Gönderen Konu: yeni Retay "MASAI MARA" Av Tüfeği Hakkında Bilinmeyenler ve Yorumlar  (Okunma sayısı 194618 defa)

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cemal SOYDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ali bey öncelikle  çalışmalarınızda başarılar dilerim , Türk milliyetcisi yörük Türkmen birey olarak yerli tüfek sanayiimizi hiç sapma yapmadan destekledim ölene kadarda destekleyeceğim yerli tüfek sanayimizin yanındayız.Tüm avcı dostlarıma selam ve sevgilerimle.
  • ÖZKANLAR Fx12 / Pointer
1978 Antalya

The following users thanked this post: Rahim Özgür AKINCI, Gökhan AKDOĞAN, Doğan ATEŞ, Ali KELTEN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Ali bey öncelikle  çalışmalarınızda başarılar dilerim , Türk milliyetcisi yörük Türkmen birey olarak yerli tüfek sanayiimizi hiç sapma yapmadan destekledim ölene kadarda destekleyeceğim yerli tüfek sanayimizin yanındayız.Tüm avcı dostlarıma selam ve sevgilerimle.

Çok teşekkürler.

Yorumve eleştrileriniz değer katıyor her daim. Devamını bekliyoruz
RETAY
#Pullit
retayarms.com - retayusa.com
www.instagram.com/retayarms

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Çıkarılabilir tetik sistemini hırsızlığı önlemek açısından önemli buluyorum. Tetik grubu olmayan bir tüfeğin çalınma ihtimali de azalacaktır.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Ali KELTEN

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye

Muhterem Ali Bey,

Konuyu uzatıp  değer vererek okuma zahmetine katlanan arkadaşların vakitlerini almak istemiyorum. Ancak madem ki benim
alakadar görüşlerimi sordunuz, kısaca ve "Tenkid kolay, ancak çözüm yaklaşımları üretmek zordur"genel kabulüne aykırı olarak
aşağıda kanaatlerimi sıralıyorum;

- Sökülüp takılabilir ejector için onca araştırma/geliştirme faaliyeti verip masrafa girdiğinize göre, muhafaza edin. Nasılsa ve
inşaallah üretim artıp maliyet muhasebeleri getiri marjında  kritiğe ulaştığında, muhtemel ilk kırpılan unsurların başında gelecektir.

- Kolay sökülüp takılan tetik grubu için de hayli masraf ve efor sarfedildiğine göre onu da muhafaza edin. Ancak söküm anahtarı
pim veya düğmeyi, sadece tek bir basışla devreye sokmaktan vazgeçip, basıp çevirerek ya da bir başka tesbit birimi üzerinden
uygulamaya girecek biçimde tadil edin.  Yapılanmalar ek masraf getirecekse, en azından, konumlandırıldığı zeminden aşağıda, bir itiş
unitesi, mesela sökülmüş kurma kolu ucu benzeri nesnelerle aktive olacak şekile getirin. Böylelikle, kazara vukubulacak darbe ve
temaslarla "Tetik yerine Tetik Takımını Düşürme" talihsizliklerinin önüne geçmiş olursunuz. Bu arada, genel Benelli yapılanmalarında,
tetik grubunu gövdeye tesbit eden pimi yerinde tutan, sıkı geçme yuvalar değil, pimin içinde yer aldığı kovanın bir ucunda yer alan,
"Ucu kesik D şekilli" segmandır.

- Kapak kapanmasına destek yapılanmasında, eğer Sayın Soydemir'in tesbitleri umuma şamil, optimum çalışma şartları ancak bol
toleranslı imalat ile mümkün durumda ise, sistemden vazgeçin ve aynı amaca müteallik başka yapılanmalara yönelin.  Zira, doğrudan
kullanıcı sağlığını ilgilendiren bu konunun kötü ahval vukuunda telafii olmadığı gibi vebali büyüktür. Sürgü en ileri konumunda irca yayı
etkisi en zayıf durumdadır. Yeni yaklaşımlarda, bu hususu göz önünde bulundurarak ileri ve ona dik dönü istikametinde en az sürtünme
verecek yapılanmalara yönelin.  Benelli sistemi bu görüş üzerine bina edilmiştir.

Öte taraftan,

Başka yenilikler düşünüyorsanız, bir zamanlar İtalya'da mer'i; "Otomatik dolumlu yivsiz tüfeklerde, tetik çekerek alınan ateşleme dışında,
namluya yükleme ve boşaltmanın şarjörden bağımsız olarak yapılması"nı öngören hukuki düzenlemeler sonucu, her Benelli klonunda
sanki kutsal emirmiş gibi düşünmeden yapılan "Fişek Düşürme Kanat veya Pimi" türü Sarjör Güvenliği uygulamalarından vazgeçin. Bu
şekilde, kullanıcı tüfeğini sadece kurma kolunu aktive ederek kolayca hazneden besleyebilecek, hem de istediğinde aynı yolla boşaltma
yapabilecektir. Yapılanmada zorluk çekerseniz, Pompalı/Otomatik olarak çalışabilen Benelli M3 tetik grubunu tetkik edin. Bu birimde,
Şarjörden kaşığa fişek düşüren yan kanat, ön üstündeki integral bir çıkıntıyla her sürgü geri ileri hareketinde kaşığa bir fişeği otomatik
olarak yükleyecek şekilde tadil edilmiştir. muhtemel yaklaşımlarınızı bunun üzerine bina edebiirsiniz. Şimdiye kadar hiç bir ataletli sistem
tüfekte yer almayan bu özelliği ilk yaparak, gerçek bir yenilik getirmiş olabilirsiniz.

Muhterem  Ali bey,  MÖ altı asır evvellinde yaşayan "Sun Tzu" nun eseri "Harp Sanatı"nın özü şudur; "Eğer kendini, rakibini ve savaş
alanını iyi tanımadan mücadeleye girersen sonuç hüsrandır".

Değersiz fikirlerimi okuma zahmetine katlanacağınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2018, 07:43:40 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay

Muhterem Ali Bey,

Konuyu uzatıp  değer vererek okuma zahmetine katlanan arkadaşların vakitlerini almak istemiyorum. Ancak madem ki benim
alakadar görüşlerimi sordunuz, kısaca ve "Tenkid kolay, ancak çözüm yaklaşımları üretmek zordur"genel kabulüne aykırı olarak
aşağıda kanaatlerimi sıralıyorum;

- Sökülüp takılabilir ejector için onca araştırma/geliştirme faaliyeti verip masrafa girdiğinize göre, muhafaza edin. Nasılsa ve
inşaallah üretim artıp maliyet muhasebeleri getiri marjında  kritiğe ulaştığında, muhtemel ilk kırpılan unsurların başında gelecektir.

- Kolay sökülüp takılan tetik grubu için de hayli masraf ve efor sarfedildiğine göre onu da muhafaza edin. Ancak söküm anahtarı
pim veya düğmeyi, sadece tek bir basışla devreye sokmaktan vazgeçip, basıp çevirerek ya da bir başka tesbit birimi üzerinden
uygulamaya girecek biçimde tadil edin.  Yapılanmalar ek masraf getirecekse, en azından, konumlandırıldığı zeminden aşağıda, bir itiş
unitesi, mesela sökülmüş kurma kolu ucu benzeri nesnelerle aktive olacak şekile getirin. Böylelikle, kazara vukubulacak darbe ve
temaslarla "Tetik yerine Tetik Takımını Düşürme" talihsizliklerinin önüne geçmiş olursunuz. Bu arada, genel Benelli yapılanmalarında,
tetik grubunu gövdeye tesbit eden pimi yerinde tutan, sıkı geçme yuvalar değil, pimin içinde yer aldığı kovanın bir ucunda yer alan,
"Ucu kesik D şekilli" segmandır.

- Kapak kapanmasına destek yapılanmasında, eğer Sayın Soydemir'in tesbitleri umuma şamil, optimum çalışma şartları ancak bol
toleranslı imalat ile mümkün durumda ise, sistemden vazgeçin ve aynı amaca müteallik başka yapılanmalara yönelin.  Zira, doğrudan
kullanıcı sağlığını ilgilendiren bu konunun kötü ahval vukuunda telafii olmadığı gibi vebali büyüktür. Sürgü en ileri konumunda irca yayı
etkisi en zayıf durumdadır. Yeni yaklaşımlarda, bu hususu göz önünde bulundurarak ileri ve ona dik dönü istikametinde en az sürtünme
verecek yapılanmalara yönelin.  Benelli sistemi bu görüş üzerine bina edilmiştir.

Öte taraftan,

Başka yenilikler düşünüyorsanız, bir zamanlar İtalya'da mer'i; "Otomatik dolumlu yivsiz tüfeklerde, tetik çekerek alınan ateşleme dışında,
namluya yükleme ve boşaltmanın şarjörden bağımsız olarak yapılması"nı öngören hukuki düzenlemeler sonucu, her Benelli klonunda
sanki kutsal emirmiş gibi düşünmeden yapılan "Fişek Düşürme Kanat veya Pimi" türü Sarjör Güvenliği uygulamalarından vazgeçin. Bu
şekilde, kullanıcı tüfeğini sadece kurma kolunu aktive ederek kolayca hazneden besleyebilecek, hem de istediğinde aynı yolla boşaltma
yapabilecektir. Yapılanmada zorluk çekerseniz, Pompalı/Otomatik olarak çalışabilen Benelli M3 tetik grubunu tetkik edin. Bu birimde,
Şarjörden kaşığa fişek düşüren yan kanat, ön üstündeki integral bir çıkıntıyla her sürgü geri ileri hareketinde kaşığa bir fişeği otomatik
olarak yükleyecek şekilde tadil edilmiştir. muhtemel yaklaşımlarınızı bunun üzerine bina edebiirsiniz. Şimdiye kadar hiç bir ataletli sistem
tüfekte yer almayan bu özelliği ilk yaparak, gerçek bir yenilik getirmiş olabilirsiniz.

Muhterem  Ali bey,  MÖ altı asır evvellinde yaşayan "Sun Tzu" nun eseri "Harp Sanatı"nın özü şudur; "Eğer kendini, rakibini ve savaş
alanını iyi tanımadan mücadeleye girersen sonuç hüsrandır".

Değersiz fikirlerimi okuma zahmetine katlanacağınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

Gunaydın Hocam,

Zamanınız için teşekkür ederim.

Şifek attırıcı sistem uzun vadede imalat ve servis konusunda diğer sistemlere göre daha kolay ve servis vb durumları goz onune koyduğumuz zaman daha avantajlı.

Tetik grubu sistemi, kitle ters yön/uygulama sistemi olarak kitleme sağlıyor. Tetik gurubu üzerinde yer alan ters açılı çelik kilitleme parçası pim ile hareket etmekte ve gözdeye yerleştirildiğinde ve bırakıldığında gözde arka kısmında yer alan açıya ters bir kilitleme sağlıyo ve yay ile de bunu destekliyo.
Uzun vadeli kullanımlarda aşınma vb durumlarda ise de yay ile ters yönde kuvvet uyguladığı ve kilitlediği için o yönde hareket ederek kilitlemeye devam edecektir.
Bu da kullanıcılar için herhangi bir hata veya dez avantaj güvenlik sorunu gibi durumlara neden olmuyacaktır.

Yinede fiziksel olarak ürünümüzü alıp incelediğinizdeki görüşlerinizi de almak isterim tabiki.

Mekanizma da ki tolerans durumu ise, çalışması için yapılan aşırı bir tolerans değil sadece fazla ağırlık ve işleme durumundan dolayı rotating bolt ( dönerbaş) parçasının kulaklarının kilit yatağındaki pozisyona hareket ederken yataklama ( guiding ) alanının azaltılması sonucu oluşan boşluklardan dolayı bu free hareketi yapıyor.

Proje departmanımız konuyu inceleyip gerekli bilgiyi bize bu şekilde aktardılar. Test sonucunda da gözlemlenmiştir. Kullanıcılarımız ve sistem için herhangi bir güvenlik ve çalışma sorunu oluşturmuyacaktır.
Görüş ve tavsiyeleriniz üzere yine de bu yataklama alanı arttırılmıştır çok teşekkür ederiz.

Tavsiyeniz konusunda ise, çok güzel bir öneri olarak gözüküyor ve listemize hemen ekliyoruz. Önerileri ve talepleri tamamladıktan sonra kullanıcılarımıza sunmadan çnce ilgili özellikleri hakkında kısa özet bilgi vereceğiz ve oylamaya sunacağız.

Çıkan sonuçlara göre öncelik sırasını belirleyip yeni ürünlerimize eklemek içinilgibi ar-ge birimimize yönlendireceğiz.

Şahsen gelen tavsileyer içerisinde ki ilk 3 öneriden birisi olabilir.

Çok teşekkür ederim değerli tavsiyeniz için ve umarım en kısa zamanda yeni ürünümüze ekleyip incelemelerinizi alabiliriz.

iyi günler hocam
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Satılmış ŞEN

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ali Bey,
Ben ismin mümkün olduğunca yerli olması taraftarıyım ama yabancı isim önerileri de çoğalmaya başlamış ve anladığım kadarıyla sizin de meyiliniz o yönde.
Rekabet ve global pazar bunu gerektiriyorsa bilemem, sizin bileceğiniz iş.
Ben yine de kendimce yerli isim bulmaya çalışacam ancak yabancı isim tavsiyelerini görünce aklıma gelen bir kaç yabancı ismi de ekleyivereyim:

“İncredible”
“Excellent”
“Lissom”
“Genius”
“Rapid”

İyi çalışmalar.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2018, 08:38:31 Gönderen: Mustafa GÖNEN »
  • Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Ali Bey,
Ben ismin mümkün olduğunca yerli olması taraftarıyım ama yabancı isim önerileri de çoğalmaya başlamış ve anladığım kadarıyla sizin de meyiliniz o yönde.
Rekabet ve global pazar bunu gerektiriyorsa bilemem, sizin bileceğiniz iş.
Ben yine de kendimce yerli isim bulmaya çalışacam ancak yabancı isim tavsiyelerini görünce aklıma gelen bir kaç yabancı ismi de ekleyivereyim:

“İncredible”
“Excellent”
“Lissom”
“Genius”
“Rapid”

İyi çalışmalar.

Gunaydın Mustafa Bey,

İlginiz için t. ederim.

Yabancı isimden yana değiliz sadece telafuzu herkesce doğru ve basit şekilde söylenebilen bir isim arıyoruz Yerli olmasını bizde istiyoruz tabiki. Bulabilirsek hep birlikte oylama sonucuna göre karar vereceğiz.

İsimler eklendi, teşekkürler

RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Rahim Özgür AKINCI

• Müdavim Üyemiz
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Cemal kardeşim tekrar hoşgeldin biz yokken sen vardın burda ama neyse dönmüşsün senin görüşlerine ihtiyaç var uzaklaşma 🙂🙂
Rahim Özgür AKINCI
KONYA-1979             0535 674 29 63

Çevrimdışı Mustafa GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ali Bey, tekrar merhabalar. İsim önerilerime devam ediyorum:
1- Kavi: hem güçlü demek hem de kalite ve vizyonun kısaltması olarak düşünülebilir.
2- Avperest
3- Ahenk
4- Senarist

5- Effective / Effective-line
6- Stroke / Stroke-line
7- Grade / Grade-line
8- Accord / Accord-line
9- Shooting-line
Patent kontrolleri yapılmıştır.
İyi çalışmalar.
  • Akdaş AH212 Kamuflaj 71 cm Yarı Otomatik
  • Yıldız SPZ ME Steel 71 cm Üst/Alt Çifte
1988 - Fethiye/Muğla - Bayramiç/Çanakkale

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
Ben bakmadım patenti varmı ama
Napolyonu yenen CEZZAR(Kasap)Ahmet paşaya hitaben CEZZAR konulabilir
Sorana Sezar dan türettik deriz

KARŞIYAKA İZMİR
[email protected]

• YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Merhaba,

2. kez katıldığımız ShotShow18 fuarımızda başarıyla sona ermiştir.

Fuarda standımızı Randy Wakeman da ziyaret etmiştir. Kendisi Inertia Plus sistemimizi inceleyip küçük bir açıklayıcı video yapmış.

Inertia Plus sistemi içinde güzel bir slogan bulmuşlar.

The Inertia Plus is the solution to "Benelli Click Pollution"  :D

« Son Düzenleme: 28 Ocak 2018, 03:02:04 Gönderen: Ali KELTEN »
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Başarılarınızın devamını dilerim Ali Bey. Bir süredir aklıma takıldığı için yukarıdaki videoyu da izleyince sormak istedim, kinetik sistem ille de döner başlıklı olmak zorunda mı? Sabit ya da düz başlıklı olamaz mı?
1980-Antalya

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Yaşar bey,

teşekkür ederim, kinetik sistemde patlama oluştuktan sonra mekanizma yayına binen yük zamanı ve döner başın yuvasından dönüp boş pozisyona geçme işlemi süresince oluşan zamana ihtiyaç var.
Aksi takdirde  saçma namludan ayrılmadan ayrılmaması lazım ayrılırsa sistem çalışmaz. Bundan dolayı düz sistem olmuyor
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2018, 13:18:54 Gönderen: Ali KELTEN »
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
"Benelli Click" Problemi yani Mekanizma Kapanmama Sorunu

Bir çok inertia sistem kullanıcımız "Inertia Plus" sisteminin gerek olmadığını ve kullandıkları inertia ürünlerinin kapanmama sorunu hiç yapmadığını iletiyorlardı.

Benelli firması, yeni patent başvurusunda ( Inertia Driven ) inertia sistemin hata yaptığını ve kapanmama sorunundan dolayı ateşleme fonksiyonunu yapmadığını açıklayarak bu sorunun ortadan kaldırmak için inertia driven adını verdikleri ilave yay ve bilya ile daha kolay kapandığını açıklamaktadırlar patent istemlerinde.

Ama sistem yine hala problem yapmaya devam etmektedir ve çözemediler.

Aşağıdaki linkte Randy Wakeman tarafından açıklayıcı ve benelli patent başvuruları ve sorun hakkında detaylı anlatım bilgileri mevcut.

U.S patent ofisinden orjinal bilgilere de ulaşılabilir.

http://randywakeman.com/theBenelliClick.htm

Sonuç olarak benellinin kendi sistemi için sorunu kabul ettiği bir durumda kullanıcılar olarak bizlerin de çok bilinçli ve sorgulayıcı olmamız gerekli.

iyi günler

RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Gürkan ZAN

• AvlakForum Üye
  • *
Merhaba Ali bey  konuyu başından beri takip etmekteyim tüfeğinizi yakinen inceleme fırsatı buldum işçilik ve genel hatlar bakımından  hoşuma gitti .
Her avda 20 numara kullanıcısı olarak Dünyada ve Türkiye'de bu kadar çok 20 numara kullanıcısı artmışken  daha öncede firmanızdan tatminkar bir cevap alamadığımdan yinelemek istedim Neden 20 numara imzalatınız yok Teşekkürler
GÜRKAN ZAN
1974 SAKARYA
Ey Türk Oğuz Beyleri! Üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe bil ki Türk ulusu, Türk yurdu, Türk Devleti, Türk töresi bozulmaz. EY ÖLÜMSÜZ TÜRK ULUSU! KENDİNE DÖN! SU GİBİ AKITTIĞIN KANINA, DAĞLAR GİBİ YIĞDIĞIN KEMİKLERİNE LAYIK OL! ''Bilge Kağan''

The following users thanked this post: Serhan DAYDAL, Ali KELTEN

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Gürkan Bey,

Teşekkür ederim yorum ve tavsiyeniz için.

Yeni ürün portföyleri için çalışmalarımız devam ediyor tasarım ve ar-ge bölümlerinde. Zannedersem yıl içerisinde sırasıyla bilgilendireceğiz.

Tavsiyeniz için de ilgili birimimize ve yönetime ileteceğiz.

teşekkürler
RETAY
#Pullit

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Ali bey çok merak ediyorum tüfeğinize neden afrika yerlileri masai mara ismini verdiniz?
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2018, 17:46:52 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Akhisar

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Ali bey çok merak ediyorum tüfeğinize neden afrika yerlileri masai mara ismini verdiniz?

Bahri Bey,

Teşekkür ederim. Afrika yerlileri değil MasaiMara anlamı.
Masai = Kenyada ki vahşi yaban hayatı yaşam alanının adı. Burdaki yaşayan insanlara da bu yerin adı verilmiş.
Mara = Masai 'yi ikiye bölen ve dünyanın en büyük ve vahşi timsahlarının  yaşadığı en tehlikeli ırmağın adı.

Masai Mara da en güzel ve vahşi hayvanların birlikte yaşadığı veya yaşamak için mücadele ettiği yerin adı. Ürünümüzün de en köklü yerli ve yabancı markaların ürünleriyle yarışacağı için  bu adı verdik.

Ben şahsen çok beğeniyorum , telafuzuda bir o kadar kolay her dilde ve akılda kalıcı. Ürünümüzde tasarımı , kaliteyi ve teknolojik iyileştirmeleri ve özellikleri bir arada barındıran bir ürün olduğu için doğru seçim olduğu kanatindeyim ve oyumu bu yönde kullandım.

Teşekkür ederim
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2018, 18:49:20 Gönderen: Ali KELTEN »
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Bahri TUĞRULTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Bahri Bey,

Teşekkür ederim. Afrika yerlileri değil MasaiMara anlamı.
Masai = Kenyada ki vahşi yaban hayatı yaşam alanının adı. Burdaki yaşayan insanlara da bu yerin adı verilmiş.
Mara = Masai 'yi ikiye bölen ve dünyanın en büyük ve vahşi timsahlarının  yaşadığı en tehlikeli ırmağın adı.

Masai Mara da en güzel ve vahşi hayvanların birlikte yaşadığı veya yaşamak için mücadele ettiği yerin adı. Ürünümüzün de en köklü yerli ve yabancı markaların ürünleriyle yarışacağı için  bu adı verdik.

Ben şahsen çok beğeniyorum , telafuzuda bir o kadar kolay her dilde ve akılda kalıcı. Ürünümüzde tasarımı , kaliteyi ve teknolojik iyileştirmeleri ve özellikleri bir arada barındıran bir ürün olduğu için doğru seçim olduğu kanatindeyim ve oyumu bu yönde kullandım.

Teşekkür ederim

Ali bey aslında ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum kenyadaki masai mara bölgesinde yaşayan halka masai mara halkı deniyor.
Yani hem yer ismi hemde orada yaşayan halkın ismi. Ayrıca bu bölge afrika kıtasında olduğu için masai mara halkı yada kabilesi afrikanın yerli halklarındandır dilleri masai dilidir. Kısacası afrika yerlileridir.
Ali bey madem ki markanızla ilgili bir yorum açıldı ve görüşlere değer veriyorsunuz bu anlamda bende kendi kişisel görüşüm bu ismi beğenmedim Tabi herkes farklı düşünebilir ancak  önemli olan tüfeğin iyi olması. Ama yinede Türkiyeye yada Türklere özgü bir isim olabilirdi diye düşünüyorum.
Saygılar çalışmalarınızda başarılar 
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2018, 19:49:35 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Akhisar

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay

Ali bey aslında ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum kenyadaki masai mara bölgesinde yaşayan halka masai mara halkı deniyor.
Yani hem yer ismi hemde orada yaşayan halkın ismi. Ayrıca bu bölge afrika kıtasında olduğu için masai mara halkı yada kabilesi afrikanın yerli halklarındandır dilleri masai dilidir. Kısacası afrika yerlileridir.
Ali bey madem ki markanızla ilgili bir yorum açıldı ve görüşlere değer veriyorsunuz bu anlamda bende kendi kişisel görüşüm bu ismi beğenmedim Tabi herkes farklı düşünebilir ancak  önemli olan tüfeğin iyi olması. Ama yinede Türkiyeye yada Türklere özgü bir isim olabilirdi diye düşünüyorum.
Saygılar çalışmalarınızda başarılar

Teşekkür ederim tavsiyeniz için.

Yeni ürünümüzde daha öncede belirttiğimiz gibi gelen tavsiye isimleri listemize ekledik ve yakın zamanda listeyi oylamaya açıp son kararları alacağız.
Telefuz, anlam, türkçe vb kriterler bağlamında koyabileceğimiz fazla bir isim de yok bunu da belirtiyim burada. Liste oylamaya açılınca hep birlikte göreceğiz gelen önerileri.

tekrardan teşekkürler
RETAY
#Pullit

The following users thanked this post: Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimdışı Mutlu KESKİN 57

• AvlakForum Üye
  • *
Sayın Ali Kelten yeni modeli tahmini ne zaman piyasada görebiliriz?
1976 Boyabat

The following users thanked this post: Engin TARHAN, Ali KELTEN

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Var mı bi gelişme?
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Başarılarınızın devamını dilerim Ali Bey. Bir süredir aklıma takıldığı için yukarıdaki videoyu da izleyince sormak istedim, kinetik sistem ille de döner başlıklı olmak zorunda mı? Sabit ya da düz başlıklı olamaz mı?
yaşar bey aslında döner kafa mekanizmanın kilidini açıyor gibi birşey düz mekanizma olsa fişek patladığı anda geri çarpar belki fişek yatağından alev bile çıkabilir döner kafa mekanizmanın geri gelmesini geçiktiriyor ve fişek patlamasındaki basıncın büyük bölümü namluyu terketmek üzere oluyor fişek yatağından basıncın geri gelmesi engelleniyor
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı S.Alper ERDEM

• Expert Üye
Merhaba muhterem arkadaşlar;

Bir avcı veya atıcının silah teknolojisine etraflıca vakıf olması beklenemez. O, sahip olduğu tüfeğin
bu ilmi şumulüyle bilenler tarafından en iyi şekilde imal edildiği inancında ve yapabildiğince verimli
kullanma çabası içindedir.

Ancak, tüfek yapımcılarının bu lüksü yoktur. İmal metaını gereken ilme uygun yapma ve bir şekilde
sual edilince, cevap vereceklerse karşılarındakini yanıltmamak zorundadırlar. Bilinmiyorsa
araştırılmalı, makul ve mantıklı karşılık bulunamıyorsa soru mukabelesiz bırakılmalıdır. Umuma açık
ortamlarda yazılıp söylenenler, bilgi kadar cehaletin de tescili demektir.

Otomatik dolumlu ateşli silahlarda boşaltma ve yeniden kurmayı mümkün kılan iki önemli faktör
vardır;

- Kapak takımının geri tepmeyle ağırlığına göre alacağı hızla kazandığı yönlendirilmiş yük,

- Namlu içindeki sevk muhtevaının ayrıldığı andaki kalan barut gazı basıncı...

Browning A5 benzeri uzun geri tepmeli düzenler dışında genelde, varsa, kilit mekanizmalarını
namluyla bağlı durumdan kurtaran yukarıda bahsi geçen Yönlendirilmiş Yük, ardından boşaltma ve
yeniden kurmayı çıkaran, büyük ölçüde ona ilaveten Bakiye Gaz Basıncıdır.

Kinetik sistem de bundan azade değildir. Mümkün olan kullanılabilen en hafif dolulara göre
seçilmiş enerji toplama birimi, bilinen tabirle Kinetik Yay, ezilip açılma vukuatıyla toplanan 
Yönlendirilmiş Yük'le kilit düzenini  açmakta, geri kalanı namlu içinde mevcut Bakiye Gaz faktörüne
bırakmaktadır. Silahın çalışma başarısı, genelde, hızı yüksek hafif dolularda, her ağırlıkta fişek için
takribi eşit olan kinetik yay cevap verme süresinin izafeten kısa kalması nedeniyle daha az olarak
gerçekleşmekte ve bunu tahammül için geri getirme(İrca) yayı zayıf yapılmaktadır. Benelli Click
denen zafiyetin ana nedeni budur.

Öte taraftan;

Bütün kilit düzenleri,  eğik düzlemde devinim veren mekanik yapılanmalar, ecnebi lisanda (Cam)
üzerinde çalışarak açılıp kapanmaktadırlar. Bruno Civolani'nin, İsveç Sjōgren'den esinlenerek yaptığı 
ilk kinetik, Benelli SL 80 tüfeklerde, bu fiziki oluşum kapak taşıyıcı arka altında,  altta,  daha sonradan
tasarladığı Breda Xanthos' da  ön yukarıda konumlu Düşey Hareketli Düz Kilitlerle, Benelli
Biraderler'in geçen asrın seksenli yıllar ortalarında Winchester'e ait yivsiz tüfeklerde kullanılabilen
döner başlıklı düzen patent monopolünün nihayete ermesiyle,  mevcut en güçlü bağlama
yapılanması kabul edilen bu türü tercihleriyle, silindirik bir spiral kanal üzerinde Döner Başlık'la
işlev vermektedir. Kilit düz veya döner yapılanmasının boşaltma ve yeniden kurma süreciyle ilgisi
yoktur. Hepsinde,  açılıp kapanma oluşumu, hemen hemen aynı mesafeli eğik düzlem
uygulamalarıyla gerçekleşmekte olup, hareket yeterliliği arkada güç veren irca yayı özellikleri, 
komple çalışma kabiliyeti, buna uyum verebilen optimum kinetik enerji toplama birimin cevap
verme süresinin bakiye gazla birlikte mesaiiyle alakadardır.

Sebep olduğum baş ağrısı nedeniyle bağışlanacağımı umarım.

Saygılar.

« Son Düzenleme: 04 Şubat 2018, 22:15:14 Gönderen: S.Alper ERDEM »
1944-Istanbul

Çevrimdışı Ali KELTEN

• AvlakForum Üye
  • *
    • Retay
Sayın Ali Kelten yeni modeli tahmini ne zaman piyasada görebiliriz?

Merhaba,

Yeni modelimiz ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor 2019 yılı için planlanmaktadır.

teşekkürler
RETAY
#Pullit