Gönderen Konu: Armsan phenoma öldürme problemi yardım  (Okunma sayısı 50964 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Armsan phenoma öldürme problemi yardım
« : 11 Şubat 2015, 21:03:44 »
merhabalar arkadaşlar  phenoma carbo modelini 2 aydır kullanıyorum ve tüfeğime küsmek üzereyim neredeyse.
ördekler düşüyor ama bir türlü ölmüyor.bazı arkadaşlar tüfeğin öldürmeyeni olmaz diyor,bazıları tüfekten yana yada fişekten yana eleştiriler yapabiliyor veya da avcının atış kusurlarına da sebep bulunabiliyor.Bence bir problem var ve bu problemi ben henüz karara bağlayamadım ve konuyu siz değerli av dostlarımla irdelemek istiyorum.Aşağıdaki örnekleri tüm detaylarına dikkat ederek yaşadım ayrıntılı anlatmak istiyorum müsaadenizle

Avlandığım bölgede rakım deniz seviyesinde.havasıcaklığı 4 derece mesafe 35 m yerden kalkan yeşilbaşa 71cm namlu 3 no şok ile rc s4 5no fişek ile yapılan atışımda ördeğe 3 adet saçma: kalçadan, göğüs etinden birde kanat atındakiyumusak gövdeden isabet etti. ördeği 2 dakika yerde kovaladım öyle yakaladım :(

hava sıcaklığı 2 derece 25 m mesafeden yerden kalkan 2 yeşilbaşa aynı tüfek ile rc 34 gr 5no fişek ile  tek atış yaptım ikiside düştü ama birine 13 saçma isabet ettiği halde 2 dakikada öldü diğerine 6 saçma isabet etti kesmek zorunda kaldım yoksa 10 dakika can çekiştirecekti hayvancağız

takriben 15 tane yeşilbaş vurmak nasip oldu 2 ayda 1 tanesi cansız düştü boynu kırıktı onun da . diğerleri hep yukarıdaki örnekler gibi. rc 34 gr 5no-rc s4 5 no- rc 32 5no- bp f2 6 no- rotweil 34 gr 4 no kullandığım fişekler.hayvanları can çekişirken görmek çok üzdü beni hatta o gün avı yarım bırakıp eve döndüm.

13 yıldır simson 16 cal tüfeğimle avlanıyordum kendi dolum fişeklerimle problemsiz av yapıyordum. fişek önerilerinizi ve tecrübe paylaşımlarınızı bekliyorum saygılarımla
1980 samsun

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Ynt: Armsan phenoma öldürme problemi yardım
« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2015, 21:42:38 »
delip geçmiş mi içindemi kalmış saçmalar.
delip geçiyorsa hayvan zor ölür. numaranı
yükseltmek işe yarayabilir. hep 25 metre gibi mesafelerde
avlanıyorsan 7-7.5-8 no bile kullanabilirsin.
gramajıda düşür biraz.  benim önerim bu.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2015, 22:03:25 »
maalesef ve çok açıdır ki ,yerli yarı  otomatiklerin kronik sorunu bu . fişek , şok kombineleri ile maalesef çözüm bulamazsın . penetrasyon içler açısı . ördekte kullanmazsın olur biter . elin avrupalısı , amerikanı japonu , samuray kılıçı gibi tüfek yapar , biz ise sadeçe imitasyon . saçmalar delmior , delemior ördeği . ah bi delip geçse bir tanesi , olduğu yerde kalır ama , maalesefk tüğlerini geçip kaba etine ança nüfuz edebilior . delmior kışaça delemeir , penetrasyon , deliçilik  berbat .

tunç bey , ne delip geçmesi , işlemior bile saçmalar , pek çok yerli otomatikte maalesef var bu sorunlar . 25 , 30 metrelerde kalbura çevirmesi lazım , ama maalesef durum bu . bende çok ördek bıraktım o mesalerden . poze ile vurduklarım , tek saçma ile iniorda , otomatik ile vurulanlar , neden bulunamıor , vea bu şekilde yaralı kalıor .  sizin dediğiniz gram ve no ile fişek kullansak  ,sivrisinek ısırığı gibi gelir ördeklere bu fişekler .

fatih kardeşimizde teğit etmiş zaten bu dediklerimi . çifte ile sorun yokta , otomatik ile neden sorun var ? ya namlu yakmıor , yada otomatiklerde penetrasyon kaybı had safhada . sizçe hangisi ?
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2015, 22:10:27 »
35m delip geçme yok aşağı yukarı delik sayısı kadar tencerenin dibinde  :) saçma çıkıyor.ama 25m civarıda içinde kalan saçmalarda var delip geçende. tesekkürler
1980 samsun

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2015, 22:23:11 »
maalesef ve çok açıdır ki ,yerli yarı  otomatiklerin kronik sorunu bu . fişek , şok kombineleri ile maalesef çözüm bulamazsın . penetrasyon içler açısı . ördekte kullanmazsın olur biter . elin avrupalısı , amerikanı japonu , samuray kılıçı gibi tüfek yapar , biz ise sadeçe imitasyon . saçmalar delmior , delemior ördeği . ah bi delip geçse bir tanesi , olduğu yerde kalır ama , maalesefk tüğlerini geçip kaba etine ança nüfuz edebilior . delmior kışaça delemeir , penetrasyon , deliçilik  berbat .

tunç bey , ne delip geçmesi , işlemior bile saçmalar , pek çok yerli otomatikte maalesef var bu sorunlar . 25 , 30 metrelerde kalbura çevirmesi lazım , ama maalesef durum bu . bende çok ördek bıraktım o mesalerden . poze ile vurduklarım , tek saçma ile iniorda , otomatik ile vurulanlar , neden bulunamıor , vea bu şekilde yaralı kalıor .  sizin dediğiniz gram ve no ile fişek kullansak  ,sivrisinek ısırığı gibi gelir ördeklere bu fişekler .

fatih kardeşimizde teğit etmiş zaten bu dediklerimi . çifte ile sorun yokta , otomatik ile neden sorun var ? ya namlu yakmıor , yada otomatiklerde penetrasyon kaybı had safhada . sizçe hangisi ?
penetrasyon durumu kafamı kurcalamıyor değil aslında en yakın zamanda 35m den zeytinyağı tenekesine poze ve phenoma ile atış denemesi yapacağım.bakalım sonuçlar ne olacak
1980 samsun

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Şubat 2015, 22:25:38 »
Bende yaklaşık 3 aydır phenoma carbo 66 namlu kullanıyorum.Ördek hiç nasip olmadı, bu sene çulluktan'da pek tat alamadım ama bi 10-12 kadar vurdum.Ve bunların içinde 2 veya 3 tanesi canlı düştü ama ya kanat kırığıydı yada 1-2 saçma alan kuşlardı.Ancak 13 tane saçma alıpta bir ördeğin hala direnmesi oldukça ilginç.Phenomadan önce sürekli olarak huğlu 104-a poze ile avlanırdım yine 10 kuştan 2-3 ünde canlı düşme olurdu.

Ördek için fişek şok önerisi veremeyeceğim malesef.Bu sezon çok kez sabahın 5inde kalkıp düdükleri boynuma takıp ördeğe gittim ama her seferinde havamı aldım.1-2 sakarmekeyle geri döndüm.Şok 2 numara fişek mırage jk6 5 numara 34 gr. Mekeler cansız düşüyor bilginize.Çulluk için derseniz 4 no şok 32 gr 8-9 numara rotweill jagd braun fılz.Özellikle bu fişeği denemenizi tavsiye ederim.Aslında rc s4 phenoma için iyi bir seçim ben karatavuk avlamayı çok severim ve rc s4 8 numarayla çok güzel karatavuk vuruluyor.Bilemiyorum belkide phenoma kalın saçma sevmiyor olabilir.

Bunun dışında Tunç abi zaten gerekli öneriyi yapmış.Buna ek olarak şoku daraltın yani 7 numara fişek için en az 2 nolu şoku kullanın benim görüşümce.Bildiğiniz üzere kalın saçma için geniş şok, ince saçma içinse dar şok verimi artırmakta.Umarım gönlünüzce avlar yaparsınız, sağlıcakla kalın.

• Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 11 Şubat 2015, 22:28:29 »
Bundan 4-5 yıl önce 5-6 arkadaş tahtalı avı için geçit yerine gittik bizim enişte ısrar etti illaki bende geleceğim diye hepimizde yerli yabancı cicili bicili otomatik silahlardan var bizim enişteye benim 76 namlu üzümlü koop. pozeyi verdim demir taşısın da bir daha gelmesin diye o gün enişte bize tahtalı resitali yaptı resmen(ömründe toplamda attığı fişek 50 yi geçmemiştir üstelik) yıldızdan kuş indiriyor biz hayretle bakıyorduk 35-50 metre arasında bir tane tahtalı bile indiremedik anca tüy koparabildik kuşlardan envayi çeşit fişek denedik sonra bir arkadaş aynı pozeyle 2 kuş birden indirince otomatiklere olan ilgim tamamen bitti,şimdilerde 16 ga huğlu pozeyle çok uzak mesafelerde bile keyifli atışlar yapabiliyorum.Açıkçası uzak atışlar sözkonusu ise otomatiklere güvenmiyorum ben.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #7 : 11 Şubat 2015, 22:57:26 »
otomatiği zaten kimse beğenmiyor. takozda olduktan sonra bir espiriside kalmıyor.
ağırlık desen aşşa yukarı poze ağırlığı bence otomatik yerine çifte poze almak daha
keyif verir.

tabi birde pompalı :) ince ve hafif saçma full şok ile değil 25-35 metre 50 metreden
alınmayan kanatlı yok.

evvelki sene arkadaş fenomasıyla bira şişesine 7 no saçma ile atıyor atıyor çın çın
ama kırılma yokken ben aynı mesafeden 9 no saçma ile tuz buz etmiştim. şimdi o geldi
aklıma demekki fenomalarda kronik bir sorun mevcut.

birde yeşilbaş dirayetli bir hayvan poze çifte evde varsa otomatiğe gerek yok yazık hayvanada.
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2015, 22:59:32 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Hakan ATUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 11 Şubat 2015, 23:22:45 »
tüfek yakmıyor diyenlere inanmayanları anlamıyorum.. adam sürekli köpekle av yapmış tüm avlar önünden kalkmış gelmiş burada yorum yapıyor tüfeğin yakmayanı olmazmış...öyle bir olur ki..
eskiden tüfekler demirden yapılıyordu şimdi çelikten özellikle yerli tüfeklerde iyi namlu rastgelmesi lazım yoksa ava gider gider boş dönersin tüfeği parçalamak istersin şoklarla bu açığı kapatmaya çalışsalarda çok ta başarılı olduklarını düşünmüyorum..

şöyle örnek verelim avcı arkadaşım ile birlikte keklik avına çıkmışız paralel bir şekilde yürüyoruz arkadaşta sarsılmazın otomatiği 2000 yılı yapımı bende de lazerin pozesi 2012 yapımı onda 4 nolu şok bende de 4 ve 5 nolu şok önümüzde keklik parlıyor aynı mesafeden aynı fişekle  atıyoruz iki keklik düşüyor biri ölü biri yaralı yaralı olan benim attığım yakalıyorum boğazını kesiyorum,arkadaşın vurduğu keklik ölü düşüyor av bitiyor kuşları temizlyoruz bir bakıyorum ki benim vurduğum kekliğe 5 saçma isabet etmiş değişik yerlerinden ama yaralı, akadaşın kuşunu temizlediğimizde bir baktım sadece 1 tane saçma isabet etmiş ve ölü düşüyor bu durumu yaşadıktan sonra halen daha yakmayan tüfek yoktur diyeni kabul edemem...

o günden sonra hemen yeni bir tüfek almaya karar verdim ve benelli aldım neden işim şansa kalmasın avrupa tüfek olsun çünkü yerli tüfek alacaksan işin şansa kalmış namlun iyi çıkarsa ne ala çıkmazsa arkadaşında dediği gibi sürekli yaralı avlarla baş başa kalırsın...

nacizane fikirlerim herkese iyi avlar diliyorum...
1982
ARTVİN

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 11 Şubat 2015, 23:43:46 »
benim tahminim phenomaların daha doğrusu armsanların gaz delikleri büyük yapılıyor kıstırmasın güzel çalışsın diye ama gaz kaybı çok olduğundan saçmalar tam hızlanamıyor delicilik zayıf kalıyor nacizane fikrim armsanlarda bu öldürmüyor şikayetleri çok fazla çünkü, saçma grupmanlarının düzgün olmasının bi sebebi de bu kanımca çünkü yavaş saçma daha güzel grupman yapıyor fazla sapıtmıyor bi çok kere deneme fırsatım olmuştu..
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Ergün ALTIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 11 Şubat 2015, 23:46:46 »
öyle bir yakar ki sen doğru bak doğru fişek şoku doğru seç tapası doğru olsun  bior mu olacak keçe mi onuda sen karar ver. Eski avcılar Allah aşkına su borusu ile vuruyorlardı.neymiş yakmazmış falan filan arkadaşlar attığımız fişekler 1 sn den kısa sürede belkide 300-400m yol alıyor namlu ucundan saçmanın cıkması insan gözünün açılıp kapanmasından hızlı orada öyle eğlenip beklemiyor onun için iyi duruş iyi bakış iyi fişek gerisi Allahın takdiri...Aynı silahı ben kullanıyorum tavşan keklik domuz her ne denk geldiyse vurduk. Karavanaları saymıyorum:)
Evet bazen canlı düşmeyecek oda vurulanın iyi bir yerine denk gelmemesinden bence...
  • ARMSAN Phenoma
1983 BURSA İNEGÖL/ANKARA BEYPAZARI

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 12 Şubat 2015, 00:13:41 »
bende iki tane armsan  612 s redline 66 namlu ve 612 w 66-71namlu kullanmış olarak bu tüfekler yakın avların tüfegi olduğuna kanaat getirdim ve ikisinide sattım ne ördekte ne da tahtalıda ben verim alamadım nadirdir çaput gibi tahtalı veya ördeği indirdiği 34 gr deniyorum olmuyor 32 gr deniyorum bazen iyi bazen kötü  33 gr attım biri çaput oluyor diğeri 150 mt sonra düşüyor  ama fermalı avlarda sıkıntı olmuyor şimdi bende 66 namlu şafak diye bir marka var  ördek ve tahtalıda 32 gr atıyorum çaput 34 gr atıyorum çaput bundada çok nadir canlı düşen yerli üretim hangi marka olursa olsun bence tamamen şans işi 
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2015, 00:17:42 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 12 Şubat 2015, 00:26:58 »
Phenoma tüfekler de bu tür şikayetleri çok duydum bizzat bayide gördüklerim bile oldu. Fatih bey seninle aynı iklim ve şartlarda av yapyoruz. o kullandığın fişeklerle ördeklerin anasını ağlatırsın normalde. şok penetrasyon falan bunlara fazla takılma. fabrikaya gönder durumu izah et senin namlu değişmesi gerekiyor. hangi fişeği gramajı denersen dene bu namluya sonuç değişmez buna %90 emin olabilirsin.. şimdi ustalarım diyecekki ne alakası var. gaz deliği kaçağı miktarı doğru seçilmemiş kombinasyon falan.. sana çok net bir örnek : bende 1988 model huğlu 104a 71 namlu. arkadaşta aynı yıl üretimi yine 104a 71 namlu. her ikisi de 1-3 fix şok. her iki tüfekle de ben bizzat atışımı yaptım sabah geçiti tahtalıa avı. aynı ve değişik fişekle benim poze her defasında havada cansız söndürdü ama arkadaşın pozesi nerdeyse yastık yapacak kadar tüy koparırdı ama devam ederdi. mesafeler aynı.. bu durumun açıklaması bulunursa bu iş kökünden çözülür. ben ısrarla namlu diyorum. değiştir bence...

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 12 Şubat 2015, 09:22:16 »
Fatih kardeş ben  Kastamonuluyum.2009 da  Armsan yerine  bana ata otomatik göndermişlerdi. Benimde Ata CY Ahşap ile vurduğum tüm avlar canlı kalmıştı. Şimdi bazı avcılar hala tüfeğin vumayanı yakmayanı olmaz diyor. Öyle bir oluyor ki. Benim  Ata otomatikle 15-20 metreden  52 gr   magnum    ve 34 gr. fişeklerle   toplam 3 atışta öldüremediğim  tavşanı arkadaş kral marka ucuz otomatikle atasıya  sermişti.Benim atışlarım sonucu hayvanın  neredeyse tüm kaburga kemik vs. kırıldığı halde inanılmaz şekilde  hayvan resmen sürüne sürüne kaçıyordu. Sanki tavşan  komando eğitimi almış.:)
 Naçizane tavsiyem  değiştir o tüfeği  çünkü ben  fabrikaya tüfeği gönderdiğim  halde,   namlu  ücretsiz değiştirildiği halde  gelen namluda  hiç ama hiç yakmıyordu. Yahu kardeş bir tüfekle hem bıldırcın, hem çulluk hem karatavuk, hem tavşan  canlı kalır mı   yahu?
Bazı eski tüfeklerin  namlusu feci yakar saçmanın girdiği yer simsiyah olur.  Yani saçma  eti karartır buna dikkat et.
Benim  vurduklarımda ise saçmanın  girdiği yerler   açık pembe açık kırmızı filandı.Bu Armsanlara bu sitede Kargabağıtan diye lakap takmışlar
1974 İnebolu/KASTAMONU

Çevrimdışı Harun KOCA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 12 Şubat 2015, 12:20:53 »
Fatih kardeş ben  Kastamonuluyum.2009 da  Armsan yerine  bana ata otomatik göndermişlerdi. Benimde Ata CY Ahşap ile vurduğum tüm avlar canlı kalmıştı. Şimdi bazı avcılar hala tüfeğin vumayanı yakmayanı olmaz diyor. Öyle bir oluyor ki. Benim  Ata otomatikle 15-20 metreden  52 gr   magnum    ve 34 gr. fişeklerle   toplam 3 atışta öldüremediğim  tavşanı arkadaş kral marka ucuz otomatikle atasıya  sermişti.Benim atışlarım sonucu hayvanın  neredeyse tüm kaburga kemik vs. kırıldığı halde inanılmaz şekilde  hayvan resmen sürüne sürüne kaçıyordu. Sanki tavşan  komando eğitimi almış.:)
 Naçizane tavsiyem  değiştir o tüfeği  çünkü ben  fabrikaya tüfeği gönderdiğim  halde,   namlu  ücretsiz değiştirildiği halde  gelen namluda  hiç ama hiç yakmıyordu. Yahu kardeş bir tüfekle hem bıldırcın, hem çulluk hem karatavuk, hem tavşan  canlı kalır mı   yahu?
Bazı eski tüfeklerin  namlusu feci yakar saçmanın girdiği yer simsiyah olur.  Yani saçma  eti karartır buna dikkat et.
Benim  vurduklarımda ise saçmanın  girdiği yerler   açık pembe açık kırmızı filandı.Bu Armsanlara bu sitede Kargabağıtan diye lakap takmışlar

Benimde ata marka tüfeğim var uzatıp polemik yapmak istemiyorum.
sadece konuyu okudum ve bana yöneltilen sen vuramıyosun,tüfek vurur arkasındaki durur:)) saçma yakmıyor vb.vb.vb. gibi açıklamaların sanada yapıldığı kanısına vardığım için bir yazı yazayım dedim.

HAYIRRR TÜFEK VURMUYORRRRR:)

Bir hafta evvel gittim 22 yıllık mke çift tetik çifte aldım. o vurulmayan ördekler yağmur gibi yağmaya başladı
kısaca özetleyeyimm... TÜFEĞİ SATTTTTTT
ÖNCE VATAN
1978 ankara

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 12 Şubat 2015, 12:25:59 »

öncelikle deneyim ve önerilerde bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum

Rıza bey dediğiniz gibi saçmaların girdiği yerler açık pembe ve kırmızıya yakın renkler dediğiz bu durum benim de dikkatimi çekmişti.Rc s4 5 no kullandığım fişekte hayvan üzerinde yaptığım otopside saçmaların fazla renk değiştirmediğini fakat kısmi şekil değişiklerini gözlemlerim saçma sertliklerine şimdi mesajı yazarken test yaptım :) mutfak tezgahındaki mermere sürtünce gri bir iz bıraktı ve kaşığın arkasıyla rahatça ezildi.buda bence saçmaların rc fişeklerde uygun malzemeden yapıldığını gösteriyor
1980 samsun

Çevrimdışı H.Tahsin ÇATAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 12 Şubat 2015, 14:07:34 »
USTA DEMİŞŞİN Kİ 16 CAL SİMSONLA AVA GİDERDİM. SİMSON DEDİĞİN TÜFEĞİN 1 TANE SAÇMASI YEŞİLİN YANINDAN GEÇSİN YEŞİLİ ÇAPUT EDER BENDE SİMSON 16 CIYIM . BABAMDAN KALMA. DAHA SONRA 50 TANE TÜFEK ALDIM ELİME YARISI YERLİ YARISI YABANCI HEPSİYLE AVA GİTTİM SİMSONUN TADINI BULAMAMADIM. YALANIM VARSA KÖR OLUYUM 1 KERESİNDE UZAK MESAFEDEN TAVSANA s..... BAKTIM BAKTIM SAÇMA YOK SOYDUM TAVSANI BAKTIM GENE SAÇMA YOK HAYVAN ÖLÜ ANLAMADIM NASIL İŞ NASIL OLDU NASİPMİŞ DEDİM :) YEŞİL DESEN KIL DESEN AYNI PAT ÇAT ÇUT ÖLÜ ÖLÜ ÖLÜ BAŞKA KAÇARI YOK. O KADAR TÜFEKTEN VAZGEÇTİM ONU TEKRAR YAPTIRIP KULLANMAYA KARAR VERDİM . BU ARADA ARMSAN TÜFEKLER ÖLDÜRMEZ HAFİF TÜFEK HAFİF TÜFEK DİYE ÖLDÜLER Bİ ARA AVCILAR AL SANA YERLİ HAFİF ARMSAN ÖLDÜRMEZ ABİİİ Bİ YERİNDEN Bİ PATLAK VERİR. SİMSON NE YA TARTMADIM AMA EN FAZLA 2.500GR GELİR BELKİ DAHA AZ SAÇMASI NASIL SERT BİR SAÇMA BEN AKKIL SIR ERDİREMEDİM. ÖRDEK KAPANIYOR SİMSONUN DURUYORSA SON HAFTA ONLA GİT DURMUYORDA SATMAK GİBİ BİR HATA YAPTIYSAN OTUR AĞLA DERİM ABİ :) HERKESE RASTGELE
1992 konya

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 12 Şubat 2015, 17:40:17 »
Phenoma tüfekler de bu tür şikayetleri çok duydum bizzat bayide gördüklerim bile oldu. Fatih bey seninle aynı iklim ve şartlarda av yapyoruz. o kullandığın fişeklerle ördeklerin anasını ağlatırsın normalde. şok penetrasyon falan bunlara fazla takılma. fabrikaya gönder durumu izah et senin namlu değişmesi gerekiyor. hangi fişeği gramajı denersen dene bu namluya sonuç değişmez buna %90 emin olabilirsin.. şimdi ustalarım diyecekki ne alakası var. gaz deliği kaçağı miktarı doğru seçilmemiş kombinasyon falan.. sana çok net bir örnek : bende 1988 model huğlu 104a 71 namlu. arkadaşta aynı yıl üretimi yine 104a 71 namlu. her ikisi de 1-3 fix şok. her iki tüfekle de ben bizzat atışımı yaptım sabah geçiti tahtalıa avı. aynı ve değişik fişekle benim poze her defasında havada cansız söndürdü ama arkadaşın pozesi nerdeyse yastık yapacak kadar tüy koparırdı ama devam ederdi. mesafeler aynı.. bu durumun açıklaması bulunursa bu iş kökünden çözülür. ben ısrarla namlu diyorum. değiştir bence...
fabrikayı aradım Hikmet beye bağladılar sağolsun ilgiliydi konuya.derdimi detaylıca anlattım, fişek konusunda önerisi olmadı kullandığım fişekleri kendiside kullanıyormuş ayrıca kendisi de ördek avı hastası bana önerdiği daha geniş şok kullanmam yönünde oldu.kendisi de armsan 66cm namlu kullanıyormuş ve 4 ve 5 nolu şoklarla avlandığını söyledi.penetrasyon konusunda gaz çıkış deliklerinin yönünün namlu çıkış yönünde delindiğini ve bunun penetrasyona etkisinin olmadığın ifade etti.memnuyetsizliğim devam ederse tüfeği göndermemi istedi yeniden teste sokacakmış,bi aksilik çıkarsa düzelteceklermiş, onun dışında bir şey yapamayacaklarını söylediler. artık neyi nasıl test ederler orasını bilmiyorum.
1980 samsun

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 12 Şubat 2015, 21:48:53 »
fabrikayı aradım Hikmet beye bağladılar sağolsun ilgiliydi konuya.derdimi detaylıca anlattım, fişek konusunda önerisi olmadı kullandığım fişekleri kendiside kullanıyormuş ayrıca kendisi de ördek avı hastası bana önerdiği daha geniş şok kullanmam yönünde oldu.kendisi de armsan 66cm namlu kullanıyormuş ve 4 ve 5 nolu şoklarla avlandığını söyledi.penetrasyon konusunda gaz çıkış deliklerinin yönünün namlu çıkış yönünde delindiğini ve bunun penetrasyona etkisinin olmadığın ifade etti.memnuyetsizliğim devam ederse tüfeği göndermemi istedi yeniden teste sokacakmış,bi aksilik çıkarsa düzelteceklermiş, onun dışında bir şey yapamayacaklarını söylediler. artık neyi nasıl test ederler orasını bilmiyorum.
fatih bey biz iki arkadaş 66 namlu 612 serisi armsanlarla keklik avında aynı fişeklerle değişik şoklarla ben 3 diğer arkadaş 5 şok kullandı benim çelginim dahi olmadı onun ikisi dağda kalmak üzere çelgin ve canlı düşme olayı oldu keramet şoku genişletmekte değil benim düşüncem
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2015, 21:52:22 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 12 Şubat 2015, 22:09:49 »
ördeğe götürür belki ;D

Aynen ördeğe götürsün test etsin bakalım...  :)

Çevrimdışı Osman LİMAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 12 Şubat 2015, 22:30:34 »
"yeni nesil tüfeklerde namlu içi krom sertliğini tam ayarlı yapamıyorlar." bu sözü huğlu koop eski ustalarından ve ortaklarından mehmet Yaka ustam söylemişti. buda tavın canlı düşmesindeki en büyüük etkendir" demişti. şimdi kendisi ihraç amaçlı pardus silahlarının üretimini yapıyor. istanbulda olanlar yanına gidip çayını içip düşüncelerini paylaşıp muhabbet etmelerini tavsiye ederim. tabi selamımı da söylesinler.
  • Huğlu 401 b
  • Sarsılmaz charles daly
  • Vursan 92a
  • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 12 Şubat 2015, 23:23:50 »
fatih bey biz iki arkadaş 66 namlu 612 serisi armsanlarla keklik avında aynı fişeklerle değişik şoklarla ben 3 diğer arkadaş 5 şok kullandı benim çelginim dahi olmadı onun ikisi dağda kalmak üzere çelgin ve canlı düşme olayı oldu keramet şoku genişletmekte değil benim düşüncem
mantıken evet, şok genişledikçe saçma daha geniş alana yayılır ve 10 saçma isabet edecekse 5 saçma isabet eder,5 saçmada 10saçma kadar öldürücü olamaz.Tüm bildiklerimi unutup tek tek olasılıkları deneyip sonuca varmak istiyorum aslında.Bundaki ısrarımın sebebide silahın fiziksel olarak güzel yapılmış olması, elimde çok kibar durması ve silaha yatınca arpacığın hedefin tık diye oturması.Ne kadar eleştirsem de bu öldürme konusunu, fiziksel olarak beni çok çok memnun etti adamların hakkını yiyemem bu konuda.Umarım onlar da öldürme konusunda avcıların hakkını yememişlerdir.
1980 samsun

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 12 Şubat 2015, 23:26:06 »
                 Maalesef memleket tüfek çöplüğüne döndü.Yüzde doksanı su borusu.İyi çıkıp av yapması şansına kalmış.300 laraya satılan ile 2000 liraya satılan arasında aman aman bir fark yok.En pahalısını da alsan her zaman bir şeyler eksik oluyor.Bazıları iyi av yapar ama onların da kimi sağlam değildir, kimi tutukluk yapar, kimi ağırdır kimi kaba ve estetikten yosundur.Hepsini kesinlikle  bir tüfekte bir araya getiremezsiniz.Mesela benim büyük huğlu otomatiğin saçması iyi,ama 30 metreden tek kurşunla a4 kağıdını imkan yok vuramazsınız.Yine cesa diye oto. var, alt atar saçmayı, kurşunda ise gariptir ki üst atar.Hem de 40 metrede 50 cm, stoeger de saçmada başarılı idi ama, tek kurşunda nafile.Daha önce ata gazlı y.oto kullandım.Tek kurşunda adeta nokta atışı yapardı, ama avı öldürmesi sıfırdı.
              Örnekleri saymakla bitiremem ama sonuç şu ki memlekette yerli üretim  mükemmel diyebileceğim bir tüfek bulamadım.Armsanı estetik ve dengeli bulup bende bir ara düşünmüştüm , lakin çevredeki kullanıcıların yorumundan sonra vazgeçmiştim.Kullanıcılar bana "YAZ TÜFEĞİ" demişlerdi.Sanırım haklı çıkıyorlar.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 13 Şubat 2015, 09:26:49 »
                 Maalesef memleket tüfek çöplüğüne döndü.Yüzde doksanı su borusu.İyi çıkıp av yapması şansına kalmış.300 laraya satılan ile 2000 liraya satılan arasında aman aman bir fark yok.En pahalısını da alsan her zaman bir şeyler eksik oluyor.Bazıları iyi av yapar ama onların da kimi sağlam değildir, kimi tutukluk yapar, kimi ağırdır kimi kaba ve estetikten yosundur.Hepsini kesinlikle  bir tüfekte bir araya getiremezsiniz.Mesela benim büyük huğlu otomatiğin saçması iyi,ama 30 metreden tek kurşunla a4 kağıdını imkan yok vuramazsınız.Yine cesa diye oto. var, alt atar saçmayı, kurşunda ise gariptir ki üst atar.Hem de 40 metrede 50 cm, stoeger de saçmada başarılı idi ama, tek kurşunda nafile.Daha önce ata gazlı y.oto kullandım.Tek kurşunda adeta nokta atışı yapardı, ama avı öldürmesi sıfırdı.
              Örnekleri saymakla bitiremem ama sonuç şu ki memlekette yerli üretim  mükemmel diyebileceğim bir tüfek bulamadım.Armsanı estetik ve dengeli bulup bende bir ara düşünmüştüm , lakin çevredeki kullanıcıların yorumundan sonra vazgeçmiştim.Kullanıcılar bana "YAZ TÜFEĞİ" demişlerdi.Sanırım haklı çıkıyorlar.
Haklisin abi sana katiliyorum dedigin silahlari bende kullandim va iyi tespit yapmisin aynen ögle bende devamini getireyim 2 adet armsan 612 kullandim cok fazla fisek seciyor birgünü bigününe tutmuyor. Phenomada kullandim oda ögle ve üstelik Fatih abi senin soruna cevap olsun hava ne kadar soguk olursa olsun phenoma 30 grla anca is yapiyor oda zuber markayla benim kullandigim bögle idi yani uzun lafin kisasi bu silahlar avina göre fisek sectiren degil tüfege göre fisek attiran silahlar bende bundan nefret ediyorum elinizden cikarin derim. Ördekte stoeger mükemmeldir özellikle ördek avinda kullanacaksaniz mutlaka alin derim phenoma kadar estetik degildir ama 10 tane phenoma yapar avda
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Fatih GÜL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 13 Şubat 2015, 19:19:56 »
takma kafana yav fatih koy şevketin oraya yada coşarlara satsınlar
tüfeği Fiziksel olarak sevdim Ahmet olayın maddiyatında değilim ama istediğim gibi öldürseydi bana ölene kadar yeterdi.senin sattığın tüfekteki dipçik sorunlarını raflardaki çoğu silahta yaşıyorum.Samsun da elemanın biri şu tüfeği bi yüzüne al abi dedi.denedim ve standart ölçüleri sanki benim için üretilmişti.Araştırdık, kullanıcılara sorduk ,memnun olmayan var mı diye?, kullanıcı arkadaşlardan sorun yaşayan olmamış,Hatta buranın esi milli eğitim şube müdürü de aynı silahtan kullanıyor dün aradım, avdan yeni geldim hocam dedi ördek yüksek çalıştı ama güzel ördekler aldım yüksekten misafirlerim de şaşırdı dedi.Müdürün ekibindeki 4 kişi de phenoma kullanıcısı abi hepsi memnunlar, adamlar her hafta sonu çarşamba  bafrada avdalar.Durum böyle olunca insan şüphede kalıyor, ister istemez tüfeğe ve kendine zaman tanıyorsun :).
1980 samsun