Gönderen Konu: Keklik Avları için Keçe Tapa mı, Standart Plastik Tapa Fişek mi ?  (Okunma sayısı 26456 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
         Özgür bu 8 no keçe tapa bence ilk fişek olmalı.Otomatikle avlananlar özellikle 3. fişeği piston tapa kullanmalı bence ve biraz daha uzun menzilde iş yapan etkili bir fişek olmalı bu.Tabiki farklı görüşlere de saygılıyım ama ben yarı oto tüfeğimde çulluk avında bile bu şekilde yaparım.
mehmet hocam 36.5 mt 66 namlu 4 şok 30 gr rc keçe tapa 8 no 170 adet  keklik kurtulurmu sence :)

« Son Düzenleme: 29 Haziran 2015, 15:56:39 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

The following users thanked this post: Erol KABA

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
       Özgür ben yüksek rakımlarda avlanmıyorum ama bu yüksek rakımda fişek gramı ile ilgili sen düşünüyorsun? Soğukta ve yüksek rakımda gramaj ne olmalı?
-2 derecede 28 gr 8.5  ile iyi keklikler vuruyorduk  28-30 gr ve keçe bior atıyoruz biz kekliğe imdiye kadar hiç sıkıntı olmadı çok soğuk ve rüzgarlı hava olursa 31 gr titano 32 gr ben tahtalı ve ördek avında kullanıyorum -5-6 en soğuk denemek için hariç 34 gr fişek atmıyorum ve almıyorumda
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
         Özgür benim şu an 5 otomatik tüfeğim var, 3 ü 71 namlu olmasına rağmen 3 şokla ve hatta  pover tapa ile neredeyse bu grupmanı zor yapıyorlar.Bu grupman 4 şok ve keçe tapa için çok sıkı bir grupman.Şimdiye kadar da 4 şokun keçe tapa ile böyle bir grupman yaptığına ilk defa şahit oluyorum.
          Haliyle bu grupmandan da keklik de, başka avlar da kaçmaz.Sana tavsiyem şu 4 no şoku birde pover tapa fişeklerle denemen, zira onlarla bu grupmanı yapamayacağını tahmin ediyorum.
       Eksi derecede bile 28,30 gr ile avlanıyorsan ve randıman alıyorsan ilginç ve şaşırtıcı bir olay.Bende 34 gr üzeri kullanmıyorum ama, millet piyasada bulunsa 134 gr bile kullanmaya meyilli görünüyor oysa.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
         Özgür benim şu an 5 otomatik tüfeğim var, 3 ü 71 namlu olmasına rağmen 3 şokla ve hatta  pover tapa ile neredeyse bu grupmanı zor yapıyorlar.Bu grupman 4 şok ve keçe tapa için çok sıkı bir grupman.Şimdiye kadar da 4 şokun keçe tapa ile böyle bir grupman yaptığına ilk defa şahit oluyorum.
          Haliyle bu grupmandan da keklik de, başka avlar da kaçmaz.Sana tavsiyem şu 4 no şoku birde pover tapa fişeklerle denemen, zira onlarla bu grupmanı yapamayacağını tahmin ediyorum.
       Eksi derecede bile 28,30 gr ile avlanıyorsan ve randıman alıyorsan ilginç ve şaşırtıcı bir olay.Bende 34 gr üzeri kullanmıyorum ama, millet piyasada bulunsa 134 gr bile kullanmaya meyilli görünüyor oysa.
daha önce cesa ile keklikte kullandığım 30 gr 7 no imperıal keçe tapa 35 mt den  cesa ile atmıştım

Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
          Müthiş bir grupman, gerçekten hariha...
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
           Harika olmalıydı düzeltiyorum..
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Şu rakim olayini anlatacak bi ustamiz var mi acaba? Namlu boyu sok otomatik poze?  Bunlarida isin icine katarak anlatabilir misinniz? Tesekkurler...
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
          Müthiş bir grupman, gerçekten hariha...
bir tanede eagele ile keklik avında kullanıp memnun kullandığımız  wınchester x3 plus 28 gr 8 no ile yine cesa ile 35 mt den

Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Şu rakim olayini anlatacak bi ustamiz var mi acaba? Namlu boyu sok otomatik poze?  Bunlarida isin icine katarak anlatabilir misinniz? Tesekkurler...
GÖKMEN BEY
yüksek rakımlı derken 1000-1500 mt yüksekliğindeki iç ege ,,iç anadolu gibi açık bozkır ve soğuk,,kurak iklimli bölgelerden bahsediliyor..
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Değerli usta abilerim su yüksek Rakım ve Saçma adeti olayını biraz daha açabilir misiniz? Cok ilgimi çekti. Anlamak istiyorum.
ısparta afyon BURDUR KORKUELİ  elmalı VS. yüksek kesime girer
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Sabahattin KARAHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Saçma adetinin azlığı veya çokluğu ayrıca namlu boyunun vede şokun yüksek rakımda artısı veya eksi yönü varmı onu demek istemiştim çünkü vanda bayağı yüksek dağlara çıkıyoruz
  • YILDIZ A71 YEDEK NAMLULU
  • YILDIZ SPZ ME 66
Sabahattin KARAHAN 1974 VAN
İnsanları tanışırken değil,tartışırken tanırsınız.
Çünkü, öfke saklanan kişiliği ortaya çıkarır.

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
          Arkadaşlar Gökmen Bey sanırım, yüksek rakımda fişek ve gramaj seçiminden bahsediyor.Ustalardan bu rakım yükselince gramaj artırılmalı mı, yoksa azalmalı mı? konusunda yorumlar bekliyor.Şahsen ben yüksek rakımlarda avlanmadığım için pek yorum yapamıyorum ama bende merak edip , yorumlardan faydalanmak isterim.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
          Arkadaşlar Gökmen Bey sanırım, yüksek rakımda fişek ve gramaj seçiminden bahsediyor.Ustalardan bu rakım yükselince gramaj artırılmalı mı, yoksa azalmalı mı? konusunda yorumlar bekliyor.Şahsen ben yüksek rakımlarda avlanmadığım için pek yorum yapamıyorum ama bende merak edip , yorumlardan faydalanmak isterim.

Hehehe. Sagol mehmet abi. Neyse. Atmosfer basıncı yüksek rakimlarda azalır ve yoğunluk da azalır. Bunlar Işığında demek istediğim mehmet Abinin anladığı gibi gramaj düşürsek Yada bar basınç düşük fişek mı secsek doğru. Tecrübeyle sabit bilginiz var mı?  Yüksek rakımda poze mı Gazlı otomatik mı? Buna benzer tecrübesi olan var mı? Tesekkurler...
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Hehehe. Sagol mehmet abi. Neyse. Atmosfer basıncı yüksek rakimlarda azalır ve yoğunluk da azalır. Bunlar Işığında demek istediğim mehmet Abinin anladığı gibi gramaj düşürsek Yada bar basınç düşük fişek mı secsek doğru. Tecrübeyle sabit bilginiz var mı?  Yüksek rakımda poze mı Gazlı otomatik mı? Buna benzer tecrübesi olan var mı? Tesekkurler...
GÖKMEN BEY
Bu güne kadar hep yüksek rakımlı (1000-2000mt) arazilerde avlandım ve hep düşük saçma gramajlı fişekler kullandım..
12 no silahlarımda 28-max.30 gr,,, 6-7-7.5-8 no saçma nolu orta başınçta ve hızda fişeklerle avlandım ..
son 4 sezondurda 20 no silahlarımla 25-26-27-28 gr lı 6-7-7.5-8-9 no saçmalı orta basınç ve hız değerlerinde fişekler kullanıyorum ve hep olumlu sonuçlar alıyorum..
bu güne kadar hiçbir hava ve rakım şartlarında ağır gramajlı yüksek basınçlı ve hızlı fişeklerin iyi sonuçlar verdiğini görmedim..
aslında  hemen hemen her ortamda fişekler genelde ortalama aynı verimi vermekle birlikte sadece çok kuvvetli RÜZGARLI genelliklede LODOSLU havalarda alıştığınız ortalama değerlerden daha düşük sonuçlar verirler o yüzden çok rüzgarlı havalarda saçma numarasını 1-2 no daha kalınlaştırmak aynı samanda swing ve önlemeli atışlarınızı alıştığınızın dışında daha fazla toleranslı yapmak ile bu tür havalardada gerekli atış becerisine ulaşabiliyorsunuz.... 
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2015, 10:00:26 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
ısparta tavşan ve keklik avında iki avda dahil 28 -30 ve 32 gr 6-7-8 no hepsinden vurduk tüfeklerimiz poze ydi 32 gr ile nasıl düşüyorsa 28 gr ile öyledü şüyor hiçbir sıkınıtısını görmedik biz hatta 28 gr 8 no  ile vurulan tavşanı görmenizi isterdim :)

izlemenizi tavsiye ederim :) netten alıntı 
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2015, 11:43:22 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
ısparta tavşan ve keklik avında iki avda dahil 28 -30 ve 32 gr 6-7-8 no hepsinden vurduk tüfeklerimiz poze ydi 32 gr ile nasıl düşüyorsa 28 gr ile öyledü şüyor hiçbir sıkınıtısını görmedik biz hatta 28 gr 8 no  ile vurulan tavşanı görmenizi isterdim :)

28 gram 8 numara ile kaç adımdan attın tavşana Özgür   :)
Yoksa sen atmadın mı?  :D
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
28 gram 8 numara ile kaç adımdan attın tavşana Özgür   :)
Yoksa sen atmadın mı?  :D

30 mt üzeri 28 gr 8 no federal abi cesa ile ben attım
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
Uyumlu fişek  güzel sonuçlar veriyor.denemelerinde keçe ve power tapa ile fark fişek ve tüfek sonuç aynı oluyor rotweil 30 gr power bornaggi 30 gr kece de daha güzel gurupman elde ettim soğuk  ve rüzgârlı havalarda kalın saçma gram yükselmesi gerekli ve uyumlu fişek şart
  • BERETTA 690 Field lll
  • BERETTA S686 L SIPECIAL
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *

30 gr bornaggi kece anlarım kare
  • BERETTA 690 Field lll
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ali AKIL

• AvlakForum Üye
  • *
Bu yıl b&p ve remington dispersante  keklikte kullanmak istiyorum   ikiside mükemmel  gurupman var 30 metre lerde culluk için lambro direct tavsiye ederim kısa namluda çok dağılım yapa bilir bn 71 2/4 avlaniyorum
  • BERETTA 690 Field lll
Ali AKIL
1986-Antalya

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
30 mt üzeri 28 gr 8 no federal abi cesa ile ben attım

Sen daha çok ararsın Cesayı  :D
Her zaman olmaz o atış ve vuruş :)
50 tavşana aynı şartlarda 28 gram 8 numara atsan 5-6 tavşan anca düşer.
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz

bemim cesa 8 no ile tavşan vurmaya alışıktı :(
Özgür ATAŞ

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz

ZİYA EFEM
Tüfeğine uygun şok ve fişeği bulduktan sonra sorun olmaz o tür atışlar
şahsen ben son dört sezondur tavşan dahil hiç bir ava 6 no saçma atmadım dersem bile yalan söylemiş olmam
bu dört sezonda 50,nin üzerinde tavşan vurmuşluğum vardır.. hepsindede 7,, 7.5 ,, 8 no 25-26-27 gr saçmalı fişekleri kullandım silah attığım mesafelerde 25mt den hiç az olmamakla birlikte genellikle 30-35 mtli mesafelerdi,, 40-45mt mesafeler arasında vurduğum tavşanlarda oldu
hafızam beni yanıtmıyorsa bu dört sezonda atıpta vuramadığım 2-3 tavşan oldu birisi 50mt civarında bir atıştı olmadı ,,diğerine çabuk davranamadığım için sırtı aşarken bir fişek yetiştirebildiğim bir atıştı saçmalar oraya ulaştığında tavşan sırtı aşmıştı,, diğerini ise 40-50mt mesafede attığım iki fişektede vurduğum halde hayvan yıkılmadı ama grubumuzdaki başka bir abimizin çantasına girdi..
yani diyeceğim odurki uygun şok ve fişek kombinizasyonunu yakaladıktan sonra 7 ,, 7.5 ,, 8 no saçmalı fişeklerde tavşan avındada son derece etkili oluyor ,, ÖZGÜR BEY böyle bir uyumu yakaladığı CESA tüfeğini çok arar gibime geliyor.. SELAMLAR...
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2015, 09:39:13 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
 Sabah geçit avları hariç 6 7 8 9 numara fişeklerle 40 mt ye kadar parlamada ördek te dahil harika sonuçlar alınıyor.Ben her daim ince saçma kullanmaktan yanayım.Çok yüksek rakımlarda avlanmadım ancak uygun mesafelerde yapılan atışlarda hava basıncının fişeklere  çok etki edeceğini düşünmüyorum.Uygun mesafeyi ölçebilecek göz lazım.Gerisi atıcının mahareti......
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

izlemenizi tavsiye ederim :) netten alıntı 

Tavşan canlı gibi duruyor  ;D
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir