Gönderen Konu: köpeğimiz tilkiye gidiyor  (Okunma sayısı 6826 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan GÜR

• AvlakForum Üye
  • *
köpeğimiz tilkiye gidiyor
« : 02 Aralık 2014, 22:06:31 »
köpeğimiz tilkiye kaçıyor tavşanda biraz zorlanınca tilkiye gidiyor.tavşanı çabuk kaldırırsa 4-5 saat kovuyor bırakmıyor bazen önünde vurmuyoruz kovsun diye ama tavşanı  bazen beceremiyor çabuk sıkılıyor 2.5 yaşında erkek ne yapmamız gerektiğini ustalardan öğrenmek istiyoruz saygılarımla.
Hakan GÜR
1976 çanakkale İKAMET;izmir

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: köpeğimiz tilkiye gidiyor
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2014, 23:06:02 »
valla arkadaşım önünde kovduğu tilkiyi vurduysanız bırakması çok zor vazgeçmez.ama arada yapıyorsa biz yeni bir yöntem keşvetdik ŞOK tasması,köpek tilkiye takıldığı an kullanacağız şu andaki köpeğimiz takılmıyor ama bizde başımıza gelirse diye tasmayı aldık tasmanın 150 metre mesafesi varmış deneyeceğiz bakalım.bu sorun birçok kopaycının sorunu eğer şok tasması çözüm olursa büyük bir keşif olacak.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2014, 23:36:32 »
 Hakan abi merhaba,
 Köpeğin tilkiye meğilliyse ve yanınızda tavşan yapan başka köpek varsa ava ilk onu salın, köpeğiniz yanınızda yedekte bağlı olsun. ilk köpek oynak bulduğu zaman köpeğinizi salın. Belli bir süre böyle ideare edin. Çatağa batağa köpek salmayın. Tilki olabilecek yerlerden uzak durun, Devam ederse bir kaç kez  önünü kesip sert bir şekilde azarlayın.
  Baktınız olmuyor tilkiyi vurun ve başında bekleyin. Köpek gelince tilkiyi gösterip azarlayıp sağlam bir sopa atın, tekrar ederse ne kadar zor olsada aynı işlemi tekrar yapın. Bir süre sonra bırakır.
  Zamanında önüne geçemezseniz bir daha tilkiden çevirmesi çok zor olur. Bu yüzden tavrın ne olsun abi..
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Hakan GÜR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2014, 19:44:22 »
cüneyt kardeş tavsiyen için tşklr tilkinin olmadığı  yerde mükemmel tavşan yapıyor.yoksa vazgeçecez bundan.köpeğimiz genç birde erkek hemen kovmak istiyor.tavşan erken kalkarsa 4-5 saat kovuyor ama tavşan biraz zor olursa çözmek için uğraşmıyor.oynağı bırakıp başka oynaklara gidiyor.aradada tilki oynağı bulursa hiç tavşana bakmıyor.herşeyi deniyecez artık yada yeni köpek alıcaz.
Hakan GÜR

Çevrimdışı M.Ali ERDEM

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2014, 08:37:09 »
 Köpek tilkiye kaçabilir , önemli olan kesinlikle köpeğin kovduğu tilkiye tüfek atmamak , köpeğin tilki kovarken geçtiği yeri bekleyip , köpek gelince bağır çağır sert bir şekilde azarla  , tavşan kovduktan sonrada sevgi göster , zaten 4 yaşına  geldiğinde genellikle bırakırlar, ama tilkiye tüfek atmamak çok önemli, biz dedelerimizden büyüklerimizden  böyle öğrendik . Zaten tilkiyi çok kovan köpeği tavşana yatırırsanız , avına doyamazsınız vurdurmadan bırakmaz. Herkese rastgele.
Mehmet Ali ERDEM
1975 MENDERES / İZMİR

Çevrimdışı Noyan ÖZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2014, 09:58:14 »
sopalamak yerine şok tasması bence daha çok etkili olacak kanaatindeyim.
07.01.1986
Mersin

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2014, 10:31:59 »
Tilki kovan köpeğe kızmayın vazgeçmeyin. Ama hakkıyla kovalayacak tilkiyi. Deliğe kaçacak şekilde.Barındırmayacak tilkiyi yani.Bir süre sonra vageçicek tabi sizin çok önemli faktörünüz olacak bu konuda. Tavşan dışkısı olmayan yerlere salmayın köpeğinizi.Hepimiz az çok tavşanın gece yatmadan yola çıktığını biliyoruz.Yollarda tavşan dışkısı arayın. Nasıl meralarde avlanıyorsunuz bilmiyorum. Bende izmirdenim. Ama dağlık bir arazide avlanıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle zirvelere doğru çıkın derim.
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Hakan GÜR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2014, 18:06:20 »
şok tasması tilikye gittiğinde güzelde tasmayı taktığımızda tavşanda yapmazsa diye korkuyoruz açıkçası.birde tilki vurup boynuna bağlıyacaz.her yolu deniyecez valla.
Hakan GÜR

Çevrimdışı Selami GERÇEK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 06 Ocak 2015, 20:28:56 »
Abi sana Allah kolaylık versin. İşin çok zor. Köpeği saldığın bölgede tavşan olmazsa kopek genç ve hırslı olduğu için bişeyler kovacaktır. Sizin köpeğin seçimi tilki olmuş. Eğer uzun süre köpeği direkt olarak tavşan kokusuna salmazsanız. Gittiğiniz 4 avın enaz ikisinde tilki avı yaparsınız. Gençken tilkiden vazgeçmezse hiç vazgeçmez.
 saygılar. Yaşıma bakmayın. Kulak dolgusu değil tecrübelerimle konuşuyorum.  :D
1990 MANİSA

Çevrimdışı Selami GERÇEK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 06 Ocak 2015, 20:35:46 »
Ayrıca köpeği asla dövmeyin ve tilkiyi vurup boynuna asmak hiç bir işe yaramıyor. Bir tanıdığım denedi onları. Tek değişen şey köpeğin sahibine olan sadakati ve sevgisi oldu.
1990 MANİSA

Çevrimdışı Ömer ÇELEBİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 06 Ocak 2015, 21:23:58 »
Hakan abi merhaba,
 Köpeğin tilkiye meğilliyse ve yanınızda tavşan yapan başka köpek varsa ava ilk onu salın, köpeğiniz yanınızda yedekte bağlı olsun. ilk köpek oynak bulduğu zaman köpeğinizi salın. Belli bir süre böyle ideare edin. Çatağa batağa köpek salmayın. Tilki olabilecek yerlerden uzak durun, Devam ederse bir kaç kez  önünü kesip sert bir şekilde azarlayın.
  Baktınız olmuyor tilkiyi vurun ve başında bekleyin. Köpek gelince tilkiyi gösterip azarlayıp sağlam bir sopa atın, tekrar ederse ne kadar zor olsada aynı işlemi tekrar yapın. Bir süre sonra bırakır.
  Zamanında önüne geçemezseniz bir daha tilkiden çevirmesi çok zor olur. Bu yüzden tavrın ne olsun abi..

Cüneyit bey, sopa atından kasıt köpeği dövmek mi? nasıl kıyacaksınız yazık
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2015, 21:25:13 Gönderen: Ömer ÇELEBİ »

1984 Ankara

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #11 : 06 Ocak 2015, 22:43:16 »
   Hocam köpeğe sopa muhabbetini bana kimse anlatmasın, Şok cihazlarına eğitim tasması demek ne kadar doğru ise sopa atmakta o kadar doğru. Fazla açılan köpeğe şok, avı yemeye çalışan köpeğe şok, topuk deyince yanına gelmeyen, otur deyince oturmayan, gel deyince gelmeyen köpeğe eğitim amaçlı şok, vs. vs. ama 8-10 defa tilki kovan köpeğin önünü tekrar tekrar kesip azarladıktan sonra son çare olarak bir sopa atmak günah? Tabi sizin sağlam sopadan ne anladığınızı bilmeden yazdım bunları. İnsan döver gibi hayvan dövülmez, dili yok sonuçta... eğer bu şekilde anladıysanız haklısınız... Kıçına somağına canı yanacak, ikazı alacak kadar bir kaç şamardan bahsettim. Benim Sağlam sopam bu şekilde...
   Şimdi ben sorayım. Şok tasmasının ne olduğunu bile bilmeyen bir hayvanın ne yapması gerektiğini bilmediği anda yediği şok mu yoksa sırf tilki çakala kaçıyor diye yediği bir sopamı hayvana ne yapması gerektiğini anlatır?

EDİT:  Bu arada ne yapılırsa yapılsın yinede tilki çakal yapan köpekler vardır. Bunlar çok hırslı köpeklerdir. Hızını alamaz tavşanı kaldıramadı diye hırsından tilkiye çakala sarıverir. Oda zaten 30 40 dakika kovar ama resmen ağlatır önündekini.. O zaten yapacak bir şey yoktur. Avcı köpeğinin huyunu suyunu zamanla öğrenir.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2015, 22:46:11 Gönderen: Cüneyt ESMER »
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Furkan BÖLÜKBAŞI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #12 : 28 Ocak 2017, 00:11:04 »
Ben bu durumu iç güdüsel görüyorum birde önünde tilki vurduysan ona takılı kaldı o
  • Sarsılmaz superpoze
1986 - İstanbul

Çevrimdışı Recep GÜNDÜZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 28 Ocak 2017, 16:33:00 »
bu kopayların erkekleri kinci olur döversen av yapmaya bilir şok tasmasınıdenemek riskli diye düşünüyorum. ama azarlama ola bilir çekişin bağırın en iyisi mındara gitmeyen bir köpeğin yanında ilk köpek ses vermeye başladığında salın. bu şekilde ikisi çözemediği oynakları daha kolay çözecektir. tilkiye gitmeyi bırakır.vurduğunuz tavşanın kellesini av yerinde köpeğe yedirin ayretten sidık totbasındaki sıvıyıda köpeğin burnuna dökün. kolay gelsin
  • BAİKAL 43-E-1C
1982 - Çanakkale