Gönderen Konu: Uzak menzil ördek avı yardım  (Okunma sayısı 20045 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatih TEZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Uzak menzil ördek avı yardım
« : 16 Ocak 2017, 00:07:52 »
Merhaba avcı arkadaslar;
71 cm otomatik veya 71 cm pozeyle ördek avlıyorum soğuz rüzgarlı havalarda uzak menzilde avın düşmesinde sıkıntı çektiğim oluyor otm. 34 gr poze de 32 gr 5-6 numara fişekler atıyorum.
Sizlere sormak istediğim uzak menzil av yapabilmek için uzatma şokumu takmalıyım yoksa mobil şoku 1 numara mı kullanmalıyım fişek gramajını mı arttırmalıyım yorumlarınız için teşekkürler şimdiden...
  • HUĞLU 103 DE
  • HUĞLU VENTUS
  • AKDAŞ AK 212
  • POİNTER ARİSTANİS
1988 - Antalya

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: Uzak menzil ördek avı yardım
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2017, 11:25:46 »
Soğuk ve rüzgarlı havada uzak atış için bence en iyi yöntem kalın saçma kullanmak. 5-6 numara yetmeyebilir.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Menderes NUR, Fehmi TAŞKIN, İdris MOĞOL

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2017, 11:28:57 »
pozede olsa uzak ve eksi derecelerde 4 no 33 gr RC S4 işinizi görür
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
« Yanıtla #3 : 16 Ocak 2017, 12:09:37 »
Soğuk ve rüzgarlı havada uzak atış için bence en iyi yöntem kalın saçma kullanmak. 5-6 numara yetmeyebilir.
+1

0 ve -7 derece soğukta otomatik ile 32 gr 5 no işimi gördü, mesafeli için Emrah Beyin dediği gibi kalın saçma İşinize yarayacaktır. 3-4 olabilir.
Menderes Remzi NUR / 1978 / Serik / Antalya

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2017, 12:26:45 »
2-3-4 no bu tip durumlarda çok daha öldürücü oluyor. Kişisel olarak 3 no kullanıyorum. Ancak tabi uzak menzil denilen mesafenin ne olduğu da önemli.  Bazen biz avcılar yanılabiliyoruz. Özellikle göl vs gibi açık alanlarda mesafe tayininde yanılgılar olabiliyor. Uzak fakat hala menzilin içinde ise 3 no kaliteli fişekler işinizi görecektir.
Rastgele
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN

Çevrimdışı Fatih TEZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2017, 23:51:15 »
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim
  • HUĞLU 103 DE
  • HUĞLU VENTUS
  • AKDAŞ AK 212
  • POİNTER ARİSTANİS
1988 - Antalya

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2017, 00:22:20 »
34 gr bps 2   veya 3 no  deneyebilirsiniz
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 17 Ocak 2017, 01:27:18 »
Dün en yakını 70 mt ile 120 mt bandında 20 fişek atabildim.
En incesi 50 g  3 no Bp Magnum , Bp Big game zerati 36g  0.3 no ve Mirage clever jk6 34 g 1 no.
 Hiç bir şey vuramadım.Vurmayıda beklemiyordum aslında.

Benim için iyi bir atıcı  50 mt de ördek avında  % 50 başarılı atabiliyorsa harika bir sonuç.
Ve bence 50 mt de en az 3 numara fişek kullanmak gerekiyor.
Daha ince saçmalar yetersiz yada etkisiz kalıyor.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İlhan GÜNEN, Fehmi TAŞKIN

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2017, 10:53:17 »
'' Dün en yakını 70 mt ile 120 mt bandında 20 fişek atabildim.
En incesi 50 g  3 no Bp Magnum , Bp Big game zerati 36g  0.3 no ve Mirage clever jk6 34 g 1 no.
 Hiç bir şey vuramadım.Vurmayıda beklemiyordum aslında.''
Suat bey siz de biliyorsunuz ki bu ördek avı değil, SKY - BUSTİNG.
'' "Duck Hunting" is calling and decoying the birds into range where you can get a clean kill not just shooting at everything that flies by ''
Definition of "Sky-Busting"?
Discussion in 'MichiganWaterfowl.com' started by rpeckens, Nov 17, 2003.
Ördek avı; ördeği mühre, kamuflaj ve çağırma teknikleri ile  temiz bir vuruş yapabileceğiniz - dolayısı ile hayvana da daha hızlı bir ölüm sağlayabileceğiniz - mesafeye çekmektir, Etrafta uçan her şeye , her mesafede ateş etmek değildir. Gerçeği söylemek gerekirse kamuflaj ve her mesafede kısmını ben ekledim ama bu mesafe forumlarda maksimum 50 yarda ooooollllmadı 60 yardadır.Attığınız fişekler, 3.5 inch veya 10 G tüfekler birer pazarlama, avcı avlama ürünleridir. Yönetici olmanızdan ve mesaj sayınızdan tecrübeli bir avcı olduğunuz anlaşılıyor. Mesajınız herhalde şudur '' ben bile bu fişeklerle hiç bir sonuç alamadı isem, zaten hayvanların yaralı gitme ihtimali de çok yüksek olduğu için; ördek avında 45 metre den uzak mesafelere atış yapılmasını önermiyorum, önermiyoruz''.
Rast gele.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 11:33:25 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Be cool, stay cool, then shot.
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Fehmi TAŞKIN, Zafer YÜKSEL, Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 17 Ocak 2017, 11:27:59 »
'' Dün en yakını 70 mt ile 120 mt bandında 20 fişek atabildim.
 Hiç bir şey vuramadım.Vurmayıda beklemiyordum aslında.''
Suat bey siz de biliyorsunuz ki bu ördek avı değil, SKY - BUSTİNG.
'' "Duck Hunting" is calling and decoying the birds into range where you can get a clean kill not just shooting at everything that flies by ''
Definition of "Sky-Busting"?
Discussion in 'MichiganWaterfowl.com' started by rpeckens, Nov 17, 2003.
Ördek avı; ördeği mühre, kamuflaj ve çağırma teknikleri ile  temiz bir vuruş yapabileceğiniz mesafeye indirmektir, Etrafta uçan her şeye , her mesafede ateş etmek değildir. Gerçeği söylemek gerekirse kamuflaj ve her mesafede kısmını ben ekledim ama bu mesafe forumlarda maksimum 50 yarda ooooollllmadı 60 yardadır.Attığınız fişekler, 3.5 inch veya 10 G tüfekler birer pazarlama, avcı avlama ürünleridir. Yönetici olmanızdan ve mesaj sayınızdan tecrübeli bir avcı olduğunuz anlaşılıyor. Mesajınız herhalde şudur '' ben bile bu fişeklerle hiç bir sonuç alamadı isem, zaten hayvanların yaralı gitme ihtimali de çok yüksek olduğu için; ördek avında 45 metre den uzak mesafelere atış yapılmasını önermiyorum, önermiyoruz''.
Rast gele.
Sn ÖZDEN
Geçen hafta bölgemizi etkisi altına alan müthiş bir göç popülasyonuyla karşılaştık.

Ancak gerek iş gerek hava muhalefeti nedeniyle bu havayı malesef kaçırdık.
Pazar sabahı bir istihbarattan yola çıkarak meraya ulaştık.
Gerçekten güzel ördek olmasına rağmen her 200mt de çalan teyp ve bir haftadır yıldırılan kuş nedeniyle bir türlü o çok sevdiğimiz avı yapamadık.

Kuşlar akşam bekinde zincir zincir geçiş yaptı.Binlerce ördek geçti.Ve 50 m mesafede bir ördeğe fişek dahi kesemedim.

Ucu bucağı olmayan ve olma ihtimali çok mucizelere kalmış mesafelere tüfek attım.

70 m mesafede belki bir kaç ördek vurulabilirdi ancak olmadı.

Ocak ayı geçince mühreli mühresiz ördek vurmak zordur.
Eş alan ördek kolay kolay et vermiyor.

Çok hava muhalefeti olursa durum değişir tabi.Birde bizim gibi baraj ve deniz e yakınsanız ördek için bir  kaçış yolu hep olacaktır.

Burada bahsetmek istediğim biz iyi ördek avı yaparız.İnceliklerini de az çok biliriz.
Ancak bazen pratik ve uygulama birbirini tutmaz.Ve insan çaresiz olunca çok çılgın şeyler de yapar.

Mesela aynı gün 50 mt üzerinde sakarca kazını 5 numarayla vurabilen dostların vardı.

Normal mi hayır değil ama olabiliyor.Oldu da zaten.

Burada kimseye bu mesafelere tüfek atın demiyorum zaten.Bu etik de değil.

Ancak atmam anlamıda taşımaz.0.3 Numara gibi bir saçma bir ördeği 70 mt de rahatlıkla düşürebilir tabi tutarsa.Benim attıklarım tutmadı demekki.

Ben saçmanın grupman ve vuruş yüzdesinin 50m de gayet başarılı olabileceğini daha önce defalarca denedim.Ve kanaat getirdim.

Senede bir defa bu şekilde bir av popülasyonu görüp hiç atmadan eve dönmek istemedim.

Yani Etik olmayan tavsiye edilmeyen bir gün olsada bu gün aynısı olsa yine atarım.

Atsamıydım keşke deyip ben düşüneceğime tutarsa düşermiyim diye ördek düşünsün.
😂😂😂😂

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İlhan GÜNEN, Halit YILDIRIM, Mutlucan KAYGAN, Fatih YAZICI

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 17 Ocak 2017, 12:14:27 »
Sn. ÇALIŞKAN,
yazımdan ördek avının inceliklerini bilmediğiniz gibi bir anlam çıkıyor mu bilmiyorum, amacım o değildi. Biz de geçmişte ördek sürülerinin filo filo geçtiği zamanlarda baraj gölü kenarlarında dediğiniz mesafelere çok fişek attık, hatta hiç unutmam 1990 yılında Ankara Dikilitaş göletinde yakın uzak yarım saatte 140 kadar fişek atıp 2 ördek düşürmüştüm, ikisi de baraj ortasına yüzerek yaralı gitti, vardır bir sebebi dedik, avı erken kestik, yolda ayak parmaklarımın donmakta olduğunu ağrı başlayınca anladım. Eskiden Ankara' da Avpar av bayisi vardı oradan çok malzeme alırdık, böyle yüksek geçen kaz ve ördeklerin düşmediğini anlattığımızda, hatta kanatlarına saçma şırp dedi yine de düşmedi dediğimizde '' Allah iyiliğini versin Ahmet, o zaman magnum atacan diye bize BB leri 42 gram magnumları geçirirdi.
Sn. Çalışkan, siz istediğiniz mesafeye atın, kimsenin parmağını zaten tutamayız, av kaçmış, kaçmamış , hava kaçmış kaçmamış,ördekdir göçmendir, durmaz gider konu o değil, burada bir yargılama yok, siz bu site de yöneticilik yapıyorsunuz, bir mesajınız olmalı elbette, konu o mesaj nedir?
  Şüphesiz eşini bulmuş, sürüsünü oluşturmuş, fezadan, aklındaki bir menzile doğru tam gaz giden, aşağıda kim var ne var kim ne öttüyor diye umursamayan ördeği de menzile çekebilmenin bir yolu yoktur, o zaman Avpar Ahmetler magnum fişek satmaya başlar :)
  Daha önce yazmıştım vesile oldu yine yazalım, bu 45 yarda 50 yarda mesafeleri şüphesiz uydurma ile saptanmış değerler değil. Fişeklerin ve Tüfeklerin kapasiteleri her zaman avcılardan fazladır, nette kayıtlar var 120 yarda mesafelerden -trap plaklarını- kıran atıcılar var , demek ki tüfek atıyor, fişek o mesafeler de plağı kırıyor. Ancak Amerika' da yapılan bir festival yarışmasında, bu yarışmaya 11000 avcı katılmış, içlerinden sadece bir kişi, 50 yardadan 25 mph hızla, ki ördek için sıradan bir hızdır, tam yan geçen plakayı 10 da 10 vurmuş. O kişi 7-8 yaşlarında ördek avına başlayan ve 3 nesildir ördek avı ile ev geçindiren bir ailenin ferdi imiş. Sonraları kırılmayan plakalarda da epeyce saçma izi bulunmuş olmalı , çünkü aynısını biz plaka atışlarında sonradan topladığımız kırılmayan plakalarda çok gördük. O avcının fişeği de ,kurşun saçma su avında yasaklanmadan önce, 28 gr 7.5 no trap fişeği imiş. Bu nedenle ördek avında maksimum atış yapılacak mesafe 45 yarda civarı olmalı gibi bir etik karara varmışlar. Tam yan geçen ortalama hızla uçan bir mekeyi , 63 yardadan, 3 no 32 kendi dolum bir fişekle 3 atışımda vurmuşdum, mesafe leica 1200 RF ile ölçüldü, bana çok çok uzak gelmişti. Önlemeyi her defasında iki katına çıkararak yaklaşık 1.5- 2 metre önüne atmıştım, hayvan cansız düştü. Paranın alabileceği en iyi fişekti. Yani Fişek düşürüyor da , ördek hızında 70 - 120 metre mesafelerde bu hesaplar ne olur, şok ne olsun, fişek ne olsun, ne kadar önüne çekelim, çok olması gerektiği kesinde , bunları yönetebilmek mümkün değil. Atılmaz mı, isteyen atar tabii ki, hakkında ayet mi var ? Rast gele.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 12:37:08 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: Murat SARAÇOĞLU, İlhan GÜNEN, Gökhan AKDOĞAN, Zafer YÜKSEL

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 17 Ocak 2017, 13:03:08 »
32 gr 5 no ile uzak ördek avı çok zor gramajı arttırın saçmayı büyültün ve de 3 no şokla avlanın ben öyle netice alıyorum
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 17 Ocak 2017, 13:59:33 »
Sn ÖZDEN trap fişeklerinin  av fişeklerinden aynı mesafelerde % 30 gibi bir grupman  farkı yaptığını daha önceki testlerimde görsel olarakta ispatlamıştım.

40 yarda mesafede. Ancak Sözü edilen ördek yada tahtalı gibi sert bir kuş sa  bu mesafelere atılacak en ince saçma 5 no olmalı diyorum

Bir kaç  gün önce bir bior tapa ile net olarak metre ile 3 kez ölçülmüş bir çulluğu 50 m nin üzerinde  bior tapalı 30 g  7 no ile vurdum.
Ve atış yapılan yer ile bior tapayı bulduğum  mesafe 45 m gibi çıktı.

Ve bu kadar uzağa giden hiç power tapa görmedim bu zamana kadar.
Daha yakın ve dağıtma özelliği  olan bior tapanın power tapadan daha  uzağa kadar  gitmesi pratikle teorinin tutmadığının bir göstergesiydi.
Şimdi 7.5 no bir fişek 40 50 yarda da etkili olabilir.Üveyik, çulluk ,karatavuk, bıldırcın gibi avlarda.

Ancak bahsi geçen ve benim o gün attığım fişekler için 50 yarda hem enerji  hemde grupmam olarak yakın mesafeler.
3  1   0.3  no gibi fişeklerle 70 mt mesafelerde av rahatlıkla vurulur.
Şayet Çamurcun  gibi en küçük ördek değilse yada  bu mesafede konuk bir büyük ördek değilse.

Daha önceden 3 no saçmayla 60 m üzerinde sıradan kurşun saçmayla  Sakarca kazı yine aynı mesafelerde Kervan çulluğu vurmuşluğum da var.

Tabiki orantılama yaparsak belkide % 5 i geçmez.Ancak hedefi büyük ebetta yakalarsanız uçan büyük bir ördek  yada kaz gibi bu avları vurmak çokta zor olmayacaktır.

Burada sıkıntı mesafe ye göre avın küçük olması ve iri saçmanın grupman olarak çok boşluklar oluşturmasıdır.

Bir diğer faktör de atıcının meziyetidir.Bu başlı başına antreman ve yetenekle alakalıdır.
Ben  kendime güveniyorsam tereddüt etmem   atarım.
Yivsiz av tüfeklerinde en uygun mesafe 40 yarda olarak kabul edilsede  bu 6 no için kabul görmüş bir mesafedir.
 Ben elimdeki tüfek ve kullandığım şok ile 1 no 34 g fişekle  50 m de bir ördeği tereddütsüz uçarda atomlara ayırabilirim.Bunu defalarca test ettim.
Ancak bu mesafeden sonraki her bir metrede  işler karışmaya başlıyor.
Saçma hüzmesi daha da açılarak grupmandaki boşluklar büyüyor ve av malesef bu mesafeden sonra şansa kalıyor.
Yukarıdaki yazılarımda  belirmiştim ancak tekrar edeyim.
Kimseye buradan 70 yada 120 m mesafede avlanın demiyorum.
50 m mesafeye kadar iyi bir kombinasyon ve kurşun saçmayla av vurulur diyorum. Kendimde vurdum zaten.

Bu mesafelere atış yapmak etik yada değil, ahlaki yada insani olmayabilir bir çok kişinin gözünde.

Ben olaya o şekilde bakmıyorum.Ben silahımdan çıkan mühimmatın enerjisinin o mesafe etkili olup olmadığına bakarım.
Etkili mesafe olarak görüyorsam da  atarım..
Siz yada başka birileri atmayabilir ona da saygı duyarım.
 Rast gele...

« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 14:01:38 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İlhan GÜNEN

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 17 Ocak 2017, 14:49:51 »
Bir kaç  gün önce bir bior tapa ile net olarak metre ile 3 kez ölçülmüş bir çulluğu 50 m nin üzerinde  bior tapalı 30 g  7 no ile vurdum.
Ve atış yapılan yer ile bior tapayı bulduğum  mesafe 45 m gibi çıktı.

'' Ve bu kadar uzağa giden hiç power tapa görmedim bu zamana kadar.
Daha yakın ve dağıtma özelliği  olan bior tapanın power tapadan daha  uzağa kadar  gitmesi pratikle teorinin tutmadığının bir göstergesiydi.''
Sayın Çalışkan,
Üstteki bilgi size ne verdi, teorik ile tutmayan yanı, tapanın o mesafelere kadar gitmesinin sonuca etkisi nedir anlamadım ama power tapanın külah tarzında yapısından dolayı havayı daha çok tutması ve dolayısı ile bior tapa kadar uzaklara gitmemesi doğaldır, belki aralarında özgül ağırlık farkı da vardır, zaten power tapa namludan çıktıktan kısa bir süre sonra saçma hüzmesinin gerisinde kalır, kanatlar kalitesine göre bazen açılır bazende aralar kopmaz aynen kalır. Trap fişeği ve 45 yarda örneğini uzun zaman önce bir makalede okumuştum hoşuma gitmiş aklımda kaldı, makale 2007 öncesine aittir yani o yıllarda bile kurşun saçma su kuşları avında Amerika' da yasaklanmıştı, zannederim 1995 olabilir yasaklanma yılı. Bundan ördeğe 7.5 no  28 gram trap fişeği atılmasını, hele böyle havalarda, öneriyorum anlamı çıkmasın. Rast gele.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 15:20:23 Gönderen: Hakan ÖZDEN »
  • Epagneul Breton
Hakan Özden 1964 ANKARA

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN, Zafer YÜKSEL

Çevrimdışı Ömer KARABÖRK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 17 Ocak 2017, 16:11:54 »
Suat  bey bahsettiğiniz bior tapa fişeğin markası nedir
  • Franchi first class
  • Benelli montefeltro
1986- AFŞİN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 17 Ocak 2017, 21:02:54 »
Sn ÖZDEN av fişklerinde kullanılan tapalar yapıları gereği farklı amaçlar için imal edilirler.
Yakın ve fermalı avlarda keçe dispersante ve genel olarak bior tapa kullanılmaktadır.
Daha uzak atışlarda ise power tapalı fişekler tavsiye edilmektedir.
Bu zamana kadar yaptığım testlerde power tapalı fişeklerin tapalarının 30  35 m mesafelerde düştüğüne şahit oldum.
Bior tapalı fişekler avcılar için daha yakın avlarda kullanılan bir fişek olarak bilinsede gözlemlerime göre power tapadan daha uzağa kadar gidebilmekte.
 Ve bu mesafe power tapadan neredeyse % 50 gibi daha uzak bir mesafe.
 O zaman uzun menzilli atışlarda bilinenin aksine piston tapa yerine  bior tapa kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Ancak kimse uzak atışlarda size bior tapayı önermez.Genel olarak bilinen uzak mesafeli fişekler power tapalı olmalı gerçeğidir.
 Bu doğru bir tespit midir ? Bence değil.
 Vurulan çullukta ve bulduğum tapaya bakarsak  bior tapalı fişekler en az   power tapalı fişekler  kadar etkili.

Hatta daha fazla bile etkili olabilir.Daha önce değişik tapalarla yaptığım grupman denemelerimde  bior tapanın keçeve dispersante tapadan çok bariz derecede toplu attığını görmüştüm.
Ancak şu an  uzak  mesafe fişeği tapası hangisi denirse bu konuda ciddi çelişkilerim var açıkçası.
Ben bior tapanın ağırlığının power tapadan daha ağır olduğunu düşünüyor ve bu ağırlık farkından  dolayı daha uzağa gidebildiğini  düşünüyorum.

Power tapanın kanatlarının açılması yada açılmaması  tapanın düşme mesafesini çok etkilemiyor açıkçası.

Normal kanatları açılmış bir power tapa 27  ile 32 mt de düşebilirken ,kanatları açılmamış bir power tapa  da 32 37 mt mesafelerde düşüyor.

Ancak hiç bir power tapanın 45 mt de düştüğünü bu güne kadar hiç görmedim.
Ve bu 45m ye düşen tapa silindir şokla atılmış bir tapadır.
Power tapalar full şokla bile 37m yi geçemezken silindir şokla ateşlenen bu fişeğin tapasının 45 mt de düşmesi bence normal değil.
Teorik ve pratiğin birbirini tutmaması buna istinaden söylenmiş bir sözdür.
Ya da bizim fişekler ve tapaları hakkında bildiğimizi sandığımız gerçekler yanlıştır.
Tapaların yakın yada uzağa düşmesi  bence farklı anlamlar içermektedir.
100 metri gibi bir fişeğin  sıradan mesafelerin çok üzerindeki mesafelerde çok çok daha dar grupman yapmasının sebebi de kullanılan tapadır.
Yani tapanın düşme mesafesi  saçma dağılımına bir etkendir.
 Bu arada kullanılan fişek YAF Bior tapadır...
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 21:09:21 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Celal KALABALIK

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 17 Ocak 2017, 21:46:21 »
bior tapa kanatsız olduğu ve daha hafif olduğu için daha uzağa gider. bu onun derli tplu bir grupman yaptığının göstergesi değildir.  normal tapalarda kanatlar terse açılarak yavaşlamaya başlıyor.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Mustafa AYDIN 54, Selim UYGUN, Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 17 Ocak 2017, 22:43:05 »
bior tapa kanatsız olduğu ve daha hafif olduğu için daha uzağa gider. bu onun derli tplu bir grupman yaptığının göstergesi değildir.  normal tapalarda kanatlar terse açılarak yavaşlamaya başlıyor.
Bior tapanın keçe ve dispersante tapadan çok daha iyi gupman yaptığı gerçeği var.Ve aynı zamanda görselide mevcut.
Power tapa ile aradaki fakı ne kadar olur denemeden yorum yapmak pek sağlıklı olmaz.

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 02:52:18 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 18 Ocak 2017, 12:21:08 »
Konu iyi karıştı, sağlam karıştı , esaslı karıştı. Bu bilgilerle şöyle bir sonuca varıyorum, saçmasız fişekler ile avlanıyor olsak, bior tapalı fişekleri tercih etmemiz gerekir, ama bunda da şok seçimi halen tartışmalı. Rast gele.
  • Epagneul Breton
Hakan Özden 1964 ANKARA

Çevrimdışı Uygar TANDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 18 Ocak 2017, 12:33:40 »
saçma tek başına hiçbir şey ifade etmez.saçmayı grupman ve topluluk olarak ele almak gerekir.çünkü tek saçma hızı ve kalınlığı ne olursa olsun pratikte bir şey ifade etmez.bu yüzden kalın saçma veya yüksek gramaj tek başına bir şey ifade etmez.saçmayı grup halinde avın üzerine gönderebiliyorsak avı ölü ele geçirme şansımız var.bu da karmaşık bir konudur.çoğunlukla saçma hüzmesini iki boyutlu düzlemde hayal ederiz.aslında saçma bulutu üç boyutludur.sıktığımız noktaya bulut halinde gider.geniş şoklar daha küresele yakın atarken dar şoklar daha uzun çubuğa benzer şekilde bulut yapar.bulut uzadıkça yoğunluk artar ama bulut uzar ve incelir.vurmak zorlaşır grupman artar.saçma bulutundaki her saçma aynı enerjiyi taşımaz.dolayısıyla kimisi delmez,kimisi deler geçer vs.biz bunların hangisinin denk geleceğini bilemeyiz.teorik olarak düşündüğümüz pratikte işe yaramayabilir.ama bütün firmalar çalışmalarını max.45 mt.ye göre yapar.bu çalışmalarını açmayı en uzağa etmak için değil de bu mesafelerde en fazla yoğunluk oluşturmak için yaparlar.
  • HUĞLU RENOVA SENTETİK 66CM
  • VURSAN 92A EUROPE 66cm
  • HUĞLU GX 812 TACTICAL
Uygar TANDOĞAN
1977 MUĞLA

The following users thanked this post: Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı Fatih TEZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 18 Ocak 2017, 14:49:50 »
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim, bu arada konu gerçekten çok karıştı ben size biraz daha açayım konuyu geçen hafta sonu denizlide ördek avındaydım ekim kasım aylarına nazaran kuş güme üzerinde geçiş yapmıyor yağmurlardan sonra su çoğalmış bu sebepten kuş daha açık suda kendine yer bulmuş ve güvende güme üzerinden geçsede inmiyor çünkü ihtiyacı yok açık suya kaçıyor bir kaç uzak atış şansı buldum bunuda malsef huğlu poze 32 gr 5 no ile başaramadım hava cok bozuk rüzgarlıydı haftaya yine gidecem inşallah parlama yapmayı hedefliyorum ama yine kuş uzak kalkıyor sormak istediğim bu durumda ne yapmalıyım?
  • HUĞLU 103 DE
  • HUĞLU VENTUS
  • AKDAŞ AK 212
  • POİNTER ARİSTANİS
1988 - Antalya

Çevrimdışı Fatih TEZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 18 Ocak 2017, 14:51:48 »
Uzaktan kastım 50 m ve biraz üzeri zaten daha üstüne atış yapmak hem doğru değil hemde moral bozmaktan başka bir işe yaramaz
  • HUĞLU 103 DE
  • HUĞLU VENTUS
  • AKDAŞ AK 212
  • POİNTER ARİSTANİS
1988 - Antalya

Çevrimdışı Hakan ÖZDEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 18 Ocak 2017, 15:35:54 »
BP MB long range 36 gr no: 4-5 güzel bir reçete olur.
  • Epagneul Breton
Hakan Özden 1964 ANKARA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 18 Ocak 2017, 18:37:54 »

upload a picture

photo sharing sites

Bior tapa  2.89 g ağırlığıyla 5 tapa arasında ağırlık olarak 3 cü sırada.
Yani çok hafif  bir tapa da değil.

upload pic

BİGA/1979

The following users thanked this post: Celal KALABALIK

Çevrimdışı Celal KALABALIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 18 Ocak 2017, 19:21:29 »
Benim şahsi fikrim soğuk havalarda uzak mesafe için 1-kalın saçma  ( en az 3 no  ve daha büyük saçma) 2-yüksek gramaj (en az 36 gr.) 3-saçmayı toplu atan özel tapaya sahip fişek olmalı.(bp long range gibi.)  4-Tekna N  ve A0 gibi güçlü ve soğuk iklim barutları tercih edilmeli.5-En az 71 cm namlulu bir tüfek tercih edilmeli ve 2 veya 3 no dar şoklar tercih edilmeli. 6-Tüfeğin arkasındaki kişi iyi bir nişancı olmalı.
  • Akkar Altay silver 12ga 71cm
  • Stoeger m2000 deluxe 66 cm
  • Robust çiftkırma 16 ga 71 cm
1979 BİNGÖL