu çapı fark etmeksizin harika bir performansı var..

Yaf 30 gr 6 Numara Keçe Tapa

Barut, metalik gri ve kare şeklinde 1,60+ gr cinsini bilmiyorum ( muhtemelen fişek eski seri )
Saçmaların bir kısmı parlak bir kısmı mat renkte, yumuşak ve düzgünler.
Tapa çapı 18,90 mm. Kapsül CX2000

Yorum: Yaf keçe tapalar özellikle 18,4 ve daha dar namlularda tam performans verir.
Geleneksel yapısı olduğu için, benim gibi keçe tapa seven ve çulluk avında veya diğer parlama avlarında tercih edenler olabilir.
Saçması düzgün olan serisine denk gelinirse, yaf keçe tapalar güzel av yaptırır..

Yaf 33 gr keçe tapa

Barut Aquila, 1.7 gr
Saçmalar 2.45 mm çapında ve düzgün.. Tapa uzunluğu 19.50 mm, çapı 18.80 mm.

Yorum: Bu fişeğin üretimi şuan yok. 2 yıl öncesine kadar çok güzel çulluk avları yaptım.
Şimdiki tüfeğim geniş namlu olduğu için ve yerli keçe tapalarda ara tapa olmadığından dolayı ( bps keçe hariç) bior tapa kullanıyorum

NOT: Aquila barut hakkında, aşırı soğuklar haricinde geniş bir av yelpazesi için kullanılabileceği ifade edilmiş. Düşük nem koşulları ve nispeten sıcak havalarda uygun dolumlarla hayal kırıklığına uğratmadan tam performans gösterir diyor. Aşırı soğuk ve nemli iklimlerde tavsiye edilmiyor. Buna rağmen sıfırın altında kuru havalarda da Aquila ve Aquila L ( 36 gr barutu ) için, performansını koruduğu yazılmış.

Yaf 34 gr 8 numara

Fişekte 1.6 gr Cheddite drago barut var
Kapsül cx2000
Saçmalar ortalama 360 adet parlak ve gayet düzgün.

Yorum: Fişeğin 5 nosunu akşam bekinde ördekte ve gündüz karga avında denedim, 8 nosu ile de 2 adet çulluk aldım.
Etkisi güzel ancak ayazda eksi derecede performansının düştüğünü gözlemledim. Cheddite drago barutu, aquila kadar etkili olmuyor.

Yaf Premium Mandarin 34 gr 6 numara

Saçmalar mat renkli, geneli düzgün ama bazıları bozuk şekilli. Ölçüleri 7 numara ayarında.
Barutun, Sıpe oalduğundan şüphelensem de kesin bir fikrim yok.
Çift bazlı ve 1,8 gr baruta sahip.
Tapası 18,00 mm çapında

Yorum: Bu fişeğin, lepus mandarin ve redleg serilerini avda kullandım. Oldukça sert patlayan etkili ve kırıcı fişekler.
Saçma yapısı olarak, mandarin serisi genelde daha düzgün.

Yaf 36 gr ( 05 numara )

Barut 1,8 gr Aquila L
Saçması 4,75 mm çaplarında ( 03 numara ) tam yuvarlak sayılmazlar ama eşit yapıdalar
Tapa cheddite drago model 18,40 mm
Kapsül cx2000

Yorum: 36 gr için önerilen Aquila L miktarı 1,75 gr. Fişekteki miktar güzel.
4-5-6 numara olsa ördek ve tahtalı gibi avlarda iyi iş çıkartır.
Ama yafın her 36 gr fişeğinde aynı barut ve aynı miktar çıkmıyor tabi...

STERLİNG

Sterling Elegance 21 gr bıldırcın fişeği (9 numara)

Barut; 1,20+ gr Aquila SV ( AS24 bekliyordum )
Saçmalar; 2,00 mm çaplarında düzgün ve yumuşak.
Tapa; 43 mm X-wad. Çapı 18,60 mm

Yorum: Skeet fişeklerinin 21 gr versiyonu gibi olmuş.. Bıldırcın avında özellikle poze - çifte için tercih edilebilir.
Ama bıldırcın için bana göre en ideali, altta paylaşacağım 28 gr bior tapalı modelidir..

Sterling Trap Fişeği ( Competition Series )

Barut 1.2 gr AS24
Tapa 43 mm X-Wad çapı 18.80 mm
Kapsül NSİ 688
Saçma ortalama 310 adet, ortalama 2.35 mm çaplarında ve düzgün.

Yorum: Malzeme açısından RC1 Trap fişeği ile eşdeğer sayılabilir. Avrupa ayarında kaliteli bir fişek ortaya çıkarmışlar.
Birkaç kez avda ve yarışmada trap aatışlarda denedim, performansı oldukça iyi.
Normalde bazı trap fişekleri, üveyikte zayıf kalabiliyorlar ama bu fişek, yerinde kullanılınca kargayı bile havada buruşturuyor.

Sterling 28 gr bior tapa 10 numara.

Fişekte 1.40 gr AS barut, 28.4 gr saçma var. Saçmalar 1.88 mm çapında yani 9-10 no arası ölçüde ve gayet düzgünler.
Tapası da düzgün ve güzel, 18.42 mm çapında.

Yorum:  Fişek, hedefe vuruş olarak gayet hızlı ve tatlı bir patlaması var. Avcıyı yormadan bol bol atılabilecek cinsten.
Son 3 yıldır bıldırcın avlarımda keyifle kullanıyorum. Benim için ideal saçması 9 numara. Bıldırcın için tavsiye edebilirim..

NOT: AS barut, bıldırcın avı gibi sezon başlangıcı avları için önerilmiş. AS barutla yapılacak dolumlarda 32 gramın üzeri tavsiye edilmiyor.
Güneşin yüksek seviyede olduğu dönemlerde ve yaz sıcaklarında asla hayal kırıklığına uğratmayacağı yazıyor.
Nemli ve soğuk havalarda performansı düşüyormuş.

Sterling 30 gr bior tapa 8 numara.

Tapa X-wad bior
Saçmalar parlak ve yine oldukça düzgün.
1,50+ gr AS barut mevcut. Tapa çapı 18,60 mm.

Yorum: Sezon içinde gündüz çulluk avında ve akşam bekinde çamurcunda kullandım. Sonuçlar tatmin edici.
Naif ama etkili bir çulluk fişeği. Özellikle poze-çifte kırma tüfeklerde daha başarılı.

Sterling 30 gr Power ( 7 numara )

Barut 1,40+ gr NobelSport AS
Kapsül NS 688
Saçmalar 2,75 - 2,80 mm çaplarında yumuşak ve düzgün, ortalama 270 adet
Tapa 41 mm X-wad model, çapı 18,50 mm

Yorum: Fişek özellikle 18,4 poze ile çok başarılı, 18,75 otomatikle de sonuçlar tatmin edici.
Sonbaharda kullanılabilecek güzel fişeklerden biri. Etkisi de güzel. Üveyikte ve hatta açılışta tahtalıda iyi bir seçenek..
Turaçın verdiği değerler 550 bar ve 390 m/s çıkış hızı.

Sterling 32 gr 6 numara

Barut 1,6 gr 206S Tapa BP Z2M model, çapı 18,40 mm
Kapsül NSi 688   Saçmalar 2,78 mm çaplarında.. Parlak ve çok düzgünler.
32 gr 6 no fişekten 255 adet çıktı. (normalde 280 civarı olur)

Not: Kasım aralık zamanı tahtalı ve ördekte kullandım. Sonuçlar beklediğimden daha iyi. Havalar eksiye inene kadar güzel iş yapıyor.

Sterling 33 gr 8-9 no Dispersante Çulluk Fişeği

Saçmalar 8-9 karışık, yapıları gayet düzgün ve yumuşak
Barut 1,60+ gr NobelSport 206 S
Tapa Gualandi model dispersante 18,45 mm çapında
Kapsül Nsi 688

Yorum: Çulluk avında ilk defa bu sezon kullandım. Hedef dağılımı 25 metre için tatmin ediciydi, avda da güzel sonuç verdi.
Bundan sonra çullukta tercih edeceğim fişekler arasında...

NOT: 206S barut, nemli iklimler için pek önerilmiyor. Genelde sonbahar aylarında kullanımı daya uygun olduğu belirtilmiş.
Daha çok 32 gr için uygundur ifadesi var. Sterling, bu barutu 34 gramlarında da kullanıyor. Ben, eksi soğuklarda randıman alamadım, sebebi de buymuş. Normal şartlarda 10 derece civarında başarılı bir barut.

Sterling 34 gr 5 numara ( 2017 üretimi )

Saçmalar birazcık sert, parlak ve çok düzgün.
Tapa BP Z2M. 18,40 mm çaplarında
Barut 1,70+ gr A6SP ( NobelSport 36 gram barutu )
Balistik değerlerin; ortalama 620 bar basınç ve 410 ms çıkış hızı olduğunu öğrendik ( Rc 34 gr ile aynı )

Yorum: Bu sezon, tahtalıda ve ördekte favori fişeğim oldu. Çeşitli tüfeklerde kullanıldı ve performansı mükemmeldi.
Videolarımda izlediğiniz mesafeli tahtalı ve ördek vuruşların %90 lık kısmında bu fişek var. Uyumu yakalayınca stok yaptım.

NOT: A6SP barut için, nispeten nemli iklimlere ve soğuk havalara uygun olduğu yazılmış. Sonbahardan kışa doğru su kuşu avlarında kullanılabileceği ifade ediliyor. 35-37 gr aralığı uygun görülmüş.

Sterling 36 gr 4 numara

Barut 1.7 gr. Karışımı olduğunu düşünüyorum, cinslerini net olarak tespit edemedim.
Kapsül nsi 688
Saçmalar 175 adet, parlak ve düzgün..
Turaçın verdiği değerler 400 ms ve 670 bar..

Sterling Palla Slug

Barut, tecna ile birlikte A serisi karışık 2 gr.
Çekirdekler 18.45 mm civarı. Yapısı yumuşak. Tapa çapı da 18.50 mm.

Yorum: Balistik olarak, 640 bar ve 415 ms çıkış hızına sahip olduğunu öğrendim.
Kurşun 35 metrede istikrarlı ve güzel. Dengeli bir fişek ve zuber, yaf, meca gibi diğer kurşunlara göre nispeten daha yumuşak bir patlaması var.
Keyfi atışlarda 4 yıldır kullanıyorum. Her yönden memnunum.

ZUBER

Zuber 34 gr 8 numara

Saçmalar ortalama 2.15 çapında 495 adet düzgün ve yumuşak
Barut 1.80 gr A1, kapsül ns 686, tapalar paraşüt tip 2 kanatlı ve 18.50 çapında..

Yorum: Fişeğin av performansı çok güzel. Zuber, saçma kalitesi ve barut haddi yönünden beğendiğim bir fişek.
Bana göre tek olumsuz yanı kullandığı tapa. Eğer bp gibi veya cheddite drago gibi bir tapa kullansa, avrupa fişekleri aratmaz.

NOT: A1 barut için, ortalama iklim koşullarına uygun ifadesi kullanılmış. Nemli ya da kuru iklim, bu barut için pek fark etmiyor. Geniş bir av yelpazesi için uygundur ifadesi var. 30-33 gr aralığında uygun miktarla dolum yapıldığında ideal sonuçlar veriyormuş. Sıcaklık düştüğünde bile çok nemli iklimler haricinde performanslı bir barut olduğu bilgisi var..

Zuber 34 gr 5 no

Saçmalar ortalama 3.00 mm çapında 235 adet yumuşak, belli belirsiz elips şeklinde ama yuvarlak sayılırlar..
Barut 1.70 gr csb1, kapsül ns 688

Yorum: Zuber, 34 gr fişeklerin bazılarında A1 bazılarında da CSB1 kullanımış. Miktarlar ideal olduğu için av performansında sorun yok.
Bu arada, csb1 barutlu 34 gramlar A1 barutlu olanlara göre azcık daha sert patlıyor. Bunun sebebi hem barutun asabiyeti,
hem de CSB1 barutlu olanlarda 688 hızlı yanmalı kapsül kullanılmış olmasıdır

Zuber 36 gr 4 numara

Saçmalar 3.25 mm çapında 180 adet gayet düzgün ve sert,
Barut 1.80 gr csb 1, kapsül ns 686

Yorum: Grupmanı biraz dağıtsa da etkili bir kış fişeği.. Avdaki performansı gayet iyi.
Soğuklarda kullanmak gerek. 1,8 gr CSB1  normal havalarda biraz omuz masajı yapar.

MOMENTO Blue 34 gr 4 numara

Barut 206s cinsi 1.70+ gr
Kapsül Nsi 688
Tapa çapı 18.65 mm X-wad
Saçmalar yumuşak, yapıları düzgün sayılır.
Çapları 3.30 - 3.40 mm arasında değişiyor.

Yorum: Fişeği, stoeger m3500 ile avda kullanan arkadaşım memnun kalmış.Ben avda tecrübe etmedim.
Malzeme yapısına bakarak, 206s barutlu Sterling 34 gr fişeklerin aynısı..

ROTTWEİL 34gr

Fişekte 1.6 gr 206S barutu var. Saçmalar parlak ve düzgün 2.40 mm çapında.
Tapa gualandi tip 18.35 mm

Yorum: Fişeği turaç doldurduğu için yerli sınıfına ekledim. Bence saçma düzgünüğü haricinde esktra bir tarafı yok.
Bu fişeğe fiyat farkı ödemektense Sterling almak daha mantıklı, zaten aynı malzemeyle dolduruluyor.

SIBER SHOT   34 gr 5 numara.

Saçmalar 3.00 mm çapında parlak ve gayet düzgün
Barut 1.6 gr CSB 1
Tapa 39 mm X-wad, çapı 18.60 mm
Kapsül cx2000

Yorum: Barut miktarı önerilenden biraz düşük olsa da malzeme genel olarak fena değil.
Yerli fişeklerde görmeye pek alışık olmadığımız saçma kalitesine sahip. Avda denemedim. Sonbahar avlarında başarılı olabilir.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: BUGÜNE KADARKİ BÜTÜN FİŞEK İNCELEME ÇALIŞMALARIM
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2018, 02:27:28 »
                                       AVRUPA FİŞEKLER

RC İTALY

RC1 Trap Fişeği

Barut lovsonic cinsi ve 1.2 gr
Tapası 18.70 mm çapında, saçmalar gayet düzgün ve 2.50 mm (7 numara ayarında)

Yorum: Fişek, standart düzeyde güzel ve başarılı bir model. Avda kullanıp kullanmamak size kalmış, ben denedim sonuç başarılı..

Rc titano 31 gr

Fişekteki barut rc 32 gr barutunun aynısı gibi görünüyor, ismini bilmiyorum.
Tapa cheddite bior, çapı 18.60 mm..
Saçmalar 2.70 mm çap ile yumuşak ve gayet düzgünler..

Yorum: Çullukta birkaç atış hariç detaylıca kullanmadım. Kendi sınıfının en başarılı örneği diyebilirim.
Av performansı açısından etkili bir model.. Kullananlar çok memnun.

RC S4 33 gr

Barut 1,43 - 1,45 civarı s4 cinsi.
Saçmalar çok kaliteli ve düzgün. Tapa çapı 18,50 mm

Yorum: Bu fişek sınıfının en iyi iki örneğinden biri. Hemen her tip tüfekte ve her çeşit iklimde başarılı sonuçlar veriyor.
Av performansı açısından benim nazarımda oldukça iyi bir yere sahip.

NOT: S4 barut yüksek sıcaklıklarda tavsiye edilmiyor. Daha çok, sabahın erken saatlerinde nispeten düşük sıcaklıklarda ve nemli iklimlerde oldukça başarılıdır ve düşük sıcaklıklarda bile nemden etkilenmiyor ifadesine yer verilmiş.
Önerilen uygun dolumlar 31-33 gr arası..

RC2 CACCİA 34 gr 6 Numara

Fişekte 1,7 gr B&P F2 barutu var.
Saçmalar, yumuşak ve düzgün. Fişekte yazdığı gibi 2,70 mm çapında ve ortalama 270 adet.
Tapa değişmiş, Şimdiki kullandıkları, cheddite firmasına ait power tapa. Yapısı yumuşak ve çapı 18,45 mm

Yorum: Saçmalarda, öncekine göre az da olsa özkütle farkı var. Çünkü 32 gr RC 6 numara fişekte 280 saçma çıkmıştı.
Av performansı güzel ama yine de normal ayarda bir 34 gr fişek. Fiyat farkında değecek bir özelliği pek yok.
Bu sezon kullandığım A6SP barutlu Sterling 34 gr, bundan daha iyi sonuçlar verdi.

Rc jk6 35 gr

Fişekte 1.9 gr jk6 barut var.. Tapa çapı 18.60 mm.
saçmalar 5 no yazıyor ama 2.85 mm çap ile 5 buçuk numara gibiler.. yumuşak ve gayet düzgün.

Yorum: Malzemeye bakarak tam anlamıyla kış fişeği. Ayrıca mesafeli atışlarda başarılı olacağına şüphem yok.
Kendim kullanmadım ama kullananlar çok memnun. Biraz da tuzlu bir fiyata sahip...

RC Camouflage 37 gr 5 numara

Saçmalar 3,00 mm çapında parlak yumuşak ve çok düzgün. ( 5 adeti 1 gr )
Barut Cinsini bilmiyorum. B&P firmasının barutlarına benziyor.
Tapası Cheddite Drago 18,45 mm çapında.
Kapsül CX2000
Balistik değerler; 710 bar ve 417 ms çıkış hızı..

Yorum: Avda 1-2 defa denedim, Mesafeli vuruşta problem çıkarmayan bir fişek. Sert ama aynı zamanda çok etkili.
Soğuk hava + uzak mesafede harika işler çıkartır.

Rc 50 gr 4 numara

Fişekte 1.9 gr tecna barut var. Tapa modeli cheddite drago ve 18.50 mm çapında..
Saçmalar ortalama 250 adet civarı parlak, gayet düzgün ve orta yumuşaklıkta..
Sitelerinde yazan balistik değerler 900 bar basınç ve 400 ms çıkış hızı..

Yorum: Fişeği bu haliyle kullanmaktan ziyade modifiye etmeyi tercih ettim ve sonuçlar harikaydı.
Saçmayı 38 grama düşürüp düz kıvırma şeklinde kullandım. Tahtalıları aldığım mesafeleri görmeniz lazımdı.. :)

NOT: Tecna barut hakkında oldukça dengeli olduğu ve özellikle negatif sıcaklıklarda çok başarılı olduğu yazılıyor. Tavşan, tahtalı ve su kuşu avları için önerilmiş.. Genel itibariyle 686 gibi orta yanmalı, ancak daha soğuk havalarda hızlı yanmalı kapsül uygun olur deniyor.
İdeal ölçüler olarak 36-40 gr arası dolular verilmiş.

CLEVER MİRAGE

Mirage 30,5 gr 5 numara

Saçmalar 5 buçuk numara ölçüsünde, 220 adet parlak, orta sertlikte ve çok düzgünler..
Tapa çapı 18.60 mm. Yapısı yumuşak. Kanatlar 8 eşit parça ve çizik şeklinde açılmış.
Barut 1.70 gr A1.

Yorum: 30 gr fişekler içerisinde en başarılı bulduğum model. 18,4 namlu poze ile, sonbahar avlarında 50 metrelerde bile etkili.
Basıncı dengeli olduğundan yarı otolar ile üveyik avında yaz sıcağında bile uygun bir fişek. İdeal kullanımı sonbahar avları. Açılışta tahtalı keklik ve ördekte başarılı olacak bir seçenek. Sezon başlarında tahtalı avlarımda çok memnun kalmıştım..

Mirage 34 gr 3 numara

Saçmalar 165 adet koyu renkli orta sertlikte ve düzgün. Barut cinsi F2

Yorum: Bu fişekte 3 cins baruta rastlarsınız. Siyah kovanlarda bunun gibi f2 veya genelde PSB1 olur. Psb1 olanları en beğendiğim seriler.
34 gr sınıfında iklim ve tüfek fark etmeksizin çok başarılı sonuçları var. Bir de tse damgalı lacivert kovanlı 34 gr modeli var. Onda da A1 barut mevcut. Av performansı açısından yine oldukça başarılıdır..

Mirage caccia reale 36 gr

Barut 1.8 gr PSB2. Tapa klasik mirage power tapası, çapı 18.45.
Saçmalar mat gri renkte çapları 2.95 mm civarı yumuşak ve düzgünler.

NOT: PSB2 barut, bağıl nem koşullarından etkilenmeden ( yağışlı havalar ) tavşan sülün ve su kuşu avlarında başarılı bir barut olduğu yazıyor. İklim seçiciliği olmasa da aşırı nem ve soğukta tavsiye edilmiyor. Uygun dolumlar 34-36 gr arası deniliyor.
Eksi derecelerde özellikle kapsül seçimine vurgu yapılmış ve hatta UEE-G tarzı kapsül önerilmiş..
Benim buradan anladığım +5 / -5 arasında ideal bir barut.

Mirage 66 gr 3 numara (Süper magnum)

Saçmalar 3,30 mm çaplarında parlak ve oldukça düzgünler..
Barut 2,5 gr topaçlanma yapmış, çift bazlı olabilir, cinsini bilmiyorum.
Tapası 18,60 mm çaplarında.

Yorum: Sadece atış testi için kullandım. Dağılım açısından dişe dokunur bir fazlalık göremedim.
Malzeme kalitesi ve uyumu güzel. Sert gibi görünse de dengeli bir fişek. Bana göre ülkemiz şartlarında gereksiz.
İsteyen kullanır tabiki, keyfine kalmış.

BASCİHERİ & PELLAGRİ

Bp mb light 30 gr 8 numara

Fişekte 1.6 gr MB*32 barut var
Ortalama 450 adet yumuşak ve düzgün saçma mevcut.
Sitedeki balistik veriler 550 bar basınç ve 405 m/s çıkış hızı..

Yorum: 5 no saçmasıyla kasım-aralık aylarında havalar soğumadan çok güzel tahtalı avı yapmıştım.
30 gr mb light modeli, havalar soğuyana kadar tahtalıda, parlama ördeğinde ve keklik açılışında kullanılabilecek güzel bir model.
Geri tepmesi dengeli olduğundan, özellikle çifte-poze kullanıcıları için yormadan güzel av yaptırabiliyor.

Diğer Mb Classic 32 gr modeli de, havalar ciddi soğuyana kadar her avda kullanılabilir. Beğendiğim ve güzel avlar yaptığım bir fişekti

BP Mg2 flash 36 gr 5 numara..

Saçmalar nikel ve 255 adet.. Pensle ezildiğinde yapısı yumuşak. 2.72 mm çapında ve gayet düzgün.
Tapası 6 kanatlı, 18.42 mm çapında. Barut cinsi mg2 (çift bazlı) 2.10 gr. (2009 yılından buyana üretiliyormuş)
Sitedeki balistik değerler : 740 bar basınç ve 430 m/s çıkış hızı.
Fişek için ''Farklı hava koşullarında çok büyük balistik istikrara sahip, atış desen konsantrasyonunu korur ve yüksek hız sunar'' yazılmış.

Yorum: Gördüğüm en iyi 36 gr. Av performansı, vuruş gücü ve hızı takdire şayan. Vurduğu ava nefes aldırmıyor.
Soğuk havalar için biçilmiş kaftan. Keşke makul fiyatla ulaşılabilir olsa, alıp kullansak..

[url=https://postimg.cc/image/q7jisfxaf/]

CHEDDİTE İTALY

Cheddite jk6 36 gr 2 numara

Saçmalar koyu renk 3.70 mm çaplarında orta sertlikte ve çok düzgünler.
1.9 gr jk6 barut ve 18.55 mm çapında drago model tapa mevcut..

Yorum: Türkiye piyasasına girmiş en kaliteli fişeklerden biri. Barut haddi ve saçma kalitesiyle tam bir av fişeği..
Bayilerde kıyıda köşede kalmış varsa 34 veya 36 gr fiyatına bakmadan almanızı tavsiye ederim. Joker tadında bir fişektir.

NOT: JK6 barut, nem farkı pek gözetilmeksizin, genelde sonbahar avlarında oldukça etkili bir barut olarak gösterilmiş.
Önerilen en iyi dolumu 33 gr. Güvercin, tavşan ve su kuşu avlarında kullanılan fişekler için uygun olduğu yazılmış.
Jk6 barutla eksi derecelerde bir miktar performans düşüklüğü yaşansa da kuru iklimlerde pek de sorun olmayacağından bahsediliyor.

Cheddite 100 Metri 35 gr 5 numara

Saçmalar orta yumuşaklıkta gayet düzgün..
İçeriğinde 1.9 gr A0 barut var.
Kapsül cx2000. Altta, sterling şevrotinlerde bulunan klasik bior tapa var çapı 18.60 mm geldi.
Saçma üzerine ters yerleştirilen tırtıklı kova tapa 18.50 mm çapında. Uzunluğu da 29.70 mm geliyor.

Yorum: Bu malzeme için tanesi 5 lira olması bana göre biraz abartı gibi geliyor. Tamam işlevi güzel olabilir ama yine de pahalı..
Sezon içinde 2 avda defa kullandım. Biri denk geldi. Kuşun vurulduğu mesafeyi yazmak istemiyorum :)
Fişek yine de o paraya değmez, aynısını biz de yaparız  ::)

NOT: A0 barut için, geniş av yelpazesinde kullanımdan bahsedilmiş. En çok da tavşan güvercin ve su kuşu avlarına uygun gösterilmiş.
Uzak mesafe sürümünde nispeten iyi olduğunu, ve en iyi performansını genelde sonbahar serin-soğuk havalarında verdiğini yazmışlar.
Nemden çok fazla etkilenmiyormuş. Eksi derecelerde ise 688 gibi hızlı yanmalı bir kapsülün, performansı koruyacağına vurgu yapılmış.

Sellier Bellot Vega 34 gr

Saçma için üzerinde 2.50 mm yazmış. US 7 ,  ENG 6 ibaresi var. içinden çıkan 340 adet
2.50 çapında orta yumuşaklıkta ve oldukça düzgün.
Barutu ince çubuk şeklinde ve 1.7 gr.
Tapa 18.40 mm çapında. Fişek için 390 m/s çıkış hızı ifade edilmiş..

Yorum: Fişeğin genel olarak malzemesi ve işçiliği güzel.. Patlama basıncı dengeli. Çok sert bir fişek değil.
Atışta hissettiğim kadarıyla Bp f2 34 veya mirage standart 34 gr gibi patlaması var.
Avda etraflıca tecrübe edemedim. Kar buz ayaz yapana kadar güzel iş yapabilir ama ciddi soğuklarda zayıf kalır diye düşünüyorum.

Bornaghi deluxe 34 gr

Fişekte 1.7 gr A1 barut mevcut.. Tapa cheddite drago model, çapı 18.55 mm.
Saçmalar 2.90 mm çapında yumuşak ve düzgün..

Yorum: Drago tapa, hemen her çeşit namluda genelde güzel grupman yapıyor. Bu fişek, kendi sınıfında başarılı.
Poze - otomatik namlu çapı fark etmeksizin, av performansı açısından olumlu sonuçlar aldım.

Winchester Silver 28 gr 7,5 numara

Saçmalar 2,45 mm çaplarında oldukça düzgün ve yumuşak.
Barut B&P üretimi G2000 *28 cinsine benziyor ve 1,30 gr
Tapası 18,40 mm çapında esnek bir yapısı var.

Yorum: Malzeme genel olarak kaliteli, üveyik avında oldukça başarılı olabilir. Bence keklik açılışında bile kullanılır.

FS Vegas 36 gr ( 2 numara )

Barut, Cheddite Drago S 1,7 gr
Kapsül NS 686 orta yanmalı
Tapası 18,55 mm çaplarında ve külah kısmı kanatsız bütün.
Saçmalar ortalama 3,70 mm çaplarında parlak ve düzgün.

Yorum: Fişeğin menşeini bilmiyorum. 3-5 sene öncesine kadar bayilerde bulunurdu, şimdi yok.
Tapanın bütün olduğunu bilseydim alır kullanırdım, uzak mesafeler için güzel olabilirmiş.

[/url

Lambro Brown 33 gr

Fişekte 1.6 gr S4 barut var. Tapa çapı 18.60
saçmalar gayet düzgün..

Yorum: Bu fişek, rc s4 33 gr modelinden daha serttir. O fişeği sonbaharda bunu da kışa doğru hatta kış aylarında bile kullanabilirsiniz. 740 bar basınca sahip. Tapa yapısını beğenmesem de av performansı çok güzel. Özellikle ayaz ve kırağılı sabahlarda harika

[url=https://postimg.cc/image/f9fljv5yr/]

NobelSport 50 gr 2 no magnum.

Saçmalar sanki özenle seçilmiş gibi parlak pürüssüz ve çok düzgün.
Tapası nobelsport firmasına özgü. 18.55 mm çapı var.
Barut 2.1 gr tecna.

Yorum: Daha önce incelediğim Rc 50 gr magnum fişekte 1.9 gr tecna vardı. Nobelsport, barutta daha cömert davranmış.
Ülkemiz şartlarında magnum fişeği gereksiz görüyorum ama ille de kullanılacaksa bunun gibi olmalı. Ya da M92S barutlu B&P 50gr gibi...

NOT: Yeri gelmişken M92S barutundan da bahsedelim.
Bu barut, Bp firmasına ait. 40-42 gr Yarı magnum ve 50 gr magnum fişeklerinde kullanıyor.
Resmi kaynaklarda geçen ifadeler şu şekilde: Değişen iklim şartlarında istikrarlıdır. Sıfırın altında düşük sıcaklıklarda bile muhteşem balistik sonuçlar verir. Yüksek nem ve olumsuz av koşullarından etkilenmez. Su kuşları avında kullanımı ağır basar.
Sadece magnum olarak kullanmak zorunda kalmadan uygun miktarla yarı magnum fişeklerle de istenilen sonuçlar elde edilir yazmışlar.
Özetle, kış şartları için mükemmel bir barut

« Son Düzenleme: 13 Mart 2018, 21:30:53 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #2 : 12 Mart 2018, 03:28:36 »
Elinize, emeğinize sağlık. Çok değerli bilgiler. Teşekkür ederim.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı İhsan ÇIKRIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 12 Mart 2018, 05:41:08 »
Emrah bey, emeğin dibine vurulmuş bir paylaşım. Eminim herkes bu paylaşımı bir solukta okuyacak, metnin sonuna ne zaman geldiğini anlamayacak ve yazı sonlandığı için üzülecektir. Bir araya toplanmış çok değerli bilgiler içeren mükemmel bir paylaşım olmuş. Elinize, emeğinize sağlık, paylaşımınız için teşekkürler ederim.
Huğlu 104 A 71 Poze,
Army Marocchi 71 Poze,
Huğlu 16 Kalibre 76 Çifte,
Ateş Seter, 
1982 Bartın/İstanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Hayati GÜNEŞ

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 12 Mart 2018, 09:21:41 »
Allah sana sağlık, sıhhat versin,
Zaman ve emek isteyen, çok değerli bir paylaşım olmuş, çok teşekkürler.
Allah'a emanet ol.   
1984 ORDU

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #5 : 12 Mart 2018, 09:32:47 »
uçar avcıları için görsel olarak mükemmel bir paylaşım,hangi ava , hangi fişeği atmak istiyorsanız buyrun beğenin.güzel bir çalışma,emek vermişsin,ellerine sağlık,avcı camiası için kayıt altına alınması gereken bir döküman olmuş.Emrah BEY kardeşim teşekkürler.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 12 Mart 2018, 09:38:51 »
 Emrah ustam; Bilgiler  bu işe gönül vermiş  dostlar için altın değerinde  olmuş ürün yelpazeside oldukça genişmiş  hiç kolay bi iş  deil   teşekkür ediyorum      bulabilirsem Mirage 30.5gr ı deneyeceğim    kolay gelsin
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Fatih YAZICI

• Müdavim Üyemiz
  • Çocukluğunda şahit olduğu avlarla avunan bir adam
« Yanıtla #7 : 12 Mart 2018, 09:48:09 »
Büyük emek. Kıymetini bilmek gerek.
Teşekkürler Emrah Bey. Elinize sağlık.
  • Prestige Custom Sidelock E. S&S
  • Sauer Beretta S56 E. O/U
  • Beretta Xplor Action Semi Auto
Fatih YAZICI 1964 
Bursa

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
« Yanıtla #8 : 12 Mart 2018, 09:55:45 »
eline emeğine sağlık kardeşim çok büyük bir emek bence, avcıyı avcı yapacak bilgiler
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 12 Mart 2018, 10:46:23 »
Emrah Bey bu konudaki emekleriniz gerçekten çok büyüktür emeğinize sağlık gerçekten kolay bir iş değil teşekkürler zahmetleriniz için
1988-Denizli

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 12 Mart 2018, 13:10:19 »
Elinize,emeğinize sağlık Emrah Bey.
Ali TATAR
1985 Antalya

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 12 Mart 2018, 13:44:39 »
Elinize sağlık. Teşekkür ederiz.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Murat DİKMETAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 12 Mart 2018, 15:05:25 »
Emeğine sağlık emrah ustam . Çok güzel bir konu olmuş
  • Huğlu 202B
  • Winchester SXP
1983 - Fatsa

Çevrimdışı Halil ÇANGA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 12 Mart 2018, 15:33:54 »
Teşekkürler çok güzel bir paylaşım
  • Fias cesa o&u
  • Husqvarna as310 s&s
  • Browning A5

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #14 : 12 Mart 2018, 19:58:18 »
Konuyu güncelledim, dökümanlarını toparladığım diğer fişekleri ve yeni barut bilgilerini de içeriğe dahil ettim.
Şekil olarak da biraz daha belirgin hale getirmeye çalıştım.
Dosyalardan birkaç tanesi kaybolmuş. Elimde şuan hazırda başka bir inceleme yok, şimdilik paylaşabileceklerimin hepsi bu kadar.

Ben de hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Klavye başında birkaç saatimi alan bir çalışma sadece.
Bu bilgilerden istifade edip Allah razı olsun diyen bir kişi bile olsa, benim için yeterlidir. ^-^
Faydalı olabildiysem ne mutlu...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Berat ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 12 Mart 2018, 20:52:21 »
Eline emeğine sağlık Emrah bey Eminim benim gibi bir çok kişiye yol gösterecek önemli bilgiler içeriyor..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • REMİNGTON 11-87
  • CESA 1800 FAVORİT
  • BERETTA MOD70 7.65MM
  • DUETSCH DRATHAAR (TİNA VE ÇİKO )
"DERDİ DÜNYA OLANIN DÜNYA KADAR DERDİ OLUR"

TRABZON - SAMSUN - 1986

The following users thanked this post: Vefa ÖZKAN, Veysel ÖZTÜRK, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Kamil SELCİK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 12 Mart 2018, 20:57:31 »
Allah razı olsun elinize sağlık çok değerli bilgiler.
  • Stoeger md2000
  • Akdaş AH212 hybrit
1982-Konya

Çevrimdışı Ersin BAHAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 12 Mart 2018, 23:39:13 »
Emeğinize sağlık. Resmen kitap olarak basılacak harika bir çalışma.
Ersin BAHAR
1983 mersin

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 13 Mart 2018, 09:53:26 »
Emrah Kardeşim çok güzel bir paylaşım olmuş, ellerine sağlık bir çok kişiye referans olacak bir çalışma, çoğu kişinin kafasına takılan fişek malzeme içerikleri hakkında bilgi edinmesine yardımcı olacaktır.

Ancak hassas terazi en az 0,02 hassasiyetinde olsa daha iyi olurdu çünkü barut gibi bir patlayıcı madde de 0,02 hassasiyet çok önemlidir.

Bir de özellikle bizim yerli üreticilerimizin genelde malzeme seçimi konusunda bir standardı yok, malzeme içeriklerine bakıyorsunuz bir sonraki yıl tapa, barut, saçma vs. bir değişiklik olmuş, bu da incelediğimiz ürünün kalıcı olarak referans kabul görmesine engeldir.

saygı ve selamlar.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Çevrimdışı Ahmet HOŞGÜN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 13 Mart 2018, 10:49:04 »
Sevgili Emrah kardeşim gerçekten emek vererek hazırlamış olduğun sayfaları yutarcasına büyük bir zevkle okudum çalışmalarının devamını dilerim Allah sağlık sıhhat versin selamlar.
  • frankı Otm.
  • Yıldız Alt Üst
Ahmet HOŞGÜN
1966-SİNOP/ANKARA

Çevrimdışı Ali ARI

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 13 Mart 2018, 11:25:16 »
Emrah kardeş, emeğine sağlık. Tam bir başvuru kaynağı olmuş. Allah razı olsun
  • Ata Venza
  • Yıldız SPZM 20 Ga
  • AyA Aquirre Aranzabal
  • Huğlu 104A
  • English Setter
1969 Turgutlu-MANİSA

Çevrimdışı Murat YEŞİLYURT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 13 Mart 2018, 11:32:06 »
Emeğine sağlık.Çok güzel olmuş.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• ÖZKANLAR FX015-66 cm
  • AKDAŞ AK 212-71cm
1981- Samsun/Tokat

Çevrimiçi Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #22 : 13 Mart 2018, 12:56:50 »
Ellerine sağlık kardeşim👏👏👏
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #23 : 13 Mart 2018, 15:29:40 »
Emrah Kardeşim çok güzel bir paylaşım olmuş, ellerine sağlık bir çok kişiye referans olacak bir çalışma, çoğu kişinin kafasına takılan fişek malzeme içerikleri hakkında bilgi edinmesine yardımcı olacaktır.

Ancak hassas terazi en az 0,02 hassasiyetinde olsa daha iyi olurdu çünkü barut gibi bir patlayıcı madde de 0,02 hassasiyet çok önemlidir.

Bir de özellikle bizim yerli üreticilerimizin genelde malzeme seçimi konusunda bir standardı yok, malzeme içeriklerine bakıyorsunuz bir sonraki yıl tapa, barut, saçma vs. bir değişiklik olmuş, bu da incelediğimiz ürünün kalıcı olarak referans kabul görmesine engeldir.

saygı ve selamlar.

Terazi konusunda haklısın abi, onu 0,01 hassasiyetli başka bir terazi ile değiştiricem zaten.
Yeli fişeklerde istikrar yok evet, keşke olsa ve incelediğimiz her fişeği kendi başına birer referans olarak gösterebilsek.
Sonuçlar tüfeğe göre değişecektir mutlaka ama en azından kendi av ve performans yorumlarımı da ekledim ki genel olarak fikir versin.
Barutların da iklimlere göre kullanım şartları hakkında, senin verdiğin linkten özet bilgiler toparladım.
O bilgiler epey işime yaradı, çok teşekkür ederim.
İhtiyaca göre doğru seçim yapmak avda kesinlikle başarıyı artırıyor, bunu çok net gördüm.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Erdem VARDAR

Çevrimdışı Yaşar YILMAZ 20

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 13 Mart 2018, 15:39:31 »
bu incelemeler kullanılan fişek ve hedef kağıtları kitaplaştırılsa yeni başlayan avcılar için başucu kitabı olacak kalitede.
  • Torun Çifte 20 cal
  • üssan otomatik 12 cal
  • huğlu 701 g otomatik 20 cal
1966-Denizli Bozkurt