Gönderen Konu: PATTERN VE PENETRASYON TESTİ (2 fişek 2 tüfek karşılaştırma)  (Okunma sayısı 24638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Celal KALABALIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kinetik sistem (inertia)i öve öve bitiremeyen arkadaşlar buyur size test sonucu.bu test şu demektir ki kinetik sistem veya gazlı sistemlerden daha önemlisi namlu iç çapları tüfeğin menziline etki eder.ikinci bir husus kullanacağımız fişek önemli bir etkendir.yok efendim benim tüfeğim kinetikmiş daha tesirliymiş lafları içi boş laflar imiş. Bp fişekleri geçmiş yıllarda çok kaliteli olmasına rağmen son yıllarda kalitesinde düşüş olduğu benim gibi birçok avcı dile getirmiştir.sayılırav'a duyurulur.iki fişek arasında bu kadar fark olmaması gerekir.Nitro düzeltilirse dünya av tüfeği literatüründe muhteşem bir üne kavuşur gerçek bir efsane olur.huğlu bu tüfeği mutlaka geliştirmeli. Deneyi yapan arkadaşa teşekür ederiz.eline sağlık.
  • Akkar Altay silver 12ga 71cm
  • Stoeger m2000 deluxe 66 cm
  • Robust çiftkırma 16 ga 71 cm
1979 BİNGÖL

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Emrah AKDENİZ, Selim UYGUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Kinetik sistem (inertia)i öve öve bitiremeyen arkadaşlar buyur size test sonucu.bu test şu demektir ki kinetik sistem veya gazlı sistemlerden daha önemlisi namlu iç çapları tüfeğin menziline etki eder.ikinci bir husus kullanacağımız fişek önemli bir etkendir.yok efendim benim tüfeğim kinetikmiş daha tesirliymiş lafları içi boş laflar imiş. Bp fişekleri geçmiş yıllarda çok kaliteli olmasına rağmen son yıllarda kalitesinde düşüş olduğu benim gibi birçok avcı dile getirmiştir.sayılırav'a duyurulur.iki fişek arasında bu kadar fark olmaması gerekir.Nitro düzeltilirse dünya av tüfeği literatüründe muhteşem bir üne kavuşur gerçek bir efsane olur.huğlu bu tüfeği mutlaka geliştirmeli. Deneyi yapan arkadaşa teşekür ederiz.eline sağlık.
Tuncay hocam hep bahsediyor ya her tüfeğin patterni penetrasyonu bireyseldir diye. Gerçekten öyle.. çalışma sistemine sıra gelene kadar birçok etken var.
Bp fişekleri konusu tartışıldı bu forumda. Benim testte kullandığım bp geçen seneki bp lerden kutusunun kenarı yeşil. Tapası 18.50 çapında ortalama 1.65 f2 barut mevcut. Jk6 mirage ise yine 18.50 tapa çapıyla içeriğinde ortalama 1.80 jk6 barut mevcut olan bir fişek. Ayrıca saçmaları daha parlak ve sert yani antimon oranı daha farklı olması lazım. Penetrasyonda jk6 miragenin fark atması hem baruttan hemde saçma yapısından. Pellagri 34 ü ben çok beğeniyorum ancak eksi derecelerde zayıf kaldığı durumlara şahit oldum. Jk6 mirage ise eksi derecelerde gözle görülür fark atıyor. Nitro konusunda da hemfikiriz. nitroyla az çok av yapan kullanan herkes güç ve etki bakımından aynı şeyi düşünüyor. Gt1 i aldığımda konu açmıştım orada da belirttim nitroyla yaptığım avları arayacağım ve eğer düzeltilirse tekrar alırım dedim. gx almayıp değişimde gt1 tercih etmemin tek sebebi gazlı temizlik olayına takıntılı olduğum içindi. Çünkü yağışlı havalarda da av yapıyorum ve kirli pistona yağmur suyu kaçması kötü bir durum. Belki sorun olmazdı ama el kundağını sökünce çamur gibi kir görmek istemem..etki tesir olayına hiç kafa yormadım çünkü gx tüfeği de 18.40 çaplı. Uygun fişekle çok iyi penetre sonuçları vereceğine şüphem yok..
Ben netten epey kurcaladım namlu çapları ve grupman etki ilişkisi olayını. Grupmana olumlu, penetrasyona ise kısmen olumsuz yansıyan sonuçlar olduğunu okudum ve bunu da kabaca görmüş oldum. Ama bu fark kesinlikle avı olumsuz etkilemiyor. Yavaşçalar jk6 mandarin tapası 18.30 mm imiş. Bu fişekle soğuk ve yağışlı havada gt1 3 şokla çok iyi mesafeden tahtalılar vurdum. Yani namlu geniş diye avda etkisi azalacak diye kesin birşey yok. Değişik fişeklerle av yaptım yaralı düşen olmadı. Avda güç kaybı hissetmedim tüfekde..
Velhasıl karışık işler  bunlar.. detaya girdikçe insanı boğuyor..
hocam işin özü doğru mesafe tayini tüfeğe uygun fişek doğru önleme bundan gerisi selametle :)
Yorumunuz için de teşekkür ederim.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Celal KALABALIK

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
Şimdi hacı abi dayanamadım bakyım dedim hepsini okudum kafam ağrı çok teknik işler ben rc  s4 alırım 3  4 veya 2  3 şokları takarım . Avıma bakarım. Soğuksa hava mirage 34 gr daha sopuksa bp long range atarım. Şimdi nitro gt1 veyahutta başka marka yerli otomatikler. Keşke nitro sol sorununu çözselerdi diğerlerine dönüp bakmam . Ama yinede gt1 den bir tane alacam. Herzaman diğer markalara göre bana bı tık ilerde . Biz 135 metreye nitro ve 103 ce poze ile yaf speddy kurşun attık 3 şoklar vardı ikiside hedefe vardı heded 16 litrelik motor yağı bidonu kurşun düşme yapmadı . Tenekeyede saçma attık pozeye yakın sonuçlar verdi . Daha elime alım birşeyini ölçmedim tüfeğin :)  kurşun atışında süper grm düşme göstermemiş 110 metre iyi mesafe
. Çok ince işlere giriyon sayen de çok şey öğreniyorum eline sağlık hacı abi
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Şimdi hacı abi dayanamadım bakyım dedim hepsini okudum kafam ağrı çok teknik işler ben rc  s4 alırım 3  4 veya 2  3 şokları takarım . Avıma bakarım. Soğuksa hava mirage 34 gr daha sopuksa bp long range atarım. Şimdi nitro gt1 veyahutta başka marka yerli otomatikler. Keşke nitro sol sorununu çözselerdi diğerlerine dönüp bakmam . Ama yinede gt1 den bir tane alacam. Herzaman diğer markalara göre bana bı tık ilerde . Biz 135 metreye nitro ve 103 ce poze ile yaf speddy kurşun attık 3 şoklar vardı ikiside hedefe vardı heded 16 litrelik motor yağı bidonu kurşun düşme yapmadı . Tenekeyede saçma attık pozeye yakın sonuçlar verdi . Daha elime alım birşeyini ölçmedim tüfeğin :)  kurşun atışında süper grm düşme göstermemiş 110 metre iyi mesafe
. Çok ince işlere giriyon sayen de çok şey öğreniyorum eline sağlık hacı abi
Sen zaten avını da işini de bilirsin Şevki. Rc s4 fişeği bülbül gibi konuşturan avcılardan biri de sensin. Bende avıma bakıyorum da merak var biraz kıyısından köşesinden detaya girip çıkıyorum arada :)
Burada yapılan yorumlarla eksiklerimi tamamlayıp yeni şeylerde öğreniyorum. Samimiyetime güvenip samimi ve öğretici cevaplar veren herkesten Allah razı olsun.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Emrah bey  ^-^
Serkan çimen ustanın yaptıgı
TEPE PORTED MOD şok denemeni tavsiye ederim
Hüseyin bey bu şokların dişleri farklı. Şoklar görünüşte phenoma ile birebir aynı ama uyumlu değil. Yani dişlerin de özel yapılması gerek sanırım.. standart bir crio veya optima tarzı şoklar bu tüfeğe olmayacak gibi. Kendi şoklarını iyice analiz edeyim bakalım daha deneyeceğim fişekler var huyunu suyunu tam öğrenelim. normalde 5 çentik olan ama namlu çapına oranla 3 şok olması gereken 18.30 çaplı şok çok iyi grupman veriyor yeni farkettim. Denemelerde 5-4-3 çentikli şoklara yoğunlaşıcam. Bu tüfek beni dar şok sevdasından vazgeçirecek gibi duruyor :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
Hüseyin bey bu şokların dişleri farklı. Şoklar görünüşte phenoma ile birebir aynı ama uyumlu değil. Yani dişlerin de özel yapılması gerek sanırım.. standart bir crio veya optima tarzı şoklar bu tüfeğe olmayacak gibi. Kendi şoklarını iyice analiz edeyim bakalım daha deneyeceğim fişekler var huyunu suyunu tam öğrenelim. normalde 5 çentik olan ama namlu çapına oranla 3 şok olması gereken 18.30 çaplı şok çok iyi grupman veriyor yeni farkettim. Denemelerde 5-4-3 çentikli şoklara yoğunlaşıcam. Bu tüfek beni dar şok sevdasından vazgeçirecek gibi duruyor :)

Kardeşim bence sen en iyisi Serkan çimen ustamıza bir takım şok yaptır numune olarakta  kendi şoklarını yolla uygun ölçüleri istediğin gibi yapar sana hem ucuza hemde namlu çapına uygun şok sahibi olursun derim
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Kardeşim bence sen en iyisi Serkan çimen ustamıza bir takım şok yaptır numune olarakta  kendi şoklarını yolla uygun ölçüleri istediğin gibi yapar sana hem ucuza hemde namlu çapına uygun şok sahibi olursun derim
Teşekkürler Özgür Bey.
Durumum müsait olduğunda Serkan beyle görüşürüm bu konuyu.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimiçi Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Nitro beastlerin hepsimi sol vuruyor?
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Nitro beastlerin hepsimi sol vuruyor?
Ersan Bey nitroyla ilgili kendi gözlemlerimi detaylıca anlatayım.. Merak edenler de varsa okuyacaklardır :)
Nitroyu ilk kez 2013 Iwa fuarında yaban tv aracılığyla tanıtımı yapıldığında gördüm. araştırdım ilk kullancılarına facebook üzerinden ulaştım sordum bilgiler aldım. Daha sonra Samsunda saathane de Atlas av bayii var huğlu tüfeklerinin samsundaki ana bayisi ilk defa orada elime alıp inceleyip baktım tüfek yapı itibariyle hoşuma gitti.
O arada amcaoğluna tüfek bakıyoduk. Ben önerdim bu tüfeği dedim bak güçlü tüfekmiş hafif ve sağlam duruyor al bitane. Daha o ara sola atma şikayetinden bahseden yoktu. Aldık tüfeği. Hedefte denerken az miktar sola ve alta çektiğini gördüm. Saçma dağılımı kapatıyordu ama bu hatayı çokda önemsemedik. Avda beraberken değişmeli de kullandık hem ben hemde yeğenim sol atması olduğu halde sezonda çok güzel avlar yaptık o tüfekle.sezon bitti mayısa doğru tüfeği gönderdik bakımı falan yapıldı ve sol atma sorununu belirttik ve gerekli işlemler yapılmış ve düzelmiş olarak geldi.
2014 ekimde bende nitro almaya karar verdim. Çünkü sezonda kullanınca tüfeğin etkisi mesafesi falan epey hoşuma gitmişti.
Terme ilçesinde bayiye sipariş verdim oda 2 tane getirmiş biri vitrinde dursun diye.
2013 ve 2014 seri nolu 2 tüfek getirdi ben 2014 seri nolu olanı aldım.. denemeler vs yaptık baktım bundada aynı sorun var. dedim sonradan uğraşmiym gönderiym ilk elden yapsınlar. gönderdim düzelmiş olarak geldi, daha sonradan dipçik kısa geldiği için dipçik yaptırmaya 2. kez göndermiştim. 2014-2015 sezonunda sol atma şikayetim olmadan kullandım. Sonra nasıl olduysa tüfeğin sol atma sorunu tekrar çıkmaya başladı. Namluyu söküp takınca bazen düzeliyordu bazende hafif sağa sola oynamadan olsa gerek yine sola atıyodu namludaki sağa sola hafif oynama hedefte saçmanın dağılımına etki ediyordu. geçtiğimiz sezon başlarında da biraz kullandım ve sonrasında iğne ve maknizmayla ilgili bazı teknik sıkıntılar da oluşunca tekrar yolladım ve değişim sürecine gittik.
Bayideki diğer nitro şubat ayı başında satıldı. Alan adamı şahsen iyi tanıyorum avcılığına güvenirim..  sola atma sorunu olmadığını ve çok güzel avlar yaptığını söylemiş bayiye. keşke dedim o tüfeği alsaymışım. şansımız yokmuş :)
Huğlu facebook sayfasına zaman zaman bende fotoğraf gönderiyorum ve orada paylaşılan bazı nitro tüfekleri görüyorum sol atmayla ilgili işlem görmemiş tüfekler ve güzel av resmi paylaşanlar oluyor. İşlem görenlerde tırnaklı kep takılıyor bunun için de mekanizmanın yanak kısmının alınması gerekiyor ordan belli oluyor işlem gördüğü.. Şuan yeğenimin tüfeğinde hiç bir sorun yok çocuk da maşallah tüfeği yerden yere vuruyor desem yeridir çok hor kullanır temizlik ve bakımını ben yaparım :) istisnasız hep bp 34 gram atar aldığından beri sadece ava göre saçmayı inceltir kalınlaştırır ama 34 gr bp hiç değişmez bp ye kafası takık.. düşük gramajla bile çok güzel sonuçlar veren tüfek ama dinletemedim :) 2 bini geçmiştir attığı fişek sayısı. tüfek çamura yağmura girdi tipiye yakalandık avda tüfeğin üstü kar buz kapladı vs en pis şartlarda bile maşallahı var tık demeden çalışıyor en çok da o yönü benim hoşuma gidiyor. değişimde nitroyu sorduğumda ar-ge başlattık demişlerdi ama son durumdan haberim yok. Eğer o tüfeği düzeltirlerse yerlide tek geçerim. Gazlı gibi fişek seçmeyen fişek tıkanmadan dikmeden her şartta rahatça çalışan kinetik gibi temizlik derdi olmayan ve namlusundanmdıır neyindendir etkisi mesafesi çok iyi olan böyle bir tüfeğe ben hayır diyemem..
Neyse şimdilik gt1 sahibi olduk çokşükür şuan için bir sıkıntısı yok memnun şekilde kullanıyoruz bakalım :)
Durum bundan ibaret..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Özgür UYAR, Celal KALABALIK

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Yaf jk6 redleg 34 gr 6 no (normal bir 34 gramdan daha hızlı ve sert)
35 metre 3 şok, teneke 54 isabet delen 2 tane.
70x50 hedef 192 isabet.
(saçmalar koyu renk yumuşak ve düzgün)

Sterling trap fişeği 30 metre 3 şok hedef 232 isabet.
(desteksiz olduğu için atış merkezini sol üste doğru kaydırmışım. 3 şokla merkeze çok yoğun topluyor)

« Son Düzenleme: 18 Mart 2016, 17:04:11 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Aydın TOROS

Çevrimdışı Ergin ŞİMŞEK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
sterling yakmiş ortaliği
1984 SAMSUN/BAFRA  *****HAYALİN KADAR YAŞAR CESARETİN KADAR BÜYÜR ADAMLIĞIN KADAR ANILIRSIN*****

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
sterling yakmiş ortaliği
Fişeğin kovanı gri renkli kutusu siyah. sezonda avda denemiştim.. 15 lira fiyatla bence çok iyi performans. kullanmak isteyene gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Zekeriyya TEKiN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Emrah bey elinize emeginize saglik.
1980 kütahya

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
bugatti 34 gr 5 no istereeeem  :) :)
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
bugatti 34 gr 5 no istereeeem  :) :)
Olsa dükkan senin :D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Sterling trap.. 30 metre atış (Tapa x-wad trap. çap 18.60 mm)

Huğlu 104 A 71 cm üst namlu 4/4  Namlu çapı 18.40 üst namlu çıkışı 17.35
174 isabet

Nitro 71 namlu 1 şok. Namlu 18.40 1 şok 17.45
30 metre 170 isabet

« Son Düzenleme: 19 Mart 2016, 13:38:39 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Özetle : sterling trap fişeği için aynı hedef namlu uzunluğu ve mesafede;
Gt1 1 şok 218 saçma
Gt1 3 şok 232 saçma
Gt1 5 şok 213 saçma
nitro 1 şok 170 saçma
poze sabit 1 şok 174 saçma isabeti var.
Genel olarak;
tapa çapının namludan daha geniş olması durumunda saçmaların fazla basınçtan dağıldığı,
geniş tapanın geniş namluyla daha uyumlu olduğu,
geniş namlunun, düşük gramaj ve ince saçmayla da başarılı olduğu, trap atışlarında daha avantajlı olabileceği,
geniş namluda 1 şokun 18.75 ten 17.42 ye aşırı daralma gösterse de ince saçmada fazla sapıtmadığı,
ancak şok ölçüsü oranının daha uygun olduğu durumda daha iyi grupman sağladığı,
ve bu tür namluların saçma dağılımında nispeten daha iyi olduğu sonuçlarına ulaştım.
Penetrasyonda 18,40 namlu 1 adım önde olmasına rağmen saçma dağılımında geniş namlu demekki daha avantajlıymış..
aynı şartlarda birim alana saçma isabet sayısı artarsa penetrasyon farkının sanırım önemi kalmaz..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK, Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 10:15:08 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Emrah bey
elinize emeginize saglık
güzel paylaşımlar için teşekkürler
Sağolun Hüseyin Bey.
Amatörce kendi merakımı görsel olarak gidermeye çalışıyorum. Buraya da yazıyorum ki tespitlerimde hatalar varsa ve düzeltilirse çok memnun olurum.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
burdan Tuncay abinin dediği gibi her tüfeğin kendine ait ruhu vardır sözünü bir kez daha teyit etmiş oluyoruz çünkü daha öncede böyle bir kıyaslama yapılmıştı orda geniş namlu daha açık grupman yapıyodu
http://avlakforum.com/forum/pattern-ve-penetrasyon-denemeleri/beretta-browning-pattern-karsilastirmasi/
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
burdan Tuncay abinin dediği gibi her tüfeğin kendine ait ruhu vardır sözünü bir kez daha teyit etmiş oluyoruz çünkü daha öncede böyle bir kıyaslama yapılmıştı orda geniş namlu daha açık grupman yapıyodu
http://avlakforum.com/forum/pattern-ve-penetrasyon-denemeleri/beretta-browning-pattern-karsilastirmasi/
Yorumlara baktım, sonuçlarda ortada. İş yine dönüp dolaşıp Tuncay Hocamın haklı yorumlarına çıkıyor :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Çağrı ECE

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Fişek 34 gram jk6 mirage 4 numara (mühürlü).. Gt1 71 namlu 3 şok
Mesafe 35 metre desteksiz atış.
Önceki denemede aynı fişeğin 1 şokla tenekeye 50 saçma isabeti ve 4 adet çift taraflı delmesi vardı.
3 şokla tenekeye 20 isabet var, çift taraflı delme yok. Hedef kağıdında da 92 isabet var.
Hedefteki çizim yabani boz ördek ölçüsü. Uzunluğu 50 cm kanat aralığı da 70-75 cm arası değişiyo.
(Yeşiller biraz daha büyük oluyorlar)
Sonuç 35 metrede 34 gr 4 no ve 3 şok doğru bir atışla ördeği ele geçirmek için oldukça yeterli.
Saçma 5 no olsa şansı 2 ye katlamak da mümkün olabilir tabiki :)

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Zekeriyya TEKiN

Çevrimdışı Hayati GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: PATTERN VE PENETRASYON TESTİ (2 fişek 2 tüfek karşılaştırma)
« Yanıtla #72 : 19 Aralık 2018, 23:46:13 »
Kullanılan fişekler :
BP F2 34 gr 4 no tapa çapı 18.50  /  Mirage jk6 34 gr 4 no mühürlü. tapa çapı 18.50
(Bp saçması biraz yumuşak,mirage saçması daha parlak ve sert)
Mesafeler 35+ metre (50 adım) Dizden yarı destekli atışlar.
12 derece rüzgarsız güneşli hava.

Tüfekler:
Nitro beast : namlu çapı 18.40  1 şok ölçüsü 17.45
GT1 : namlu çapı 18.75  1 şok ölçüsü 17.42

Nitro Atışları :
Mirage isabet sayısı 40  çift taraflı delen 26 adet  (atışta teneke geriye yaslandı )
Bp isabet sayısı 41  çift taraflı delen 12 adet  (atışta teneke takla attı)

GT1 Atışları
Mirage isabet sayısı 50 çift taraflı delen 4 adet (atışta teneke 2 takla attı)
BP isabet sayısı 39, çift taraflı delme yok. ön yüzeyde 10 adet delmeyen saçma)

Özkursan COM tavşan özel denemesi. (kod 34 / 1-2-3)
Önceki kullandığım fişeğine göre barut farklı, kovan biraz daha kaliteli ve çelik saçmalar nispeten daha ağır.
Saçmalar kusursuz ve çok düzgün. Hepsi 3.95 mm çapında 90 adet eşit saçma mevcut.
Tapa çapı 18.60 mm. uzunluk 40.00 mm.. atarken hissetiğim kadarıyla fişek çok hızlı.
Malzemesi ve 35 metre kağıt (50x70) ve teneke denemesi..
(GT1 5 şok çap 18.30 mm)

Emrah Akdeniz Ustam bu namlu iç çaplarını nasıl ölçmek gerek Kumpas 5 cm lik şok yatağından içeri giriyor ama şok yatağından namlu içine ulaşmıyor bi taktik verin acill😊
  • Browning Auto 5
  • Baikal mu 21-12
  • Hatsan Escort Suprememax
  • Armsan Phenoma
1998 Adana

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #73 : 20 Aralık 2018, 11:25:15 »
Emrah Akdeniz Ustam bu namlu iç çaplarını nasıl ölçmek gerek Kumpas 5 cm lik şok yatağından içeri giriyor ama şok yatağından namlu içine ulaşmıyor bi taktik verin acill😊
Hayati kardeşim, namlu iç çapını ölçmek için "bore gauge diameter" denen aletler kullanılıyor. https://goo.gl/images/AGxu8s
Normal kumpasla namlu iç çapı ölçülmez.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Hayati GÜNEŞ

Çevrimdışı Hayati GÜNEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #74 : 20 Aralık 2018, 12:23:10 »
Fabrikaya yolladığımda iç çapını ölçtürmeyi unuttum neyse o aletten bi tane edineyim Ćok teşekkür ederim ve bu arada paylaşımlariniz efsane 👍👍
  • Browning Auto 5
  • Baikal mu 21-12
  • Hatsan Escort Suprememax
  • Armsan Phenoma
1998 Adana